Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

İLLERE GÖRE ORGAN BAĞIŞ MERKEZLERİ

TIKLAYINIZ

 

BİR ORGANIN BAĞIŞI
DİNDİRİR BİN GÖZYAŞI

İLLERE GÖRE ORGAN BAĞIŞ MERKEZLERİ

TIKLAYINIZ

 

( ÖNEMLİ BİR HATADAKİ DÜZELTME İÇİN Prof. Dr. Haluk ERTÜRK'e TEŞEKKÜR EDERİM )


ORGAN BAĞIŞI NEDİR ?

Ölümünüzden sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermenizdir. Görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar


HANGİ ORGANLAR BAĞIŞLANABİLİR ?

Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde :kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar ;kalp kapağı, gözün kornea tabakası , kas ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler. Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insana yaşama şansı verebilir.


ORGAN BAĞIŞINI KİMLER YAPABİLİR ?

1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğinizi iki tanık huzurunda sözlü olarak yapmanız, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak "Doku ve Organ Bağış Belge"nizi alabilirsiniz.

İllerde bağış yapabileceğiniz merkezler Devlet Hastaneleri olarak belirlenmiş olup bulunduğunuz ilde hangi hastanelerin kayıt kabulu yaptığını öğrenmek için buraya tıklayınız.


ORGAN ALIMI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR ?

Organlarınızın alınması işlemi, konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Organ Nakil Merkezlerin'nde gerçekleştirilir. Organ bağışında bulunduğunuz taktirde organ bekleyen hastalara yaşama şamsı verebilmeniz için "Bağış Belgenizi" bir kimlik gibi sürekli yanınızda bulunduırmanız ve bu konuyla ilgili olarak yakın akrabalarınıza bilgi vermeniz gerekmektedir.


ORGAN BAĞIŞININ DİNİMİZCE BİR SAKINCASI YOKTUR. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ ORGAN BAĞIŞI İLE İLGİLİ GÖRÜŞÜ NÜ ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK MERAK ETTİKLERİNİZİ organbag@mailcity.com' A YAZINIZ.

BAŞVURULARINIZ KESİNLİKLE CEVAPLANACAKTIR. AYRICA BU SAYFADAN BİLGİ EDİNEREK ORGAN BAĞIŞI YAPAN VATANDAŞLARIMIZ DA İSİMLERİNİ BİLDİRİRLERSE SEVE SEVE YAYIMLANACAKTIR..


!!!! HAYATA YENİDEN MERHABA DİYEMEZSİNİZ
AMA DEDİRTEBİLİRSİNİZ !!!!BU SAYFA T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN " YAŞAMIN DEĞERİNİ BİLEN YAŞATIR" İSİMLİ VE ORGAN BAĞIŞINI KONU ALAN BROŞÜRÜNDEN ESİNLENİLEREK HAZIRLANMIŞTIR. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN SAYFANIN HAZIRLANMASI İLE BİR İLGİSİ VE BİLGİSİ YOKTUR. ORGAN BAĞIŞININ YAYGINLAŞMASI İÇİN GİRİŞİLEN YARI ÖZEL BİR TEŞEBBÜSTÜR.

SAYFANIN HAZIRLANMASINI TOKAT SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DESTEKLEMEKTEDİR.

SAYFA DÜZENLEYİCİSİ DR. ENVER CİHANGİR GÜLEGEN 'DİR

LÜTFEN !!! SİZ BİRİLERİNİN ÇOCUKLARINI DÜŞÜNÜN Kİ BAŞKALARI DA SİZLERİN ÇOCUKLARINIZI DÜŞÜNSÜN... ORGANLARINIZI MEZARA GÖTÜRMEYİN


DİKKAT !

SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ VEYA SAĞLIKLA İLGİLİ ŞAHIS / KURUMLAR....

LÜTFEN İLİNİZDE ORGAN BAĞIŞI KABUL EDEN KURUMLARIN İSİM VE TELEFONLARINIZI YUKARIDAKİ E-POSTA ADRESİNE ULAŞTIRINIZ.son güncelleme tarihi 16.ŞUBAT.1998 PERŞEMBE / 10:52


bu sayfa ANGELFIRE.COM'un ücretsiz sayfalarından hazırlanmıştır.