Updated: March 1, 2017

 

STATE DATA

145 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

2016-17 RESULTS

2016-17 HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Navonte

Demison

SENIOR

Bakersfield

CENTRAL

4-0 Frontier Titan Duals (152)

1st Doc Buchanan (145)

1st CIT Morro Bay (145)

1st So-West Yosemite League (145)

1st Yosemite Valley (145)

 

1st Central Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Omania (DLS)

1-0 vs. Bradley (MON)

1-0 vs. Franchina (RB)

1-0 vs. Zamilpa (BUC)

DOCB: d. Woo (Pioneer )9-5

DOCB: d. Franchina (Rancho B.) 3:11

DOCB: d. Escudero (Los Gatos) 15-0

DOCB: d. Omania (DL Salle) 12-1

CIT: d. Alvarado (Madera) 2:47

CIT: d. Gaxiola (Buchanan) 9-0

CIT: d. Zamilpa (Buchanan) 8-1

SWYL: d. Tracy (Frontier) fall

YV: d. Beltran (Bullard) 2:50

YV: d. Guzman (Lemoore) 1:08

YV: d. Bradley (Monache) 17-1

CS: d. Aranda (Clovis W.) 1:29

CS: d. Beltran (Bullard) 16-1

CS: d. Ramos (Selma) 1:50

 

MASTERS/STATE:

16: 1st CS, 1st CA (138)

15: 3rd CS, 2nd CA (120)

14: 3rd CS, 3rd CA (106)

 

NATIONALS:

1st 16 Jr. Nationals Folkstyle (138)

2nd 15 Jr. Nationals Freestyle (126)

1st 15 Jr. Nationals Folkstyle (126)

3rd 14 Cadet Nationals Folkstyle (106)

2

2

Jacob Wright

SENIOR

Dinuba

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (145)

8th Zinkin Classic (145); I-D

1st Dinuba Invite (145)

1st Temecula Vly. Battle Belt (145)

1st Central Sequoia League (145)

1st Sierra Sequoia Valley (145)

 

2nd Central Section (145); I-D

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Mata (POW)

1-0 vs. Zamilpa (BUC)

1-0 vs. Bradley (MON)

1-0 vs. Guzman (LEM)

2-0 vs. Ramos (SELM)

0-1 vs. Poore (BUC)

CHUK: d. Oliveira (Turlock) 9-1

CHUK: d. Tracy (Frontier) 2:37

CHUK: d. Guzman (Lemoore) 3-1

ZINK: l. Poore (Buchanan) 6-4

ZINK: d. Contreras (Madera) 3-2

DUAL: d. Petrucelli (Clovis No.)

DIN: d. Solorzano (El Capitan) 15-0

DIN: d. Beltran (Bullard) 11-0

TV: d. Mata (Poway) 7-3

CSL: d. Ramos (Selma)

SSV: d. Bedrosian (Coalinga) 18-3

SSV: d. Ramos (Selma) 10-0

CS: d. Bradley (Monache) 13-3

CS: d. Zamilpa (Buchanan) 4-1

 

MASTERS/STATE:

16: 2nd CS, 2nd CA (138)

14: 3rd CS, 2-2 CA (120)

 

NATIONALS:

3rd 14 NHSCA Freshman (126)

3

3

Peyton

Omania

JUNIOR

De la Salle

NORTH COAST

1st Bakersfield Rumble Rig (152)

1st Curt Mettler Inv. (152)

2nd Reno TOC (145)

4-2 The Clash XV-MN (145)

2nd Doc Buchanan (145)

1st Mission San Jose (145)

1st East Bay Athl. League (145)

 

1st North Coast Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ramalia (GB)

1-0 vs. Bradley (MON)

1-0 vs. Enriquez (MO)

1-0 vs. Poore (BUC)

0-1 vs. Demison (BAK)

BAK: d. Luchau (Selma) 6-2

CM: d. Poore (Buchanan) 5-4

RTOC: d. Ramalia (Granite B.) 10-6

DOCB: d. Campbell (Simi V.) 15-0

DOCB: d. Lopez (Bishop Am.) 0:52

DOCB: d. Zamilpa (Buchanan) 1:44

DOCB: d. Enriquez (Miss. O.) 5-4 TB2

DOCB: l. Demison (Bakersf.) 12-1

MSJ: d. Woo (Pioneer) 20-8

MSJ: d. McKnight (Hoopa) 4:31

MSJ: d. Gaxiola (Buchanan) 1-0

MSJ: d. Bradley (Monache) 5-1

NCS: d. Vega (Liberty) 13-5

NCS: d. Au-Yeung (Windsor) 9-3

 

