Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
 
TANGOWEB
 

Referanslar

http://come.to/tangoweb

Kaynaklar
 

K O N U L A R 

ANA MENÜ
ULUSLARARASI TERÖRİZM
OSAMA BİN LADEN BİN MUHAMMED
ULUSLARARASI TERÖR ÖRGÜTLERİ
ULUSLARARASI TERÖR ÖRGÜTLERİ - TÜRKÇE -
ÜLKE ETÜDLERİ
T Ü R K İ Y E
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
YUNANİSTAN
BATI TRAKYA
ERMENİSTAN
GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ
I R A K
KUZEY IRAK
İRAN İSLÂM CUMHURİYETİ
RADİKAL İSLÂMİ HAREKETLER
SURİYE
FİLİSTİN
ALEVİLİK
AZINLIKLAR
ASURİLER, KELDANİLER, YEZİDİLER
KAFKASYA, ORTA ASYA,   TÜRK DÜNYASI
ASYA, ORTA DOĞU, ATLAS, KÖRFEZ ÜLKELERİ
İSTİHBARAT VE GÜVENLİK KURULUŞLARI
TÜRKİYE'DEKİ  DİPLOMATİK MİSYONLAR
ULUSLARARASI  KURULUŞLAR
DİNLER, MEZHEPLER, TARİKATLAR
ANARŞİZM - ANARŞİSTLER
BİZANS, PONTUS, KIBRIS, ANTİ-TÜRK
ORGANİZE SUÇLAR
ÖNEMLİ GÜNLER
YAZILAR
FORUMLAR
ÇEŞİTLİ
INTERNET MEDYA

D O W N L O A D

 
GÜNCEL
ABD'NİN TERÖRLE
TANIŞTIĞI GÜN
EN ÇOK ARANAN
22 TERÖRİST
OSAMA BİN LADEN, AFGANİSTAN, TALİBAN
PROFİLLER
OSAMA BİN LADEN
  Video Bantın Çözümü
  Veda Mesajı
 
GÜNEY ASYA TERÖR ÖRGÜTLERİ
HİNDİSTAN VE PAKİSTAN'DA 
 FAALİYET GÖSTEREN
TERÖR  ÖRGÜTLERİ
 
GÖRÜŞ, ÖNERİ VE KATKILARINIZ İÇİN
tangoweb@hotmail.com
   
Kuruluş 30 Ağustos 1999
Güncelleme 24 Mart 2002
 
 
 
OSAMA BİN LADEN BİN MUHAMMED
 
 
BİN LADİN HAKKINDA BİLİNMEYENLER
 
 
Her ne kadar bütün dünya Eylül ayının 11’inde 11 uçuş numaralı birinci Boeing'in 11 şeklindeki ikiz kulelerin ve harflerinin sayısal toplamı 11 yapan The Pentagon’un vurulması ile medyatik bir bakışla Usame bin Ladin’i bir terör efsanesi haline getirse de, bazı iddialar, bin Ladin’in efsane olmaktan fersahlarca uzakta olduğuna işaret ediyor. 

Parçaların birleştiği zaman ortaya çıkardığı tablo, Usame bin Ladin’in çeşitli istihbarat faaliyetlerinde kullanılan bir maşa olduğunu ortaya koyuyor.

Almanya’da yayınlanan Neue Solidaritaet Dergisi, Usame bin Ladin’in “Mr. No" veya "Goldfinger” olmamakla beraber “James Bond" gibi "Büyük Britanya’nın Majesteleri'nin hizmetkârı olduğunu” savunuyor. 

Dergi, 1998 yılında yayınlanan 38 numaralı sayısında EIRNA Haber Ajansı’nın Temmuz 1996’da, bin Ladin’in dünya kamuoyu tarafından keşfedilmesinden çok önce bin Ladin’i “İngiliz İstihbarat Servisi'nin kolay manipule edilebilir ve ikâmesi kolay casusu” olarak nitelendirdiğini yazmıştı. 

Neue Solidaritaet ’e göre EIRNA aynı tarihte bin Ladin’in “mevcut ağda finansman, propaganda ve yanıltma konularında ikinci derece rolde” olduğunu yazmıştı. 

Bu arada Londra’da yayınlanan Arapça Al Quds Al Arabi’ye demeç veren bin Ladin, “füzelerinin ABD ve İsrail’i hedeflediğini, İngiltere’yi hedeflemediğini” söylemiş, Londra’daki Temsilcisi Omar Bakri de Sharq Al Awsat’a verdiği mülâkatta, “İngiltere Hükümeti ile bir barış anlaşmamız var” demişti. 

Usame bin Ladin, terörizm ve gizli servis maceralarına ilk defa 1980’de katıldı. Yaptığı ilk iş, SSCB’ye karşı Afganistan’da mücahit grupların direnişini finanse etmekti. 

