Updated: February 20, 2019

 

STATE DATA

152 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

2018-19 RESULTS

2018-19 HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Jace Luchau

SENIOR

Selma

CENTRAL

1st Costa Mesa Tourney (160)

1st Vista Del Lago Eagle (160)

2nd Walsh Ironman-OH (160)

2nd Buchanan Zinkin Classic (160)

3rd Doc Buchanan (152)

1st Five Counties (152)

1st Central Division 1 (152)

 

1st Central Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gandara (POW)

1-0 vs. Mantanona (PD)

2-0 vs. Badgett (RB)

2-0 vs. Anderson (CLO)

 

0-1 vs. Olguin (BUC)

CM: d. Avila (Santa Ana) 1:48

WI: d. Breen (Mt. Carmel) 5-3

WI: d. Heard (Marysville) 1:00

WI: d. Bele (Lake Highland) 4-2

WI: d. Mata (Blair Academy) 6-3

WI: l. Brady (Olentangy) 7-0

ZINK: d. Chiaramonte (Clovis) 5-2

ZINK: l. Olguin (Buchanan) 6-0

DOCB: d. Pruis (Heritage) 7-4

DOCB: d. Erazo (Birmingh.) 20-4

DOCB: d. Raiz (Buchanan) 4-1

DOCB: d. Mantanona (Palm D.) 4-3

DOCB: l. Wilcox OLYM 3-2

DOCB: d. Badgett (Rancho B.) 4-3

DOCB: d. Gandara (Poway) 3-1

5C: d. Sakamoto (S. Monica) 3:31

5C: d. Godina (Westminster) 1:15

5C: d. Badgett (Rancho B.) 3-2

DUAL: d. Contino (Buchanan) 5-3 OT

C1: d. Gonzalez (Bakersf.) 17-8

C1: d. Anderson (Clovis) 7-3

CS: d. Garcia (P. Robles) 3:25

CS: d. Banduenga (Righetti) 2:40

CS: d. Anderson (Clovis) 8-2

 

MASTERS/STATE:

18: 1st CS, 4th CA (152)

17: 1st CS, 3-2 CA (152)

16: 0-3 CS (160)

 

NATIONALS:

3rd '18 UWW Cadet WTT Freestyle (71k)

2nd '18 UWW Cadet WTT Greco (71k)

7th '18 Junior Nationals Greco (152)

5th 18 Junior Nationals Freestyle (152)

3rd 17 Cadet Nationals Freestyle (145)

6th 17 Cadet Nationals Greco (145)

2nd 17 Cadet Nationals Folkstyle (152)

 

 

2

2

Aaron

Gandara

JUNIOR

Poway

SAN DIEGO

1st Newbury Park Inv. (152)

3rd Walsh Ironman-OH (152)

2nd Reno TOC (152)

4th Doc Buchanan (152)

2-2 Chicago Beat the Streets (152)

2nd Gilroy Mid Cals (152)

1st San Diego Division 2 (152)

 

1st San Diego Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Rojas (SJB)

1-0 vs. Wilner (FV)

1-0 vs. Badgett (RB)

2-0 vs. Vizcarra (GIL)

 

0-1 vs. Luchau (SELM)

DUAL: d. Rojas (SJ Bosco) 8-6

NP: d. Hokit (Clovis) 7-1

NP: d. Yambao (S. Marcos) 3:51

WI: d. Montalbano (Seneca-PA) 6-1

WI: d. Hague (Malvern-PA) 11-7

WI: d. Munguia (Elyria) 9-1

WI: l. Balmeceda (South Dade) 16-0

WI: d. Heller (Marian C.) 7-3

WI: d. Incontrera (Blair Ac.) 3-2

RTOC: d. Ducharme (Vacaville) I-D

RTOC: l. Wilcox OLYM 3-2

DOCB: d. Banduenga (Righetti) 3-2

DOCB: d. Wilner (Fountain V) 3-2

DOCB: l. Stiles MONT 5-4

DOCB: d. Vizcarra (Gilroy) 2:37

DOCB: l. Luchau (Selma) 3-1

DUAL: l. Unger BERG 10-6

DUAL: d. Isola LKHI 5-1

DUAL: l. Stiles MONT 3-1

DUAL: d. Chapman OPRF 3-1

MID: d. Forman (Mitty) 10-0

MID: d. Vizcarra (Gilroy) 4-3

MID: l. Surber TUT 8-0

SD2: d. Garcia (Valhalla) 0:56

SDS: d. Badgett (Rancho Bern.) 7-5

 

MASTERS/STATE:

'18: 1st AIA Arizona (D1, 152)

'17: 2nd AIA Arizona (D1, 152)

 

NATIONALS:

8th '18 Super 32 (152)

3rd 18 Journeyman Fall Classic (160)

2nd '18 Who's #1-PA (152)

2nd '18 Cadet Pan Am. Greco (71k)

4th '18 Junior Nationals Greco (152)

3rd '18 Cadet Pan Am. FS Trials (71k)

1st '18 Cadet Pan Am. Greco Trials (71k)

7th '18 UWW Cadet WTT Freestyle (71k)

4th '18 UWW Cadet WTT Greco (71k)

2nd '17 Cadet Nationals Greco (152)

2nd '17 Cadet Nationals Freestyle (152)

1st '17 Cadet Nationals Folkstyle (152)

3

3

JT Stinson

JUNIOR

East Nicolaus

NORTHERN

1st Chico Rios Memorial (152)

3rd Temecula Valley B4B (160)

1st Mission Oak True Wrestler (152)

1st Sacramento Valley League (152)

1st North Division 3-4 (152)

 

1st Northern Section (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Aguirre (FRO)

1-0 vs. Williford (FOO)

 

0-1 vs. Blake (DO)

RIO: d. Mettler (Northgate) fall

RIO: d. Hancock (Sutter) fall

TV: d .C. Trumbull (S. Marino) 12-0

TV: d. Aguirre (Frontier) 5-1

TV: l. Blake (Del Oro) 4-2

TV: d. Williams SHDR 1:49

TV: d. Aguirre (Frontier) 6-3

MO: d. Santoyo (RF Kennedy) 0:59

NS: d. Aulabaugh (Corning) 150-

NS: d. Williford (Foothill) major

 

MASTERS/STATE:

18: 1st SJS, 7th CA (152)

17: 3rd SJS, 1-2 CA (132)

 

NATIONALS:

5th '18 NHSCA Sophomore (152)

7th 17 Cadet Nationals Folkstyle (138)

4

5

Troy

Mantanona

SENIOR

Palm Desert

SOUTHERN

1st El Dorado Invite (160)

1st Canyon S. Raul Huerta (OW, 160)

2-2 Qtrs. Doc Buchanan (152)

1st Temecula Valley B4B (152)

1st Desert Empire League (152)

2nd SS Central Div. (152)

 

1st Southern Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Cortez (DIN)

1-0 vs. Cortez (CNT)

2-0 vs. Sparks (CCH)

2-0 vs. Orozco (OH)

 

1-1 vs. Santiago (SJB)

 

0-1 vs. Luchau (SELM)

ELD: d. Sakamoto (Santa Mon.) 1:57

RH: d. Cortez (Centennial) 1:23

DOCB: d. Sparks (Calvary Ch.) 4-3

DOCB: l. Luchau (Selma) 4-3

DOCB: l. Scott GRNV 7-3

TV: d. Franco (Dl Salle) 0:23

TV: d. Sparks (Calvary Ch.) 0:21

TV: d. Orozco (Oak H.) 4-3

TV: d. Cortez (Dinuba) 3:54

SSCE: d. Godina (Westminster) 1:34

SSCE: l. Santiago (SJ Bosco) 10-6

SS: d. Loseman (Yorba L.) 4:47

SS: d. Murrillo (Rowland) 6-3

SS: d. Orozco (Oak H.) 8-3

SS: d. Santiago (SJ Bosco) 3:57

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd SS, 2-2 Qtrs. CA (152)