MASTERS/STATE:

16: 1st NCS, 5th CA (145)

15: 5th NCS (145)

 

NATIONALS:

1st 16 UWW Cadet Nat. Greco (63k)

5th 16 UWW Jr. Nationals Greco (145)

2nd 15 Cadet Nationals Greco (145)

 

 

4

4

Zander Silva

SENIOR

Alta Loma

SOUTHERN

1st Carter Classic (145)

1st Clovis West Shootout (145)

1st Las Vegas Holiday Classic (145)

4th Doc Buchanan (138)

1st Five Counties (OW, 145)

I-D, CIT Morro Bay (145)

1st Mt. Baldy League (145)

1st SS Central Div. (145)

 

1st Southern Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Santiago (SJB)

1-1 vs. Figueroa (BAK)

1-0 vs. Romero (LEM)

1-0 vs. Pacheco (MD)

CAR: d. Volpe (Laguna H.) 8-2

CAR: d. Pacheco (Mater D.) 9-0

CWSO: d. Walls (Clovis W.) 4-2

CWSO: d. Figueroa (Bakersf.) 1-0

LV: d. Wright (Golden V.) 10-3

LV: d. Martinez (Brawley) 7-0

DOCB: d. Hernandez (Frontier) 7-1

DOCB: d. Romero (Lemoore) 3-0

DOCB: d. Santiago (SJ Bosco) 3-1

DOCB: l. Figueroa (Bakersf.) 4-3

5CO: d. Ayres (Fountain V.) 9-1

5CO: d. Ramos (Selma) 5-0

SSCE: d. Solomon (SJ Bosco) 4-0

SS: d. Rubio (Carter) 15-0

SS: d. Williams (Mira Costa) 8-1

SS: d. Esperanza (ML King) 12-3

 

MASTERS/STATE:

16: 1st SS, 7th CA (126)

15: 1st SS, 5th CA (113)

14: 2nd SS, 1-2 CA (106)

 

NATIONALS:

6-2 16 Super 32 (138)

3rd 16 Journeymen Fall Classic-NY (140)

7th 16 Junior Nationals Folkstyle (138)

1st 15 Cadet Nationals Folkstyle (126)

4th 14 Cadet Nationals Folkstyle (113)

5

5

Dominic Mata

FRESHMAN

Poway

SAN DIEGO

3-1 John Bright Mem. Duals (152)

2nd John Bright Memorial (152)

2-2 Walsh Ironman-OH (145)

3rd Las Vegas Holiday Classic (145)

1st Cerritos TOC (145)

3rd Temecula Vly. Battle Belt (145)

2nd Gilroy Mid Cals (145)

1st San Diego Div. 2 (145)

 

1st San Diego Section (145)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Villarreal (GIL)

4-0 vs. Franchina (RB)

1-0 vs. Burks (HEM)

1-0 vs. Dominguez (CEC)

1-0 vs. Esparza (MLK)

0-1 vs. Wright (DIN)

DUAL: d. Pacheco (Temescal C.) 7-0

DUAL: d. N. Villarreal (Gilroy) 8-0

JB: d. Pacheco (Temescal C.) 19-4

JB: d. N. Villarreal (Gilroy) 4:10

LV: d. Wright (Golden V.) 5-0

CTOC: d. Madrigal (Paso R.) 1:27

CTOC: d. Williams (Mira Costa) 8-2

CTOC: d. Tabarez (Southw.) 9-0

DUAL: d. Franchina (Rancho B.) 7-0

TV: d. P. Aguirre (Frontier) 3:33

TV: d. Aranda (Clovis W.) 5:40

TV: l. Wright (Dinuba) 7-3

TV: d. Burks (Hemet) 14-1

TV: d. Esparza (ML King) 4:51

MID: d. Ridge (Acalanes) 6-3

MID: d. Dominguez (Central C.) 3-2

SD2: d. Franchina (Rancho B.) 0:36

SDS: d. Franchina (Rancho B.) 3:48

SD: d. Roberson (Rancho BV) 3:49

SD: d. Franchina (Rancho B.) 3:48

 

6

8

Jack Ramalia

SENIOR

Granite Bay

SAC JOAQUIN

4-2 Reno TOC (145)

3rd Lou Bronzan Inv. (145)

