Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
View Profile
« April 2022 »
S M T W T F S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Entries by Topic
All topics
Announcements
Basketball  «
Eastern Kentucky Basketball Men
Eastern Kentucky Basketball Wome
Eastern Kentucky University Foot
Football
Rick Bolus Rankings
Ron Harrison
Sports Links
KHSAA
You are not logged in. Log in
Ron Harrison Writes...
Tuesday, 12 April 2022
2022 Nike Hoop Summit April 8, 2022
Topic: Basketball

2022NHS

 

2022 Nike Hoop Summit

World Select vs. USA Junior National Select

Moda Center

Portland, OR

April 8, 2022

 

Team World Select Roster

 

Jean Montero,6-3,Guard,Dominican Republic

London Johnson,6-4,Guard,Jamaica

Tyrese Proctor,6-4,Guard,Australia

Sidy Cissoko,6-5,Guard,France

Mike Sharavjamts,6-7,Forward,Mongolia

MacKenzie Mgbako,6-7,Forward,Nigeria

Matas Buzelis,6-10,Guard/Forward,Lithuania

Omaha Biliew,6-8,Forward,South Sudan

Leonard Miller,6-9,Forward,Canada

Vincent Iwuchukwu,7-0,Center,Nigeria

Felix Okpara,6-11,Center,Nigeria

Yohan Traore,6-10,Center,France

 

Head Coach,Roy Rana

Asst. Coach,Kaleb Canales

Asst. Coach,Akachi Okugo

 

USA Junior National Select

 

Keyonte George,6-4,Guard,IMG Academy

Kyle Flipowski,6-11,Forward/Center,Wilbraham & Monson Academy

Nick Smith Jr.,6-4,Guard,North Little Rock High School

Gradey Dick,6-7,Guard/Forward,Sunrise Christian Academy

Dariq Whitehead,6-6,Guard,Montverde Academy

Dereck Lively II,7-1,Center,Westtown School

Amari Bailey,6-4,Guard,Sierra Canyon High School

Kel’el Ware,7-0,Center,North Little Rock High School

Anthony Black,6-7,Guard,Duncanville High School

Cam Whitmore,6-6,Forward,Archbishop Spalding High School

Jarace Walker,6-7,Forward,IMG Academy

Dillon Mitchell,6-8,Forward,Montverde Academy

 

Head Coach,Joe Mantegna,Blair Academy NJ

Asst. Coach,Scott Fitch,Fairport High School NY

Asst. Coach,Chet Mason,Charles F. Brush High School OH

 

Team World Select vs. USA Junior National Select

 

World Select Team coach Roy Rana started the following lineup: 6-7 MacKenzie Mgbako, 6-9 Leonard Miller, 7-0 Vincent Iwuchukwu, 6-4 Tyrese Proctor, and 6-3 Jean Montero.  USA Junior National Select coach Joe Mantegna countered with 6-6 Dariq Whitehead, 6-8 Dillon Mitchell, 7-1 Dereck Lively II, 6-4 Amari Bailey, and 6-4 Keyonte George.

 

Team USA trailed World Select 26-23 after the first quarter but outscored the visitors 28-19 in the second quarter to take control on their way to a 102-80 victory in this showcase event.  Team USA shot 51.9% from the field including 11 of 21 from the three point line.  They connected on 11 of 18 free throws, pulled down 45 rebounds, and committed 16 turnovers.  Team World shot 38.7% from the field including seven of 27 from beyond the arc.  They connected on 15 of 20 free throws, pulled down 35 rebounds, and committed 18 turnovers.

 

6-6 Cam Whitmore led Team USA with 19 points on seven of eight from the field including two of three from beyond the arc, and three of four from the free throw line.  Dariq Whitehead added 17 points including five three point baskets, five rebounds, four assists, and three steals.  7-0 Kel’el Ware recorded 11 points and five rebounds.  Amari Bailey chipped in with 10 points, five rebounds, and four assists.  6-4 Nick Smith Jr. also scored 10 points.  Dillon Mitchell added six points, eight rebounds, and four assists.

 

Jean Montero led World Select with 23 points including four three point baskets, and five of six free throws.  6-8 Omaha Biliew added 12 points and six rebounds.  Leonard Miller recorded 11 points, five rebounds, two assists, and two blocked shots.  Vincent Iwuchukwu chipped in with nine points and six rebounds.

 

World Select,26,19,19,16,80

USA Select,23,28,23,28,102

 

World Select (80) – Mgbako 2, Miller 11, Iwuchukwu 9, Proctor 3, Montero 23, Biliew 12, Okpara 7, Johnson 4, Sharavjamts 2, Cissoko 3, Traore 4.

 

USA Select (102) – Whitehead 17, Mitchell 6, Lively II 8, Bailey 10, George 8, Whitmore 19, Ware 11, Smith 10, Filipowski 3, Walker 6, Dick 4.

 

A special thanks to the very comprehensive event website on their excellent information provided for this elite event

 

 


Posted by REH at 9:26 PM EDT
Permalink | Share This Post
Monday, 11 April 2022
2022 Ohio-Kentucky All Star Games (Girls & Boys) April 9, 2022
Topic: Basketball

2022OKASGB

 

 

“The Battle At The Border

29th Annual BSN Sports

Ohio-Kentucky All-Star Basketball Games

Thomas More University

Connor Convocation Center

Crestview Hills, KY

April 9, 2022

 

Rosters

 

Ohio Girls

 

Paige Ayler,5-8,Guard,Milford

Allison Basye,5-11,Guard,Huntington

KK Bransford,5-10,Guard,Mount Notre Dame

Chance Gray,5-9,Guard,Winton Woods

Claire Henson,5-11,Forward,Valley View

Krissy Kowalski,5-10,Forward,Harrison

Anna Long,5-9,Guard,Miamisburg

Kaylie McKenney,5-10,Forward,Milford

Mya Perry,5-11,Guard,Reynoldsburg

Ella Riggs,5-9,Guard,Indian Hill

Mari Russell,5-11,Forward,Reynoldsburg

Macie Taylor,5-8,Guard,Troy

Jenna Van Schaik,5-7,Guard,Ursuline

Maddie,Vejsicky,5-10,Guard,Newark

Abby Wolterman,6-0,Forward,Mount Notre Dame

 

Head Coach,Darnell Parker,Loveland

Asst. Coach,David Gigllo,Turpin

 

Kentucky Girls

 

Anaya Brown,6-1,Forward,Lafayette

Lacey Bradshaw,5-8,Guard,Notre Dame Academy

Jaileyah Cotton,5-6,Guard,Bardstown

Alyssa Elswick,5-10,Center,Shelby Valley

Macie Feldman,5-9,Guard,Notre Dame Academy

Tyra Flowers,5-11,Forward,George Rogers Clark

LynKaylah James,6-0,Center,Bowling Green

Amiya Jenkins,5-10,Guard,Anderson County

Jenna Lillard,6-0,Center,Ludlow

Jaya McClure,5-7,Guard,Christian Academy of Louisville

Lexie Moore,5-9,Forward,Owen County

Rachel Presley,6-2,Center,South Laurel

Cassidy Rowe,5-6,Guard,Shelby Valley

Allie Stone,5-6,Guard,West Carter

Rylee Turner,5-11,Forward,Newport Central Catholic

Sereniti Webb,6-0,Forward,Simon Kenton

 

Head Coach,Lonnie Rowe,Shelby Valley

Asst. Coach,Ralph Meyer III,Newport Central Catholic

 

Ohio All-Stars 99  Kentucky All-Stars 84 (Girls)

 

Kentucky led 48-46 at halftime but Ohio roared back in the second half to earn a 99-84 victory.  Imarianah Russell was instrumental in the early minutes in the second half as she scored eight points to fuel a 12-2 run to propel Ohio to the lead.  Chance Gray came up big late as she hit some key three point baskets to allow Ohio to maintain their advantage. 

 

Chance Gray was named MVP for Ohio and paced the victors with 20 points including four three point baskets.  Imarianah Russell added 15 points and Claire Henson and Macie Taylor both reached double digits with 11 and 10 points respectively.  KK Bransford chipped in with nine points and had her normal all-around game.

 

Amiya Jenkins led the Kentucky All-Stars with 20 points including four three point baskets.  Jaileyah Cotton and Macie Feldman added 11 and 10 points respectively.

 

Ohio All-Stars (99) – Gray 20, Russell 15, Henson 11, Taylor 10, Bransford 9, Basye 7, Wolterman 5, Vejsicky 4, Riggs 4, McKenney 4, Van Schaik 4, Long 2, Ayler 2, Kowalski 2.

 

Kentucky All-Stars (84) – Jenkins 20, Cotton 11, Feldman 10, Stone 8, Moore 6, Turner 5, James 4, Bradshaw 4, Lillard 4, McClure 4, Presley 3, Elswick 3, Webb 2.

 

The MVP’s of this game were Chance Gray (Ohio) and Amiya Jenkins (Kentucky).

 

Rosters

 

Ohio Boys

 

Luke Denbow,6-1,Guard,Ashland

Bowen Hardman,6-3,Guard,Princeton

Tom House,6-5,Forward,Centerville

Derrick James,5-10,Guard,Canal Winchester

Jagger Landers,6-7,Forward,Antwerp

Evan Mahaffey,6-6,Forward,Moeller

Brandon McLaughlin,6-8,Center,Heath

Jacob Pleiman,6-5,Forward,Botkins

Aiden Porter,6-0,Guard,Fairland

Trey Robertson,5-10,Guard,Waverly

Rich Rolf,6-7,Forward,Centerville

Louie Semona,6-8,Forward,St. Xavier

Ajay Sheldon,6-1,Guard,Coffman

Javan Simmons,6-7,Center,Gahanna Lincoln

Logan Woods,6-4,Guard Fairfield

 

Head Coach,David Dennis,Harvest Prep

Asst. Coach,Travis Robertson,Waverly

 

Kentucky Boys

 

Makur Bar,6-9,Center,Ballard

Aziel Blackwell,6-2,Guard,Henry Clay

Tucker Blanford,6-6,Forward,Bullitt East

Turner Buttry,5-11,Guard,Bowling Green

Colby Fugate,6-5,Guard,Paintsville

Kale Gaither,5-11,Guard,Madisonville-North Hopkins

James Jewell,6-7,Forward,Marion County

Victor Lado,6-8,Forward,Pleasure Ridge Park

Darien Lewis,6-1,Guard,Fern Creek

Dez Lindsey,6-7,Guard,Male

Andrew Maso,6-4,Guard,Bardstown

Jay Milburn,6-8,Forward,Campbellsville

Mitchell Rylee,6-7,Forward,Covington Catholic

Jabrion Spikes,6-2,Guard,Caldwell County

Cade Stinnett,6-4,Guard,Greenwood

 

Head Coach,James “Boo” Brewer,Bardstown

Asst. Coach,Larry Kihnley,Pleasure Ridge Park

 

Kentucky All-Stars 85  Ohio All-Stars 84 (OT)

 

Kentucky All-Stars rallied from a 38-30 deficit at halftime to nip Ohio 85-84 on a free throw by Darien Lewis with 7.3 seconds remaining in overtime.  Ohio’s Tom House misses a last second three point attempt and Kentucky held on for the win.  Kentucky trailed for most of the game until they rallied in the final quarter. 

 

Turner Buttry led the Kentucky All-Stars with 13 points including two three point baskets.  Jabrion Spikes also reached double digits with 11 points.  Makur Bar, Mitchell Rylee, Dez Lindsey, and Victor Lado added nine, eight, eight, and seven points respectively.

 

Javan Simmons led the Ohio All-Stars with 13 points including seven free throws.  Tom House added 12 points including two three point baskets and Bowen Hardman recorded 11 points including three three point baskets.  Jagger Landers chipped in with nine points on three three point baskets.

 

Kentucky All-Stars (85) – Buttry 13, Spikes 11, Bar 9, Rylee 8, Lindsey 8, Lado 7, Lewis 5, Mason 5, Fugate 4, Stinnett 4, Milburn 4, Blackwell 3, Blanford 2, Jewell 2.

 

Ohio All-Stars (84) – Simmons 13, House 12, Hardman 11, Landers 9, James 7, Mahaffey 6, Rolf 5, Porter 5, Robertson 4, Pleiman 3, McLaughlin 3,  Semona 2, Woods 2, Sheldon 2.

 

The MVP’s of this game were Turner Buttry (Kentucky) and Tom House (Ohio).

 

The winners of the skills challenge competitions were Boys Evan Mahaffey (Ohio) 1-on-1, Tom House, Derrick James, and Brandon McLaughlin (Ohio) 3-on-3, Louie Semona (Ohio) Slam Dunk, and Turner Buttry (Kentucky) 3-point shooting, Girls Competition Jenna Lillard (Kentucky) 1-on-1, Abby Wolterman, KK Bransford, and Jenna Van Schaik (Ohio) 3-on-3, Jaya McClure (Kentucky) 3-point shooting.

 

This was a well organized event with excellent teams, good competitive games and spirited competition in the skills challenge.


Posted by REH at 9:05 PM EDT
Permalink | Share This Post
2022 McDonald's All American Games (Girls & Boys) March 29, 2022
Topic: Basketball

2022MCDGB

 

2022 McDonald’s All American Games (Girls & Boys)

Wintrust Arena

Chicago, Illinois

March 29, 2022

 

Girls Rosters

 

East

 

Player,Height,Position,School,Location

 

Janiah Barker,6-2,F,Montverde Academy,Montverde FL

Paris Clark,5-8,G,Long Island Lutheran,Brookville NY

Talaysia Cooper,6-0,G,Clarendon,Turberville SC

Chance Gray,5-9,G,Winton Woods,Cincinnati OH

Ta’Niya Latson,5-8,G,American Heritage,Plantation FL

Indya Nivar,5-9,G,Apex Friendship,Apex NC

Kyla Oldacre,6-5,C,Mason,Mason OH

Ayanna Patterson,6-2,F,Homestead,Fort Wayne IN

Justine Pissott,6-2,F,Red Bank Catholic,Red Bank NJ

Kiki Rice,5-11,G,Sidwell Friends,Washington DC

Grace VanSlooten,6-3,F,IMG Academy,Bradenton FL

Ashlyn Watkins,6-3,C,Cardinal Newman,Columbia SC

 

West

 

Player,Height,Position,School,Location

 

Raegan Beers,6-2,C,Valor Christian,Highlands Ranch CO

Lauren Betts,6-7,C,Grandview,Aurora CO

Isuneh Brady,6-3,C,Cathedral Catholic,San Diego CA

KK Bransford,5-10,G,Mount Notre Dame,Cincinnati OH

Timea Gardiner,6-3,F,Fremont,Plain City UT

Aaliyah Gayles,5-9,G,Spring Valley,Las Vegas NV

Ashlon Jackson,5-10,G,Hardin-Jefferson,Sour Lake TX

Gabriela Jaquez,6-0,F,Camarillo,Camarillo CA

Flau’jae Johnson,5-10,G,Sprayberry,Marietta GA

Darianna Littlepage-Buggs,6-1,F,Classen SAS,Oklahoma City OK

Maya Nnaji,6-4,F,Hopkins,Minnetonka MN

Ruby Whitehorn,6-0,G,Edison Academy,Detroit MI

 

Coach Patty S. Evers East Bladen High School Elizabethtown NC

Coach Hilda Hankerson Westlake High School Atlanta GA

 

West vs. East (Girls)

 

The West team started 6-2 Raegan Beers, 6-0 Ruby Whitehorn, 6-7 Lauren Betts, 5-10 Ashlon Jackson, and 5-10 Flu’jae Johnson.  The East team countered with 6-2 Janiah Barker, 6-2 Justine Pissott, 6-2 Ayanna Patterson, 5-9 Chance Gray, and 5-11 Kiki Rice.

 

East defeated West by the score of 95-75.  East shot 36.8% from the field including 14 of 35 from the three point line.  They connected on 11 of 14 free throws, pulled down 52 rebounds, and scored 21 points off 21 West turnovers.  West shot 37.8% from the field including six of 19 from beyond the arc.  They connected on 13 of 17 free throws, pulled down 56 rebounds, and scored nine points off 10 East turnovers. 

 

Kiki Rice led the East team with 17 points, four rebounds, and five assists.  5-8 Ta’Niya Latson added 15 points including two three point baskets, three of three free throws and three rebounds.  6-0 Talaysia Cooper recorded 15 points including three three point baskets, and five rebounds.  Chance Gray chipped in with 14 points including four three point baskets and two steals.  Janiah Barker added 12 points 12 points including two three point baskets, six rebounds, and two steals.

 

6-0 Gabriela Jaquez led the West team with 17 points including two three point baskets, nine rebounds, and two assists.  6-1 Darianna Littlepage-Buggs added nine points and two rebounds.  6-3 Timea Gardiner recorded eight points including four of four free throws.  Flau’jae Johnson chipped in with seven points, four rebounds, and two steals.  Lauren Betts pulled down eight rebounds, and blocked two shots.  5-9 Aaliyah Gayles recorded five points, five rebounds, and four assists.

 

West,18,18,21,18,75

East,22,29,22,22,95

 

West (75) – Beers 5, Whitehorn 1, Betts 2, Jackson 7, Johnson 7, Gayles 5, Jaquez 17, Bransford 4, Brady 6, Gardiner 8, Littlepage-Buggs 9, Nnaji 4.

 

East (95) – Barker 12, Pissott 3, Patterson 2, Gray 14, Rice 17, Watkins 2, Nivar 4, VanSlooten 3, Clark 4, Cooper 15, Latson 15, Oldacre 4.

 

Kiki Rice (East) and Gabriela Jaquez (West) was named Co-MVPs.

 

Boys Rosters

 

East

 

Player,Height,Position,School,Location

 

Jaden Bradley,6-2,G,IMG Academy,Bradenton FL

Dereck Lively II,7-1,C,Westtown,West Chester PA

Chris Livingston,6-7,W,Oak Hill Academy,Mouth of Wilson VA

Brandon Miller,6-7,F,Cane Ridge,Nashville TN

Dillon Mitchell,6-7,F,Montverde Academy,Montverde FL

Arterio Morris,6-3,G,Kimball,Dallas TX

Julian Phillips,6-8,F,Link Academy,Branson MO

MJ Rice,6-5,G,Prolific Prep,Napa CA

JJ Starling,6-3,G,La Lumiere,La Porte IN

Ernest Udeh Jr.,6-10,C,Dr. Phillips,Orlando FL

Jarace Walker,6-8,F,IMG Academy,Bradenton FL

Dariq Whitehead,6-6,G,Montverde Academy,Montverde FL

Cam Whitmore,6-6,W,Archbishop Spalding,Severn MD

 

West

 

Player,Height,Position,School,Location

 

Amari Bailey,6-4,G,Sierra Canyon,Chatsworth CA

Anthony Black,6-6,G,Duncanville,Duncanville TX

Adam Bona,6-9,C,Prolific Prep,Napa CA

Gradey Dick,6-7,W,Sunrise Christian Academy,Bel Aire KS

Keyonte George,6-3,G,IMG Academy,Bradenton FL

Mark Mitchell,6-8,F,Sunrise Christian Academy,Bel Aire KS

Nick Smith,6-4,G,North Little Rock,Little Rock AR

Cason Wallace,6-3.G,Richardson,Richardson TX

Jordan Walsh,6-7,W,Link Academy,Branson MO

Kel’el Ware,7-0,C,North Little Rock,Little Rock AR

Kijani Wright,6-9,F,Sierra Canyon,Chatsworth CA

 

Coach Tom Bosley South Garrett High School Oakland MD

Coach Michael Thomas Jr. Thomson High School Thomson GA

 

East vs. West (Boys)

 

The East team started the following lineup: 6-8 Jarce Walker, 6-7 Dillon Mitchell, 7-1 Dereck Lively, 6-6 Dariq Whitehead, and 6-7 Chris Livingston.  The West team countered with 6-7 Jordan Walsh, 6-4 Nick Smith Jr., 7-0 Kel’el Ware, 6-3 Keyonte George, and 6-3 Cason Wallace.

 

The East team raced out to a 58-38 halftime lead on their way to a 105-81 victory over the West squad.  The East team shot 59.2% from the field including nine of 25 from the three point line.  They connected on six of 22 free throws, pulled down 53 rebounds, and scored 15 points off 12 West turnovers.  West shot 37.8% from the field including eight of 28 from beyond the arc.  They connected on five of 10 free throws, pulled down 45 rebounds, and scored 15 points off 15 East turnovers.

 

6-6 Cam Whitmore led the East team with 19 points, eight rebounds, five assists, and two steals.  Dariq Whitehead added 13 points including three three point baskets, seven rebounds, and seven assists.  Chris Livingston recorded 13 points including two three point baskets, six rebounds, and five assists.  6-3 Arterio Morris chipped in with 12 points including three three point baskets.  Jarace Walker added 11 points, seven rebounds, four assists, and three steals.  Dereck Lively recorded 10 points on five of five from the field, four rebounds, and three blocked shots.

 

6-8 Mark Mitchell led the West team with 19 points including two three point baskets.  Keyonte George added 13 points including three three point baskets.  6-4 Amari Bailey recorded 10 points, six rebounds, and two steals.  Kel’el Ware chipped in with eight points and 10 rebounds.

 

East,58,47,105

West,38,43,81

 

East (105) – Walker 11, Mitchell 9, Lively 10, Whitehead 13, Livingston 13, Whitmore 19, Morris 12, Phillips 9, Miller 4, Udeh 5.

 

West (81) – Walsh 4, Smith 8, Ware 8, George 13, Wallace 7, Mitchell 19, Bailey 10, Black 4, Dick 3, Wright 5.

 

Dariq Whitehead (East) was named MVP in this game.

 

Powerade Jam Fest winners were Ashlyn Watkins Overall Dunk Contest Winner, 3-Point Champion (Boys) Keyonte George and Ashlon Jackson (Girls), Skills Contest Mark Mitchell (Boys) and Indya Nivar (Girls).

 

Another great job by the organizers of this event and a special note of appreciation to the providers of their excellent website for providing the complete info and all the inside info on the players.  Please read and follow on social media and the written stories of all the sports guys and recruiting gurus who do a fantastic job of publicizing this showcase event.


Posted by REH at 3:32 PM EDT
Permalink | Share This Post
Saturday, 2 April 2022
2022 Geico High School National Basketball Tournament (Boys & Girls) March 31-April 2, 2022
Topic: Basketball

2022GEICOB

 

 

2022 Geico High School National Basketball Tournament (Boys & Girls)

Suncoast Arena

Florida Southwestern College

Ft. Myers, FL

March 31-April 2, 2022

 

Thursday March 31st

 

Bishop McNamara (MD) (20-5) vs. IMG Academy (FL) (12-4) (Girls)

 

Bishop McNamara coach Frank Oliver started the following lineup: 6-1 Jr. Qadence Samuels, 5-8 Sr. Gia Cooke, 6-1 Fr. Zhen Craft, 5-7 So. Madison McDaniel, and 5-7 Sr. Yonta Vaughn.  IMG Academy coach Shell Dailey countered with 5-11 Sr. T’iana Todd, 5-10 Sr. Gabby Anderson, 6-3 Sr. Grace Vanslooten, 5-6 Jr. Keegan Spencer, and 5-8 Sr. Kailyn Gilbert.

 

IMG Academy raced out to a 22-10 first quarter lead on their way to a 67-48 victory over Bishop McNamara.  IMG Academy shot 49% from the field including six of 16 from the three point line.  The Ascenders connected on 11 of 11 free throws, pulled down 46 rebounds, and scored eight points off eight Bishop McNamara turnovers.  Bishop McNamara shot 26.3% from the field including six of 16 from beyond the arc.  The Mustangs connected on 12 of 17 free throws, pulled down 23 rebounds, and scored 11 points off 17 IMG Academy turnovers. 

 

Grace Vanslooten led IMG Academy with 24 points including three of three free throws, 11 rebounds, and four assists.  Kailyn Gilbert added 15 points including four of four free throws, eight rebounds, and six assists.  T’iana Todd recorded 10 points including two three point baskets, four rebounds, two blocked shots, and three steals.  Gabby Anderson chipped in with eight points, 11 rebounds, and three assists.

 

Madison McDaniel led Bishop McNamara with 15 points including five of five free throws, two rebounds, five assists, and two steals.  Yonta Vaughn added 12 points on four three point baskets and three rebounds.  Gia Cooke recorded nine points and six rebounds.  Qadence Samuels chipped in with seven points, seven rebounds, two assists, and two steals.

 

Bishop McNamara,10,15,14,9,48

IMG Academy,22,11,19,15,67

 

Bishop McNamara (48) – Samuels 7, Cooke 9, Craft 0, McDaniel 15, Vaughn 12, Moody 4, Harris 1.

 

IMG Academy (67) – Todd 10, Anderson 8, Vanslooten 24, Spencer 3, Gilbert 15, Mercer 5, Moore 2.

 

Oak Hill Academy (VA) (33-7) vs. Link Academy (MO) (31-1) (Boys)

 

Oak Hill Academy coach Steve Smith (Coach Smith, the legendary coach of the Warriors will be retiring after this event) started the following lineup: 6-9 Sr. Devin Ree, 6-7 Sr. Chris Livingston, 7-0 Sr. Christian Reeves, 6-4 Jr. Caleb Foster, and 6-4 Sr. Judah Mintz.  Link Academy coach Rodney Perry countered with 6-8 Jr. Omaha Biliew, 6-8 Jr. Julian Phillips, 6-10 Sr. Tarris Reed Jr., 6-2 Jr. Jordan Ross, and 6-7 Sr. Jordan Walsh.

 

Link Academy defeated Oak Hill Academy by the score of 81-67.  There were three ties and four lead changes in this game.  Link Academy shot 56.9% from the field including five of 17 from the three point line.  The Lions connected on 18 of 25 free throws, pulled down 42 rebounds, and scored 16 points off eight Oak Hill Academy turnovers.  Oak Hill Academy shot 40.4% from the field including seven of 25 from beyond the arc.  The Warriors connected on 14 of 23 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 17 points off 14 Link Academy turnovers.

 

Jordan Walsh led Link Academy with 23 points including four of six free throws, eight rebounds, and seven assists.  Julian Phillips added 20 points including 10 of 12 free throws, six rebounds, and two assists.  6-11 Sr. Felix Okpara recorded 12 points on six of six from the field, four rebounds, and four blocked shots.  Omaha Biliew chipped in with eight points and four rebounds.  6-2 Sr. Damien Mayo added four points, eight rebounds, and three assists.  Jordan Ross recorded six points, three rebounds, and seven assists.

