OTOMOBİLLER

Otomobil Sporları

TÜRKİYE'DE OTOMOBİL SPORLARI
Türkiye'de otomobilcilik 1923 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun kurulmasıyla başladı. İlk otomobil yarışı 1927 yılında, TOŞD tarafından, İstanbul Veliefendi çayırında yapıldı. 30 otomobilin katıldığı bu yarışı Suphi Bey kazandı. İlk bayan otomobil yarışçısı Samiye Morkaya, 1931 yılında İstinye-Maslak yolunda yapılan yarışı erkeklerin önünde birinci tamamladı. 1954 yılında 4 etap üzerinden Avrupa Ralli sistemine uygun ilk yarışma olan İstanbul-Ankara Rallisi düzenlendi. 1988 yılında Sulvawesi'de düzenlenen Camel Trophy'de, Galip Gürel-Ali Deveci ikilisi, şampiyon oldu. 1989'da Türkiye Ralli Şampiyansı'na puan veren ilk yarışma olan Hitit Rallisi'nin 17.si Türkiye Otomobil Kulübü tarafından yapıldı. Türkiye ilk kez 1994 yılında 10 aracın katılımıyla formula yarışları düzenlendi. 1991 yılında Otomobil Sporları Federasyonu kuruldu. 1995 yılında Motosiklet branşı federasyona bağlandı. 1996 yılında Federasyonun adı, Otomobil ve Motor Sporları olarak değişti. Türkiye rallisi 2000 sezonu için katsayıyı 10'a yükseltilirken, FIA aynı sezon içinde katsayıyı 20'ye çıkarmıştır. Türkiye Avrupa Ralli Şampiyonası'na dahil 20 katsayıya sahip 10 yarıştan biridir.

DÜNYADA GELİŞİMİ
22 Temmuz 1894'te 19 otomobil arasında gerçekleştirilen, dünyanın ilk otomobil yarışı Paris-Roven arasında 50 km'lik bir mesafeyi kapsamaktaydı. 1898'de Periqueeux yarışı ile ilk kapalı pist yarışı yapıldı. 1904 yılında, Fransa'da Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA kuruldu. Hala düzenli olarak sürdürülen dünyanın en eski yarışı, ilk kez 1905'te Isle Of nlan'da yapılan RAC Turist Kupası'dır. Avrupa'daki en eski araba yarışı ile 1906'da düzenlenen Fransız Grand Prix'idir. Dünyadaki önemli yarışlardan biri olan Monte Carlo Rallisi, ilk kez 19911'de düzenlendi. Formüla- 1 Dünya Sürücüler Şampiyonası, İndianapolis 500, ABD Otomobil Kulübü Şampiyonası bunu izledi. Merkezi Paris'te bulunan FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonunu) 90'ın üzerinde ülkenin 100'den fazla otomobil kulübü ve birliklerini bünyesinde toplamakta, 50 milyonun üzerinde sürücüyü temsil eder.

OTOMOBİL SPORU BRANŞLARI
Otomobil yarışları iki bölümdür
a- Karting
b- Otomobil yarışları

A- KARTİNG
Gokart ya da kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışlarıdır.Yarışmacıların yaşlarına göre
1- Büyükler grubu (16 yaşından büyükler katılır)
2- Junior grubu (yarışmacılar 14-16 yaş grubundadır)
3- Minikler grubu (7-12 yaş grubu katılır)

Karting pistleri üç çeştittir
a- Durağan pistler
b- Round The -House: Pist olarak normal karayollarının kullanıldığı pistlerdir.
c- Değişken Pistler: O anda yapılacak yarışlar için hazırlanan pistlerdir.

B- OTOMOBİL YARIŞLARI
Grup A: Tadilatlı otomobiller
Sınıf 4: 1300 cc'ye kadar
Sınıf 5: 1300 cc'den 2000 cc'ye kadar
Sınıf 6: 2000 cc'den yukarı
Grup N: Tadilatsız otomobiller
TRN: Türkiye tadilatsız
Sınıf 7: 1600 cc'ye kadar
Sınıf 8: 1600 cc'den yukarı
TRA: Türkiye Tadilatlı
Sınıf 9: 1600 cc'ye kadar
Sınıf 10: 1600 cc'den yukarı
Grup S: Serbest Tadilat
TRG: Türkiye Özel müsaade
Sınıf 11: 2000 cc'den yukarı

1-Tek kişilik yarışlar
Formula 1 : En fazla 12 silindire sahip bu otolarda güç sınırlaması yoktur
Formula 2 : 2000 cc'ye kadar standart olarak üretilen motorlarda değişiklik yapılarak hazırlanır.
Formula 3: Güç ve hızın sınırlı olduğu otomobillerde 2000 cc'ye kadar 4 silindirli standart motorlar değiştirilerek hazırlanır.
Formula Ford: Güç artırımı için çok az değişikliğe izin verilir. (Hava filtresinin çıkarılması, karbüratör memelerinin değiştirilmesi)
Formula 5000: 5000 cc'ye kadar standart motor bloku ve silindir kapağı olan tek eksentirikli motorların kullanıldığı otomobillerdir.

