Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

MARMARA'DA 4.8 ŞİDDETİNDE DEPREM OLDU

Marmara Denizi'nde 23.03.2002 sabaha karşı saat 04:36'da 4.8 büyüklüğünde deprem oldu. Istanbul'da da hissedilşen depremi, saat 07:38'de 3.8 büyüklüğünde bir ikinci deprem takip etti.

Marmara’da etkinlik arttı

 

4.8 büyüklüğündeki bir depremin Doğu Anadolu'da hasara neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara'da ise hasarın 5.5 ve üzerindeki depremlerde meydana geldiğini söyledi. Prof. Dr. Ercan, 4.8 büyüklüğündeki bir depremin, olası büyük depremin daha küçük olması ya da olmamasına neden olmayacağını vurguladı. Prof. Ercan, Marmara'da 4.8 büyüklüğündeki depremin ortalama yılda 1 kere olduğunu, ancak yılbaşından beri 3 ayda 2 kez bu büyüklükte deprem yaşandığına dikkat çekti. Marmara'da deprem etkinliğinin arttığını belirten Prof. Dr. Ercan, Marmara'da ortalama yılda 2 bin tane olan 4'ten küçük depremlerin sayısının da 3500'e çıktığını söyledi. Prof. Dr. Ercan, ‘‘Bu da enerjinin biriktiğini gösteriyor. Ancak kesinlikle olası büyük depreme ilişkin bir tarih vermiyor’’ dedi. 

Karıncalar hissetti, kuyu suları ısındı

 

Prof. Dr. Ercan, önceki gün Silivri'de sürekli ölçüm yaptıkları kuyu sularında magnezyum ve toplam sertlik değerlerinde yükseklik tespit ettiklerini söyledi. Kuyu sularının sıcaklığının da 1 derece arttığını belirten Prof. Dr. Ercan, bunun orta şiddetteki bir deprem için normal olduğunu vurguladı.

İnternet üzerinde yayın yapan ve ‘‘Kardebil’’ adlı Karınca Davranışları Gözlemi Yöntemiyle Deprem Tahmin Projesi de 20 Mart'ta girdiği tahmin metninde, Marmara'da 5 gün içinde 5 büyüklüğünde bir deprem olacağı ve depremin İstanbul'a yakın olması halinde büyüklüğünün düşeceği uyarısında bulunmuştu.

İTÜ bünyesinde yürütülen Deprem Tahmini Projesi'nde (Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi ile Deprem Tahmini Projesi) saat 02.00'de yapılan yorumda da tüm istasyonlarda örüntü değişikliği (normalin dışında kayıt) görüldüğü belirtildi.

Depreme en yakın istasyon olan Yeşilköy İstasyonu da 55 dakika önce kaydedilen anomali (normalin dışında kayıt) ile depremi gördü. 

 

Deprem anasayfası