 

Judah Mintz led Oak Hill Academy with 21 points including eight of 10 free throws, seven assists, and two steals.  Devin Ree added 17 points including four three point baskets, three of four free throws, four rebounds, three assists, and two steals.  Chris Livingston recorded 12 points, five rebounds, two blocked shots, and two steals.  Caleb Foster chipped in with 12 points and four assists. 

 

Oak Hill Academy,14,19,19,15,67

Link Academy,27,7,25,22,81

 

Oak Hill Academy (67) – Ree 17, Livingston 12, Reeves 2, Foster 12, Mintz 21, Gregory 3.

 

Link Academy (81) – Biliew 8, Phillips 20, Reed Jr. 2, Ross 6, Walsh 23, Green 6, Mayo 4, Okpara 12.

 

AZ Compass (25-4) vs. Montverde Academy (FL) (21-4) (Boys)

 

AZ Compass coach Ed Gipson started the following lineup: 6-7 Jr. Marquis Cook, 6-6 Sr. Chance Westry, 7-0 Sr. Adrame Diongue, 6-1 Jr. Kylan Boswell, and 6-3 Sr. Dylan Andrews.  Montverde Academy coach Kevin Boyle countered with 6-7 Sr. Malik Reneau, 6-7 Sr. Dillon Mitchell, 6-9 Jr. Kwame Evans, 6-5 Sr. Jalen Hood-Schfino, and 6-6 Sr. Dariq Whitehead.

 

Montverde Academy defeated AZ Compass by the score of 72-63.  The score was tied three times and there were 12 lead changes in this game.  Montverde Academy shot 46.3% from the field including four of 11 from the three point line.  The Eagles connected on 18 of 23 free throws, pulled down 34 rebounds, and scored 12 points off 15 AZ Compass turnovers.  AZ Compass shot 42.9% from the field including eight of 22 from beyond the arc.  The Dragons connected on 13 of 15 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 10 points off 11 Montverde Academy turnovers.

 

Malik Reneau led Montverde Academy with 19 points including five of five free throws, eight rebounds, and two steals.  Dillon Mitchell added 14 points and nine rebounds.  Dariq Whitehead recorded 12 points including five of five free throws, three rebounds, nine assists, and three steals.  Jalen Hood-Schfino chipped in with 12 points, four assists, and three steals.  6-0 Jr. Dravyn Gibbs-Lawhorn added 10 points including two three point baskets, three rebounds, and two steals. 

 

Chance Westry led AZ Compass with 13 points including six of six free throws, and three steals.  Kylan Boswell added  13 points including three three point baskets and three rebounds.  6-8 Sr. Colin Smith recorded nine points and five rebounds.  6-4 Sr. Lamar Washington chipped in with eight points, two rebounds, and two steals.

 

AZ Compass,19,12,11,21,63

Montverde Academy,18,16,13,25,72

 

AZ Compass (63) – Cook 2, Westry 13, Diongue 2, Boswell 13, Andrews 7, Smith 9, Washington 8, Ola-Joseph 2, Mason 7.

 

Montverde Academy (72) – Reneau 19, Mitchell 14, Evans 5, Hood-Schfino 12, Whitehead 12, Gibbs-Lawhorn 10.

 

La Lumiere (IN) (20-4) vs. IMG Academy (FL) (22-4) (Boys)

 

La Lumiere coach Pat Holmes started the following lineup: 6-7 Sr. Chisom Okpara, 6-4 Sr. Ryan Mabrey, 6-10 Sr. Kebba Nije, 6-0 Jr. Aden Holloway, and 6-1 Jr. Jeremy Fears.  IMG Academy coach Sean McAloon countered with 6-7 Sr. Eric Dailey Jr., 6-6 Sr. Jett Howard, 6-8 Sr. Jarace Walker, 6-2 Jr. Jacoi Hutchinson, and 6-4 Sr. Keyonte George.

 

IMG Academy defeated La Lumiere by the score of 76-51.  IMG Academy shot 55.8% from the field including six of 12 from the three point line.  The Ascenders connected on 12 of 16 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 13 points off nine La Lumiere turnovers.  La Lumiere shot 30% from the field including seven of 26 from beyond the arc.  The Lakers connected on eight of 10 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored two points off six IMG Academy turnovers.

 

Jarace Walker led IMG Academy with 23 points, seven rebounds, four assists, five blocked shots, and two steals.  Keyonte George added 22 points including four three point baskets, eight rebounds, and five assists.  Eric Dailey Jr. recorded 17 points and six rebounds.

 

Ryan Mabrey led La Lumiere with 15 points including three three point baskets, two rebounds, and two assists.  6-7 Sr. Taj Manning added 14 points including two three point baskets, nine rebounds, and three blocked shots.  Chisom Okpara recorded nine points and nine rebounds.

 

La Lumiere,11,17,15,8,51

IMG Academy,26,12,20,18,76

 

La Lumiere (51) – Okpara 9, Mabrey 15, Nije 0, Holloway 5, Fears 2, Starling 6, Manning 14.

 

IMG Academy (76) – Dailey Jr. 17, Howard 4, Walker 23, Hutchinson 6, George 22, Batchelor 4.

 

Prolific Prep (CA) (25-6) vs. Sunrise Christian (KS) (25-1) (Boys)

 

Prolific Prep coach Billy McKnight started the following lineup: 6-8 Jr. N’Famara Dabo, 6-8 So. Zion Sensely, 7-0 Sr. Mor Seck, 6-1 Sr. Jordan Pope, and 6-6 Sr. Anthony White.  Sunrise Christian coach Luke Barnwell countered with 6-9 Sr. Mark Mitchell, 6-7 Sr. Gradey Dick, 6-10 Sr. Cam Corthen, 6-4 Sr. Dillon Hunter, and 6-7 Jr. Scotty Middleton.

 

Prolific Prep defeated Sunrise Christian by the score of 59-56.  Zion Sensely hit a three in the closing seconds to give Prolific Prep one of the biggest upsets in Geico history.  Prolific Prep was without the services of two McDonald All-Stars members MJ Rice and Adem Bona.  There were eight ties and eight lead changes in this game.  Prolific Prep shot 42.6% from the field including 11 of 29 from the three point line.  The Crew connected on eight of 12 free throws, pulled down 36 rebounds, and scored two points off four Sunrise Christian turnovers.  Sunrise Christian shot 39.2% from the field including five of 16 from beyond the arc.  The Buffaloes connected on 11 of 14 free throws, pulled down 23 rebounds, and scored five points off 11 Prolific Prep turnovers.

 

Jordan Pope led Prolific Prep with 23 points including five three point baskets, five rebounds, and three assists.  Anthony White added 17 points including four three point baskets, seven rebounds, four assists, and two blocked shots.

 

Scotty Middleton led Sunrise Christian with 16 points including four three point baskets and three assists.  Mark Mitchell added 15 points and eight rebounds.  6-2 Jr. Layden Blocker recorded nine points including five of five free throws and three rebounds.

 

Prolific Prep,13,13,14,19,59

Sunrise Christian,14,16,11,15,56

 

Prolific Prep (59) – Dabo 4, Sensely 6, Seck 2, Pope 23, White 17, Jenkins 4, Rosborough 3.

 

Sunrise Christian (56) – Mitchell 15, Dick 5, Corthen 3, Hunter 0, Middleton 16, Klintman 6, Blocker 9, Pinedo 2.

 

 

Friday April 1st

 

Montverde Academy (FL) (18-3) vs. DME Academy (FL) (25-3) (Girls) (Semifinal)

 

Montverde Academy coach Special Jennings started the following lineup: 6-4 Sr. Janiah Barker, 6-0 Sr. Fernanda Ovalle, 6-5 Sr. Fatima Diakhate, 5-10 Jr. Mjracle Sheppard, and 6-0 Jr. Rusne Augustinaite.  DME Academy coach Michael Panaggio countered with 6-2 Jr. Chloe Kitts, 5-11 Sr. Tyana Walker, 6-3 Sr. Amiya Evans, 5-7 Jr. Asiana Britt, and 5-8 Sr. Sydney Shaw.

 

Montverde Academy raced out to a 23-14 first quarter lead on their way to a 67-54 victory over DME Academy.  Montverde Academy shot 43.6% from the field including four of 11 from the three point line.  The Lady Eagles connected on 15 of 22 free throws, pulled down 33 rebounds, and scored 10 points off 13 DME Academy turnovers.  DME Academy shot 38.9% from the field including three of 14 from beyond the arc.  They connected on nine of 13 free throws, pulled down 36 rebounds, and scored 11 points off seven Montverde Academy turnovers.

 

Mjracle Sheppard led Montverde Academy with 18 points including two three point baskets, six rebounds, four assists, and four steals.  Janiah Barker added 13 points including five of seven free throws, and seven rebounds.  Fernanda Ovalle recorded 12 points including three of four free throws, three rebounds, and two assists.  5-10 Jr. Cori Allen chipped in with seven points including five of seven free throws and six rebounds.  Fatima Diakhate added eight points, three rebounds, and three assists.

 

Chloe Kitts led DME Academy with 25 points including five of seven free throws, and 13 rebounds.  Sydney Shaw added 12 points including two three point baskets, five rebounds, and four assists.  Amiya Evans recorded 11 points, five rebounds, four blocked shots, and two steals.

 

Montverde Academy,23,14,17,13,67

DME Academy,14,10,18,12,54

 

Montverde Academy (67) – Barker 13, Ovalle 12, Diakhate 8, Sheppard 18, Augustinaite 5, Allen 7, Iwuchuckwu 4.

 

DME Academy (54) – Kitts 25, Walker 5, Evans 11, , Britt 1, Shaw 12.

 

IMG Academy (FL) (13-5) vs. New Hope Academy (MD) (27-2) (Girls) (Semifinal)

 

IMG Academy coach Shell Dailey started the following lineup: 5-11 Sr. T’iana Todd, 5-10 Sr. Gabby Anderson, 6-3 Sr. Grace Vanslooten, 5-6 Jr. Keegan Spencer, and 5-8 Sr. Kailyn Gilbert.  New Hope Academy coach Sam Caldwell countered with 6-2 Sr. Alphonsio Elechio, 6-0 Sr. Jalyn Brown, 6-2 Jr. Laila Reynolds, 5-8 Sr. Kennedy Fauntleroy, and 5-9 Sr. Taniya Lawson.

 

New Hope Academy defeated IMG Academy by the score of 80-50.  New Hope Academy shot 47.9% from the field including five of 20 from the three point line.  They connected on five of six free throws, pulled down 43 rebounds, and scored 32 points off 21 IMG Academy turnovers.  IMG Academy shot 34.5% from the field including three of 14 from beyond the arc.  The Ascenders connected on nine of 16 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 12 points off 11 New Hope Academy turnovers.

 

Jalyn Brown led New Hope Academy with 25 points, four rebounds, two assists, and two steals.  Laila Reynolds added 13 points, 12 rebounds, six assists, three blocked shots, and three steals.  Taniya Lawson recorded 11 points, seven rebounds, four assists, and four steals.  Kennedy Fauntleroy chipped in with 11 points including two three point baskets, three of four free throws, four assists, and four steals.

 

Kailyn Gilbert led IMG Academy with 20 points including two three point baskets, five rebounds, three assists, and three steals.  Grace Vanslooten added 11 points including five of eight free throws, nine rebounds, and four assists.  T’iana Todd recorded seven points and four rebounds.

 

IMG Academy,16,4,9,21,50

New Hope Academy,14,20,25,21,80

 

IMG Academy (50) – Todd 7, Anderson 3, Vanslooten 11, Spencer 0, Gilbert 20, Ion 3, Carrera 4, Moore 2.

 

New Hope Academy (80) – Elechio 8, Brown 25, Reynolds 13, Fauntleroy 11, Lawson 11, Buford-Green 2, Jada Brown 5, Williams 2, Dandridge 3.

 

Montverde Academy (FL) vs. IMG Academy (FL) (Boys) (Semifinal)

 

Montverde Academy coach Kevin Boyle started the following lineup: 6-7 Sr. Malik Reneau, 6-7 Sr. Dillon Mitchell, 6-9 Jr. Kwame Evans, 6-5 Sr. Jalen Hood-Schfino, and 6-6 Sr. Dariq Whitehead.  IMG Academy coach Sean McAloon countered with 6-7 Sr. Eric Dailey Jr., 6-6 Sr. Jett Howard, 6-8 Sr. Jarace Walker, 6-2 Jr. Jacoi Hutchinson, and 6-4 Sr. Keyonte George.

 

Montverde Academy trailed 47-41 after three quarters but rallied in the final quarter to earn a 62-57 victory over IMG Academy.  There were six ties and seven lead changes in this game.  Montverde Academy shot 42.9% from the field including four of 16 from the three point line.  The Eagles connected on 10 of 17 free throws, pulled down 40 rebounds, and scored 15 points off 12 IMG Academy turnovers.  IMG Academy shot 40.4% from the field including six of 19 from beyond the arc.  The Ascenders connected on nine of 12 free throws, pulled down 28 rebounds, and scored 13 points off 11 Montverde Academy turnovers.

 

Dariq Whitehead led Montverde Academy with 21 points including three three point baskets, two rebounds, and two assists.  Malik Reneau added 10 points, five rebounds, and two assists.  Dillon Mitchell recorded eight points and 13 rebounds.  Kwame Evans recorded eight points including four of six free throws, 10 rebounds, and two steals.  Jalen Hood-Schfino chipped in with eight points, six rebounds, eight assists, and two steals.

 

Keyontae George led IMG Academy with 21 points including four three point baskets, three of three free throws, three rebounds, and two steals.  Jett Howard added 12 points including four of five free throws, and six rebounds.  Jarace Walker recorded 11 points, five rebounds, two assists, six blocked shots, and two steals.  Eric Dailey Jr. chipped in with five points and six rebounds.

 

Montverde Academy,17,14,10,21,62

IMG Academy,12,18,17,10,57

 

Montverde Academy (62) – Reneau 10, Mitchell 8, Evans 8, Hood-Schfino 8, Whitehead 21, Gibbs-Lawhorn 7.

 

IMG Academy (57) – Dailey Jr. 5, Howard 12, Walker 11, Hutchinson 4, George 21, Batchelor 4.

 

Prolific Prep (CA) vs. Link Academy (MO) (Boys) (Semifinal)

 

Prolific Prep coach Billy McKnight started the following lineup: 6-8 Jr. N’Famara Dabo, 6-8 So. Zion Sensely, 7-0 Sr. Mor Seck, 6-1 Sr. Jordan Pope, and 6-6 Sr. Anthony White.  Link Academy coach Rodney Perry countered with 6-8 Jr. Omaha Biliew, 6-8 Jr. Julian Phillips, 6-10 Sr. Tarris Reed Jr., 6-2 Jr. Jordan Ross, and 6-7 Sr. Jordan Walsh.

 

Link Academy defeated Prolific Prep by the score of 60-53.  The score was tied five times and there were eight lead changes in the game.  Link Academy shot 46.7% from the field including five of 15 from the three point line.  The Lions connected on 13 of 18 free throws, pulled down 33 rebounds, and scored 18 points off 15 Prolific Prep turnovers.  Prolific Prep shot 31.8% from the field including seven of 25 from beyond the arc.  The Crew connected on 18 of 19 free throws, pulled down 24 rebounds, and scored 14 points off 15 Link Academy turnovers.

 

Jordan Walsh led Link Academy with 17 points including six of six free throws, seven rebounds, and three steals.  5-11 Jr. Trey Green added 13 points including two three point baskets, three of three free throws, two rebounds, and two assists.  Julian Phillips recorded 11 points.  Tarris Reed Jr. chipped in with six points and seven rebounds.  6-11 Sr. Felix Okpara added six points, five rebounds, and two blocked shots.

 

Anthony White led Prolific Prep with 25 points including three three point baskets, 10 of 10 free throws, three rebounds, two assists, and two steals.  Jordan Pope added 18 points including four three point baskets, four of five free throws, two rebounds, two assists, and two blocked shots.  Zion Sensely pulled down eight rebounds.

 

Prolific Prep,11,14,10,18,53

Link Academy,7,17,16,20,60

 

Prolific Prep (53) – Dabo 0, Sensely 2, Seck 4, Pope 18, White 25, Rosborough 4.

 

Link Academy (60) – Biliew 4, Phillips 11, Reed Jr. 6, Ross 3, Walsh 17, Green 13, Okpara 6.

 

 

Saturday April 2nd

 

Montverde Academy (FL) vs. New Hope Academy (MD) (Girls) (Championship)

 

Montverde Academy coach Special Jennings started the following lineup: 6-4 Sr. Janiah Barker, 6-0 Sr. Fernanda Ovalle, 6-5 Sr. Fatima Diakhate, 5-10 Jr. Mjracle Sheppard, and 6-0 Jr. Rusne Augustinaite.  New Hope Academy coach Sam Caldwell countered with 6-2 Sr. Alphonsio Elechio, 6-0 Sr. Jalyn Brown, 6-2 Jr. Laila Reynolds, 5-8 Sr. Kennedy Fauntleroy, and 5-9 Sr. Taniya Lawson.

 

Montverde Academy finished the game on a 15-4 run to earn a 61-57 victory over New Hope Academy.  The score was tied 10 times and there were four lead changes in this game.  Montverde Academy shot 38.8% from the field including four of 11 from the three point line.  The Lady Eagles connected on 19 of 24 free throws, pulled down 43 rebounds, and scored 19 points off 12 New Hope Academy turnovers.  New Hope Academy shot 39.3% from the field including six of 16 from beyond the arc.  They connected on seven of 11 free throws, pulled down 28 rebounds, and scored 23 points off 22 Montverde Academy turnovers.

 

Fernanda Ovalle led Montverde Academy with 21 points including two three point baskets, three of four free throws, three rebounds, two blocked shots, and three steals.  Mjracle Sheppard added 16 points including six of eight free throws, six rebounds, three assists, and two steals.  6-3 So. Vivian Iwuchuckwu recorded nine points, four rebounds, and two steals.  Janiah Barker chipped in with eight points, 12 rebounds, and three assists.

 

Kennedy Fauntleroy led New Hope Academy with 18 points including two three point baskets, five rebounds, five assists, and five steals.  Jalyn Brown added 14 points including three three point baskets, three of four free throws, two rebounds, three assists, and four steals.  Alphonsio Elechio recorded nine points, five rebounds, and two steals.  Taniya Lawson chipped in with eight points, eight rebounds, two assists, and three steals.

 

Montverde Academy,13,15,18,15,61

New Hope Academy,16,12,19,10,57

 

Montverde Academy (61) – Barker 8, Ovalle 21, Diakhate 4, Sheppard 16, Augustinaite 3, Iwuchuckwu 9.

 

New Hope Academy (57) – Elechio 9, Brown 14, Reynolds 5, Fauntleroy 18, Lawson 8, Jada Brown 3.

 

Link Academy (MO) vs. Montverde Academy (FL) (Boys) (Championship)

 

Link Academy coach Rodney Perry started the following lineup: 6-8 Jr. Omaha Biliew, 6-8 Jr. Julian Phillips, 6-10 Sr. Tarris Reed Jr., 6-2 Jr. Jordan Ross, and 6-7 Sr. Jordan Walsh.  Montverde Academy coach Kevin Boyle countered with 6-7 Sr. Malik Reneau, 6-7 Sr. Dillon Mitchell, 6-9 Jr. Kwame Evans, 6-5 Sr. Jalen Hood-Schfino, and 6-6 Sr. Dariq Whitehead. 

 

Montverde Academy defeated Link Academy by the score of 60-49.  Montverde Academy shot 43.6% from the field including three of 15 from the three point line.  The Eagles connected on nine of 12 free throws, pulled down 38 rebounds, and scored 12 points off 15 Link Academy turnovers.  Link Academy shot 32.1% from the field including six of 17 from beyond the arc.  They connected on nine of 10 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored four points off 12 Montverde Academy turnovers.

 

Dillon Mitchell led a balanced Montverde Academy scoring attack with 17 points, 12 rebounds, and three steals.  Dariq Whitehead added 14 points including four of our free throws, four rebounds, and six assists.  Malik Reneau recorded 14 points including four of six free throws, 12 rebounds, and three assists.  Kwame Evans chipped in with 11 points including three three point baskets.

 

Julian Phillips led Link Academy with 16 points including two three point baskets, four of four free throws, and eight rebounds.  Tarris Reed Jr. added seven points and four rebounds.  6-11 Sr. Felix Okpara recorded four points, four rebounds, and four blocked shots.

 

Link Academy,10,15,15,9,49

Montverde Academy,18,12,17,13,60

 

Link Academy (49) -  Biliew 4, Phillips 16, Reed Jr. 7, Ross 5, Walsh 4, Norris 3, Green 3, Mayo 3, Okpara 4.

 

Montverde Academy (60) – Reneau 14, Mitchell 17, Evans 11, Hood-Schfino 0, Whitehead 14, Gibbs-Lawhorn 4.

 

A special thanks to the comprehensive GEICO website, the Legit Sport Stats LLC, and some of the contributing writers for providing info about this elite event.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Posted by REH at 9:09 PM EDT
Permalink | Share This Post
Tuesday, 29 March 2022
11th Region Tournament (Boys & Girls) February 28 - March 7, 2022
Topic: Basketball

202211RBGT

 

11th Region Basketball Tournament (Boys & Girls)

Various High Schools & Eastern Kentucky University

Frederick Douglas High School, Great Crossing High School,

Lafayette High School, Lexington Catholic High School,

Franklin County High School, Madison Southern High School,

And Henry Clay High Schools

Lexington, Frankfort, Berea, and Richmond, KY

February 28 – March 7, 2022

 

February 28th

 

Berea vs. Lafayette (Girls) @ Lafayette High School

 

Berea coach Dammian Stepp started the following lineup: 5-9 Jr. Chesney Lovins, 5-7 So, Abigail Beard, 5-8 Sr. Alexis Newman, 5-5 Sr. Isis Rodgers, and 5-6 Sr. Mati Stepp.  Lafayette coach Allison Denton countered with 5-10 Sr. Olivia Cathers, 5-10 Fr. Savannah Simpson, 6-1 Sr. Anaya Brown, 5-1 Sr. Catherine Jacobs, and 5-5 Jr. Gracyn Grantz.

 

Lafayette outscored Berea 14-2 in the second quarter on their way to a 46-26 victory.  Lafayette shot 33.3% from the field including seven of 19 from the three point line.  The Lady Generals connected on 13 of 19 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored 23 points off 18 Berea turnovers.  Berea shot 20% from the field including five of 23 from beyond the arc.  The Lady Pirates connected on seven of eight free throws, pulled down 28 rebounds, and scored five points off seven Lafayette turnovers.

 

Savannah Simpson led Lafayette with 12 points including three three point baskets, and 10 rebounds.  Anaya Brown added 11 points including seven of eight free throws, six rebounds, five assists, three blocked shots, and two steals.  Olivia Cathers recorded eight points and four steals.

 

Mati Stepp led Berea with 10 points including two three point baskets, four of four free throws, and three rebounds.  Chesney Lovins added five points and seven rebounds.

 

Berea,3,2,12,9,26

Lafayette,6,14,13,13,46

 

Berea (26) – Lovins 5, Beard 2, Newman 3, Rodgers 3, Stepp 10, King 3.

 

Lafayette (46) – Cathers 8, Simpson 13, Brown 11, Jacobs 0, Grantz 4, Nelson 5, Denton 5.

 

Great Crossing vs. Henry Clay (Girls) @ Henry Clay High School

 

Great Crossing High School coach Glenn Wilson Jr. started the following lineup: 5-10 So. Ava Schureman, 5-8 Sr. Leila Custard, 6-0 Fr. Kennedy Harrison, 5-8 So. Olivia Tierney, and 5-8 Sr. Timothi Williams.  Henry Clay coach Ashley Garrard countered with 5-10 Jr. Lauren Thomas, 5-8 So. Lydia VanMeter, 5-11 Sr. Kennedy Williams, 5-2 Fr. Ariyanna Sutton, and 5-8 So. Allison Stone.

 

Henry Clay outscored Great Crossing 14-3 in the third quarter on their way to a 53-36 victory over Great Crossing.  Henry Clay shot 40% from the field including three of 12 from the three point line.  The Lady Blue Devils connected on 18 of 28 free throws, pulled down 31 rebounds, and scored 24 points off 22 Great Crossing turnovers.  Great Crossing shot 29.7% from the field including three of 11 from beyond the arc.  The Lady Warhawks connected on 11 of 15 free throws, pulled down 22 rebounds, and scored 12 points off 18 Henry Clay turnovers.

 

Kennedy Williams led Henry Clay with 15 points including nine of 12 free throws and eight rebounds.  Allison Stone added 11 points including three of four free throws, three rebounds, and six steals.  Lydia VanMeter recorded nine points on three three point baskets.  Ariyanna Sutton chipped in with nine points, two rebounds, three assists, and four steals.

 

Timothi Williams led Great Crossing with 10 points including six of six free throws, two rebounds, three assists, and two steals.  Ava Schureman added eight points and three steals.  5-7 Chapel Brown recorded six points.

 

Great Crossing,9,15,3,9,36

Henry Clay,18,10,14,11,53

 

Great Crossing (36) – Schureman 8, Custard 2, Harrison 0, Tierney 3, Williams 10, Roberts 2, Barrett 2, A. Brown 3.C. Brown 6.

 

Henry Clay (53) – Thomas 5, VanMeter 9, Williams 15, Sutton 9, Stone 11, Fields 4.

 

Lexington Catholic vs. Madison Southern (Girl) @ Madison Southern High school

 

Lexington Catholic coach Donald Tegt started the following lineup: 5-10 Jr. Katherine Truitt, 5-10 Jr. Olivia Bretz, 5-9 So. Lydia Kennedy, 5-7 Jr. Lucy Nash, and 5-8 Fr. Abby Hammond.  Madison Southern coach Josh Curtis countered with 5-11 Sr. Macie Daniels, 5-8 Sr. Morgan Flannery, 5-10 Jr. Bella Moberly, 5-3 8th Grade Hadley French, and 5-5 Jr. Tara Wooten.

 

Madison Southern eked out a 39-38 victory over Lexington Catholic.  Lexington Catholic had two shots at the win in the closing seconds but the shots did not fall and the Eagles held on for the victory.  There were 10 ties and 13 lead changes in this game.  Madison Southern shot 30.6% from the field including three of 12 from the three point line.  The Lady Eagles connected on 14 of 23 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 11 points off 11 Lexington Catholic turnovers.  Lexington Catholic shot 33.3% from the field including three of 13 from beyond the arc.  The Knights connected on three of four free throws, pulled down 36 rebounds, and scored five points off six Madison Southern turnovers.

