Updated: February 28, 2018

 

STATE DATA

182 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

2017-18 RESULTS

2017-18 HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Anthony

Montalvo

SENIOR

 

Buchanan

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (195)

2nd Reno TOC (182)

1st Buchanan Zinkin Classic (182)

1st Clovis Doc Buchanan (182)

3-0 Who’s #1 Duals-NJ (182)

1st Mission San Jose Inv. (182)

1st Tri River Athl. Conf. (182)

1st Yosemite Valley Div. (182)

 

1st Central Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Reyes (CW)

1-0 vs. Hernandez (CAP)

1-0 vs. Martinez (ALV)

1-0 vs. Maiden (STCK)

1-0 vs. Escobedo (BA)

1-0 vs. Viramontes (HESP)

CHUK: d. Watson (Edison) 1:46

CHUK: d. Martinez (Alvarez) 1:05

ZINK: d. Sayles (Clovis) 1:48

ZINK: d. Vardanyan (Bullard) 5:16

ZINK: d. Escobedo (Bishop A.) 11-2

DOCB: d. Viramontes (Hesperia) 1:06

DOCB: d. Hernandez (Capistrano) 1:59

DOCB: d. Cardenas BC 7-3

DUAL: d. Cardenas BC 5-2 TB2

DUAL: d. Reyes (Clovis W.) 3-0

MSJ: d. Mabry (Castlemont) 1:47

TRAC: d. Lindsey (Clovis No.) fall

YV: d. Lopez (Bakersf.) 0:53

YV: d. Vardanyan (Bullard) 17-4

CS: d. Maiden (Stockdale) 17-6

CS: d. Vardanyan (Bullard) 0:30

 

MASTERS/STATE:

’17: 1st CS, 1st CA (182)

’16: 2nd CS, 2nd CA (182)

’15: 3rd CS, 2-2 Qtrs. CA (160)

 

NATIONALS:

4th '17 Super 32 (182)

1st ’15 NHSCA Sophomore (182)

2

2

Nathan Tausch

SENIOR

 

Poway

SAN DIEGO

1st Oak Hills Bulldog Cup (182)

1st Clovis West Shootout (182)

5th Reno TOC (182)

1st Cerritos TOC (OW, 182)

1st Temecula Valley B4B (182)

3rd Gilroy Mid Cals (182)

1st San Diego Div. 2 (182)

1st San Diego Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Viramontes (HESP)

1-0 vs. Richards (FOL)

1-0 vs. Kilner (GRA

1-0 vs. Finley (RIGH)

3-0 vs. Murphy (RB)

1-0 vs. Sorensen (SMC)

1-0 vs. Golding (OAK)

1-0 vs. Cantoriano (CW)

 

0-1 vs. Simard (SHA)

OH: d. Cantoriano (Clovis W.) 25-9

CWSO: d. Sayles (Clovis) 3:03

CWSO: d. Avila (Porterv.) 11-9

CWSO: d. Jurado (Servite) 1:45

CTOC: d. Olotoa (Orange L.) 4:36

CTOC: d. Finley (Righetti) 3:28

CTOC: d. Viramontes (Hesperia) 11-6

B4B: d. Reboseno (Montclair) 2:08

B4B: d. Auschwitz BG 4:30

B4B: d. Sorensen (S. Marcos) 20-9

B4B: d. Niel PCR 22-10

DUAL: d. Murphy (Rancho B.) 19-14

MID: d. Golding (Oakdale) 22-6

MID: l. Simard (Shasta) 5:30

MID: d. Kilner (Granada) 3-2

MID: d. Richards (Folsom) 3-2

SD2: d. Murphy (Rancho B.) 8-4

SDS: d. Murphy (Rancho B.) 9-7

 

MASTERS/STATE:

’17: 1st SDS, 5th CA (182)

’16: 2nd SDS, 1-2 CA (182)

3

10

Guillermo

Escobedo

SOPHOMORE

Bishop Amat

SOUTHERN

1st Bishop Amat Rumble (195)

2nd Buchanan Zinkin Classic (182)

3rd Clovis Doc Buchanan (182)

5th Temecula Valley B4B (182)

1st Mission League Finals (182)

1st SS Central Div. (182)

 

1st Southern Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Cosio (TV)

1-0 vs. Kilner (GRA)

1-0 vs. Viramontes (HESP)

1-0 vs. Vardanyan (BUL)

1-0 vs. Sorensen (SMC)

1-0 vs. Nunez (MAYF)

 

2-1 vs. Hernandez (CAP)

 

0-1 vs. Montalvo (BUC)

0-1 vs. Gomez (BIR)

BA: d. Cornelius (Orange Lut.) 10-4

ZINK: d. Deverick (P. Robles) 1:22

ZINK: d. Kilner (Granada) 4-2

ZINK: l. Montalvo (Buchanan) 11-2

DOCB: l. Hernandez (Capistrano) 3-1

DOCB: d. Viramontes (Hesperia) 5-2

DOCB: d. Bourne FL 4-2

DOCB: d. Hernandez (Capistrano) 3-2

B4B: d. Peresadko (Esperanza) 9-4

B4B: d. Vardanyan (Bullard) 3-1 SV1

B4B: l. Niel PCR 3-2 UTB

B4B: l. Gomez (Birmingh.) 2-2 UTB

B4B: d. Sorensen (S. Marcos) 5-2

SSC: d. Vargas (Hesperia) 1-0

SSC: d. Nunez (Mayfair) 3:29

SS: d. Atilano (Calif.) 9-0

SS: d. Alleman (Irvine) 0:40

SS: d. Hernandez (Capistrano) 3-1 TB

SS: d. Cosio (Temecula V.) 8-3

 

MASTERS/STATE:

’17: 6th SS, 4-2 Top 12 CA (170)

4

3

Ryan Cosio

JUNIOR

 

Temecula

Valley

SOUTHERN

1st Southwestern League (182)

1st SS Inland Div. (182)

 

2nd Southern Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Nunez (MAYF)

1-0 vs. Vargas (HESP)

 

0-1 vs. Escobedo (BA)

SSI: d. Alleman (Irvine) 13-5

SS: d. Vargas (Hesperia) 3:09

SS: d. Reynoso (Nothview) 5-2

SS: d. Nunez (Mayfair) 0:54

SS: l. Escobedo (Bishop Am.) 8-3

 

MASTERS/LEAGUE:

’17: 1st SS, 3-2 Qtrs. CA (182)

’16: 7th SS, 1-2 CA (170)

 

NATIONALS:

1st ’17 Cadet Nationals Folkstyle (182)

4th ’16 Cadet Nationals Folkstyle (182)

5

4

Gerardo

Hernandez

SENIOR

Capistrano

Valley

SOUTHERN

1st Marina Mann Classic (182)

4th Clovis Doc Buchanan (182)

1st Five Counties (182)

1st Laguna Hills Tourney (182)

1st SS Coastal Div. (182)

 

3rd Southern Section (182)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Murphy (RB)

1-0 vs. Gomez (BIR)

1-0 vs. Maiden (STK)

 

1-2 vs. Escobedo (BA)

 

0-1 vs. Montalvo (BUC)

