Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Team Rosters
Home ] Awards ] Photo Album ] Favorites ] 1974 News Clippings ] Post Season ] [ Team Rosters ] Past and Present ] Wrestling Poems ] Varsity Win Club ] Team Record vs Opponents ] Wrestling Coaches ]

 

BONUS

http://www.redraiders.lookscool.com

1959 - 1960 Coatesville Wrestling

 

 

Coatesville Opponent

First year as team, team wrestled as a club- Records not available

Coach: Harry McMullen

 

95 lb. Ron Griffith

103 lb. Denny Kellon

112 lb. Ken Sokso

120 lb. Jack Conrad

127 lb. Dave Matejkovic

133 lb. Fred Copeland

138 lb. Al Carney

145 lb. John Fellon

154 lb. Dale Mayo

165 lb. Bob McCrumm

180 lb. Steve Lozinski

HWT Joe Hudson

HWT Herb Beck

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1960 - 1961 Coatesville Wrestling

 

 

Coatesville Opponent (Team Record 7-5) 

19 Ridley Township 43 

45 Springford 9

6 Norristown 56 

59 O J Roberts 0

20 West Chester 24 

30 Marple Newtown 20

49 Springford 8 

37 Octorara 11

47 O J Roberts 7 

18 West Chester 22

15 Conestoga 29 

39Unionville 14

Coach: Harry McMullen

 

95 lb. Pete Keyser (7Ė2 4 pins) 

105 lb. Ron Griffith (9-0 9 pins)

112 lb. Denny Kellon (7-2)

120 lb. Ken Sokso (4-4 1 pin)

127 lb. Mickey Atinson (1-1)

127 lb. Dave Matejkovic (3-3 2 pins)

133 lb. Don Jefferies (6-1 2 pins)

138 lb. Fred Copeland (6-3)

145 lb. John Fellon (2-0)

145 lb. Skip Weiss (3-1)

154 lb. Herb Beck (1-2 1 pin)

154 lb. Joe Hudson (5-1 3 pins)

165 lb. Al Carey (8-1 3 pins)

165 lb. George Desiderio (1-0)

180 lb. Steve Lozinski (7-2 2 pins)

HWT Paul Hudson (8-0 4 pins)

Individual records for Ridley, Norristown, Unionville and post season not available.

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1961 - 1962 Coatesville Wrestling

 

Coatesville Opponent (Team Record 4-6)

18 Ridley Township 40 

13 Conestoga 33

16 Solanco 47 

16 West Chester 36

26 Marple Newtown 24 

25 Spring Ford 23

14 Norristown 37 

50 Unionville 6

24 O J Roberts 30 

40 Octorara 13

Coach: Bruce Harger

Captain: Denny Kellon

 

95 lb. Buddy Rhoades

105 lb. Bill Devries

112 lb. Denny Kellon, Became head coach at Methacton High, 1998 coach of the year.

120 lb. John Dennis

127 lb. Mickey Akinson

133 lb. Dave Matejkovic

138 lb. Rocky Smith

145 lb. Carlton Grier

154 lb. Jim Merkle

165 lb. Barry Hadley

180 lb. Steve Lozinski

HWT Paul Hudson, (16-1 11 pins) 1st District, 1st Region(only Chester County finalist), 4th State

State Championship:

Paul Hudson, Lost in semi-final to Jeff Richardson, Johnstown by fall.

Seniors :Denny Kellon, Steve Lozinski, Mickey Atkinson, Dave Matejkovic, Rocky Smith, George Desiderio

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1962 - 1963 Coatesville Wrestling

 

Coatesville Opponent (Team Record 6-4)

48 Spring Ford 8

15 O J Roberts 32

42 Downingtown 17 

34 West Chester 9

51 Octorara 12 

36 Great Valley 22

50 Phoenixville 9 

15 Woodrow Wilson 33

11 Solanco 36 

14 Ridley Township 39

Coach: Calvin Beam

 

95 lb. Bill Devries, 2nd ChesMont

103 lb. Jim Alston, 1st ChesMont

103 lb. Buddy Rhoades

112 lb. Bill London

120 lb. Roland Shilladay

127 lb. Bob Hanna, 2nd ChesMont

133 lb. Carlton Grier, 1st ChesMont

138 lb. John Dennis

145 lb. Fred Copeland

154 lb. Jim Merkle, 2nd ChesMont

165 lb. Jim Welsh

180 lb. Paul Hudson, 1st ChesMont & outstanding wrestler, 1st District, 1st Region, 2nd State

HWT Mike Rissel

HWT Hashem Ferris

State Championship:

Paul Hudson, Defeated Bill Scott, Munch High 2-0 in semi-final

Lost to Max Dinges, Penns Valley by fall in final

First year for Ches-Mont league championships.

Seniors: Paul Hudson, James Alston, Bon Hanna, John Dennis, Jim Merkle, Jim Welsh

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1963 - 1964 Coatesville Wrestling

 

Coatesville Opponent (Team Record 5-5)

17 Solanco 28 

48 Unionville 6

3 Woodrow Wilson 42 

23 O J Roberts 25

24 Spring Ford 34 

17 West Chester 24

33 Downingtown 20 

45 Great Valley 14

42 Phoenixville 12 

56 Pottstown 6

Coach: Calvin Beam

 

95 lb. Dean Lusky

103 lb. Rick Altman

103 lb. Bill Devries, 2nd ChesMont

112 lb. Buddy Rhoades

112 lb. Bill London, 1st ChesMont

127 lb. Tom Copeland

133 lb. Carlton Grier, 1st ChesMont & outstanding wrestler

138 lb. Terry Williams, 1st ChesMont

145 lb. Bob Copeland, 2nd ChesMont, Undefeated in duel meets

154 lb. Tom Hudson

165 lb. Ray Foy, 2nd ChesMont

180 lb. Dan Hudson, 1st ChesMont

HWT Mike Rissel

 

Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1964 - 1965 Coatesville Wrestling

 

Coatesville Opponent (Team Record 8-5)

23 Council Rock 25 

33 Phoenixville 19

7 West Chester 32 

24 Pequea Valley 30

5 Woodrow Wilson 46 

17 O J Roberts 23

43 Spring Ford 8 

25 Marple Newtown 22

27 Pottstown 25 

42 Unionville 7

41 Octorara 12 

37 Downingtown 16

40 Great Valley 10

Coach: Calvin Beam

Captain: Terry Williams

 

95 lb. Dave Doyle, 1st ChesMont

103 lb. Dean Lusky

112 lb. Bob Altman, 3rd ChesMont

120 lb. Al Caleb, 3rd ChesMont

127 lb. Bob Montgomery

133 lb. Steve Sharp, 2nd ChesMont

138 lb. Jim McDowell

145 lb. Terry Williams, 1st ChesMont, Undefeated in duel meets

154 lb. Don Wilkerson

165 lb. Tom Hudson

180 lb. Paul Lusky, 1st ChesMont, Undefeated in duel meets, one tie

HWT Dan Hudson, 1st ChesMont, Undefeated in duel meets

Seniors:Tom Hudson, Paul Lusky

Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1965 - 1966 Coatesville Wrestling

Class A, Section 2, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 9-5)

42 Pottsgrove 10 

38 Phoenixville 13

42 Council Rock 11

15 Haverford 30

24 Spring Ford 26 

58 Boyertown 0

21 Woodrow Wilson 33 

25 Marple Newtown22

41 West Chester 9 

30 Great Valley 17

21 Pottstown 22 

24 Downingtown 18

20 O J Roberts 26 

25 Kennett Square 3

Coach: Ossie Rometo, Al Cook

 

95 lb. Walt McCully, 3rd ChesMont, 2nd Section

103 lb. Andy McCully, 2nd ChesMont

112 lb. Bob Altman, 3rd ChesMont

120 lb. Al Caleb, 2nd ChesMont

127 lb. Jerry Salio

133 lb. Alan Gold

138 lb. Vince DiObilda

145 lb. Terry Williams, (25-0, 61-4 career) 1st ChesMont (Outstanding wrestler), 1st Section,

1st District, 1st Region, 1966 PA State Champion.