 

Macie Daniels led Madison Southern with 11 points including six of seven free throws, seven rebounds, and three blocked shots.  Morgan Flannery added nine points including four of four free throws, two rebounds, and three steals.  Hadley French recorded seven points and two steals.  Bella Moberly pulled down eight rebounds.

 

Katherine Truitt led Lexington Catholic with 17 points and 10 rebounds.  Lydia Nash added 10 points including two three point baskets, three rebounds, two blocked shots, and two steals.  Lucy Nash added seven points and Olivia Bretz pulled down eight rebounds.

 

Lexington Catholic,7,10,10,11,38

Madison Southern,6,11,11,11,39

 

Lexington Catholic (38) – Truitt 17, O. Bretz 0, Kennedy 10, Nash 7, Hammond 0, Mayo 4.

 

Madison Southern (39) – Daniels 11, Flannery 9, Moberly 1, French 7, Wooten 5, Carter 1, Sandlin 2, A. Estep 3.

 

Bryan Station vs. Franklin County (Girls) @ Franklin County High School

 

Franklin County raced out to a 20-6 first quarter lead on their way to a 68-36 victory over Bryan Station.  Franklin County shot 49.1% from the field including six of 18 from the three point line.  The Lady Defenders connected on 10 of 16 free throws and pulled down 32 rebounds.  Bryan Station shot 26.5% from the field including one of 11 from beyond the arc.  The Lady Defenders connected on nine of 15 free throws and pulled down 40 rebounds.

 

6-0 Jr. Jazmin Chambers led Franklin County with 18 points including five of five from the free throw line.  6-1 So. Rachel Shropshire added 14 points including four three point baskets.  5-10 Patience Laster recorded 11 points.  6-1 Fr. Juliana Frazee and 5-3 Fr. Leia Hogan each scored nine points.  6-4 Jr. Jhaven Meade and 5-5 Sr. Nevaeh Carter pulled down nine and six rebounds respectively.

 

5-10 Sr. Tania Woodall led Bryan Station with 14 points including three of four free throws and pulled down 10 rebounds.  5-11 So. Victory Sledge added seven points and 10 rebounds.  5-8 Fr. Jailenn Green recorded six points.  5-11 So. Kailyn Gentry chipped in with four points and seven rebounds.

 

Bryan Station,6,5,12,13,36

Franklin County,20,20,19,9,68

 

Bryan Station (36) – Woodall 14, Sledge 7, Green 6, Gentry 4, Buster-Anderson 3, Wade 2.

 

Franklin County (68) 0 Chambers 18, Shropshire 14, Laster 11, Frazee 9, Hogan 9, Meade 2, Thacker 2, Newton 2, Carter 1.

 

 

March 1st

 

Madison Central vs. Great Crossing (Boys) @ Great Crossing High School

 

Madison Central coach Allen Feldhaus started the following lineup; 6-5 Jr. Jaylen Davis, 6-4 Sr. Will Hardin, 6-7 Sr. Robby Todd. 5-11 So. Parker Mullins, and 6-2 So. Eli Steele. ( Coach Feldhaus was missing Trey Skaggs who was unable to play due to an injury).  Great Crossing coach Steve Page countered with 6-5 Fr. Vince Dawson III, 6-3 Sr. Tye Schureman, 6-10 Fr. Malachi Moreno, 5-9 So. Junius Burrell, and 6-3 Fr. Gage Richardson.

 

Great Crossing defeated Madison Central 61-55 in overtime.  The score was tied eight times and there were 12 lead changes in this game.  Great Crossing shot 46.3% from the field including five of 13 from the three point line.  The Warhawks connected on 18 of 30 free throws, pulled down 34 rebounds, and scored 11 points off 13 Madison Central turnovers.  Madison Central shot 36.4% from the field including seven of 21 from beyond the arc.  The Indians connected on 16 of 24 free throws, pulled down 27 rebounds, and scored 16 points off 11 Great Crossing turnovers.

 

Vince Dawson III led Great Crossing with 29 points including nine of 11 free throws, seven rebounds, and three assists.  Junius Burrell added nine points, three rebounds, five assists, and two steals.  5-10 Sr. Carson Walls added eight points including two three point baskets and four rebounds.  Malachi Moreno chipped in with five points and nine rebounds.

 

Will Hardin led Madison Central with 19 points including three three point baskets, six of six free throws, 11 rebounds, and two steals.  Robby Todd added 17 points and three rebounds.  Parker Mullins recorded 11 points including two three point baskets, four assists, and three steals.

 

Madison Central,15,11,7,18,4,55

Great Crossing,12,18,7,14,10,61

 

Madison Central (55) – Davis 5, Hardin 19, Todd 17, Mullins 11, Steele 3.

 

Great Crossing (61) – Dawson 29, Schureman 5, Moreno 5, Burrell 9, Richardson 0, Walls 8, Godfrey 2, Stakelin 3.

 

Henry Clay vs. Lexington Catholic (Boys) @ Lexington Catholic High School

 

Henry Clay coach Daniel Brown started the following lineup: 6-2 Sr. Aziel Blackwell, 6-2 Jr. Kyan Miller, 6-7 Sr. Brenden Wicker, 5-9 Jr. Konlin Brown, and 6-1 Sr. Kanye Henderson.  Lexington Catholic coach Brandon Salsman countered with 6-4 Jr. Hudson Sparks, 6-2 Sr. Jack Gohmann, 6-10 Jr. Reece Potter, 6-0 Sr. Blake Busson, and 6-0 So. John Reinhart.

 

Henry Clay defeated Lexington Catholic by the score of 70-58.  This was a game of runs as Henry Clay led 17-8 after the first quarter but Lexington Catholic rallied to lead 27-24 at halftime.  Henry Clay rallied in the third quarter to take control of the game as they led 42-35 after three quarters and held on for the victory.  There were three ties and two lead changes in the game.  Henry Clay shot 46.5% from the field including five of 13 from the three point line.  The Blue Devils connected on 25 of 35 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored 20 points off 13 Lexington Catholic turnovers.  Lexington Catholic shot 46.5% from the field including six of 20 from beyond the arc.  The Knights connected on 12 of 15 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored seven points off nine Henry Clay turnovers.

 

Kanye Henderson led Henry Clay with 22 points including 12 of 17 free throws, nine rebounds, two assists, and three steals.  Aziel Blackwell added 22 points including two three point baskets, eight of 12 free throws, six rebounds, two assists, and four steals.  Konlin Brown recorded 19 points including three three point baskets, four of four free throws and three steals.  Brenden Wicker pulled down eight rebounds.

 

Jack Gohmann led Lexington Catholic with 22 points including seven of nine free throws, two rebounds, and four assists.  John Reinhart added 19 points including four three point baskets, three of three free throws, two assists, and three steals.  Hudson Sparks recorded seven points and four rebounds.  Reece Potter chipped in with four points, four rebounds, and two blocked shots.

 

Henry Clay,17,7,18,28,70

Lexington Catholic,8,19,8,23,58

 

Henry Clay (70) – Blackwell 22, Miller 0, Wicker 4, Konlin Brown 19, Henderson 22, Hawkins 3.

 

Lexington Catholic (58) – Sparks 7, Gohmann 22, Potter 4, Busson 2, Reinhart 19, Turner 4.

 

Paul Laurence Dunbar vs. Madison Southern (Boys) @ Madison Southern High School

 

Paul Laurence Dunbar coach Murray Gavin started the following lineup: 6-4 Sr. Zach Carter, 6-1 Jr. Hunter Williams, 6-8 Sr. Lionel Kumwimba, 6-1 Jr. Max VanDyke, and 6-1 Jr. Nick Spalding.  Madison Southern coach Austin Newton countered with 6-3 So. Jay Rose, 6-2 Sr. Blake Simpson, 6-5 Sr. Nate Turner, 5-8 Fr. Casen Nobbe, and 6-0 So. Braden Hudson.

 

Paul Laurence Dunbar led by 10 points late in the second quarter but Madison Southern rallied for a 54-46 victory.  The score was tied eight times and there were 11 lead changes in this game.  Madison Central shot 40.5% from the field including four of 23 from the three point line.  The Eagles connected on 16 of 26 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored 19 points off 20 Paul Laurence Dunbar turnovers.  Paul Laurence Dunbar shot 38.6% from the field including seven of 23 from beyond the arc.  The Bulldogs connected on five of 14 free throws, pulled down 37 rebounds, and scored 11 points off 13 Madison Southern turnovers.

 

6-1 So. Zach Hudson led Madison Southern with 22 points including three three point baskets, five of six free throws, two rebounds, and three steals.  Jay Rose added 11 points including five of eight free throws, six rebounds, four assists, and two steals.  Braden Hudson recorded six points and five rebounds.

 

Zach Carter led Paul Laurence Dunbar with 14 points including two three point baskets, nine rebounds, and two assists.  Nick Spalding added 10 points and five rebounds.  Max VanDyke recorded six points, seven rebounds, and two steals.  Lionel Kumwimba pulled down 14 rebounds.  Dunbar was hampered by foul woes tonight as Nick Spalding and Hunter Williams fouled out.

 

Paul Laurence Dunbar.12.12.13.9.46

Madison Southern,11,6,21,16,54

 

Paul Laurence Dunbar (46) – Carter 14, Williams 3, Kumwimba 2, Max VanDyke 6, Spalding 10, Gadd 3, Mason VanDyke 3, Haggard 5.

 

Madison Southern (54) – Rose 11, Simpson 2, Turner 3, Nobbe 1, B. Hudson 6, Z. Hudson 22, Fogle 4, Hazelwood 2, Erslan 3.

 

Western Hills vs. Frederick Douglass (Boys) @ Frederick Douglass High School

 

Frederick Douglass defeated Western Hills by the score of 92-39.  Frederick Douglass shot 54.3% from the field including 11 of 21 from the three point line.  The Broncos connected on five of nine free throws and pulled down 34 rebounds.  Western Hills shot 24.6% from the field including seven of 30 from beyond the arc.  The Wolverines connected on four of 11 free throws and pulled down 26 rebounds.

 

5-11 jr. Kai Simpson led Frederick Douglass with 17 points including three three point baskets.  6-7 Jr. Tyson Barrett added 15 points and six rebounds.  5-10 Fr. Armelo Boone and 6-0 Jr. Tylon Webb each recorded 12 points.  6-3 Fr .Aveion Chenault chipped in with nine points on three three point baskets and six rebounds.

 

6-2 Sr. Zach Semones led Western Hills with 14 points including four three point baskets.  6-5 Fr. Javeon Campbell added 11 points.  6-4 Jr. Walter Campbell recorded eight points and 11 rebounds.

 

Western Hills,15,15,6,0,36

Frederick Douglass,25,20,28,19,92

 

Western Hills (36) – Semones 14, J. Campbell 11, W. Campbell 8, Carter 3, Dicken 3.

 

Frederick Douglass (92) – Simpson 17, Barrett 15, Boone 12, Webb 12, Chenault 9, Gaines 8, Howard 6, Johnson 4, Harris 4, O’Roy-Ford 3, Busson 2.

 

 

March 3rd (Eastern Kentucky University)

 

Henry Clay vs. Lafayette (Girls) (Semifinal)

 

Henry Clay coach Ashley Garrard started the following lineup: 5-10 Jr. Lauren Thomas, 5-8 So. Lydia VanMeter, 5-11 Sr. Kennedy Williams, 5-2 Fr. Ariyanna Sutton, and 5-8 So. Allison Stone.  Lafayette coach Allison Denton countered with 5-10 Sr. Olivia Cathers, 5-10 Fr. Savannah Simpson, 6-1 Sr. Anaya Brown, 5-1 Sr. Catherine Jacobs, and 5-5 Jr. Gracyn Grantz.

 

Lafayette, fueled by a dominating performance by Anaya Brown, defeated Henry Clay by the score of 38-33.  There were two ties and three lead changes in this game.  Lafayette shot 37.5% from the field including one of 12 from the three point line.  The Generals connected on seven of 15 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 10 points off 11 Henry Clay turnovers.  Henry Clay shot 29.8% from the field including four of 18 from beyond the arc.  The Lady Blue Devils connected on one of three free throws, pulled down 29 rebounds, and scored five points off 13 Lafayette turnovers.

 

Anaya Brown led Lafayette with 23 points, nine rebounds, two assists, seven blocked shots, and four steals.  Olivia Cathers added five points, eight rebounds, three assists, and three steals.

 

Lydia VanMeter led Henry Clay with 10 points including two three point baskets.  Kennedy Williams added nine points and seven rebounds.  Lauren Thomas recorded six points, five rebounds, and two steals.  Allison Stone chipped in with six points including two three point baskets, three rebounds, and three assists.  5-7 Fr Amilian Fields pulled down seven rebounds.

 

Henry Clay,13,7,8,5,33

Lafayette,16,10,3,9,38

 

Henry Clay (33) – Thomas 6, VanMeter 10, Williams 9, Sutton 0, Stone 6, Fields 2.

 

Lafayette (38) – Cathers 5, Simpson 2, Brown 23, Jacobs 3, Grantz 3, Nelson 2.

 

All 11th Region Team (Girls) – Anaya Bown (Player of the Year) (Lafayette), Patience Laster (Franklin County), Madison Howell (Berea), Nevaeh Carter (Franklin County), Maddie Kauffman (Tates Creek), Kylee Dennis (Sayre), Timothi Williams (Great Crossing), Allison Wallace (Frederick Douglass), Kennedy Williams (Henry Clay), Katherine Truitt (Lexington Catholic), Bailey Hensley (Madison Central), Tania Woodall (Bryan Station), Jamaya Chenaut (Frankfort), and Coach of the Year Dammian Stepp (Berea).

 

Franklin County vs. Madison Southern (Girls) (Semifinal)

 

Franklin County coach Joey Thacker started the following lineup: 6-1 So. Rachel Shropshire, 5-10 Sr. Patience Laster, 6-4 Jr. Jhaven Meade, 5-5 Sr. Nevaeh Carter, and 6-0 Jr. Jazmin Chambers.  Madison Southern coach Josh Curtis countered with 5-11 Sr. Macie Daniels, 5-8 Sr. Morgan Flannery, 5-10 Jr. Bella Moberly, 5-3 8th Grade Hadley French, and 5-5 Jr. Tara Wooten.

 

Franklin County outscored Madison Southern 10-2 in the third quarter on their way to a 37-28 victory.  There were five ties and six lead changes in this game.  Franklin County shot 34.1% from the field including three of eight from the three point line.  The Lady Flyers connected on six of 14 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored eight points off 15 Madison Southern turnovers.  Madison Southern shot 23.8% from the field including four of 17 from beyond the arc.  The Lady Eagles connected on four of seven free throws, pulled down 34 rebounds, and scored two points off 10 Franklin County turnovers.

 

Patience Laster led Franklin County with 16 points including two three point baskets, six rebounds, and three blocked shots.  Jhaven Meade added six points and six rebounds.  Rachel Shropshire recorded five points, four rebounds, and two assists.  Nevaeh Carter added four points, five rebounds, five assists, one blocked shot, and six steals.

 

Morgan Flannery led Madison Southern with eigt points, five rebounds, three assists, and two steals.  Macie Daniels added eight points, four rebounds, and four blocked shots.  5-6 Jr. Jada Carter recorded six points, four rebounds, and two steals.  Hadley French chipped in with three points, six rebounds, and two assists.

 

Franklin County,8,12,10,7,37

Madison Southern,7,12,2,7,28

 

Franklin County (37) – Shropshire 5, Laster 16, Meade 6, Carter 4, Chambers 4, Frazee 2.

 

Madison Southern (28) – Daniels 8, Flannery 8, Moberly 0, French 3, Wooten 3, Carter 6.

 

 

March 4th (Eastern Kentucky University)

 

Great Crossing vs. Henry Clay (Boys) (Semifinal)

 

Great Crossing coach Steve Page started the following lineup: 6-5 Fr. Vince Dawson III, 6-3 Sr. Tye Schureman, 6-10 Fr. Malachi Moreno, 5-9 So. Junius Burrell, and 6-3 Fr. Gage Richardson.  Henry Clay coach Daniel Brown countered with 6-2 Sr. Aziel Blackwell, 6-2 Jr. Kyan Miller, 6-7 Sr. Brenden Wicker, 5-9 Jr. Konlin Brown, and 6-1 Sr. Kanye Henderson.

 

Henry Clay defeated Great Crossing by the scored of 47-43.  The score was tied four times and there were three lead changes in this game.  Henry Clay shot 42.2% from the field including three of 10 from the three point line.  The Blue Devils connected on six of 11 free throws, pulled down 28 rebounds, and scored six points off seven Great Crossing turnovers.  Great Crossing shot 31.9% from the field including two of 13 from beyond the arc.  The Warhawks connected on 11 of 15 free throws, pulled down 36 rebounds, and scored six points off four Henry Clay turnovers.

 

Aziel Blackwell led Henry Clay with 19 points including six of nine free throws, five rebounds, and two steals.  Kanye Henderson added 14 points and four rebounds.  Brenden Wicker recorded two points, six rebounds, and five blocked shots.  6-0 Jr. Mason Hawkins pulled down seven rebounds.

 

Malachi Moreno led Great Crossing with 15 points and 17 rebounds.  Junius Burrell added seven points, four rebounds, and two assists.  Tye Schureman recorded seven points, three rebounds, and two assists.  Vince Dawson III chipped in with seven points, two rebounds, and three assists.

 

Great Crossing,8,8,18,9,43

Henry Clay,11,13,13,10,47

 

Great Crossing (43) – Dawson 7, Schureman 7, Moreno 15, Burrell 7, Richardson 5, Walls 2.

 

Henry Clay (47) – Blackwell 19, Miller 4, Wicker 2, Konlin Brown 6, Henderson 14, Lynch 2.

 

All 11th Region Team (Boys) – Will Hardin (Player of the Year) (Madison Central), Reece Potter (Lexington Catholic), Aziel Blackwell (Henry Clay), Nick Spalding (Paul Laurence Dunbar), Jaylen Davis (Madison Central), Tyson Barrett (Frederick Douglass), Jay Rose (Madison Southern), Jack Gohmann (Lexington Catholic), Zander Collett (Sayre), Malachi Moreno (Great Crossing), J’Marious Lindsay (Bryan Station), Walter Campbell (Western Hills), and Coach of the Year Steve Page (Great Crossing).

 

Madison Southern vs. Frederick Douglass (Boys) (Semifinal)

 

Madison Southern coach Austin Newton started the following lineup: 6-3 So. Jay Rose, 6-2 Sr. Blake Simpson, 6-5 Sr. Nate Turner, 5-8 Fr. Casen Nobbe, and 6-0 So. Braden Hudson.  Frederick Douglass coach Jason Moseley countered with 6-7 Jr. Tyson Barrett, 6-0 Jr. Tylon Webb, 6-7 Sr. Shemar O’Roy-Ford, 5-10 Fr. Armelo Boone, and 5-11 Jr. Kai Simpson.

 

Madison Southern led by eight points early in the fourth quarter but Frederick Douglass rallied to earn a 60-54 victory over the Eagles.  There were two ties and seven lead changes in this game.  Frederick Douglass shot 41.9% from the field including four of 16 from the three point line.  The Broncos connected on 20 of 31 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 17 points off 12 Madison Southern turnovers.  Madison Southern shot 32.6% from the field including six of 26 from beyond the arc.  The Eagles connected on 18 of 25 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored seven points off 12 Frederick Douglass turnovers.

 

Tyson Barrett led Frederick Douglass with 12 points including six of eight free throws, and 10 rebounds.  Armelo Boone added 12 points including three three point baskets, three rebounds, and two steals.  Kai Simpson recorded 11 points including six of eight free throws, five rebounds, and two assists.  Shemar O’Roy-Ford chipped in with nine points, nine rebounds, and two steals.  Tylon Webb added eight points and three rebounds.

 

Jay Rose led Madison Southern with 25 points including two three point baskets, 11 of 14 free throws, and three rebounds.  Braden Hudson added 11 points including three three point baskets, and 10 rebounds.  6-1 So. Zach Hudson recorded nine points, five rebounds, and three assists.

 

Madison Southern,10,20,17,7,54

Frederick Douglass,15,12,14,19,60

 

Madison Southern (54) – Rose 25, Simpson 0, Turner 4, Nobbe 3, B. Hudson 11, Z. Hudson 9, Erslan 2.

 

Frederick Douglass (60) – Barrett 12, Webb 8, O’Roy-Ford 9, Boone 12, Simpson 11, Busson 1, Harris 5, Johnson 2.

 

March 5th (Eastern Kentucky University)

 

Franklin County vs. Lafayette (Girls) (Championship)

 

Franklin County coach Joey Thacker started the following lineup: 6-1 So. Rachel Shropshire, 5-10 Sr. Patience Laster, 6-4 Jr. Jhaven Meade, 5-5 Sr. Nevaeh Carter, and 6-0 Jr. Jazmin Chambers.  Lafayette coach Allison Denton countered with 5-10 Sr. Olivia Cathers, 5-10 Fr. Savannah Simpson, 6-1 Sr. Anaya Brown, 5-1 Sr. Catherine Jacobs, and 5-5 Jr. Gracyn Grantz.

 

Franklin County trailed 15-14 at halftime but pulled away in the second half to defeat Lafayette by the score of 41-29.  Lafayette had an excellent game plan but was not able to knock down the open shots.  The score was tied three times and there were five lead changes in the game.  Franklin County shot 32.6% from the field including one of 17 from the three point line.  The Lady Flyers connected on 12 of 26 free throws, pulled down 42 rebounds, and scored nine points off 10 Lafayette turnovers.  Lafayette shot only 15.6% from the field including three of 22 from beyond the arc.  The Generals connected on 12 of 16 from the free throw line, pulled down 36 rebounds, and scored nine points off nine Franklin County turnovers. 

 

Patience Laster shot 11 points, 11 rebounds, and two steals.  Jhaven Meade added eight points and 10 rebounds.  Nevaeh Carter recorded seven points, nine rebounds, and five assists.  5-3 Fr. Leia Hogan chipped in with seven points and three steals.

 

Olivia Cathers led Lafayette with 13 points and eight rebounds.  Anaya Brown added nine points, eight rebounds, two blocked shots, and two steals.  Gracyn Grantz recorded six points and three rebounds.

 

Franklin County,3,11,14,13,41

Lafayette,5,10,6,8,29

 

Franklin County (41) – Shropshire 2, Laster 11, Meade 8, Carter 7, Chambers 4, Hogan 7, Frazee 2.

 

Lafayette (29) – Cathers 13, Simpson 1, Brown 9, Jacobs 0, Grantz 6.

 

All-Tournament Team – Mati Stepp (Berea), Timothi Williams (Great Crossing), Katherine Truitt (Lexington Catholic), Tania Woodall (Bryan Station), Kennedy Williams (Henry Clay), Allison Stone (Henry Clay), Macie Daniels (Madison Southern), Morgan Flannery (Madison Southern), Anaya Brown (Lafayette), Savannah Simpson (Lafayette), Olivia Cathers (Lafayette), Nevaeh Carter (Franklin County), Jazmin Chambers (Franklin County), Jhaven Meade (Franklin County), and (MVP) Patience Laster (Franklin County).

 

March 7th (Eastern Kentucky University)

 

Frederick Douglass vs. Henry Clay (Boys)

 

Frederick Douglass coach Jason Moseley started the following lineup: 6-7 Jr. Tyson Barrett, 6-0 Jr. Tylon Webb, 6-7 Sr. Shemar O’Roy-Ford, 5-10 Fr. Armelo Boone, and 5-11 Jr. Kai Simpson.  Henry Clay coach Daniel Brown countered with 6-2 Sr. Aziel Blackwell, 6-2 Jr. Kyan Miller, 6-7 Sr. Brenden Wicker, 5-9 Jr. Konlin Brown, and 6-1 Sr. Kanye Henderson.

 

Henry Clay pulled away late to defeat Frederick Douglass by the score of 41-37.  There were seven lead changes in this game.  Henry Clay shot 38.9% from the field including two of 12 from the three point line.  The Blue Devils connected on 11 of 18 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored 10 points off 11 Frederick Douglass turnovers.  Frederick Douglass shot 35.1% from the field including one of 12 from beyond the arc.  The Broncos connected on nine of 20 free throws, pulled down 27 rebounds, and scored eight points off 10 Henry Clay turnovers.

 

Kanye Henderson led Henry Clay with 14 points and four rebounds.  Aziel Blackwell added 12 points.  Kyan Miller recorded seven points and eight rebounds.  6-0 Jr. Mason Hawkins chipped in with four points on four of four free throws, five rebounds, and two steals. 

 

Armelo Boone led Frederick Douglass with 15 points, four rebounds, and two steals.  Tylon Webb added six points and three rebounds.  5-10 Fr. Logan Busson recorded six points, three rebounds, and two steals.  Tyson Barrett chipped in with four points and eight rebounds.

 

Frederick Douglass,6,6,13,11,36

Henry Clay,10,8,14,9,41

 

Frederick Douglass (36) – Barrett 4, Webb 6, O’Roy-Ford 0, Boone 15, Simpson 2, Busson 6, Gaines 2, Chenault 1.

 

Henry Clay (41) – Blackwell 12, Miller 7, Wicker 0, Konlin Brown 4, Henderson 14, Hawkins 4.

 

All-Tournament Team: John Reinhart (Lexington Catholic), Zach Semones (Western Hills), Zach Carter (Paul Laurence Dunbar). Will Hardin (Madison Central), Zach Hudson (Madison Southern), Jay Rose (Madison Southern), Malachi Moreno (Great Crossing), Vince Dawson III (Great Crossing), Armelo Boone (Frederick Douglass), Logan Busson (Frederick Douglass), Tylon Webb (Frederick Douglass), Aziel Blackwell (Henry Clay), Konlin Brown (Henry Clay), Brenden Wicker (Henry Clay), and (MVP) Kanye Henderson (Henry Clay).