17: 3rd SS, 7th CA (145)

16: 2-2 SS (145)

5

4

Sonny

Santiago

JUNIOR

St. John Bosco

SOUTHERN

I-D, Walsh Ironman-OH (152)

1st Trinity League (152)

1st SS Central Div. (152)

 

2nd Southern Section (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Buck (SERV)

 

1-1 vs. Mantanona (PD)

DUAL: d. Watkins (Orange L.) 12-5

TL: d. Buck (Servite) 1:58

SSCE: d. Buck (Servite) 6-4

SSCE: d. Mantanona (Palm D.) 10-6

SS: d. Aguiniga (Sultana) 15-6

SS: d. Sparks (Calvary Ch.) 5:16

SS: d. Godina (Westminster) 7-2

SS: l. Mantanona (Palm Des.) 3:57

 

MASTERS/STATE:

18: 1st SS, 6th CA (138)

17: 3rd SS, N/A CA (138)

 

NATIONALS:

3rd '18 Super 32 (152)

3rd 18 Journeyman Fall Classic (152A)

5th '18 UWW Cadet WTT Freestyle (71k)

5th 16 Cadet Nationals Folkstyle (132)

6

7

Tyler Badgett

JUNIOR

 

Rancho

Bernardo

SAN DIEGO

1st Peoria Liberty Classic-AZ (152)

1-2 Walsh Ironman-OH (152)

1st El Cajon Invite (152)

1st Sierra Nevada Classic (152)

5th Doc Buchanan (152)

2nd Five Counties (152)

1st Holtville Rotary (152)

1st San Diego Division 1 (152)

 

2nd San Diego Section (152)

Key H2H Results:

1-0 vs. Lopez (BA)

1-0 vs. Anderson (CLO)

2-0 vs. Vizcarra (GIL)

 

1-1 vs. Martin (BUC)

 

0-2 vs. Luchau (SELM)

0-1 vs. Gandara (POW)

WI: l. Voinovich (Brecksv. 4-2 SV1

WI: d. Messer (Wadsworth) 8-2

WI: l. Heard (La Salle-OH) 7-2

DUAL: l. Martin (Buchanan) 5-0

ELC: d. Martin (Buchanan) 6:42

ELC: d. Stonebaker LIB 2:40

SN: d. Aulabaugh (Corning) 0:24

SN: d. Lopez (Bishop Am.) 3:45

DOCB: d. Rocha (S. Fernando) -2

DOCB: d. Avila (Monache) 11-0

DOCB: d. Anderson (Clovis) 6-4

DOCB: l. Stiles MONT 7-3

DOCB: d. Sparks (Calvary Ch.) 1-0

DOCB: d. Khan (Franklin) 3:25

DOCB: l. Luchau (Selma) 4-3

DOCB: d. Vizcarra (Gilroy) 3:45

5C: d. Flores (West V.) 1:22

5C: d. Vizcarra (Gilroy) 4-2

5C: l. Luchau (Selma) 3-2

HR: d. Steele SPQ 5-3

SD1: d. Yambao (San Marcos) 1:45

SDS: l. Gandara (Poway) 7-5

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd SDS, 4-2 Top 12 CA (145)

17: 2nd SDS, 3-2 Top 12 CA (132)

7

6

Tyee Ducharme

SENIOR

 

Vacaville

SAC JOAQUIN

A-T, Vacaville Larry Nelson (160)

2nd Clovis West Shootout (160)

I-D, Reno TOC (152)

5-1 The Clash XVII-MN (152)

1st Maria Carr. Puma Classic (152)

1st Monticello Empire League (152)

1st Sac Joaquin Division 2 (152)

 

1st Sac Joaquin Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Anderson (CLO)

1-0 vs. Silva (WIND)

1-0 vs. Khan (FRNK)

 

0-1 vs. Olguin (BUC)

DUAL: d. Cuttone (Clovis No.) 7-2

CW: d. Anderson (Clovis) 2-0

CW: l. Olguin (Buchanan) 4:00

MC: d. Metller (Northgate) 1:32

MC: d. Silva (Windsor) 5-1

SJ2: d. Ontiveros (Pitman) fall

SJ2: d. Maghoney (Enochs) major

SJS: d. Khan (Franklin) 7-2

 

MASTERS/STATE:

18: 5th SJS, 3-2 Top 12 CA (152)

17: 2-2 Qtrs. SJS (145)

8

8

Dan Vizcarra

SENIOR

Gilroy

CENTRAL COAST

2-2 Walsh Ironman-OH (152)

3rd Buchanan Zinkin Classic (152)

6th Doc Buchanan (152)

3rd Five Counties (152)

3rd Gilroy Mid Cals (152)

1st Gabilan Division (152)

1st Pacific Coast Athl. League (152)

 

1st Central Coast Section (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Anderson (CLO)

1-0 vs. Jimenez (EVE)

1-0 vs. Buck (SEV)

3-0 vs. Mendoza (SAL)

1-0 vs. Gonzalez (BAK)

1-0 vs. Raiz (BUC)

1-0 vs. Williford (FOO)

 

0-2 vs. Gandara (POW)

0-1 vs. Cortez (DIN)

0-2 vs. Badgett (RB)

WI: l. Incontrera (Blair Ac.) 4:39

WI: d. Conrad (Carrollwood) 7-2

WI: d. Shamblin (Parkersb. So.) 7-1

WI: l. Best (Parkersb.) 10-2

ZINK: d. Raiz (Buchanan) 6-3

ZINK: d. Ty. Okada (Servite) 13-6

ZINK: d. Mendoza (Salinas) 5-3

ZINK: l. Cortez (Dinuba) 5-1 SV1

ZINK: d. Buck (Servite) 4-2

ZINK: d. Anderson (Clovis) 3-2

DOCB: l. Wilcox OLYM 14-1

DOCB: d. Gonzalez (Bakersf.) 5-2

DOCB: d. Scott GRNV 6-4

DOCB: l. Gandara (Poway) 2:37

DOCB: l. Badgett (Rancho B.) 3:45

5C: l. Badgett (Rancho B.) 4-2

5C: d. Gaeth (Central) 5-2

5C: d. Martinez (Alta Loma) 18-3

MID: d. Williford (Foothill) 11-9

MID: d. Raiz (Buchanan) 9-3

MID: l. Gandara (Poway) 4-3

MID: d. Brazet (Bullard) 1:56

MID: d. Anderson (Clovis) 6-4

GD: d. Mendoza (SAL)

PCAL: d. Mendoza (Salinas) 8-6

CCS: d. Jimenez (Evergreen) 10-9

 

MASTERS/STATE:

18: 1st CCS, 3-2 Top 12 CA (138)

17: 2nd CCS, 2-2 CA (126)

16: 4th CCS (120)

 

NATIONALS:

4th '18 Grappler Fall Classic-MI (Elite 152)

8th '18 NHSCA Junior (138)

9

9

Max Anderson

SENIOR

Clovis

CENTRAL

1st Newbury Park Inv. (160)

4th Clovis West Shootout (160)

4th Buchanan Zinkin Classic (152)

2-2 Doc Buchanan (152)

1st Pitman Rumble Jungle (152)

4th Gilroy Mid Cals (152)

2nd Central Division 1 (152)

 

2nd Central Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. A. Hernandez (POW)

1-0 vs. Mendoza (SAL)

1-0 vs. Gonzalez (BAK)

1-0 vs. Avila (MON)

1-0 vs. Klair (MVC)

4-0 vs. Raiz (BUC)

 

1-1 vs. Sherwood (CN)

 

0-2 vs. Luchau (SELM)

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-1 vs. Ducharme (VAC)

0-1 vs. Badgett (RB)

0-2 vs. Vizcarra (GIL)