2- Binek Oto ve Spor Otomobil Yarışları
FIA Grup 5 : Motor büyüklükleri 500 cc ve 5000 cc arasında değişen iki kişilik spor otomobilleri yarışır.
FIA Grup N: Binek tipi, seri olarak üretilmiş en az 4 kişilik otolardır.
FIA Grup A: Motorlarda yüksek oranda güçlendirme yapabilen 4 kişilik yol tipi arabaların kullanıldığı yarışlardır.

GRAND PRİX
Formula 1 yarışlarını kapsayan büyük yarışlara genel olarak "Grand Prix" yarışları denir. Diğer pist yarışlarında kullanılan otomobillerden daha küçük olan Formula 1 otomobilleri, manevra yeteneği açısından da çok üstündür. Formula 1'de tek arabayla yarışılabildiği gibi takım halinde de yarışılabilir. Bu yarışlar sezon boyu sürer.

DİĞER OTOMOBİL YARIŞLARI
a- Drag (Kalkış) yarışları
b- Ralli yarışları
c- Tırmanma yarışları
d- Off-Road yarışları
e- Slalom Yarışları
f- Otokros yarışları
g- Rallikros yarışları

Drag yarışları: Hız ve zaman esasına dayanan motorlu araç yarışıdır.Yarışlar 400 m uzunluğunda ve 15.50 m genişliğinde parkurda yapılır.
Ralli Yarışları: Birkaç etaptan oluşan zorlu otomobil yarışlarıdır.
Tırmanma Yarışları: Tırmanma Kategori 1 ve tırmanma kategori 2 olarak düzenlenir. FIA tarafından belirlenen otomobiller katılır.
Off-Road Yarışları: Uzun mesafe ve kısa mesafelerde düzenlenen yarışlara iki sürücüden oluşan ekiplerin kullandıkları 2 veya 4 tekerlekten çekişli arazi araçları katılır.Slalom Yarışları: Arabaların ve sürücülerin manevra yeteneklerinin ölçülmeye çalışıldığı yarış türüdür.
Otokros Yarışları: Otomobillerle doğal yollarda zamana karşı yapılan yarışlardır. Yarış pisti olarak, 450-750 metre uzunlukta çim kaplı ya da kaba yüzeyle yollar kullanılır.
Rallikros Yarışları: Rallikros kategori 1 ve rallikros kategori 2 olmak üzere ik ayrı dalda düzenlenir. Parkurların toplam uzunlukları 3 km'den az, 6 km'den fazla olamaz.

MOTOSİKLET YARIŞLARI
Pist yada açık arazide motosikletlerle yapılan yarışlarıdır. 6 Kategoride yapılır.
a- Hız yarışları
b- Pist yarışları
c- Moto-kros yarışları
d- Kalkış yarışları
e- Sepetli Motosiklet yarışları
f- Buz yarışları

HIZ YARIŞLARI: İki nokta arasında, düz bir çizgi üzerinde hıza dayalı olarak yapılan motosiklet yarışlarıdır.
PİST YARIŞLARI: Frenleri olmayan motosikletlerle, kısa mesafade yapılan yarışlardır.
MOTO KROS YARIŞLARI: İnişli çıkışlı arazilerde yapılan motosiklet yarışlarıdır.
KALKIŞ YARIŞLARI: 400 metre uzunluğundaki pistlerde, özel olarak hazırlanmış motorlarla yapılan pist yarışlarıdır. Strett Solo ve Comptetion Solo olmak üzere ikiye ayrılır.
SEPETLİ MOTOSİKLET YARIŞLARI: Yan tarafına tutturulmuş bir sepetle (Tek tekerlekli taşıyıcı bir araç) birlikte yapılan motosiklet yarışıdır.
BUZ YARIŞLARI: Hız yarışları pistine benzeyen, buzla örtülü bir pist üzerinde yapılan yarışlardır.

