Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ARAYÜZ YAPIMI

Şimdi Adope Photoshop programında bir arayüz tasarlayacağız. Bunu yapmak için izleyeceğimiz aşamalar aşağıdaki gibidir.

1.       Adope Photoshop programı açılır.

2.  Dosya menüsünden Yeni komutu seçilir.


Aşağıdaki Şekil 2’de görüldüğü gibi genişlik:400 piksel; yükseklik:400 piksel; çözünürlük:72 piksel/inç; mod: RGB ve içindekiler kısmında saydam seçeneği işaretlidir.

Karşımıza yeni çalışma alanımız aşağıdaki gibi geldi.


3- Şimdi de ön alan ve arka alan rengini aşağıdaki gibi turuncu tonlarında yapıyoruz.

4- Araç çubuğumuzdan Geçiş Aracını () seçip çalışma alanımızda  aşağıdan yukarıya doğru sürüklüyoruz.eğer siz tek bir renk ile çalışma yapmak istiyorsanız araç çubuğundaki Kovayı () seçebilirsiniz. Çalışma alanımız aşağıdaki gibi oldu.


5- Yeni bir katman oluşturuyoruz. Bunun için katmanlar paletindeki Yeni Katman Oluştur () düğmesine tıklıyoruz. Şekil 6’da görüldüğü gibi katmanımız Katman 1 adını aldı.


6- Bunu yapmadan önce şeklimizin hangi renk olmasına karar verip ön ve arka alanlarını belirliyoruz. Ön ve arka alanın renklerini değiştirirken aşağıdaki Renk Seçici diyalog penceresi ekrana gelir.


7- Araç çubuğumuzdaki şekillerden yandakini seçiyoruz.


8- Seçilen şekil ile çalışma alanımızda seçim yapıyoruz. Aşağıdaki Şekil 8’de yaptığımız işlemler görülmekte.


9- Seçtiğimiz alanlara farklı efektler uygulamak istiyorsak ilk önce Seç/Renk Aralığı komutunu seçiyoruz. Gelen Renk Aralığı diyalog penceresinde Havlılık oranını 40 yapıp Tamamı tıklıyoruz.


Şimdi alanlarımızın çevresi seçili duruma geldi.


10- Şeçili alana Filitre menüsünden Parazit seçilir. Daha sonra gelen menüden de Parazit Ekle komutunu uyguluyoruz.


Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra ekrana Parazit Ekle diyalog penceresi gelir. Buradan Miktar kısmına 12 yazarız. Daha sonra Tamam tuşuna basarız. Parazit ekle diyalog penceresinde Önizleme, Yeknesak ve Monokrome bölümlerinin işaretli olması gerekir.

Parazit Ekle diyalog penceresindeki işlemler yapıldıktan sonra çalışma alanımızda seçili alanlara parazit eklenmiş hali Şekil 13’de görülmektedir.


11- Şimdi seçili alana değişik harmanlama stilleri vermek için Katmanlar Paletinin sağ tarafında bulunan oku () tıklayıp, gelen menüden Harmanlama Seçenekleri komutu seçilir.


Bu komut seçildikten sonra karşımıza Harmanlama Stili diyalog penceresi gelir.


Bu pencerede önizlemeye bakarak istenen seçenekler işaretlenir ve Tamam tıklanır. Bu işlemlerden sonra çalışma alanımız aşağıdaki gibi olur.


12- Yeni bir katman () oluşturulur.

13- Şimdide arayüzümüzdeki butonlarımızı hazırlayacağız. Bunun için ilk önce şeklimizi seçmemiz gerekir. Köşeleri yuvarlatılmış elips şeklini seçtik.


14- Butonlarımızı seçerek değişik efektler uygulayacağız. Bunun için Seç/Renk Aralığı/40 yapılır.


15- Bunlara Harmanlama Seçenekleri kullanılarak da değişik görüntüler elde edebiliriz. Bu işlemler yapıldıktan sonra butonumuz aşağıdaki gibi görünür.

16- Şimdi butonlarımızı çoğaltıyoruz. Bunun için mouse’nin sol tuşu ve Shift+Alt tuşlarına basarak aşağıya doğru sürüklüyoruz.


Bu işlemi yaptıktan sonra arayüzümüz yukarıdaki gibi olacaktır.

17- Şimdi butonlarımıza yazı yazacağız. Araç çubuğundaki () tuşuna basıyoruz. Yazımızın rengini ekranın yukarısındaki () alandan belirleyebiliriz. Yazımızı yazacağımız alana gelip bir defa tıklıyoruz ve yazımızı yazmaya başlıyoruz. Butonlarımızın içine yazılarımızı yazarız. Yazılarımızın görüntüsünü () araç çubuğunu tıklayarak ve gelen ekranda stil alanından seçimi yapıp Tamam denilerek değiştirilebilir.


Butonlarımızın üzerine yazılarımızı yazdıktan sonra onlara şekillerini verdikten sonra arayüzümüz aşağıdaki görünümü alacaktır.


18- Arayüzümüzü yukarıdaki gibi tasarladıktan sonra Dosya menüsünden Kaydet komutu seçilir. Kaydet diyalog penceresindeki adı alanına Ümran Arayüz yazıldıktan ve biçim bölümünde de JPEG seçildikten sonra Tamam denilerek arayüzümüz kaydedildi ve böylece arayüzümüz tamamlanmış oldu.