Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András: Csúsztatások a hármas autonómia körül. -Magyar Szó, 1994. IV. 10.

Csúsztatások a hármas autonómia körül

Reagálás Major Nándor Felfüggesztett rendszerváltás című írására

Major Nándor nevezett cikkében, elsőnek a vajdasági magyarok közéletében, komoly kísérletet tesz arra, hogy, négy évvel a VMDK létrejötte után, felvázolja és bemutassa a VMDK körül örvénylő politikai állásfoglalásokat. Kísérlete méltó az elismerésre, de nézeteivel lehet és kell is vitatkozni.

Major a cikkében megállapítja: "a liberális magyarok az emberi jogok országos méretű érvényrejuttatásának keretében kialakuló kollektív jogokban látják a "magyarkérdés" megoldását, s nem bíznak abban, hogy ettől függetlenítve is lehetséges volna azt rendezni; a magyar szociáldemokraták a "jóléti állam" kiépítésének a keretében vélik megoldani a szerbiai magyarság kollektív érdekeit is; a magyar konzervatívok viszont úgy vélik, hogy a magyar ügyet a hármas autonómia képében akármilyen hazai folyamat ellenében realizálni kell". Ebben az idézetben három, vagy ha úgy tetszik, hármas csúsztatás érhető tetten.

Igaz ugyan, hogy valamivel több mint fél éve, az európai liberális meg a szocialista pártok is elismerik a kollektív jogok megvalósításának szükségességét. Magam is tanúsíthatom, hogy ezt, egy budapesti tanácskozáson, amelyen a VMDK autonómiakoncepciójáról volt szó, megtette két vajdasági magyar liberális is. Mindez azonban még korántsem jelentheti azt, hogy a VMDK ellenében, csak a magyar liberálisoknak és szociáldemokratáknak tulajdoníthatjuk a kollektív jogok mellett való kiállást.

Csúsztatás az is, amikor Major úgy állítja szembe a liberális és a szociáldemokrata magyarokat a konzervatívokkal (ezek úgymond a VMDK-sok), mintha mindannyian azonos minőségű politikai áramlatokat képviselnének. Holott az előbbiek nem jelenítenek meg szervezett politikai erőt, és nincs tárgyalási legitimitásuk sem.

Harmadszor, Major már-már indulatosan szembeállítja a békésen politizáló magyar liberálisokat és szociáldemokratákat a rebellis VMDK-s magyarokkal, akik "akármilyen hazai folyamatok ellenében" realizálni akarják a hármas autonómiára vonatkozó elképzeléseiket. Igaz ugyan, hogy a VMDK autonómiakoncepciójának megalkotásával, a rá nehezedő politikai nyomás ellenére nyilvánossá tette politikai céljait, és nem ijed meg saját árnyékától, de azért nem megy fejjel a falnak. Pont ennek köszönhető, hogy mindenütt, a nemzetközi politikai porondon is, a dialógust szorgalmazó, mérsékelten politizáló szervezetként tartják számon. Olyan stabilizáló tényezőként, amelyet nem lehet egyszerűen lesöpörni az asztalról.

Magától adódik a kérdés: mire jók ezek a csúsztatások?

A feleletet az említett idézetből bonthatjuk ki. Major azért akarja a politikai legitimitást nélkülöző magyar liberálisokat és szociáldemokratákat egy síkra hozni a politikai legitimitással rendelkező, úgymond konzervatív VMDK-val, mert ezzel az előbbieket létező, közjogilag is számba veendő politikai erőnek kívánja feltüntetni. Igyekezete nem öncélú: azt szeretné elérni, hogy az általa képviselt politikai stratégiát legitim lehetőségként mutathassa be.

Major a kivárás, a helyi körülményekhez alkalmazkodó békés politizálás stratégiáját állítja szembe a VMDK által képviselt önállósággal, rugalmas szemben állással és a partneri viszony szorgalmazásával. Eszerint a kollektív jogok érvényesítésével csak akkor lehet megpróbálkozni, ha már megtörtént a rendszerváltás, s befejezzük a "jóléti állam kiépítését".

Mit jelent mindez konkrétan?

Ha a VMDK Majorra hallgatna, akkor most belenyugodna abba, hogy a készülő kisebbségi törvénynek még csak a közelébe sem engedi a szerb hatalom. Hiszen Szerbiában eddig sem a rendszerváltás nem ment végbe, sem a jóléti állam nem"épült ki". Ha a VMDK most kivárna, a végén már nem lenne kinek autonómiát követelni.

Csakhogy a VMDK-nak nem kivárásra, hanem az autonómiáért való politikai küzdelemre van megbízatása a vajdasági magyaroktól. Ezért dialógust követel, s ha kell, a nemzetközi tényezők segítségét is kéri, de nem legitimálhat egy olyan törvényt, amely a kisebbségeknek nem ad politikai szubjektivitást és nem teszi lehetővé az autonómia megvalósítását.

Apropó megbízatás. Major szerint "a VMDK csak a parlamentben intézendő ügyekre nyert a szerbiai magyarság nagy többségétől legitimitást". Persze, hogy nem így van! A VMDK négyszer ment ki a választásokra azzal az ígérettel, hogy nemcsak a parlamentben, ahol erre valóban nincs lehetőség, hanem azon kívül, a nemzetközi politikai porondon is képviseli az autonómia ügyét.

Bízva a nemzetközi körülmények számunkra kedvező alakulásában, a vajdasági magyarság valóban nagy többsége nem azért szavazott a VMDK jelöltjeire, hogy azok a parlamentben harcolják ki az autonómiát. Ellenkezőleg: legitimitást akart adni a VMDK-nak a parlamenten kívüli és a nemzetközi politikai fellépéshez. Ez a bizalom és legitimitás az, aminek alapján a VMDK-t nem pártként, hanem politikai érdekszervezetként kell meghatároznunk.

Tény, hogy a VMDK a parlamentben is a rendszerváltást szorgalmazza, és fellépéseivel a demokrácia térhódítását szolgálja. Tudni kell azonban, hogy a szerbiai rendszerváltást a VMDK ugyan segítheti, de azt csak a nagy szerb pártok válthatják valóra. A VMDK-t nem azért hoztuk létre, hogy megvalósítsa a szerbiai társadalom pluralizálódását, vagy hogy gazdasági tevékenységet folytasson, hanem azért, hogy a vajdasági magyarságnak kiharcolja az autonómiát. Meg azért hogy a legkülönbözőbb önszerveződési formákat serkentve, segítve, otthonossá tegyük számára az autonómiát.

Nincs tehát szükség a Major által javasolt népszavazásra. Nincs, mert a VMDK jelöltjeire csak azok a magyarok szavaztak, akik az autonómiát is akarják. Azok a magyar liberálisok és szociáldemokraták, akik nem akarnak autonómiát, szavazhattak és szavaztak is a magukat demokratikusnak nevező szerb pártokba behúzódott magyar jelöltekre. Az a tény, hogy nem jutottak be a parlamentbe, magáért beszél.

ÁGOSTON András

U i.:

Egy dologban Majornak valóban igaza van. Beszélgetnünk kell közös dolgainkról. Én személy szerint erre minden formában hajlandó vagyok. A sajtóban is, de nyilvános tribünökön is, az érdekeltek körének teljes bevonásával. Az autonómiát nem valaki ellenében, hanem mindannyiunk történelmi érdekeinek figyelembevételével kell megvalósítanunk.