Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Sepsey Csaba a VMDK Zenta-Csóka Körzeti Szervezete közgyűléseként összehívott összejövetelen, 1994. V. 28.

Megjegyzés a VMDK Zenta-Csóka Körzeti Szervezetének alapszabály-javaslatához

Az alapszabályból nem derül ki, hogy a körzeti szervezet a VMDK politikai kereteiben kíván-e működni.

A VMDK tartományi szervei iránti kapcsolatot jelképes, eljárásbeli és adminisztratív kérdésekben szabályozza csupán, de azt se következetesen (a 6. szakasz 6. bekezdésében pl. egyértelművé kell tenni, hogy: "A tagság a VMDK belépési nyilatkozatának aláírásával jön létre.)

Az Alapszabályból nem derül ki, hogy a körzeti szervezet érvényesnek tekinti-e a VMDK szerveinek politikai álláspontjait és kötelező érvényűnek tartja-e azok helyi megvalósítását. Nemcsak hogy ezt nem mondja ki az alapszabály-javaslat, hanem az egyes rendelkezések is megkerülik ezt a kérdést (a 15. szakasz 1. bekezdésében pl. az áll, hogy a körzeti szervezet szervei és azok tagjai csak a körzeten belül tartoznak felelősséggel, de nem az egész szervezet felé. Ugyenez a szakasz 2. bekezdése szerint a tisztségviselő felmenthető tisztségéből, ha a körzeti szervezet szerveinek álláspontjaival és határozataival ellentétesen lép fel, de nincs szó a VMDK egészszének álláspontjairól és határozatairól.)

Ez az alapszabály tehát lehetővé teszi, hogy a körzeti szervezet teljesen önálló, az egységes VMDK-val akár szembenálló poltikai tevékenységet fejtsen ki.

A szervezeti önállósulás szándékára utal a 19. szakasz 2. bekezdése, amely a körzeti szervezet bejegyzéséről beszél.

Normatív szempontból nem célszerű mindezeket a konkrétumokat átvezetni a VMDK alapszabályából a körzeti szervezet alapszabályába, ha a VMDK-hoz való viszony szabályozása értelmében az 1. szakasz 1. bekezdése a következőképp módosul:

"A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének Zenta-Csóka Körzeti Szervezete (a továbbiakban: Körzeti Szervezet) a polgárok önkéntes társulásán alapuló politikai szervezet, amely a VMDK szervezeti egységeként a VMDK céljainak közvetlen megvalósítása érdekében, a kisebbségi jogok alkotmányban és törvényekben meghatározott rendszerével összhangban, feltárja, kifejezi és képviseli a vajdasági magyarok kollektív érdekeit."

E rendelkezés beiktatása nélkül az alapszabály elfogadása egy új, a VMDK-tól politikailag független szervezet létrehozását jelenti.

Valójában ez is az igazi cél: most kívánja Hódi Sándor megalakítani, a VMDK közgyűlésének örve alatt, pártjának első körzeti szervezetét, s így kívánja azt, a VMDK mögé bújva bejegyezni.

Érthető is: sosem szerette a terepi munkát, négy év alatt ha tízszer elment a tagság közé, inkább járta a világot pénzszerző körútjai során, amiből nem sok hasznát láttuk.

Másrészt könnyebb így, VMDK-bőrbe bújva, megszerezni az embereket, mint úgy, hogy saját szervezete programját szembesíti a VMDK programjával. Ez egyrészt azért lenne kellemetlen, mert újat nem tud kitalálni, másrészt ami új, az se számíthat nagy támogatásra a vajdasági magyarság körében: az a szervezet, amelynek szóvivője ány nyilatkozik, hogy a Szavovity Margit féle kisebbségi törvényjavaslatot szervezete valószínűleg teljes mértékben támogatni fogja, mert sokkal jobb, mint számos hasonló törvény Európában. Ezután azt mondani, hogy támogatják a magyar autonómiát, már közönséges kétszínűség.

Azt javasolom tehát, hogy először döntsék el, a VMDK körzeti közgyűlését akarják-e itt megtartani, vagy pedig a Hódi-pártot megalakítani. Ha a VMDK mellett maradnak, akkor azt javasolom, hogy először tisztázzák le azokat a problémákat, amelyek a VMDK válságát előidézték. Ezek pedig, mint ismeretes, pénzügyi jellegűek, s azok között, akiknek Hódin kívül tudniuk kell a pénzügyi részleteket, ott van Bálint Antal úr, Hódi állandó kísérője annak budapesti útjain, a Hírmondó Kft. jogi képviselője.

Kérdezem hát Bálint Antalt, mint a Hírmondó Kft. jogi képviselőjét, hova lett az a 62.150 amerikai dollár, amit a Délvidéki Magyarságért Alapítvány részéről utaltak át a Hírmondó Kft. részére? Kinek a nevén van a Hírmondó Kft által megadott K-10.533-as számú magán-devizaszámla a Landessparkasse und Comerzbank-ban?

És miért nem hajlandó Bálint Antal továbbra sem átadni a Hírmondó Kft. iratait Papp Ferencnek, aki a VMDK Elnökségének megbízásából vállalta, hogy a Kft. bejegyzett tulajdonosa legyen? Miért próbálta Bálint úr csalással rávenni Papp Ferencet, hogy mondjon le a Hírmondó tulajdonosi státusáról Hódi javára?

Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása, a pénzügyekbe való részletes betekintés biztosan sokban hozzásegítene ahhoz, hogy a jelenlegi, politikai ködfelhőbe burkolt problémákat világosabban lássuk, és megkönnyítené a döntést ennek a gyülekezetnek a számára is.

Ez lenne tehát az első feladat, ha eredményes körzeti közgyűlést akarnak lebonyolítani. Ha viszont a Hódi-párt megalakításán akarnak munkálkodni, akkor ezt világosan meg kell mondani nemcsak az itt jelenlevő küldötteknek, hanem azoknak is, akik azzal a tudattal szavaztak rájuk, hogy olyan összejövetelen vesznek majd részt, amelyen a VMDK-t építeni, nem pedig rombolni fogják.

Ebből kifolyólag, nem is beszélve a körzeti közgyűlés előkészítése során elkövetett szabálytalanságokról, hogy a küldöttválasztó taggyűlések megválogatott résztvevőinek a meghívóval együtt kikézbesítették már a listát is, hogy kire kell szavazni, hogy a VMDK Elnöksége nem kapta meg a jelentést a körzeti ellenőrzőbizottságtól a tagdíj szabályos begyűjtéséről és a küldöttek szabályos megválasztásáról, hogy a közgyűlésen, a VMDK Tanácsának határozatával ellentétben, nem vehet részt minden tagdíjfizető VMDK-tag, tehát mindemiatt nem vagyok biztos abban, hogy a VMDK Tanácsa hitelesíteni fogja ennek a gyülekezetnek a határozatait.

Tornyos, 1994. május 28.

Dr. Sepsey Csaba