1st ASICS SoCal Chall. (OW, 145)

1st Tim Brown Memorial (145)

1st Sierra Foothill League (145)

1st Sac Joaquin Div. 1AA (145)

 

1st Sac Joaquin Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ayres (FV)

1-0 vs. Zamilpa (BUC)

0-1 vs. Omania (DLS)

0-1 vs. Guzman (LEM)

0-1 vs. Garcia (KLS)

RTOC: l. Omania (DL Salle) 10-6

RTOC: d. Aranda (Clovis W.) 7-1

RTOC: l. Guzman (Lemoore) 2:30

LB: l. Garcia (Kelseyv.) 4:24

LB: d. Au-Yeung (Windsor) 15-0

LB: d. Briggs (Heritage) 12-3

ASC: d. McCoy (Marina) 10-2

ASC: d. Ayres (Fountain V.) 4-0

TIM: d. Redhair (Oak Ridge) 5-1

TIM: d. Zamilpa (Buchanan) 9-5

SJ1AA: d. Schwerts. (Buhach) 0:43

SJ1AA: d. Santina (Oak Ridge) 16-0

SJS: d. Ducharme (Vacaville) 16-1

SJS: d. Reese (Ponderosa) 15-0

SJS: d. Alba (Ceres) 17-2

SJS: d. Monroe (Elk Grove) 11-6

 

MASTERS/STATE:

16: 1st SJS, 2-2 Qtrs. CA (138)

15: 6th SJS, 3-2 Qtrs. CA (126)

14: 1-2 SJS (138)

7

7

Beau Bradley

JUNIOR

Monache

CENTRAL

2nd Zinkin Classic (152)

1st Lou Bronzan Inv. (152)

3-2 Doc Buchanan (152)

4th Temecula Vly. Battle Belt (152)

2nd CIT Morro Bay (152)

1st Pitman Rumble Jungle (145)

2nd Mission San Jose (145)

1st East Yosemite League (145)

2nd Yosemite Valley (145)

 

5th Central Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Alba (CER)

2-0 vs. Zamilpa (BUC)

2-0 vs. Chiaramonte (CLO)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-1 vs. Wright (DIN)

0-1 vs. Romero (BUC)

0-1 vs. Omania (DLS)

0-1 vs. Ramos (SELM)

ZINK: d. Vasquez (Central V.) 1:40

ZINK: d. Martinez (Oakdale) 3:17

ZINK: d. Dominguez (Central C.) 0:54

ZINK: l. Romero (Buchanan) 4:00

LB: d. David (Durham) 11-7

LB: d. Perez (Windsor) 2:32

DOCB: l. Garcia (Frontier) 2:17

DOCB: d. Gonzalez (Madera) 19-4

DOCB: l. Salcido (Rancho B.) 7-5

TV: d. Gonzalez (Hemet) 3:05

TV: d. Solis (Sultana) 11-2

TV: l. Hovis (Poway) 9-2

TV: l. San Miguel (Bellarmine) 4:38

CIT: d. La Rosa (Pitman) 5-1

CIT: l. Romero (Buchanan) 14-2

PIT: d. E. Villavicencio (Gregori)

PIT: d. Alba (Ceres)

MSJ: d. Anderson (Harbor) 5:13

MSJ: d. Vega (Liberty) 2:34

MSJ: d. Zamilpa (Buchanan) 3:24

MSJ: l. Omania (DL Salle) 5-1

YV: d. Chiaramonte (Clovis) 5-2

YV: d. Zamilpa (Buchanan) 12-6

YV: l. Demison (Bakersf.) 17-1

CS: d. Tracy (Frontier) 5:34

CS: l. Wright (Dinuba) 13-3

CS: d. Aranda (Clovis W.) 4-2

CS: d. Chiaramonte (Clovis) 6-3

CS: l. Ramos (Selma) 6-4 SV

CS: d. Tracy (Frontier) 4-2

 

MASTERS/STATE:

16: 3rd CS, 2-2 Qtrs. CA (145)

8

9

Tristan Zamilpa

JUNIOR

Buchanan

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (152)

4-1 The Clash XV-MN (145-52)

7th Doc Buchanan (145)

2nd Tim Brown Memorial (145)

2nd CIT Morro Bay (145)

3rd Mission San Jose (145)

1st Tri River Athletic Conf. (145)

3rd Yosemite Valley (145)

 

3rd Central Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ramos (FRO)

