Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Štatistika
Zuberec
Roháče


Úvodná stránka

Turistika :

vysokohorská
stredohorská
v podhorí
lákadlá
značkované trasy
fotoalbum

Aktuálne počasie:

Vysokohorská turistika

 • Pre vysokohorských turistov je hlbokým zážitkom prechod hlavného herbeňa Roháčov. Z vrcholov sú jedinečné pohľady do dolín a na okolité pohoria : Vysoké Tatry, poľské Západné Tatry, Gorce, Nízke Tatry, Slovenské Beskydy, Oravskú Maguru, Malú Fatru a Chočské pohorie. Turistická trasa hlavným hrebeňom Roháčov sa neodporúča turistom, ktorí majú strach z výšok. Je exponovaná a na viacerých miestach opatrená reťazami.

Stredohorská turistika

 • Pre menej zdatných turistov a pre školskú mládež sa doporučujú stredohorské túry. Sú to predovšetkým túry po území štátnych prírodných rezervácií, alebo popri chránených prírodných náleziskách a chránených prírodných výtvoroch.

Turistika v podhorí

 • Podhorie a okrajové partie Roháčov sú z turistického hľadiska tiež zaujímavé. Hlavne starší ľudia a deti ich môžu využiť na zdravotné prechádzky, alebo zber lesných plodín. Sú to vychádzky na Mních a Mochy, vrchy Skorušinského pohoria ako aj samotný masív Skorušinej. Pre relaxačnú turistiku je tiež vhodná horná časť Studenej doliny a dolina Blatná. Turisticky veľmi atraktívne sú doliny na západ od Roháčov : Kvačianska a Prosiecka dolina.

Najvýznamnejšie turistické lákadlá

  Múzeum oravskej dediny na Brestovej

 • Je to súbor typických stavieb, charakteristický pre jednotlivé oblasti Oravy, sústredený do jednej lokality. Po obidvoch stranách Studeného potoka je postavená dedina, ktorá reprezentuje celý región Oravy. Celý komplex pozostáva z obytných domov, z hospodárskych budov, z budov typických oravských remesiel a zo sakrálnych stavieb. Múzeum oravskej dediny sa nachádza na poľane Brestová, 3 km povyše Zuberca v nadmorskej výške 880 m.

  Termálne kúpalisko v Oraviciach

 • Kúpalisko z mineralizovanou termálnou vodou v Oraviciach pozostáva z dvoch bazénov o ploche 112 a 187 metrov štvorcových. Geotermálna voda je 55°C teplá a pre potreby kúpaliska sa ochladzuje na teplotu 32-38°C. Voda je vhodná na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. Termálne kúpalisko v Oraviciach je vhodným doplnkom roháčskej turistiky. Turisti si zvykli po prekonaní vrcholov hlavného hrebeňa Roháčov, alebo po túre náúčným chodníkom okolo Roháčskzch plies a vodopádov ovlažiť svoje telo v oravickej termálenj vode.

Tradičné podujatia v Roháčoch s účasťou turistov

 • Goralský klobúk - lyžiarske preteky veteránov začiatkom apríla
 • Goralský klobúčik - lyžiarske preteky detí - týždeň po Goralskom klobúku
 • Odpust na svätú Annu v Oraviciach - tradičný odpust spojený s jarmokom a folklórnym festivalom - okolo 26. júla
 • Sviatok hôr - veľká turistická akcia na Zverovke okolo 29. júna spojená so svätou omšou
 • Podroháčske folklórne slávnosti - veľký folklórny festival spojený s jarmokom umeleckých remesiel - začiatkom augusta
 • Stretnutie Zuberčanov s Podhaľancami na Lúčnej - turistický kontakt Oravy a Podhalia spojený s poľnou svätou omšou v druhej polovici leta.
 • Štefanský výstup do záveru Roháčskej doliny - zimné turistické podujatie konané dňa 26.decembra
 • Staré nôty mladých strún - celoslovenská jarná hudobná prehliadka mladých ľudových muzikantov v kultúrnom dome v Habovke