NP: d. A. Hernandez (Poway) 5-1

CW: d. Sherwood (Clovis N.) 13-6

CW: l. Ducharme (Vacaville) 2-0

CW: l. Sherwood (Clovis N.) 2:37

ZINK: d. Klair (MV Christian) 5-2

ZINK: l. Valencia (SJ Bosco) 7-1

ZINK: d. Mendoza (Salinas) 9-1

ZINK: l. Vizcarra (Gilroy) 3-2

DOCB: d. K. Trumbull (S. Marino) 7-1

DOCB: l. Badgett (Rancho B.) 6-4

DOCB: d. Johnson POND 4:14

DOCB: l. Scott GRNV 1-0

DUAL: d. Raiz (Buchanan) 4-3

PIT: d. Ontiveros (Pitman)

PIT: d. Gaeth (Central)

MID: d. Dolan (Clovis N.) 18-3

MID: d. Gonzalez (Bakersf.) 9-6

MID: l. Surber TUT 6-0

MID: d. Raiz (Buchanan) 2-1

MID: l. Vizcarra (Gilroy) 6-4

C1: d. Almaguer (Clovis N.) 14-5

C1: d. Raiz (Buchanan) 7-2

C1: l. Luchau (Selma) 7-3

CS: d. Avila (Monache) 8-7

CS: d. Raiz (Buchanan) 3-1

CS: l. Luchau (Selma) 8-2

 

MASTERS/STATE:

18: 4th CS, 8th CA (152)

10

10

Marcos

Jimenez

JUNIOR

Evergreen

CENTRAL COAST

1st Fremont Webber Lawson (160)

3rd Sierra Nevada Classic (160)

2nd Prospect Jim Root Mem. (160)

1st Overfelt Classic (160)

3rd Gilroy Mid Cals (160)

1st Blossom Valley Athl. (152)

 

2nd Central Coast Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Villarreal (GIL)

1-0 vs. Mendoza (SAL)

1-0 vs. Myrtue (ELC)

 

0-1 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Vizcarra (GIL)

0-1 vs. Pruis (HER)

SN: l. T. McCormick CHUC 14-7

SN: d. Green SPAS 1:32

SN: d. Myrtue (El Capitan) 12-2

ROO: l. Pruis (Heritage) 7-6

OVE: d. Brar (Clovis E.) 2:57

OVE: d. Brophy (Carmel) 11-9 SV1

MID: d. Johnston (W. Valley) 1:21

MID: l. Olguin (Buchanan) 9-1

MID: d. Liles (Clovis) 10-3

MID: d. Villarreal (Gilroy) 4-3

CCS: d. Mendoza (Salinas) 15-2

CCS: l. Vizcarra (Gilroy) 10-9

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd CCS, 4-2 Top 12 CA (160)

17: 2-2 Qtrs. CCS (152)

 

NATIONALS:

4th 17 Cadet Nationals Greco (160)

11

11

Jonathan

Orozco

SENIOR

Oak Hills

SOUTHERN

5-1 Green Valley Duals-NV (160)

1st Bishop Amat Brute Rumble (152)

1st Cerritos TOC (OW, 152)

5th Temecula Valley B4B (152)

2nd Mojave River League (152)

1st SS Eastern Div. (152)

 

4th Southern Section (152); DEF

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Lopez (BA)

1-0 vs. Sparks (CCH)

1-0 vs. Banduenga (RIG)

 

1-1 vs. Aguiniga (SULT)

1-1 vs. Buck (SERV)

 

0-2 vs. Mantanona (PD)

BA: d. Lopez (Bishop Am.) 11-7

CTOC: d. Kowalewski (L. Alam.) 3:07

CTOC: d. Ortiz (Imperial) fall

TV: d. Mendoza (Logan) 2:13

TV: d. Lopez (Bishop Am.) 5:03

TV: l. Mantanona (Palm D.) 4-3

TV: l. Guerrero CIB 4-1

TV: d. Banduenga (Righetti) 1:48

MRL: l. Aguiniga (Sultana) 9-5

SSE: d. Chiquito (Hesperia) 3:15

SSE: d. Aguiniga (Sultana) 3:30

SS: d. Juarez (Tesoro) 4:58

SS: d. Buck (Servite) 2-1

SS: l. Mantanona (Palm D.) 8-3

SS: d. Sparks (Calvary Ch.) 4-3

SS: l. Buck (Servite) DEF

 

MASTERS/STATE:

18: 4th SS, 2-2 CA (138)

12

14

Valor Buck

JUNIOR

Servite

SOUTHERN

1st Westminster Cossarek (152)

2nd La Costa Canyon Hamada (160)

3rd Marina Mann Classic (160)

5th Buchanan Zinkin Classic (152)

4th CIT Morro Bay (152)

2nd Trinity League (152)

3rd SS Central Div. (152)

 

3rd Southern Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Sparks (CCH)

2-0 vs. Lopez (BA)

1-0 vs. Mendoza (SAL)

1-0 vs. Banduenga (RIG)

1-0 vs. Hokit (CLO)

 

1-1 vs. Orozco (OH)

 

0-2 vs. Santiago (SJB)

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-1 vs. Vizcarra (GIL)

0-1 vs. Prudek (CARU)

COS: d. Barragan (Santa Fe) 5-0

COS: d. Sparks (Calvary Ch.) 8-6

LCC: d. Lopez (Bishop Am.) 8-2

MAN: l. Nicholson (Trabuco H.) fall

MAN: d. Hatcher (Mayfair) 2:47

MAN: d. Sakamoto (S. Monica) 16-2

ZINK: d. Hancock (Sutter) 11-0

ZINK: l. Valencia (SJ Bosco) 5-0

ZINK: d. Hokit (Clovis) 5-0

ZINK: l. Vizcarra (Gilroy) 4-2

ZINK: d. Mendoza (Salinas) 5-3

DUAL: d. Rodriguez (SJ Bosco) 0:51

CIT: l. Avila (Monache) 5-4

CIT: d. Smelser (Valencia) 4-2

CIT: d. Banduenga (Righetti) 17-10

CIT: l. Prudek (Caruthers) 6-1

TL: l. Santiago (SJ Bosco) 1:58

SSCE: l. Santiago (SJ Bosco) 6-4

SSCE: d. Godina (Westmins.) 7-2

SS: d. Lopez (Bishop Am.) 5-3

SS: d. Flores (West V.) 5-0

SS: l. Orozco (Oak H.) 2-1

SS: d. Murillo (Rowland) DEF

SS: d. Godina (Westmins.) 3-0

SS: d. Orozco (Oak H.) DEF

 

13

12

Andrew Sparks

JUNIOR

 

Calvary Chapel

SOUTHERN

2nd Costa Mesa Tourney (152)

2nd Westminster Cossarek (152)

2nd Marina Mann Classic (152)

1st San Clemente Rotary (152)

3-2 Doc Buchanan (152)

4th Temecula Valley B4B (152)

1st CIT Morro Bay (152)

1st Orange Coast League (152)

1st SS Coastal Div. (152)

 

5th Southern Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Raiz (BUC)

1-0 vs. Lopez (BA)

1-0 vs. Banduenga (RIG)

 

2-1 vs. Yambao (SMC)

 

0-2 vs. Mantanona (PD)

0-1 vs. Santiago (SJB)

0-1 vs. Orozco (OH)

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Gonzalez (BAK)

CM: d. Kowalewski (L. Alam.) 14-0

CM: l. Yambao (San Marcos) 5-2

COS: l. Buck (Servite) 8-6

MAN: d. Isaias (Villa Park) 14-10

MAN: d. Zotea (Fountain V.) 4-3

MAN: l. Gonzalez (Bakersfield) 1:30

SCL: d. Yambao (S. Marcos) 12-4

DOCB: d. Steele SPAQ 9-7

DOCB: l. Mantanona (Palm D.) 4-3

DOCB: d. Isais (Villa Park) 17-3

DOCB: d. Raiz (Buchanan) 3-2

DOCB: l. Badgett (Rancho B.) 1-0

TV: d. Guerrero CIB 5-0

TV: l. Mantanona (Palm D.) 0:21

TV: d. Yambao (San Marcos) 11-3

TV: d. Lopez (Bishop Am.) 4:45

TV: d. Banduenga (Righetti) 2:23

TV: l. Guerrero CIB 3:47

CIT: d. Torres (South) 5:07

CIT: d. Avila (Monache) 14-2

CIT: d. Cortez (Dinuba) DEF

OCL: d. Avila (Santa Ana)

