Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Encoding: Cyrillic (Windows)

Божественна Літургія Української Лютеранської Церкви

Базується на Порядку Головного Богослужіння в Українському Євангельському Служебнику (1933), під редакцією Теодора Ярчука, опублікованому Українською Євангельською Церквою Аугсбурзького Віросповідання

(Як призначено для звичайних Неділь.)


ВСТУПНИЙ ГІМН І ВСТУПНА МОЛИТВА

ЗАКЛИКАННЯ

Пастир: Слава Богу на висоті, і на землі мир, у людях добра воля. Господи, відкрий мої уста, і язик мій звістить Тобі хвалу.

Пастир: Благословенне будь Царство Отця, і Сина, і Святого Духа, тепер і повсякчас, і повіки віків.

Громада: Амінь.

ПЕРША ЄКТЕНІЯ

Пастир: У спокою Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: За спокій з небесної висоти і за спасіння душ наших, за спокій усього світу, за розцвіт Божих церков і за об’єднання всіх людей на основі Святого Євангелія, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: Щоби всі люди через віру в Ісуса Христа сталися дітьми Небесного Вітця і вели розумне, чесне і праведне життя, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: За нарід наш, Вітчизну нашу, оселі і країну, і за всіх, що з вірою, побожністю і страхом Божим зійшлися на богослужіння, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: Щоби наш нарід наділенний був духом знання, освіти, і доброю волею читання Святого Письма, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: За пожиточне повітря, за примноження земних плодів і за здорову поживу душевну для народу нашого, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: За тих, що на чужині, в недузі, в тяжкій праці і неволі, за просвічення і спасіння їх, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: За Єпископа нашої Церкви, за Президента країни нашої і за всіх, що мають над нами духовну і світську владу, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

(В разі потреби, додаються інші прохання.)

Пастир: Щоб позбутись нам усякої журби, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолімось.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: Заступи, спаси, помилуй та схорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Громада: Господи помилуй.

Пастир: За прикладом Діви Марії і всіх праведних себе самих та життя наше Христу Богу доручімо.

Громада: Тобі Господи.

Пастир: Бо Тобі, Боже наш, належиться вся слава, честь і поклін, тепер, і повсякчас, і по віки віків.

Громада: Амінь.

Пастир: Господи Боже наш, сила Твоя незрівнянна і слава недосяжна! Ласка Твоя незміренна і любов до людей невимовна. Зглянься-ж, Владико, з милосердя Твого над нами і над народом нашим, і вчини нам і тим, що моляться з нами, багату ласку Твою і милосердя Твоє.

АНТИФОН

(У дні свят та протягом певних періодів року, замість даного, використовується інший відповідний Антифон.)

Громада: Благослови, душе моя, Господа, І вся істото моя Ім’я Святе Його! Благослови, душе моя, Господа, І не забувай за всі добродійства Його! Він прощає всі беззаконства твої, всі недуги твої уздоровлює. Він визволяє від загибелі життя твоє, вінчає тебе ласкою та милосердям. Твою старість добром ситить, молодість твою, як у орла, відновлює, Господь творить справедливість і суд усім поневоленим. Милосердний і ласкавий Господь, довготерпеливий і многомилостивий. Благословіть Господа всі діла Його на всіх місцях володіння Його! Благослови, душе моя, Господа, і вся істото моя Ім’я святе Його!

Громада: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, тепер, і повсякчас, і повіки віків. Амінь! Єдинородний Сину і Слово Боже, -- безсмертний єси! Ти зволив для спасіння нашого тіло прийняти від Діви Марії, -- і без зміни стався чоловіком. Ти розп’ятий був Христе Боже, -- і смертю смерть переміг. Ти один єси із Святої Трійці -- рівнославлений з Отцем і Святим Духом, спаси нас.

Пастир: Бо ти добрий і чоловіколюбний Бог єси і Тобі одному належиться вся слава, честь і поклін, тепер, і повсякчас, і повіки віків!

Громада: Амінь.

ПОКАЯННА МОЛИТВА І ТРИСВЯТЕ

Пастир: Боже святий, Ти все привів з небуття до життя! Ти людину створив на Свій образ і подобу, і всякими Своїми дарами прикрасив! Тому, хто просить, Ти даєш мудрість і розум, і не погорджуєш грішником, а настановляєш каяття на спасіння. Сам, Владико, зглянься на нас ласкою Твоєю; прости нам всяку провину; душі й тіла наші освяти і прийми з уст наших трисвяту пісню, бо Ти святий єси, Боже наш, і Тобі славу посилаємо, тепер, і повсякчас, і повіки віків.

