Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
AKSAM GAZETESI'NDEN KAMUOYUNU YANILTICI BIR HABER

Akşam Gazetesi'nin 30.09.1999 tarihli sayısında, kamuoyunu yanıltıcı bir haber, birinci sayfada manşetten verildi.

Haberde Sismik1 Gemisi'nin bulguları doğruydu, ama haberin götüreceği sonuç yanlıştı..

Haber, birçok bilimadamının, "Istanbul'da büyük deprem olacak" iddiasını sözumona zayıflatmak için verilmiş kanısı uyandı bende…

Neden mi?

  1. "Istanbul'da büyük deprem olacak" iddiasında bulunan bilim adamları, Istanbul'un tam altından bir fay geçmediğini zaten biliyorlar. Gerek Prof.Le Pichon, gerek Stein, gerekse Taymaz'ın açıklamalarında, fay hattının Marmara denizinden geçip Saroz'dan çıktığı zaten haritalarda belirtiliyor. Sismik1 de bunu doğruluyor.
  2. Istanbul'a büyük zarar verecek depremin oluşması için mutlaka Istanbul'un tam altından bir fay hattı geçmesi gerekmez. Nitekim, Adapazarı-İzmit-Gölcük-Yalova'da olan 7.4 şiddetindeki 17 Ağustos 1999 depremi, Istanbul'a zarar vermedi mi? Bu deprem Istanbul'da 6-6.5 şiddetinde hissedilip, Avcılar'da binalar çökmedi mi? Tuzla'dan Kadıköy'e, Zeytinburnu'ndan Bakırköy'e kadar olan şeritte onbinlerce binada çatlak oluşmadı mı? Az ve orta hasar oluşmadı mı? Marmara Denizi'nin içinden geçen fay hatları, Istanbul'u yıkacak deprem için yeterlidir ve kayıtlı tarihte iki kez Istanbul'u yıkmıştır.

  3. Evet, 1509 ve 1766 yıllarında Istanbul'u yerle bir eden depremler, bu Marmara denizinin içindeki Imralı Adası yakınlarından geçen KAF (Kuzey Anadolu Fayı) kırılması yüzünden olmadı mı?

  4. Bu nedenle, Akşam Gazetesi'nin söz konusu haberi tamamen bir yanıltıcı haberdir. Istanbul'da beklenen, ve bugünden itibaren gelecek 20- 30 yıl içinde gerçekleşecek, her 250 yılda bir tekrarlanan en az 7-7.5 şiddetindeki Büyük Marmara-İstanbul depremi için hazırlıklı olmalıyız.
Şimdi, haberi yorumlayarak bir kez okuyalım:

Istanbullu rahatladı (Bence rahatlamadı.. Haberi okuyunca anlayacağız nedenini..)
 Bir çok bilimadamının 'İstanbul'da büyük deprem olacak' iddiaları boş çıktı. (Boş çıkmıyor..Boş çıkmıyor.. Okuyalım..).(Marmara Denizi'nde fay hatlarını inceleyen Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nün Sismik-1 Araştırma Gemisi, bu tartışmalara son noktayı koydu. Yaklaşık 45 gündür Marmara Denizi'nin tabanını santim santim tarayan bilimadamları, yakın bir zamanda İstanbul'da deprem olmayacağını açıkladılar. (Yakın zaman ne anlama geliyor? Yarın mı, haftaya mı, 3 ay sonra mı, bir yıl sonra mı, 3 yıl sonra mı? Ama uzak zamanda deprem olacak, öyle mi?)

Marmara Bölgesi'nde taş taş üstünde bırakmayan deprem felaketinden sonra Marmara Denizi'ne açılan Sismik-1 Araştırma Gemisi, haftalar süren incelemelerini tamamladı.

Kırılma Güney kolda

Araştırmanın ilk sonuçları, İstanbulluların yüreğine su serpti. (Acaba????) Sismik-1'in bulgularını değerlendiren bilimadamları, Gölcük'te kırılan fay hattının İstanbul yakınlarındaki kuzey koldan değil, İmralı Adası'nın yakınlarından geçen güney koldan devam etiğini belirledi. (Demek ki, Kuzey kol kırılmak için sırada..)

17 Ağustos'ta yaşanan ve bütün Marmara bölgesini sarsan 7.4 şiddetindeki depremden sonra, bilimadamları fay hattında oluşan kırılmanın, nereye kadar uzandığını bulmak için yoğun çalışmalar başlattı. Sismik-1 araştırma gemisinin İzmit Körfezi içinde yaptığı araştırmaların ilk verileri İstanbul Teknik Üniversitesi'nde değerlendirilmeye başlandı.

Kırılmanın güney kolda olduğunu belirleyen bilimadamları, kırığın güzergahını da tespit etti. İzmit Körfezi'nin içine doğru uzandığı belirlenen kırığın Marmara'nın güneyinden Armutlu Yarımadası'nı takip ederek, bölücü terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın tutuklu olduğu İmralı Adası üzerinden Saros Körfezi'ne kadar devam ettiği açıklandı.

En az 50 yıl rahatız (Acaba??????)

Fay hattı kırığının İmralı Adası'nı geçip batıya doğru ulaşıp ulaşmadığı ise verilerin çözülmesiyle ortaya çıkacak. Fay hattı İmralı'nın kuzeyinden gidiyorsa olası bir depremde İstanbul'un Eminönü ilçesi ile Tekirdağ arasındaki bölgenin etkileneceği bildirildi.(Rahat uyuyalım mı akşamları? Beşiktaş, Şişli, beyoğlu, fatih, Kadıköy, Üsküdar, Kartal, Pendik, Tuzla depremden kurtulmuş mu oluyor yani? Izmit Gölcükte olan deprem, Istanbul Avcilar'ı yıkıyor ve birçok semtte onbinlerce binada az ve orta hasar, yüzlerce binada ağır hasar verdiriyor ise, bu haberin başlığı ne derece mantıklı ve doğru?)

Bu kırığın ilerleme olasılığının olduğu da belirtilen raporda, bölgede en az 50 yıl boyunca büyük deprem riski kalmadığı açıklandı. (50 yıl çürük binalarda oturmaya devam edelim.. Çürük binalar yapmaya devam edelim.. 51.yıl düşünürüz depremden bir gün önce!..)


Son Söz: Ak?am Gazetesi'nin 30.09.1999 tarihinde birinci sayfadan verdiği söz konusu haber, kamuoyunu yanıltıcı haberdir. Istanbul'da beklenen, ve bugünden itibaren gelecek 20- 30 yıl içinde gerçekleşecek, her 250 yılda bir tekrarlanan en az 7-7.5 şiddetindeki Büyük Marmara-İstanbul depremi için hazırlıklı olmalıyız.


Istanbul'da Beklenen Büyük Deprem

1509 Yılındaki Büyük Istanbul Depremi

1766 Yılındaki Büyük ıstanbul Depremi

Prof. Le Pichon. Istanbul'da Büyük Deprem Olacak

USGS'den Stein: Istanbul'da Büyük Deprem Ihtimali Var

Deprem Anasayfası