1-0 vs. Tracy (FRO)

1-0 vs. Guzman (LEM)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-1 vs. Wright (DIN)

0-1 vs. Omania (DLS)

0-2 vs. Bradley (MON)

0-1 vs. Ramalia (GB)

CHUK: d. Alvarado (Madera) 6-4

CHUK: d. Delarosa (Foothill) 7-2

CHUK: d. Beltran (Bullard) 9-7

DOCB: d. Avila (Porterv.) 5-4

DOCB: d. Dominguez (Central C.) 3-1

DOCB: l. Omania (DL Salle) 1:44

DOCB: l. Gaxiola (Buchanan) 3-1 SV

DOCB: d. Woo (Pioneer) 8-5

TIM: d. Zaragoza (Palma) 3-1

TIM: d. Curry (Pleasant G.) 20-8

TIM: l. Ramalia (Granite B.) 9-5

CIT: d. Howard (Mayfair) 6-0

CIT: l. Demison (Bakersf.) 8-1

MSJ: d. Ridge (Acalanes) 11-3

MSJ: l. Bradley (Monache) 3:24

MSJ: d. McKnight (Hoopa) 18-3

MSJ: d. Woo (Pioneer) 6-3

TRAC: d. Chiaramonte (Clovis) 15-7

TRAC: d. Aranda (Clovis W.) 3-1

YV: d. Alvarado (Madera) 5-2

YV: l. Bradley (Monache) 12-6

YV: d. Tracy (Frontier) 1:01

YV: d. Guzman (Lemoore) 5-3

CS: d. Alvarado (Madera) 5:25

CS: d. Cardoso (Hanford) 18-2

CS: l. Wright (Dinuba) 4-1

CS: d. Tracy (Frontier) 4:21

CS: d. Ramos (Selma) 4-3

 

MASTERS/STATE:

15: 5th CS, 1-2 CA (152)

 

NATIONALS:

5th 15 NHSCA Freshman (145)

9

16

Troy

Mantanona

SOPHOMORE

Palm Desert

SOUTHERN

1st Carter Classic (152)

1st Citrus Hill Hawks Nest (152)

I-D, Zinkin Classic (152)

1st Desert Valley League (145)

1st SS Coastal Div. (145)

 

3rd Southern Section (145)

 

Key H2H Results:

1-1 vs. Williams (MC)

1-0 vs. Burks (HEM)

1-0 vs. Garcia (NV)

1-0 vs. Pacheco (TC)

CAR: d. Sanchez (Rialto) 12-2

CH: d. Pacheco (Temescal) 9-3

SSCO: d. Garcia (Norte Vista) 2:27

SS: d. McCoy (Marina) 1:11

SS: l. Williams (Mira Costa) 9-5

SS: d. Garcia (Norte Vista) 0:49

SS: d. Burks (Hemet) 6-4

SS: d. Williams (Mira Costa) 2:31

 

MASTERS/STATE:

16: 2-2 SS (145)

10

19

Brandon

Esparza

SENIOR

ML King

SOUTHERN

4th Temecula V. Battle Belt (145)

1st Big VIII League (145)

1st SS Eastern Div. (145)

 

2nd Southern Section (145)

 

Key H2H Results:

1-1 vs. Burks (HEM)

1-0 vs. Solomon (SJB)

1-0 vs. Tracy (FRO)

0-1 vs. Silva (ALT)

0-1 vs. Mata (POW)

TV: l. Burks (Hemet) 4:31

TV: d. Madrigal (P. Robles) 15-5

TV: d. Solomon (SJ Bosco) 6-4

TV: d. Ducharme (Vacaville) 14-6

TV: d. Tracy (Frontier) 3:42

TV: l. Mata (Poway) 4:51

SSE: d. Pacheco (Temescal) 5-2

SSE: d. Rubio (Carter) 7-4

SS: d. Garcia (Norte Vista) 4-3

SS: d. Ayres (Fountain V.) 11-9

SS: d. Burks (Hemet) 13-10

SS: l. Silva (Alta Loma) 12-3

 

MASTERS/STATE:

15: 1-2 SS (132)

14: N/A SS (113)

11

6

Issiah Burks

SENIOR

Hemet

SOUTHERN

2nd Carter Classic (160)

1st Brea Ed Springs (160)

1st Arlington Riverside Cty. (152)

5th Temecula Vly. Battle Belt (145)

1st Canyon Spr. Raul Huerta (145)

1st Mountain Pass League (145)

