Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


Bontsunk le minden vasfüggönyt! A soproni Európa Nap résztvevőinek nyilatkozata, 1993. VIII. 14.

Európa Nap

Sopron, 1993 augusztus 14.

Bontsunk le minden vasfüggönyt!

Soproni Nyilatkozat

Az Európát és a világot politikailag kettészelő vasfüggönyt itt törtük át 1989 augusztusában. Következményeként omlott össze modern korunk egyik legbűnösebb rendszere: a kommunizmus. Noha jobbára vértelenül zajlott le a művelet, a romok tömkelege maradt utána: a megtépázott emberi sorsok és kapcsolatok, a felforgatott értékrendünk, az emberi gyengeség szülte galádságok, a megtorolhatatlan bűnök és a jóvátehetetlen szenvedések sokasága, a jog értékcsökkenése, a gyanakvás, a szeretet hiánya, az egyén, a személyiség, a közösség és a nemzet méltóságának eljelentéktelenedése és megtépázottsága, A ma új szenvedései, nélkülözései, megpróbáltatásai is innen erednek. A károk sokasága nagyrészt helyrehozhatatlan, egy részét pedig csak az idő múlása fogja feledtetni. Közép-Európa nemzetei azonban nem bűntelenek, kálváriájukhoz maguk is hozzájárultak.

A világunkat kettéosztó vasfüggöny lerombolása után, a térségünkben élő nemzetek, társadalmaink ismételt újjászületési korszakában megleljük-e a módját hetvenöt év szenvedései jóvátételének? Le tudjuk-e rombolni azt a vasfüggönyt, amelyet századunkban Közép-Európa nemzetei közé húzott a félreértelmezett nemzeteszme? Le tudjuk-e rombolni a további vasfüggönyt, mely a magyar nemzet számbelileg kisebbségi közösségként élő részeit és nemzetünk tömbjét elválasztja egymástól?

A magyarságért felelősen gondolkodók magatartását, politikáját, tevékenységét a kommunizmus bukása előtt is a kiegyensúlyozottság és a józanság jellemezte. Egyszerre küzdöttek a politikai elnyomás ellen, a nemzeti érfékek megtartásáért, a polgári szabadságjogokért és az önrendelkezés elvének érvényesítéséért. Ehhez a magatartáshoz kötődnek a magyarság kisebbségben élő közösségeinek politikai szervezetei is. Ez jelenti a folyamatosságot a múlt és a jelen között és a szellemi egyetemességet a különböző politikai közegben élő magyarság számára. Szervezeteink mentesek a türelmetlenségtől és a szélsőséges radikalizmustól.

A Magyarországgal szomszédos országokban élő őshonos magyarság helyzetének számukra megfelelő rendezése, szabad kapcsolatuk az anyanemzettel nélkülözhetetlen Közép-Európa békéje, egyensúlya és biztonsága szempontjából. Ezért a magyar kormány és a Kárpát-medence határokkal elválasztott magyar nemzeti közösségeinek legitim politikai szervezetei tevékenységükkel Európa biztonságának és stabilitásának megszilárdításához járulnak hozzá. Annak a gondolatiságnak a nyomdokait követik, melyet másfél évtizeddel a világrendeket egymástól elhatároló vasfüggöny lerombolása előtt Helsinkiben egyezményben rögzített az észak-atlanti térség és az akkori Szovjetunió harmincöt állama: az európai biztonság és az együttműködés érdekében nyitottá kell válnia az országoknak, le kell mondaniuk felségjoguk egy részéről és a határok korábbi stratégiai jelentőségét le kell fokozni a közigazgatási határok szintjére. Helsinkiben mondták ki 1975-ben, évtizedek hallgatása után először, hogy nincsenek kizárólagos állami belügyek. Még a nemzeti kisebbségek, az évtizedes tabu-téma, azaz az államhatárokkal érzéketlenül szétdarabolt nemzetrészek jogos érdekei előtt is átjárhatóvá kell tenni a határokat.

A politikai vasfüggöny lerombolása után azonban maradtak az előítéletekből, az örökölt ellenszenvekből, a kommunizmus által gátolt megtisztulás miatt el nem távolított szennyből és itt vannak az új hatalmi szándékokból emelt falak, amelyeket ugyancsak le kell rombolnunk, ha nem akarunk ismét a totalitarizmus áldozatává válni. Közép-Európa ettől a tehertől visszahúzva kullog minduntalan Európa szekere mögött.

A Kárpát-medencében élő magyarság az egységesülő Európán belül képzeli el a jövőjét és az európai integrációs folyamat térségünkre való kiterjedésétől várja annak a politikai, gazdasági, szociális és kulturális jogi és intézményi keretnek a kialakulását és megszilárdulását, amelyen belül szabadon élhetnek és érintkezhetnek azok, akik magyarnak vallják magukat.