MAN: d. Alleman (Irvine) 1:37

DOCB: d. Murphy (Rancho B.) 12-4

DOCB: d. Gomez (Birmingh.) 8-4

DOCB: d. Escobedo (Bishop Am.) 3-1

DOCB: l. Montalvo (Buchanan) 1:59

DOCB: d. Jeffer ROSE 9-4

DOCB: l. Escobedo (Bishop Am.) 3-2

5CO: d. Panduro (Lemoore) 3:36

5CO: d. Vargas (Hesperia) 12-3

5CO: d. Murphy (Rancho B.) 7-2

5CO: d. Maiden (Stockdale) 10-3

SSCO: d. Beyeler (Camarillo) 2:47

SS: d. Brenes (Coachella) 2:58

SS: d. Leon (Roosevelt) 8-3

SS: l. Escobedo (Bishop Am.) 3-1 TB1

SS: d. Hanessian (Simi V.) 1:54

SS: d. Alleman (Irvine) 20-4

 

MASTERS/STATE:

’17: 3rd SS, 2-2 Qtrs. CA (182)

’16: 2-3 Qtrs. SS (182)

’15: 1-2 SS (182)

 

NATIONALS:

3rd ‘17 NHSCA Junior (182)

6th ’16 NHSCA Sophomore (182)

6

5

Matthew

Martinez

SENIOR

Alvarez

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula Inv. (220)

2nd Chukchansi Invite (195)

1st Aptos Pat Lovell Classic (195)

6th Doc Buchanan (195); I-D

1st Gilroy Mid Cals (182)

1st Monterey Bay League (182)

 

1st Central Coast Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Maiden (STK)

1-0 vs. Richards (FOL)

1-0 vs. Simard (SHA)

 

0-1 vs. Montalvo (BUC)

0-1 vs. Reyes (CW)

PEN: d. McCarty (Tokay) 1:03

CHUK: d. Maiden (Stockdale) 3-2

CHUK: l. Montalvo (Buchanan) 1:05

APT: d. Rentfro (Hilmar) 4-0

APT: d. Takafua (Fremont) 1:17

DOCB: d. Vargas (Hesperia) 1:33

DOCB: d. Mosco BC 4-2

DOCB: l. Reyes (Clovis W.) 17-5

DOCB: d. Winslow (Sonoma V.) 8-1

DOCB: d. Schmitt (Mater DC) 1:34

MID: d. Lowe (Del Oro) 5-0

MID: d. Richards (Folsom) 1:31

MID: d. Simard (Shasta) 1:27

 

MASTERS/STATE:

’17: 1st CCS, 2-2 CA (182)

’16: 1st CCS, 1-2 CA (170)

’15: 5th CCS (145)

7

8

Breck Jeffus

SENIOR

Turlock

SAC JOAQUIN

2nd Oakdale James Riddle (195)

2nd Los Banos Morning Star (195)

2nd Buchanan Zinkin Classic (195)

1st Central CA Conference (182)

2nd Sac Joaquin Div. 1 AA (182)

 

1st Sac Joaquin Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Golding (OAK)

1-0 vs. Panduro (LEM)

1-0 vs. Retnfro (HILM)

1-0 vs. West (OR)


1-1 vs. Richards (FOL)

 

0-1 vs. Harlan (OAK)

0-2 vs. Good (CLO)

OAK: l. Harlan (Oakdale) fall

LB: d. Rentfro (Hillmar) major

LB: l. Good (Clovis) fall

ZINK: d. Panduro (Lemoore) 1:52

ZINK: d. Peralta (Buchanan) 2:39

ZINK: l. Good (Clovis) 3:26

SJ1AA: d. Lowe (Del Oro) 2:59

SJ1AA: d. West (Oak Ridge) 8-4

SJ1AA: l. Richards (Folsom) 2-1

SJS: d. Golding (Oakdale) 4-2 OT

SJS: d. Richards (Folsom) 8-5

 

MASTERS/STATE:

’17: 3rd SJS, 2-2 CA (195)

’16: 7th SJS (195)

 

 

8

6

Kyle Richards

JUNIOR

Folsom

SAC JOAQUIN

1st Vista Del Lago Tourney (220)

1st Curt Mettler Inv. (195)

All-T, Folsom Jailbreak Duals (195)

2nd Sierra Nevada Classic (195)

2-2 Clovis Doc Buchanan (195)

2nd Tim Brown Memorial (195)

1st Windsor KOTM (195)

4th Gilroy Mid Cals (182)

1st Sierra Foothill League (182)

1st Sac Joaquin Div. 1 AA (182)

 

2nd Sac Joaquin Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Bicocca (OR)

1-0 vs. Vardanyan (BUL)

1-0 vs. Golding (OAK)

 

1-1 vs. Jeffus (TURL)

 

0-1 vs. Harlan (OAK)

0-1 vs. Tausch (POW)

0-1 vs. Martinez (ALV)

0-1 vs. Chavez (LIB)

VDL: d. Fuentes (Bear Creek) 2:33

CM: d. Bicocca (Oak Ridge) 10-6

SN: d. St. Andre (Lassen) 5-0

DOCB: d. Molina (Sultana) 2:26

DOCB: d. Winslow (Sonoma V.) 13-0

DOCB: l. Harlan (Oakdale) 2-0

DOCB: l. Mosco BC 4-1

DUAL: d. Lowe (Del Oro) 9-5

TIM: d. Nelson (Ceres) 17-7

TIM: d. Gblah (Elk Grove) fall

TIM: d. Preston SS 4-2

TIM: l. Chavez (Liberty) 6-0

KOTM: d. Winslow (Sonoma)

DUAL: l. Bicocca (Oak Ridge) 3-2

MID: d. Vardanyan (Bullard) 4-2

MID: l. Martinez (Alvarez) 1:31

MID: d. Golding (Oakdale) 2:45

MID: l. Tausch (Poway) 3-2

DUAL: d. Cooper (Tokay) fall

DUAL: d. Island (Vacaville) 11-3

SFL: d. West (Oak Ridge) major

SJ1AA: d. Azevedo (Pitman) 11-0

SJ1AA: d. Fernandez (El Capitan) 0:35

SJ1AA: d. Jeffus (Turlock) 2-1

SJS: d. Houghten (Calvareas) 4-0

SJS: l. Jeffus (Turlock) 8-5

 

MASTERS/STATE:

’17: 5th SJS, 2-2 CA (220)

’16: 2nd SJS, 2-2 CA (195)

9

7

Quinn Simard

SENIOR

Shasta

NORTHERN

1st Vista Del Lago Tourney (195)

2nd Oakdale James Riddle (182)

3rd Sierra Nevada Classic (182)

1st Chico Joe Rios Memorial (182)

1st Tim Brown Memorial (182)

2nd Gilroy Mid Cals (182)

1st North. Section Div. 1 (182)

 

1st Northern Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Tausch (POW)

1-0 vs. Murphy (RB)

3-0 vs. Villapania (GRID)

 

0-1 vs. Martinez (ALV)

0-1 vs. Golding (OAK)

VDL: d. Alava (Benicia) 3-2

OAK: l. Golding (Oakdale)

SN: d. Lewis (Franklin) 0:43

SN: d. Murphy (Rancho Bern.) 6-2

CHI: d. Kilton (Woodcreek) 7-3

CHI: d. Villapania (Gridley) 6-0

TIM: d. Roach (St. Bernards) 12-2

TIM: d. Klonicke SS fall

TIM: d. Villapania (Gridley) fall

MID: d. Alava (Benicia) 3-1

MID: d. Guffey TUT 0:29

MID: d. Tausch (Poway) 5:30

MID: l. Martinez (Alvarez) 1:27

NS1: d. McCoy (Chico)