PİST YARIŞLARINDA KULLANILAN BAYRAKLAR
MAVİ BAYRAK: sollamak üzere olan sürücüye gösterilir. bayrak hareketsiz ise "sollanıyorsun serit değiştirme" anlamına gelir.bayrak hareketli ise "birkaç yarışçı tarafından sollanıyorsun yol ver"anlamındadır.
SARI BAYRAK: tehlike var sollamak yasak anlamındadır.bayrak hareketli ise büyük tehlike var yavaşla, durmaya hazırlan sollamak yasak anlamındadır.
SİYAH BAYRAK: Yarış durduruldu anlamındadır.
KIRMIZI BAYRAK: yarışma derhal ve kesin olarak ddurduruldu. görevlilerin uyarılarına göreyavaşça tedbirli bir şekilde bokslara yada starta doğru gidin.
DAMALI BAYRAK: yarış sona erdi.(finish)
NOT: pist yarışlarında yeşil bayrak yoktur.
ÜNLÜLER

İskender Atakan:
1953 yılında İzmit'te doğdu. İİTİA'yı bitirdi. Otomobil sporuna 1971 yılında amatör olarak başladı. 1978'de Türkiye Grup N Şampiyonluğu, 1988'de Türkiye 3.lüğü, 1989'da 2. kez Türkiye Grup N Şampiyonluğu'nu elde etti. 1990'da Cumhurbaşkanlığı Kupası, Türkiye Pist Şampiyonluğu, 1992'de Türkiye Ralli ve Pist Şampiyonluğu, 1993'te Türkiye Ralli Şampiyonluğu Kategori II'yi kazandı. 1994 yılında Türkiye Ralli Şampiyonu oldu ve aynı yıl rallilere veda etti.
Nejat Avcı:
1960 yılında İstanbul'da doğdu. 1983 yılında otomobil sporuna başladı. Çeşitli marka otomobiller ile deneyim kazandıktan sonra, 1991 yılında Renault-Mais ralli takımına geçti. 1991 Türkiye Ralli Grup N Şampiyonluğu, 1992 Türkiye Ralli Şampiyonası Grup Tra 1.liği, 1993 Türkiye Ralli Şampiyonası Federasyon Kupası Şampiyonluğu, 1994 Türkiye Ralli F/2 Şampiyonası 1.liği, 1994 Avrupa FIA Sürücüler Şampiyonası 3.lüğünü elde etti.
Ali Bacıoğlu:
1956'da İstanbul'da doğdu. Rallinin önde gelen sporcularından biri olarak kabul edildi. 2.Uluslararası Bravo Rothmans Rallisi'ni kazandı. Opel Manta 400 ile yarıştı ve genel klasmanda 82.40.43 ile birinci olurken hiç ceza puanı almadı. 1985 Türkiye Ralli Şampiyonu oldu. Ali Sipahi Rallisi'ni Metin Çeker'le 5 kez kazandı. Ali Sipahi'den sonra 2 yıl üst üste Türkiye Şampiyonluğu'nu kazanan sporcu olan Bacıoğlu, 1994 yılına kadar bu başarıyı 5 kez tekrarladı.
Enzo Ferrari:
1898'de İtalya'da doğdu. Mühendislik öğrenimi gördü. 1920'lerde Alfa Romeo adına yarıştı. 1929'da Scuderia Ferrari adlı bir yarış ekibi kurdu. 1932 yılında yarışmaları bıraktı. İlk Ferrari otomobilini 1946'da üretti. Ferrari spor otomobilleri birçok kez dünya şampiyonluğunu kazandı. Ferrari şirketinin başkanlığını 1977'ye dek sürdürdü, ölümüne kadar Ferrari yarış ekibinin denetimini elinde tuttu. 1988'de öldü.
Renç Koçibey:
1942 yılında İstanbul'da doğan Renç Koçibey, gençlik yıllarında motosikletle başladığı mekanik sporlara, otomobil yarışçılığıyla devam etti. Otomobildeki ilk başarısına, 1968'de Türkiye'de düzenlenen ilk resmi müsabaka olan Trakya Rallisi'nde aldığı birincilikle ulaştı. Otomobil sporlarının ülkemizde yerleşmesi ve gelişmesi için, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. 25 yılda hemen tüm yarışmalara katıldı. Yurt dışındaki rallilerde, ülkemizi başarıyla temsil etti. 1976 ve 1979 yıllarında Uluslararası Türkiye Rallisi'nde birincilik kazandı. 1984'de Balkan Şampiyonu oldu. 1992 yılında kamyon kullanarak katıldığı Paris-Cap Rallisi'nde Afrika'nın içlerinde çok zor günler geçirmesine rağmen, finişe ulaşabilmesiyle övgü aldı. Türkiye'nin ilk lisanlı yarışçılarından olan Koçibey, İSOK-İstanbul Otomobil Sporları Kulübü'nün sicil kurulu üyeliğini de yürüttü. 1993 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybetti.
Ayrton Senna:
1960'ta Brezilya'da doğdu. Babasının desteğiyle genç yaşta yarışçılığa yöneldi. 21 yaşında üniversite öğrenimini yarıda bırakarak, otomobil yarışlarına katılmak üzere İngiltere'ye gitti ve 1981'de girdiği 18 Formula Ford Yarışı'ndan 13'ünü kazandı. 1982'de Formula Ford 2000 ve 1983'te İngiliz Formula 3 yarışlarında birinci gelerek, 1984'de Formula-1'e geçti. İlk Grand Prix Yarışı'nı 1985'te kazanırken bu başarısını 41 kez yineledi. 1988, 1990 ve 1991 yıllarında Formul-1 Şampiyonu olurken bunu başaran en genç yarışçı ünvanının kazandı. Sürekli aynı hızı korudğu için "Sihirbaz" lakabı takılan ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi otomobil yarışçılarından kabul edilen Senna, 1994 yılında İtalya'da düzenlenen Formula-1 Yarışları'nda geçirdiği bir kaza sonucu öldü.
Mümtaz Tahincioğlu:
1952 yılında Mardin'de doğdu. Öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Futbol ve basketbol ile ilgilendi. 1968 yılında İngiltere'ye gitti. İngiltere'de kaldığı süre içerisinde profesyonel ve amatör futbol oynadı, otomobil yarışlarıyla ilgilendi. "Formula 4" kursuna katılara bu sporla tanıştı. Türkiye'ye döndükten sonra 1989 yılından itibaren "karting" sporunun gelişmesi için çalıştı. İstanbul'un ikinci Otomobil Spor Kulübü'nü (İMK) kurdu. Otomobil Federasyonu Asbaşkanlığı yaptı. 1989-1992 yılları arasında 3 kez Türkiye Karting Şampiyonu oldu ve Dünya Karting Şampiyonası'nda da Türkiye'yi ilk kez temsil etti.
Emre Yerlici:
1957'de İstanbul'da doğdu. Ralliye 1978 yılında Ali Sipahi'nin teşvikiyle başladı ve önceleri Sipahi'nin mekanik yardımcısı oldu. İlk kez Yunanistan yarışına Azmi Avcıoğlu ile "Co Pilot" olarak katıldı. 1980-83 yılları arasındaki yarışlara ise girmedi. 1985 Türkiye Tırmanma ve Ralli-Kros Şampiyonluğu'nu, 1988-89-90 yılları Türkiye Ralli Şampiyonluğu'nu, 1988 Balkan 2.'liğini kazandı.


