Na úvodní stránku

Josef Kajetán Tyl

Na centrum sekce
O obroditelské činnosti, literárních dílech i nuzném životě J. K Tyla si můžete přečíst v kterékoliv kompetentní učebnici literatury. Ne, o tom tady mluvit nechci - chci mluvit o TYLOVI - chci mluvit o tom, o čem se povětšinou neví. Čerpám především z knihy Toulky českou minulostí (6. díl), jehož autorem je Petr Hora-Hořejš.
Narodil se 4. února 1808 v Kutné Hoře a může se zdát, že tím pádem nemůže mít s mým rodem nic společného. Ale ouha - jeho otec byl vysloužilý vojenský hudebník a do Kutné Hory se snad dostal po nějaké bitvě - to víte, Napoleon vlevo, Napoleon vpravo... Důležitý je faktz, že jeho otec Jiří se nikdy nepsal jako TYL, ale jako Tyll, Tylly nebo Tilly (vlastně stejný problém jako u mých předků). Stručně připomeňme, že voják se zamiloval do dcery bohaté krupařky a ta těhotnou dceru vyhnala z domu - od té doby nebyla rodina Tyllova nikdy bohatá. Roku 1808 zkusil starý Jiří Tyll vrátit se ke svému původnímu řemeslu - krejčovství. Ale nedařilo se...

Rodný domek J. K Tyla - dnes č.p. 507:

Pár let vynechejme a pojďme do roku 1822, kdy paní Králíková (ano, ta zlá krupařka, který vyhnala svoji dceru) začala podporovat mladého Josefa na studiích a ten šel do Prahy. Někdy kolem roku 1825 si změnil jméno z Tylly na Týl (dlouhé Y) a také si dal žádost o zapsání této změny (později však ,,čárku opustil" a podepisoval se jen TYL - jakýsi kompromis mezi češtvím a německým rodným příjmením). Psal se rok 1829, když už jej divadlo táhlo natolik, že vyrazil s přáteli dělat ,,kočovnickou". A tehdy to také začalo: zamiloval se do Magdaleny Forchheimové, její otec byl vojákem a když se Tyl zesláblý a nemocný vrátil ze svého kočování do Prahy, Magdalena se o něj pečlivě starala, starý Forchheim poté sehnal Tylovi zaměstnání (furýr - ,,pomocný účetní ve vojenském zásobování") a také byt. Svatba se odkládala 10 let! Až roku 1839 stál J. K. Tyl v kostele s Magdalenou Forchheimovou (1803-1870) - a tam byl také zlom. V kostele nebyla jen M. Forchheimová, ale i její sestra (o 21 let mladší!) Anna Forchheimová - Magdalenu miloval Tyl jaksi ,,ze zvyku", Annu z lásky. Později pro ni také vymyslel pseudonym ,,Rajská" - a Anna Forchheimová-Rajská (1824-1903) byla později známá herečka a deklamátorka.

Méně známý portrét J. K. Tyla:

a jeho celoživotní lásky Anny Forchheimové:

Faktem zůstává následující: Tyl byl ženat s Magdalenou, ta mu porodila jediné dítě - mrtvé - manželství se však změnilo v trojúhelník. Anna žila s Tylovými v jedné domácnosti a měla s Josefem Kajetánem SEDM dětí (první ze synů - Otakar Forchheim-Tyl i několik dalších potomků je pochováno na vyšehradském hřbitově). Těmto dětem byla Magdalena ,,hodnou tetou" a na veřejnosti byla oficiálně manželkou J. K. Tyla - zdá se, že to fungovalo jaksi bezkonfliktně.Magdalena byla velmi inteligentní a chápala Tyla natolik, že mu v soužití s její o dvacetjedna let mladší sestrou Annou nebránila. Hraní a psaní však moc nevynášelo, navíc Tyla stále táhlo kočování - tak jej to provázelo celý život až do smrti. Ta přišla v roce 1856 - jaká nemoc jej přesně zchvátila, to mi není známo, jisté však je, že 11. července 1856 zemřel v Plzni, kde se konal slavný pohřeb a jeho hrob je zde (byť trochu zapomenutý) dodnes.

 

.....© Tomáš Tyl, 2000