NS: d. McCoy (Chico) 3-2

NS: d. Villapania (Gridley) 5:48

 

MASTERS/STATE:

’17: 2nd NS, 2-2 CA (170)

’16: 2nd NS, 1-2 CA (160)

10

9

Carlos Gomez

SENIOR

 

Birmingham

LOS ANGELES

3-2 Vacaville Larry Nelson (182)

2nd Rosemead West Coast Cl. (182)

1st Upland Black Watch (182)

8th Clovis Doc Buchanan (182); I-D

3rd Temecula Valley B4B (182)

 

1st Los Angeles City Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Escobedo (BA)

1-0 vs. Maiden (STK)

1-0 vs. Vardanyan (BUL)

1-0 vs. Bicocca (OR)

 

0-1 vs. Viramontes (HESP)

0-1 vs. Hernandez (CAP)

0-1 vs. Yang (BV)

0-1 vs. Sorensen (SMC)

0-1 vs. Lindsey (CN)

DUAL: d. Bicocca (Oak Ridge)

DUAL: l. Yang (Bella Vista)

DUAL: l. Lindsey (Clovis No.)

WCC: d. Velado (Palisades) 14-9

WCC: l. Viramontes (Hesperia) 4-3

UPL: d. Ramos (Ventura) 13-3

UPL: d. Leon (Roosevelt) 14-11

DOCB: l. Hernandez (Capistrano) 6-4

DOCB: d. Velado (Palisades) 10-2

DOCB: d. Butts FENT 12-3

DOCB: d. Maiden (Stockdale) 7-4

DOCB: l. Jeffer ROSE 10-4

B4B: l. Sorensen (S. Marcos) 9-8

B4B: d. Sobas CHAN -3

B4B: d. Auschwitz BG 4:59

B4B: d. Escobedo (Bishop A.) 2-2 UTB

B4B: d. Vardanyan (Bullard) 7-5 SV1

 

MASTERS/STATE:

’17: 1st LAS, 2-2 CA (182)

’16: 2nd LAS, 0-2 CA (145)

11

11

Jack Kilner

JUNIOR

 

Granada

NORTH COAST

2nd Curt Mettler Inv. (182)

All-T, Folsom Jailbreak Duals (182)

3rd Buchanan Zinkin Classic (182)

5th Cerritos TOC (182)

2-2 Clovis Doc Buchanan (182)

1st Windsor KOTM (182)

5th Gilroy Mid Cals (182)

1st East Bay League (182)

 

1st North Coast Section (182)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Vardanyan (BUL)

1-0 vs. Finley (RIGH)

1-0 vs. Golding (OAK)

2-0 vs. Peresadko (ESP)

 

0-1 vs. Tausch (POW)

0-1 vs. Escobedo (BA)

0-1 vs. Viramontes (HESP)

0-1 vs. Yang (BV)

0-1 vs. Gould (VAL)

CM: d. Martin (Buchanan) 5-4

CM: l. Yang (Bella Vista) 3-1

ZINK: d. West (Oak Ridge) 8-6 SV1

ZINK: l. Escobedo (Bishop Am.) 4-2

ZINK: d. Peresadko (Esperanza) 9-5

ZINK: d. Vardanyan (Bullard) 7-0

CTOC: d. W. Yamasaki (D. Pueb) 8-3

CTOC: l. Viramontes (Hesperia) 7-2

CTOC: l. Gould (Valencia) 3-2

CTOC: d. Perasadko (Epseranza) 9-3

DOCB: d. Finley (Righetti) 12-5

DOCB: l. Bourne FL 2:54

DOCB: l. Jeffer ROSE 8-0

KOTM: d. Celeya (St. Patricks) TF

MID: l. Guffey TUT 6-4

MID: d. Lowe (Del Oro) 10-4

MID: d. Vardanyan (Bullard) 1-0

MID: l. Tausch (Poway) 3-2

MID: d. Golding (Oakdale) 9-0

NCS: d. Rodondi (College P.) 13-1

 

MASTERS/STATE:

’17: 1st NCS, 0-2 CA (160)

’16: 4-2 NCS (152)

12

13

Robert Maiden

SENIOR

Stockdale

CENTRAL

2nd Bakersfield Rumble Rig (195)

3rd Chukchansi Invite (195)

1st Reedley CA Classic (195)

2-2 Qtrs. Clovis Doc Buchanan (182)

2nd Five Counties (182)

1st CIT Morro Bay (182)

1st So-west Yosemite League (182)

5th Yosemite Valley Div. (182); I-D

 

3rd Central Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Golding (OAK)

1-0 vs. Maldonado (AVE)

 

1-1 vs. Avila (PORT)

 

0-1 vs. Harlan (OAK)

0-1 vs. Montalvo (BUC)

0-1 vs. Martinez (ALV)

0-1 vs. Hernandez (CAP)

0-1 vs. Gomez (BIR)

0-1 vs. Contreras (MADS)

BAK: d. Alcala (Redwood) TF

BAK: l. Harlan (Oakdale) 11-1

CHUK: d. Azevedo (Pitman) 5:06

CHUK: l. Martinez (Alvarez) 3-2

CHUK: d. Watson (Edison) 8-7

DOCB: d. Golding (Oakdale) 4-2

DOCB: l. Cardenas BC 5:01

DOCB: l. Gomez (Birmingh.) 7-4

5CO: d. Roper LV 11-4

5CO: d. Espinoza (Santa Ana) 0:56

5CO: d. Gilcrist ORT 13-2

5CO: l. Hernandez (Capistrano) 10-3

CIT: d. Beyeller (Camarillo) 14-0

CIT: d. Rangel (Dinuba) 7-1

CIT: d. Azevedo (Dinuba) 3:06

YV: l. Contreras (Madera So.)

YV: d. Alcala (Redwood) 9-2

YV: d. Sayles (Clovis) 14-3

YV: l. Avila (Porterv.) 0:35

CS: d. Avila (Porterv.) 4-3

CS: l. Montalvo (Buchanan) 17-6

CS: d. Maldonado (Avenal) 8-7

CS: d. Bordon (Ridgeview) 1:37

 

MASTERS/STATE:

’17: 7th CS, 4-2 Top 12 CA (182)

’16: 7th CS, 0-2 CA (170)

’15: 9th CS, 0-2 CA (170)

13

14

David

Vardanyan

SENIOR

 

Bullard

CENTRAL

2nd Chukchansi Invite (182)

4th Buchanan Zinkin Classic (182)

1st Aptos Pat Lovell Classic (182)

1st Dinuba Invite (182)

4th Temecula Valley B4B (182)

7th Gilroy Mid Cals (182)

1st County Metro Athl. Conf. (182)

2nd Yosemite Valley Div. (182)

 

2nd Central Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Golding (OAK)

1-0 vs. Contreras (MADS)

1-0 vs. Sorensen (SMC)

1-0 vs. Maldonado (AVE)

1-0 vs. Rawls (STF)

1-0 vs. Peresadko (ESP)

 

0-3 vs. Montalvo (BUC)

0-1 vs. Escobedo (BA)

0-1 vs. Gomez (BIR)

0-1 vs. Richards (FOL)

0-1 vs. Tracy (FRO)

0-2 vs. Kilner (GRA)