1982’den itibaren mücahitlerin eğitimi için Pakistan’ın Peşaver kentinde çok sayıda eğitim kampı kurdu. Bin Ladin zaman zaman bu kampları dolaşarak 57 ayrı mücahit grubuna çuvallar içinde nakit mali yardım veriyordu. Afganistan’daki bu gizli savaş, Cecil ailesinin halefi İngiliz Viscount Cranbourne ve Lord Bethell’in ortaya attıkları “kriz yayı” ile SSCB’yi İslâmın yardımıyla zaafiyete uğratma projesinin bir parçasıydı. Usame bin Ladin inşaat konusunda aldığı ihaleler ile bu projede üzerine düşen finansmanı yerine getirecek malî güce ulaştı. 

Bin Ladin’in babası, Prens Phillip’in “en zenginlerin üyeliğine izin verdiği” Club 1001’e üye olabilen dört Suudiden biri. Şeyh Salim bin Ladin aslında Suudi değildi, ama Suudi Arabistan’daki en zengin soylu olmayan adamdı. Şeyh Salim bin Ladin, 1979’da Zapata Oil ve Arbusta Ltd. şirketleri aracılığıyla George Bush’un henüz Teksas Valisi olan oğlu George W. Bush’un da ticaret ortağıydı. 

Bu gelişmelerin devamında Şeyh Salim bin Ladin, kara para aklama operasyonları ve uyuşturucu bağlantısı ile adını çokça duyuran Bank of Credit and Commerce’de (BCCI) büyük etkinlik kurdu. BCCI’nin o dönemde Washington ve Londra tarafından Afganistan’daki mücahitlerin dolaylı desteklenmesinde kullanıldığı biliniyor. O günlerde daha 20 yaşında olan Usame bin Ladin, babası Şeyh Salim’in iş ortağıydı. 

Şahsî serveti daha o günlerde 400 milyon dolar düzeyine ulaşan Usame bin Ladin, 1988’de SSCB’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bölgeden ayrılanların katıldıkları  Orta Doğulu ve Kuzey Afrikalı örgütlerin finansmanına devam etti. Parasının önemli bir bölümünü Londra’da gayrimenkûle ve sanayi şirketlerinin hisselerine yatıran bin Ladin, derginin iddialarına göre Teksas’ta da yatırım yaptı. Uzun süre sesi çıkmayan Usame bin Ladin, resmi iddialara göre Suudi Arabistan’ın kutsal toprakların sınırlarını Irak’ı vuracak Koalisyon Kuvvetleri'ne açınca batıya karşı savaşma kararı aldı. 

Bin Ladin’e göre kutsal toprakların savunması Müslüman olmayan bir orduya verilemezdi. Washington Times Gazetesi, 03.05.1999 tarihli sayısında Jerry Seper imzasıyla yayınladığı bir makalede Usame bin Ladin’in Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK’nın (Ushtria Clirimtare Kosoves)  finansörleri arasında yer aldığını bildirmişti. Çok farklı bir yapısı olan ve birden çok çevre ile bağlantıları olan UÇK’nın finansmanında Usame bin Ladin’in Afganistan kaynaklı eroini İran, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Arnavutluk’la sonlanan Balkan Rotası'nı takip ederek Balkanlar'a ve Batı Avrupa’ya dağıttığı bildiriliyor. 

Yazar bu iddiasına kaynak olarak “bazı servislerin belgelerini” gösteriyor. Makaleye göre 1998 yılında UCK, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bin Ladin’e yakın ve uyuşturucu kaçakçılığı ile bağlantılı örgütler listesinde yer alıyordu. ABD’nin uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleden sorumlu kuruluşu DEA, bin Ladin’in ulaşımını bu rota üzerinde sağladığı uyuşturucunun çeşitli vasıtalarla Avusturya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsviçre ve İngiltere’ye dağıtıldığını bildiriyor. Bu arada bin Ladin’in kullandığı güzergâhlar arasında Balkan Rotası'nın yanı sıra Romanya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’ni içeren bir diğer yol da bulunuyor. DEA’nın tahminlerine göre Türkiye üzerinden ayda dört ila altı ton eroin bin Ladin bağlantılı gruplar tarafından batıya taşınıyor. Kosova’da uyuşturucu trafiğinin yıllık bilançosu aynı kaynaklar tarafından yaklaşık 1.5 milyar – 2 milyar dolar düzeyinde tahmin edilirken, söz konucu yasadışı ticaretten kaynaklanan gelirin 200 dolayında özel banka ve döviz bürosu aracılığıyla aklandığı kaydediliyor. 