 

A special thanks to the 11th Region Stats Crews for providing the comprehensive statistics for these games.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Posted by REH at 6:18 PM EDT
Permalink | Share This Post
Sunday, 27 March 2022
The 112th Annual IHSAA (Indiana) Boys' Basketball State Finals March 26, 2022
Topic: Basketball

2022IHSAABC

 

The 112th Annual IHSAA (Indiana) Boys’ Basketball State Finals

presented by the Indiana Pacers & Indiana Fever

Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis, IN

March 26th, 2022

 

North Daviess (27-3) vs. Lafayette Central Catholic (20-10) Class A (Championship)

 

North Daviess coach Bruce Dalrymple started the following lineup: 6-2 Jr. Lance Wilson, 6-0 Sr. Markus Britton, 6-3 Jr. Logan Wilson, 6-0 Sr. Devin Collins, and 6-0 Jr. Jaylen Mullen.  Lafayette Central Catholic coach David Barrett countered with 6-5 Sr. Clark Barrett, 6-5 Sr. Clark Obermiller, 6-5 So. Albert Schwartz, 6-1 Jr. Tanner Fields, and 6-2 Jr. Ben Mazur.

 

North Daviess controlled the tempo in the game and defeated Lafayette Central Catholic by the score of 48-46 in two overtimes.  Lafayette Central Catholic fell behind by 10 points in the third quarter but battled back to force overtime.  North Daviess led by three in the second overtime when Lafayette Central Catholic’s Clark Barrett was fouled on a three point attempt a fraction of a second before the final buzzer.  Barrett hit the first shot but after a timeout missed the second free throw and the Cougars claimed the championship.  There were seven ties and five lead changes in the game.

 

North Daviess shot 40.5% from the field including two of seven from the three point line.  The Cougars connected on 16 of 24 free throws, pulled down 28 rebounds, and scored 10 points off 10 Lafayette Central Catholic turnovers.  Lafayette Central Catholic shot 41.5% from the field including four of 15 from beyond the arc.  The Knights connected on eight of 14 free throws, pulled down 20 rebounds, and scored 10 points off 13 North Daviess turnovers.

 

Devin Collins led North Daviess with 15 points including five of seven free throws, five rebounds, and two steals.  Jaylen Mullen added 13 points including two three point baskets, three of four free throws, three assists, and two steals.  Logan Wilson recorded seven points, 11 rebounds, and three steals.  6-5 Jr. Brendan Stickles chipped in with seven points and five rebounds.

 

Clark Barrett led Lafayette Central Catholic with 13 points, 10 rebounds, and two steals.  Clark Obermiller added 13 points and two rebounds.  Tanner Fields recorded eight points including three of four free throws.

 

North Daviess,12,11,7,4,4,10,48

Lafayette Central Catholic,11,6,7,10,4,8,46

 

North Daviess (48) – La. Wilson 6, Britton 0, Lo. Wilson 7, Collins 15, Mullen 13, Stickles 7.

 

Lafayette Central Catholic (46) – Barrett 13, Obermiller 13, Schwartz 4, Fields 8, Mazur 6, Hardebeck 2.

 

Providence (21-6) vs. Central Noble (28-3) Class 2A (Championship)

 

Providence coach Ryan Miller started the following lineup: 6-3 Jr. Casey Kaelin, 6-1 Sr. Max Beatty, 6-4 Sr. Grant Williams, 5-11 Sr. Cade Carver, and 5-11 Sr. Tyler Simmons.  Central Noble coach John Bodey countered with 6-4 Sr. Connor Essegian, 6-3 Sr. Ryan Schroeder, 6-7 Sr. Logan Gard, 6-0 Jr. Conner Lemmon, and 6-1 So. Jackson Andrews.

 

Providence raced out to a 25-9 first quarter lead on their way to a 62-49 victory over Central Noble.  Providence shot 52.4% from the field including six of 14 from the three point line.  The Pioneers connected on 12 of 23 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored 11 points off 10 Central Noble turnovers.  Central Noble shot 39.5% from the field including four of 17 from beyond the arc.  The Cougars connected on 11 of 17 free throws, pulled down 23 rebounds, and scored nine points off nine Providence turnovers.

 

Casey Kaelin led Providence with 21 points including four of seven free throws, five rebounds, and three assists.  Grant Williams added 13 points including two three point baskets, seven rebounds, and two assists.  6-2 So. Quentin Hesse recorded 12 points including three three point baskets and two blocked shots.

 

Connor Essegian led Central Noble with 18 points including eight of 10 free throws, four rebounds, and three assists.  Ryan Schroeder added 12 points including two three point baskets, four rebounds, and four assists.  Logan Gard recorded 10 points and eight rebounds.

 

Providence,25,6,13,18,62

Central Noble,9,11,11,18,49

 

Providence (62) – Kaelin 21, Beatty 4, Williams 13, Carver 3,Simmons 3, Hesse 12, Johnson 4, Seebold 2.

 

Central Noble (49) – Essegian 18, Schroeder 12, Gard 10, Lemmon 3, Andrews 3, Dreibelbis 3.

 

Beech Grove (22-6) vs. Mishawaka Marian (24-4) Class 3A (Championship)

 

Beech Grove coach Mike Renfro started the following lineup: 6-3 Jr. Jeremiah Alexander, 6-1 Jr. Jaleel Edwards, 6-6 Jr. Anthony Ball, 5-9 Sr. Damon Thompkins, and 6-0 Jr. Jeremiah Tate.  Mishawaka Marian coach Robb Berger countered with 6-4 Jr. Dareon Thornton, 6-3 Sr. Richard Brooks, 6-6 Sr. Kaleo Kakalia, 6-1 Jr. Deaglan Sullivan, and 6-3 So. Zion Rhoades.

 

Beech Grove outscored Mishawaka Marian 17-9 in the final quarter to pull away for a 53-43 victory.  There were four ties and two lead changes in this game.  Beech Grove shot 36% from the field including five of 19 from the three point line.  The Hornets connected on 12 of 16 free throws, pulled down 37 rebounds, and scored 20 points off 19 Mishawaka Marian turnovers.  Mishawaka Marian shot 38% from the field including six of 16 from beyond the arc.  The Knights connected on three of three free throws, pulled down 23 rebounds, and scored 20 points off 17 Beech Grove turnovers.

 

Anthony Ball led Beech Grove with 17 points including five of six free throws, 20 rebounds, and three blocked shots.  6-6 Jr. Cameron Brown added 13 points including three three point baskets and three rebounds.  Jeremiah Tate recorded 12 points, four rebounds, and nine steals. 

 

Richard Brooks led Mishawaka Marian with 13 points including two three point baskets, two rebounds, and three steals.  Deaglan Sullivan added 10 points, two rebounds, three assists, and three steals.  6-2 Jr. Jackson Price recorded nine points including three three point baskets.  Kaleo Kakalia pulled down 10 rebounds and dished out three assists.

 

Beech Grove,7,13,16,17,53

Mishawaka Marian,13,9,12,9,43

 

Beech Grove (53) – Alexander 9, Edwards 2, Ball 17, Thompkins 0, Tate 12, Brown 13.

 

Mishawaka Marian (43) – Thornton 5, Brooks 13, Kakalia 2, Sullivan 10, Rhoades 4, Price 9.

 

Indianapolis Cathedral (26-6) vs. Chesterton (29-1) Class 4A (Championship)

 

Indianapolis Cathedral coach Jason Delaney started the following lineup: 6-7 Jr. Jake Davis, 6-6 Sr. Jaxon Edwards, 6-11 Jr. Xavier Booker, 6-1 Sr. Tayshawn Comer, and 6-5 Jr. Jaron Tibbs.  Chesterton coach Marc Urban countered with 6-5 Sr. Chris Mullen, 6-4 Jr. Owen Guest, 6-6 So. Justin Sims, 5-10 Sr. Travis Grayson, and 6-2 So. Tyler Parrish.

 

Indianapolis dominated tonight in a 65-31 over Chesterton to hand the Trojans their first defeat of the season.  Indianapolis Cathedral shot 46.6% from the field including six of 18 from the three point line.  The Irish connected on five of nine free throws, pulled down 39 rebounds, and scored 17 points off 14 Chesterton turnovers.  The Irish also held a 42-18 advantage in points in the paint.  Chesterton shot 21.2% from the field including two of 22 from beyond the arc.  The Trojans connected on seven of nine free throws, pulled down 33 rebounds, and scored nine points off eight Indianapolis Cathedral turnovers.

 

Jaron Gibbs led Indianapolis Cathedral with 15 points, seven rebounds, five assists, and two blocked shots.  Jaxon Edwards added 14 points, five rebounds, and four steals.  Xavier Booker recorded 13 points, nine rebounds, and four blocked shots.  Tayshawn Comer chipped in with 11 points, three rebounds, and six assists.  Jake Davis added nine points, seven rebounds, five assists, and two blocked shots.

 

Tyler Parrish led Chesterton with seven points.  6-2 Sr. Carson Parrish also scored seven points.  Justin Sims recorded six points.  Travis Grayson chipped in with five points, six rebounds, and two assists.  Chris Mullen pulled down 10 rebounds.

 

Indianapolis Cathedral,22.14.13.16,65

Chesterton,10,11,6,4,31

 

Indianapolis Cathedral (65) – Davis 9, Edwards 14, Booker 13, Comer 11, Tibbs 15, Malichi 3.

 

Chesterton (31) – Mullen 2, Guest 0, Sims 6, Grayson 5, T. Parrish 7, C. Parrish 7, Vrahoretis 2, Hughes 2.

 

A special thanks to the IHSAA for providing the comprehensive statistics and up-to-date results of this event.

 

 

 

 

 

 

Indianapolis Cathedral (65) -


Posted by REH at 12:48 PM EDT
Permalink | Share This Post
Saturday, 26 March 2022
2022 UK Healthcare/KHSAA Boys' Sweet 16(R) State Basketball Tournament March 16-19, 2022
Topic: Basketball

2022KHSAABC

 

2022 UK Healthcare/KHSAA Boys’ Sweet 16® State Basketball Tournament

Rupp Arena

Lexington, KY

March 16-19, 2022

 

Wednesday March 16th

 

Lincoln County (30-7) Region 12 vs. Jeffersontown (24-9) Region 6

 

Lincoln County coach Jeff Jackson started the following lineup: 6-3 Jr. Colton Ralston, 6-2 Sr. Jaxon Smith, 6-3 Jr. Jackson Sims, 5-11 Jr. Tramane Alcorn, and 5-11 Sr. Clayton Davis.  Jeffersontown coach 6-5 So. Lukus McDaniels, 6-4 Sr. Will Vasser, 6-7 Sr. Lavonte Harris, 5-11 Jr. Brandon Gatewood, and 6-0 So. Drae Vasser.

 

Lincoln County utilized a zone defense and hit some clutch shots late to earn a 45-41 hard fought victory over Jeffersontown.  Lincoln County led 28-20 at halftime but Jeffersontown rallied in the third quarter to tie the game at 35-35 at the end of three quarters.  Lincoln County shot 41.2% from the field including four of 12 from the three point line.  The Patriots connected on 13 of 22 free throws, pulled down 25 rebounds, and committed 11 turnovers.  Jeffersontown shot 28.3% from the field including two of 19 from beyond the arc.  The Chargers connected on 13 of 19 free throws, pulled down 32 rebounds, and committed 11 turnovers.

 

Jaxon Smith led Lincoln County with 14 points including eight of 11 free throws, four rebounds, three assists, and two blocked shots.  Colton Ralston added 12 points including two three point baskets, four rebounds, and two steals.  Clayton Davis recorded nine points and five rebounds.  Tramane Alcorn chipped in with six points, three rebounds, and five assists.

 

6-4 Sr. Will Vasser led Jeffersontown with eight points including five of seven free throws, and seven rebounds.  Drae Vasser added eight points, six rebounds, and three assists.  Lavonte Harris recorded seven points and 11 rebounds.  6-5 Jr. Xavier Price chipped in with seven points and four rebounds.

 

Lincoln County,16,12,7,10,45

Jeffersontown,13,7,15,6,41

 

Lincoln County (45) – Ralston 12, J. Smith 14, Sims 1, Alcorn 6, Clayton Davis 9, Connor Davis 3.

 

Jeffersontown (41) – McDaniels 6, W. Vasser 8, Harris 7, Brandon Gatewood 5, D. Vasser 8, Price 7.

 

North Oldham (19-12) Region 8 vs. Muhlenberg County (18-12) Region 3

 

North Oldham coach David Levitch II started the following lineup: 6-6 Jr. Ian Higdon, 6-4 Jr. Jack Scales, 6-7 Jr. Luke Anderson, 6-1 Jr. Dallas Roberts, and 6-1 So. Grant Neal.  Muhlenberg County coach Kyle Eades countered with 6-1 Sr. Cole Vincent, 6-0 Sr. Davion Summers, 6-1 Sr. Donovan McCoy, 5-11 Sr. Trey Lovell, and 6-1 Sr. Brayden Lovan.

 

North Oldham pulled away in the last quarter to defeat Muhlenberg County by the score of 36-32.  The score was tied eight times and there were four lead changes in the game.  North Oldham shot 34.9% from the field including three of 10 from the three point line.  The Mustangs connected on three of three free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 11 points off 10 Muhlenberg County turnovers.  Muhlenberg County shot 37.8% from the field including three of 12 from beyond the arc.  The Mustangs connected on one of four free throws, pulled down 26 rebounds, and scored three points off seven North Oldham turnovers.

 

Luke Anderson led North Oldham with 12 points, 11 rebounds, two assists, and seven blocked shots.  Anderson was six of seven from the field.  Dallas Roberts added 10 points including two three point baskets.  Grant Neal chipped in with six points.

 

Donovan McCoy led Muhlenberg County with nine points and four rebounds.  Cole Vincent added eight points and seven rebounds.  Trey Lovell recorded six points, two rebounds, and four assists.

 

North Oldham,9,11,2,14,36

Muhlenberg County,9,13,4,6,32

 

North Oldham (36) – Higdon 3, Scales 3, Anderson 12, Roberts 10, Neal 6, Fischer 2.

 

Muhlenberg County (32) – Vincent 8, Summers 3, McCoy 9, Lovell 6, Lovan 4, Ray 2.

 

George Rogers Clark (34-1) Region 10 vs. Perry County Central (29-5) Region 14

 

George Rogers Clark coach Josh Cook started the following lineup: 6-4 Jr. Jerone Morton, 6-3 Sr. Tanner Walton, 6-7 Jr. Trent Edwards, 5-9 Sr. Aden Slone, and 5-11 Jr. Sam Parrish.  Perry County Central coach Shannon Hoskins countered with 6-3 Sr. Landon Napier, 6-2 Sr. Dylan Brock, 6-3 Sr. Lanse McKenzie, 5-11 Fr. Rydge Beverly, and 6-2 Jr. Tyler Day.

 

George Rogers Clark pulled away in the second quarter on their way to a 77-36 victory over Perry County Central.  George Rogers Clark shot 55.2% from the field including eight of 19 from the three point line.  The Cardinals connected on five of five free throws, pulled down 33 rebounds, and scored 25 points off 19 Perry County Central turnovers.  Perry County Central shot 35.6% from the field including three of 14 from beyond the arc.  The Commodores connected on one of five free throws, pulled down 23 rebounds, and scored four points off eight George Rogers Clark turnovers.

 

Jerone Morton led George Rogers Clark with 22 points including two three point baskets, five rebounds, seven assists, and two blocked shots.  Sam Parrish added 20 points including four three point baskets.  Trent Edwards recorded 13 points, five rebounds, and four blocked shots.  Tanner Walton chipped in with nine points, 10 rebounds, and five assists.  5-10 So. Reshaun Hampton added nine points and three rebounds.

 

Lanse McKenzie led Perry County Central with 10 points and five rebounds.  Tyler Day added nine points.

 

George Rogers Clark,16,19,23,19.77

Perry County Central,12,6,11,7,36

 

George Rogers Clark (77) – Morton 22, Walton 9, Edwards 13, Slone 0, Parrish 20, Hampton 9, Hernandez 4.

 

Perry County Central (36) – Napier 3, Brock 4, McKenzie 10, Beverly 5, Day 9Fannin 3, Sanders 2.

 

Pikeville (32-2) Region 15 vs. North Laurel (28-6) Region 13

 

Pikeville coach Elisha Justice started the following lineup: 6-6 Sr. Tate Walters, 6-6 Jr. Rylee Samons, 6-5 Sr. Nick Robinson, 5-8 Sr. Keian Worrix, and 6-0 Sr. Laithan Hall.  North Laurel coach Nate Valentine countered with 6-4 Jr. Ryan Davidson, 6-3 Jr. Reed Sheppard, 6-2 Sr. Caden Harris, 5-11 Sr. Clay Sizemore, and 6-0 So. Brody Brock.

 

Pikeville outscored North Laurel 19-9 in the third quarter on their way to a 59-51 victory over North Laurel.  Rylee Samons came up big for Pikeville with 23 points and eight rebounds while the Panther defense held Reed Sheppard to 14 points on five of 20 from the field.  The score was tied three times and there were three lead changes in this game.  Pikeville shot 47.9% from the field including seven of 20 from the three point line.  The Panthers connected on six of 11 free throws, pulled down 34 rebounds, and scored eight points off 10 North Laurel turnovers.  North Laurel shot 36.4% from the field including five of 20 from beyond the arc.  The Jaguars connected on six of 10 free throws, pulled down 33 rebounds, and scored eight points off 11 turnovers. 

 

Rylee Samons  led Pikeville with 23 points including four three point baskets, eight rebounds, two assists, and two blocked shots.  Nick Robinson added 14 points,11 rebounds, and two blocked shots.  Keian Worrix recorded 12 points including two three point baskets, three rebounds, six assists, and two steals.  Tate Walters chipped in with five points, eight rebounds, and three assists.

 

Ryan Davidson led North Laurel with 23 points, 11 rebounds, and three assists.  Reed Sheppard was limited to 14 points but he recorded eight rebounds, five assists, two blocked shots, and six steals. 

 

Pikeville,10,15,19,15,59

North Laurel,13,7,9,22,51

 

Pikeville (59) – Walters 5, Samons 23, Robinson 14, Worrix 12, Hall 3, Jarrell 2.

 

North Laurel (51) – Davidson 23, Sheppard 14, Harris 2, Sizemore 6, Brock 3, Dotson 3.

 

Thursday March 17th

 

Male (28-6) Region 7 vs. Warren Central (27-3) Region 4

 

Male coach Tim Haworth started the following lineup: 6-7 Jr. Kaleb Glenn, 6-4 8th Grade Jayden Johnson, 6-7 Sr. Dez Lindsay, 5-10 Jr. Jack Edelen, and 6-2 Jr. Demetrius White.  Warren Central coach William Unseld countered with 6-4 Jr. Chappelle Whitney, 6-3 Sr. Jaiden Lawrence, 6-4 Jr. Damarion Walkup, 5-10 Jr. Izayiah Villafuerte, and 6-2 Jr. Omari Glover.

 

Warren Central trailed by 13 points in the first quarter but rallied to earn a 57-54 overtime victory to defeat one of the tournament favorites.  There were seven ties and 12 lead changes in this game.  Warren Central shot 45.3% from the field including one of nine from the three point line.  The Dragons connected on eight of 13 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored 14 points off 13 Male turnovers.  Male shot 39.1% from the field including six of 17 from beyond the arc.  The Bulldogs connected on 12 of 20 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored seven points off nine Warren Central turnovers.

 

Omari Glover led Warren Central with 20 points and nine rebounds.  Chappelle Whitney added 14 points and six rebounds.  Jaiden Lawrence recorded 12 points, five rebounds, three assists, and four steals.

 

Dez Lindsay led Male with 23 points including six of 10 free throws, four rebounds, two assists, and two steals.  Kaleb Glenn added 13 points, 10 rebounds, and two blocked shots.  Jayden Johnson recorded 10 points including two three point baskets, and two rebounds.  Jack Edelen chipped in with six points on two three point baskets, three rebounds, three assists, and two steals.

 

Male,19,5,16,9,5,54

Warren Central,11,15,10,13,8,57

 

Male (54) – Glenn 13, Johnson 10, Lindsay 23, J. Edelen 6, White 2.

 

Warren Central (57) – Whitney 14, Lawrence 12, Walkup 4, Villafuerte 0, Glover 20, Unseld 7.

 

John Hardin (25-10) Region 5 vs. Lyon County (29-6) Region 2

 

John Hardin coach Austin Jones started the following lineup: 6-4 Sr. Amareion Doctor, 6-0 Sr. Corey Brown, 6-6 Sr. Jamal Smith, 5-11 Sr. Jalen Tyus, and 6-0 Sr. Devon Rogers.  Lyon County coach Ryan Perry started the following lineup: 6-3 Sr. Nick Whalin, 6-3 So. Brady Shoulders, 6-5 Sr. Jackson Shoulders, 6-0 So. Jack Reddick, and 6-2 So. Travis Perry.

 

Lyon County trailed 36-35 at halftime but pulled away in the second half to earn an 82-65 victory over John Hardin.  There were three ties and lead changes in this game.  Lyon County shot 51.7% from the field including three of eight from the three point line.  The Lyons connected on 17 of 26 free throws, pulled down 41 rebounds, and scored 22 points off 13 John Hardin turnovers.  John Hardin shot 42.4% from the field including six of 22 from beyond the arc.  The Bulldogs connected on nine of 15 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored  10 points off 13 Lyon County turnovers.

 

Travis Perry led Lyon County with 26 points including three three point baskets, seven of eight free throws, seven rebounds, five assists, and two steals.  Jackson Shoulders added 22 points, eight rebounds, and two assists.  Brady Shoulders recorded 18 points including four of eight free throws, 11 rebounds, four assists, and four steals.  Jack Reddick chipped in with six points, six rebounds, five assists, and three steals.

 

Jalen Tyus led John Hardin with 18 points including two three point baskets, and six rebounds.  Devon Rogers added 13 points, five rebounds, and eight assists.  Amareion Doctor recorded eight points, four rebounds, and two steals.  Corey Brown chipped in with eight points, three rebounds, and two assists.  Jamal Smith blocked four shots.

 

John Hardin,20,16,12,17,65

Lyon County,15,20,23,24,82

 

John Hardin (65) – Doctor 8, Brown 8, Smith 3, Tyus 18, Rogers 13, Owens 7, Hollemquest 3, Pitts 3, Baruwa 2.

 

Lyon County (82) – Whalin 3, B. Shoulders 18, J. Shoulders 22, Reddick 6, Perry 26, Bingham 5, Kirk 2.

 

Murray (26-6) Region 1 vs. Henry Clay (27-9) Region 11

 

Murray coach Dior Curtis started the following lineup: 6-4 Sr. Trey Boggess, 6-3 Jr. Grant Whitaker, 6-2 So. Lincoln English, 5-9 Sr. Caleb Gill, and 6-0 So. Drew May.  Henry Clay coach Daniel Brown countered with 6-2 Sr. Aziel Blackwell, 6-2 Jr. Kyan Miller, 6-7 Sr. Brenden Wicker, 5-9 Jr. Konlin Brown, and 6-1 Sr. Kanye Henderson.

 

Henry Clay led 46-42 after three quarters but Murray rallied and made key plays down the stretch to earn a 57-53 victory over Henry Clay.  There were five ties and three lead changes in this game.  Murray shot 50% from the field including three of 11 from the three point line.  The Tigers connected on 10 of 15 free throws, pulled down 27 rebounds, and scored two points off 10 Henry Clay turnovers.  Henry Clay shot 43.9% from the field including four of 13 from beyond the arc.  The Blue devils connected on 13 of 20 free throws, pulled down 24 rebounds, and scored eight points off nine Murray turnovers.

 

Grant Whitaker led Murray with 20 points, five assists, and two blocked shots.  Trey Boggess added 16 points including five of six free throws, 12 rebounds, and two assists.

 

Kanye Henderson led Henry Clay with 22 points including seven of 10 free throws, five rebounds, four assists, and two steals.  Aziel Blackwell added 22 points including six of 10 free throws, and five rebounds. Brenden Wicker recorded four points, six rebounds, and two blocked shots.

 

Murray,20.8,14,15,57

Henry Clay,11,15,18,9,53

 

Murray (57) – Boggess 16, Whitaker 20, English 5, Gill 5, May 3, Grant 2, Wilson 6.

 

Henry Clay (53) – Blackwell 22, Miller 0, Wicker 4, Konlin Brown 5, Henderson 22.

 

Ashland Blazer (26-6) Region 16 vs. Covington Catholic (29-4) Region 9

 

Ashland Blazer coach Jason Mays started the following lineup: 6-2 Sr. Cole Villers, 6-2 Fr. Zander Carter, 6-2 Sr. Ryan Atkins, 5-11 Sr. Colin Porter, and 6-1 Sr. Ethan Sellars.  Covington Catholic coach Scott Ruthsatz countered with 6-6 Jr. Chandler Starks, 6-1 Jr. Kascyl McGillis, 6-8 Sr. Mitchell Rylee, 5-11 Jr. Evan Ipsaro, and 6-1 So. Brady Hussey.

 

Ashland Blazer came out firing on all cylinders from long range and took a 40-33 halftime lead but Covington Catholic rallied fueled by their inside game to take a 76-65 victory.  There were two ties and three lead changes in this game.  Covington Catholic held a 50-20 advantage in points in the paint.  Covington Catholic shot 66.7% from the field including two of five from the three point line.  The Colonels connected on 30 rebounds, and scored eight points off eight Ashland Blazer turnovers.  Ashland Blazer shot 50% from the field including 12 of 27 from beyond the arc.  The Tomcats connected on five of seven free throws, pulled down 12 rebounds, and scored 10 points off 12 Covington Catholic turnovers.

 

Evan Ipsaro led Covington Catholic with 26 points including eight of eight free throws, seven rebounds, and five assists.  Chandler Starks added 21 points, 12 rebounds, three assists, and two blocked shots.  6-2 Sr. Mekhi Wilson recorded 15 points, two rebounds, and three assists.  Mitchell Rylee chipped in with 11 points and six rebounds.

 

Cole Villers led Ashland Blazer with 25 points including seven three point baskets, three rebounds, and two steals.  Colin Porter added 18 points including two three point baskets, two rebounds, and eight assists. 

 

Ashland Blazer,18,22,12,13,65

Covington Catholic,16,17,20,23,76

 

Ashland Blazer (65) – Villers 25, Carter 4, Atkins 8, Porter 18, Sellars 4, Conway 6.

 

Covington Catholic (76) – Starks 21, McGillis 0, Rylee 11, Ipsaro 26, Hussey 3, Wilson 15.