CHUK: d. Limon (Kerman) 2:30

CHUK: d. Jackson (Kingsburg) 15-6

CHUK: d. Padilla (Pitman) 7-5 SV1

CHUK: l. Tracy (Frontier) 11-0

ZINK: d. Peresadko (Esperanza) 10-9

ZINK: l. Montalvo (Buchanan) 5:16

ZINK: d. West (Oak Ridge) 2:34

ZINK: l. Kilner (Granada) 7-0

APT: d. Kilton (Woodcreek) 13-7

APT: d. Jimenez (Evergreen) 9-3

DIN: d. Panduro (Lemoore) 3:07

DIN: d. Rangel (Dinuba) 13-3

B4B: d. Houri (LC Canyon) 1:58

B4B: l. Escobedo (Bishop A.) 3-1 SV1

B4B: d. Reboseno (Montclair) 9-0

B4B: d. Golding (Oakdale) 0:24

B4B: d. Sorensen (S. Marcos) 5-4

B4B: l. Gomez (Birmingh.) 7-5 SV1

MID: d. Rawls (St. Francis) -6 SV1

MID: l. Richards (Folsom) 4-2

MID: d. Mabry (Castlemont) 8-2

MID: l. Kilner (Granada) 1-0

MID: d. Guffey TUT 2:20

CMAC: d. Contreras (Madera So.) 6-2

YV: d. Sayles (Clovis) 13-6

YV: l. Montalvo (Buchanan) 17-4

CS: d. Maldonado (Avenal) 7-4

CS: d. Lopez (Bakersf.) 7-6

CS: l. Montalvo (Buchanan) 0:30

 

14

16

Colin Murphy

SENIOR

 

Rancho

Bernardo

SAN DIEGO

1st Peoria Liberty Classic-AZ (182)

2nd LC Canyon Hamada Inv. (182)

4th El Cajon Invite (182)

5th Sierra Nevada Classic (182)

I-D, 3-1 Clovis Doc Buchanan (182)

3rd Five Counties (182)

1st Holtville Rotary Invite (182)

2nd San Diego Div. 2 (182)

 

2nd San Diego Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Finley (RIGH)

2-1 vs. Phillips (UC)

 

0-3 vs. Tausch (POW)

0-2 vs. Hernandez (CAP)

0-1 vs. Simard (SHA)

LCC: l. Beristain (Mater Dei C.) 3-2

ELC: d. Phillips (University C.) 6-4

ELC: l. Beristain (Mater DC) 7-2

ELC: l. Phillips (University C.) 1:45

SN: d. Fernandez (El Capitan) 1:34

SN: d. Jurado (Servite) 3:56

SN: d. Contreras (Madera So.) 1:42

SN: l. Simard (Shasta) 6-2

DOCB: l. Hernandez (Capistrano) 12-4

DOCB: d. Bordon (Ridgeview) 4:33

DOCB: d. Finley (Righetti) 8-4

5CO: d. Nicholson (Trabuco H.) 11-3

5CO: d. Silva (Centennial) 5:57

5CO: d. Alleman (Irvine) 0:43

5CO: l. Hernandez (Capistrano) 7-2

5CO: d. Olotoa (Orange L.) 3:49

5CO: d. Roper CNLV 8-2

DUAL: l. Tausch (Poway) 19-14

SD2: d. Ghosn (Grossm.) 7-1

SD2: l. Tausch (Poway) 8-4

SDS: d. Phillips (University C.) 1:52

SDS: l. Tausch (Poway) 9-7

 

MASTERS/STATE:

’17: 3-2 Qtrs. SDS (160)

’16: 2-2 Qtrs. SDS (152)

 

 

15

15

Hunter Phillips

SENIOR

University City

SAN DIEGO

3rd El Cajon Invite (182)

1st John Glenn Enriquez (182)

1st Spring Vly. Monte Vista (182)

1st Mira Mesa Willie Jones Jr. (182)

1st San Diego Div. 3 (182)

 

3rd San Diego Section (182)

 

Key H2H Results:

1-2 vs. Murphy (RB)

ELC: l. Murphy (Rancho Ber.) 6-4

ELC: d. Murphy (Rancho Ber.) 1:45

MV: d. Ghosn (Granite H.) 7-4

SD2: d. Houri (LC Canyon) 1:48

SDS: d. Houri (LC Canyon) 15-0

SDS: l. Murphy (Rancho Bern.) 1:52

SDS: d. Ghosn (Grossmont) 10-1

 

MASTERS/STATE:

’17: 2nd SDS, 0-2 CA (182)

’16: 2-2 Qtrs. SDS (170)

16

20

Fabian

Maldonado

SENIOR

Avenal

CENTRAL

1st Lemoore Dennis Deliddo (182)

1st Los Banos Morning Star (182)

1st Firebaugh Westside (182)

1st Mission Oak True Wrestler (182)

1st West Sierra League (182)

1st Sierra Sequoia Vly. Div. (182)

 

5th Central Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Jackson (KING)

1-0 vs. Rangel (DIN)

 

0-1 vs. Vardanyan (BUL)

0-1 vs. Maiden (STCK)

LEM: d. Jackson (Kingsburg)

LB: d. Pantoja (Garces) major

MO: d. Garcia (Selma) 9-1

MO: d. Banuelos (Shafter) 7-1

SSV: d. Garcia (Selma) 7-4

SSV: d. Manzo (Chowchilla) 5-4

SSV: d. Rangel (Dinuba) 8-3

CS: l. Vardanyan (Bullard) 7-4

CS: d. Banuelos (Shafter) 9-4

CS: d. Rangel (Dinuba) 4-2

CS: l. Maiden (Stockdale) 8-7

CS: d. Lopez (Bakersf.) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’17: 10th CS, 0-2 CA (170)

’16: 0-3 CS (170)

17

12

Tyler Avila

SOPHOMORE

Porterville

CENTRAL

3rd Clovis West Shootout (182)

1st Rocklin No Guts No Glory (182)

I-D, 3-1 Clovis Doc Buchanan (182)

1st East Yosemite League (182)

4th Yosemite Valley Div. (182); I-D

 

9th Central Section (182)

 

Key H2H Results:

3-0 vs. Lindsey (CN)

 

1-1 vs. Maiden (STK)

 

0-1 vs. Tausch (POW)

0-1 vs. Manzo (CHOW)

CWSO: l. Tausch (Poway) 11-9

CWSO: d. Alcala (Redwood) 4:12

DOCB: l. Cardenas BC 16-1

DOCB: d. Lindsey (Clovis No.) 9-4

YV: d. Lindsey (Clovis N.) 5-2

YV: d. Maiden (Stockdale) 0:35

CS: l. Maiden (Stockdale) 4-3

CS: l. Manzo (Chowchilla) 11-8

CS: d. Sayles (Clovis) 12-2

CS: d. Lindsey (Clovis No.) 5-2

 

18

17

Cody Golding

JUNIOR

Oakdale

SAC JOAQUIN

1st Bakersfield Rumble Rig (182)

1st Oakdale James Riddle (182)

6-2 Reno TOC (182)

1-2 Clovis Doc Buchanan (182)

7th Temecula Valley B4B (182)

6th Gilroy Mid Cals (182)

1st Valley Oak League (182)

1st Sac Joaquin Div. 3 (182)

 

5th Sac Joaquin Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Simard (SHA)

1-0 vs. Mabry (CAST)

1-0 vs. Rawls (STF)

1-0 vs. Lowe (DO)