SSCO: d. Juarez (Tesoro) 2:27

SS: d. Smelser (Valencia) 5:17

SS: l. Santiago (SJ Bosco) 5:16

SS: d. Smelser (Valencia) 4:26

SS: l. Orozco (Oak H.) 4-3

SS: d. Godina (Westmins.) 12-0

 

14

15

Alfredo

Mendoza

SENIOR

Salinas

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula Invite (152)

6th Buchanan Zinkin Classic (152)

1st Aptos Lovell Holiday (152)

2-2 Doc Buchanan (145)

5th Gilroy Mid Cals (145)

2nd Gabilan Division (152)

2nd Pacific Coast Athl. League (152)

 

3rd Central Coast Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ramirez (FV)

1-0 vs. Banduenga (RIG)

1-0 vs. Sekhon (CNTL)

1-0 vs. Raiz (BUC)

 

0-1 vs. Martin (BUC)

0-3 vs. Vizcarra (GIL)

0-1 vs. Anderson (CLO)

0-1 vs. Jimenz (EVE)

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Rogers (CORC)

0-1 vs. Cuttone (CN)

PEN: d. Creighton (Palo Alto) 19-6

ZINK: d. Zotea (Fountain V.) 7-1

ZINK: l. Vizcarra (Gilroy) 5-3

ZINK: d. Raiz (Buchanan) 3-0

ZINK: d. Banduenga (Righetti) 3-2

ZINK: l. Anderson (Clovis) 9-1

ZINK: l. Buck (Servite) 5-3

APT: d. Pedersen (Petaluma) 8-3

DOCB: l. Rogers (Corcoran) 2-0

DOCB: d. Aberouette (Riordan) 7-0

DOCB: d. Ramirez (Fountain V.) 3-0

DOCB: l. Cuttone (Clovis No.) 10-2

MID: d. Sekhon (Central) 8-4

MID: d. Murabito (L. Gatos) 10-1

MID: l. Martin (Buchanan) 4:00

MID: d. Morales (Poway) 11-1

MID: d. Gonzalez (Palma) 4:59

MID: l. Dearmond TUT 0:58

GD: l. Vizcarra (Gilroy)

PCAL: d. Houck (Palma) 15-0

PCAL: l. Vizcarra (Gilroy) 8-6

CCS: l. Jimenez (Evergreen) 15-2

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd CCS, 3-2 CA (145)

17: 5th CCS (145)

16: 1-2 CCS (126)

15

16

Benny

Banduenga

SENIOR

Righetti

CENTRAL

2nd Chukchansi Inv. (160)

1st Santa Maria Old Dutch (160)

7th Buchanan Zinkin Classic (152)

1-2 Doc Buchanan (152)

6th Temecula Valley B4B (152)

5th CIT Morro Bay (152)

1st Central Division 2 (152)

 

5th Central Section (152); DEF

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Cuttone (NC)

1-0 vs. Hokit (CLO)

1-0 vs. Yambao (SMC)

2-0 vs. Gonzalez (BAK)

2-0 vs. Garcia (MODC)

1-0 vs. Garcia (PR)

 

0-1 vs. Luchau (SELM)

0-1 vs. Gandara (POW)

0-2 vs. Cortez (DIN)

0-1 vs. LaRosa (PIT)

0-1 vs. Mendoza (SAL)

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Orozco (OH)

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Klair (MVC)

CHUK: d. Torres (South) 13-9

CHUK: d. Gaeth (Central) 7-2

CHUK: l. La Rosa (Pitman) 7-5

ZINK: l. Klair (MV Christian) 6-4

ZINK: d. Garcia (Modesto) 10-8 SV1

ZINK: d. Cuttone (Clovis N.) 4:57

ZINK: l. Mendoza (Salinas) 3-2

ZINK: d. Hokit (Clovis) 6-1

DOCB: d. Isais (Villa P.) 15-6

DOCB: l. Gandara (Poway) 3-2

DOCB: l. Steele SPAQ 8-6

TV: d. K. Trumbull (S. Marino) 12-6

TV: d. Yambao (S. Marcos) 9-5

TV: d. Gonzalez (Bakersf.) 8-3

TV: l. Cortez (Dinuba) 5-3

TV: l. Sparks (Calvary Ch.) 2:23

TV: l. Orozco (Oak H.) 1:48

CIT: d. Garcia (Modesto C.) fall

CIT: l. Cortez (Dinuba) 6-4 OT

CIT: l. Buck (Servite) 17-10

C2: d. Santoyo (RF Kennedy) fall

C2: d. Garcia (P. Robles)

CS: d. Nava (Porterv.) 13-3

CS: d. Gonzalez (Bakersf.) 8-7

CS: l. Luchau (Selma) 2:40

CS: l. Avila (Monache) I-D

CS: d. Raiz (Buchanan) I-D

 

MASTERS/STATE:

18: 8th SS, 2-2 CA (138)

16

31

Nathan Garcia

SENIOR

Paso Robles

CENTRAL

3rd Pioneer Valley The Bash (170)

2nd Cerritos TOC (160)

3rd CIT Morro Bay (160)

2nd Central Division 2 (152)

 

3rd Central Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Avila (MON)

1-0 vs. Gonzalez (BAK)

1-0 vs. Raiz (BUC)

 

0-1 vs. Luchau (SELM)

0-1 vs. Banduenga (RIG)

0-1 vs. Cardwell (MON)

0-1 vs. A. Hernandez (POW)

0-1 vs. Kloster (LEm)

PV: l. Cardwell (Monache) 3:50

PV: d. Gamez (Firebaugh) 8-1

PV: d. Maez (Arroyo Grande) 8-0

CTOC: d. Gordon (Mira Costa) 4-0

CTOC: d. Rodgers CIM 6-3

CTOC: l. Hernandez (Poway) 5-2

CIT: d. Gamez (Firebaugh) 2:15

CIT: d. Hatcher (Mayfair) 1:14

CIT: l. Kloster (Lemoore) 3:48

CIT: d. Lite (Brea O.) fall

CIT: d. Valdez (Calvary Ch.) 10-3

C2: l. Banduenga (Righetti)

CS: d. Almaguer (Clovis N.) 7-3

CS: l. Luchau (Selma) 3:25

CS: d. Stafford (Sanger) 2:51

CS: d. Gonzalez (Bakersf.) 7-4

CS: d. Raiz (Buchanan) 6-4

CS: d. Avila (Monache) 11-3

 

17

17

Cory Williford

SENIOR

 

Foothill

NORTHERN

1st Orland Doc Petersen (170)

2nd Oakdale James Riddle (160)

5th Reno TOC (152)

1st Tim Brown Memorial (152)

1st Eureka North Coast Classic (152)

7th Gilroy Mid Cals (152)

1st Eastern Athl. League (152)

1st North Division 1 (152)

 

2nd Northern Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gonzalez (BAK)

1-0 vs. Garcia (MODC)

1-0 vs. Silva (WIND)

 

0-1 vs. Stinson (EN)

0-1 vs. Vizcarra (GIL)

0-1 vs. Brazet (BUL)

0-1 vs. Lewallen (PON)

DP: d. Ownby (Durham) 7-6

OAK: l. Lewallen (Ponderosa) fall

TIM: d. Garcia (Modesto C.) fall

TIM: d. Silva (Windsor) fall

MID: l. Vizcarra (Gilroy) 11-9

MID: d. Gonzalez (Bakersf.) 9-7

MID: l. Brazet (Bullard) 6-1

MID: d. Forman (Mitty) 1:54

EAL: d. Facey (Shasta)

