Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Edukacja przeciwpożarowa w praktyce

W dzisiejszej straży pożarnej chodzi ​​o coś więcej niż ratownictwo. To również znajomość sprzętu i urządzeń, konserwacja i oczywiście edukacja i wizyty publiczne, np. w szkole.

Nowy trend Służby Pożarniczej to redukcja ryzyka przeciwpożarowego, które obejmuje wizyty szkolne i edukację publiczną. Jeden z mentorów głosi od lat, że jednym z czynników najbardziej opłacalnych i ważnych społecznie w ochronie przeciwpożarowej jest zapewnienie takiego kształcenia ppoż - czyli tematyka skoncentrowana na profilaktyce przeciwpożarowej. Wykład z bezpieczeństwa pożarowego można przeprowadzić już w miejscowym przedszkolu. To jest efektywność w jej najlepszym wydaniu. Strażacy wykonują w ten sposób bardzo ważną część swojej pracy, kiedy uczą dzieci bezpieczeństwa pożarowego. Oprócz korzyści edukacyjnych dla społeczeństwa jest możliwość, aby pokazać niektóre z najlepszych umiejętności strażackich, których większość ludzi nigdzie inaczej nie zobaczy.

Przykład - referat bezpieczeństwa pożarowego w szkole -  Jeśli dziecko mieszka na drugim piętrze, przypominamy mu, że jeśli budynek jest w ogniu, a drzwi są gorące, powinno czekać przy oknie na strażaków. Tłumacząc to, dlaczego nie wyciągnąć drabiny teleskopowej i umieścić jej w oknie? Dalej, jak element szkolenia, możemy wspinać się po drabinie i pokazać dzieciom i dorosłym, jak i dlaczego to robimy. Osoby na stanowisku oficera dyżurnego mogą dać radiowy sygnał do testowej ewakuacji. Jeśli szkoła ma hydranty, można podłączyć się do niego i przejść z wężem po kondygnacjach. Należy przy tym wyjaśnić uczniom i nauczycielom, w jaki sposób dostać się wody w trakcie pożaru, a przede wszystkim, dlaczego utrzymywanie sieci hydrantów wewnętrznych w należytym stanie jest tak istotne.

Takie ćwiczenia szkoleniowe dają dzieciom szansę zobaczyć prawdziwe działanie strażackie, a strażakom sposobność trenowania w budynkach w swojej dzielnicy. Korzyści są więc obopólne. Pomysł ten może być wykorzystany do testowania drabin, pomp strażackich, wentylatorów oddymiających i inny sprzęt pożarniczy, przede wszystkim ich wydajności w kontekście gabarytów budynku. Oprócz ćwiczeń należy wygospodarować trochę czasu na spacer po szkołach , poznanie budowy i spotkać osobę zajmującą się konserwacją w budynku. Dobrze jest poznać panel alarmowy w szkole, pokój pomocniczy i inne systemy budowlane. Warto zapytać o plany ewakuacji, a to czy wyjścia są zamykane od zewnątrz, itp. Należy upewnić się, że szkoła ma plan klas, aby dopasować strategię swojej załogi strażackiej do taktyki w czasie sytuacji kryzysowej. Reasumując, warto dowiedzieć się zawsze czegoś nowego. Edukacja publiczna może dać pretekst do tego, aby dostać się do budynków. Oby tylko ta wiedza nie musiała być wykorzystywana w praktyce.