Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Kéri J. Tibor: Peches a Szerencsejáték Rt.? - Népszabadság, 1994. IX. 8.

Peches a Szerencsejáték Rt.?

Az 1990-ben alapított Szerencsejáték Rt. tőkéje 1991 végéhez képest 1993. december 31-éig 4 milliárd forintról 3,3 milliárdra apadt. A részvénytársaság önálló működésének első 29 hónapjában 531 millió forintot fordított különböző alapítványok támogatására. 1992-ből néhány adat: Magyarországért Alapítvány (az Új Magyarország című lap támogatója) 20, az Illyés Alapítvány (elnöke Csoóri Sándor) 35,5, a Magyarok Világlapja (a világszövetség elnöke szintén Csoóri Sándor) 21, míg az MDF volt ügyvezető elnöke, Lezsák Sándor által létrehozott Lakitelek Alapítvány csak abban az esztendőben 30,9 millió forintot kapott a részvénytársaságtól. A múlt évi közérdekű támogatások listáján a Magyar Fórum 11 millió forinttal szerepel.

MUNKATÁRSUNKTÓL

A részvénytársaság első 29 hónapjáról készült belső jelentés szerint "a társaságnak nem volt cégstratégiája; nem folyt érdemi, tervszerű pénzgazdálkodás; a társaságra az antimerkantilista szemlélet, a voluntarista befektetési politika volt jellemző; a gépesítést nem előzte meg piackutatás, pénzügyi helyzetfelmérés, érdemi pályáztatás, hibás volt a hat gépi feldolgozóközpont létrehozásának elképzelése".

A dokumentum megállapítja, hogy a társaság saját tőkéje az 1991-es 4,064 milliárd forintról 1993 végére 3,353 milliárdra zsugorodott. A részvénytársaság mérlege 1993 végére 486 millió forintos veszteséget mutatott, s a társaság pénzügyi pozíciója 3 milliárd forinttal romlott. Mindez arra ösztönözte az akkori vezetést - Pősze Lajos elnök-vezérigazgatót -, hogy expanziós stratégiát folytasson a liberalizált szerencsejáték-piacon, illetve más, nem a szerencsejáték szervezéséhez kapcsolódó társaságokban szerezzen részesedést - írja a jelentés.

Ennek következtében a társaság 1,7 milliárd forintot fektetett be, illetve a befektetésekkel kapcsolatosan 1,1 milliárd forintos kötelezettséget vállalt, valamint támogatások formájában több mint 500 millió forintot folyósított.

A jelentés szerint kérdéses a Nemzeti Lóverseny Kft. 95 százalékos üzletrésze 110 százalékos árfolyamon történő megvásárlásának gazdasági indokoltsága mert a kft. már a megvétel időpontjában veszteségesen gazdálkodott, másfelől utólag fény derült arra, hogy az adásvétel jogi körülményei tisztázatlanok, különös tekintettel arra a két ingatlanra, amelyek önkormányzati tulajdonban vannak. Ráadásul a Lóverseny Kft. közvetlen csődhelyzetének elkerülése érdekében a Szerencsejáték Rt. 280 millió forint hitel felvételéhez kézfizető kezességet vállalt.

A részvénytársaság 1992-ben a Danubius Rt.-től 700 százalékos árfolyamon vásárolt az Első Magyar Játékkaszinó Kft.ben 100 millió forintos üzletrészt, majd az időközben megemelt törzstőke 20 százalékát kitevő, 65 millió forint névértékű további üzletrészt 634 százalékos árfolyamon. "Még a meglepően magas vételi árfolyam mellett is a jelenleg legjövedelmezőbb osztalékot fizető befektetésünk a kaszinóüzletág" - írja a jelentés.