N1: d. Facey (Shasta)

NS: d. Facey (Shasta) 5-2

NS: l. Stinson (East Nic.) major

 

MASTERS/STATE:

18: 1st NS, 2-2 CA (152)

17: 2nd NS, 0-2 CA (145)

16: 6th NS (113)

18

18

Adrian

Gonzalez

SENIOR

Bakersfield

CENTRAL

1st Bakersfield Rumble Rig (152)

1st Marina Mann Classic (152)

3-2 Doc Buchanan (152)

2-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (152)

2-2 Qtrs. Gilroy Mid Cals (152)

3rd Central Division 1 (152)

 

7th Central Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Sparks (CCH)

1-0 vs. Raiz (BUC)

1-0 vs. Brazet (BUL)

1-0 vs. Almageur (CN)

 

0-1 vs. Luchau (SELM)

0-1 vs. Wilner (FV)

0-1 vs. Vizcarra (GIL)

0-1 vs. Anderson (CLO)

0-2 vs. Banduenga (RIG)

0-1 vs. Garcia (PR)

0-1 vs. Williford (FOO)

0-1 vs. Hokit (CLO)

DUAL: l. Hokit (Clovis) 7-2

MAN: d. Kowalewski (Los Alam.) 8-2

MAN: d. Ty. Okada (Servite) 7-4

MAN: d. Sparks (Calvary Ch.) 1:30

DOCB: l. Wilner (Fountain V.) 9-3

DOCB: d. Erazo (Birmingh.) 2:23

DOCB: d. Steele SPAQ 5-4

DOCB: l. Vizcarra (Gilroy) 5-2

TV: d. Baker (LC Canyon) 1-0

TV: l. Banduenga (Righetti) 8-3

TV: l. Guerrero CIB 3-1

MID: d. Cerccato (Frontier) 8-0

MID: l. Anderson (Clovis) 9-6

MID: l. Williford (Foothill) 9-7

C1: d. Brazet (Bullard) 9-0

C1: l. Luchau (Selma) 17-8

C1: d. Almaguer (Clovis N.) 3-1

C1: d. Raiz (Buchanan) 3-2 TB2

CS: d. Gaeth (Central) 2:24

CS: l. Banduenga (Righetti) 8-7

CS: d. Torres (So. Bakersf.) 1:09

CS: l. Garcia (Paso R.) 7-4

CS: d. Almaguer (Clovis N.) 10-3

 

MASTERS/STATE:

18: 5th CS, 3-2 Qtrs. CA (152)

17: 7th CS, 0-2 CA (132)

19

19

Reymundo Raiz

JUNIOR

Buchanan

CENTRAL

3rd Clovis West Shootout (170)

1st El Cajon Invite (160)

4-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

2-2 Doc Buchanan (152)

7th Temecula Valley B4B (152)

5th Gilroy Mid Cals (152)

4th Central Division 1 (152)

 

6th Central Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Chiaramonte (CLO)

1-0 vs. Lopez (BA)

1-0 vs. Murillo (ROW)

1-0 vs. Hancock (SUT)

 

0-1 vs. Luchau (SELM)

0-1 vs. Cortez (DIN)

0-4 vs. Anderson (CLO)

0-2 vs. Vizcarra (GIL)

0-1 vs. Garcia (PR)

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Mendoza (SAL)

0-1 vs. Gonzalez (BAK)

CW: d. Malone (Vacaville) 12-2

CW: l. Chapman (Vacaville) 3-2

CW: d. Fulgentes (Royal) 7-1

CW: d. Chiaramonte (Clovis) 9-8

DUAL: d. Zidarevich (Rancho B.) 1:04

ELC: d. Levy CIEN 7-5

ELC: d. Kellenberger HOR 4-3

ZINK: l. Vizcarra (Gilroy) 6-3

ZINK: d. Hancock (Sutter) 7-1

ZINK: d. Almaguer (Clovis N.) 4-3

ZINK: l. Mendoza (Salinas) 3-0

DOCB: d. Franco (DL Salle) 3-0

DOCB: l. Luchau (Selma) 4-1

DOCB: d. Monzadeh LKHI 2-1

DOCB: l. Sparks (Calvary Ch.) 3-2

TV: d. Murillo (Rowland) 5-2

TV: l. Cortez (Dinuba) 5-1

TV: d. Avila (Monache) 5-4

TV: l. Guerrero CIB 3-1

TV: d. Lopez (Bishop Am.) 5-0

DUAL: l. Anderson (Clovis) 4-3

MID: l. Vizcarra (Gilroy) 9-3

MID: d. Forman (Mitty) 4-1

MID: l. Anderson (Clovis) 2-1

MID: d. Brazet (Bullard) 11-2

C1: d. Gaeth (Central) 14-2

C1: l. Anderson (Clovis) 7-2

C1: d. Brazet (Bullard) MFOR

C1: l. Gonzalez (Bakersf.) 3-2 TB2

CS: d. Molina (Hoover) 6-5

CS: d. N. Jimenez (Kingsb.) 4-3

CS: d. Prudek (Caruthers) I-D

CS: l. Anderson (Clovis) 3-1

CS: l. Garcia (Paso R.) 6-4

CS: l. Banduenga (Righetti) I-D

 

20

21

Hassan Khan

JUNIOR

 

Franklin

SAC JOAQUIN

 

2nd Upland Black Watch (160)

8th Doc Buchanan (152)

1st Granada Mat Classic (160)

3rd Pitman Rumble Jungle (160)

1st Delta League (152)

1st Sac Joaquin Division 1 (152)

 

2nd Sac Joaquin Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hancock (SUT)

1-0 vs. Garcia (MODC)

 

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Ducharme (VAC)

0-1 vs. La Rosa (PIT)

UP: d. Hancock (Sutter) 5:59

UP: l. Cole BRC 4:36

DOCB: l. Scott GRNV 12-3

DOCB: d. Aguiniga (Sultana) 4:30

DOCB: d. Gallegos JEFF 9-8

DOCB: d. Bernall POM 11-8

DOCB: d. Wilner (Fountain V.) FOR

DOCB: l. Badgett (Rancho B.) 3:25

DOCB: l. Scott GRNV 6-2

MAT: d .Mettler (Northgate) 3:37

PIT: d. Rosetto (Enochs)

PIT: l. LaRosa (Pitman)

DL: d. Curry (Pleasant G.) 14-1

SJ1: d. Curry (Pleasant G.) 2:45

SJS: d. Garcia (Modesto C.) 18-7

SJS: l. Ducharme (Vacaville) 7-2

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SJS (152)

21

22

Armando

Murillo

SENIOR

Rowland

SOUTHERN

1st Edison Beach Bash (152)

6th Las Vegas Holiday (152); I-D

2-1 Temecula Valley B4B (152); DEF

1st Valle Vista League (152)

1st SS Inland Division (152)

 

8th Southern Section (152); DEF

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Flores (WV)

1-0 vs. Avila (SA)

 

0-1 vs. Mantanona (PD)

0-1 vs. Raiz (BUC)

TV: l. Raiz (Buchanan) 5-2

SSI: d. Cruz (D. Pueblos) 3:08

SS: d. Avila (Santa Ana) 0:55

SS: l. Mantanona (Palm D.) 6-3

SS: d. Flores (West V.) 0:53

SS: l. Buck (Servite) DEF

 

 

 

MASTERS/STATE:

17: 8th SS, 1-2 CA (132)

22

24

Kymani

Yambao

SENIOR

San Marcos

SAN DIEGO

1st Costa Mesa Tourney (152)

2nd Newbury Park Inv. (152)

1st La Costa Canyon Hamada (152)

2nd San Clemente Rotary (152)

1st Arroyo Classic (152)

4-2 Temecula Valley B4B (152)

3rd Holtville Rotary (152)

2nd San Diego Division 1 (152)

 

3rd San Diego Section (152)

 