154 lb. Dan Morton

165 lb. Tom Antol

180 lb. Dan Hudson, 1st ChesMont, 1st Section, 2nd District

HWT Rich DiObilda, 2nd ChesMont

State Championship:

Terry Williams, Defeated Reggie Sherron, Washington by fall at 3:46

Defeated Jim Gollmaer, Reynolds 4-1 for State Championship

Seniors: Rich Altman, Al Caleb, Terry Williams, Dan Hudson, Rich DiObilda

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1966 - 1967 Coatesville Wrestling

Class A, Section 2, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 6-8)

18 Downingtown 21 

36 Octorara 8

9  Lancaster 31

14 O J Roberts 32

38 Pottsgrove 3 

44 Kennett Square 3

31 Marple-Newtown 15

15 Phoenixville 36

15 Spring-Ford 29

20 Reading 28

36 West Chester 16 

33 Boyertown 11

9 Pottstown 29

11 Great Valley 26

Coach: Ossie Romeno, Walter Lutz

Captains: Walt McCulley, Rich DiObilda

 

95lb. Walt McCully, 1st Section

103lb. Andy McCully

112lb. Arnold Giles

120lb. Dean Lusky

127lb. Jerry Salio

133lb. Jim Coon

138lb. Alan Gold

145lb. Solomen Caleb

154lb. Rick Steel

165lb. Tom Antol

180lb. Charles Sutton

HWT. Rich Diobilda

Seniors:

Walt McCulley, Jan Kriebel, Dean Lusky, William Nixon, George Putter, Jerry Salio, Rich Steel

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1968 - 1969 Coatesville Wrestling

Class A, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 5-8-1)

19 Downingtown 36 

25 Lancaster Catholic 22

25 Kennett Square 16

18 O J Roberts 29

30 Pottsgrove 20

22 (tie) Reading 22

22 Spring-Ford 24

20 Phoenixville 26

24 Octorara 31 

28 Wm Tennent 19

12 West Chester 34 

24 Boyertown 17

17 Pottstown 27

15 Great Valley31

Coach: Paul Swank, Fred Thompson

 

95 lb. Charles Webster

103 lb. Nick Kirlyk

112 lb. Wes Eggleston

120 lb. Bruce Montgomery

127 lb. Tim Moon

133 lb. Carl Miller

138 lb. Art Morton

145 lb. Doug Wilson

154 lb. Steve Diobilda

154 lb. Kirk Baxter

165 lb. Stan Wilson(18-2-1),1st section, 2nd District

180 lb. Bunky Grove

HWT Paul McAllister

Seniors: Kirk Baxter, Wes Eggleston, Dennis Johnson, Paul McAllister, Doug Wilson,

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1969 - 1970 Coatesville Wrestling

Class A, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 6-7-1)

23(tie) Pottsgrove 23

22 O J Roberts 26

33 Kennett 23

13 Reading 30

20 Boyertown 25

17 West Chester 24 

Spring Ford Holiday Tournament 3rd 

52 North CC Vo-tech 6

29 Spring Ford 18

20 Great Valley 23

28 Octorara 14

11 Pottstown 31

30 Phoenixville 19

31 Oxford 12

12 Downingtown 32

Coaches: Paul Swank, George Carlino

Captains: Tim Altman, Steve Diobilda, Art Morton.

 

95 lb. Mickey Scaringi

103 lb. Craig Blank

112 lb. Ray Lyons

120 lb. Karl Medinger

127 lb. Tony Pinkney

133 lb. Herb Umble

138 lb. Art Morton, 2nd Section

138 lb. Dave Chambers

145 lb. Tim Altman

154 lb. Steve DiObilda, 1st Holiday tournament

165 lb. Don Bedrick

180 lb. Bunky Grove,(19-2-1) 1 Holiday tournament, 1st Section, 3rd District

HWT Earl Anderson

Seniors: Bunky Grove, Robert Hall, Art Morton, Anthony Pinkney.

Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1970 - 1971 Coatesville Wrestling

Class A, Section 8, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 6-8)

39 Pottsgrove 13

17 O J Roberts 25

26 Kennett 20

8 Reading 35

18 Boyertown 22

15 West Chester 28 

Spring Ford Holiday Tournament 

41 NorthCC Vo-tech 8

23 Spring Ford 24

8 Great Valley 37

29 Octorara 20

3 Pottstown 41

21 Phoenixville 20 

37 Oxford 9

16 Downingtown 32

Coaches: Paul Swank, Don Wilkerson

Captain, Mickey Scaringi

 

95 lb. Mickey Scaringi, 4th Section, 1st Holiday tournament

103 lb. Gene DiObilda, 2nd Section

112 lb. Tom Moore

120 lb. Karl Medinger, 1st Section, 4th District

127 lb. Chris Newton

133 lb. Elwood Dixon

137 lb. George Allen, 1st Section, 1st Holiday tournament

145 lb. Clarence Smith

154 lb. Jingle Johnson, 4th Section

165 lb. Don Bederick

180 lb. Joe Lewis

HWT Earl Anderson

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1971 - 1972 Coatesville Wrestling

Class A, Section 8, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 6-7-1)

52 Pottsgrove 14

13 Downingtown 31

38 Oxford 11

21(tie) O J Roberts 21

24 Boyertown 23

24 Reading 27

Lititz Lions Holiday Tournament 2nd.

19 West Chester 28

20 Spring Ford 30

20 Great Valley 29

29 Octorara 24 

33 Lebanon 11

11 Phoenixville 33

13 Pottstown 31

56 Kennett Square 3

Coaches: Paul Swank, Don Wilkerson

 

95 lb. Open

103 lb. Gene DiObilda, 4th Section

112 lb. Gary Medinger

120 lb. Tom Moore

127 lb. Karl Medinger, 1st Holiday Tournament

127 lb. Chris Newton

133 lb. Elwood Dixon, 2nd Section

138 lb. John Devereux, 2nd Section

145 lb. Gerald McGibboney, 1st Section

154 lb. Doug Lewis

165 lb. John Bedrick, 2nd Section

180 lb. Joe Lewis

HWT Earl Anderson, 4th Section, 1st Holiday Tournament

Seniors: Earl Anderson, John Bedrick, John Devereux, Elwood Dixon, Joe Lewis, Karl Medinger

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1972 - 1973 Coatesville Wrestling

Class A, Section 8, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 7-6-1)

49 Lebanon 9 

38 Downingtown 11

31 Lancaster 22

19 Reading 27

15 Pottstown 32

26(tie) Phoenixville 26

Lititz Lions Holiday Tournament 1st

40 Great Valley 28

20 O J Roberts 30

13 Manheim Twp. 40

23 Spring-ford 32 

29 Boyertown 22

41 Octorara 5

23 West Chester 25

48 Pottsgrove 6

Coaches: Paul Swank, Francis Hollingsworth

Co Captains: Gene DiObilda, Gerald McGibboney

 

98 lb. Rick Oxendine

105 lb. Jim Flynn

112 lb. Gene DiObilda, 1st Lititz, 1st Section

119 lb. Ed Jackson, 2nd Section

126 lb. Terry Morris,

126 lb. Jim Hills, 2nd Section

132 lb. Steve Ragland, 2nd Section

138 lb. Tom Moore, 1st Section

138 lb. Gary Medinger

145 lb. Dave Morton, 1st Lititz, 1st section

155 lb. Gerald McGibboney,(20-1), 1st lititz, 1st & MVP Section, 4th District

167 lb. Rich Smith

185 lb. Larry Rudolph, 1st Section

HWT Walt Downing, 1st Lititz, 1st Section, Became pro football player,

Won Superbowl with 49erís

Seniors: Gary Medinger, Tom Moore, Terry Morris, Dave Morton, Chris Newton, Rich Smith

