Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Deprem Şiddetleri Ve Yarattığı Etkiler
 


ŞİDDET 1, 2, 3, 4

Sallantılar çok zor hissedilir, binalar hasar görmez.

ŞİDDET 5

Mutfak eşyaları ve pencere camları kırılabilir.

ŞİDDET 6

Herkes tarafından hissedilir. Pencere camları ve cam eşyalar kırılır. Ağır eşyalardan bir bölümü yerinden oynar. Sıvalarda çatlaklar oluşur.

ŞİDDET 7

Ayakta durmak zorlaşır. Asılı cisimler düşer. Eşyalar hasar görür. D türü (kerpiç, taş gibi zayıf malzeme, kötü harç, standart dışı işçilik) yapılarda çatlaklar ve hasarlar oluşur. C türü (alelade işçilik ve harç) yapılarda çatlaklar oluşur.

ŞİDDET 8

Araba kullanmak zorlaşır. C türü yapılarda kısmen yıkılma, B türü (iyi işçilik ve harç) yapılarda az hasar oluşur, A türü (iyi işçilik, harç ve tasarım) yapılarda hasar olmaz. Zayıf duvarlar ve heykeller, kuleler ve bacalar yıkılır. Ağaç dalları kırılır. Ağır eşyalar ters döner. Kayalar düşer ve heyelanlar olabilir.

ŞİDDET 9

D türü yapıların tümü yıkılır. C türü yapılarda ağır hasar oluşur. B türü yapılar önemli hasarlar görür. Yeryüzünde büyük yarık ve çatlaklar oluşur. Yeraltında borular kopar.

ŞİDDET 10

B, C ve D türü yapıların büyük bölümü yıkılır. Baraj ve bentlerde önemli hasarlar oluşur. Yeryüzünde büyük çatlaklar ortaya çıkar. Raylar bükülür. Heyelanlar olur.

ŞİDDET 11

Pek az yapı ayakta kalır. Köprüler yıkılır. Yeryüzünde büyük çatlaklar oluşur. Yumuşak zeminde yer kaymaları olur. Raylar çok fazla eğilir.

ŞİDDET 12

Herşeyin sonu. Tüm yapılar yıkılır. Deprem bölgesindeki yeryüzü biçimi değişir. Cisimler havaya fırlar. Yeryüzünde deprem dalgalarının ilerleyişi izlenebilir. Ufuk ve yataylık kavramı yok olur.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi, Istanbul Eki, 24.08.1999

Deprem Anasayfası