Key H2H Results:

3-0 vs. Baker (LCC)

 

1-2 vs. Sparks (CCH)

 

0-2 vs. Gandara (POW)

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Banduenga (RIG)

CM: d. Sparks (Calvary Ch.) 5-2

NP: d. Smelser (Valencia) 5:16

NP: l. Gandara (Poway) 3:51

LCC: d. Hart (Imperial) 3-1

LCC: d. Okada (Servite) 5:08

LCC: d. Avila (Santa Ana) 3-1

SCL: l. Sparks (Calvary Ch.) 12-4

ARR: d. Baker (LC Canyon) 2-1

TV: l. Banduenga (Righetti) 9-5

TV: d. Baker (LC Canyon) 2-0

TV: l. Sparks (Calvary Ch.) 11-3

HR: l. Steele SPQ 10-3

SD1: l. Badgett (Rancho Bern.) 1:45

SDS: l. Gandara (Poway) 1:35

SDS: d. Carrillo (Brawley) 2:11

SDS: d. Baker (LC Canyon) 2-0

 

MASTERS/STATE:

18: 6th SDS (145)

17: 2-2 Qtrs. SDS (138)

16: 2-2 Qtrs. SDS (138)

23

25

Hunter Avila

SENIOR

 

Monache

CENTRAL

2nd Bakersfield Rumble Rig (160)

1st Downey Tourney (OW, 160)

8th Buchanan Zinkin (160); I-D

1-2 Doc Buchanan (152)

4-2 Temecula Valley B4B (152)

6th CIT Morro Bay (152); I-D

1st East Yosemite League (152)

2nd Central Division 3 (152)

 

4th Central Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. K. Trumbull (SMO)

1-0 vs. Buck (SERV)

1-0 vs. Almauger (CN)

 

0-1 vs. Wilner (FV)

0-1 vs. Anderson (CLO)

0-1 vs. Cortez (DIN)

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Prudek (CAR)

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Scarponi (TV)

0-1 vs. Raiz (BUC)

0-1 vs. Garcia (PR)

BAK: d. Landin (Esperanza) fall

BAK: d. Franco (DL Salle)

BAK: l. Scarponi (Temecula)

ZINK: d. Garcia (Kelseyville) I-D

ZINK: l. Wilner (Fountain V.) 19-6

ZINK: d. Olivera (Bella Vista) 11-9

DOCB: l. Badgett (Rancho B.) 11-0

DOCB: d. K. Trumbull (S. Marino) 4:22

DOCB: l. Bernall POM 2-0

TV: l. Cortez (Dinuba) 11-0

TV: d. Mendoza (Logan) 15-0

TV: l. Raiz (Buchanan) 5-4

CIT: d. Buck (Servite) 5-4

CIT: l. Sparks (Calvary Ch.) 14-2

C3: d. Torres (South) fall

C3: l. Prudek (Caruthers) fall

CS: d. Torres (So. Bakersf.) 3:33

CS: l. Anderson (Clovis) 8-7

CS: d. Sullivan (Redwood) 3:36

CS: d. Almaguer (Clovis N.) 7-5

CS: d. Banduenga (Righetti) I-D

CS: l. Garcia (P. Robles) 11-3

 

24

HM

Braden

Smelser

JUNIOR

Valencia

SOUTHERN

3rd Newbury Park Inv. (152)

1st Eastside Golden Legends (152)

1st Downey 32-Way (152)

1st Brea Olinda Ed Springs (152)

4th Cerritos TOC (152)

1st Kern County Invite (152)

7th CIT Morro Bay (152)

1st Freelance League (152)

3rd SS Northern Div. (152)

 

7th Southern Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lopez (BA)

1-0 vs. Murrillo (ROW)

2-0 vs. Cruz (DPU)

1-0 vs. Torres (SBAK)

 

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Prudek (CAR)

0-2 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Yambao (SMC)

0-1 vs. Flores (WV)

0-1 vs. Ortiz (IMP)

NP: d. Cruz (D. Pueblos) 9-4

NP: l. Yambao (S. Marcos) 5:16

NP: d. Cabral (Sylmar) 3-1

CTOC: l. Ortiz (Imperial) 0:56

CTOC: d. Kowalewski (Los Alam.) 3:49

CIT: l. Prudek (Caruthers) 7-6

CIT: d. Torres (South) 0:32

CIT: l. Buck (Servite) 4-2

CIT: d. Curry (Pleasant G.) 8-3

SSN: l. Flores (West V.) 9-3

SSN: d. Sevaston (Mira Costa) 13-1

SSN: d. Kowalewski (L. Alamitos) 6-3

SS: l. Sparks (Calvary Ch.) 5:17

SS: d. Lopez (Bishop Am.) 4-3

SS: d. Cruz (D. Pueblos) 5-2

SS: l. Sparks (Calvary Ch.) 4:26

SS: d. Murillo (Rowland) I-D

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SS (138)

25

26

Patrick Garcia

SENIOR

Modesto

Christian

SAC JOAQUIN

4th Chukchansi Inv. (160)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

3-2 Sierra Nevada Classic (152)

3rd Tim Brown Memorial (152)

2-2 Qtrs. CIT Morro Bay (152)

1st Sac Joaquin Div. 5 (152)

 

3rd Sac Joaquin Section (152)

 

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gaeth (CNTL)

1-0 vs. Robles (WDL)

 

1-1 vs. Curry (PGR)

 

0-2 vs. Banduenga (RIG)

0-1 vs. Williford (FOO)

0-1 vs. Khan (FRK)

0-1 vs. Hancock (SUT)

CHUK: l. Liles (Clovis) 11-7, 1:35

CHK: d. Molina (Hoover) 8-2

CHUK: d. Valle (Sierra Pac.) 4-3

CHUK: d. Gaeth (Central) 8-1

ZINK: l. Hancock (Sutter) 8-4

ZINK: l. Banduenga (Righ.) 10-8 SV1

SN: d. Curry (Pleasant G.) 11-7

TIM: d. Palmquist (Yuba C.) fall

TIM: l. Williford (Foothill) fall

TIM: d. MIlan (Tokay) fall

TIM: d. Barquet (Whitney) fall

CIT: d. Valle (Sierra P.) 5-0

CIT: l. Banduenga (Righetti) fall

CIT: l. Curry (Pleasant G.) 1:18

SJS: d. Hagy (Rio Amer.) 3:04

SJS: l. Khan (Franklin) 18-7

SJS: d. Ontiveros (Pitman) fall

SJS: d. Robles (Woodland) 7-2

 

MASTERS/STATE:

18: 7th SJS (152)

17: 7th SJS (138)

16: 0-2 SJS (132)

 

NATIONALS:

6th 17 Cadet Nationals Folkstyle (152)

26

28

Eric Rocha

SENIOR

San Fernando

LOS ANGELES

0-2 Doc Buchanan (152)

1st San Fern. Sam DeJohn (152)

1st LA City Regional 3 (152)

 

1st Los Angeles City Section (152)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Badgett (RB)

DOCB: l. Badgett (Rancho B.) 8-2

DOCB: l. Steele SPAQ 2:13

LACR: d. Cabral (Sylmar) 3-2

 

 

 

MASTERS/STATE:

18: 1st LAS, I-D CA (138)

17: 1st LAS, 0-2 CA (138)

16: 1st LAS, 0-2 CA (132)

27

29

Aidan Baker

SENIOR

La Costa Canyon

SAN DIEGO

1st Carter Classic (160)

5th La Costa Canyon Hamada (152)

3-2 Reno TOC (152)

2nd Arroyo Classic (152)

3-2 Temecula Valley B4B (152)

1st San Diego Div. 3 (152)

 

4th San Diego Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. K. Trumbull (SMO)

 

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Avila (SA)

0-1 vs. Hart (IMP)

0-3 vs. Yambao (SMC)