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1973 - 1974 Coatesville Wrestling

 

Class A, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 9-5)

17 Methacton 33

20 Downingtown 21

25 Lancaster 28 

24 Reading 21

27 Pottstown 24 

31 Phoenixville 19

Lititz Lions Holiday Tournament 4th 

30 Great Valley 25

15 O J Roberts 33

12 Manheim Twp. 47

26 Spring-ford 20 

30 Boyertown 22

45 Octorara 8 

31 West Chester 30

40 Pottsgrove 13

Coaches: Paul Swank, Frank DeHart

 

98 lb. Rick Oxendine, 3rd Lititz, 4th Section

105 lb. Jim Flynn(15-4-1), 1st Lititz. 2nd Section

112 lb. Bob Deutsch

119 lb. Dan Hudock

125 lb. Ed Jackson(11-8-1), 3rd Section

132 lb. Reggie Williams

132 lb. Tim Haines

138 lb. Steve Ragland(22-4), (40-10 career) Undefeated in Chestmont, 2nd Lititz, 1st Section, 1st District, 2nd Region, State Qualifier (Went on to become the First All-American in the history of wrestling at the University of Pittsburgh-Johnstown by placing 6th in the 1975 NAIA National  Tournament)

145 lb. Mike Ford, 4th Section

155 lb. Bob Saucier(13-7), 3rd Lititz, 2nd Section

155 lb. Mike Cellini

167 lb. Gerald McGibboney(25-2) (62-8career), 1st & MVP Lititz, 1st & MVP Section, 1st & MVP District, 3rd Region, State Qualifier, School record 62 career wins.

185 lb. Vince Wagner

185 lb. Larry Rudolph

HWT Zack Thomas

State Championship:

Gerald McGibboney, Defeated John Green, Lancaster 5-0;

Lost to Steve Geise, Lock Haven 3-1

Steve Ragland, Lost to Rick McIntyre, Bethlehem Freedom 12-5 first round

Seniors: Chuck Eby, Dan Hudock, Ed Jackson, Gerald McGibboney, Rick Oxendine, Steve Ragland, Chuck Snyder, Zack Thomas, Vince Wagner

Most Valuable Wrestler - Gerald McGibboney

Most Dedicated Wrestler - Steve Ragland

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1974 - 1975 Coatesville Wrestling

Class A, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 5-9)

16 Methacton 26 

9 Downingtown 48

25 Lancaster 42 

29 Reading 26

Lititz Lions Holiday Tournament 6th 

25 West Chester 22

10 Spring-ford 36

6 Pottsgrove 38

24 Boyertown 18 

27 W C East 19

34 Octorara 21

4 O J Roberts 53

11 Great Valley 40

15 Phoenixville 38

16 Pottstown 31

Coaches: Fred Miller, Joe Jacquelin

Captains: Jim Flynn, Mike Ford, Reggie Williams

 

98 lb. Derick Dixon

105 lb. Bob Deutsch 2nd Lititz

105 lb. Derrick Peoples

112 lb. Jim Flynn (17-4) 2nd Lititz, 3rd Section

120 lb. Bob Goldstein

126 lb. Mike Rayner

132 lb. Reggie Williams

132 lb. Dave Heitelbaugh

138 lb. Booker Pennington

145 lb. Darius Taylor

155 lb. Mike Ford (12-8) 3rd Section

155 lb. Bob Saucier

165 lb. Jeff Jameson

185 lb. Harrison Kennedy

HWT Mark Pongonis 3rd Lititz, 3rd Section

Seniors: Bob Deutsch, Jim Flynn, Mike Ford, Mark Pongonis, Bob Saucier, Reggie Williams

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1975 - 1976 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 4- 10)

12 Methacton 42 

20 Reading 26

21 Lancaster 35 

23 West Chester 29

Donegal Holiday Tournament 

21 Pottsgrove 24

13 Spring-ford 43 

26 West Chester East 24

36 Octorara 21 

27 Boyertown 25

15 Great Valley 31 

32 O J Roberts 23

21 Pottstown 33

15 Phoenixville 39

19 Downingtown 33

Coaches: Fred Miller

Captains: Derrick Dixon, Harrison Kennedy

 

98 lb. Derrick Dixon, 1st Donegal, 4th Section

105 lb. Ron Eggleston

112 lb. Toby Chambers

119 lb. Mike Smith

126 lb. Mike Rayner

132 lb. Shawn Keen

138 lb. Karl Deutsch

145 lb. Ray Ragsdale(17-3) 4th Section

155 lb. Darius Taylor

167 lb. Harrison Kennedy

185 lb. Jeff Jameson(16-4-1) 3rd Donegal, 1st Section

HWT Greg McCarraher

HWT Greg Stoner

Seniors: Derrick Dixon, Harrison Kennedy, Jeff Jameson, Greg McCarraher, Greg Stoner,

Darius Taylor

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1976 - 1977 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 3-10-1)

25 Conestoga 28

23 Spring-ford 29

15 Methacton 43 

38 West Chester East 17

23 McCaskey* 32 

31 Octorara 24

Donegal Holiday Tournament

6 Phoenixville 45

29 (tie) Downingtown 29

20 Pottstown 30

23 Boyertown 29 

26 O J Roberts 24

22 Henderson 37

23 Great Valley 26

21 Reading 29

*Lancaster changed name to McCaskey

Coach: Fred Miller

Co-Captains: Ron Eggleston, Mike Rayner

 

98 lb. Randy Goshanas

105 lb. Ron Eggleston, (21-3-1),Undefeated in duel meets, 1st Section, 3rd District, 4th Region

112 lb. Lat Jackson, (21-4),Undefeated in duel meets, 2nd Section, 1st District, 4th Region

119 lb. Toby Chambers, (12-6-1)

126 lb. Mike Rayner, (11-6-1)

132 lb. Micah Smith, (11-7-1)

138 lb. Shawn Keen, 3rd Section

145 lb. Herb Trammell

155 lb. Mydanat

167 lb. Ray Ragsdale

185 lb. Tillman Twyman

HWT James Bowens

Seniors: Toby Chambers, Ron Eggleston, Benny Harris, Micah Smith

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1977 - 1978 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 2-11-1)

34 Octorara 25 

10 Henderson 41

42 Wilson 15

28 Reading 36

18 Conestoga 43

9 Springford 41

9 Methacton 54

26 West Chester East 28

7  McCaskey 51

15 Pottsgrove 33

30 (tie) Downingtown 30

4 Phoenixville 59

24 Great Valley 35

6 Pottstown 54

21 Boyertown 36

10 O J Roberts 46

Coach: Fred Miller

Captain: Lat Jackson

 

98 lb. Mike Bruce

105 lb. Joe Hills

112 lb. Mark Shaw

119 lb. Mike Lightcap

126 lb Lat Jackson, 16-2 (37-6-1 varsity) 2nd Section

132lb. Bruce Legree

132lb. Bruce Turner

138 lb. Mark Newton

138 lb. Dennis Smith

145 lb. Benny Smith, 4th Section

155 lb. Allen Griffith, 3rd Section

155 lb. Kevin Bruce

167 lb. James Rudolph

185 lb. Rich Scott

HWT James Bowens

Seniors: James Bowens, Lat Jackson, Rich Scott

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1978 - 1979 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 1-11-2)

15 McCaskey 38

5 Spring-ford 50

16 Sun Valley 35 

27(tie)Great Valley 27

28(tie) Octorara 28

6 Phoenixville 51

18 Reading 45

17Pottstown 45

0 Methacton 51

9 O J Roberts 49

Donegal Tournament

11 Boyertown 56

22 Pottsgrove 23

5 West Chester East 49

6 Downingtown 59

18 Henderson 37

55 Chestnut Hill Academy 5

Coach: David Noyes, Michael Dominquez

Captain: Benny Smith

 

