elenafilatova.com

Tato běloruská mrtvá zóna nese oficiální název "Přírodní ekologická rezervace - Radioaktivní les". Mnoho vesnic, které se v této rezervaci nachází, jsou hodně vzdálené, ke spoustě z nich nevede žádná cesta. Jediná šance, jak se do nich dostat, je použít traktor a nebo vyrazit pěšky.

Pokud si chcete před cestou odpočnout, můžete využít lákavé posezení na této lavičce...

Nebo můžem Černobyl přirovnat k Niagárským vodopádům. Úroveň radioaktivity je tam stejná jako v Kijevě. Stát na tomto mostě je tak bezpečné jako stát na jakémkoliv mostě v Benátkách. Ale nezapomeňte, že tohle je Chernie, kde můžete ujít jen pár set metrů a dostat se do nebezpečně radioaktivní zóny. V okolí Černobylu je několik stovek neoznačených pohřebišť radioaktivního odpadu a nikdo neví, kde se všechny nalézají. Lidé, kteří odpad pohřbili, jsou nyní pohřbeni také - ať odpočívají v pokoji, my živí nemůžem. Kvůli bezpečí musí být Geigerův počítač stále zapnutý.

No a po chvíli chůze se dostáváme k první vesnici. Informační cedule nám prozradí její název. Podobně jako tisíce dalších se jmenuje Bezejmenná...

Není jednoduché v tuto chvíli popsat moje pocity. Jak říct, co cítím, když procházím touto opuštěnou bezejmennou vesnicí... pokusím se o to. Úplně první pocit je taková prázdnota, beznaděj a samozřejmě pocit toho příšerného ticha. To ticho je, stejně jako u u podobných vesnic a měst v tomto regionu, skutečně děsivé. Mlčí vítr, nezazpívá zde jediný pták, ani sebemenší zvuk nenaruší to strašný ticho. A vesničky na rozdíl od betonových měst působí tak hrozně malebně... to je další intenzívní pocit. Připadám si v té smutné kráse úplně neskutečně, jako v nějaké milé pohádce z dětství.

Další stránka