1st SS Northern Div. (145)

 

5th Southern Section (145)

 

Key H2H Results:

1-1 vs. Esparza (MLK)

1-0 vs. Zepeda (FRE)

1-1 vs. Tracy (FRO)

0-1 vs. Kim (SGO)

0-1 vs. Mata (POW)

0-1 vs. Mantanona (PD)

CAR: d. Elias (Walnut) 5-2

CAR: l. Kim (Santiago) 7-0

ES: d. A. Smith (Rim World) 5-3

TV: d. Esparza (ML King) 4:31

TV: l. Tracy (Frontier) 7-5

TV: d. P. Aguirre (Frontier) 11-2

TV: d. Williams (Mira Costa) 2-0

TV: l. Mata (Poway) 14-1

TV: d. Tracy (Frontier) 2:46

RH: d. Pacheco (Temescal C.) 5-2

RH: d. Segovia (Downey) 1:52

RH: d. Zepeda (Fremont-LA) 12-5

SSN: d. Cardena (Pioneer V.) 9-3

SS: d. Mello (Calvary Ch.) 9-2

SS: d. Reynolds (Villa P.) 16-2

SS: l. Esparza (ML King) 13-10

SS: l. Mantanona (Palm Des.) 6-4

 

MASTERS/STATE:

16: 7th SS, 4-2 Top 12 CA (152)

12

11

Jake Ryan

JUNIOR

Oakdale

SAC JOAQUIN

3rd Gilroy Mid Cals (145)

2nd Valley Oak League (145)

1st Sac Joaquin Div. 3 (145)

 

3rd Sac Joaquin Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Dominguez (CEC)

1-0 vs. Ramos (SELM)

1-0 vs. Wright (GV)

MID: d. Madrigal (P. Robles) 13-2

MID: d. Ramos (Selma) 3-2

MID: d. Wright (Golden V.) 10-1

SJ3: d. Dominguez (Central C.) 3-2

SJS: l. Sta Maria (Rodr.) 1:34

SJS: d. Ducharme (Vacaville) 8-0

SJS: d. LaRue (Napa) 7-1

SJS: d. Schwerts. (Buhach) 1:46

SJS: d. Sta Maria (Rodr.) 5-1

SJS: d. Reese (Ponderosa) 5-0

 

 

13

14

Jonathan

Ramos

JUNIOR

Selma

CENTRAL

5th Bakersfield Rumble Rig (160)

1st La Costa Canyon Hamada (160)

3rd Dinuba Invite (152)

2nd Five Counties (145)

5th Gilroy Mid Cals (145)

2nd Central Sequoia League (145)

2nd Sierra Sequoia Valley (145)

 

4th Central Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs .Bradley (MON)

1-0 vs. Chiaramonte (CLO)

1-0 vs. Guzman (LEM)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-2 vs. Wright (DIN)

0-1 vs. Silva (ALT)

0-1 vs. Dominguez (CEC)

0-1 vs. Ryan (OAK)

0-1 vs. Zamilpa (BUC)

LCC: d. Carillo (Brawley) 4-2

LCC: d. Smith (Rim World) 7-3

DIN: d. Harper (Centennial) 10-4

DIN: l. Long (Dinuba) 1-0

DIN: d. Calderon (S. Maria) 5-1

DIN: d. Harper (Centennial) 7-2

5CO: d. Cardoso (Hanford) 1:26

5CO: d. Martinez (Brawley) 1:50

5CO: l. Silva (Alta Loma) 5-0

MID: l. Ryan (Oakdale) 3-2

MID: l. Dominguez (Central C.) 4-3

MID: d. Wright (Golden V.) 4-2 SV1

CSL: l. Wright (Dinuba)

SSV: d. Molina (Firebaugh) 2:22

SSV: l. Wright (Dinuba) 10-0

CS: d. Chiaramonte (Clovis) 12-7 SV

CS: d. Guzman (Lemoore) 5-3 SV

CS: l. Demison (Bakersf.) 1:50

CS: d. Bradley (Monache) 6-4 SV

CS: l. Zamilpa (Buchanan) 4-3

 

MASTERS/STATE:

16: 7th CS, 0-2 CA (152)

15: 8th CS, 0-2 CA (145)

 

NATIONALS:

7th 15 NHSCA Freshman (138)

14

15

Emmanuel

Zepedagavidi

SENIOR

Fremont

LOS ANGELES

1st Bishop Amat Rumble (152)

