SDK - Self Destruction Kit

Jakiś wstęp musi(?) być...

Ten dział jest dedykowany wszystkim tym, którzy chcą się przerzucić na jedyny słuszny system operacyjny, jakim jest Linux (oczywiście upraszczam sprawę, słuszne(tm) są jeszcze QNX, SunOS aka Solaris, FreeBSD i inne un*xy).

Podstawowym problemem, z jakim spotykasz się w nowym systemie operacyjnym, jest nieznajomość poleceń tego systemu. O ile w graficznym środowisku jest to raczej marginalny problem (chyba tylko młotek nie potrafiłby poklikać w różnych miejscach szukając "Web Browser", "Mozilla" czy "Netscape"), o tyle w środowisku linii poleceń jest to kwestia zasadnicza. Przykładem klasycznym (jednocześnie najczęściej spotykanym) jest przejście z DOSa na Linuksa. Pod DOSem podstawowe komendy to copy, move, del, md, rd, cd i dir, a pod Linuksem odpowiednio cp, mv, rm, mkdir, rmdir, cd i ls. Oczywiście mkdir i rmdir występują w DOSie, a dir - w Linuksie, ale częściej używa się tych postaci, które podałem. "Koors" zatem zaczniemy od krótkiego opisania poszczególnych komend.
Kurs polecam przeczytać najpierw cały, a próbować samemu dopiero przy drugim czytaniu. Dlaczego? Bo jest dość chaotycznie "uporządkowany", pewne sprytne rzeczy, które powinny znaleźć się na samym początku, znalazły się w środku, a że jestem leniwy, nie chciało mi się ich przenosić (napisać te kilka zdań jest znacznie szybciej :) ).
Jeszcze tylko uwaga dotycząca wpisywania nazw/poleceń/przełączników. Un*xy są wrażliwe na wielkość liter, więc w tym samym katalogu mogą istnieć pliki o nazwach Jakis-plik oraz jakis-Plik i będą to różne pliki. Wniosek stąd taki, że wpisuj polecenia o dokładnie takich literach, jak podaję i uważaj na CapsLock :-)

A, i jeszcze jedno. Pod Linuksem nie sposób obyć się bez edytora tekstu, jak Emacs, Joe czy Vim. Ja używam Vim-a, tobie też go polecam. Jeśli się zdecydujesz, dział Kącik Vim-a czeka na ciebie.Podstawowe polecenia
Uzyskiwanie pomocy
Praca z wieloma zadaniami na raz
Wypisywanie pliku na ekran, przekierowania, potoki
Obróbka tekstu
Uprawnienia do wiązania :)
Poszukiwanie pliku
Archiwa, pakowanie
Zmienne środowiskowe
Skomplikujmy sobie życie...

Jak efektywnie używac konsoli
Parę rzeczy, które różnią się w poszczególnych dystrybucjach
Jak skonstruować bardzo dziwne maski plików

Powrót do indeksu strony