Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

(-): Az együttműködés jegyében. Megalakult az Illyés Alapítvány Vajdasági Alkuratóriuma. - Magyar Szó, 1994. XI. 8., 11.

Az együttműködés jegyében

Megalakult az Illyés Alapítvány Vajdasági Alkuratóriuma

A budapesti Illyés Alapítvány Kuratóriuma felkérte a Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaságot a vajdasági alkuratórium alakuló értekezletének összehívására és e testület lehetséges összetételére vonatkozó javaslat megvitatására és beterjesztésére.

Ezért a JMMT intézőbizottsága nyilvános meghívó alapján vasárnap 10 órára hívta össze az érdekelteket az Újvidéki Színház kistermébe. A megbeszélésre hetvenen érkeztek az egész Vajdaság területéről. A területi megoszlás a következő volt: Újvidék 24, Szabadka 19, Zenta 7, Ada, Kanizsa 3-3, Kishegyes, Palics, Felsőhegy, Csóka, Becse 2-2, Szaján, Moravica, Topolya és Muzslya 1-1 képviselővel. Megvitatták a szervezeti és működési szabályzatot, néhány pontját módosították, illetve kiegészítették. Az elfogadott dokumentum azt bizonyítja, hogy az alkuratórium munkáját a legszélesebb szakmai és területi alapokra, nevezetesen a szakági bizottságokmintegy félszáz tagot foglalkoztató vajdasági hálózatra alapozzák, mindennemű hivatásbeli, ideológiai, szervezeti, regionális és egyéb kizárólagosság nélkül, a legszabadelvűbb sokszólamúságra törekedve.

A részvevők meghatározták a szakági bizottságokat: 1. hitélet, ökumenikus képviselettel; 2. oktatás (minden szinten, tehát az óvodától a posztgraduális képzésig), ide tartozik az oktatáshoz szükséges segédeszközök előkészítése is; 3. közgyűjtemények (könyvtár, levéltár, múzeum, képtár, stb.); 4. művelődési amatőrizmus; 5. tudományok; 6. művészetek; 7. tömegtájékoztatás; 8. folyóirat- és könyvkiadás; 9. vállalkozás (menedzserképzés, stb.); 10. kulturális és civil társadalmi szervezetek működtetése; 11. műemlékvédelem; 12. közművelődési rendezvények (fesztiválok, folklórszemlék, irodalmi napok, stb.).

A korábbi pártkuratóriumok helyett ezúttal a vajdasági magyar értelmiség legitim képviselőket választott. A délutánba nyúló párbeszédben kialakult végül az a tizenkét tagot számláló névsor, melyet a jelenlevők egyhangúlag elfogadtak: Bordás Győző (író, az újvidéki Forum Könyvkiadó főszerkesztője), Bosnyák István (irodalomtörténész, egyetemi tanár, a JMMT elnöke), Faragó Árpád (az Újvidéki Színház igazgatója), Huzsvár László (a bánsági részek püspöke, Zrenjanin), Józsa László (ügyvéd, Szabadka), Körmendi Ferenc (egyetemi tanár, fizikus, Zenta), Németh István (író, publicista, Újvidék), Ribár Béla (fizikus, akadémikus, Újvidék), Szekeres László (régész, Szabadka), Hózsa Éva (magyartanár, irodalomkritikus), Utasi Jenő (plébános, a Logos nyomda vezetője, Tóthfalu), Vrábel János (néprajzkutató, szobrász, tanár, Csóka). Az elfogadott szabályzat értelmében az elnöki tisztet két alkuratóriumi ülés között soros elnökként a tagok felváltva, ábécé sorrendben töltik be, így a vajdasági alkuratórium első soros elnöklője Bordás Győző. Azonos számú szavazat esetén a soros elnöklő szavazata a döntő. Az alkuratórium megbízatása két évre szól.

Az alakuló közgyűlés az Illyés Alapítvány Vajdasági Alkuratóriumának titkárává egyhangúlag Józsa Lászlót választotta.