 

Friday March 18th

 

North Oldham (19-13) vs. Lincoln County (31-7) Quarterfinal

 

North Oldham coach David Levitch II started the following lineup: 6-6 Jr. Ian Higdon, 6-4 Jr. Jack Scales, 6-7 Jr. Luke Anderson, 6-1 Jr. Dallas Roberts, and 6-1 So. Grant Neal.  Lincoln County coach Jeff Jackson countered with 6-3 Jr. Colton Ralston, 6-2 Sr. Jaxon Smith, 6-3 Jr. Jackson Sims, 5-11 Jr. Tramane Alcorn, and 5-11 Sr. Clayton Davis. 

 

Lincoln County’s solid defense and some timely shooting from beyond the arc propelled them to the semifinals with 56-46 victory over North Oldham.  There were two ties and three lead changes in this game.  Lincoln County shot 46.2% from the field including nine of 18 from the three point line.  The Patriots connected on 11 of 16 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored eight points off seven North Oldham turnovers.  North Oldham shot 38% from the field including two of 16 from beyond the arc.  The Mustangs connected on six of 13 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 13 points off 12 Lincoln County turnovers.

 

Tramane Alcorn led Lincoln County with 15 points, five rebounds, four assists, and two steals.  Jaxon Smith added 11 points and five rebounds.  Colton Ralston recorded 10 points including two three point baskets, two rebounds, and three assists.  Clayton Davis chipped in with eight points including five of eight free throws, six rebounds, and two assists.  Jackson Sims added six points on two three point baskets and eight rebounds.

 

Ian Higdon led North Oldham with 20 points including four of six free throws, 10 rebounds, and two assists.  Jack Scales added 12 points including two three point baskets, two rebounds, and two assists.  Luke Anderson recorded four points, seven rebounds, five assists, and two blocked shots.

 

North Oldham,12,6,10,18,46

Lincoln County,11,18,15,12,56

 

North Oldham (46) – Higdon 20, Scales 12, Anderson 4, Roberts 4, Neal 6.

 

Lincoln County (56) – Ralston 10, Jaxon Smith 11, Sims 6, Alcorn 15, Clayton Davis 8, Jalen Smith 3, Connor Davis 3.

 

Pikeville (32-3) vs. George Rogers Clark (35-1) Quarterfinal

 

Pikeville coach Elisha Justice started the following lineup: 6-6 Sr. Tate Walters, 6-6 Jr. Rylee Samons, 6-5 Sr. Nick Robinson, 5-8 Sr. Keian Worrix, and 6-0 Sr. Laithan Hall.  George Rogers Clark coach Josh Cook countered with 6-4 Jr. Jerone Morton, 6-3 Sr. Tanner Walton, 6-7 Jr. Trent Edwards, 5-9 Sr. Aden Slone, and 5-11 Jr. Sam Parrish. 

 

George Rogers Clark’s hard nosed defense allowed the Cardinals to survive with a 43-38 victory over a good Pikeville squad.  George Rogers Clark shot 31.1% from the field including two of 21 from the three point line.  The Cardinals connected on 13 of 19 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 10 points off 11 Pikeville turnovers.  Pikeville shot 28% from the field including five of 24 from beyond the arc.  The Panthers connected on five of nine free throws, pulled down 34 rebounds, and scored three points off eight George Rogers Clark turnovers.

 

Tanner Walton led George Rogers Clark with 11 points and 10 rebounds.  Jerone Morton added 11 points including seven of nine free throws, five rebounds, three assists, and three steals.  Trent Edwards recorded nine points and five rebounds.  Sam Parrish chipped in with five points and 10 rebounds.

 

Keian Worrix led Pikeville with 13 points, two rebounds, and four assists.  6-3 Sr. Alex Rogers added nine points and six rebounds.  Laithan Hall recorded eight points including two three point baskets and three rebounds.  Rylee Samons pulled down nine rebounds.

 

Pikeville,8,5,7,18,38

George Rogers Clark,13,7,9,14,43

 

Pikeville (38) – Walters 0, Samons 2, Robinson 1, Worrix 13, Hall 8, Rogers 9, Manns 3, Jarrell 2.

 

George Rogers Clark (43) – Morton 11, Walton 11, Edwards 9, Slone 7, Parrish 5.

 

Covington Catholic (30-4) vs. Lyon County (26-10) Quarterfinal

 

Covington Catholic coach Scott Ruthsatz started the following lineup: 6-6 Jr. Chandler Starks, 6-1 Jr. Kascyl McGillis, 6-8 Sr. Mitchell Rylee, 5-11 Jr. Evan Ipsaro, and 6-1 So. Brady Hussey.  Lyon County coach Ryan Perry started the following lineup: 6-3 Sr. Nick Whalin, 6-3 So. Brady Shoulders, 6-5 Sr. Jackson Shoulders, 6-0 So. Jack Reddick, and 6-2 So. Travis Perry.

 

Covington Catholic withstood a late rally by Lyon County to earn a 59-57 victory.  The score was tied four times and there were six lead changes in the game.  Covington Catholic led by nine points late in the second quarter but Lyon County rallied and the score was tied at 41 after three quarters.  Covington Catholic surged ahead in the final quarter but Lyon County rallied fueled by Travis Perry’s eight points in the final two minutes but CovCath responded to every challenge and ensured the victory on two free throws by Evan Ipsaro.  Covington Catholic shot 45.8% from the field including eight of 21 from the three point line.  The Colonels connected on seven of nine free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 14 points off 11 Lyon County turnovers.  Lyon County shot 42.9% from the field including two of 11 from beyond the arc.  The Lyons connected on 13 of 18 free throws, pulled down 31 rebounds, and scored 12 points off 13 Covington Catholic turnovers.

 

Kascyl McGillis led Covington Catholic with 17 points including five three point baskets.  Mitchell Rylee added 16 points, 11 rebounds, and two blocked shots.  Brady Hussey recorded 13 points including three three point baskets.  Evan Ipsaro chipped in with eight points including four of four free throws, two rebounds, six assists, and two steals. 

 

Travis Perry led Lyon County with 21 points including two three point baskets, seven rebounds, five assists, and two steals.  Jackson Shoulders added 14 points including six of six free throws, 13 rebounds, and two assists.  Jack Reddick recorded nine points including three of four free throws. Nick Whalin chipped in with seven points.

 

Covington Catholic,15,17,9,18,59

Lyon County,13,12,16,16,57

 

Covington Catholic (59) – Starks 1, McGillis 17, Rylee 16, Ipsaro 8, Hussey 13, Wilson 4.

 

Lyon County (57) – Whalin 7, B. Shoulders 2, J. Shoulders 14, Reddick 9, Perry 21, Bingham 2, Gilbert 2.

 

Warren Central (28-3) vs. Murray (26-7) Quarterfinal

 

Warren Central coach William Unseld started the following lineup: 6-4 Jr. Chappelle Whitney, 6-3 Sr. Jaiden Lawrence, 6-4 Jr. Damarion Walkup, 5-10 Jr. Izayiah Villafuerte, and 6-2 Jr. Omari Glover.  Murray coach Dior Curtis countered with 6-4 Sr. Trey Boggess, 6-3 Jr. Grant Whitaker, 6-2 So. Lincoln English, 5-9 Sr. Caleb Gill, and 6-0 So. Drew May. 

 

Murray raced out to a 24-16 first quarter lead but Warren Central rallied for a 54-48 victory.  There was one tie and two lead changes in this game.  Warren Central outscored Murray 17-9 in the final quarter.  Warren Central shot 46.2% from the field including six of 14 from the three point line.  The Dragons connected on 12 of 18 free throws, pulled down 23 rebounds, and scored six points off nine Murray turnovers.  Murray shot 52.6% from the field including four of 12 from beyond the arc.  The Tigers connected on four of 10 free throws, pulled down 18 rebounds, and scored 13 points off 11 Warren Central turnovers.

 

Jaiden Lawrence led Warren Central with 13 points including four of six free throws, six rebounds, two assists, and three steals.  Omari Glover added 11 points, five rebounds, and two assists.  6-4 So. Kade Unseld recorded 10 points including three three point baskets.  Izayiah Villafuerte chipped in with nine points including five of six free throws, three rebounds, and seven assists.  Chappelle Whitney added nine points including two three point baskets.

 

Grant Whitaker led Murray with 23 points, six rebounds, two assists, and two blocked shots.  Trey Boggess added 12 points including two three point baskets.

 

Warren Central,16,14,7,17,54

Murray,24,9,6,9,48

 

Warren Central (54) – Whitney 9, Lawrence 13, Walkup 0, Villafuerte 9, Glover 11, Unseld 10, Jefferson 2.

 

Murray (48) – Boggess 12, Whitaker 23, English 4, Gill 0, May 3, Grant 6.

 

Saturday March 19th

 

George Rogers Clark (36-1) vs. Lincoln County (31-8) Semifinal

 

George Rogers Clark coach Josh Cook started the following lineup: 6-4 Jr. Jerone Morton, 6-3 Sr. Tanner Walton, 6-7 Jr. Trent Edwards, 5-9 Sr. Aden Slone, and 5-11 Jr. Sam Parrish.  Lincoln County coach Jeff Jackson countered with 6-3 Jr. Colton Ralston, 6-2 Sr. Jaxon Smith, 6-3 Jr. Jackson Sims, 5-11 Jr. Tramane Alcorn, and 5-11 Sr. Clayton Davis. 

 

George Rogers Clark defeated Lincoln County by the score of 54-51 in two overtimes.  Lincoln County’s Jaxon Smith hit a basket at the buzzer in the first overtime to tie the score at 46-46 and force a second overtime.  George Rogers Clark’s Aden Slone hit six free throws in the second overtime and Jaxon Smith’s three point attempt at the buzzer for the tie failed to connect and GRC claimed the victory.  There were seven ties and three lead changes in this game.  GRC shot 36.7% from the field including three of 15 from the three point line.  The Cardinals connected on 15 of 17 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored six points off four Lincoln County turnovers.  Lincoln County shot 33.9% from the field including three of 15 from beyond the arc.  The Patriots connected on eight of 11 free throws, pulled down 36 rebounds, and scored seven points off seven GRC turnovers.

 

Sam Parrish led George Rogers Clark with 16 points including two three point baskets.  Aden Slone added 14 points including eight of nine free throws.  Jerone Morton recorded 11 points, four rebounds, and three assists.  Trent Edwards chipped in with seven points, 10 rebounds, and five blocked shots.  Tanner Walton added six points and seven rebounds.

 

Tramane Alcorn led Lincoln County with 19 points including four of five free throws, and five rebounds.  Jaxon Smith added 14 points and six rebounds.  Jackson Sims recorded seven points, eight rebounds, and two steals.  Colton Ralston chipped in with seven points, five rebounds, and two blocked shots.  Clayton Davis added four points, seven rebounds, three assists, and two blocked shots.

 

George Rogers Clark,13,10,8,7,8,8,54

Lincoln County,6,8,15,9,8,5,51

 

George Rogers Clark (54) – Morton 11, Walton 6, Edwards 7, Slone 14, Parrish 16.

 

Lincoln County (51) – Ralston 7, Jaxon Smith 14, Sims 7, Alcorn 19, Clayton Davis 4.

 

Warren Central (29-3) vs. Covington Catholic (30-5) Semifinal

 

Warren Central coach William Unseld started the following lineup: 6-4 Jr. Chappelle Whitney, 6-3 Sr. Jaiden Lawrence, 6-4 Jr. Damarion Walkup, 5-10 Jr. Izayiah Villafuerte, and 6-2 Jr. Omari Glover.  Covington Catholic coach Scott Ruthsatz countered with 6-6 Jr. Chandler Starks, 6-1 Jr. Kascyl McGillis, 6-8 Sr. Mitchell Rylee, 5-11 Jr. Evan Ipsaro, and 6-1 So. Brady Hussey. 

 

Warren Central trailed 34-25 at halftime but rallied in the second half to defeat Covington Catholic by the score of 61-58.  Covington Catholic missed two three point attempts in the closing seconds for the tie.  There were seven ties and 10 lead changes in this game.  Warren Central shot 50% from the field including seven of 13 from the three point line.  The Dragons connected on 12 of 14 free throws, pulled down 21 rebounds, and scored nine points off seven Covington Catholic turnovers.  Covington Catholic shot 42.2% from the field including six of 18 from beyond the arc.  The Colonels connected on 14 of 15 free throws, pulled down 21 rebounds, and scored eight points off nine Warren Central turnovers.

 

Chappelle Whitney led Warren Central with 21 points and four rebounds.  Jaiden Lawrence added 15 points including three three point baskets, four of five free throws, two rebounds, two assists, and two steals.  Omari Glover recorded eight points including four of four free throws, six rebounds, and four assists.  6-4 So. Kade Unseld chipped in with eight points including two three point baskets and five rebounds.

 

Evan Ipsaro led Covington Catholic with 30 points including nine of nine free throws, four rebounds, and two assists.  Brady Hussey added 10 points including three three point baskets.  Chandler Starks recorded six points, 10 rebounds, and four assists.  Kascyl McGillis chipped in with six points on two three point baskets.  Mitchell Rylee pulled down six rebounds.

 

Warren Central,13,12,18,18,61

Covington Catholic,14,20,9,15,58

 

Warren Central (61) – Whitney 21, Lawrence 15, Walkup 5, Villafuerte 3, Glover 8, Farley 1, Unseld 8.

 

Covington Catholic (58) – Starks 6, McGillis 6, Rylee 4, Ipsaro 30, Hussey 10, Jones 2.

 

Warren Central (29-4) vs. George Rogers Clark (37-1) Championship

 

Warren Central coach William Unseld started the following lineup: 6-4 Jr. Chappelle Whitney, 6-3 Sr. Jaiden Lawrence, 6-4 Jr. Damarion Walkup, 5-10 Jr. Izayiah Villafuerte, and 6-2 Jr. Omari Glover.  George Rogers Clark coach Josh Cook countered with 6-4 Jr. Jerone Morton, 6-3 Sr. Tanner Walton, 6-7 Jr. Trent Edwards, 5-9 Sr. Aden Slone, and 5-11 Jr. Sam Parrish.

 

Warren Central led by five early in the final quarter but George Rogers Clark rallied for a 43-42 victory.  Warren Central had an opportunity to tie at the free throw line but Izayiah Villafuerte missed the second of two free throws and the Dragons were unable to score on a put back and GRC claimed the title.  The score was tied four times and there were eight lead changes in the game.  GRC shot 44.7% from the field including three of 15 from the three point line.  The Cardinals connected on six of 10 free throws, pulled down 22 rebounds, and scored 13 points off nine Warren Central turnovers.  Warren Central shot 41.7% from the field including five of nine from beyond the arc.  The Dragons connected on seven of 12 free throws, pulled down 24 rebounds, and scored two points off four GRC turnovers.

 

Jerone Morton led George Rogers Clark with 14 points, three rebounds, and three steals.  Tanner Walton added 13 points, five rebounds, and two blocked shots.  Aden Slone recorded six points, two rebounds, and six assists.  Trent Edwards chipped in with five points, seven rebounds, and four blocked shots.

 

Omari Glover led Warren Central with 10 points including four of five free throws, and nine rebounds.  Chappelle Whitney added 10 points and five rebounds.  Damarion Walkup recorded eight points, two rebounds, and two assists.  Izayiah Villafuerte chipped in with six points and five assists.  Jaiden Lawrence added five points and five rebounds.

 

Warren Central,9,12,13,8,42

George Rogers Clark,12,10,9,12,43

 

Warren central (42) – Whitney 10, Lawrence 5, Walkup 8, Villafuerte 6, Glover 10, Unseld 3.

 

George Rogers Clark (43) – Morton 14, Walton 13, Edwards 5, Slone 6, Parrish 5.

 

2022 UK Healthcare Boys’ Basketball  Sweet 16® Awards – Sweet Sixteen® Academic Scholarship Trey Lovell (Muhlenberg County), Ted Sanford Award Clay Sizemore (North Laurel)  2022 All-Tournament Team Ian Higdon (North Oldham), Keian Worrix (Pikeville), Travis Perry (Lyon County), Grant Whitaker (Murray), Tramane Alcorn (Lincoln County), Jaxon Smith (Lincoln County), Brady Hussey (Covington Catholic), Evan Ipsaro (Covington Catholic), Omari Glover (Warren Central), Jaiden Lawrence (Warren Central), Izayiah Villafuerte (Warren Central), Aden Slone (George Rogers Clark), Tanner Walton (George Rogers Clark), and MVP Jerone Morton (George Rogers Clark).

 

A special thanks to WL Stats and the KHSAA for providing the comprehensive statistics and up-to-date results on this event.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Posted by REH at 4:36 PM EDT
Permalink | Share This Post
2022 Mingua Beef Jerky Sweet 16(R) Girls' Basketball Tournament March 9-12, 2022
Topic: Basketball

2022KHSAAGST

 

 

2022 Mingua Beef Jerky Girls’ Sweet 16® State Basketball Tournament

Rupp Arena

Lexington, KY

March 9-12, 2022

 

Wednesday March 9th

 

Meade County (28-6) Region 3 vs. Boyd County (21-12) Region 16

 

Meade County coach Dina Hackert started the following lineup: 5-8 So. Annabelle Babb, 5-5 Sr. Aubrey Hardesty, 5-10 Jr. Katie Durbin, 5-4 Jr. Mattie Clanton, and 5-9 Fr. Peyton Bradley.  Boyd County coach Pete Fraley countered with 6-1 So. Audrey Biggs, 5-9 So. Taylor Bartrum, 6-2 So. Jasmine Jordan, 5-5 Fr. Isabella Opell, and 5-6 Fr. Emilee Neese.

 

Meade County rallied from 16 down in the third quarter to earn a 53-46 victory over Boyd County.  There were two ties and six lead changes in this game.  Boyd County led 29-16 at halftime as they dominated the boards.  Meade County utilized pressure defense after the intermission to get back in the game.  Meade County trailed 44-43 with 1:54 left in the game when a personal foul and a technical foul was called on Boyd County.  Meade Counted connected on all four free throws to take a 47-44 lead and never trailed the remainder of the game.  Meade County shot 32% from the field including six of 17 from the three point line.  The Green Wave connected on 15 of 17 free throws, pulled down 24 rebounds, and scored 23 points off 23 Boyd County turnovers.  Boyd County shot 29.5% from the field including five of 20 from beyond the arc.  The Lady Lions connected on 15 of 19 free throws, pulled down 44 rebounds, and scored three points off 14 Meade County turnovers.

 

Peyton Bradley led Meade County with 23 points including four three point baskets, nine of 10 free throws, and five rebounds.  Katie Durbin added 10 points, four rebounds, two blocked shots, and two steals.  5-5 So. Paige Medley recorded six points and four rebounds.  Mattie Clanton dished out six assists.

 

Audrey Biggs led Boyd County with 17 points including seven of seven free throws, nine rebounds, two assists, and two steals.  Emilee Neese added 15 points on five three point baskets.  Jasmine Jordan recorded 11 points including seven of eight free throws, 11 rebounds, and four blocked shots.  Taylor Bartrum and Isabella Opell each pulled down eight rebounds.

 

Meade County,7.9,15,22,53

Boyd County,11,18,11,6,46

 

Meade County (53) – Babb 4, Hardesty 3, Durbin 10, Clanton 3, Bradley 23, Medley 6, Crawlwy 4.

 

Boyd County (46) – Biggs 17, Bartrum 1, Jordan 11, Opell 0, Neese 15, Stevens 2.

 

 

Bethlehem (23-8) (Region 5) vs. Bullitt East (31-4) (Region 6)

 

Bethlehem coach Jason Clark started the following lineup: 5-7 So. Ashlyn Miles, 5-7 Sr. Bailey Bishop, 6-0 Jr. Emma Filiatreau, 5-5 So. Carlie Thurmond, and 5-5 Sr. Kasey Spalding.  Bullitt East coach Chris Stallings countered with 5-10 So. Anna Rodgers, 5-8 Jr.Logan Ortega, 6-6 Sr. Gracie Merkle, 5-8 Jr. Lilly Reid, and 5-8 Sr. Emma Egan.

 

Bullitt East led 21-19 at halftime and pulled away in the second half for a 67-50 over Bethlehem.  The score was tied three times and there were two lead changes in the game.  Bullitt East shot 48.2% from the field including three of 12 from the three point line.  The Lady Chargers connected on 10 of 14 free throws, pulled down 34 rebounds, and scored 15 points off 12 Bethlehem turnovers.  Bethlehem shot 38% from the field including three of 15 from beyond the arc.  The Banshees connected on nine of 13 free throws, pulled down 27 rebounds, and scored two points off 12 Bullitt East turnovers.

 

Gracie Merkle led Bullitt East with 24 points, 15 rebounds, and four blocked shots.  Lilly Reid added 21 points including three three point baskets, four rebounds, five assists, and two steals.  Emma Egan recorded nine points, six rebounds, and four assists.  5-9 So. Jada Hughes chipped in with nine points and four rebounds.

 

Emma Filiatreau led Bethlehem with 14 points including six of six free throws, and five rebounds.  Carlie Thurmond added 11 points, five rebounds, and six assists.  Kasey Spalding recorded eight points, four rebounds, and two assists.

 

Bethlehem,8,11,19,12,50

Bullitt East,11,10,27,19,67

 

Bethlehem (50) – Miles 4, Bishop 4, Filiatreau 14, Thurmond 11, Spalding 8, Miles 2, Clayton 5, Lozano 2.

 

Bullitt East (67) – Rodgers 2, Ortega 0, Merkle 24, Reid 21, Egan 9, Hughes 9, Mason 2.

 

 

Southwestern (26-7) (Region 12) vs. McCracken County (31-2) (Region 1)

 

Southwestern coach Junior Molden started the following lineup: 5-11 Sr. Makayla Noritis, 5-10 Jr. Kaylee Young, 6-1 So. Payton Acey, 5-6 Fr. Kinsley Molden, and 5-7 Jr. Ayden Smiddy.  McCracken County Scott Sivills Jr. countered with 6-0 Jr. Caroline Sivills, 6-0 So. Destiny Thomas, 6-0 Sr. Shymiya Daye, 5-9 So. Claire Johnson, and 5-11 So. Mikee Buchanan.

 

The score was tied 29-29 at halftime but Southwestern buoyed by their three point attack outscored McCracken County 18-9 in the third quarter on their way to a 67-56 victory.  There were eight ties and 11 lead changes in this game.  Southwestern shot 51.2% from the field including 10 of 20 from the three point line.  The Warriors connected on 13 of 20 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored six points off 11 McCracken County turnovers.  McCracken County shot 32.8% from the field including three of 10 from beyond the arc.  The Lady Mustangs connected on 15 of 21 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored 19 points off 18 Southwestern turnovers.

 

Payton Acey led a balanced Southwestern scoring attack with 16 points including two three point baskets, four of five free throws, eight rebounds, two assists, four blocked shots, and three steals.  Makayla Noritis added 15 points, seven rebounds, and three blocked shots.  Kinsley Molden recorded 15 points including three three point baskets.  Ayden Smiddy chipped in with 11 points including three three point baskets, five rebounds, and six assists.  Kaylee Young added seven points, six rebounds, and six assists.

 

Destiny Thomas led McCracken County with 22 points including eight of nine free throws, nine rebounds, three assists, and five steals.  Caroline Sivills added 11 points and seven rebounds.  Claire Johnson recorded 10 points, five rebounds, three assists, and three steals.  Mikee Buchanan chipped in with seven points, five rebounds, two assists, and two steals.

 

Southwestern,18,11,18,20,67

McCracken County,15,14,9,18,56

 

Southwestern (67) – Noritis 15, Young 7, Acey 16, Molden 15, Smiddy 11, Nelson 3.

 

McCracken County (56) – Sivills 11, Thomas 22, Daye 5, Johnson 10, Buchanan 7, Green 1.

 

 

Franklin County (28-7) (Region 11) vs. Henderson County (24-5) (Region 2)

 

Franklin County coach Joey Thacker started the following lineup: 6-1 So. Rachel Shropshire, 5-10 Sr. Patience Laster, 6-4 Jr. Jhaven Meade, 5-5 Sr. Nevaeh Carter, and 6-0 Jr. Jazmin Chambers.  Henderson County coach Jeff Haile countered with 5-8 Sr. Careese Toombs, 5-8 Jr. Graci Risley, 5-11 Jr. Jarie Thomas, 5-4 Jr. Savannah Lacer, and 5-4 Sr. Kaytlan Kemp.

 

5-7 Fr. Cameryn Ridderikhoff nailed a three point “dagger-in-the-heart” with less tan a minute on the clock to ensure Franklin County’s 46-43 victory over Henderson County.  This game was a “chess match” between two of the best veteran coaches in the game Joey Thacker (Franklin County) and Jeff Haile (Henderson County) and it proved to be a nail-biter with seven ties and 14 lead changes.  Each team’s longest lead was five points with Franklin County leading for 14:03, Henderson County 12:02, and tied for 5:55, in other words, a close, competitive game.  Franklin County shot 37.5% from the field including four of 12 from the three point line.  The Lady Flyers connected on 12 of 17 free throws, pulled down 37 rebounds, and scored nine points off eight Henderson County turnovers.  Henderson County shot 35.45 from the field including seven of 15 from beyond the arc.  The Lady Colonels connected on two of two free throws, pulled down 22 rebounds, and scored 13 points off 14 Franklin County turnovers.

 

Patience Laster led Franklin County with 12 points, nine rebounds, and three assists.  Jazmin Chambers added 10 points including two three point baskets.  Jhaven Meade recorded seven points, 10 rebounds, and three blocked shots.

 

5-8 Jr. Mallorie Veal led Henderson County with 13 points including three three point baskets.  Graci Risley added 12 points on four three point baskets.  Jarie Thomas recorded 10 points, seven rebounds, and two assists.  Kaytlan Kemp chipped in with two points, two rebounds, eight assists, and four steals.

 

Franklin County,5,13,13,15,46

Henderson County,4,17,10,12,43

 

Franklin County (46) – Shropshire 0, Laster 12, Meade 7, Carter 5, Chambers 10, Ridderikhoff  5, Hogan 3, Frazee 4.

 

Henderson County (43) – Toombs 4, Risley 12, Thomas 10, Lacer 0, Kemp 2, Veal 13, Sprinkles 2.

 

Thursday March 10th

 

Letcher County Central (26-10) (Region 14) vs. Bowling Green (29-7) (Region 4)

 

Letcher County Central coach Keith Baker started the following lineup: 5-9 So. Keira Couch, 5-6 Jr. Tori Holcomb, 5-9 Sr. Kaylee Banks, 5-3 So. Jaylin Whitt, and 5-6 Sr. Loren Boggs.  Bowling Green coach Calvin Head countered with 5-11 Jr. Meadow Tisdale, 5-10 Jr. Saniyah Shelton, 5-11 Sr. LynKaylah James, 5-3 Sr. Emma Huskey, and 5-8 Jr. Tanaya Bailey.

