Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Ruslar depremi önceden bilecek
Cumhuriyet, 16.10.1999

Antalya (AA) - Rus bilim adamları depremi uzay fotoğrafları sayesinde kısa süre önce kesin olarak tespit edebildiklerini iddia ettiler.

Antalya'nın Kundu köyündeki Topkapı Palace Otel'de gerçekleştirilen, Türk-Rus İş Konseyi 7. Ortak Toplantısı kapsamında düzenlenen ''Doğal Afetlerde Alınacak Önlemler ve Sivil Savunma Alanında İşbirliği İmkânları'' konulu panele katılan Rusya Federasyonu Sivil Savunma ve Olağanüstü Durumlar Enstitüsü Başkanı General Profesör Mikhail A. Shakhramanian ile Afet İşleri Bakanlığı Olağanüstü Durum Tahmin ve Takip Ajansı (MCS) Başkan Yardımcısı Gennady Nigmetov 'un iddiaları paneli izleyenleri hayrete düşürdü. Gennady Nigmetov, mensubu bulunduğu ajansın, depremi önceden tahmin edebilmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü ve bu konuda olumlu sonuçlar almaya başladıklarını anlattı. Geliştirdikleri, ancak tamamen olgunlaşması için 6 ay kadar bir süreye ihtiyaç duydukları teknoloji sayesinde, uzay teknolojisinden de yararlanarak, dünya genelindeki fay hava fotoğraflarının çekildiğini kaydeden Nigmetov, yine fay kırıkları üzerindeki atmosfer basıncının belli aralıklarla ölçüldüğünü söyledi. Marmara ve Tayvan depremlerinden hemen önce elde ettikleri hava fotoğraflarında, bulutların kırık hatlar üzerinde (V) harfi şeklinde
yoğunlaştığını ve aynı bölgede atmosfer basıncının düştüğünü kaydeden Nigmetov, bazı meteorolojik değişiklikler yanında, yeraltı sularının yükselmesi gibi olayların da depremi önceden haber verici unsurlar olarak ortaya çıktığını ifade etti. 16 Ağustos'ta, saat 19:00'da elde ettiği hava fotoğraflarında da bulutların Marmara'da, deprem bölgesindeki fay kırıklarının üzerine hücum ettiğini ve saat 19:00'dan itibaren bulutların yoğunlaştığını da ileri sürdü. Depremden sonra bulutların tamamen dağıldığını söyledi.

Deprem anasayfası