Громада: Амінь.

Громада: Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас! Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас! Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.

ПОСЛАННЯ

(Перед читанням з Послань може йти читання з Старого Заповіту.)

Пастир: Уважаймо! Премудрість! ... (Оголошується призначений уривок з одного з Послань.)

Пастир: Уважаймо!

Читач: Браття! ... (читається призначений уривок з одного з Послань.)

Пастир: (Читачеві) Мир тобі.

СВЯТЕ ЄВАНГЕЛІЄ

Громада: Алілуя! Алілуя! Алілуя!

Пастир: Премудрість! Стіймо уважно! Послухаймо Святого Євангелія! ... (Оголошується призначений уривок з Євангелія.)

Громада: Слава Тобі, Господи, Слава Тобі.

Пастир: Уважаймо! ... (Читається призначений уривок з Євангелія.)

Громада: Слава Тобі, Господи, Слава Тобі!

ПОКАЯННИЙ ГІМН, ПОКАЯННИЙ ТЕКСТ, ПОКАЯННА ПРОПОВІДЬ

(Замість вищевказаного, може йти гімн перед проповіддю і проповідь.)

СПОВІДЬ І ВІДПУЩЕННЯ ГРІХІВ

(Замість наступного можна використовувати скорочений варіант Сповіді і Відпущення гріхів.)

Пастир: Дорогі у Христі Господі! Тому, що ви бажаєте приступити до Господньої Вечері і стати причасниками найсвятішого Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа, хочу вам оце нагадати й закликати вас, щоб ви глибоко замислилися, чи будете дійсно гідними причасниками такої великої і святої Тайни. Для гідного прийняття Господньої Вечері потрібно вам трьох речей, на котрі мусите звернути особливу увагу. По-перше, щоби ви не легковажили своїми гріхами, у яких ви зачалися і прийшли на цей світ, як також тих, яких ви припустилися своїми думками, словами та вчинками, таємно чи явно, але щоб ви усвідомили собі, що по справедливості ви заслужили на Божий гнів та на дочасну й вічну кару. Ця свідомість повинна вас зворушити і збудити у вас щирий жаль, що ви так зле досі жили і так часто й багато разів ображали Отця Небесного своїми провинами. По-друге, ви повинні усвідомити, що ні власними ділами ані заслугами не можете перекреслити (викорінити) своїх гріхів і провин, ані не можете осягнути Божого змилування. Лише Кров Господа нашого, Ісуса Христа, Єдинородного Сина Божого, є багатим викупом за наші провини й очищенням наших душ. У цій надії і вірі зітхайте і зі сльозами щирого каяття кличте до Бога, Отця Небесного, і благайте Його, щоб Христа ради з превеликої ласки Своєї простив вам гріхи і провини! По-третє, поважно постановіть собі з Божою допомогою і приявністю Святого Духа змінити й поправити своє зле єство і життя! Відкладіть від себе всякий гнів і нехіть, яку ви мали досі до будь-кого із ближніх; простіть заподіяну вам кривду і просіть Бога, а Він простить вам гріхи й беззаконня ваші та подасть дар Святого Духа Свого, щоб ви могли достойно прийняти Тайну Господньої Вечері!

Пастир: Тож я, менший слуга Христовий, в Ім’я Господа й Бога нашого питаю вас, дорогі у Христі: Чи ви віруєте, що Ісус Христос, Єдинородний Син Божий, є єдиним нашим Спасителем і що лише Христа ради можете й прагнете осягнути прощення всіх ваших гріхів і провин? Якщо так, то скажіть: Вірую!

Сповідники: Вірую!

Пастир: Чи жалкуєте зі щирого серця, що ви своїми провинами образили Господа Бога, найвище Добро і найбільшу Любов? Якщо так, то нехай кожен із вас відверто скаже: Жалкую!

Сповідники: Жалкую!

Пастир: Чи поважно й рішуче постановляєте поправити своє дотеперішнє зле життя і простити ближнім всяку заподіяну вам кривду? Якщо так, то нехай кожен з вас відверто скаже: Постановляю!