 

0-1 vs. Tausch (POW)

0-1 vs. Jeffus (TUR)

0-1 vs. Richards (FOL)

0-1 vs. Kilner (GRA)

0-1 vs. Maiden (STO)

0-1 vs. Lindsey (CN)

0-1 vs. West (OR)

0-1 vs. Vardanyan (BUL)

BAK: d. Lopez (Bakersf.) fall

OAK: d. Houghten (Calaveras)

OAK: d. Simard (Shasta)

DOCB: d. Hanessian (Simi Vly.) 2:30

DOCB: l. Maiden (Stockdale) 4-2

DOCB: l. Lindsey (Clovis N.) 8-3

B4B: l. Niel PCR 2:36

B4B: l. Vardanyan (Bullard) 0:24

B4B: d. Auschwitz BG 3-1

MID: d. Mabry (Castlemont) 10-0

MID: l. Tausch (Poway) 22-6

MID: d. Rawls (St. Francis) 2:58

MID: d. Guffey TUT 4:59

MID: l. Richards (Folsom) 2:45

MID: l. Kilner (Granada) 9-0

SJS: d. Beshears (WC Wood) 8-0

SJS: d. Fernandez (El Capitan) 21-5

SJS: d. Lowe (Del Oro) 11-1

SJS: l. Jeffus (Turlock) 4-2 OT

SJS: l. West (Oak Ridge) 1:56

SJS: d. Alava (Benicia) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’16: 1-2 SJS (160)

19

-

John Bordon

JUNIOR

Ridgeview

CENTRAL

2nd The Bash Don Olson (182)

2nd Kern County Invite (182)

1st South Yosemite League (182)

9th Yosemite Valley Div. (182)

 

4th Central Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Manzo (CHOW)

1-1 vs. Lopez (BAK)

1-1 vs. Sayles (CLO)

 

0-1 vs. Montalvo (BUC)

0-1 vs. Maiden (STCK)

0-1 vs. Maez (AG)

BASH: d. Deverick (P. Robles) 6-1

BASH: l. Maez (Arroyo G.) 2:24

KC: d. Pantoja (Garces) 5-3

KC: l. Gould (Valencia) 4-3

YV: l. Lopez (Bakersf.) 6-5 OT

YV: l. Sayles (Clovis) 0:40

YV: d. Alcala (Redwood) 9-1

YV: d. Pafford (Frontier) 14-4

CS: d. Banuelos (Shafter) 7-5

CS: l. Montalvo (Buchanan) 0:44

CS: d. Sayles (Clovis) 7-6

CS: d. Manzo (Chowchilla) 9-7

CS: d. Lopez (Bakersf.) 5-2

CS: l. Maiden (Stockdale) 1:37

 

20

22

Jace Villapania

SENIOR

Gridley

NORTHERN

1st Orland Doc Petersen (182)

1st Wheatland Savedra (182)

2nd Chico Joe Rios Memorial (182)

2nd Tim Brown Memorial (182)

1st Corning Invitational (182)

1st North. Section Div. 2 (182)

 

2nd Northern Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. West (OR)

 

0-3 vs. Simard (SHA)

CHI: d. Probis (Vacaville) fall

CHI: l. Simard (Shasta) 6-0

TIM: d. Griffiths (Ponderosa) fall

TIM: d. West (Oak Ridge) fall

TIM: l. Simard (Shasta) fall

COR: d. McCoy (Chico)

NS2: d. Reynolds (Sutter) 15-0

NS: d. Reynolds (Sutter) 2:30

NS: l. Simard (Shasta) 5:48

 

MASTERS/STATE:

’16: 3rd NS (145)

’15: 3rd NS (126)

21

35

Zeke

Alleman

SENIOR

Irvine

SOUTHERN

1st Trabuco Hills Tourney (182)

2nd Irvine Andrew Pena (182)

2nd Marina Mann Classic (182)

1st Ontario Tourney (182)

8th Five Counties (182); I-D

1st Pacific Coast League (182)

2nd SS Inland Div. (182)

 

4th Southern Section (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Nunez (MAY)

1-0 vs. Peresakdo (ESP)

2-0 vs. Leon (ROO)

1-0 vs. Reynoso (NVW)

 

0-1 vs. Escobedo (BA)

0-1 vs. Cosio (TV)

0-2 vs. Hernandez (CAP)

0-1 vs. Burdette (TH)

0-1 vs. Murphy (RB)

TH: d. Hill (Trabuco H.) fall

AP: l. Burdette (Trabuco H.) 6-4

MAN: l. Hernandez (Capistrano) 1:37

5CO: d. Zotea (Fountain V.) 15-0

5CO: l. Murphy (Rancho Bern.) 0:43

5CO: d. Leon (Roosev.) 11-4

5CO: l. Roper CNLV 10-2

SSI: d. Reynoso (Northview) 7-6

SSI: l. Cosio (Temecula V.) 13-5

SS: d. Mendoza (Hillcrest) 12-0

SS: d. Perasadko (Esperanza) 9-7

SS: l. Escobedo (Bishop Am.) 0:40

SS: d. Ramos (Ventura) 7-5

SS: d. Leon (Roosev.) 13-5

SS: d. Nunez (Mayfair) 12-4

SS: l. Hernandez (Capistrano) 20-4

 

MASTERS/LEAGUE:

’17: 0-2 SS (170)

22

21

Jarrod Nunez

SENIOR

Mayfair

SOUTHERN

1st Edison Beach Bash (OW, 195)

2nd Marina Mann Classic (195)

2nd Cerritos TOC (195)

6th Five Counties (195)

2nd CIT Morro Bay (195)

1st Suburban League (182)

2nd SS Central Div. (182)

 

6th Southern Section (182); I-D

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Tallent (PIT)

1-0 vs. Olotoa (OL)

 

0-1 vs. Escobedo (BA)

0-1 vs. Cosio (TV)

0-1 vs. Bicocca (OR)

0-1 vs. Alleman (IRV)

0-1 vs. Cornelius (OL)

0-1 vs. Barela (NVW)

MAN: d. Tuong (Victor V.) 9-2

CTOC: d. Stewart (Granada) 4-2

CTOC: d. Bisping (Canyon) 5-4

CTOC: l. Cornelius (Orange L.) 3-2

5CO: l. Cooper (Tokay) 3-0

5CO: d. Cabral (Sylmar) 3:42

5CO: d. Briceno (Simi V.) 9-4

5CO: l. Barela (Northview) 7-3

5CO: l. Voong (Arroyo) 2:49

CIT: d. Aparicio (Central) 13-2

CIT: d. Tallent (Pitman) 6-0

CIT: l. Bicocca (Oak Ridge) 2:53

SSC: d. Jurado (Servite) 0:47

SSC: d. Olotoa (Orange L.) 8-6

SSC: l. Escobedo (Bishop A.) 3:29

SS: d. Mora (Claremont) 7-5

SS: d. Beyeler (Camarillo) 3:12

SS: d. Maez (Arroyo Grande) 4-1

SS: l. Cosio (Temecula V.) 0:54

SS: l. Alleman (Irvine) 12-4

SS: l. Hanessian (Simi V.) I-D

 

MASTERS/STATE:

’17: 1-2 SS (182)

23

HM

Elliot Houghten

JUNIOR

 

Calaveras

SAC JOAQUIN

3rd Oakdale James Riddle (182)

