Robert Gustafsson jublade när Lena Ph vann.
Expressen 2004-03-23


Gustafsson jublade när Lena Ph vann
Gladast av alla när Lena Philipsson vann schlager-SM var Robert Gustafsson.
- Jag kände mig oerhört nöjd i tv-soffan eftersom hon redan lovat vara med i mitt och Johan Rheborgs tältprojekt i sommar, förklarar han.
I juli blir det premiär i Göteborg, då också Magnus Uggla och Cecilia Frode är med i manegen.

- Jag ser jättemycket fram emot det. Det ska bli roligt att jobba med dem, säger Lena Philipsson i en kommentar.
Schlagervinnaren har ju erfarenhet av att blanda humor och musik.
- Det känns som det är mitt forum då det finns plats för kläder och humor och glamour och finhet och fulhet, allt i en enda röra. Det passar mig som handen i handsken, konstaterar hon.
Och idén föddes i Östersjön vid en badplats på Åland.
- När vi var där med "Rhapsody in rock" passade Johan och jag på att bada under finalen. Och när vi såg fyrverkeriet från vattnet sa vi att det här gör vi om själva nästa sommar, minns Robert.
Och Magnus Uggla var ett självklart val, inte minst sedan han var med i "I manegen med Glenn Killing".
- Och Lena har blivit så underbart finurligt rolig, med självironi och allt. Så det var helt utan tanke på schlager-SM vi valde henne. Och Cecilia Frode är en väldigt konstig tjej med mycket egna idéer som vi heller inte vill vara utan.
Premiär för "Jag kör - dom stör" blir det i ett tält med plats för uppemot 3 000 personer den 7 juli.