 

Bowling Green defeated Letcher County Central by the score of 58-45.  Bowling Green shot 40.8% from the field including three of 15 from the three point line.  The Purples connected on 15 of 19 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 17 points off 18 Letcher County Central turnovers.  Letcher County Central shot 42.9% from the field including four of 13 from beyond the arc.  The Lady Cougars connected on 11 of 14 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored seven points off seven Bowling Green turnovers.

 

Meadow Tisdale led Bowling Green with 18 points including five of five free throws, five rebounds, and two steals.  LynKaylah James added 15 points including seven of eight free throws, four rebounds, and three blocked shots.  Tanaya Bailey recorded eight points and five rebounds.  5-2 Sr. Ava Bennett chipped in with eight points including two three point baskets.  Saniyah Shelton recorded four points, two rebounds, eight assists, and four steals.

 

Kaylee Banks led Letcher County Central with 16 points including three three point baskets and three rebounds.  Loren Boggs added eight points including four of four free throws, six rebounds, and six assists.  Keira Couch recorded eight points, five rebounds, and three assists.

 

Letcher County Central,8,7,18,12,45

Bowling Green,10,17,16,15,58

 

Letcher County Central (45) – Couch 8, Holcomb 7, Banks 16, Whitt 2, Boggs 8, Wright 2, Pavlik 2.

 

Bowling Green (58) – Tisdale 18, Shelton 4, James 15, Huskey 2, Bailey 8, Bennett 8, J. Franklin 2, Smith 1.

 

 

Cooper (24-9) (Region 9) vs. Pikeville (31-3) (Region 15)

 

Cooper coach Justin Holthaus started the following lineup: 6-0 So. Logan Luebbers-Palmer, 5-10 So. Liz Freihofer, 6-2 Jr. Whitney Lind, 5-5 Sr. Jessee Luebbers-Palmer, and 5-8 Jr. Kay Freihofer.  Pikeville coach Kristy Orem countered with 5-6 So. Rylee Theiss, 5-6 So. Kyera Thornsbury, 5-9 Sr. Kylie Hall, 5-2 Sr. Emma Ratliff, and 5-5 So. Trinity Rowe.

 

Cooper pulled away in the second half to defeat Pikeville by the score of 57-37.  Cooper shot 38.1% from the field including three of 13 from the three point line.  The Lady Jaguars connected on 22 of 26 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 22 points off 17 Pikeville turnovers.  Pikeville shot 48.5% from the field including three of eight from beyond the arc.  The Lady Panthers connected on two of two free throws, pulled down 17 rebounds, and scored seven points off seven Cooper turnovers.

 

Logan Luebbers-Palmer led Cooper with 22 points including two three point baskets, eight of eight free throws and four rebounds.  Whitney Lind added 17 points including seven of eight free throws, three rebounds, and three assists.  Liz Freihofer recorded nine rebounds, five rebounds, four assists, and five steals.  Kay Freihofer pulled down eight rebounds.

 

Kyera Thornsbury led Pikeville with 15 points, two rebounds, and two assists.  Trinity Rowe added seven points, four rebounds, and three assists.

 

Cooper,19,10,11,17,57

Pikeville,14,8,5,10,37

 

Cooper (57) – L. Luebbers-Palmer 22, L. Freihofer 9, Lind 17, J. Luebbers-Palmer 4, K. Freihofer 3, Alexander 2.

 

Pikeville (37) – Theiss 2, Thornsbury 15, Hall 0, Ratliff 4, Rowe 7, L. Jackson 6, Whited 3.

 

George Rogers Clark (31-2) (Region 10) vs. Corbin (25-7) (Region 13)

 

George Rogers Clark coach Robbie Graham started the following lineup: 6-1 Fr. Ciara Byars, 5-11 Jr. Brianna Byars, 5-10 Sr. Tyra Flowers, 5-0 7th Grade Kennedy Stamper, and 5-8 Sr. Asia-Li Garrard.  Corbin coach Isaac D. Wilson countered with 5-8 So. Darcie Anderson, 5-7 Fr. Raegan Walker, 5-9 Sr. Shelby Stewart, 5-7 So. Kallie Housley, and 5-7 So. Bailey Stewart.

 

George Rogers Clark defeated Corbin by the score of 42-35.  There were two ties and six lead changes in the game.  GRC shot 34.2% from the field including four of 11 from the three point line.  The Lady Cardinals connected on 12 of 22 free throws, pulled down 41 rebounds, and scored four points off 11 Corbin turnovers.  Corbin shot 27.1% from the field including three of 15 from beyond the arc.  The Lady Redhounds connected on six of seven free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 11 points off 19 GRC turnovers.

 

Ciara Byars led GRC with 21 points, eight rebounds, and two blocked shots.  Kennedy Stamper added 10 points including two three point baskets and 10 rebounds.  Tyra Flowers recorded three points, 11 rebounds, three assists, and three blocked shots.

 

Darcie Anderson led Corbin with 13 points, two rebounds, and two steals.  Kallie Housley added 10 points.  Shelby Stewart recorded eight points, five rebounds, and two steals.

 

George Rogers Clark,13,5,12,12,42

Corbin,10,6,5,14,35

 

George Rogers Clark (42) – C. Byars 21, B. Byars 2, Flowers 3, Stamper 10, Garrard 1, Gay 5.

 

Corbin (35) – Anderson 13, Walker 2, S. Stewart 8, Housley 10, B. Stewart 2.

 

Anderson County (30-5) (Region 8) vs. Sacred Heart Academy (33-3) (Region 7)

 

Anderson County coach Clay Birdwhistell started the following lineup: 6-0 Sr. Paige Serafini, 5-11 Fr. Lainey Johnson, 6-1 Sr. Jacie Chesser, 5-7 So. Jenna Satterly, and 5-11 Sr. Amiya Jenkins.  Sacred Heart Academy coach Donna Moir countered with 6-0 Fr. ZaKiyah Johnson, 5-11 Sr. Josie Gilvin, 6-0 Sr. Alex Wolff, 5-7 Jr. Triniti Ralston, and 5-10 So. Reagan Bender.

 

Sacred Heart Academy led 20-19 at halftime and outscored Anderson County 19-8 in the third quarter on their way to a 48-38 victory.  There were two ties and six lead changes in this game.  Sacred Heart Academy shot 45% from the field including three of 13 from the three point line.  The Valkyries connected on nine of 13 free throws, pulled down 21 rebounds, and scored 19 points off 23 Anderson County turnovers.  Anderson County shot 34.3% from the field including four of 19 from beyond the arc.  The Lady Bearcats connected on 10 of 12 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored eight points off 13 Sacred Heart Academy turnovers.

 

ZaKiyah Johnson led Sacred Heart Academy with 16 points, seven rebounds, two assists, and two steals.  Reagan Bender added 13 points.  Josie Gilvin recorded eight points, three rebounds, five assists, and three steals.  Triniti Ralston chipped in with five points, four rebounds, and seven assists.

 

Paige Serafini led Anderson County with 18 points including two three point baskets, four of four free throws, and two rebounds.  Amiya Jenkins added 12 points including six of eight free throws, three rebounds, and three assists.  Lainey Johnson recorded six points, seven rebounds, two assists, and four steals.

 

Anderson County,3,16,8,11,38

Sacred Heart Academy,12,8,19,9,48

 

Anderson County (38) – Serafini 18, Johnson 6, Chesser 2, Satterly 0, Jenkins 12.

 

Sacred Heart Academy (48) – Johnson 16, Gilvin 8, Wolff 6, Ralston 5, Bender 13.

 

Friday March 11th

 

Franklin County (28-8) vs. Southwestern (27-7) (Quarterfinal)

 

Franklin County coach Joey Thacker started the following lineup: 6-0 Jr. Jazmin Chambers, 5-10 Sr. Patience Laster, 6-4 Jr. Jhaven Meade, 5-5 Sr. Nevaeh Carter, and 5-7 Fr. Cameryn Ridderikhoff.  Southwestern coach Junior Molden countered with  5-11 Sr. Makayla Noritis, 5-10 Jr. Kaylee Young, 6-1 So. Payton Acey, 5-6 Fr. Kinsley Molden, and 5-7 Jr. Ayden Smiddy.

 

The score was tied 35-35 after three quarters but Southwestern pulled away in the final quarter for a 47-40 victory over Franklin County.  The win may have been costly for the Warriors as Makayla Noritis who had been having an excellent tournament went down with an ankle sprain in the closing seconds of the game.  The score was tied nine times and there were nine lead changes in this game.  Southwestern shot 35.3% from the field including six of 23 from the three point line.  The Warriors connected on five of eight free throws, pulled down 31 rebounds, and scored 17 points on 10 Franklin County turnovers.  Franklin County shot 29.7% from the field including two of 17 from beyond the arc.  The Lady Flyers connected on 16 of 21 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored two points off four Southwestern  turnovers.

 

Makayla Noritis led Southwestern with 17 points and eight rebounds.  Kinsley Molden added 14 points including three three point baskets, six rebounds, and three assists.  Payton Acey recorded eight points, four rebounds, and two assists. 

 

Patience Laster led Franklin County with 14 points including six of six free throws, and seven rebounds.  Jhaven Meade added nine points and four rebounds.  Jazmin Chambers recorded seven points on seven of 11 free throws, three rebounds, and two assists.  Nevaeh Carter chipped in with five points, four rebounds, and four assists.

 

Franklin County,12,13,10,5,40

Southwestern,7,18,10,12,47

 

Franklin County (40) – Chambers 7, Laster 14, Meade 9, Carter 5, Ridderikhoff 0, Hogan 3, Frazee 2.

 

Southwestern (47) – Noritis 17, Young 4, Acey 8, Molden 14, Smiddy 4.

 

Meade County (28-7) vs. Bullitt East (32-4) (Quarterfinal)

 

Meade County coach Dina Hackert started the following lineup: 5-8 So. Annabelle Babb, 5-5 Sr. Aubrey Hardesty, 5-10 Jr. Katie Durbin, 5-4 Jr. Mattie Clanton, and 5-9 Fr. Peyton Bradley.  Bullitt East coach Chris Stallings countered with 5-10 So.Anna Rodgers, 5-0 So. Jada Hughes, 6-6 Sr. Gracie Merkle, 5-8 Jr. Lilly Reid, and 5-8 Sr. Emma Egan.

 

Bullitt East outscored Meade County 20-9 in the first quarter on their way to a 62-47 victor over the Lady Waves.  Bullitt East shot 60% from the field including two of four from the three point line.  The Lady Chargers connected on 12 of 33 free throws, pulled down 33 rebounds, and scored seven points off nine Meade County turnovers.  Meade County shot 34% from the field including seven of 21 from beyond the arc.  The Lady Waves connected on eight of 10 free throws, pulled down 19 rebounds, and scored four points off eight Bullitt East turnovers.  Bullitt East held a 44-6 advantage in points in the paint.

 

Gracie Merkle led Bullitt East with 34 points, 11 rebounds, three blocked shots, and two steals.  Lilly Reid added 12 points including two three point baskets, three rebounds, and five assists.  Emma Egan recorded seven points, 10 rebounds, and four assists. 

 

Peyton Bradley led Meade County with 14 points including seven of eight free throws, two rebounds, and two assists.  5-10 Jr. Sage Crawley added 12 points including two three point baskets, three rebounds, three assists, and two blocked shots.  Aubrey Hardesty recorded nine points, three rebounds, and three assists.

 

Meade County,9,13,16,9,47

Bullitt East,20,17,13,12,62

 

Meade County (47) – Babb 3, Hardesty 9, Durbin 6, Clanton 0, Bradley 14, Medley 3, Crawley 12.

 

Bullitt East (62) – Rodgers 0, Hughes 6, Merkle 34, Reid 12, Egan 7, Tinelli 1, Ortega 2.

 

Bowling Green (29-8) vs. Cooper (25-9) (Quarterfinal)

 

Bowling Green coach Calvin Head started the following lineup: 5-11 Jr. Meadow Tisdale, 5-10 Jr. Saniyah Shelton, 5-11 Sr. LynKaylah James, 5-3 Sr. Emma Huskey, and 5-8 Jr. Tanaya Bailey.  Cooper coach Justin Holthaus connected on 6-0 So. Logan Luebbers-Palmer, 5-10 So. Liz Freihofer, 6-2 Jr. Whitney Lind, 5-5 Sr. Jessee  Luebbers-Palmer, and 5-8 Jr. Kay Freihofer.

 

Cooper defeated Bowling Green 55-47 in a game in which both teams combined for 67 free throws and were whistled for 43 fouls.  Bowling Green lost three starters (LynKaylah James, Meadow Tisdale, and Tanaya Bailey).  Cooper shot 41.7% from the field including two of 13 from the three point line.  The Lady Jaguars connected on 23 of 35 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored 15 points off 13 Bowling Green turnovers.  Bowling Green shot 38.2% from the field including one of nine from beyond the arc.  The Purples connected on 20 of 32 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 17 points off 14 Cooper turnovers.

 

Liz Freihofer led Cooper with 20 points including 20 points including six of six from the field, eight of nine from the free throw line, four rebounds, and three assists.  Whitney Lind added 19 points including eight of 14 free throws, and seven rebounds.  Kay Freihofer recorded 11 points and five rebounds.

 

Tanaya Bailey led Bowling Green with 17 points including five of seven free throws.  LynKaylah James added 11 points and seven rebounds.  Meadow Tisdale recorded seven points, six rebounds, two assists, and two blocked shots..  Saniyah Shelton added six points, nine rebounds, and two steals. 

 

Bowling Green,6,11,13,17,47

Cooper,14,12,12,17,55

 

Bowling Green (47) – Tisdale 7, Shelton 6, James 11, Huskey 0, Bailey 17, Franklin 6.

 

Cooper (55) – L. Luebbers-Palmer 2, L. Freihofer 20, Lind 19, J. Luebbers-Palmer 0, K. Freihofer 11, Noel 3.

 

Sacred Heart Academy  (34-3) vs. George Rogers Clark (31-3) (Quarterfinal)

 

Sacred Heart Academy coach Donna Moir started the following lineup: 6-0 Fr. ZaKiyah Johnson, 5-11 Sr. Josie Gilvin, 6-0 Sr. Alex Wolff, 5-7 Jr. Triniti Ralston, and 5-10 So. Reagan Bender.  George Rogers Clark coach Robbie Graham countered with 6-1 Fr. Ciara Byars, 5-11 Jr. Brianna Byars, 5-10 Sr. Tyra Flowers, 5-0 7th Grade Kennedy Stamper, and 5-8 Sr. Asja-Li Garrard.

 

Sacred Heart Academy trailed 24-22 at halftime but pulled away in the second half for a 59-40 victory over George Rogers Clark.  Sacred Hear Academy shot 46.7% from the field including two of eight from the three point line.  The Valkyries connected on 15 of 20 free throws, pulled down 23 rebounds, and scored 27 points off 21 George Rogers Clark turnovers.  George Rogers Clark shot 38.2% from the field including three of 12 from beyond the arc.  The Lady Cardinals connected on 11 of 18 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored seven points off nine Sacred Heart turnovers.

 

Triniti Ralston led Sacred Heart Academy with 22 points including six of seven free throws, three rebounds, three assists, and three steals.  ZaKiyah Johnson added 18 points including two three point baskets, six of six free throws, five rebounds, and two blocked shots. 

 

Brianna Byars led George Rogers Clark with 13 points, three rebounds, and two assists.  Ciara Byars added seven points, six rebounds, and two blocked shots.  Tyra Flowers recorded seven points, three rebounds, and two assists.  Kennedy Stamper chipped in with seven points including two three point baskets, three rebounds, and three assists.

 

Sacred Heart Academy,8,14,21,16,59

George Rogers Clark,14,10,11,5,40

 

Sacred Heart Academy (59) – Johnson 18, Gilvin 4, Wolff 2, Ralston 22, Bender 7, Kaufman 1, Russell 1, Pelayo 4.

 

George Rogers Clark (40) – C. Byars 7, B. Byars 13, Flowers 7, Stamper 7, Garrard 1, Gay 3, Goodwin 2.

 

Saturday March 12th

 

Bullitt East (33-4) vs. Southwestern (27-8) (Semifinal)

 

Bullitt East coach Chris Stallings started the following lineup: 5-10 So. Anna Rogers, 5-8 Jr. Logan Ortega, 6-6 Sr. Gracie Merkle, 5-8 Jr. Lilly Reid, and 5-8 Sr. Emma Egan.  Southwestern coach Junior Molden countered with 5-11 Sr.Makayla Noritis, 5-10 Sr. Kaylee Young, 6-1 So. Payton Acey, 5-6 Fr. Kinsley Molden, and 5-7 Jr. Ayden Smiddy. (Unfortunately for Southwestern Makayla Noritis attempted to play but was limited to only 2 minutes because of the ankle injury sustained in the last game and the Warriors were without a key performer for this game).

 

Bullitt East utilized a dominating performance (27 points, 21 rebounds, 5 blocks) by Gracie Merkle to defeat Southwestern by the score of 66-42.  Bullitt East shot 45.8% from the field including one of 11 from the three point line.  The Lady Chargers connected on 21 of 31 free throws, pulled down 39 rebounds, and scored 23 points off 15 Southwestern turnovers.  Southwestern shot 26.3% from the field including six of 31 from beyond the arc.  The Warriors connected on six of 10 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored 12 points off 12 Bullitt East turnovers.  Bullitt East held a 38-8 advantage in points scored in the paint.

 

Gracie Merkle led Bullitt East with 27 points, 21 rebounds, and five blocked shots.  Emma Egan added 13 points including four of five free throws, and eight rebounds.  5-9 So. Jada Hughes recorded eight points including four of four free throws, two assists, and two blocked shots.

 

Kaylee Young led Southwestern with 11 points including two three point baskets, seven rebounds, and three steals.  Ayden Smiddy added 11 points, four rebounds, and two assists.  Kinsley Molden recorded nine points including two three point baskets, three rebounds, and two assists. 

 

Bullitt East,19,9,17,21,66

Southwestern,5,9,8,20,42

 

Bullitt East (66) – Rogers 2, Ortega 2, Merkle 27, Reid 4, Egan 13, Curtsinger 2, Meeks 2, Ranalli 2, Lyons 3, Hughes 8, Mason 1.

 

Southwestern (42) – Noritis 0, Young 11, Acey 6, Molden 9, Smiddy 11, McDonald 3, Jones 2.

 

 

Sacred Heart Academy (35-3) vs. Cooper (25-10) (Semifinal)

 

Sacred Heart Academy coach Donna Moir started the following lineup: 6-0 Fr. ZaKiyah Johnson, 5-11 Sr. Josie Gilvin, 6-0 Sr. Alex Wolff, 5-7 Jr. Triniti Ralston, and 5-10 So. Reagan Bender.  Cooper coach Justin Holthaus countered with 6-0 So. Logan Luebbers-Palmer, 5-10 So. Liz Freihofer, 6-2 Jr. Whitney Lind, 5-5 Sr. Jessee Luebbers-Palmer, and 5-8 Jr. Kay Freihofer.

 

Sacred Heart dominated in the paint (38-12) in a 50-29 victory over Cooper today.  Sacred Heart Academy shot 51,2% from the field including zero of six from the three point line.  The Valkyries connected on eight of nine free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 18 points off 14 Cooper turnovers.  Cooper shot 21,1% from the field including one of 14 from beyond the arc.  The Lady Jaguars connected on 12 of 12 free throws, pulled down 22 rebounds, and scored 10 points off 11 Sacred Heart Academy turnovers.

 

ZaKiyah Johnson led Sacred Heart with 21 points and three rebounds.  Triniti Ralston added 10 points including four of four free throws, four rebounds, four assists, and two steals.  Josie Gilvin recorded six points, three rebounds, five assists, and four steals. 

 

Liz Freihofer led Cooper with 14 points including six of six free throws and three rebounds.  Whitney Lind added eight points including six of six free throws and five rebounds.

 

Sacred Heart Academy,10,16,10,14,50

Cooper,7,4,8,10,29

 

Sacred Heart Academy (50) – Johnson 21, Gilvin 6, Wolff 4, Ralston 10, Bender 5, Russell 2, Pelayo 2.

 

Cooper (29) – L. Luebbers-Palmer 3, L. Freihofer 14, Lind 8, J. Luebbers-Palmer 0, K. Freihofer 4.

 

 

Sacred Heart Academy (36-3) vs. Bullitt East (33-5) (Championship)

 

Sacred Heart Academy coach Donna Moir started the following lineup: 6-0 Fr. ZaKiyah Johnson, 5-11 Sr. Josie Gilvin, 6-0 Sr. Alex Wolff, 5-7 Jr. Triniti Ralston, and 5-10 So. Reagan Bender.  Bullitt East coach Chris Stallings countered with 5-10 So. Anna Rodgers, 5-8 Sr. Emma Egan, 6-6 Sr. Gracie Merkle, 5-8 Jr. Lilly Reid, and 5-9 So. Jada Hughes. 

 

Sacred Heart Academy dialed up an excellent defensive performance tonight to earn the championship with a 64-46 victory over Bullitt East.  Sacred Heart shot 47.4% from the field including two of nine from the three point line.  The Valkyries connected on 26 of 36 free throws, pulled down 22 rebounds, and scored 31 points off 27 Bullitt East turnovers.  Bullitt East shot 36.7% from the field including one of eight from beyond the arc.  The Lady Chargers connected on 23 of 33 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 20 points off 17 Sacred Heart turnovers.

 

Reagan Bender led Sacred Heart Academy with 16 points including five of six free throws and two rebounds.  Josie Gilvin added 15 points including seven of eight free throws, nine rebounds, six assists, two blocked shots, and four steals.  ZaKiyah Johnson recorded 12 points including seven of eight free throws, three rebounds, and two assists.  6-3 So. Angelina Pelalayo chipped in with 10 points, two rebounds, two blocked shots, and two steals.  Triniti Ralston recorded nine points and two assists.

 

Gracie Merkle led Bullitt East with 24 points including 12 of 16 free throws, eight rebounds, two blocked shots, and four steals.  Jada Hughes added 11 points including five of six free throws, three rebounds, and two steals.  Emma Egan recorded five points, four rebounds, two assists, and two steals.

 

Sacred Heart Academy,20,18,12,14,64

Bullitt East,10,13,12,11,46

 

Sacred Heart Academy (64) – Johnson 12, Gilvin 15, Wolff 2, Ralston 9, Bender 16, Pelayo 10.

 

Bullitt East (46) – Rodgers 3, Egan 5, Merkle 24, Reid 0, Hughes 11, Ortega 1, Mason 2.

 

All-Tournament Teams and Awards – Sweet Sixteen® Academic Scholarship 1,000  Lauren Boggs (Letcher County Central), JB Mansfield Award 1,000 Olivia Lovan (Sacred Heart Academy) All-Tournament Team – Patience Laster (Franklin County), Peyton Bradley (Meade County), Saniyah Shelton (Bowling Green), Ciara Byars (George Rogers Clark), Kinsley Molden (Southwestern), Makayla Noritis (Southwestern), Liz Freihofer (Cooper), Whitney Lind (Cooper), Emma Egan (Bullitt East), Gracie Merkle (Bullitt East), Lilly Reid (Bullitt East), Josie Gilvin (Sacred Heart Academy), Triniti Ralston (Sacred Heart Academy), and Most Valuable Player ZaKiyah Johnson (Sacred Heart Academy).

 

A special thanks to WL Stats and the KHSAA for providing comprehensive statistics, coverage, and updated for this event.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Posted by REH at 4:32 PM EDT
Permalink | Share This Post
100th Annual OHSAA (Ohio) State Basketball Tournament (Boys) March 18-20, 2022
Topic: Basketball

2022OHSAABC

 

100th Annual OHSAA (Ohio) State Basketball Tournament (Boys)

University of Dayton Arena (Tom Blackburn Court)

Dayton, KY

March 18-20, 2022

 

Friday March 18th

 

Ottawa-Glandorf,53,Columbus Africentric,48,Division III,Semifinal

Cincinnati Taft,56,Cleveland Heights Lutheran East,43,Division III,Semifinal

Akron St. Vincent-St. Mary,72,Kettering Archbishop Alter,47,Division II,Semifinal

Gates Mills Gilmour Academy,58,Waverly,43,Division II,Semifinal

 

Saturday March 19th

 

Richmond Heights,59,Berlin Hiland,21,Division IV,Semifinal

New Madison Tri-Village,44,Antwerp,41,Division IV,Semifinal

Pickerington Central,74,Lakewood St. Edward,42,Division I,Semifinal

Centerville,64,Cleveland St. Ignatius,33,Division I,Semifinal

 

 

Friday March 18th

 

Ottawa-Glandorf (25-2) vs. Columbus Africentric (23-6) Division III (Semifinal)

 

Ottawa-Glandorf coach Tyson McGlaughlin started the following lineup: Sr. Carter Schimmoeller, Sr. Caleb Kuhlman, 6-2 Sr. Eli Schmenk, Jr. Theo Maag, and 6-4 So. Colin White.  Columbus Africentric coach Michael Bates countered with 6-6 Jr. Preston Steele, 6-3 Sr. Josiah Smith, 6-8 Jr. Dailyn Swain, 6-0 Jr. Dyson Bibins, and 6-1 Sr. Dan Wagner.

 

Ottawa-Glandorf trailed 37-31 after three quarters but went on a 12-0 run to open the final quarter on their way to a 53-48 victory over Columbus Africentric.  There were two ties and two lead changes in this game.  Ottawa-Glandorf shot 35.3% from the field including four of 16 from the three point line.  The Titans connected on 13 of 21 free throws, pulled down 37 rebounds, and scored 10 points off 13 Columbus Africentric turnovers.  Columbus Africentric shot 37% from the field including zero of 11 from beyond the arc.  The Nubians connected on eight of 11 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 16 points off 12 Ottawa-Glandorf turnovers.

 

Colin White led Ottawa-Glandorf with 31 points including two three point baskets, seven of 10 free throws, 11 rebounds, three assists, and five blocked shots.  Caleb Kuhlman added 10 points including three of four free throws, and three rebounds.  Theo Maag and Eli Schmenk each pulled down seven rebounds.

 

Dailyn Swain led Columbus Africentric with 32 points including six of six free throws, 13 rebounds, three assists, two blocked shots, and seven steals.  Josiah Smith added six points on two three point baskets.  Preston Steele recorded four points, seven rebounds, and three blocked shots.