98 lb Scot Beam, 3rd Section

105 lb. Bruce Brown,

112 lb. Charlie Brown,

119 lb. Mark McCarthy

132 lb. Randy Gushanas

138 lb. Gerald Bacon

145 lb. Eric Logue

155 lb Benny Smith(17-7-1), 2nd Section

167 lb. Willie Parker

185 lb. James Rudolph

HWT Mark Cunningham

Seniors: Gerald Bacon, Mark Cunningham, Randy Gushanas, Jeff Martin, James Rudolph,

Albert Still

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1979 - 1980 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 8-9)

52 Nether Providence 3

13 Spring-Ford 39

27 Octorara 19 

23 Great Valley 21

29 Reading 16

9 Phoenixville 39

33 Avon Grove 22

11 Pottstown 38

43 Penncrest 12

22 O J Roberts 23

24 Sun Valley 28

17 Boyertown 31

21 McCaskey 32

18 W C East 25

47 Pottsgrove 4 

34 Henderson 18

12 Downingtown 45

Coach: Dave Noyes

 

98 lb. Scot Beam, (26-5), 1st Section, 3rd District, 1rd region, State qualifier

105 lb. Andy Jackson

112 lb. Joe Hills, (9-6), 2nd Section

118 lb. Carroll Schuler

126 lb. Mike Lightcap, (11-9-1), 3rd Section

132 lb. Mark McCarthy

138 lb. Josh Boyer

145 lb. Kevin Bruce, (13-5), 3rd Section, 31 take downs, school record

155 lb. Bob Amole

167 lb. Willie Parker

185 lb. Kyle Hickman, 4th Section

HWT Gary Joe, (13-6) 3rd Section

State Championship:

Scot Beam lost 9-1 to Jeff Leaf, Mount Pleasant in preliminary.

 

Seniors: Kevin Bruce, Kyle Hickman, Joe Hills, Gary Joe, Mike Lightcap, Mark Newton,

Charles Williams, Shawn Williams

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1980 - 1981 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 9-10)

25 Kennett Square 30

15 Phoenixville 38

38 Nether Providence 18

6 Downingtown 48

27 Octorara 22 

31 Henderson 30

34 Reading 26

23 Springfield 25

28 Avon Grove 33 

23 O J Roberts 21

15 Sun Valley 33

15 Boyertown 43

40 Penncrest 18

22 West Chester East 28

25 McCaskey 31 

36Pottsgrove 18

37 Bensalem 21

23 Pottstown 28

29 Great Valley 22

 

Coach; Dave Noyes

98 lb. Todd Murray

105 lb. Andy Jackson, 1st Section

112 lb. Scott Beam,(26-6-2) 2nd Section, 1st District

119 lb. Jay Cahill

126 lb. Mark McCarthy

132 lb. Carroll Schuler

132 lb. Dave Deer

138 lb. Josh Boyer, 3rd Section

145 lb. Mark Teijaro

155 lb. Eric Logue

167 lb. Bob Amole

185 lb. Marvin Jackson

HWT Barry Small, 2nd Section

Seniors: Josh Boyer, Frank Johnson, Barry Small, Mark Smith

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1981 - 1982 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 5, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 4-15)

26 Octorara 30

25 Henderson 29

39 Kennett 24 

17 Spring Ford 41

24 Avon Grove 35 

33 St. pius X 24

21 Sun Valley 34 

28 Lower Merion 26

16 Penncrest 37

26 Boyertown 30

21 McCaskey 36

27 Springfield 27

13 Great Valley 39

21 W C East 32

15 Reading 47

33 Pottsgrove 24

11 Phoenixville 46

11 Pottstown 50

6 Downingtown 50

 

Coach: Dave Noyes

98 lb. Lionel Burton, 3rd Section

105 lb. Dave Hanna

112 lb. Rob Deck, 2nd Section

119 lb. Darrius Green, 3rd Section

119 lb. T.J. Donahue

126 lb. Scot Beam, Lost in sections, 77 career wins school record

132 lb. Carroll Schuler, 1st Section & Outstanding wrestler, 2nd District, 3rd Region, State qualifier

138 lb. Mark McCarthy

145 lb. Rod Williams

145 lb. Tim Bradley

155 lb. Eric Logue, 3rd Section

167 lb. Mark Teijaro

185 lb. Jones

HWT. Brian Kinny

State Championship:

Carroll Schuler lost to Sean Finkbeiner, Saucon Valley 15-4 1st round

Seniors: Eric Logue, Scot Beam

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1982 - 1983 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 11-5)

42 Octorara 22 

36 Boyertown 28

44 Avon Grove 19 

30 O J Roberts 27

63 Penncrest 3 

41 Henderson 16

19 Sun Valley 31 

6 Downingtown 56

12 McCaskey 44 

38 Phoenixville 24

22 Pottstown 36 

31 West Chester East 28

37 Reading 30 

6 Great Valley 47

22 Pottsgrove 21 

36 Lower Merion 15

 

Coach: J. Frassenei

98 lb. Steve Devereaux

105 lb. Lionel Burton

112 lb. Michael Thompson

119 lb. T. J. Donahue

126 lb. Brian Amole

132 lb. Darius Green

138 lb. May

145 lb. Carroll Schuler, (34-1, 79 career wins), 2nd Section, 1st District, 1st Region, 6th State

155 lb. Belford

167 lb. Rod Williams

185 lb. Bruce Woodloe

HWT Brian Kinny

State Championship:

Carroll Schuler, Lost to Rob Koll, State College 12-5 in 5th place consolation.

Most Valuable Wrestler: Carroll Schuler

Most Outstanding Wrestler: Carroll Schuler

Most Dedicated Wrestler: Bruce Woodloe

 

 

1983 - 1984 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 5-12)

25 Reading 30

26 Henderson 28

10 McCaskey 52

8 Downingtown 53

27 WyomingValley 35 

25 Phoenixville 26

22 Pottstown 36 

35 Lower Merion 25

42 Octorara 19 

34 Unionville 17

34 Pottsgrove 23

11 Great Valley 47

11 W C East 46 

30 Boyertown 21

8 O J Roberts 42

27 Oxford 36

27 Spring Ford 30

 

Coach: Joe Frassenei

98 lb. Paul Flynn

105 lb. Neil Heinman

105 lb. John Anderson

112 lb. Dave Hemingway

119 lb. John Harple

126 lb. Mike Moskel, 1st Section, Outstanding wrestler

132 lb. Brian Amole

138 lb. Ron Weiss

145 lb. Darrius Green,(16-6) 3rd Section, injured in district

155 lb. Maurice Raymond

167 lb. Brian Reason

185 lb. Tom Leonard

185 lb. Chris Wasko

HWT Brian Kinney,(17-1), injured in section

Seniors: Brian Kenney, Darius Green

Most Valuable Wrestler: Brian Kinny

Most dedicated wrestler: Darrius Green

Most Outstanding wrestler: Mike Moskel

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1984 - 1985 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 8-7-1)

12 Conestoga 44

14 Great Valley 46

35 Reading 21 

27 W C East 22

18 Springfield 34 

34 Pottsgrove 20

5 Sun Valley 49

28(tie) Spring Ford 28

34 Phoenixville 21 

43 St. pius X 18

34 Henderson 21

12 Downingtown 53

15 O J Roberts 31 

39 Octorara 18

11 Boyertown 50 

43 Oxford 15

 