5th Casa Roble Marty Manges (182)

2-2 Sierra Nevada Classic (182)

7th Tim Brown Memorial (182)

1st Sac Joaquin Div. 5 (182)

 

3rd Sac Joaquin Section (182)

OAK: l. Golding (Oakdale)

CR: l. Yang (Bella Vista)

CR: l. Kilton (Woodcreek)

SN: d. Alava (Benicia) 1-0

SN: l. Contreras (Madera S.) 7-2 SV1

TIM: l. Klonicke SS 6-0

TIM: d. Kilton (Woodcreek) 14-0

TIM: l. Roach (St. Bernards) fall

TIM: d. Pike (El Dorado) fall

SJS: d. Azevedo (Pitman) 3-0

SJS: d. West (Oak Ridge) 12-8

SJS: l. Richards (Folsom) 4-0

SJS: d. Alava (Benicia) 6-2

 

MASTERS/LEAGUE:

’17: 1-2 SJS (160)

24

24

Kaden West

SOPHOMORE

Oak Ridge

SAC JOAQUIN

4-3 Vacaville Larry Nelson (182)

6th Curt Mettler Inv. (182)

6th Buchanan Zinkin Classic (182)

3rd Tim Brown Memorial (182)

4th CIT Morro Bay (182); I-D

2nd Sierra Foothill League (182)

5th Sac Joaquin Div. 1 AA (182)

 

4th Sac Joaquin Section (182); I-D

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lindsey (CN)

1-0 vs. Yamasaki (DP)

1-0 vs. Rangel (DIN)

1-0 vs. Lowe (DO)

1-0 vs. Myers (FRK)

1-0 vs. Golding (OAK)

 

0-1 vs. Richards (FOL)

0-1 vs. Jeffus (TURL)

0-1 vs. Kliner (GRA)

0-1 vs. Vardanyan (BUL)

0-1  vs. Houghten (CAL)

0-1 vs. Peresadko (ESP)

0-1 vs. Villapania (GRID)

0-1 vs. Maez (AG)

0-1 vs. Azevedo (PIT)

DUAL: d. Deverick (P. Robles)

DUAL: d. Lindsey (Clovis No.)

DUAL: l. Smith (Birmingham)

DUAL: l. Yang (Bella Vista)

DUAL: l. Chapman (Vacaville)

CM: l. Martin (Buchanan) 3:21

CM: l. Gonzalez (Rocklin) 6-2

CM: l. Lewis (Franklin) 6-0

ZINK: l. Kilner (Granada) 8-6 SV1

ZINK: l. Vardanyan (Bullard) 2:34

ZINK: l. Peresadko (Esper.) 10-8 SV1

TIM: d. Lawrence (Escalon) fall

TIM: l. Villapania (Gridley) fall

TIM: d. Roach (St. Bernard) fall

TIM: d. Klonicke SS 12-1

CIT: l. Maez (Arroyo G.) fall

CIT: d. Jurado (Servite) fall

CIT: d. Yamasaki (D. Pueblos) 0:42

CIT: d. Cardwell (Buchanan) 6-1

CIT: d. Rangel (Dinuba) 1:34

SFL: d. Lowe (Del Oro)

SFL: l. Richards (Folsom) major

SJ1AA: l. Jeffus (Turlock) 8-4

SJ1AA: l. Azevedo (Pitman) 11-10

SJ1AA: d. Fernandez (El Capit.) 2:41

SJS: d. Robert (Vintage) 1:04

SJS: l. Houghten (Calaveras) 12-8

SJS: d. Myers (Franklin) 2:40

SJS: d. Robert (Vintage) 1:31

SJS: d. Golding (Oakdale) 1:56

 

MASTERS/STATE:

’17: 3-2 SJS (170)

25

40

Julius Rangel

SENIOR

Dinuba

CENTRAL

5th Chukchansi Invite (182)

4th C Roble Marty Manges (182); I-D

2nd Dinuba Invite (182)

2-2 Temecula Valley B4B (182)

5th CIT Morro Bay (182)

1st Central Sequoia League (182)

2nd Sierra Sequoia Vly. Div. (182)

 

7th Central Section (182)

CHUK: d. Panduro (Lemoore) 3:17

CHUK: d. Roth (Liberty) 2:32

CHUK: l. Tracy (Frontier) 15-3

CHUK: l. Jackson (Kingsburg) 3-1

CHUK: d. Padilla (Pitman) 1:00

CR: l. Lewis (Franklin) TF

DIN: d. Fernandez (El Capitan) 10-7

DIN: l. Vardanyan (Bullard) 13-3

B4B: l. Auschwitz BG 11-3

B4B: d. Lopez (Bakersf.) 4:56

B4B: l. Reboseno (Montclair) 4-2

CIT: d. Hanessian (Simi V.) 5:47

CIT: l. Maiden (Stockdale) 7-1

CIT: l. West (Oak Ridge) 1:34

SSV: d. Banuelos (Shafter) fall

SSV: l. Maldonado (Avenal) 8-3

CS: l. Maiden (Stockdale) 9-6

CS: d. Lindsey (Clovis N.) 5:52

CS: l. Maldonado (Avenal) 4-2

CS: d. Manzo (Chowchilla) 2:30

 

MASTERS/STATE:

’17: 0-2 CS (160)

’15: 0-3 CS (126)

26

-

Anthony Lopez

SENIOR

Bakersfield

CENTRAL

6th Clovis West Shootout (182)

2nd Bakersfield Rumble Rig (1820

2-2 Temecula Valley B4B (182)

3-2 CIT Morro Bay (182)

2nd So-west Yosmite league (182)

8th Yosemite Valley Div. (182)

 

6th Central Section (182)

 

CWSO: l. Avila (Porterv.) 3:54

CWSO: l. Sayles (Clovis) 11-2

BAK: l. Golding (Oakdale) fall

B4B: l. Vardanyan (Bullard) 12-7

B4B: l. Rangel (dinuba) 4:56

CIT: l. Beyeler (Camarillo) 8-2

CIT: l. West 9Kaden W.) 3:45

YV: l. Montalvo (Buchanan) 1:53

YV: d. Bordon (Ridgeview) 6-5 OT

YV: l. Lindsey (Clovis No.) 1:20

YV: l. Sayles (Clovis)

CS: l. Bordon (Ridgeview) 5-2

CS: l. Maldonado (Avenal) 3-1

CS: d. Manzo (Chowchilla) 4-2

CS: d. Lindsey (Clovis N.) 4-2

CS: l. Vardanyan (Bullard) 7-6

 

27

19

Trent Lindsey

JUNIOR

Clovis North

CENTRAL

3-3, Vacaville Larry Nelson (195)

1-2 Walsh Ironman-OH (195)

2-2 Clovis Doc Buchanan (182)

2-2 Gilroy Mid Cals (182)

1st Central Last Chance Inv. (182)

2nd Tri River Athl. Conf. (182)

3rd Yosemite Valley Div. (182)

 

10th Central Section (182)

 

DUAL: l. Yang (Bella Vista)

DUAL: l. West (Oak Ridge)

DUAL: d. Gomez (Birmingh.)