Go-Kart Nedir?
Başlangıçta kullanacağınız araçlar 5,5-6 HP güç üretebilen 160 cc hacminde tek taraflı motorlara sahip. En fazla 75 km/s hıza ulaşabilseler de pist içinde bu hız ortalama 40-50 km/s. Bu sporu amatör olarak yaparken özellikle belirli bir giysi giymeniz gerekmiyor ama mutlaka bir kask takmak zorundasınız. Ayrıca kullanacağınız kask başınıza tam olarak oturmalı, aksi takdirde bir çarpma anında başınızdan fırlayabilir ve bu da yarışın geri kalan bölümünde, önemli bir risk taşımayan bu sporu sizin için tehlikeli bir hale getirebilir.
Araçların ulaşabildikleri hız başlarda pek tatmin edici görünmese de go-kartlar yere çok yakın olduklarından kendinizi daha hızlı gidiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor.

Türkiye'de Karting
Türkiye'de ilk kez 1970 yılında yapılmaya başlanan karting, İstanbul Karting Kulübü'nün de kurulmasıyla birlikte ilk ciddi pistine 1980'lere doğru kavuştu. Tuzla'da inşa edilen pist Avrupa standardlarına uygun olarak yapılmıştı ve “C” tipi lisansı ile uluslararası organizasyonları düzenleme hakkına sahip oldu. 1988'de yapılan ilk uluslararası yarışta ise şu sıralar Formula 1'de pilotlar sıralamasında üçüncü olan David Coulthard da yarışmıştı.
Türkiye'de profesyonel anlamda bu sporu yapmak istiyorsanız Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu'ndan lisans almanız gerekiyor. Bu alanda profesyonel yarışlar ise Tuzla Pisti, Körfez Pisti ve İzmir Pisti'nde yapılıyor. Bu tür yarışmalarda araçlar 120 km/s hıza ulaşabiliyorlar.

