Objective: applying physics to real life by solving the cost to run machines running on volts
Concept: use equations to solve for kilowatt per hour and cost to run machines
Real Life Applications:
-electricians
-power companies
Equations:
power(watts) = volts x current(amps)
watts/1000 = kilowatts
kilowatts x hours = kw/hrs
kw/hrs x days = total kw/hrs
total kw/hrs x amount of money
per kw/hr = total cost
Examples:
1.
A freezer is on approximatly for 12 hrs. The amount of volts is 110 and
its current is 10 amps. How much will the
cost
be in 6 months (about 180 days) if the cost is $0.15 per kw/hr?
2.
A computer monitor is on for 2 hrs a day. Its current is 1.4 amps
and runs on 115.7 volts. There are about
300
computers in the school. How much does it cost to run for a month
if the cost is $0.11 per kw/hr.
3.
A furnace is on for 11 hrs a day in the winter. Its current is 4
amps and runs on 110 volts. The cost is $0.12
per
kw/hr. How much does it cost to run in a yr.
Solutions:
1.) 110 v x 10 amps = 1100 watts
1100 w/1000 = 1.1 kw
1.1 kw x 12 hrs = 13.5
kw/hrs
13.2 kw/hrs x 180 days
= 2376 kw/hrs
2376 kw/hrs x $0.15
= $356.40
*
So, for the cost to be less on your bill get a freezer with less amps or
move you freezer to a colder area like your garage.
2.) 115.7 v x 1.4 amps = 161.98 watts
161.98 w/1000 = .16198
kw
.16198 kw x 2 hrs =
.32396 kw/hrs
.32396 kw/hrs x 180
days = 58.3128 kw/hrs
58.3128 kw/hrs x $0.11
= $6.414408 about $6.41
3) 110 v x .4 amps = 44 watts
44/1000 = .044 kw
.044 kw x 11 = .484
kw/hrs
.484 kw/hrs x
365 days = 176.66 kw/hrs
176.66 kw/hrs x $0.12
= $21.1992 about $21.20
Click here to see more on power.
Click here to learn about projectile motion.
Click here to
go back to the home page.