DUAL: l. West (Oak Ridge)

DUAL: d. Probis (Vacaville) 7-6

DUAL: l. Rodriguez (Selma) 15-5

DUAL: l. Cantoriano (Clovis W.) 5-2

DOCB: l. Viramontes (Hesperia) 16-1

DOCB: d. Alcala (Redwood) 15-6

DOCB: d. Golding (Oakdale) 8-3

DOCB: l. Avila (Porterville) 9-4

MID: l. C. Jimenez (Evergreen) 11-5

MID: l. Rawls (St. Francis) 10-7

LC: d. Manzo (Chowchilla) 13-4

TRAC: d. Sayles (Clovis) 7-3

TRAC: l. Montalvo (Buchanan) fall

YV: d. Alcala (Redwood) 2:22

YV: l. Avila (Porterv.) 5-2

YV: d. Lopez (Bakersf.) 1:20

CS: l. Lopez (Bakersf.) 4-2

CS: l. Rangel (Dinuba) 5:52

CS: d. Banuelos (Shafter) 7-6

CS: l. Avila (Porterv.) 5-2

 

MASTERS/STATE:

’17: 9th CS, 2-2 CA (182)

28

29

Denzel Mabry

JUNIOR

Castlemont

OAKLAND

1st Bay Area 55 Invite (182)

1st Northgate Bill Martell (182)

1st Liberty Lou Bronzan (182)

2-2 Sierra Nevada Classic (182)

1st Granada Mat Classic (182)

4-2 Gilroy Mid Cals (182)

2nd Mission San Jose Inv. (182)

 

1st Oakland Athl. League (185)

 

Key H2H Results:

3-0 vs. Celaya (SP)

 

0-1 vs. Montalvo (BUC)

0-1 vs. Golding (OAK)

0-1 vs. Vardanyan (BUL)

BM: d. Celaya (St. Patrick) 3:09

LB: d. Celaya (St. Patrick) 7-4

SN: l. Lund (Edison) 4-3

MID: l. Golding (Oakdale) 10-0

MID: l. Vardanyan (Bullard) 8-2

MSJ: d. Celaya (St. Patrick)

MSJ: l. Montalvo (Buchanan) 1:47

 

MASTERS/STATE:

’17: 1st OS, 1-2 CA (182)

’16: 1st OS, 0-2 CA (182)

29

-

Nico

Hanessian

JUNIOR

Simi Valley

SOUTHERN

3rd Newbury Park Inv. (182)

3rd Rosemead West Coast Cl. (182)

1-2 Clovis Doc Buchanan (182)

3-2 Five Counties (182)

3rd CIT Morro Bay (182)

1st Coastal Canyon League (182)

4th SS Coastal Div. (182)

 

5th Southern Section (182)

 

NP: l. Velado (Palisades) 7-5

WCC: l. Viramontes (Hesperia) 3:25

WCC: d. Fulgentes (Royal) 1:37

WCC: d. Velado (Palisades) 1:39

DOCB: l. Golding (Oakdale) 2:30

DOCB: l. Jeffer ROSE 0:47

5CO: d. Leon (Roosevelt) 8-2

5CO: l. Espinosa (Santa Ana) 4-0

5CO: d. Nicholson (Trabuco H.) 3:27

5CO: l. Roper CNLV 1:42

CIT: l. Rangel (Dinuba) 5:47

CIT: d. Panduro (Lemoore) fall

CIT: d. Beyeler (Camarillo) 2:16

CCL: d. Beyeler (Camarillo)

SSCO: d. Harkey (Dana H.) 3-1

SSCO: l. Nicholson (Trabuco H.) 0:57

SSCO: d. Valadez (Santiago GG) 2:01

SSCO: l. Nicholson (Trabuco H.) 3-2

SS: l. Atilano (Calif.) 13-3

SS: d. Jurado (Servite) 0:30

SS: d. Beyeler (Camarillo) 1:19

SS: d. Reynoso (Northv.) 2:08

SS: d. Vargas (Hesperia) 3-2

SS: l. Hernandez (Capistrano) 1:54

SS: d. Nunez (Mayfair) I-D

 

30

36

Brando

Reynoso

SENIOR

Northview

SOUTHERN

1st Carter Classic (OW, 195)

7th El Cajon Invite (195)

I-D, Qtrs. Peoria Invite-AZ (182)

1st Valle Vista League (182)

5th SS Inland Div. (182)

 

9th Southern Section (182)

CAR: d. R. Vargas (Hesperia) 1:24

ELC: l. Serebryako (Valley Ctr.) 5-4

DUAL: d. Mendoza (Hillcrest) fall

SSI: l. Alleman (Irvine) 7-6

SSI: l. Sparrow (Lompoc) 5-3

SS: d. Avila (Blooming.) 4-2

SS: d. Banks (Canyon) 1:56

SS: l. Cosio (Temecula V.) 5-2

SS: l. Hanessian (Simi V.) 2:08

SS: d. Maez (Arroyo G.) 4-0

SS: d. Ramos (Ventura) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’17: 0-2 SS (160)

31

HM

Brandon Leon

SOPHOMORE

Roosevelt

SOUTHERN

1st Citrus Hill Hawks Nest (182)

2nd Upland Black Watch (182)

1st Arlington Riverside Cty. (182)

4-2 Five Counties (182)

1st Big 8 League (182)

1st SS Eastern Div. (182)

 

7th Southern Section (182)

CH: d. Tejeda (Hillcrest) 3:28

UPL: l. Gomez (Birmingh.) 14-11

5CO: l. Hanessian (Simi V.) 8-2

5CO: d. Harkey (Dana H.) 2:15

5CO: d. Panduro (Lemoore) 2:45

5CO: l. Alleman (Irvine) 11-4

SSE: d. Flores (Carter) 1:58

SS: d. Rebosenol (Roosev.) 3:47

SS: d. Ramos (Ventura) 8-5

SS: l. Hernandez (Capistrano) 8-3

SS: d. Mora (Claremont) 10-1

SS: l. Alleman (Irvine) 13-5

SS: d. Vargas (Hesperia) 8-5

 

MASTERS/STATE:

’17: 0-2 SS (182)

32

37

Raymond

Vargas

SENIOR

Hesperia

SOUTHERN

2nd Carter Classic (195)

1st Rosemead West Coast Cl. (195)

3-2 Cerritos TOC (195)

1-2 Clovis Doc Buchanan (195)

2-2 Five Counties (182)

2nd Bak. Highland Invite (182); I-D

1st Mojave River League (182)

3rd SS Central Div. (182)

 

8th Southern Section (182)

 

CAR: l. Reynoso (Northview) 1:24

WCC: d. Voong (Arroyo) 3-1

CTOC: l. Stewart (Granada) 7-2

DOCB: l. Martinez (Alvarez) 1:33

DOCB: d. Lopez (Buchanan) 3-2

DOCB: l. Schmitt (Mater DC) 5-3

5CO: d. Jurado (Servite) 6-5

5CO: l. Hernandez (Capistrano) 12-3

5CO: l. Roper CNLV 5-2

SSC: d. Rebosenol (Montclair) 6-3

SSC: l. Escobedo (Bishop Am.) 1-0

SSC: d. Jurado (Servite) 8-2

SSC: d. Olotoa (Orange L.) fall

SS: d. Nicholson (Trabuco H.) 8-2

SS: l. Cosio (Temecula V.) 3:09

SS: d. Olotoa (Orange L.) 8-1

SS: d. Reboesenol (Montclair) 4-1

SS: d. Maez (Arroyo G.) 3:58

SS: l. Hanessian (Simi V.) 3-2

SS: l. Leon (Roosev.) 8-5

 

