Lenas vilda segerdans.
Aftonbladet 2004-03-21


  Inatt firade Lena Ph sin sköna revansch i Melodifestivalen.
  - Jag trodde jag skulle vara den eviga tvåan i hela mitt liv, joblar hon.

Det har gjort ont.
  Oh, så ont.
  Efter tre svidande förluster i Melodifestivalen fick Lena Philipsson äntligen drabbas av glädjefnatt och hyllas med dånande applåder och jubel i Globen i går kväll.
  18 års väntan på en seger var äntligen över.
  – Det känns overkligt och fantastiskt på samma gång. Nu behöver jag aldrig vara med igen, säger Lena Ph.
  I schlagerkretsar är segern närmast biblisk.
  Lena debuterade i Melodifestivalen redan 1986 med förhandsfavoriten ”Kärleken är evig” – och kom tvåa.
  Året därpå blev det en femteplats med en av alla tiders bästa svenska schlagerlåtar ”Dansa i neon”.
  Och 1988 var hon åter tvåa med ”Om igen”.
  
Läskig omröstning
  – Helt fantastiskt! Äntligen! Det här känns onekligen som en revansch. Nu är det komplett. Jag gick hela banan – felfritt, jublade Lena efter tv-sändningen.
  Omröstningen blev en riktig nervpärs för Lena Ph.
  Trots att de flesta höll henne som storfavorit inför tävlingen.
  – Det var skitläskigt. Vidrigt.
  – Man kan aldrig veta hur det ska gå och jag är verkligen inte den som tar ut något i förväg, sa hon.
  Men segern var lika odiskutabel som den var ohotad.
  Lena ledde klart efter att jurygrupperna delat ut sina poäng.
  Och när hon även kammade hem den högsta tittarpoängen kunde ingen ifrågasätta vem som var den värdiga segraren.
  Inte ens Bert Karlsson, som för första gången på fyra år inte har Melodifestival-vinnaren i sitt stall.
  – Jag har tyckt att hon var bäst hela tiden och det har jag sagt till henne, sa han.
  Men Lena vann inte förrän hon lämnade ditt skivbolag?
  – Nej, men jag har nog bäddat fint för henne. Och vi är kamrater i dag, det är också viktigt.
  
Firade hela natten
  Nu väntar schlager-EM i Istanbul den 15 maj. Lena vågar inte tippa hur det ska gå, men hon lär knappast tona ner den omtalade sexiga showen.
  – Jag får väl köra lite med stativet igen, som hon uttryckte det i går.
  Vinnarbidraget ska översättas till engelska inför tävlingen. Men vad som blir den nya titeln är fortfarande en gåta.
  – Det får låtskrivaren Orup ligga sömnlös och fundera på i natt, fnissade Lena.
  Och så mycket sömn blev det inte.
  01.45 lämnade Lena drinkbordet för dansgolvet till tonerna av Outkasts hit ”Hey Ya”. Sara Löfgren och E-Type dansade glatt med. Och för kvällen guldklädda bästisen Sandra Linder var den givna danspartnern.
  – Det här blir en låååång natt, skrattade Lena.