Сповідники: Постановляю!

Пастир: На основі оце зложених вами заяв, що щиро жалкуєте за поповнені вами гріхи і з правдивою вірою шукаєте потіхи в заслугах Господа нашого Ісуса Христа, я -- негідний слуга Його, -- покликаний і уповноважений проголошувати Слово Боже, ось цим заявляю вам змилування Боже і прощення всіх ваших гріхів у Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Пастир: Приклонімо голови наші і помолімось.

Пастир: Всемилостивий Боже й Отче Небесний! Дякуємо Тобі з цілого серця, що Ти не відкинув нас у наших гріхах, а зіслав нам Свого Сина Єдинородного задля нашого спасіння, щоб ми каяттям і живою вірою в Нього стали поєднані з Тобою. Ти від Себе не відкинув нас тепер, коли ми із затривоженою совістю і розбитим серцем шукали у Тебе прощення наших гріхів, але ради Свого Сина Єдинородного Ти виявив до нас велику ласку й милосердя. Дякуємо Тобі за Твою превелику доброту і просимо: Уділи ласкаво всім нам Твоєї божественної сили, щоб ми змогли опиратися всяким спокусам і Тобі Одному служити! Згадуванням терпінь і смерті Христової здави в нас всякі гріховні пориви, щоб ми цього часу жили у вірі в Сина Твого, що з любові віддав за нас Себе Самого в жертву на хресті. Вислухай нас, благаємо Тебе, Всемилостивий Отче, ради любого Сина Твого, а Господа нашого Ісуса Христа. Амінь.

ДРУГА ЄКТЕНІЯ І ХЕРУВИМСЬКИЙ ГІМН

Пастир: Промовмо всі з цілої душі і з цілого розуміння нашого промовмо:

Громада: Господи, помилуй.

Пастир: Господи Всемогутній, Боже вітців наших, молимо Тебе, з великої милості Твоєї вислухай нас і помилуй.

Громада: Господи, помилуй. Господи, помилуй. Господи, помилуй.

Пастир: Ще молимось за братів наших, за змилування, життя, спокій, здоров’я, освіту, Боже відвідання, прощення и пробачення гріхів наших.

Громада: Господи, помилуй. Господи, помилуй. Господи, помилуй.

(В разі потреби, додаються інші прохання.)

Пастир: Ще молимось за тих, що потребують духового відродження, щоб Господь помилував їх, навчив слова правди, відкрив їм Євангеліє праведності і прилучив їх до Своєї Святої, Соборної і Апостольської Церкви.

Громада: Господи, помилуй. Господи, помилуй. Господи, помилуй.

Пастир: Щоб усі ми однодушно славили найчесніше і величне Ім’я Боже, тепер, і повсякчас, і повіки віків.

Громада: Амінь.

Громада: Ми, що Херувимів тайно уявляємо і життя творящій Трійці трисвятую пісню співаємо, всяку журбу життєву відложімо тепер, щоб Царя всього прийняти, якого невидимо проводжають ряди ангелів. Алілуя, алілуя, алілуя.

СИМВОЛ ВІРИ І ОСВЯЧЕННЯ

Пастир: Благодать Господа нашого Ісуса Христа і любов Бога Отця, і спільність з Духом Святим нехай буде зі всіма вами.

Громада: І з духом твоїм.

Пастир: Полюбімо один одного, щоб однодушно ми визнавали:

Громада: Отця, і Сина, і Святого Духа, Трійцю єдиносущну і нероздільну!

Пастир: Стіймо уважно і в мудрості визнаваймо наше вірування.

Громада: Вірую в єдиного Бога, Отця Всемогутнього, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого. І (вірую) в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого Єдинородного, від Отця родженого перше всіх віків, -- [Бога від Бога,] Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, родженого не створеного, єдиносущного з Отцем, через Котрого все сталося. Він для нас, людей, і для нашого спасіння з неба зійшов і тіло прийняв від Духа Святого і Марії Діви, і стався людиною. Розп’ятий був за нас за Понтія Пілата, страждав і був похований. І в третій день воскрес, як було писано. І вознісся на небо і сидить праворуч Отця. І знову прийде у славі судити живих і мертвих; Царству-ж Його не буде кінця. І (вірую) в Духа Святого, Господа оживляючого, що від Отця [і Сина] походить, що Йому з Отцем і Сином однаковий поклін і однакова слава, що говорив через пророків. І (вірую) в Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одне хрищення на відпущення гріхів. Чекаю воскресіння мертвих і життя будучого віку. Амінь.