Európa vérkeringésébe való újrakötődésünk politikai akadályainak elhárulása után meg kell szüntetnünk az újraintegrálódást gátló nemzeti előítéleteket is. A több mint ezeréves nemzeti kötelékeket és az új nemzeti érzelmeket kell összeegyeztetni, Látván, hogy a nemzeti-hatalmi hagyományok, a nemzetállam-eszme mily módon gátolja a nyugat-európai integrálódást is, joggal mondhatjuk, hogy ez nem egyszerű feladat.

A magyar nemzet kisebbségben élő közösségeinek politikai szervezetei ennek a tudatában alakítják programjukat és törekszenek a modern demokrácia alapelveinek tiszteletben tarfásával a demokratikus jog- és intézményrendszer kereteinek folyamatos továbbfejlesztésével bővíteni közösségeik törvényes jogait, Vezérlő eszméjük a hazához való jog kivívása valamint annak a folyamatnak a lassítása és visszafordítása, amely a magyar közösségeket erőszakosan távolítja egymástól a kisebbségben élő részeit Magyarországhoz képest társadalmilag lefokozza, amely hátrányos és még hátrányosabb művelődési, gazdasági és szociális feltételeket teremt számukra azzal is, hogy az egyik országban a háború vérfürdőjébe taszítja őket, a másik országban menekülésre készteti, máshol koldusbotra juttatja vagy anyanyelvüktől akarja megfosztani őket. Mi azt a valljuk, hogy egy adott országban kisebbségben élő nemzeti közösségek helyzete egyik legfontosabb fokmérője az ott érvényesülő demokráciának. Ezért úgy véljük, hogy ebben Szlovénia jár leginkább elől pozitív példaként.

Tudatában vagyunk annak is, hogy a mai Közép-Európa az átalakuló világ történelmi laboratóriumi kísérlete. Ha itt csődöt mond a nemzetek közötti kiegyezés kísérlete, akkor másutt ez a folyamat akár olyan vérfürdőbe is fulladhat, mint az a volt Jugoszlávia területén történik. Ezért mi a történelmi újkor eddigi hagyományaitól eltérő megoldást javasolunk:

A decentralizáció, az önkormányzat és a szubszidiaritás elve alapján váljon Közép-Európa a történelmileg és fizikailag is egymásrautalt nemzetek egyenrangú és partneri viszonyán alapuló közösségévé, a társnemzetek társadalmának közösségévé, amelyben az egyéni jogok és a csoport-jogok, a személyiségi jogok és a csoportok autonóm jogai természetszerűleg egészítik ki egymást.

Ennek megvalósulása nyithat teret Közép-Európa óhajtott békéje előtt.

Tisztában vagyunk azzal, hogy a kisebbségi és közösségi jogok teljeskörű érvényesülése és nemzeti közösségeink politikai alanyiságának kiteljesedése csak fokozatosan teremthető meg a többségi nemzethez tartozók legjobb szándéka esetén is. Az őshonos nemzeti közösségekhez tartozók azonban joggal igénylik a többségiekkel közösen kidolgozott együttélési programot és a megvalósulásába vetett megalapozott reményt, amelyet a kölcsönösségnek a jogok visszavonhatatlanságának kell megalapoznia.

Ezzel a megbékélést sugárzó eszmével induljunk neki az emberhez méltó élet kiteljesedését akadályozó további vasfüggönyök lebontásának.

Tölly Julianna, Galambos Iréneusz, Burgenlandi Magyar Kultúregyesület

Duray Miklós, Együttélés, Szlovákia, Közép-Európai Népcsoport-Fórum

Szabó Rezső, Csemadok, Szlovákia

Pasza Árpád, Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége

Fodó Sándor, Kárpátaljai Magyarok Kulturális Szövetsége, Ukrajna

Csáky Pál, Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom, Szlovákia

Pozsonec Mária, Göncz László, Muravidéki Magyarok Nemzetiségi Közössége, Szlovénia

Takács Csaba, Bodó Barna, Románia Magyar Demokrata Szövetség, Románia

Ágoston András, Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, Szerbia

Jeszenszky Géza, Magyar Köztársaság Külügyminisztere

Kodolányi Gyula, a Magyar Köztársaság Miniszterelnöke külpolitikai főtanácsadója

Entz Géza, a Magyar Köztársaság Kormánya Határontúli Magyarok Hivatalának elnöke

Nahimi Péter, a Magyar Demokrata Fórum ügyvezető elnöke

Borsányi Zoltán, a Magyar Demokrata Fórum Soproni Szervezete elnöke