 

Ottawa-Glandorf,12,2,17,22,53

Columbus Africentric,8,13,16,11,48

 

Ottawa-Glandorf (53) – Schimmoeller 2, Kuhlman 10, Schmenk 3, Maag 2, White 31, Fuka 4, Stechschulte 1.

 

Columbus Africentric (48) – Steele 4, Smith 6, Swain 32, Bibins 0, Wagner 2, Fuller 4.

 

Cincinnati Taft (18-8) vs. Lutheran East (16-10)  Division III (Semifinal)

 

Cincinnati Taft coach DeMarco Bradley started the following lineup: 6-7 Jr. Rayvon Griffith, 6-7 Jr. Eian Elmer, 6-8 Fr. Kierain Granville-Britten, 6-0 Sr. Brandon Cromer, and 6-1 Sr. Mekhi Elmore.  Lutheran East coach Samuel Liggins countered with 6-6 Jr. Nelson Johnson Jr., 6-3 Jr. Cody Head, 6-9 So. Jesse McCulloch, 5-10 So. Chauncey Brashers, and 6-1 Sr. Jamail Spivey.

 

Cincinnati Taft defeated Lutheran East by the score of 56-43.  There were five ties and nine lead changes in this game.  Cincinnati Taft shot 46.9% from the field including two of seven from the three point line.  The Senators connected on eight of 12 free throws, pulled down 33 rebounds, and scored seven points off eight Lutheran East turnovers.  Lutheran East shot 37% from the field including five of 17 from beyond the arc.  The Falcons connected on four of six free throws, pulled down 23 rebounds, and scored four points off six Cincinnati Taft turnovers. 

 

Rayvon Griffith led Cincinnati Taft with 17 points including five of six free throws, six rebounds, and two assists.  Brandon Cromer added 11 points and five rebounds.  Mekhi Elmore recorded 11 points, four rebounds, and four assists.  Kierain Granville-Britten chipped in with 10 points and nine rebounds.

 

Cody Head led Lutheran East with 16 points including two three point baskets, three rebounds, three assists, and two steals.  Jesse McCulloch added 15 points and 12 rebounds.  Jamail Spivey recorded seven points.

 

Cincinnati Taft,11,16,14,15,56

Lutheran East,12,10,13,8,43

 

Cincinnati Taft (56) – Griffith 17, Elmer 5, Granville-Britten 10, Cromer 11, Elmore 11, Norton 2.

 

Lutheran East (43) – Johnson 2, Head 16, McCulloch 15, Brashers 0, Spivey 7, Belle 3.

 

St. Vincent-St. Mary (22-4) vs. Kettering Archbishop Alter (25-3) Division II (Semifinal)

 

St. Vincent-St. Mary coach Chase Petersen started the following lineup: 6-5 Sr. Sencire Harris, 6-4 Jr. Lance Hayes, 6-9 Jr. Darius Stratford, 5-8 Jr. Kevin Hamilton, and 6-2 Sr. Ramar Pryor.  Kettering Archbishop Alter coach Eric Coulter countered with 6-2 Jr. AJ Leen, 6-1 Jr. Gavin Geisel, 6-9 Sr. Jacob Conner, 5-11 Sr. Ryan Chew, and 6-1 Jr. Anthony Ruffolo.

 

St. Vincent-St. Mary defeated Kettering Archbishop Alter by the score of 72-47.  St. Vincent-St. Mary shot 47.6% from the field including three of nine from beyond the arc.  The Fighting Irish connected on nine of 14 free throws, pulled down 36 rebounds, and scored 30 points off 21 Kettering Archbishop Alter turnovers.  Kettering Archbishop Alter shot 43.5% from the field including six of 22 from beyond the arc.  The Knights connected on their only free throw, pulled down 24 rebounds, and scored 10 points off nine St. Vincent-St. Mary turnovers.

 

Ramar Pryor led St. Vincent-St. Mary with 23 points, eight rebounds, two assists, and four steals.  Sencire Harris added 18 points, five rebounds, six assists, and seven steals.  Darius Stratford recorded 10 points and five rebounds.  Lance Hayes chipped in with eight points including six of eight free throws and six rebounds.

 

Anthony Ruffolo led Kettering Archbishop Alter with 13 points including three of four free throws, three rebounds, two assists, and two steals.  AJ Leen added 13 points, five rebounds, and two steals.  Ryan Chew recorded 10 points including two three point baskets and two assists.  Jacob Conner chipped in with five points, nine rebounds, six assists, and eight blocked shots.

 

St. Vincent – St. Mary,8,19,19,26,72

Kettering Archbishop Alter,13,6,16,12,47

 

St. Vincent – St. Mary (72) – Harris 18, Hayes 8, Stratford 10, Hamilton 5, Pryor 23, Thomas 1, Connery 4, Hopson 1, Callahan 2.

 

Kettering Archbishop Alter (47) – Leen 13, Geisel 6, Conner 5, Chew 10, Ruffolo 13.

 

Gilmour Academy (23-5) vs. Waverly (23-5) Division II (Semifinal)

 

Gilmour Academy coach Dan DeCrane started the following lineup: 6-3 Jr. Brandon Rose, 6-0 Sr. Nathan Flaherty, 6-7 Sr. Ryan Mueller, 5-11 Jr. Adisa Molton II, and 5-11 Jt. Dorjan Flowers.  Waverly coach Trey Clemmons countered with 6-2 Jr. Hudson Kelly, 6-0 Sr. Wade Futhey, 6-5 Sr. Will Futhey, 5-8 Sr. Mark Stulley, and 5-11 Sr. Trey Robertson.

 

Gilmour Academy defeated Waverly by the score of 58-43.  Gilmour Academy shot 48.6% from the field including 10 of 20 from the three point line.  The Lancers connected on 14 of 24 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 10 points off 10 Waverly turnovers.  Waverly shot 34% from the field including five of 16 from beyond the arc.  The Tigers connected on four of eight free throws, pulled down 33 rebounds, and scored five points off five Gilmour Academy turnovers.

 

Brandon Rose led Gilmour Academy with 23 points including four three point baskets, five of nine free throws, six rebounds, two blocked shots, and two steals.  Adisa Molton II added 14 points including three three point baskets, five rebounds, and two assists.  Ryan Mueller recorded nine points including four of four free throws, four rebounds, two assists, and two blocked shots.

 

Trey Robertson led Waverly with 19 points including three three point baskets, four rebounds, and two assists.  Will Futhey added eight points and 14 rebounds. 

 

Gilmour Academy,13,17,11,17,58

Waverly,9,11,12,11,43

 

Gilmour Academy (58) – Rose 23, Flaherty 6, Mueller 9, Molton 14, Flowers 4, Grover 2.

 

Waverly (43) – Kelly 4, Wade Futhey 3, Will Futhey 8, Stulley 2, T. Robertson 19, B. Robertson 5, Morrison 2.

 

Saturday March 19th

 

Berlin Hiland (23-5) vs. Richmond Heights (24-4) Division IV (Semifinal)

 

Berlin Hiland coach David Schlabach started the following lineup: 6-2 Sr. Chris Shelter, 6-1 Sr. Caden Miller, 6-7 So. Tony Yoder, 6-0 So. Sammy Detweiler, and 6-0 Sr. Grant Miller.  Richmond Heights coach Quentin Rogers countered with 6-7 Sr. Josiah Harris, 6-5 Sr. Jaiden Cox-Holloway, 6-8 Sr. London Maiden,  Fr. De’erick Barber, and 6-4 Fr. Dorian Jones.

 

Richmond Heights defeated Berlin Hiland by the score of 59-21.  Richmond Heights shot 61.1% from the field including seven of 12 from the three point line.  The Spartans connected on eight of nine free throws, pulled down 32 rebounds, and scored 17 points off 15 Berlin Hiland turnovers.  Berlin Hiland shot 21.1% from the field including five of 17 from beyond the arc.  The Hawks did not attempt a free throw, pulled down 11 rebounds, and scored six points off 13 Richmond Heights turnovers.

 

London Maiden led Richmond Heights with 12 points including four of four free throws, and five rebounds.  Jaiden Cox-Holloway added 12 points including two three point baskets, and four rebounds.  Josiah Harris recorded 10 points including two three point baskets, six rebounds, and two blocked shots.  Dorian Jones chipped in with eight points including two three point baskets, seven rebounds, three assists, and three blocked shots.  De’erick Barber added seven points, two rebounds, 11 assists, and three steals. 

 

Grant Miller led Berlin Hiland with nine points on three three point baskets and two assists. 

 

Berlin Hiland,13,3,5,0,21

Richmond Heights,13,8,22,16,59

 

Berlin Hiland (21) – Shelter 2, C. Miller 3, Yoder 0, Detweiler 4, G. Miller 9, Weaver 3.

 

Richmond Heights (59) – Harris 10, Cox-Holloway 12, Maiden 12, Barber 7, Jones 8, Salters 3, Wynn 2, Jones 2, Hearst 3.

 

Antwerp (26-2) vs. New Madison Tri-Village (26-3) Division IV (Semifinal)

 

Antwerp coach Doug Billman started the following lineup: 6-3 Jr. Landon Brewer, 6-2 Sr. Luke Krouse, 6-7 Sr. Jagger Landers, 6-1 Sr. Kaden Recker, and 6-1 Sr. Gaige McMichael.  New Madison Tri-Village coach Bobby Jones countered with 6-3 Jr. Justin Finkbine, 6-4 Sr. Layne Sarver, 6-5 Sr. Josh Scantland, 6-1 Jr. Dalton DeLong, and 6-1 Jr. Wilson Suggs.

 

New Madison Tri-Village defeated Antwerp by the score of 44-41.  Antwerp’s three point attempt for a possible tie fell short at the buzzer.  New Madison Tri-Village shot 44.7% from the field including five of 12 from beyond the arc.  The Patriots connected on five of 14 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored 18 points off 14 Antwerp turnovers.  Antwerp shot 32.4% from the field including seven of 24 from beyond the arc.  The Archers connected on 10 of 14 free throws, pulled down 24 rebounds, and scored 17 points off 13 New Madison Tri-Village turnovers.

 

Layne Sarver led New Madison Tri-Village with 20 points including four three point baskets, eight rebounds, and three steals.  6-3 Jr. Justin Finkbine added eight points, nine rebounds, and four steals.  Josh Scantland recorded seven points, two rebounds, and two assists.

 

Landon Brewer led Antwerp with 18 points including four three point baskets, four rebounds, and two steals.  Jagger Landers added 11 points including six of seven free throws, and nine rebounds.  Luke Krouse recorded seven points, six assists, and three steals.

 

Antwerp,10,4,14,13,41

New Madison Tri-Village,14,8,13,9,44

 

Antwerp (41) – Brewer 18, Krouse 7, Landers 11, Recker 0, McMichael 0, Altimus 5.

 

New Madison Tri-Village (44) – Finkbine 8, Sarver 20, Scantland 7, DeLong 2, Suggs 5, Printz 2.

 

Lakewood St. Edward (21-6) vs. Pickerington Central (25-2) Division I (Semifinal)

 

Lakewood St. Edward coach Eric Flannery started the following lineup: 6-2 Sr. Michael Bova, 6-1 Sr. Jair Knight, 6-5 Jr. Cam Grant, 5-11 Sr. Myles Reynolds, and 6-1 Sr. Zyion Freer-Brown.  Pickerington Central coach Davion Bates countered with 6-6 Jr. Devin Royal, 6-4 Jr. Alex Styles, 6-8 Jr. Gavin Headings, 5-11 Sr. Joshua Harlan, and 6-0 So. Juwan Turner.

 

Pickerington Central defeated Lakewood St. Edward by the score of 74-42.  Pickerington Central shot 55.6% from the field including five of 10 from the three point line.  The Tigers connected on nine of 15 free throws, pulled down 37 rebounds, and committed 12 turnovers.  Lakewood St. Edward shot 32.1% from the field including two of 25 from beyond the arc.  The Eagles connected on four of 13 free throws, pulled down 32 rebounds, and committed 12 turnovers.

 

Devin Royal led Pickerington Central with 19 points, seven rebounds, and four assists.  6-1 Jr. Markell Johnson added 13 points including two  three point baskets, five rebounds, and two steals.  6-2 Jr. Rasheem Biles recorded 12 points, five rebounds, and three assists.  Alex Styles chipped in with nine points, eight rebounds, four assists, and two steals. 

 

Michael Bova led Lakewood St. Edward with 10 points, three rebounds, and two assists.  Cam Grant added seven points, five rebounds, and two blocked shots.  Zyion Freer-Brown recorded seven points and nine rebounds.

 

Lakewood St. Edward,11,4,18,9,42

Pickerington Central,17,14,21,22,74

 

Lakewood St. Edward (42) – Bova 10, Knight 2, Grant 7, Reynolds 4, Freer-Brown 7, Solomon 2, Flannery 2, Lavelle 2, Danahey 4, Henry 2.

 

Pickerington Central (74) – Royal 19, Styles 9, Headings 2, Harlan 7, Turner 2, Shaw 2, Biles 12, Johnson 13, Hedgepeth 1, Spiva 3, Osler 2, Richmond 2.

 

Cleveland St. Ignatius (17-12) vs. Centerville (29-0) Division I (Semifinal)

 

Cleveland St. Ignatius coach Cam Joyce started the following lineup: Jr. Maruca Owen, 6-1 So. Calvin Little Jr., 6-4 Jr. Braydn Sczepaniak, 6-0 So. Ace Buckner, and 6-0 Sr. Jon Effertz.  Centerville coach Brook Cupps countered with 6-7 Sr. Tom House, 6-5 Sr. Ryan Keifer,6-7 Sr. Rich Rolf, 6-2 Jr. Emmanuel Deng, and 6-2 Jr. Gabe Cupps.

 

Centerville defeated Cleveland St. Ignatius by the score of 64-33.  Centerville shot 54.3% from the field including seven of 18 from the three point line.  The Elks connected on seven of eight free throws, pulled down 27 rebounds, and committed eight turnovers.  Cleveland St. Ignatius shot 32.5% from the field including one of 11 from beyond the arc.  The Wildcats connected on six of six free throws, pulled down 22 rebounds, and committed 12 turnovers.

 

Gabe Cupps led Centerville with 15 points on five of five from the field and five of six from the free throw line, two rebounds, four assists, and two steals.  Tom House added 13 points including three three point baskets, four rebounds, and three assists.  Rich Rolf recorded 12 points including two three point baskets, four rebounds, and two assists.

 

Ace Buckner led Cleveland St. Ignatius with 13 points.  Jon Effertz added six points including four of four free throws,

 

Cleveland St. Ignatius,7,6,8,12,33

Centerville,15,14,19,16,64

 

Cleveland St. Ignatius (33) – Owen 0, Little 2, Sczepaniak 0, Buckner 13, Effertz 6, Jackson 4, Marshall 2., Davis 2, Fletcher 4.

 

Centerville (64) – House 13, Keifer 4, Rolf 12, Deng 4, Cupps 15, Hafner 3, Smith 2, Ethan Greenberg 6, Kenney 3, Cowgill 2.

 

Sunday March 20th

 

Cincinnati Taft (19-8) vs. Ottawa- Glandorf (25-3) Division III (Championship)

 

 

Cincinnati Taft coach DeMarco Bradley started the following lineup: 6-7 Jr. Rayvon Griffith, 6-7 Jr. Eian Elmer, 6-8 Fr. Kierain Granville-Britten, 6-0 Sr. Brandon Cromer, and 6-1 Sr. Mekhi Elmore.  Ottawa-Glandorf coach Tyson McGlaughlin countered with Sr. Carter Schimmoeller, Sr. Caleb Kuhlman, 6-2 Sr. Eli Schmenk, Jr. Theo Maag, and 6-4 So. Colin White. 

 

Cincinnati Taft defeated Ottawa-Glandorf by the score of 48-45.  Ottawa-Glandorf had a last chance for the tie but Colin White’s three point attempt at the buzzer fell short.  There were eight ties and six lead chances in this game.  Cincinnati Taft shot 46.7% from the field including four of 13 from the three point line.  The Senators connected on two of three free throws, pulled down 27 rebounds, and scored 14 points off 13 Ottawa-Glandorf turnovers.  Ottawa-Glandorf shot 35.6% from the field including three of 13 from beyond the arc.  The Titans connected on 10 of 12 free throws, pulled down 28 rebounds, and scored six points off 10 Cincinnati Taft turnovers.

 

Mekhi Elmore led Cincinnati Taft with 18 points including two three point baskets, four assists, and three steals.  Rayvon Griffith added 12 points including two three point baskets, five rebounds, two assists, and three steals.  Kierain Granville-Bitten recorded eight points and six rebounds.  Eian Elmer chipped in with six points, seven rebounds, and two blocked shots.

 

Colin White led Ottawa-Glandorf with 18 points including six of seven free throws, seven rebounds, and two assists.  Eli Schmenk added eight points, two rebounds, three assists, and four steals.

 

Cincinnati Taft,10,17,11,10,48

Ottawa-Glandorf,8,15,15,7,45

 

Cincinnati Taft (48) – Griffith 12, Elmer 6, Granville-Britten 8, Cromer 4, Elmore 18.

 

Ottawa-Glandorf (45) – Schimmoeller 2, Kuhlman 2, Schmenk 8, Maag 5, White 18, Fuka 3, Erford 2, Stechschulte 5.

 

Gates Mills Gilmour Academy (23-6) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (23-4) Division II (Championship)

 

Gilmour Academy coach Dan DeCrane started the following lineup: 6-3 Jr. Brandon Rose, 6-0 Sr. Nathan Flaherty, 6-7 Sr. Ryan Mueller, 5-11 Jr. Adisa Molton II, and 5-11 Jt. Dorjan Flowers.  St. Vincent-St. Mary coach Chase Petersen countered with 6-5 Sr. Sencire Harris, 6-4 Jr. Lance Hayes, 6-9 Jr. Darius Stratford, 5-8 Jr. Kevin Hamilton, and 6-2 Sr. Ramar Pryor.

 

Akron St. Vincent-St. Mary broke the game open in the third quarter on their way to a 63-35 victory over Gilmour Academy.  The Fighting Irish led 24-17 at halftime but a 16-0 lead in the third quarter settled the issue.  Akron St. Vincent-St. Mary shot 50.9% from the field including two of 10 from the three point line.  The Fighting Irish connected on seven of 11 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored 20 points off 15 Gilmour Academy turnovers.  Gilmour Academy shot 38.2% from the field including three of 14 from beyond the arc.  The Lancers connected on six of 11 free throws, pulled down 22 rebounds, and score one point off three Akron St. Vincent-St. Mary turnovers.

 

Sencire Harris led Akron St. Vincent-St. Mary with 17 points, four rebounds, seven assists, and two steals.  Lance Hayes added 11 points including five of seven free throws, six rebounds, three assists, and four steals.  Ramar Pryor recorded 10 points and six rebounds. 

 

Ryan Mueller led Gilmour Academy with nine points and five rebounds.  Brandon Rose added eight points and four rebounds.  Dorjan Flowers recorded seven points, three rebounds, and four assists.

 

Gates Mills Gilmour Academy,7,10,5,13,35

Akron St. Vincent-St. Mary,12,12,18,21,63

 

Gates Mills Gilmour Academy (35) – Rose 8, Flaherty 0, Mueller 9, Molton 4, Flowers 7, Grover 3, Nootbaar 4.

 

Akron St. Vincent-St. Mary (63) – Harris 17, Hayes 11, Stratford 6, Hamilton 7, Pryor 10, Sharpe 2, Thomas 4, Connery 3, Whorton 3.

 

New Madison Tri-Village (26-4) vs. Richmond Heights (25-4) Division IV (Championship)

 

New Madison Tri-Village coach Bobby Jones started the following lineup: 6-3 Jr. Justin Finkbine, 6-4 Sr. Layne Sarver, 6-5 Sr. Josh Scantland, 6-1 Jr. Dalton DeLong, and 6-1 Jr. Wilson Suggs.  Richmond Heights coach Quentin Rogers countered with 6-4 Sr. Detric Hearst Jr., 6-5 Sr. Jaiden Cox-Holloway, 6-8 Sr. London Maiden,  Fr. De’erick Barber, and 6-4 Fr. Dorian Jones.

 

Richmond Heights defeated New Madison Tri-Village by the score of 50-29.  Richmond Heights shot 41.3% from the field including six of 20 from the three point line.  The Spartans connected on six of 10 from the free throw line, pulled down 33 rebounds, and scored 16 points off 16 New Madison Tri-Village turnovers.  New Madison Tri-Village shot 31.3% from the field including tree of 12 from beyond the arc.  The Patriots connected on six of 10 free throws, pulled down 22 rebounds, and scored eight points off 10 Richmond Heights turnovers.

 

Jaiden Cox-Holloway led Richmond Heights with 18 points including four three point baskets, five rebounds, and two blocked shots.  Detric Hearst Jr. who started in place of the injured Josiah Harris added 10 points, seven rebounds, and four assists.  De’erick  Barber recorded nine points, three rebounds, three assists, and two steals.  London Maiden chipped in with six points, eight rebounds, and two blocked shots.  Dorian Jones added seven points, five rebounds, and six steals.

 

Layne Sarver led New Madison Tri-Village with 13 points including two three point baskets, two assists, three blocked shots, and four steals. Josh Scantland added seven points and four rebounds.  Dalton DeLong pulled down seven rebounds.

 

New Madison Tri-Village,6,5,7,11,29

Richmond Heights,9,11,10,20,50

 

New Madison Tri-Village (29) – Finkbine 5, Sarver 13, Scantland 7, DeLong 0, Suggs 4.

 

Richmond Heights (50) – Hearst 10, Cox-Holloway 18, Maiden 6, Barber 9, Jones 7.

 

Centerville (29-1) vs. Pickerington Central (26-2) Division I (Championship)

 

Centerville coach Brook Cupps started the following lineup: 6-7 Sr. Tom House, 6-5 Sr. Ryan Keifer,6-7 Sr. Rich Rolf, 6-2 Jr. Emmanuel Deng, and 6-2 Jr. Gabe Cupps.  Pickerington Central coach Davion Bates countered with 6-6 Jr. Devin Royal, 6-4 Jr. Alex Styles, 6-8 Jr. Gavin Headings, 5-11 Sr. Joshua Harlan, and 6-0 So. Juwan Turner.

 

Pickerington Central defeated Centerville by the score of 55-48.  Pickerington Central shot 60% from the field including three of eight from the three point line.  The Tigers connected on 10of 13 free throws, pulled down 24 rebounds, and scored seven points off five Centerville turnovers.  Centerville shot 39.6% from the field including six of 23 from beyond the arc.  The Elks connected on four of four free throws, pulled down 22 rebounds, and scored 10 points off eight Pickerington Central turnovers.

 

Devin Royal led Pickerington Central with 20 points, four rebounds, and two assists.  Joshua Harlan added 11 points including four of four free throws and three rebounds.  Alex Styles recorded four points, eight rebounds, six assists, and two steals.

 

Gabe Cupps led Centerville with 14 points including three of three free throws, and four assists.  Rich Rolf added 12 points including two three point baskets, and seven rebounds.  Tom House recorded 11 points including two three point baskets and three rebounds.

 

Centerville,9,8,17,14,48

Pickerington Central,10,11,15,19,55

 

Centerville (48) – House 11, Keifer 0, Rolf 12, Deng 0, Cupps 14, Hafner 2, Smith 2, Kenney 7.

 

Pickerington Central (55) – Royal 20, Styles 4, Headings 6, Harlan 11, Turner 5, Biles 4, Hedgepeth 5.

 

A special thanks to the OHSAA for providing the comprehensive statistics and up-to-date results of this event.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Posted by REH at 4:28 PM EDT
Permalink | Share This Post
2022 TSSAA (Tennessee) Blue Cross Boys Basketball Championship Division I Class A, 2A, 3A, & 4A March 15-19, 2022
Topic: Basketball

2022TSSAABD1C

 

 

2022 TSSAA (Tennessee) Blue Cross Boys Basketball Championship

Division I Class A, 2A, 3A, and 4A

Murphy Center

Middle Tennessee State University

Murfreesboro, TN

March 15-19, 2022

 

Tuesday March 15th

 

East Nashville,70,Summertown,52,Division I,Class AA,Quarterfinal

Power Center,40,Brainerd,39,Division I,Class AA,Quarterfinal

Tyner,66,Bolivar Central,59,Division I,Class AA,Quarterfinal

Milan,62,York Institute,55,Division I,Class AA,Quarterfinal

Greeneville,71,J. North Side,37,Division I,Class AAA,Quarterfinal

Stone Memorial,77,Bolton,64,Division I, Class AAA,Quarterfinal

 

Wednesday March 16th

 

J. South Side,52,Clinton,48,Division I,Class AAA,Quarterfinal

Fulton,78,Fayette-Ware,57,Division I,Class AAA,Quarterfinal

Dobyns Bennett,66,Coffee County,52,Division I,Class AAAA,Quarterfinal

Bartlett,64,Beech,59,Division I,Class AAAA,Quarterfinal

Bearden,69,Cane Ridge,67,Division I,Class AAAA,Quarterfinal

Lebanon,62,Clarksville,57,Division I,Class AAAA,Quarterfinal

 

Thursday March 17th

 

Hampton,60,West Carroll,56,Division I,Class A,Quarterfinal

East Robertson,50,MAHS,49,Division I,Class A,Quarterfinal

Clay County,70,North Greene,42,Division I,Class A,Quarterfinal

Peabody,63,McKenzie,48,Division I,Class A,Quarterfinal

East Nashville,64,Power Center,53,Division I,Class AA,Semifinal

Milan,59,Tyner,41,Division I,Class AA,Semifinal

 

Friday March 18th

 

Greeneville,59,Stone Memorial,55,Division I,Class AAA,Semifinal

J. South Side,51,Fulton,50,Division I,Class AAA,Semifinal

Dobyns Bennett,70,Bartlett,69,Division I,Class AAAA,Semifinal

Bearden,62,Lebanon,44,Division I,Class AAAA,Semifinal

East Robertson,58,Hampton,56,Division I,Class A,Semifinal

Peabody,51,Clay County,43,Division I,Class A,Semifinal

 

Thursday March 17th

 

Power Center (20-5) vs. East Nashville (32-3) Division I Class AA (Semifinal)

 

Power Center coach Marcus Williams started the following lineup: 6-5 Jr. Cordarious Sledge, 6-4 Jr. Nikolas Wiggins, 6-6 So. Nazir Allen, 6-2 Jr. Caleb Jackson, and 6-2 Sr. PJ Hillman.  East Nashville coach Avery Patton countered with 6-2 Jr. Jacolby Summers, 6-1 Sr. Jarrod Taylor, 6-5 Jr. Michael Armstrong, 5-10 Jr. Jordan Crawford, and 6-1 Jr. Jaylen Jones.

