Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Tárgyalókészség és tolerancia. Közlemény a VMSZ elnökségi üléséről. Magyar Szó, 1994. VII. 3.

A Vajdasági Magyar Szövetség Elnöksége a június 30-án megtartott üléséről - a nyilvánosság tájékoztatása céljából - az alábbi közleményt teszi közzé:

Az Elnökség tagjai az elnöki beszámoló kapcsán elemezték az érdekszervezetet érintő azon időszerű kérdéseket, amelyek a VMSZ megalakulásától napjainkig eltelt időszakban merültek föl. A VMSZ Elnökségéhez az elmúlt rövid időszakban számos megkeresés érkezett különböző hazai politikai pártok, szervezetek, diplomáciai testületek, valamint külföldi szervezetek részéről, amelyekben kifejezték óhajukat az érdekszövetséggel való kapcsolatfelvételre és tárgyalásokra. A VMSZ Elnöksége nyitott a tárgyalások előtt, felvállal minden jószándékú, a vajdasági magyarság érdekét szolgáló és hasznára levő közeledést, és lépéseket tesz azok mielőbbi megvalósítása érdekében.

A fentiek szellemében ült le Csubela Ferenc elnök vezetésével a VMSZ tárgyalócsoportja az Ágoston András által vezetett VMDK tárgyalócsoportjával. A VMSZ tárgyalócsoportja egyeztetett álláspontokkal, tárgyalókészséggel, konkrét javaslatokkal, és ebben a pillanatban időszerű, kényes kérdéseket érintő és taglaló ügyekben diplomatikusan, teljes toleranciával lépett fel. Hangsúlyoztuk, hogy alapfunkciónk az érdekképviselet, a megbeszélések során a vajdasági magyarok érdekét tartjuk az elsődleges szempontnak, s hogy az első tárgyaláson a két szervezet egymás közötti viszonyát kívánjuk megbeszélni.

A VMDK tárgyalócsoportja részéről hiányzott az egyeztetett vélemény, nem lehetett minden esetben tudni, hogy az egyes álláspontok, vélemények, nézetek csak az egyes előterjesztők véleménye-e vagy a tárgyalócsoport egységes álláspontja. A tárgyalás folyamán tárgyalópartnerünk részéről érezhető volt az elutasító hangnembe burkolt görcsös riadalom, a pozícióvesztéstől való félelem, a fennhéjázó visszautasítás és az ehhez kapcsolódó realitást nélkülöző durva számonkérés.

Tárgyalópartnerünk azt sem fogadta el, hogy az első tárgyalásról közös közleményt adjunk ki, annak ellenére, hogy csoportunk tagjai a helyzetnek megfelelően erre konstruktív javaslatot tettek.

A VMSZ Elnöksége a tárgyalásról szóló beszámoló alapján sajnálattal veszi tudomásul, hogy a VMDK csúcsvezetősége kellő tolerancia hiányában és őszinte jószándék nélkül kezeli a tárgyalási készségünket, amit azzal is alátámaszt, hogy saját alapszabályzatával ellentétben Szabadkán a VMDK körzeti szervezetének tanácsa kizárta elnökségéből a VMSZ-alapítókat, Topolyán a VMDK körzeti szervezetének közgyűlése olyan döntést hozott, hogy a VMSZ tagjai nem választhatók tisztségekre, a VMDK tartományi szervezetének a legutóbbi tanácsülésére pedig nem hívtak meg mindegyik legitimen megválasztott tanács- és elnökségi tagot.

Ettől függetlenül a VMSZ Elnöksége továbbra is hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni a VMDK vezetőségével és minden más felkeresővel, aki az itt élő magyarság javára, a más népekkel való együttélés javítását szolgáló kérdésekben tárgyalni óhajt. Egyetlen kikötésünk az, hogy e tárgyalásokhoz tárgyalófeleink teremtsék meg a civilizált tárgyalás előfeltételeit, jószándék vezesse őket, és kölcsönös megelégedettségre érjünk el eredményt.

A VMSZ Elnöksége a vajdasági magyarság érdekvédelme szempontjából ugyancsak és továbbra is egyik legsarkalatosabb, konkrét és egyben eredményt is biztosító, szervezeti kezelést igénylő ügynek tartja az autonómia és a kisebbségi iskolarendszer kérdését. Támogatja az autonómiakoncepciót, síkraszáll annak megvalósításáért, ám a vele való foglalkozást nem kezeli elsődleges célként, emiatt részletkérdésekkel egyelőre nem kíván foglalkozni, mivel a nemzetközi jogszabályok és a gyakorlat a megvalósítástól még messze tartják.

Érdekszervezetünk Elnöksége a magyar iskolák megnyitásának lehetőségét ott, ahol erre megvannak a feltételek, objektív igénynek tartja, és messzemenően támogatja annak a kisebbségi iskolarendszernek az optimális megvalósítását, amelyben az érdekeink előtérbe helyezésével rangos szakértők és a szakma mondják ki a hogyan és miként igazságát. Az ésszerűség legyen a cselekvési program mozgatórugója.

A VMSZ Elnöksége nagyon fontos kérdésnek tartja a vajdasági magyarság itt- és megmaradását biztosító és szolgáló kisebbségi érdekvédelem meghatározását és megfogalmazását az élet minden területén. Ennek érdekében szakértők bevonásával a humán és műszaki értelmiségünk köréből tanácskozást szervez, hogy a legilletékesebbek definiálják a valóságos, nemcsak deklarációkban megfogalmazott érdekvédelem megvalósításához szükséges elméleti és gyakorlati eszköztárt.

A VMSZ Elnöksége