Aynı gazete bu yazıdan iki gün sonra yer alan bir diğer makalede de, Kosova Kurtuluş Ordusu militanlarının Usame bin Ladin’in terör eğitim merkezlerinde yetiştirildiği ileri sürüldü. Yazıda 1998 yılında Afrika’daki ABD hedeflerine yönetilen ve 224 kişinin hayatını yitirdiği saldırıların sorumlusu olan bin Ladin’in UÇK militanlarını Afganistan, Bosna-Hersek ve diğer bazı ülkelerde eğittiği bilgisi yer aldı. Yaklaşık 30.000 üyesi olduğu tahmin edilen UÇK’nın başındaki Hırvatistan’ın eski Tuğgenerali Agim Ceku Balkanlar'da önemli bir güç odağı olarak yükselirken, gazete UÇK’nın bin Ladin ile beraber Arnavutluk’ta Tropoje’de islâmi teröristlerin yetiştirildiği bir kampı paylaştığını, “bazı istihbarat raporlarına” dayanarak açıklıyor. Gazete, aynı kaynaklardan edindiği bilgilerden hareketle bin Ladin’in El Kaide Örgütü’nün UÇK’nın eğitimine ve finansmanına katkı sağladığının kesin olduğunu ifade ediyor.

Söz konusu yazıda UÇK’nın bin Ladin bağlantısı ile İslâmi Cihad militanlarının Bosna, Çeçenistan ve Afganistan’dan Kosova’ya yaklaşık 50 kişilik gruplar halinde geçişleri aynı kapsamda değerlendiriliyor. Jane’s Defence Review Dergisi de aynı dönemde bir düzineden fazla Suudi asıllı gönüllünün Kosova’ya üstlerinde Makedonyalı Arnavut olduklarını gösteren pasaportlarla girdiklerini belirtmişti. 

New York Federal Savcılığı da 07.08.1998 tarihinde Nairobi’deki ve Tanzanya- Dar es Salaam’daki ABD Büyükelçilikleri'ne düzenlenen saldırı ile ilgili olaral Usame bin Ladin ile komutanı Mohammed Atef’i “terör eyleminin gerçekleştirilmesi için emir vermekle” suçlamıştı.  İddianameye göre bin Ladin’in El Kaide Örgütü İran, Sudan Milli Cephesi ve Hizbullah ile ittifak halinde. 

Hatırlanacağı gibi, dönemin ABD Başkanı Clinton’un emri ile bin Ladin’in Afganistan’ın Taliban denetimindeki kesiminde yer alan üsleri ve Sudan’da büyük bir olasılıkla kimyasal silâh ürettiği kimyevîi ürünler fabrikası bombalanmıştı. 

Fransa Jeopolitik Uyuşturucu Ticareti Gözlemevi’nin ilgili raporunda da bin Ladin’den destek gören UÇK’nın uyuşturucu-silâh takasında anahtar örgüt olduğu vurgulanıyor. 

Pakistan İstihbarat Teşkilâtı ISI’nın tek başına olmadan, SSCB’ye karşı güç oluşturmak ve Moskova’nın sıcak denizlere yönelimini frenlemek için desteklediği Taliban’ın arkasındaki güç olan Usame bin Ladin’in “militan islâmcılığı enternasyonalize etme” çabalarının durdurulmaması sonucu, dünya çok farklı boyutları olan 11 Eylül dönemecine gelmeden önce çok sayıda kanlı eylem yaşadı. Afrika’daki ve Suudi Arabistan’daki ABD hedeflerinin vurulmasının yanı sıra Orta Doğudan başka Orta Asya, Kafkasya ve Balkanlar'da da geniş bir etkiye ulaştı. 

Bu arada Arnavutluk’a da gittiği ileri sürülen Usame bin Ladin’in bir kardeşi Güney Kıbrıs’ta sahip olduğu off shore şirketi kanalıyla, BAE ve Sudan’daki ihalelerden Beyrut üzerinden gelen paraları Yunanistan’dan Balkanlar'a yönlendirirken, Şubat 1999’da Bağdat’ta ortaya çıktı. Al Hayat Dergisi bu iddiasını öne sürerken, bin Ladin’in üç karısı ve beş adamı ile beraber Doğu Afganistan’ın güneyindeki Celalabad’a bağlı Tora Bora Köyü'nden Pakistan  sınırına ve oradan Irak’a geçti. Beraberinde  Cihad grubunun lideri Aimen Zawari de bulunan bin Ladin, Candahar’ın hava harekâtı ile vurulmasından sonra Meclis-i Ali İslami (SCIRI) Sözcüsü Bajan Japor’un iddiasına göre “Arap asıllı Afganistan savaşçıları ile Irak’ın komşu ülkelerinde eylem yapmak için Irak’a gitmişti”. 

Bin Ladin’in Arnavutluk’a gittiği yönündeki iddiaları İsviçre’nin Neue Zürcher Zeitung Gazetesi’nin 12.04.2000’de Priştine mahreci ile verdiği haber destekliyor. Habere göre bin Ladin,  Kosova ve Metohya’da görüldü. Beraberinde Aralık 1998’de üç İngiliz turisti öldüren Abu Hasan olduğu da kaydedilen habere göre, bin Ladin Kosova’ya Arnavutluk’tan geçti ve burada Korce ile Pogradec’de yaklaşık 500 kişilik bir birlik kurarak, Presevo, Medvedja ve Bujanovac’ta bir şiddet dalgası başlatmayı plânlıyordu.

_____________________________________________________________________________

Kaynak : İNAF