A társaságnak voltak további befektetései is. Így a Műszertechnika Rt. alaptőkéjének két százalékát megtestesítő, 10 millió forint névértékű részvényt 1993 májusában a névérték 500 százalékán vásárolta meg. A dokumentum szerint a nevezett részvénytársaság részvényei nincsenek bevezetve a tőzsdére, ezért a vételárat nem lehetett objektív piaci árhoz viszonyítani. A jelentés ugyanakkor azt is megállapítja: az adott időpontban ezeket a részvényeket - brókercégektől származó tájékoztatás szerint - a névérték 50 százaléka körüli árfolyamon lehetett megvásárolni.

A Szerencsejáték Rt. jelentős összeggel beszállt a Magyar Fórum Borháza Kft. létrehozásába is. A jelentés szerint "a megalakulása óta eltelt időben, felhasználva az alapítók által rendelkezésre bocsátott forrásokat, legtöbbször előzetes hozzájárulásuk nélkül előkészítetlen vállalkozások sorozatába kezdett. A kft. gazdálkodása átgondolatlan. Ügyvezetői a tulajdonosok ellenőrzési jogait gátolják... Mindezek alapján a 30 millió forint névértékű üzletrészünket legalább névértéken szükséges eladnunk."

A részvénytársaság a Provizió Rt. részvényeinek 27 százalékát névértéken vásárolta meg. A Provizió árbevételeinek jelentős része a Szerencsejáték Rt.-től származik. "A részvényeket minimum névértéken kellene értékesíteni, de a piaci kereslet kicsi" - fogalmaz a dokumentum. A Transsylvania Rt.-ben a Szerencsejáték Rt.- nek 55 millió forint értékű részvénye van, ami a jegyzett tőke 16,67 százaléka. "Kísérletet tettünk részvényeink névértéken történő eladására, azonban vevő nem jelentkezett... Sajnos a részvények nem piacképesek" - szögezi le a jelentés.

A dokumentum külön foglalkozik az úgynevezett közérdekű támogatásokkal, amelyekre a társaság önálló működése első 29 hónapjában mintegy 531 millió forintot fordított. Néhány jelentősebb támogatás 1992-ből: Magyarországért Alapítvány 20, Illyés Alapítvány 35,5, Magyarok Világlapja 21, Lakitelek Alapítvány 30,9 millió forint. Az elmúlt évi közérdekű támogatások és reklámszerződések között pedig a Magyar Fórum című lap több mint 11 millió forinttal vezető helyen szerepel. Ugyanebből a keretből a Magyar Testnevelési Egyetem 375, míg a Katolikus Népfőiskola 50 ezer forintot kapott.

A fentiekkel kapcsolatban megkérdeztük Kemény Nándort, a Szerencsejáték Rt. jelenlegi elnök-vezérigazgatóját. Kemény azt mondta, most ex lex állapot van, és nem kíván nyilatkozni. Pősze Lajos, a részvénytársaság volt elnök-vezérigazgatója munkatársunknak hangoztatta: a társaságnak igenis volt hosszú távú cégstratégiája, amit az igazgatóság 1991 szeptemberében fogadott el egyhangúlag, s azt később a közgyűlés is jóváhagyta. A társaság egyetlen forint közérdekű támogatást sem adott a Magyar Fórumnak; az újsággal, mint több tucat más lappal, reklámszerződésük volt. Ami pedig a közérdekű támogatásokat illeti, a részvénytársaság nyereségéhez és a költségvetésbe befizetett adóihoz mérten, de abszolút értéket tekintve sem volt az első négy-öt cég között az elmúlt három évben - mondta Pősze. Hozzátette: a társaság befektetéseinek 95 százaléka közvetlenül a szerencsejáték-iparban történt. A Műszertechnikával a gépesített rendszer karbantartására és a távadatátvitelre szerettek volna stratégiai kapcsolatot kiépíteni, míg a Transsylvania Rt.-be azért léptek be, hogy hosszabb távon egy új székházat szerezzenek. A székház egyébként felépült a Lékai téren - fejezte be Pősze.