0-2 Doc Buchanan (152)

2nd Canyon Spr. Raul Huerta (145)

 

1st Los Angeles City (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Deharo (TC)

1-0 vs. Garcia (NV)

0-1 vs. Burks (HEM)

BA: d. Ramirez (Simi V.) fall

RH: d. De Haro (Temescal C.) 6-5

RH: d. Flores (Carter) 12-10

RH: d. Garcia (Norte Vista) 7-6

RH: l. Burks (Hemet) 12-5

LA: d. Mardirousian (Birming.) 1:42

 

 

MASTERS/STATE:

16: 1st LAS, 1-2 CA (152)

15: 2nd LAS, 0-2 CA (152)

 

 

15

10

Nathaniel

Villarreal

SOPHOMORE

Gilroy

CENTRAL COAST

3-1 Jon Bright Mem. Duals (152)

3rd John Bright Memorial (152)

1st Clovis West Shootout (152)

3rd Zinkin Classic (152)

1st Overfelt Classic (145)

2nd Monterey Bay (145); I-D

 

2nd Central Coast Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Dominguez (CEC)

1-0 vs. Madrigal (SERV)

0-2 vs. Mata (POW)

0-1 vs. Romero (BUC)

0-1 vs. Escudero (LG)

DUAL: l. Mata (Poway) 8-0

JB: l. Mata (Poway) 4:10

CWSO: d. Herrera (St. Joseph) 1:15

CWSO: d. Madrigal (Servite) 6-4 SV1

ZINK: d. Alvarado (Madera) 4:49

ZINK: d. Gianakopulos (Clovis) 7-4

ZINK: l. Romero (Buchanan) 4:48

ZINK: d. Martinez (Oakdale) 7-4

ZINK: d. Dominguez (C. Cath.) 1:43

CCS: d. Zaragoza (Palma) 5:34

CCS: l. Escudero (Los Gatos) 4:49

 

NATIONALS:

6th 16 NHSCA Freshman (138)

16

13

Charles

Franchina

SENIOR

Rancho

Bernardo

SAN DIEGO

1st Liberty-AZ Duals (145)

3rd La Costa Canyon Hamada (145)

1st El Cajon Invite (145)

4-2 Qtrs. Sierra Nevada (145)

2-2 Qtrs. Doc Buchanan (145)

1st Holtville Rotary Inv. (145)

2nd San Diego Div. 2 (145)

 

2nd San Diego Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Pacheco (MD)

1-0 vs. Ruiz (MTM)

0-3 vs. Mata (POW)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-2 vs. Dominguez (CEC)

ELC: d. Marin (Northv.) 4-3

ELC: d. Pacheco (Mater Dei) 8-4

SNC: d. Zaragoza (Palma) 5:58

DUAL: l. Mata (Poway) 7-0

DOCB: l. Demison (Bakersfield) 3:11

DOCB: l. Dominguez (Central C.) 6-1

HOL: d. Johnson (Eastlake) 12-5

SD2: l. Mata (Poway) 0:36

SD: d. Ruiz (Mt. Miguel) 3-2

SD: l. Mata (Poway) fall

 

MASTERS/STATE:

16: 4th SDS (138)

15: 0-2 SDS (138)

14: 3-2 SDS (138)

17

18

Juan Ruiz

SENIOR

Mt. Miguel

SAN DIEGO

1st Irvine Andrew Pena (OW, 152)

3rd Cerritos TOC (152)

2nd Arroyo Classic (152)

1st CS. Raul Huerta (OW, 152)

1st SV Robert Jenkins (152)

1st Monte Vista Invitational (152)

1st San Diego Div. 4 (145)

 

3rd San Diego Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Williams (MC)

0-1 vs. Franchina (RB)

0-1 vs. Rabon (PRM)

0-1 vs. Ayres (FV)

IRV: d. Williams (Mira Costa) 15-3

CTOC: l. Rabon (Paramount) fall

CTOC: d. Delarosa (Foothill) 0:32

ARR: l. Ayres (Fountain V.) 10-5

RH: d. Solis (Sultana) 3:00

RJ: d. Guevara (Del Norte) 15-6

SD: l. Franchina (Rancho B.) 3-2

SD: d. Roberson (Rancho BV) 2:48

 

MASTERS/STATE:

16: 3rd SDS, 1-2 CA (152)

18

23

Roger Monroe

SENIOR

Elk Grove

SAC JOAQUIN

1st Modesto Tamana Invite (152)