33

-

Lucian Manzo

JUNIOR

Chowchilla

CENTRAL

3-2 Chukchansi Inv. (182)

1st Reedley CA Classic (182)

I-D, 2-1 CIT Morro Bay (182)

1st Central Valley Invite (182)

2nd Central Last Chance Inv. (182)

1st North Sequoia League (182)

4th Sierra Sequoia Vly. Div. (182)

 

8th Central Section (182)

CHUK: l. Jackson (Kingsb.) 12-4

CHUK: l. Cardwell (Buchanan) 4:00

CIT: l. Jurado (Servite) 3:52

CVI: d. Alcala (Redwood) 2:52

LC: l. Lindsey (Clovis No.) 13-4

NSL: d. K. Roth (Liberty) 1:00

SSV: d. Chavez (Tranq.) 11-9

SSV: l. Maldonado (Avenal) 5-4

SSV: l. Banuelos (Shafter) fall

CS: l. Lopez (Bakersf.) 4-2

CS: d. Avila (Porterv.) 11-8

CS: l. Bordon (Ridgeview) 9-7

CS: l. Rangel (Dinuba) 2:30

 

34

HM

Nicholas Ghosn

SENIOR

Grossmont

SAN DIEGO

2nd Mar Vista Bud Harbin (195)

2nd Mira Mesa Marauder (195)

7th El Cajon Invite (182)

3rd Spring Vly. Monte Vista (182)

3rd San Diego Div. 2 (182)

 

4th San Diego Section (182)

MV: l. Serebryakov (Valley Ctr.) 5-2

MM: l. Serebryakov (Valley Ctr.) 3:00

MV: l. Phillips (University C.) 7-4

SD2: l. Murphy (Rancho B.) 7-1

SDS: l. Tausch (Poway) 1:40

SDS: d. Serebraykov (Valley Ctr.) 4-1

SDS: l. Phillips (University C.) 10-1

 

MASTERS/STATE:

’17: 6th SDS (195)

’15: 3-2 SDS (182)

 

 

35

HM

Koe Alava

SENIOR

Benicia

SAC JOAQUIN

 

2nd Vista Del Lago Tourney (195)

3-2 Sierra Nevada Classic (182)

6th Chico Joe Rios Memorial (195)

4th Windsor KOTM (182)

3-2 Gilroy Mid Cals (182)

1st Sac Joaquin Div. 2 (182)

 

6th Sac Joaquin Section (182)

 

VDL: l. Simard (Shasta) 3-2

SN: l. Houghten (Calaveras) 1-0

CHI: l. Island (Vacaville) 3-1

CHI: l. Gipson (Sutter) 1-0

KOTM: l. Celaya (St. Patricks) fall

KOTM: l. Abushi (Arroyo)

MID: d. Ozden (Menlo-Ath.) 17-5

MID: l. Simard (Shasta) 3-1

MID: l. Kilner (Granada) 3-1

SJS: d. Meyers (Franklin) 11-3

SJS: l. Jeffus (Turlock) 8-2

SJS: d. Fernandez (El Capitan) 10-1

SJS: d. Lowe (Del Oro) 7-3

SJS: l. Houghten (Calaveras) 6-2

SJS: l. Golding (Oakdale) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’17: 2-2 Qtrs. SJS (182)

’15: 3-2 SJS (195)

36

HM

Joe Rodondi

SENIOR

 

College Park

NORTH COAST

4th Aptos Pat Lovell Classic (182)

4-2 Chico Joe Rios Memorial (182)

1st M. Carrillo Puma Classic (182)

4th Mission San Jose Inv. (182)

1st Diablo Athl. League (182)

 

2nd North Coast Section (182)

APT: l. Reynolds (Sutter) 7-5 TB1

APT: d. Kilton (Woodcreek) 4-1

CHI: l. Banks (Canyon) 5-2

CHI: l. Houri (LC Canyon) 9-3

PU: d. Reynolds (Sutter) 12-2

PU: d. Roach (St. Bernards)

MSJ: d. Cardwell (Buchanan) 4-2

MSJ: l. Sayles (Clovis) 3:31

MSJ: d .Celaya (St. Patricks) 3:53

MSJ: l. Sayles (Clovis) 9-1

NCS: d. Kohl (Castro V.) 3-0

NCS: l. Kilner (Granada) 13-1

 

MASTERS/STATE:

’17: 3-2 NCS (182)

37

-

Ricardo

Gallardo

SENIOR

San Benito

MBL

3rd Los Banos Morning Star (182)

I-D, Aptos Pat Lovell Classic (182)

4th Apple Cider Classic (182)

2nd Firebaugh Westside (182)

3-2 Overfelt Classic (170)

2nd Monterey Bay League (182)

 

2nd Central Coast Section (182)

 

LB: d. Sayles (Clovis) fall

LB: l. Pantoja (Garces) major

AC: l. Rawls (St. Francis) 3:45

AC: l. Ozden (Menlo Ath.) 7-2

OV: l. Habtom (Cupertino) 13-8

OV: l. Slaboda (Burlingame) 5-4

MBL: l. Martinez (Alvarez) 1:47

CCS: d. Dutton-J. (Aptos) 6-3

CCS: d. Ozden (Menlo Ath.) 5:52

CCS: l. Martinez (Alvarez) 17-2

 

MASTERS/STATE:

’17: 1-2 CCS (170)

38

-

Nick Ozden

SENIOR

Menlo Atherton

CENTRAL COAST

All-T, Newark M. Swift Duals

2nd Fremont Webber Lawson (182)

3rd Watsonville Apple Cider (182)

5th Prospect Jim Root (182)

1st El Camino Colt Inv. (182)

1st Peninsula Athletic League (182)

 

3rd Central Coast Section (182)

WL: d. Dutton-Jones (Aptos) 14-0

WL: l. C. Jimenez (Evergreen) 15-0

AC: l. Rawls (St. Francis) 15-5

ROO: l. Padilla (Pitman) 11-4

CCS: d. Dutton-J. (Aptos) 2-1

CCS: l. Gallardo (S. Benito) 5:32

 

MASTERS/STATE:

’17: 4th CCS (182)

’16: 2-2 Qtrs. CCS (170)

39

-

Andrew Kohl

JUNIOR

Castro Valley

NORTH COAST

6th Bay Area Invite (182)

3-2 Sierra Nevada Classic (182)

3rd Granada Mat Classic (182)

3-2 Mission San Jose (182)

 

3rd North Coast Section (182)

 

BA: l. Mabry (Castlemont) 0:50

BA: l. Orr (Bella Vista) DQ

BA: l. Chicas (Mt. Eden) 3:14

SNC: l. Fernandez (El Capitan) 4:00

SNC: l. Contreras (Madera So.) 2:37

MAT: l. Mabry (Castlemont) 1:36

MSJ: l. Montalvo (Buchanan) 1:11

MSJ: l. Rodondi (College P.) 8-1

NCS: d. Celaya (St. Patricks) 3:07

NCS: l. Rodondi (College P.) 3-0

NCS: d. Hackett (DL Salle) 2:26

 

40

-

German Matias

Hernandez

JUNIOR

Lincoln

SAN FRANCISCO

5th El Camino Colt Inv. (195)

 

1st San Francisco Section (182)

ELC: l. Fonseca (Mills) 3:40

 

 

MASTERS/STATE:

'17: 2nd SFS (195)