CAR: d. K. Trumbull (S. Marino) 4-2

LCC: l. Avila (Santa Ana) 4-3

LCC: l. Hart (Imperial) 11-10

ARR: l. Yambao (S. Marcos) 2-1

TV: l. Gonzalez (Bakersf.) 1-0

TV: l. Yambao (S. Marcos) 2-0

SD3: d. Carrillo (Brawley) 6-2

SDS: l. Badgett (Rancho B.) 9-0

SDS: d. Castillo (Central Un.) 7-2

SDS: l. Yambao (S. Marcos) 2-0

 

MASTERS/STATE:

18: 5th SDS (152)

17: 3-2 SDS (138)

16: 6th SDS (132)

28

36

Brandon

Mendieta

SENIOR

Cajon

SOUTHERN

1st Los Osos Tom Bravo (160)

1st Citrus Hill Hawks Nest (152)

7th Las Vegas Holiday Classic (152)

1st Montclair Bob Bellott (152)

1st Citrus Belt League (152)

4th SS Eastern Div. (152)

 

9th Southern Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. K. Trumbull (SMO)

1-0 vs. Flores (WV)

 

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-2 vs. Chiquito (HES)

0-1 vs. Avila (SA)

CH: d. Engstrom (Citrus H.) 3-2

BB: d. Ganac (L. Osos) 9-8

BB: d. Lewis (Northview) 2:56

SSE: l. Chiquito (Hesperia) 3:58

SSE: d. Pedroza (Orange V.) 4:28

SSE: l. Chiquito (Hesperia) 10-0

SS: l. Avila (Santa Ana) 11-7

SS: d. K. Trumbull (S. Marino) 1:40

SS: l. Sparks (Calvary Ch.) 4:28

SS: d. Cruz (D. Pueblos) 2:40

SS: d. Flores (W. Valley) 7-5

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SS (145)

17: N/A SS (132)

29

HM

Alex Godina

SENIOR

Westminster

SOUTHERN

4th Westminster Cossarek (145)

5th Marina Mann Classic (145)

6th Cerritos TOC (152)

5th Five Counties (152)

1st Goldenwest League (152)

4th SS Central Div. (152)

 

6th Southern Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. K. Trumbull (SMO)

1-0 vs. Cruz (DPU)

1-0 vs. Gaeth (CNTL)

 

0-1 vs. Luchau (SELM)

0-1 vs. Santiago (SJB)

0-1 vs. Mantanona (PD)

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-2 vs. Buck (SERV)

0-2 vs. D. Magana (SERV)

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Houle (CAP)

0-2 vs. Kowalewski (LA)

COS: d. Ty. Okada (Servite) 3-1

COS: l. Valencia (SJ Bosco) 0:49

COS: d. Walker (Dana H.) 7-0

COS: l. D. Magana (Servite) 5-1

MAN: l. D. Magana (Serivte) 10-3

MAN: l. Houle (Capistrano) 6-2

MAN: d. Walker (Dana Hills) 2-1

CTOC: l. Kowalewski (Los Al.) 7-5

CTOC: l. Kowalewski (Los Al.) 4-2

5C: l. Luchau (Selma) 1:15

5C: l. Martinez (Alta Loma) 6-3

5C: d. Gaeth (Central) 0:16

SSCE: l. Mantanona (Palm D.) 1:34

SSCE: l. Buck (Servite) 7-2

SS: d. Chiquito (Hesperia) 3:08

SS: d. K. Trumbull (S. Marino) 8-6 SV1

SS: d. Cruz (D. Pueblos) 7:27

SS: l. Santiago (SJ Bosco) 7-2

SS: l. Buck (Servite) 3-0

SS: l. Sparks (Calvary Ch.) 12-0

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SS (138)

 

 

30

-

Mario Franco

SOPHOMORE

De La Salle

NORTH COAST

3rd Bakersfield Rumble Rig (160)

3rd Oakdale James Riddle (160)

0-2 Reno TOC (160)

0-2 Doc Buchanan (152)

2-2 Temecula Valley B4B (152)

1st Rodriguez Lou Encalada (160)

1st East Bay Athl. League (152)

 

1st North Coast Section (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Mettler (NTG)

1-0 vs. Pederson (PET)

 

0-1 vs. Mantanona (PD)

0-1 vs. Raiz (BUC)

0-1 vs. Lewallen (PON)

0-1 vs. Avila (MON)

0-1 vs. Erazo (BIR)

BAK: l. Avila (Monache)

OAK: l. R. Lewallen (Ponderosa) fall

DOCB: l. Raiz (Buchanan) 3-0

DOCB: l. Erazo (Birmingh.) 8-5

TV: l. Mantanona (Palm D.) 0:23

TV: l. Guerrero CIB 2:41

LEI: d. Dutka (Roseville) 10-3

NCS: d. Pederson (Petaluma) 2-0

NCS: d. Mettler (Northgate) 2:22

 

MASTERS/STATE:

18: 6th NCS (152)

31

27

Gage Mettler

SENIOR

Northgate

NORTH COAST

3rd Northgate Bill Martell (160)

1st Pittsburgh Invite (160)

3rd Chico Rios Memorial (152)

2nd Granada Mat Classic (1600

3rd Maria Carr. Puma Classic (152)

2nd Mission San Jose Inv. (152)

1st Diablo Athl. League (152)

 

2nd North Coast Section (152)

CHI: d. Canon (Liberty) fall

CHI: l. Stinson (East Nic.) fall

CHI: d. Cohen (Folsom)

MAT: d. Ivy (S. Leandro) 9-0

MAT: l. Khan (Franklin) 3:37

MC: d. Alvarez (Ukiah) 2:46

MC: l. Ducharme (Vacaville) 1:32

MC: d. Hancock (Sutter) 5-4

MSJ: d. Vilchis (Granada) 16-1

MSJ: l. Silva (Windsor) 5-2

NCS: d. Alvarez (Ukiah) 5:38

NCS: l. Franco (DL Salle) 2:22

 

MASTERS/STATE:

18: 7th NCS (138)

17: 3-2 NCS (126)

32

39

Evan Almaguer

JUNIOR

Clovis North

CENTRAL

3-1 Vacaville Larry Nelson (152)

4th Clovis West Shootout (152)

1st Los Banos Morning Star (152)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

0-2 Doc Buchanan (152)

0-2 Flo Who's #1 Duals-NJ (145)

5th Central Division 1 (152)

 

8th Central Section (152)

DUAL: d. Robles (Woodland) 9-1

DUAL: l. Martin (Vacaville) 4-2

CW: d. Martin (Vacaville) 6-3

CW: l. Cuttone (Clovis N.) 3-2

CW: l. Hokit (Clovis) 5-4

LB: d. Ontiveros (Pitman) 4-0

ZINK: l. Valencia (SJ Bosco) 10-2

ZINK: l. Raiz (Buchanan) 4-3

DOCB: l. Wilner (Fountain V.) 19-7

DOCB: l. Monzadeh LKHI 4-0

C1: l. Anderson (Clovis) 14-5

C1: d. Gaeth (Central) 6-5

C1: l. Gonzalez (Bakersf.) 3-1

C1: d. Brazet (Bullard) MFOR

CS: d. Vale (Sierra P.) 10-0

CS: l. Garcia (P. Robles) 7-3

CS: d. Santoyo (RF Kennedy) 12-3

CS: d. Prudek (Caruthers) I-D

CS: l. Avila (Monache) 7-5

CS: l. Gonzalez (Bakersf.) 10-3

33

37

Connor

Pederson

SENIOR

Petaluma

NORTH COAST

3rd San Marin Green Gold (145)

1st Northgate Bill Martell (152)

2nd Brentwood Lou Bronzan (152)

2nd Aptos Lovell Holiday (152)

4th Tim Brown Memorial (145)

2nd Albany Kermit Bankson (152)

1st Vine Valley Athl. League (152)

 

3rd North Coast Section (152)

 

 

GG: l. Xing (Albany)