Coach: Joe Frassenei

98 lb. Neil Heinman

105 lb. Paul Flynn

112 lb. Corey Field

119 lb. Dave Hemingway

126 lb. Mike Moskel, 1st Section, 2nd District, 3rd Region, State Qualifier

132 lb. John Harple

138 lb. Ron Weiss, School record 33 take downs

145 lb. Al Romanelli

145 lb. Tony Knoll

155 lb. Ray Taltoan

155 lb. John Gilbert

167 lb. Aaron Steel

185 lb. Pete DiMattie

HWT Rob Taltoan, 2nd Section

State Championship:

Mike Moskel lost 15-6 to Paul Gemberling, Shilkellamy, 1st round

Seniors: Ron Weiss, Mike Moskel

Most Valuable Wrestler: Mike Moskel

Most Outstanding Wrestler: Mike Moskel

Most Dedicated Wrestler: Pete DiMattei

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1985 - 1986 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 7-8-1)

18 Springfield 47

17 Boyertown 38

30 Octorara 26

26 Henderson 28

34 Reading 30 

30 O J Roberts 26

21 Phoenixville 32

28 Conestoga 34

19 Great Valley 41 

39 St. Pius X 18

26 (tie) West Chester East 26 

37 Spring Ford 26

18 Pottsgrove 39

12 Downingtown 57

36 Pottstown 24 

29 Plymouth Whitemarsh 26

 

Coach: Larry Estep

98 lb. Neil Heinman, 2nd Section

98 lb. Darrin Peszko

105 lb. James Cannon

112 lb. Paul Flynn, 3rd Section

119 lb. Dave Hemingway

126 lb. John Harple, 4th Section

132 lb. Cory Fields

138 lb. John Bulter

145 lb. Andy Watson

155 lb. Barry Lepori, 4th Section

167 lb. Ray Taltoan

185 lb.

HWT Rob Taltoan, 34-7 Career

Most Valuable Wrestler:Rob Taltoan

Most Dedicated Wrestler: Darrin Peszko

Outstanding Wrestler: Neil Heinman

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1986 - 1987 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 3 13-2)

3 Springfield 57

14 Boyertown 43

30 St. Pius X 32

18 Downingtown 43

30 Oxford 27 

31 O J Roberts 28 

37 Reading 27

27 West Chester East 31

16 Phoenixville 45

27 Spring Ford 31

26 Henderson 34

33(tie) Radnor 33

26 Octorara 30

33(tie) Pottsgrove 33

8 Pottstown 54

20 Great Valley 35

30 Conestoga 37

21 McCaskey 45

Coach: Larry Estep

Captain: Dave Hemingway

 

98 lb. Darrin Peszko (2-14)

105 lb. Bill Anderson (1-2, 1 pin)

112 lb. James Cannon (4-5-2, 4 pins)

112 lb. Dwayne Windchester (0-4)

119 lb. Leroy Weber (7-6-1), 3rd Section

126 lb. Darford Saunders (6-7, 3 pins)

126 lb. Bruce Hetrick (3-5-1, 3 pins)

132 lb. Dave Hemingway (18-3 11 pins), 50 career wins 31 career pins, 2nd Section

138 lb. Cory Fields (9-9 4 pins)

145 lb. Ted Weiss (14-6) 4th Section

155 lb. Erich Moulder (3-10-2)

167 lb. Barry Lapori (14-6 9 ins), 2nd Section

185 lb. Ted Daily (7-11), 3rd Section

HWT Matt Estes (1-6)

HWT Steve Swank (2-5)

Seniors: Dave Hemingway, Leroy Weber

Most Valuable Wrestler: Dave Hemingway

Most dedicated wrestler: Dave Hemingway

Outstanding wrestler: Dave Hemingway

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1987 - 1988 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

Coatesville Opponent (Team Record 4-15-2)

12 Springfield 55

22 Boyertown 41

18 Upper Perkiomen 45

23 Phoenixville 39

20 Reading 42

9 Downingtown 49

24 Oxford 42 

36 O J Roberts 23

31 (tie) St Pius X 31

7 West Chester East 46

3 St. Mark 66

15 Spring Ford 46

42 Chester 24

28 Radnor 36

16 Unionville 46

30 Great Valley 21

16 Henderson 41

45 Plymouth Whitemarsh 12

21 Octorara 40

30 (tie) Pottstown 30

18 Conestoga 34

 

Coach: Larry Estep

Captains: Leroy Weber, Barry Lepori

98 lb. Open

105 lb. Mark Harple (3-18, 2 pins)

105 lb. Darrin Peszko (0-5)

112 lb. Paul Tritle (2-12)

119 lb. James Cannon (5-6, 4 pins)

119 lb. Dwayne Windchester (0-6)

126 lb. Leroy Weber (15-5, 3 pins), 3rd Section

132 lb. Bruce Hedrick (9-9, 5 pins)

138 lb. Damon Scott (11-7, 7 pins), 4th Section

145 lb. Ted Weiss (14-5,, 8 pins), 2nd Section,

155 lb. Cory Fields (10-3 4 pins), 2nd Section

167 lb. Barry Lepori (7-4, 2 pins), 3rd Section,

185 lb. Erich Moulder (12-5, 9 pins), 4th Section

185 lb. Mark Simmers (0-5)

HWT Arnold Crawford (0-7)

Seniors: Leroy Weber, Barry Lepori

Most Valuable Wrestler: Ted Weiss

Most Dedicated Wrestler: Barry Lepori

Outstanding wrestler: Leroy Weber

 

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1988 - 1989 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 8- 15)

45 O J Roberts 23

30 Henderson 38 

37 Garnet Valley 34 

33 Phoenixville 34

5 West Chester East 63

10 Downingtown 53

14 Reading 51

18 Springford 42

49 St. Pius 24

30 Radnor 35

12 Spring Field 55

10 West Chester East 58

59 Chester 12

18 Pottstown 54

33 Unionville 40 

39 Henderson 32

35 Perkiomen Valley 25

9 Downingtown 58

24 Wilson 37 

51 P-Whitemarsh 21

48 Octorara 22

28 Avon Grove 33

19 Conestoga 47

 

Coach: Larry Estep

103 lb. John Jones (0-13)

112 lb. Rob Oberholser (3-16, 1 pin)

119 lb. Paul Tritle (5-6, 3 pins)

125 lb. Mike Riley (6-15-1)

130 lb. Bruce Hetrick (16-6, 9pins)

130 lb. Mark Harple (0-4)

135 lb. John Aulthouse (3-17, 3 pins)

140 lb. Ed Weber (11-11-1, 4 pins)

145 lb. Mike Skelton (15-7, 9 pins), 2nd Section

152 lb. Ted Weiss (28-8), 2nd Section, 4th District, School record 80 takedowns

160 lb. Damon Scott (16-9-1, 7 pins), 3rd Section

171 lb. Erich Moulder (31-4-1, 17 pins), 1st Section, 3rd District. 14 1st period pins.

189 lb. Frank Dyer ( 5-5, 3 pins)

189 lb. George Seiverd (2-5,1 pin)

275 lb. Dennis Ewing (6-16, 4 pins)

Most Valuable Wrestler: Erich Moulder

Most dedicated wrestler: Ted Weiss

Outstanding wrestler: Erich Moulder, Ted Weiss

 

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1989 - 1990 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 4-20)

14 O J Roberts 59

24 Wilson 47

28 Garnet Valley 39

0 West Chester East 74

41 Upper Derby 34

20 Henderson 43

5 Reading 63

24 Downingtown 51

51 St. Pius 22

3 Spring Ford 57

45 Chester 24

30 Radnor 35

18 Unionville 52

26 Plymouth Whitemarsh 39

11 Perkiomen Valley 54

32 Phoenixville 39

24 Pottstown 49

6 West Chester East 56

24 Wilson 47

18 Henderson 42

34 Octorara 40

6 Downingtown 52

6 Conestoga 67 

31 Avon Grove 29

Coach: Larry Estep

Captains: Mike Skelton, Paul Tritle

 

103 lb. John Cheiminsky (8-11, 4 pins)

112 lb. Ian Flynn (3-12)

