Mekanlar
 

   Sunnydale kasabası, diğer adıyla Cehennem Ağzı'ndaki önemli yerler, örneğin Summers evi ya da Sunnydale Lisesi, gerçekte nerede bulunuyor? Bronze ya da Dragon Cove neresi? Bu yazıda, diziyi başından beri takip edenlerin bile bilmediği birkaç şey vardır sanırım.. Örneğin okul koridorunun 'Band Candy'de hastahane olması gibi..
 
 
 

   Sunnydale sokakları.. Resimde sinemanın bulunduğu sokak görünüyor. Cordelia'nın tanımıyla şehrin kötü kısmının iyi kısmından bir blok ötede olduğu bu küçük kasaba, Los Angeles'ın çeşitli bölümlerinde gerçekleştirilen çekimlerle oluşturulmuş.
 
BtVS'nin ilk 3 yılı boyunca, Sunnydale Lisesi için mekan olarak Los Angeles'ın Torrance şehrindeki Torrence High School kullanılmış. 3. sezon sonunda okul yıkılıyordu. Fakat 7. sezonda Sunnydale Lisesi'ne dönüş olacak. Aynı okulda, 'Beverly Hills 90210'in de ('Evimiz Hollywood'da') çekimleri yapılmış.
 
Giles ise Sunnydale Lisesi'nda 3 yıl boyunca kütüphaneciydi. Kütüphane, gerçekten baştan sona kitap dolu. Yalnız, iblislerle ilgili olanlar ve büyü kitapları, çoğunlukla boş sayfalardan oluşuyor. :)
 
Buffy ve Joyce'un yaşadığı ev, Torrance Lisesi'nden sadece 3 blok uzakta. Dizideki adresi 1630 Revello Drive (Çıkmazı), gerçek adresi ise 1313 Cota Drive. Şu an evde yaşayanlar var, yani Summers evi set değil.
 
Bir diğer önemli mekan, Bronze. Yine Cordelia'ya göre, şehrin kötü kısmında, yine de Sunnydale'ın gözde mekanı. 1. ve 2. sezonda daha sık kullanılmasına rağmen, Buffy ve diğerleri burada hala vakit geçiriyor. Bu sette değişiklik yapılmıyor.
 
Master'ın ini.. Dizinin 1. sezonu boyunca sık sık kullanılan bu yer, -doğal olarak- bir set. Carey Meyer ve Caroline Quinn, dizide bu tip setleri yaratıyor, ardından 30 kişilik bir ekip seti kuruyor ve David Koneff her türlü detayla sete yaşanmışlık hissi veriyor. Master, 'Prophecy Girl'de öldükten sonra burası kullanılmadı. 
 
'Prophecy Girl'den sonra, Collin ve diğerleri fabrikaya gitti. Spike ile Dru, Sunnydale'a gelince bir süre burada kaldılar. Angel, ruhunu kaybettikten sonra da bir süre burada birlikte yaşadılar. Fabrika 'Passion'da yanınca, malikaneye gittiler.
 
Malikane, 2. sezonun sonlarında ve 3. sezon boyunca kullanılan bir set. Angel'ın yaşadığı yer. Gerçek adı Ennis-Brown evi ve Los Angeles'ta bulunuyor. Turist turlarına bile açık olan bu mekan, Frank Lloyd Wright tarzının en iyi örneklerinden. Adresi 2607 Glendower Ave. Burası, 'Blade Runner'da ve 'Twin Peaks'te de kullanılmış.
 
Sunnydale sınırları içerisinde toplam 12 mezarlık ve 43 kilise var. Şehre yakın başka mezarlıklar da var. Mezarlıklar da set. Hatta bazen, birkaç değişiklikle parka dönüştürüldüğü bile oluyormuş. Zaten olaylar her zaman aynı mezarlıkta geçmediği için, sık sık değişiklikler yapılmak zorunda. Örneğin, 'Revelations'ta kullanılan Von Hauptman mezarlığı gibileri, sadece bir bölüm için yaratılıyor.
 
1. sezondan bir mezarlık..
 
Faith'in moteli de kasabanın 'kötü' kısmında. 3. sezonda sık sık kullanılıyor.
 
Willy'nin Barı da ilginç bir yer, çünkü müşterileri vampirler. Willy'nin kasabada olup biten her şeyden haberi oluyor ve vampirlere yaranmak için her şeyi yapıyor. İlk kez 'What's My Line 1'da gördüğümüz bu yer, birkaç kez daha karşımıza çıktı.
 
Belediye binası, 3. sezon boyunca kullanıldı. Belediye başkanı ve Faith'i, yani 'sezonun kötüleri'ni sık sık burada izledik.
 
Faith'in evi, 3. sezonun sonlarında kullanılıyor. Faith, Belediye Başkanı için çalışmaya başladıktan sonra bu eve taşınıyor.
 
Jenny'nin 'Passion'da Thesulah Küresi'ni satın aldığı dükkanın adı, Dragon Cove. Sahibi, geveze, her şeyden haberi olan bir adam ve Jenny'nin ailesini tanıyor.
 
Buffy, Willow ve Oz, 4. sezonda Sunnydale Üniversitesi'ne başlar. Çekimlerin çoğu, California Üniversitesi'nde (University of California, Los Angeles) yapılmış. Bahçe olarak ise, Alhambra'daki Braun Business Park kullanılmış.
 
Sinema ve bulunduğu cadde, sık sık gözümüze çarpıyor, çünkü kasabanın kalbi denilebilecek bir yerde bulunuyor. Büyük, yeşil 'Sunnydale' yazısı da burada.

 
 
 


 
 
 
 
 

Bu sayfa en iyi 1280x1024 çözünürlükte görüntülenir.