Пастир: Стіймо пристойно, стіймо із страхом, розважмо про велику Тайну Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа!

Громада: Розкаяння, любов і мир нехай буде змістом нашого богопочитання.

Пастир: У гору вознесімо серця.

Громада: Возносимо до Господа.

Пастир: Принесімо подяку Господеві.

Громада: Достойно і справедливо є поклонятися Отцю, і Сину, і Святому Духові, Трійці єдиносущній і неподільній.

Пастир: Достойно й справедливо є піснями Тебе славити, Тебе благословити, Тебе хвалити, Тобі подяку складати і Тобі поклонятися на всякому місці влади Твоєї, бо Ти єси Бог невимовний, недовідомий, недосяжний. Ти віковічний і незмінний. Тобі служать тисячі Архангелів і множество Ангелів, Херувими і Серафими, пісню перемоги співаючи, виголошуючи, викликуючи й промовляючи:

Громада: Свят, свят, свят Господь сил небесних! Повне небо і земля слави Твоєї. Благословен, хто йде в Ім’я Господнє! Спасіння на висоті!

Пастир: З цими блаженними силами і ми, Владико-Чоловіколюбче, кличемо: Святий єси і Найсвятіший Ти, і Єдинородний Син Твій, і Дух Твій Святий! Святий єси і Найсвятіший і велична слава Твоя! Ти світ Свій так полюбив, що Сина Свого Єдинородного дав, щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, а мав життя вічне. Амінь.

Пастир: Він прийшов і довершуючи діло нашого спасіння, тієї ночі, коли був виданий, узяв хліб і поблагословив, поламав, і давав Своїм учням, і сказав: «Прийміть, споживайте, це Тіло Моє, що за вас ламається [на відпущення гріхів]; це робіть на спомин про Мене.» Так само по Вечері взявши чашу, і подяку вчинивши, Він подав їм і сказав: «Пийте з неї всі, ця чаша -- Новий Заповіт у Моїй Крові, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів! Це робіть, коли тільки будете пити, на спомин про Мене!»

Громада: Амінь.

Пастир: Пам’ятаючи цей спасений заповіт і все, що задля нас сталося, -- жертву на хресті, гріб, воскресіння і вознесіння, просимо Тебе, Господи, й молимо, й благаємо: Зішли Духа Твого Святого на всіх, що споживатимуть Дари Твої задля зміцнення віри у правді. Господи, Ти найсвятішого Духа Свого на апостолів зіслав, не відбери Його, Добрий, і від нас, а обнови нам, що молимось Тобі і дай нам одними устами й одним серцем славити і в піснях величати найсвятіше і величне Ім’я Твоє, тепер, і повсякчас, і по віки віків.

Громада: Амінь.

ТРЕТЯ ЄКТЕНІЯ І ГОСПОДНЯ МОЛИТВА

Пастир: Ще раз у спокою Господу помолімось.

Громада: Господи, помилуй.

Пастир: Цілого дня бездоганного, спокійного і безгріховного у Господа просімо.

Громада: Подай, Господи.

Пастир: Відпущення провин наших і всього доброго душам нашим у Господа просімо.

Громада: Подай, Господи.

(У цьому місці, в разі потреби, додаються інші прохання.)

Пастир: Щоби решту життя нашого в розкаянні, спокійно і безболісно докінчили ми, у Господа просімо.

Громада: Подай, Господи.

Пастир: Єдність віри і спільність з Духом Святим випросивши, самих себе і один одного, і все життя наше Христу Богу доручімо.

Громада: Тобі, Господи.

Пастир: І вчини нас, Владико, достойними зі сміливим упованням неосудно відважитися називати Тебе, небесного Бога, Отцем і промовляти:

Громада: Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться Ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні. І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Пастир: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава навіки віків.

Громада: Амінь.

МИР І МОЛИТВА ПРИЧАСТЯ

Пастир: Мир усім.

Громада: І духові твоєму.

Пастир: Голови наші склонімо перед Господом.