119 lb. Chris Stubbs (3-19)

125 lb. Jason Augustine (1-10)

130 lb. Paul Tritle (5-14)

135 lb. Stefan Methews (10-7, 8 pins)

140 lb. John Aulthouse (8-13, 6 pins)

145 lb. Mark Harple (11-11, 5 pins)

152 lb. Mike Skelton (8-9, 4 pins), 3rd Section

160 lb. Brian McKim (1-16)

171 lb. Todd Moulder (15-5, 6 pins)

189 lb. Steve Williams (4-17)

275 lb. Dennis Ewing (4-9, 2 pins)

275 lb. Tim Griffith (4-5, 2 pins)

Seniors: Mike Skelton, Paul Tritle, John Aulthouse, Steve Williams

Most Valuable Wrestler: Todd Moulder

Most Dedicated Wrestler: Mike Skelton

Outstanding Wrestler: Mike Skelton

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1990 - 1991 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 5-16-2)

9 O J Roberts 50

11 Radnor 52

40 Garnet Valley 35

9 Springford 55

18 Reading 50

3 Downingtown 63

35 (tie) St. Pius 35

35 Phoenixville 37

9 Wilson 66

9 West Chester East 49

20 Unionville 44

33 (tie) Conestoga 33

18 Perkiomen Valley 50

12 Henderson 51

57 Kenrick 18

27 Upper Derby 39

35 Octorara 32

3 Downingtown 64

0 West Chester East 65 

45 Plymouth-whitemarsh 26

6 Pottstown 65 

48 Avon Grove 23

6 Henderson 62

Coach: Larry Estep

Captains: Mark Harple, Stefan Metthews

 

103 lb. Dave Stauffer (3-15, 1 pin)

112 lb. Ian Flynn (5-15, 5 pins)

119 lb. Rob Oberholser (5-9, 3 pins)

119 lb. R. J. Doyle (2-5, 2 pins)

125 lb. Bear Stephens (12-11, 7 pins)

130 lb. Jason Augustine (2-6)

130 lb. Ray Lease (2-13, 1 pin)

135 lb. Mike Fisher (1-17)

140 lb. Stefan Matthews (15-9, 6 pins), 4th Section

145 lb. Pete Motas (2-12, 1 pin)

145 lb. Bill Gordon (1-12-1, 1 pin)

152 lb. Ron Detwiler (1-13)

160 lb. Mark Harple (19-8,6 pins), 4th Section

171 lb. Pat Kissell (3-12, 1 pin)

171 lb. Adam Horrex (0-8)

189 lb. Todd Moulder (21-7-1, 5 pins), 1st Section

HWT Mark Erdelyi (10-12-1, 3 pins)

Most Valuable Wrestler: Todd Moulder

Most outstanding Wrestler: Todd Moulder

Most dedicated wrestler: Mark Harple

Seniors: Mark Harple, Stefan Matthews

 

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1991 - 1992 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 7-15-1)

30 Owen J Roberts 41

21 Henderson 42 

54 Garnet Valley 12

9 Radnor 57 

32 Upper Derby 37

18 Spring Ford 52

35 Reading 30

15 Downingtown 48

26 St. Pius 39

33(tie) Phoenixville 33

12 Wilson 53

16 West Chester East 47

46 Bishop Kendrick 23

17 Conestoga 48

58 Perkiomen Valley 13

25 Henderson 39

28 Unionville 45

18 Downingtown 52

35 Octorara 27 

39 Avon Grove 35

24 West Chester East 46 

37 Plymouth Whitemarsh 31

32 Pottstown 36

Coach: Larry Estep

Captains: Todd Moulder, Mark Erdelyi, Rob Oberholser

 

103 lb. Chad Rhoades (17-5, 11 pins)

112 lb. Steve Miller (3-17, 1pin)

119 lb. Rob Oberholser (6-4, 5 pins)

119 lb. Brandon Augustine (0-5)

119 lb. R.J. Doyle (2-6, 2 pins)

125 lb. Ian Flynn (7-13, 6 pins)

130 lb. Bear Stephens (15-5, 5 pins)

135 lb. Jason Augustine (2-16, 1pin)

140 lb. Mike Fisher (10-10, 5 pins)

145 lb. Jeff Graybill (1-14, 1 pin)

152 lb. Ron Detwiler (7-9, 5 pins)

160 lb. Bryan McKim (6-12, 5 pins)

171 lb. Pete Matos (4-5,1 pin)

171 lb. Javier Rosa (1-7, 1 pin)

189 lb. Todd Moulder (34-5, 11 pins), 2nd Section, 1st District, 3rd Region, State qualifier

275 lb. Mark Erdelyi (17-6, 5pins), 2nd Section

State Championship:

Todd Moulder, Lost to Doug Joseph, Kiski in 1st round 5-2

Defeated Jeremy Stephens, Tunkhannock 4-2 in consolation

Most Valuable Wrestler: Todd Moulder

Most Outstanding Wrestler: Todd Moulder

Most Dedicated Wrestler: Mark Erdelyi

Seniors: Todd Moulder, Mark Erdelyi, Rob Oberholser

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1992 - 1993 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 9-14)

41 Owen J Roberts 25 

30 Henderson 33

41 Garnet Valley 25 

16 Radnor 38

12 Upper Derby 55 

9 Spring Ford 49

21 Reading 39 

12 Downingtown 53

36 St. Pius 31 

56 Phoenixville 10

24 Bush Mt. 46 

12 West Chester East 50

30 Perkiomen Valley 36 

30 Conestoga 34

24 Unionville 39 

31 Henderson 25

37 Octorara 33 

6 Downingtown 55

13 West Chester East 49 

39 P-Whitemarsh 24

9 Haverford 49 

45 Avon Grove 21

36 Pottstown 35

Head coach: Dave Miller

Assít coach: Hardy Shaw, Steve Given

 

103 lb. P J Flynn

112 lb. Rich Rudy

119 lb. Chad Rhoades, 4th Section

125 lb. R J Doyle

125 lb. Jeff Speakman

130 lb. Ian Flynn

135 lb. Bear Stephens(18-6), 2nd Section

140 lb. Mike Fisher

145 lb. Jason Augustine

152 lb. Jeff Graybeal

152 lb. Eric Taylor

160 lb. Ron Detwiler(23-5), 2nd Section

171 lb. Bryan McKim, 4th Section

189 lb. Steve Jones

HWT Pat Kissell

Seniors: Jason Augustine, R J Doyle, Ian Flynn, Pat Kissell, Bryan McKim

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1993 - 1994 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 6-16)

45 Garnet Valley 30 

26 Henderson 41

21 Upper Derby 42 

15 Spring Ford 41

24 Reading 44 

17 Henderson 42 

48 St. Pius 21 

45 O J Roberts 23

33 McCaskey 27 

18 Downingtown 51

10 West Chester East 48 

8 Downingtown 56

29 Haverford 41 

24 Octorara 43

41 Upper Merion 21 

21 Plymouth Whitemarsh 41

32 Pottstown 37 

52 Avon Grove 18

15 West Chester East 47 

47 Twin Valley 18

30 Conestoga 42

Coach: Hardy Shaw

 

103 lb. Andy Book (9)

112 lb. Steve Miller (12)

119 lb. Nate Pitner, 3rd Section

125 lb. P J Flynn (10)

130 lb. Chad Rhoades (11) 24-6, 2nd Section, 2nd District

135 lb. Pat Bulter (9)

140 lb. Bear Stephens (12) 30-6, 1st Section, 1st District, 2nd Region, State Qualifier.

145 lb. Mike Fisher (12)

152 lb. Cliff Corum

160 lb. Jeff Graybill (12)

171 lb. Ron Detwiler (12) 27-3, 1st Section

189 lb. Jim Wiggins

HWT Open

 

State Championship:

Bear Stephens, Defeated Scott Krushinski, Warwick 13-11 in 2nd rd,

Lost to Duke Power, Solanco, 16-4 in semifinal.

