Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
YALOVA'DA YEREL GAZETE DEPREMİN OLACAĞINI  YILLAR ÖNCE YAZMIŞTI

Yerel gazeteyi kimse duymadı

6 yıl önce 7.5 büyüklüğünde deprem olacağını yazan Yalova Çevre gazetesi müteahhitlerce tehdit edilmiş

Faruk Kırtay, Cumhuriyet Gazetesi, 18.12.1999

Yalova'nın il olmasına 1995 seçimleri sırasında karşı çıkmıştı Çevre gazetesi... İl statüsü kazanmasıyla birlikte 1. derece deprem bölgesi olan Yalova'da çarpık kentleşmenin yaygınlık kazanacağını, depremle birlikte bu yapıların tamamen yıkılacağını öne sürmüştü. Tam 6 yıl önce Yalova'da 7.5 şiddetinde deprem olacağını ısrarla yazan Çevre'nin yayınlarını kimse önemsemedi. Rantları kesilen müteahhitler gazete sahibini tehdit etti, ilanları bıçak gibi kesildi. Sonunda olanlar oldu. Gazetenin sahibi Feyzullah Aydın, ''Uyarılarımız ciddiye alınmış olsaydı, bataklıklar, tarım alanları, dolgu alanları imara açılmamış olsaydı.. binlerce insanımız bugün aramızda olacaktı'' diye konuşuyor. Çevre gazetesi ise bugün artık yayımlanamıyor.

Çevre gazetesi ekonomik zorluklar içinde güçlükle ayakta durabilmiş 6 yıl boyunca. Sorumlu bir yayıncılık yapmış. Bir yerel gazeteden beklenmeyecek ciddiyette olayların üzerine gitmiş, halkı uyarmayı görev bilmiş. Marmara Bölgesi'nde deprem olacağı söylentileri üzerine hep bu konuyu işlemiş.

26 Temmuz 1993 tarihli sayısında ''Yalova Depremle Birlikte Yok Olabilir'' manşetini atan Çevre gazetesi, 1 ile 10 yıl arasında Yalova bölgesinde 7.5 büyüklüğünde bir depremin yaşanacağını, Yalova ile Çınarcık'ta dere yataklarında ve dolgu alanlarında yapılaşmaya başlanılan bölgelerde yıkımlar olacağını dile getirmiş. Kandilli Rasathanesi'nin raporlarına dayanarak yaptığı haberde, bölgede bulunan yazlık sitelerin yıkılacağını, binlerce insanın yaşamını yitireceğini ve acil olarak önlem alınması gerektiğini ısrarla vurgulamış.

Önlemlerin alınmaması ve çarpık kentleşmenin giderek yoğunlaşması üzerine bu kez 22 Şubat 1995 tarihinde bir başka başlıkla çıkmış Çevre gazetesi:''Sallanıyoruz, Uyuyoruz'' manşetinde Marmara Denizi'nde 4.4 şiddetinde deprem olduğunu ve depremlerin devam ettiğini, Yalova ve Çınarcık bölgesinde her an büyük bir deprem yaşanacağını tekrarlamış.

24 Mayıs 1995 ve 25 Eylül 1996 tarihli sayılarında ise Yalova bölgesinde yaşanacak bir depremi yine manşetine taşıyan Çevre gazetesi, bu kez okuyucularına seslenerek alınması gereken acil önlemler konusunda uyarılarda bulunmuş...

Yayın yaşamına atıldığından itibaren olası bir deprem için uyarılarda bulunan haftalık Çevre gazetesi, yaptığı haberlerden dolayı halkı paniğe sevkettiği iddiasıyla baskı görmüş. Gazetenin sahibi ve Yazıişleri Müdürü Feyzullah Aydın , rant çevreleri ve belediye yöneticilerinin tehdidiyle karşılaşmış. Bu tehditlerin ardından,
deprem endişesini gazetenin manşetinden kendi köşesine taşımak zorunda kalan Aydın, baskıların daha çok müteahhitlerden geldiğini belirterek "Haberlerimiz üzerine organize olan rant çevreleri reklam gelirimizi kesmeye başladı'' dedi.

Çevre Gazetesi'nin 1993 ve 1996 yıllarındaki haber manşetlerini görmek için tıklayınız.

DEPREM ANASAYFASI