 

East Nashville pulled away in the final quarter to defeat Power center by the score of 64-53.  The score was tied 11 times and there were 14 lead changes in the game.  East Nashville shot 43.6% from the field including zero of six from the three point line.  The Eagles connected on 16 of 24 free throws, pulled down 46 rebounds, and scored 14 points off 13 Power Center turnovers.  Power Center shot 33.8% from the field including five of 20 from beyond the arc.  The Knights connected on four of eight free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 11 points off 15 East Nashville turnovers.

 

Jarrod Taylor led East Nashville with 19 points and nine rebounds.  6-5 Sr. Cullen Cleaves added 15 points, six rebounds, and two blocked shots.  Jordan Crawford recorded 13 points, six assists, and three steals.  Michael Armstrong pulled own 14 rebounds.  Jaylen Jones chipped in with eight points including four of four free throws, eight rebounds, four assists, and two steals.

 

Cordarious Sledge led Power Center with 21 points including three three point baskets, three rebounds, and four steals.  PJ Hillman added 14 points, nine rebounds, and three steals.  Caleb Jackson recorded 11 points.

 

Power Center,11,14,14,14,53

East Nashville,11,17,10,26,64

 

Power Center (53) – Sledge 21, Wiggins 0, Allen 2, Jackson 11, Hillman 14, Prewitt 4, Warren 1.

 

East Nashville (64) – Summers 5, Taylor 19, Armstrong 2, Crawford 13, Jones 8, Williams 2, Cleaves 15.

 

Milan (25-7) vs. Tyner (24-11) Division I Class AA (Semifinal)

 

Milan coach Jason James started the following lineup: 6-3 Jr. Easton Yates, 5-11 Sr. Jodarius Robinson, 6-3 Sr. Kam Tharpe, 5-9 Jr. Adam Arnold, and 5-7 So. Gabe Scott.  Tyner coach Ejay Ward countered with 6-4 Sr. Anthony Sims, 6-3 Jr. Nehemiah Bloodsaw, 6-5 Jr. Keelan Jackson, 6-0 Fr. Rodney Henderson, and 6-1 Sr. Xavier Fisher.

 

Milan defeated Tyner by the score of 59-41.  Milan shot 61.1% from the field including seven of 11 from the three point line.  The Bulldogs connected on eight of 15 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 15 points off 12 Tyner turnovers.  Tyner shot 32.5% from the field including four of 20 from beyond the arc.  The Rams connected on 11 of 20 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored seven points off 11 Milan turnovers.

 

Jodarius Robinson led Milan with 14 points, eight rebounds, five assists, and three steals.  6-1 So. Carson Pruitt added 10 points including two three point baskets.  Kam Tharpe recorded nine points, six rebounds, and two blocked shots.  Adam Arnold chipped in with nine points including four of seven free throws.

 

Rodney Henderson led Tyner with nine points.  Keelan Jackson added nine points on three three point baskets.  Nehemiah Bloodsaw recorded eight points, six rebounds, two assists, and three steals.

 

Milan,12,13,15,19,59

Tyner,11,5,3,22,41

 

Milan (59) – Yates 8, Robinson 14, Tharpe 9, Arnold 9, Scott 3, Jones 2, Pruitt 10, Lumpkin 2, Westbrooks 2.

 

Tyner (41) – Sims 2, Bloodsaw 8, Keelan Jackson 9, Henderson 9, Fisher 3, Bishop 2, Conyers 3, Joshua Jackson 5.

 

Friday March 18th

 

Stone Memorial (21-11) vs. Greeneville (30-6) Division I Class AAA (Semifinal)

 

Stone Memorial coach Neil Capps started the following lineup: 6-0 Sr. Dylan Whittenburg, 5-10 Jr. Blake Holt, 6-4 Fr. Cade Capps, 5-10 Jr. Conner Bowman, and 5-11 Jr. Matthew Bilbrey.  Greeneville coach Brad Woolsey countered with 6-3 Dr. Reid Satterfield, 6-2 Jr. Adjatay Dabbs, 6-5 Sr. Terry Grove, 5-8 Sr. Jackson Tillery, and 6-1 Sr. Jakobi Gillespie.

 

Greeneville defeated Stone Memorial by the score of 59-55.  The score was tied three times and there four lead changes in the game.  Greeneville shot 44.2% from the field including 11 of 26 from the three point line.  The Greene Devils connected on 10 of 12 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored seven points off eight Stone Memorial turnovers.  Stone Memorial shot 37% from the field including five of 13 from beyond the arc.  The Panthers connected on 16 of 18 free throws, pulled down 25 rebounds, and scored 12 points off 15 Greeneville turnovers.

 

Jakobi Gillespie led Greeneville with 32 points including six three point baskets, six of six free throws, seven rebounds, four assists, and two steals.  Adjatay Dabbs added nine points including two three point baskets, two rebounds, and two assists.  Terry Grove recorded seven points, six rebounds, and two blocked shots.

 

Matthew Bilbrey led Stone Memorial with 18 points including three three point baskets, two rebounds, two assists, and two blocked shots.  Cade Capps added 14 points including two three point baskets, 11 rebounds, and two steals.  Dylan Whittenburg recorded nine points including five of five free throws, four assists, and two steals. 

 

Stone Memorial,11,7,18,19,55

Greeneville,13,13,11,22,59

 

Stone Memorial (55) – Whittenburg 9, Holt 3, Capps 14, Bowman 4, Bilbrey 18, Mayberry 2, Lane 5.

 

Greeneville (59) – Satterfield 6, Dabbs 9, Grove 7, Tillery 0, Gillespie 32, Price 3, Williams 2.

 

Knoxville Fulton (30-6) vs. Jackson South Side (25-3) Division I Class AAA (Semifinal)

 

Knoxville Fulton coach Jody Wright started the following lineup: 6-3 So. Taj Kimber, 6-1 So. Denaj Kimber, 6-4 So. Tyler Lee, 5-11 Jr. Marcellus Jackson, and 6-0 Sr. Desmier Hatchett.  Jackson South Side coach Damonn Fuller countered with 6-2 Sr. Rico Sain, Sr. Michael Ward, Sr. Bryson Baker, Sr. Jeremiah Smith, and 6-2 Fr. Christian Mitchell.

 

Jackson South Side’s 6-5 Sr. Cameron Anderson came up big down the stretch with a basket, steal, and a big blocked shot to help the Hawks to a 51-50 victory over Knoxville Fulton. There were five ties and eight lead changes in the game.  Jackson South Side shot 53.3% from the field including one of one from the three point line.  The Hawks connected on 18 of 26 free throws, pulled down 32 rebounds, and scored 12 points off 16 Knoxville Fulton turnovers.  Knoxville Fulton shot 36.4% from the field including four of 14 from beyond the arc.  The Falcons connected on six of 11 free throws, pulled down 28 rebounds, and scored 20 points off 22 Jackson South Side turnovers.

 

Rico Sain led Jackson South Side with 15 points, seven rebounds, and three steals.  6-3 Sr. Jaylan Cole added 12 points including six of six free throws, seven rebounds, and three assists.  Cameron Anderson recorded eight points, two rebounds, and four blocked shots.  Micheal Ward chipped in with seven points, five assists, and three steals.

 

Denaj Kimber led Knoxville Fulton with 13 points including three three point baskets.  Taj Kimber added 12 points, six rebounds, two assists, and three steals.  Tyler Lee recorded 11 points and five rebounds.

 

Knoxville Fulton,4,11,19,16,50

Jackson South Side,8,12,11,20,51

 

Knoxville Fulton (50) – T. Kimber 12, D. Kimber 13, Lee 11, Jackson 3, Hatchett 6, Wrancher 5.

 

Jackson South Side (51) – Sain 15, Ward 7, Baker 2, Smith 5, Mitchell 2, Anderson 8, Cole 12.

 

Bartlett (34-7) vs. Dobyns Bennett (32-6) Division I Class AAAA (Semifinal)

 

Bartlett coach Dion Real started the following lineup: 6-5 Jr. Charvez Ambrose, 6-3 Jr. Regale Moore, 6-9 Jr. Matthew Stokes, 5-9 Sr. JR Jacobs, and 6-3 Sr. Amarr Knox.  Dobyns Bennett coach Chris Poore countered with 6-4 Sr. Malachi Hale, 6-0 Sr. Carter Metz, 6-4 Sr. Jack Browder, 5-8 Jr. Jonavan Gillespie, and 5-9 Jr. Brady Stump.

 

Malachi Hale hit a jump hook at the buzzer to give Dobyns Bennett a 70-69 overtime victory over Bartlett.  JR Jacobs had hit a fall back three point basket in the closing seconds for Bartlett to force overtime.  There were three ties and 13 lead changes in this game.  Dobyns Bennett shot 55.1% from the field including nine of 14 from the three point line.  The Indians connected on seven of eight free throws, pulled down 26 rebounds, and scored eight points off 13 Bartlett turnovers.  Bartlett shot 50% from the field including four of 19 from beyond the arc.  The Panthers connected on 11 of 14 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 10 points off 17 Dobyns Bennett turnovers.

 

Jonavan Gillespie led Dobyns Bennett with 27 points including five of five from the three point line, four of four free throws, five rebounds, and two assists.  Jack Browder added 13 points, eight rebounds, and three assists.  Brady Stump recorded 11 points, two rebounds, and three assists.  Carter Metz chipped in with 11 points and three rebounds.

 

Amarr Knox led Bartlett with 33 points including two three point baskets, seven of seven free throws, and two rebounds.  JR Jacobs added 18 points including two three point baskets, six rebounds, three assists, and two steals. 

 

Bartlett,14,18,13,16,8,69

Dobyns Bennett,22,15,12,12,9,70

 

Bartlett (69) – Ambrose 4, Moore 2, Stokes 4, Jacobs 18, Knox 33, Alston 4, Shackelford 2, Williams 2.

 

Dobyns Bennett (70) – Hale 5, Metz 11, Browder 13, Gillespie 27, Stump 11, Tincher 3.

 

Lebanon (29-7) vs. Bearden (31-6) Division I Class AAAA (Semifinal)

 

Lebanon coach Jim McDowell started the following lineup: 6-6 Sr. Yarin Alexander, 6-3 Jr. Jaylen Abston, 6-8 Jr. Jarred Hall, 6-0 Sr. Rolando Dowell, and 6-0 Jr. Wyatt Bowling.  Bearden coach Jeremy Parrott countered with 6-5 Sr. Walker Kyle, 6-3 Sr. Hayden Moseley, 6-6 Sr. Darian Bailey, 6-1 Sr. Elijah Bredwood, and 6-2 Jr. Jake Poole.

 

Bearden defeated Lebanon by the score of 62-44.  Bearden shot 39.1% from the field including eight of 20 from the three point line.  The Bulldogs connected on 18 of 26 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored 28 points off 21 Lebanon turnovers.  Lebanon shot 41.5% from the field including two of nine from beyond the arc.  The Blue Devils connected on eight of 13 free throws, pulled down 27 rebounds, and scored eight points off 10 Bearden turnovers.

 

Elijah Bredwood led Bearden with 26 points including two three point baskets, 14 of 15 free throws, seven rebounds, four assists, and five steals.  Hayden Moseley added 10 points, six rebounds, and three steals  Walker Kyle added nine points on three three point baskets and five rebounds.  6-0 Jr. Nelson Karnowski recorded seven points and two steals.

 

Jarred Hall led Lebanon with 16 points including five of six free throws, and 13 rebounds.  Yarin Alexander added nine points.  Rolando Dowell recorded nine points and four rebounds.

 

Lebanon,6,11,12,15,44

Bearden,16,14,10,22,62

 

Lebanon (44) – Alexander 9, Abston 4, Hall 16, Dowell 9, Bowling 4, Gore 2.

 

Bearden (62) – Kyle 9, Moseley 10, Bailey 5, Bredwood 26, Poole 0, Karnowski 7, Shomaker 3, Parrott 2.

 

East Robertson (25-6) vs. Hampton (27-8) Division I Class A (Semifinal)

 

East Robertson coach Kurt Caton started the following lineup: 6-3 Sr. Jordan Barnard, 6-3 Jr. Zechariah Prince, 6-4 So. Elijah Groves, 6-2 Sr. Taylor Groves, and 6-3 Jr. Mason Eidson.  Hampton coach Ned Smith countered with 6-3 Sr. Michael Harrison, 6-1 Sr. Morgan Lyons, 6-4 Sr. Conor Burleson, 5-9 Sr. Isaiah McCoury, and 6-0 Jr. Cadon Buckles.

 

East Robertson defeated Hampton 58-56 in overtime.  East Robertson’s Taylor Groves hit a three point basket to send his team to overtime and hit a layup in overtime to give the Indians a lead they never relinquished.  The score was tied two times and there were nine lead changes in the game.  East Robertson shot 50% from the field including nine of 20 from the three point line.  The Indians connected on five of 11 free throws, pulled down 31 rebounds, and scored 15 points off 14 Hampton turnovers.  Hampton shot 44.9% from the field including five of 13 from beyond the arc.  The Bulldogs connected on seven of 13 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 21 points off 18 East Robertson turnovers.

 

Taylor Groves led East Robertson with 27 points including five three point baskets, six rebounds, two assists, and four blocked shots.  Jordan Barnard added 10 points including two three point baskets and three rebounds.  Elijah Groves recorded eight points, nine rebounds, four assists, three blocked shots, and three steals.  Mason Eidson chipped in with eight points including two three point baskets and four rebounds.

 

Morgan Lyons led Hampton with 19 points and eight rebounds.  Cadon Buckles added 14 points, five rebounds, four assists, and two steals. 

 

East Robertson,12,21,12,6,7,58

Hampton,16,11,16,8,5,56

 

East Robertson (58) – Barnard 10, Prince 2, E. Groves 8, T. Groves 27, Eidson 8, S. Groves 3.

 

Hampton (56) – Harrison 6, Lyons 19, Burleson 0, McCoury 3, Buckles 14, Holtsclaw 6, Whitehead 4, Campbell 4.

 

Peabody (25-9) vs. Clay County (24-8) Division I Class A (Semifinal)

 

Peabody coach Wes Miller started the following lineup: 6-3 Jr. Isaac Dehaan, 6-2 Sr. Demarkus Kee, 6-4 Jr. Derek Kee, 5-9 Sr. Shon Williams, and 6-2 Sr. Malik Ganaway.  Clay County coach Rob Edwards countered with 6-4 Sr. Jeffery Spivey, 5-11 Jr. Jimmy Burchett, 6-5 Sr. Grant Strong, 5-10 So. Andrew Smith, and 5-11 Sr. Eli Smith.

 

Peabody pulled away in the final quarter to defeat Clay County by the score of 51-43.  The score was tied 11 times and there were seven lead changes in this game.  Peabody shot 38.9% from the field including one of 15 from the three point line.  The Golden Tide connected on eight of 13 free throws, pulled down 34 rebounds, and scored six points off nine Clay County turnovers.  Clay County shot 34% from the field including zero of 17 from beyond the arc.  The Bulldogs connected on 11 of 15 free throws, pulled down 36 rebounds, and scored two points off four Peabody turnovers.

 

Derek Kee led Peabody with 16 points and 10 rebounds.  6-2 Sr. Jason Hunt added 13 points, five rebounds, and two assists.  Demarkus Kee recorded 11 points, seven rebounds, and two assists.  Malik Ganaway chipped in with nine points, seven rebounds, and two assists.

 

Grant Strong led Clay County with 19 points including seven of 10 free throws, and 12 rebounds.  6-3 Jr. Keaton Arms added nine points and eight rebounds.  Jeffery Spivey recorded seven points and three rebounds.  Jimmy Burchett chipped in with six points and six rebounds.

 

Peabody,10,12,14,15,51

Clay County,12,12,10,9,43

 

Peabody (51) – Dehaan 0, Demarkus Kee 11, Derek Kee 16, Williams 2, Ganaway 9, Hunt 13.

 

Clay County (43) – Spivey 7, Burchett 6, Strong 19, A. Smith 0, E. Smith 2, Arms 9.

 

Saturday March 19th

 

Milan (25-8) vs. East Nashville (33-3) Division I Class AA (Championship)

 

Milan coach Jason James started the following lineup: 6-3 Jr. Easton Yates, 5-11 Sr. Jodarius Robinson, 6-3 Sr. Kam Tharpe, 5-9 Jr. Adam Arnold, and 5-7 So. Gabe Scott.  East Nashville coach Avery Patton countered with 6-2 Jr. Jacolby Summers, 6-1 Sr. Jarrod Taylor, 6-5 Jr. Michael Armstrong, 5-10 Jr. Jordan Crawford, and 6-1 Jr. Jaylen Jones.

 

East Nashville raced out to a 20-7 first quarter lead on their way to a 72-55 victory.  East Nashville shot 54.3% from the field including five of nine from the three point line.  The Eagles connected on 17 of 18 free throws, pulled down 22 rebounds, and scored 21 points off 14 Milan turnovers.  Milan shot 41.3% from the field including five of 18 from beyond the arc.  The Bulldogs connected on 12 of 17 free throws, pulled down 27 rebounds, and scored 10 points off eight East Nashville turnovers.

 

Jaylen Jones added East Nashville with 20 points including two three point baskets, five rebounds, seven assists, and three steals.  Jarrod Taylor added 16 points including four of four free throws, five rebounds, four assists, and four steals.  Jacolby Summers recorded 11 points including nine of 10 free throws, four rebounds, and three steals.  Michael Armstrong chipped in with 10 points.  5-9 Sr. Willie Wilson added nine points on three three point baskets, two assists, and two steals.  6-5 Sr. Cullen Cleaves recorded six points, four rebounds, and five blocked shots.

 

Jodarius Robinson led Milan with 20 points including five of seven free throws, six rebounds, six assists, and two steals.  6-0 Jr. Andy Westbrooks added eight points including two three point baskets.  Kam Tharpe recorded seven points including three of four free throws, seven rebounds, and three assists.  So. Dyonte’ Lumpkin chipped in with seven points.

 

Milan,7,18,10,20,55

East Nashville,20,19,17,16,72

 

Milan (55) – Yates 0, Robinson 20, Tharpe 7, Arnold 6, Scott 0, Jones 2, Pruitt 5, Lumpkin 7, Westbrooks 8.

 

East Nashville (72) – Summers 11, Taylor 16, Armstrong 10, Crawford 0, Jones 20, Wilson 9, Cleaves 6.

 

2022 Class 2A All-Tournament Team – PJ Hillman (Power Center), Keelan Jackson (Tyner), Nehemiah Bloodsaw (Tyner), Jodarius Robinson (Milan), Kam Tharpe (Milan), Jordan Crawford (East Nashville), Jarrod Taylor (East Nashville), Cullen Cleaves (East Nashville), Michael Armstrong (East Nashville), and MVP Jaylen Jones (East Nashville).

 

Jackson South Side (25-4) vs. Greeneville (31-6) Division I Class AAA (Championship)

 

Jackson South Side coach Damonn Fuller started the following lineup: 6-2 Sr. Rico Sain, Sr. Michael Ward, Sr. Bryson Baker, Sr. Jeremiah Smith, and 6-2 Fr. Christian Mitchell.  Greeneville coach Brad Woolsey countered with 6-3 Dr. Reid Satterfield, 6-2 Jr. Adjatay Dabbs, 6-5 Sr. Terry Grove, 5-8 Sr. Jackson Tillery, and 6-1 Sr. Jakobi Gillespie.

 

Greeneville defeated Jackson South Side by the score of 77-48.  Greeneville shot 50.9% from the field including 14 of 34 from the three point line.  The Greene Devils connected on five of 14 free throws, pulled down 35 rebounds, and scored 15 points off 20 Jackson South Side turnovers.  Jackson South Side shot 37.8% from the field including three of 11 from beyond the arc  The Hawks connected on 11 of 16 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored eight points off 14 Greeneville turnovers.

 

Jakobi Gillespie led Greeneville with 25 points including three three point baskets, six rebounds, seven assists, and two steals.  Reid Satterfield added 21 points including six three point baskets and three assists.  Terry Grove recorded 12 points, six rebounds, and three assists.  Adjatay Dabbs chipped in with six points and five assists.

 

Rico Sain led Jackson South Side with 17 points including seven of eight free throws, three rebounds, and two steals.  Kobe Ward added 11 points.  6-3 Sr. Jaylan Cole recorded eight points, seven rebounds, and five assists.

 

Jackson South Side,14,16,9,9,48

Greeneville,25,18,21,13,77

 

2022 Class 3A All-Tournament Team – Denaj Kimber, Tyler Lee (Fulton), Matthew Bilbrey, Cade Capps (Stone Memorial), Rico Sain, Jaylan Cole (JSS), MVP Jakobi Gillespie, Reid Satterfield, Adjatay Dabbs, Terry Grove (Greeneville).

 

Bearden (31-7) vs. Dobyns Bennett (33-6) Division I Class AAAA (Championship)

 

Bearden coach Jeremy Parrott started the following lineup: 6-5 Sr. Walker Kyle, 6-3 Sr. Hayden Moseley, 6-6 Sr. Darian Bailey, 6-1 Sr. Elijah Bredwood, and 6-2 Jr. Jake Poole.  .  Dobyns Bennett coach Chris Poore countered with 6-4 Sr. Malachi Hale, 6-0 Sr. Carter Metz, 6-4 Sr. Jack Browder, 5-8 Jr. Jonavan Gillespie, and 5-9 Jr. Brady Stump.

 

Dobyns Bennett defeated Bearden 69-60 in overtime.  There were four ties in this game.  Dobyns Bennett led 39-24 after three quarters but Bearden outscored the Indians 28-13 in the fourth quarter to knot the score at the end of regulation.  Bearden lost three players (Elijah Bredwood, Darian Bailey, and Hayden Moseley) via the foul route.  Dobyns Bennett shot 41.3% from the field including six of 16 from the three point line.  The Indians connected on 25 of 34 free throws, pulled down 39 rebounds, and scored 16 points off 13 Bearden turnovers.  Bearden shot 33.9% from the field including five of 26 from beyond the arc.  The Bulldogs connected on 13 of 18 free throws, pulled down 38 rebounds, and scored 13 points off 15 Dobyns Bennett turnovers.

 

Jack Browder led Dobyns Bennett with 30 points including two three point baskets, 10 of 11 free throws, 13 rebounds, and two blocked shots.  Malachi Hale added 16 points including seven of 12 free throws, seven rebounds, and three blocked shots.  Carter Metz recorded seven points and four rebounds.  Brady Stump chipped in with seven points, two rebounds, four assists, and two steals.  Jonavan Gillespie added six points, seven rebounds, and two assists.

 

Hayden Moseley led Bearden with 25 points including two three point baskets, three of three free throws, 11 rebounds, three assists, and five steals.  Elijah Bredwood added 13 points including six of eight free throws, three rebounds, four assists, and three steals.  5-9 Sr. Wyatt Shoemaker recorded nine points including four of four free throws.  Walker Kyle chipped in with seven points, seven rebounds, and two blocked shots.

 

Bearden,9,11,4,28,8,60

Dobyns Bennett,15,14,10,13,17,69

 

Bearden (60) – Kyle 7, Moseley 25, Bailey 4, Bredwood 13, Poole 0, Karnowski 2, Shoemaker 9.

 

Dobyns Bennett (69) – Hale 16, Metz 7, Browder 30, Gillespie 6, Stump 7, Tincher 3.

 

2022 Class 4A All-Tournament Team – Jarred Hall, Jaylen Abston (Lebanon), Amarr Knox (Bartlett), Darian Bailey, Hayden Moseley, Elijah Bredwood (Bearden), Jonavan Gillespie, Brady Stump, Malachi Hale, MVP Jack Browder (Dobyns Bennett).

 

Peabody (25-10) vs. East Robertson (27-6) Division I Class A (Championship)

 

Peabody coach Wes Miller started the following lineup: 6-3 Jr. Isaac Dehaan, 6-2 Sr. Demarkus Kee, 6-4 Jr. Derek Kee, 5-9 Sr. Shon Williams, and 6-2 Sr. Malik Ganaway. 

East Robertson coach Kurt Caton countered with 6-3 Sr. Jordan Barnard, 6-3 Jr. Zechariah Prince, 6-4 So. Elijah Groves, 6-2 Sr. Taylor Groves, and 6-3 Jr. Mason Eidson.

 

East Robertson defeated Peabody by the score of 67-42.  East Robertson shot 45.8% from the field including seven of 18 from the three point line.  The Indians connected on six of 12 free throws, pulled down 42 rebounds, and scored 10 points off 11 Peabody turnovers.  Peabody shot 30.8% from the field including four of 21 from beyond the arc.  The Golden Tide connected on six of 12 free throws, pulled down 31 rebounds, and scored seven points off nine East Robertson turnovers.

 

Taylor Groves led East Robertson with 24 points including two three point baskets, eight rebounds, and five assists.  Elijah Groves added 18 points including two three point baskets, nine rebounds, four assists, two blocked shots, and three steals.  Jordan Barnard recorded 11 points including two three point baskets, four rebounds, and two assists.

 

Derek Kee led Peabody with 13 points and three rebounds.  Demarkus Kee added 12 points including two three point baskets.  Malik Ganaway recorded six points, nine rebounds, and three steals.

 

Peabody,8,5,17,12,42

East Robertson,14,13,23,17,67

 

Peabody (42) – Dehaan 0, Demarkus Kee 12, Derek Kee 13, Williams 0, Ganaway 6, Hunt 7, Hammonds 3, Bonds 1.

 

East Robertson (67) – Barnard 11, Prince 6, E. Groves 18, T. Groves 24, Eidson 3, S. Groves 3, Craig 2.

 

2022 Class 1A All-Tournament Team – Grant Strong (Clay County), Morgan Lyons (Hampton), Jason Hunt, Derek Kee, Demarkus Kee, Malik Ganaway (Peabody), Shaun Groves, Jordan Barnard, Elijah Groves, MVP Taylor Groves (East Robertson).

 

A special thanks to the TSSAA for providing the comprehensive statistics and up-to-date results on this event.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Posted by REH at 4:14 PM EDT
Updated: Saturday, 26 March 2022 4:23 PM EDT
Permalink | Share This Post

Newer | Latest | Older