BM: d. Laroue (Vintage) 5-3

BM: d. Cox (San Ramon) 8-2

LB: d. Lanoue (Vintage) 7-4

LB: l. Silva (Windsor) 8-2

APT: l. Mendoza (Salinas) 8-3

TIM: d. Gonzales (Palma) fall

TIM: l. Paulson (Liberty) fall

TIM: d. Johnson (Vista DL) 3-2

TIM: l. Cohen (Folsom) fall

ALB: d. Cox (San Ramon V.) 5:00

ALB: l. Xing (Albany) 5-3

NCS: d. Canon (Liberty) 5-4

NCS: l. Franco (DL Salle) 2-0

NCS: d. Darrin (Castro V.) 6-4 OT

 

MASTERS/STATE:

18: 4th NCS (132)

17: 2-2 NCS (126)

16: 1-2 NCS (106)

34

-

Isaiah

Ontiveros

JUNIOR

Pitman

SAC JOAQUIN

8th Chukchansi Invite (152)

2nd Los Banos Morning Star (152)

4th Aptos Pat Lovell Holiday (152)

1st Sonoma Deets Winslow (152)

3rd Pitman Rumble Jungle (152)

3rd Sac Joaquin Division 2 (152)

 

5th Sac Joaquin Section (152)

 

CHUK: l. Salcedo (Mission O.) 2:53, 1:47

CHUK: d. Grantham (Madera So.) 8-1

CHUK: l. Rodriguez (Righetti) 2:35

LB: l. Almaguer (Clovis N.) 4-0

APT: l. Pederson (Petaluma) 9-4

APT: l. Meyers (Watsonv.) 1:40

PIT: d. Carl (Escalon)

PIT: l. Anderson (Clovis)

PIT: d. Maghoney (Enochs)

SJ2: d. Shumate (Lodi)

SJ2: l. Ducharme (Vacaville) fall

SJ2: d. Milan (Tokay) fall

SJ2: d. Thao (Roseville)

SJS: l. Khan (Franklin) 17-6

SJS: d. Shumate (Lodi) 2-0

SJS: l. Garcia (Modesto C.) fall

SJS: d. Hagy (Rio Amer.) 9-5

 

35

-

Vincent Stafford

JUNIOR

Sanger

CENTRAL

2-2 Chukchansi Invite (152)

3-2 Buchanan ZInkin Classic (152)

2nd ASICS SC Challenge (152)

5-2 CIT Morro Bay (152)

5th Central Division 2 (152)

 

9th Central Section (152)

CHUK: d. Meyers (Watsonv.) 6-3

CHUK: l. Lopez (Clovis N.) 2-0

DUAL: l. Sihavong (Bullard) fall

ZINK: l. Almaguer (Clovis N.) 4:36

ZINK: l. Banduenga (Righetti) 4-3

ASC: l. Sutton (Hillcrest) 10-8

CIT: l. Chiquito (Hesperia) 1:29

CIT: d. Carrillo (Royal) 7-2

CIT: d. Valle (Sierra P.) 14-4

CIT: l. Buck (Servite) 2:15

C2: l. Banduenga (Righetti) fall

C2: l. Jimenez (Kingsburg)

CS: l. Gaeth (Central) 3:46

CS: d. Molina (Hoover) 10-7

CS: d. Nava (Porterv.) 0:46

CS: l. Garcia (P. Robles) 2:51

CS: d. Torres (So. Bakersf.) 0:20

CS: d. Sullivan (Redwood) 16-7

 

36

-

Zach Robles

SENIOR

Woodland

SAC JOAQUIN

2-5 Vacaville Larry Nelson (152)

1st Rocklin No Guts No Glory (152)

5th Anderson Nor Cal Beast (145)

7th Tim Brown Memorial (152)

1st Sac Joaquin Division 4 (152)

 

4th Sac Joaquin Section (152)

 

 

DUAL: l. Martin (Vacaville) fall

DUAL: l. Almaguer (Clovis No.) 9-1

DUAL: l. Harris (Bella Vista) 7-6

DUAL: l. Silva (Windsor) fall

NC: l. Russotti (Windsor) 12-2

TIM: d. Jericoff (Oakdale) 7-3

TIM: l. Garrison (Orland) 5-1

TIM: d. Facey (Shasta) 13-6

TIM: d. Canon (Liberty) 9-2

TIM: l. Milan (Tokay) 8-4

TIM: d. Garrison (Orland) DEF

SJS: d. Curry (Pleasant Gr.) 12-9

SJS: l. Ducharme (Vacaville) 5:12

SJS: d. Hagy (Rio Amer.) 5-4

SJS: l. Garcia (Modesto C.) 7-2

 

MASTERS/STATE:

18: 3-2 SJS (138)

17: 2-2 SJS (132)

37

-

Jarron

Sullivan

SENIOR

Redwood

CENTRAL

3rd Bakersfield Rumble Rig (152)

6th Clovis West Shootout (152)

1-2 Modesto Mike Tamana (152)

2nd Pioneer Valley The Bash (152)

5th Redwood Invite (152)

3-2 CIT Morro Bay (152)

7th Central Division 2 (152)

 

10th Central Section (152)

 

BAK: l. Gonzalez (Bakersf.) fall

CW: l. Hokit (Clovis) 14-1

CW: d. Cantoriano (Clovis W.) 4-3

CW: l. Almaguer (Clovis N.) 9-0

CW: l. Martin (Vacaville) 4:00

MOD: l. Harris (Bella Vista) 5-3

MOD: l. Mercado (Grace D.) 4-3

BASH: d. Miller (Paso Robles) 5-2

BASH: l. Perez (Firebaugh) 10-4

DUAL: l. Garza (Golden W.) 10-3

RED: l. Martinez (Clovis) 6-3

RED: l. L. Anderson (Clovis) 7-3

CIT: l. Stuart (Brea Olinda) 5-2

CIT: d. Cruz (Dos Pueblos) 3-1

CIT: l. Vera (Pioneer V.) 11-5

CS: l. Prudek (Caruthers) 2:52

CS: d. Gaeth (Central) 5:07

CS: l. Avila (Monache) 3:36

CS: d. Prudek (Caruthers) I-D

CS: l. Stafford (Sanger) 16-7

 

38

-

Kevin Hagy

JUNIOR

Rio

Americano

SAC JOAQUIN

10th Vista Del Lago Eagle (152)

2nd Anderson Nor Cal Beast (152)

Cons. Pitman Rumble Jungle (152)

1st Capital Athl. League (152)

2nd Sac Joaquin Division 3 (152)

 

6th Sac Joaquin Section (152)

 

VDL: l. Cohen (Folsom) 4:56

VDL: l. Sarlee (Sheldon) 7-2

NOR: l. Wilson (Foothill) 5-4

PIT: l. Carl (Escalon)

SJ3: l. Carl (El Capitan) 3-2

SJS: l. Garcia (Modesto C.) 3:04

SJS: d. Carl (El Capitan) 8-3

SJS: l. Robles (Woodland) 5-4

SJS: l. Ontiveros (Pitman) 9-5

 

39

-

Jalen Ng

SENIOR

Lowell

SAN FRANCISCO

0-2 Bay Area 56 Invite (160)

1-2 Bill Martell Inv. (160)

4th Granada Mat Classic (152)

0-2 Gilroy Mid Cals (152)

2-2 El Camino Colt (152)

 

1st San Francisco Section (152)

 

BA: l. Lynn (Lower L.) 9-2

BA: l. Solorio (El Camino) 13-4

BM: l. Sales (L. Lomas) 3:03

BM: l. McFarlane (Foothill) 3:50

MAT: l. Thu (Logan)

MID: l. Anderson (Clovis) 1:27

MID: l. Najar (Evergreen) 10-0

ELC: l. Aberouette (Riordan) 3:53

ELC: l. Guerra (Andrew H.) 6-0

 

40

-

Biplu

Subba

JUNIOR

Oakland

OAKLAND

1st Oakland Athl. League (152)