Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Árpási Ildikó: VMSZ: új magyar érdekvédelmi szervezet. - Népszabadság, 1994. VI. 22.

VMSZ: új magyar érdekvédelmi szervezet

Interjúnk Csubela Ferenc elnökkel

A hét végén új érdekvédelmi szervezet alakult a Vajdaságban. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke Csubela Ferenc a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón kijelentette: a VMSZ nem a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) ellen vagy helyett alakult, hanem a vajdasági magyarság liberális, mindenfelé nyitott, integratív érdekvédelmi szervezeteként. A VMSZ tanácsának tagjai, akárcsak elnöke és alelnökei egyben VMDK-tagok is. Az új szervezetről Csubela Ferenc nyilatkozott a Népszabadságnak.

- A VMSZ egyértelműen érdekvédelmi szervezetként alakult meg, hogy összekapcsolja a vajdasági magyarságot. Érdekvédelem alatt az élet minden területére gondolunk, a nyelvhasználattól, iskolarendszertől kezdve a társadalmi-gazdasági közélet valamennyi területére. A VMDK, különösen az elmúlt két évben elmulasztotta érdekvédelmi szerepét. Mi felvállaljuk ezt a szerepet, mert a VMDK márciusi tisztújító közgyűlésén politikai párttá alakult. A feladatokat meg kell osztanunk. A VMDK vállalhatja a politikai képviseletet, jelölteket állíthat a választásokon, mi pedig az érdekképviseletet végezzük.

- A vajdasági magyarság maradásáért mit tehet a VMSZ?

- Azokat nem lehet megállítani, akiknek a létük forog kockán, vagy akik továbbtanulni mentek Magyarországra. Minden területen, így a gazdaságban is ki kell használni a lehetőségeket, esélyt kell teremteni az embereknek az ittmaradásra. A továbbtanulókat úgy kell serkenteni, hogy visszatérjenek. Harcolni kell azért, hogy itthon a magyar szakemberek munkát kapjanak. A vajdasági magyarság úgy tud fennmaradni, ittmaradni, ha saját emberei vezetik.

- Ágoston András VMDK-elnök szerint a VMSZ autonómiaellenes, nem száll síkra a kollektív jogokért...

- Sem a VMSZ kezdeményező bizottságának ülésein, sem a szombati közgyűlésen nem hangzott el, hogy nekünk nincs szükségünk az autonómiára. Megdöbbent, hogy honnan veszi Ágoston András a mi autonómiaellenességünket. A VMSZ a vajdasági magyarság érdekképviseletét vállalta; mi természetesen a vajdasági magyarság kollektív jogaira gondolunk.

- Mi a VMSZ véleménye a szerb ellenzéki pártokkal való együttműködésről?

- Sok mulasztást kell pótolni, mert a VMDK nem kívánt tárgyalni azokkal, akik nem támogatták az autonómiakoncepciót. Ez a hozzáállás nem helyes, mert számos közös ügyünk-bajunk lehet, ahol szót érthetünk. Ezért fontosnak tartom a szerbiai ellenzéki pártokkal való kapcsolatot. De a legfontosabb a VMDK-val találkozni. Erre hamarosan sor kerülhet, és megkezdődhet a párbeszéd a két szervezet között.

- Van erre remény?

- A vásár kettőn áll. A VMDK vezetősége eleve elítélte a VMSZ megalakításában részt vevőket. Néhány nappal ezelőtt a VMDK egyik körzeti szervezetének közgyűlésén szervezett akció keretében ki is mondták: "leszámoltak" politikai ellenfeleikkel. Azzal, hogy akkor elhatározták, nem lehet a VMDK testületeibe VMSZ-tagot beválasztani, a VMDK-t süllyesztették még mélyebbre. A VMDK-ban uralkodó kizárólagosság azonban még nem lehet akadálya annak, hogy vezetősége és az újonnan alakult liberális érdekszövetség között párbeszéd kezdődjön.

- A két szervezet esetleges konfrontálódása megoszthatja-e úgy a vajdasági magyarságot, hogy parlamenti képviselők nélkül marad?

- Ez a lehetőség csaknem kizárható. Akármennyire is különbözünk ideológiailag, és bármennyire is tart tőlünk a VMDK vezetősége, a választásokon egységeseknek kell lennünk. Nem oszthatjuk meg a magyarságot, ez politikai primitivizmus, butaság lenne, hisz a vajdasági magyarságnak soha nem volt még ennyire nagy szüksége támaszra, mint most. Ezért hiszem, hogy felülkerekedik a bölcsesség.

- Milyen viszonyulást vár a magyar kormánytól?

- Ahogy elvárjuk a vajdasági magyarságtól, hogy felmérje és megértse, hogy a VMSZ nem a VMDK szétrombolásának céljával alakult, úgy elvárjuk, hogy a magyar kormány is megértsen bennünket. Az elmúlt időszakban sok mulasztás volt, a VMDK nem teljesítette az érdekvédelmi funkciót. Mi szervezettebbé akarjuk tenni az érdekképviseletet: Ezért szoros együttműködésre van szükség a VMDK-val, amellyel megoszthatnánk a feladatokat. Ha így elfogad bennünket a magyar kormány, természetesnek vesszük, hogy munkánkban is hathatósan támogat bennünket.