Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Yalova Depremi : Belediye Başkanı Ahmet Yaşar Birinci ve 
Belediye Meclisi kararı ile fazladan kaçak katlara izin verildi

168 kişiyi ölüme götüren karar 

Hürriyet, depremde karton evler gibi yıkılan çürük yapılara nasıl izin verildiğini belgeleyen dehşet tutanaklarını ele geçirdi. İşte Yalova'da Veli Göçer'in 168 kişiye mezar olan binaları...

Yalova : 19 Ağustos deprem sonrası

17 Ağustos 1999 depreminde karton gibi yıkılan Veli Göçer'e ait apartmanlara kaçak dört kat daha çıkma izninin, Başkan Ahmet Yaşar Birinci'nin kabul oyuyla Belediye Meclisi'nden geçtiği anlaşıldı. Oysa buraya iki kata kadar izin vardı. Hürriyet'in ele geçirdiği tutanaklar, vurdumduymazlığı bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Hürriyet'in ele geçirdiği 21 Ekim 1999 tarihli Çınarcık Belediye Meclisi tutanaklarında konuyla ilgili konuşmalar şöyle:

Hasan Delen: Sayın Başkan. Zeki Alran'ın Meclis gündemine alınan önerisini okuyorum. Kocadere'de yapılmış Kemal Parlak'a ait inşaat, ada bazında yapılan tadilatla, altı kata çıkarılmıştır. Aldığımız kararın, bu şekliyle eksik olduğu kanaatindeyim. Emrullah Ada ve Veli Göçer'e ait aynı yerdeki binaların da ada bazında altı kata çıkarılmasını temenni, arz ederim.

AYNI HATALARI YAPMAYALIM

Başkan: Arkadaşımız, geçmişte yapılan hatalara bulaşmadan, hataları ortadan kaldıralım. Biz bundan sonra bu hataları yapmayalım. Altı kat olarak yapılıp bitirilmiş olan bu binaların yasal hale getirilmesini öneriyor. Söz almak isteyen var mı?

Mücahit Birgin: Sayın Başkan, bu konuda demin kabul oyu verdim. Bunların dışında mevcut dört-beş katlı binaların durumları değerlendirildi mi? Verilsin ama etraflıca düşünülsün. İsterim ki karar oy birliğiyle alınsın. Yarın Kocadere'ye gittiğimizde, 'Bunlar bizi batırdı' demesinler.

BU PİSLİĞİ BEN TEMİZLEMEM

Nevzat Parlak: Oraya üç arkadaşımız bu binaları hangi cesaretle yaptı? Yapanlara primi biz veriyoruz. Bundan sonra benim yapacağım ilk inşaat yedi katlı olacak. Üzerine basa basa söylüyorum. Ve geleceğim buradan, yedi kat ruhsatı alacağım. Siz de vereceksiniz. Veli Göçer, altı kat yaparken kime sormuş? Taviz almış. Bunun pisliğini ben temizlemek zorunda değilim(...)

Başkan: Güzel bir teklif. Tartışılabilir.

Zeki Alran: Sayın Başkan, ben hazır binaları tespit ettim, buraya getirdim.

Yusuf Birgin: Biz yönetime geleli yedi ay oldu. Şu ana kadar bu binalara herhangi bir işlem yapıldı mı?

Başkan: Davaları mahkemede devam ediyor. Birileri bunlara taviz vermiş. Bana sorarsanız, binalar yapılmadan önlem alınmalı. Bu yüzden biz bu pisliğe bulaşmayalım. Alalım altı kat kararını temizlensin. Hem ayrıca biz bu adamlardan, 200-300 milyon ceza almadan ruhsat vermeyeceğiz.

Mehmet Polat: Kanun, bu tip yapıların, tespit edilince durdurulacağını söyler. Altı aydır görevdesin. Bunu yaptın mı yapmadın mı?

HERYERİ ALTI KAT YAPALIM

Başkan: Ya beni anlamıyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz. Bu binalar bize hazır geldi.
Çatıları bile kapatılmıştı.

Münir Taştan: Sayın Başkan biz seni yargılamıyoruz. Nevzat Bey'in dediği gibi, diğerlerine haksızlık yapılıyor. Kocadere'de her tarafı altı kat yapalım.

Başkan: Kocadere'de geçmiş dönemde yapılan altı katlı binaların hatalarına bulaşmadan, bitirilmiş binaların altı kata çıkarılmasını kabul edenler? Başkan olarak, tarafımın oyu da 'kabul' olup, beş kabul, beş ret oyu çıkmış, altı katlı binaların imar adaları altı kata çıkarılmasına karar verilmiştir.''

Kaynak: Hürriyet, 17.8.2002

Deprem Anasayfası