Ulusal Şampiyona
Türkiye'de Ulusal Şampiyona şu an dört kategoride yapılıyor:
· Mini Kategori (7-12 yaş) : 1991 yılından beri yarışlar yapılıyor.
· Junior Kategori (12-16 yaş) : 1992 yılından beri bu yarışlar yapılıyor.
· Süper Kategori (16 yaş üstü) : 1986 yılından beri yarışlar yapılıyor.
· Olips Amatör Karting Yarışları : 1997 yılından beri bu yarışlar devam ediyor.


YARIŞ PİSTLERİ

Indoor Racing (Kapalı) Karting Pisti
450 metre uzunluğundaki pist, 2000 m2 kapalı alan içine inşa edilmiş olup 7,5 m'lik bir tavan yüksekliğine sahip. 12 adet kapalı karting aracı bulunan pistte; gece aydınlatma sistemi, ses düzeni ve havalandırma da var. Yarışları seyretmek istiyorsanız, pistin karşısındaki kafeteryaya gidebilrisiniz. Indoor Racing pisti E5 karayolu üzerinde , Topkapı Merter istikameti üzerindeki BP'nin (Eski Tercüman Lisesi'nin karşısındaki) tam arkasına düşüyor. Haftanın yedi günü gidebileceğiniz pistin 09:00-01:00 arası açık olduğu söylense de 24 saat açık olduğuna dair bir duyum aldık. Merak ediyorsanız şansınızı deneyin.
Tel: 0212 482 52 57

Galleria (Kapalı) Karting Pisti
Galleria Alışveriş Merkezi'nin alt katında bulunan pist 300 metre uzunluğunda ve en fazla beş kişinin aynı anda yarışabileceği bir genişliğe sahip. 4-10 yaş arası minik sürücüler için de akülü arabaların bulunduğu pistte devamlı müzik yayını yapılıyor. Pistin kendi telefonu yok ama sorularınız ve rezervasyon için pist işletmecisini cep telefonundan arayabilirsiniz.
Tel: 0535 733 92 52

Tuzla (Açık) Karting Pisti
Uzunluğu 930 metre olan ve uluslararası ve profesyonel anlamda yarışların yapıldığı bu pist, diğerlerine göre oldukça büyük. Eğer amatörseniz, 48 araç bulunan pistte en fazla sekiz kişi yarışabiliyorsunuz. Ulaşım biraz problem olsa da, eğer arabanız yoksa en iyi yol Harem'den kalkan Gebze dolmuşlarına binmek. Dönüşünüzü de aynı şekilde yapabilirsiniz.
Her gün sabah 09.00 ile akşam 18:00 saatleri açık olan piste, sorularınız veya rezervasyonlarınız için aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
Tel: 0216 446 31 18

Topkapı Gopis (Kapalı) Karting Pisti
Eski MAN otobüs fabrikasından dönüştürülen pistin uzunluğu 300 metre. En fazla sekiz kişinin yarışabileceği pistte dokuz go-kart bulunuyor. 11 yaşından küçüklerin yarışmasının yasak olduğu pistte bir tribün de mevcut. Ayrıca burada maç izleyebilir, karnınızı doyurabilir, slot car yarışı yapabilir ve de langırtla da oynayabilirsiniz. Yani canınızın sıkılmaması için her şey düşünülmüş. Ford Ka tarafından organize edilen üniversiteler arası Go-Ka-Go amatör karting turnuvasının da yapıldığı pistte otopark sorunu da yok. Bir tür kombine kartı uygulamasının da yapıldığı piste aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz.
Tel: 0212 501 84 20

Scorpion Go-Kart Arena
600 metre uzunluğundaki pistte 5,5 HP gücünde Honda motorlu 12 adet Go-Kart bulunuyor. Işıklandırma sayesinde gece yarışlarının da yapılabildiği pistte yarışma sırasında iki kere kaza yaptığınız an yarış dışı bırakılıyorsunuz. Pistteki bilgisayar sistemi sayesinde isterseniz dereceleriniz elektronik olarak kaydedilebiliyor. Pistin nerede olduğuna gelecek olursak, Çekmece E5 üzerinde, Mimar Sinan Köprüsü paralelinde, göl ile denizin kesiştiği yerde.