5-1 Northwest Duals-OR (152)

2nd Tim Brown Memorial (152)

1st Delta League (145)

1st Sac Joaquin Div. 1A (145)

 

2nd Sac Joaquin Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Alba (CER)

1-0 vs. Villavicencio (GRE)

0-1 vs. Ramalia (GB)

0-1 vs. Perez (WIND)

TAM: d. E. Villavicencio (Greg.) fall

TIM: d. Alba (Ceres) 10-0

TIM: l. Perez (Windsor) 4-2

DL: d. Curry (Pleasant G.) 17-2

SJ1A: d. St Maria (Rodriguez) 15-3

SJ1A: d. Ducharme (Vacaville) 5-2

SJ1A: d. Larue (Napa) 7-4

SJS: d. Schwertsc. (Buhach) 17-7

SJS: d. E. Villavicencio (Gregori) 7-4

SJS: d. Sta Maria (Rodriguez) 9-1

SJS: l. Ramalia (Granite B.) 11-6

 

MASTERS/STATE:

16: 8th SJS (138)

14: 2-2 SJS (113)

19

26

Jared

Williams

JUNIOR

 

Mira Costa

SOUTHERN

1st So. Torrance Spartan KO (152)

1st West Torrance Warrior (152)

2nd Irvine Andrew Pena (152)

3rd Cerritos TOC (145)

1st John Glenn Enriquez (152)

7th Temecula Vly. Battle Belt (145)

1st Bay League (145)

1st SS Inland Div. (145)

 

4th Southern Section (145)

 

Key H2H Results:

1-1 vs. Mantanona (PD)

1-0 vs. Moreno (NH)

0-1 vs. Silva (ALT)

0-1 vs. Mata (POW)

0-1 vs. Burks (HEM)

0-1 vs. Ruiz (MTM)

IRV: l. Ruiz (Mt. Miguel) 15-3

CTOC: l. Mata (Poway) 8-2

CTOC: d. Madrigal (P. Robles) 4:36

JG: d. Peraza (Santa Fe) 16-5

TV: l. Tabarez (Southwest) 4-2

TV: d. De Haro (Temescal) 8-1

TV: l. Burks (Hemet) 2-0

TV: d. Ducharme (Vacaville) 15-0

SSI: d. Lopez (Santa Maria) 15-0

SSI: d. Conroy (Great O.) 10-1

SS: d. Pacheco (Temescal) 13-4

SS: d. Mantanona (Palm Des.) 9-5

SS: l. Silva (Alta Loma) 8-1

SS: d. Moreno (Newport H.) 8-4

SS: l. Mantanona (Palm Des.) 2:31

 

20

27

Mikelli

Chiaramonte

FRESHMAN

Clovis

CENTRAL

1st Newbury Park Invite (152)

3rd Clovis West Shootout (152)

3rd Zinkin Classic (145)

1st CA Coast Classic (145)

1-2 Doc Buchanan (145)

3-2 New Jersey Duals (145)

I-D, Qtrs. Mission San Jose (145)

3rd Tri River Athletic Conf. (145)

5th Yosemite Valley (145)

 

7th Central Section (145)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Cardoso (HANF)

2-0 vs. Tracy (FRO)

1-0 vs. Ridge (ACA)

1-0 vs. Au-Yeung (WIND)

1-0 vs. Guzman (LEM)

0-1 vs. Villarreal (BUC)

0-1 vs. Villarreal (GIL)

0-2 vs. Bradley (MON)

0-1 vs. Gaxiola (BUC)

0-2 vs. Zamilpa (BUC)

0-1 vs. Ramos (SELM)