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1994 - 1995 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (2-19)

31 Reading 39 

0 Downingtown 68

45 Octorara 28 

11 O J Roberts 51

24 McCaskey 24 

3 West Chester East 65

24 Phoenixville 47 

16 Conestoga 55

5 Upper Derby 72 

3 Henderson 51

4 West Chester East 64 

18 Boyertown 48

28 Academy park 43 

9 Downingtown 55

9 Pottstown 52 

8 Plymouth Whitemarsh 60

17 Henderson 54 

25 Twin Valley 40

17 Radnor 46 

9 Hempfield 53

8 Spring Ford 64

 

Coach: Hardy Shaw

103 lb. Open

112 lb. Dennis Toltoan (11)

119 lb. Open

125 lb. P J Flynn (11)

130 lb. Jeff Speakman (12)

135 lb. Chad Rhoades (12), 1st Section, 1st District, School record 102 career wins

140 lb. Pat Bulter (10)

145 lb. Haneef Lumpkin (10), 4th Section

152 lb. Brandon Augustine (12)

160 lb. Craig Augustine (9)

171 lb. Pete Springer (9)

189 lb. Scott Singer (9)

HWT Jason Hughes (9)

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

1995 - 1996 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 1-18)

11 Reading 66 

10 O J Roberts 65

29 McCaskey 45 

3 Conestoga 65

20 Bensalem 42 

3 Henderson 68

36 Upper Dublin 42 

12 Octorara 58

6 Methalten 65 

9 Phoenixville 66

42 Academy Park 30 

0 Upper Derby 67

12 Pottstown 63 

23 Unionville 50

6 Downingtown 60 

33 Twin Valley 42

3 W C East 64 

0 Hempfield 75

0 Radnor 63

Coach: Hardy Shaw

Captain: P J Flynn

 

103 lb. Open

112 lb. Jamie Flynn (9)

119 lb. Shawn Eshlemen (9)

125 lb. Stevens Carter (9)

130 lb. P J Flynn (12)

135 lb. Chris Weremeyer (11)

140 lb. Candice Charlton (9) 1st female wrestler

145 lb. Matt Hook (11)

152 lb. Haneef Lumpkin (11) 3rd Section, 4th District

160 lb. Dennis Taltoan

171 lb. Pete Springer (10) 2nd Section

189 lb. Donnie Moore (10)

HWT Open

Most Valuable Wrestler: Pete Springer

Most Outstanding Wrestler: Haneef Lumpkin

Most Dedicated Wrestler: P J Flynn

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

 

 

1996 - 1997 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 0-20)

12 Reading 68 

12 Radnor 59

16 Octorara 60 

16 Phoenixville 56

30 McCaskey 42 

25 W.C. East 47

16 Boyertown 60 

3 Wyomissing 61

27 Upper Dublin 48 

12 Henderson 56

11 Spring Ford 59 

9 Conestoga 53

31 Twin Valley 34 

8 Downingtown 62

6 Plymouth Whitemarsh 66 

18 Boyertown 52

23 Academy Park 39

9 O J Roberts 60

10 Pottstown 54 

23 Unionville 39

 

Coach: Mark Schellenger, Brian Hughes, Steve Derolfo

103 lb. Open

112 lb. Open

119 lb. Open

125 lb. Bill Duffy

130 lb. Open

135 lb. Stevens Carter (10)

140 lb. Andy Book (12)

145 lb. Pat Butler (12)

152 lb. Haneef Lumpkin, (12) 2nd Section, 3rd District, 4th Region

160 lb. Mike Kobti (12)

171 lb. Pete Springer (11) 2nd Section, 3rd District, injured at Region

189 lb. Matt Hook (12)

189 lb. Dave Enghofer (12)

Hwt Hector Burgos

Most Valuable Wrestler: Haneef Lumpkin

Outstanding wrestler: Haneef Lumpkin

Most dedicated: Pete Springer

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1997 - 1998 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 3-8)

Great Valley Tournament 

24 West Chester East 35

New Hope Tournament 

14 Henderson 52

24 McCaskey 46 

Kennett Tournament

46 Twin Valley 26 

15 Wyomissing 59

Coatesville Tournament 

6 Downingtown 58

35 Pottstown 40 

18 O J Roberts 45

48 Pottsgrove 25 

13 Unionville 52

54 Academy Park 19

Coach: Mark Schellenger, Dave Miller, Brian Hughes

Captains: Pete Springer, Sean Schellenger, Stevens Carter

 

103 lb. Josh Springer (9) 18-10

103 lb. Matt Ritter (9) 1-0

112 lb. Jamie Gill (9) 8-15

112 lb. John Walton (10) 1-1

119 lb. Jose Velazque (10) 4-10

125 lb Chris Walton (9) 2-13

130 lb. Rich Spegal (10) 2-2

130 lb. Travis Bovina (9) 3-8

135 lb. Stevens Carter (11) 9-5

135 lb. Rupam Das (11) 1-5

140 lb. Brian Hook (9) 7-16

145 lb. Shawn Eshlemen (11) 1-14

152 lb. Dave Daveruex (9) 1-13

160 lb. Matt Deckman (10) 10-8

171 lb. Pete Springer (12) 21-4, 1st Section, injured at District

189 lb. Sean Schellenger (11) 33-2, 1st Section, 1st District, 1st Region, State Qualifier

Undefeated until States.

HWT Dave Enghofer (11) 4-12

State Championship:

Sean Schellinger, Lost to Brad Lovas, Penn Trafford 3-1 OT Preliminary

Lost to Chris Jones, Easton 15-4 in round 1

Outstanding wrestler: Sean Schellenger

Most dedicated: Pete Springer

Most improved: Dave Enghofer

 

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com    

 

1998 - 1999 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

 

Coatesville Opponent (Team Record 4-5)

Great Valley Tournament 

16 West Chester East 44

Solanco Tournament 

24 Reading 45

34 McCaskey 24 

20 W.C. Henderson 48

Carlisle Tournament Kennett Tournament

Coatesville Tournament 

17 Downingtown 48

44 Pottstown 27 

26 Unionville 46

48 Academy Park 21 

46 Palmerton 24

Coach: Mark Schellenger, Brian Hughes, Sean Seagreaves

Captains: Sean Schellenger, Stevens Carter, Josh Springer

 

103 lb. Rob Miller (9) 6-9

103 lb. Matt Ritter (10) 3-3

112 lb. John Walton (11) 6-16 4th Great Valley

119 lb. Josh Springer (10) 20-10 1st Great Valley, 5th Solanco, 2nd Carlisle, 2nd Coatesville,

3rd Kennett, 4th Section

125 lb Jamie Gill (10) 12-9 4th Great Valley, 6th Solanco, 3rd Coatesville,

Suffered Broken leg /Pottstown.