Громада: Тобі, Господи.

Пастир: Дякуємо Тобі, Царю невидимий, що з превеликого милосердя все у світі утримуєш. Споглянь, Владико, з небес і на нас, що в покорі схилили перед Тобою голови свої, бо не схилились ми перед ніким з людей, а перед Тобою, Боже наш. Ти-ж, Владико, дари що лежать перед нами, зарівно всім нам за потребою на добро подай; ласкою і милосердям і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, з Котрим Ти благословен єси, з найсвятішим, і Добрим, оживляючим Духом Твоїм, тепер, і повсякчас, і по віки віків.

Громада: Амінь.

ЗАПРОШЕННЯ

Пастир: Уважаймо! Святе для святих!

Громада: Один свят, один Господь Ісус Христос, на славу Бога Отця. Амінь.

Пастир: Зі страхом Божим, з вірою і любов’ю приступіть!

Громада: Благословен, хто йде в Ім’я Господнє; Бог-Господь об’явився нам!

Пастир і Громада: Вірую, Господи, й визнаю, що Ти єси поправді Христос, Син Бога Живого, Котрий на цей світ прийшов грішників спасти, із них перший -- то я. Прийми мене сьогодні, Сину Божий, за причасника Вечері Твоєї Тайної, бо ворогам Твоїм Тайни я не розповім і цілування не дам Тобі як Юда, а як розбійник визнаю Тебе: Пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм! Нехай-же не на суд і не на осудження буде мені причастя Святого Твого Таїнства, а на зцілення душі і тіла. Амінь.

РОЗДАННЯ ПРИЧАСТЯ У СУПРОВОДІ ВІДПОВІДНОГО ГІМНУ

Пастир: (до причасників) Прийміть, споживайте, це є Тіло Господа нашого Ісуса Христа, що за вас ламається на відпущення гріхів.

Пастир: (до причасників) Пийте з неї всі, це є Кров Господа нашого Ісуса Христа, що за вас проливається на відпущення гріхів.

МОЛИТВА ПО ПРИЧАСТІ

МОЛИТОВНІ СЛОВА І ВІДПОВІДІ ПО ПРИЧАСТІ

Пастир: Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє!

Громада: Ми бачили правдиве світло, прийняли Духа небесного; знайшли правдиву віру, неподільній Трійці поклоняємось, бо Вона спасла нас.

Пастир: Благословен Бог наш повсякчасно, тепер, і завжди, і по віки віків.

Громада: Амінь.

ПІСНЯ ПЕРЕД ПРОПОВІДДЮ І ПРОПОВІДЬ

( Дана частина тут пропускається, якщо пісня перед проповіддю і проповідь вже були після читання Євангелія.)

ПАСТИРСЬКА МОЛИТВА, ПАСТИРСЬКЕ БЛАГОСЛОВІННЯ І ГІМН, ЩО СУПРОВОДЖУЄТЬСЯ ПОЖЕРТВАМИ

ЗАКЛЮЧНА МОЛИТВА І БЛАГОСЛОВЕННЯ

Пастир: Доповнімо молитву нашу Господеві.

Громада: Господи, помилуй.

Пастир: Господи, Ти, що благословиш благословляючих Тебе і освячуєш тих, що на Тебе надіються, спаси людей Твоїх і благослови насліддя Твоє; освяти тих, що люблять величність дому Твого, прослав їх за те божественною силою Твоєю і не покидай нас, що на Тебе надіємось. Подай спокою світові Твоєму, церквам Твоїм, цілому українському народові і всім людям Твоїм; всякий бо добрий даток і завершений дар походить від Тебе, Отця світла, і Тобі славу, подяку і поклін віддаємо з Єдинородним Твоїм Сином, Святим Духом, тепер, і повсякчас, і повіки віків.

Громада: Амінь. Нехай буде Ім’я Господнє благословенне від нині, і до віку.

Пастир: Благословення Господнє нехай зійде на вас, за Його ласкою і чоловіколюбством, тепер, і повсякчас, і повіки віків.

Громада: Амінь.

ЗАКЛЮЧНИЙ ГІМНThe Divine Liturgy of the Ukrainian Lutheran Church

Повернутися на інформаційну сторінку Української Лютеранської Церкви

Перейти на домашню сторінку Семінарії Святої Софії