elenafilatova.com

Spálená země

Odpady a smetiště jsou pozůstatky naší civilizace. Černobylská oblast je jedinečná tím, že místní skládky jsou smrtelně radioaktivní. Mnoho již nepotřebných a těžce kontaminovaných předmětů bylo odloženo i zde u silnice a vytvářejí v této pustině nukleární skládku, na které se radiace stále měří v roentgenech.

Na této oplocené skládce je odstavena část vozidel a techniky, sloužící kdysi k provádění úklidových prací a stavbě ochranného sarkofágu.

Byly zde samozřejmě četné pokusy místních podnikavců přelézt plot a vyrabované věci následně zpeněžit. Zloději se však očekávané transakce zpravidla nedožili a dnes je tak tato skládka před nimi zcela bezpečná. I krátkodobý pobyt uprostřed těžce kontaminovaných vozidel znamená smrt nebo velmi vážné zdravotní komplikace po celý zbytek života..

Kolik lidí vlastně zemřelo na ozáření? To dosud nikdo neví a nelze to ani přibližně odhadnout. Oficiální místa stále tvrdí, že počet mrtvých se pohybuje kolem třiceti. Neoficiální zdroje se shodují na čísle 300.000 mrtvých, výjimkou nejsou ani odhady přes 400.000.

A konečné číslo stejně nebude nikdy známé ani nám, ani našim potomkům.

Mnohem jednodušší je spočítat materiální ztráty. Byla to pro region fatální ekonomická katastrofa a region už se z ní nikdy nevzpamatoval.

Klikněte sem pro download videa ukazující radioaktivní techniky

Klikněte sem pro video "Spálená země"

Další stránka