125 lb. Jose Velazque (11) 0-5

130 lb. Jason Palamar (9) 0-13

135 lb. Travis Bivona (10) 7-13 4th Section

140 lb. Chris Walton (10) 11-15 4th Solanco,

145 lb. Stevens Carter (12) 23-8 3rd Great Valley, 2nd Solanco, 6th Carlisle, 1st Coatesville,

2nd Kennett

152 lb. Shawn Eshlemen (12) 5-12 4TH Coatesville

152 lb. Rupam Das (11) 1-5

160 lb. Brian Hook (10) 16-13 3rd Coatesville, 3rd Kennett

171 lb. Wayne Brown (10) 5-18

171 lb. Dan Smith (10) 0-2

189 lb. Sean Schellenger (12) 33-3 1st Great Valley, 1st Solanco, 1st Carlisle, 1st Coatesville (Outstanding wrestler), 1st Kennett, 1st Section, 1st District,

2nd Region, 3 time State qualifier, 127 career wins

Hwt Jim Brazill (10) 5-13

Hwt Dave Enghofer (12)

State Championship:

Sean Schellinger, Lost to Tom Kirdany, General McClane 7-3, Defeated Josh Ritter, Trinity 8-3

Lost to Howard Bell, Penn Trafford 7-3

Outstanding wrestler: Sean Schellenger

Most dedicated: Josh Springer

Most improved: Chris Walton

  Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com        

 

1999 - 2000 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

Coatesville Opponent (Team Record 5-7)

Great Valley Tournament 

33 West Chester East 28

Solanco Tournament 

28 W.C. Henderson 35

32 McCaskey 36 

Kennett Tournament

42 St. Pius X 24 

12 Downingtown 45

23 Upper Merion 30 

24 Salesianum 41

Newport Tournament 

27 Reading 37

45 Pottstown 28 

33 Palmerton 33

52 Academy Park 24 

37 Pottsgrove 31

Coach: Brian Hughes, Sean Seagreaves, Mark Schellenger

Captains: Josh Springer, Chris Walton, Rob Miller

 

103 lb. Open

112 lb. Rob Miller (10) 22-8 2nd Great Valley, 7th Solanco, 1st Newport, 2nd Kennett,

4th Section

119 lb. Josh Springer (11) 26-9 1st Great Valley, 2nd Solanco, 1st Newport, 3rd Kennett

2nd Section, 3RD District

125 lb. Ian Springer (9) 9-13

130 lb. John Walton (12) 5-13

135 lb. Jamie Gill (11) 18-14 8th Solanco, 3rd Newport, 3rd Kennett, 4th Section

140 lb. Jim Opalka (9) 1-8

140 lb. Ryan Kadel (11) 1-5

145 lb. Travis Bovina (11) 13-11 4th Section

152 lb. Chris Walton (11) 20-11 4th Solanco, 3rd Newport, 2nd Kennett, 4th Section

152 lb. Rupam Das (12) 0-3

160 lb. Brian Hook (11) 19-11 7th Solanco, 2nd Newport, 1st Kennett, 4th Section

171 lb. Wayne Brown (11) 13-14 8th Solanco, 5th Newport

189 lb. Dan Smith (11) 11-9

HWT. Open

Seniors: John Walton, Rupam Das

Outstanding wrestler: Josh Springer

Most dedicated: Rob Miller, Chris Walton

Most improved: Wayne Brown, Dan Smith

 

 Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com        

 

2000 - 2001 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

Coatesville Opponent (Team Record 8-5)

Great Valley Tournament 5th of 10 

66 Pottsgrove 6

Solanco Tournament 7th of 14 

31 West Chester East 29

39 McCaskey 14 

Kennett Tournament 1st of 10

55 St. Pius X 17 

21 Henderson 37

54 Upper Merion 17 

15 Downingtown 45

Bethlehem Tournament 14th of 31 

30 Spring-Ford* 39

56 Pottstown 14 

31 Reading 33

63 Academy Park 8 

29 Salesianum 33

54 Palmerton 13 * District Duals

Coach: Brian Hughes, Sean Seagreaves, RJ Doyle

Captains: Josh Springer, Chris Walton

103 lb. Kenny Khatmay (9) 4-15 1Pin

112 lb. AndrewBentley (9) 7-9 5 Pins 6th Place Bethlehem

119 lb. Mike Brazill (10) 10-12 2 Pins

119 lb. Brian Boyd (9) 4-10 1 Pin

125 lb. Rob Miller (11) 10-4 3 Pins, 3rd Place Kennett, Injured at Kennett

130 lb. Josh Springer (12) 26-11 13 Pins, 2nd Great Valley, 4th Solanco, 5th Bethlehem, 2nd Kennett, 3rd Section. 90 career wins.

135 lb. Ian Springer (10) 13-10 4 Pins, 2nd Kennett

140 lb. Seth Arnold (9) 3-14 2 Pins

145 lb. Jamie Gill (12) 29-8 11 pins, 3rd Great Valley, 2nd Solanco, 2nd Bethlehem, 1st Kennett 2nd Section, 3rd District. 1st team Chesmont. 67 career wins

152 lb. Travis Bivona (12) 22-12 13 Pins, 2nd Great Valley, 7th Solanco, 1st Kennett, 4th Section. Honorable mention Chesmont, 42 career wins.

160 lb. Chris Walton (12) 21- 7 9 Pins, 2nd Great Valley, 6th Solanco, 1st Kennett, 2nd Section, 2nd District. 1st team Chesmont, 56 career wins

160 lb. Bryan Altland (9) 0-2

171 lb. Wayne Brown (12) 16-13 5 Pins, 8th Solanco, 3rd Kennett. 34 career wins

189 lb. Brian Hook (12) 24-9 15 Pins, 2nd Great Valley, 5th Solanco, 1st Kennett, 2nd Section, 4th District. 65 career wins

189 lb. Dan Smith (12) 5-5 2 Pins, 3rd Kennett

HWT. Kyle Chandler (10) 19-7 15 Pins, 2nd Kennett, 4th District. 1st team Chesmont

Outstanding wrestler: Jamie Gill

Most dedicated: Chris Walton

Most improved: Brian Hook

 

 Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com        

 

2003 - 2004 Coatesville Wrestling

Class AAA, Section 4, District 1

Coatesville Opponent (Team Record 4-8)

William Tennant  Tournament 8th of 18

New Hope Tournament  4th out of 14

 BECA Tournament 6th out of 18

Kennett Tournament 2nd out of 10

 

45 McCaskey 27

19 Octorara 55

35 Pottstown 36 

38 Academy Park 40

56 West Mont Christian Academy 12 

9 Downingtown West 46

19 Henderson 41 

22 Downingtown East 41

28 West Chester East 37

24 Reading 39

46 Pottsgrove  29

41 Unionville 31

 

Coach: Brian Hughes, Sean Seagreaves, Mike Cammer, Chris Walton

Captains: Seth Arnold, Brian Boyd

103 lb. Tim Cerra  (13-10) 7 Pins/TF. 2nd New Hope, 4th Kennett

112 lb. Open

119 lb. Brandon Book (1-7) 1 Pin

119 lb. Matt Hilton (1-5) 1Pin /TF

125 lb. Jared Blake (15-14)  6 Pins/TF, 4th Wm Tennant, 3rd New Hope

130 lb. Max Henderson (23-8)  9 Pins/TF, 3rd Wm Tennant, 2nd New Hope, 2nd BECA, 2nd Kennett.

135 lb. James Chieffo (2-2 )

135 lb. Greg Thompson (18-12)   9 Pins/TF, 4th New Hope, 4th BECA, 2nd Kennett

140 lb. Seth Arnold  (18-14)  12 Pins/TF, 3rd Wm Tennant, 3rd New Hope.

145 lb. Corie Blake (30-8)  8 Pins/TF, 2nd Wm Tennant, 1st New Hope, 1st BECA, 2nd Kennett, 3rd Section, 2nd District.

152 lb. Brian Boyd (19-11) 9 Pins/TF, 2nd Wm Tennant, 1st New Hope, 5th BECA 4th Kennett.

152 lb.Rob Ainsley (0-5)

160 lb. Joe McEwan (4-12) 1 Pin/TF

171 lb. Mike McGirk (1-12) 

189 lb. Steve Brumbaugh (16-18) 13 Pins/TF, 3rd Kennett, 4th Section 

215 lb. Sean Carroll (5-19) 2 Pins/TF, 2nd Kennett 

275lb. Ben Walton (16-12)  11 Pins/TF 2nd Section, 4th District

 

Outstanding wrestler: Corey Blake

Outstanding off the mat: Brian Boyd

Most dedicated: Seth Arnold

Most improved: Steve Brumbaugh

 

 

 

 Send your E-Mail to  coatesville_redraiders@yahoo.com