NP: d. Maya (Palisades) 18-3

CWSO: l. Madrigal (Servite) 4:54

CWSO: d. Herrera (St. Joseph) 2:17

ZINK: d. Mello (Calvary Ch.) 0:50

ZINK: l. Villarreal (Buchanan) 10-4

ZINK: d. Spence (Elk Grove) 11-0

ZINK: d. Tracy (Frontier) 12-3

ZINK: d. Poore (Buchanan) 6-2

ZINK: d. Ridge (Acalanes) 6-4 SV1

CCC: d. Au-Yeung (Windsor) 12-3

DOCB: l. N. Villarreal (Gilroy) 6-3

DUAL: l. Zamilpa (Buchanan) 11-2

DUAL: l. Petrucelli (Clovis N.) 4-2

MSJ: l. Gaxiola (Buchanan) 6-4

MSJ: d. Anderson (Harbor) 2-0

TRAC: l. Zamilpa (Buchanan) 15-7

TRAC: d. Cuttone (Clovis No.) 4-0

YV: d. Aranda (Clovis W.) 5-0

YV: l. Bradley (Monache) 5-2

YV: d. Cuttone (Clovis N.) 6-3

YV: d. Cardoso (Hanford) 9-2

YV: l. Guzman (Lemoore) 7-1

YV: d. Tracy (Frontier) 1:59

CS: l. Ramos (Selma) 12-7 SV

CS: d. Cardoso (Hanford) 0:53

CS: l. Bradley (Monache) 6-3

CS: d. Guzman (Lemoore) 6-5

 

21

29

Trent Tracy

SOPHOMORE

Frontier

CENTRAL

1st El Dorado Invite (145)

4th Chukchansi Invite (145)

7th Zinkin Classic (145)

6th Temecula Vly. Battle Belt (145)

2-2 Qtrs. Gilroy Mid Cals (145)

2nd So-West Yosemite League (145)

6th Yosemite Valley (145)

 

6th Central Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Woo (PIO)

1-0 vs. Schwersh. (BUH)

1-0 vs. Aranda (CW)

1-1 vs. Burks (HEM)

1-1 vs. Guzman (LEM)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-1 vs. Wright (DIN)

0-1 vs. Bradley (MON)

0-2 vs. Zamilpa (BUC)

0-1 vs. Dominguez (CEC)

0-1 vs. Esparza (MLK)

0-2 vs. Chiaramonte (CLO)

0-1 vs. Wright (GV)

ED: d. Romo (W. Valley) 2:44

CHUK: l. Wright (Dinuba) 2:37

CHUK: l. Contreras (Madera) 3:41

ZINK: l. Fox (Gilroy) 7-0

ZINK: d. Woo (Pioneer) 10-3

ZINK: l. Chiaramonte (Clovis) 12-3

TV: d. Segovia (Downey) 0:57

TV: d. Burks (Hemet) 7-5

TV: l. Esparza (ML King) 3:42

TV: l. Burks (Hemet) 2:46

MID: d. Schwerscharf (Buhach) 16-1

MID: l. Dominguez (Central C.) 3-2

MID: l. Wright (Golden V.) 3:50

SWYL: l. Demison (Bakersf.) fall

YV: d. Cuttone (Clovis N.) 3:09

YV: l. Guzman (Lemoore) 1:51

YV: d. Aranda (Clovis W.) 15-0

YV: d. Beltran (Bullard) 2:48

YV: l. Zamilpa (Buchanan) 1:01

YV: l. Chiaramonte (Clovis) 1:59

CS: l. Bradley (Monache) 5:34

CS: d. Beltran (Bullard) 12-6

CS: d. Guzman (Lemoore) 8-0

CS: l. Zamilpa (Buchanan) 4:21

 

22

31

Alex Escudero

JUNIOR

 

Los Gatos

CENTRAL COAST

3rd Webber Lawson (152)

8th Zinkin Classic (152)

1st CA Coast Classic (152)

6th Doc Buchanan (145)

7th CIT Morro Bay (145)

6th Mission San Jose (152); I-D

1st Santa Clara Valley Athl. (145)

 

1st Central Coast Section (145)

 

Key H2H Results:

2-1 vs. Anderson (HARB)

1-0 vs. Ridge (ACA)

1-2 vs. Gaxiola (BUC)

1-0 vs. Villarreal (GIL)

1-0 vs. Guzman (LEM)

1-0 vs. Woo (PIO)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-2 vs. Dominguez (CEC)

0-1 vs. Schwetsc. (BUH)

0-1 vs. Alvarado (MAD)

WL: l. Anderson (Harbor) 6-2

ZINK: d. M. Aguirre (Frontier) 6-3

ZINK: l. Dominguez (CEC) 3-1 SV1

ZINK: l. Martinez (Oakdale) 4-3

ZINK: l. Schwertsch. (Buhach) 5-2

CCC: d. Mello (Golden V.) 10-9

CCC: d. Anderson (Harbor) 7-3

CCC: d. Ridge (Acalanes) 7-5

DOCB: d. Gaxiola (Buchanan) 3-2

DOCB: d. Guzman (Lemoore) 6-4

DOCB: l. Demison (Bakersf.) 15-0

DOCB: l. Gaxiola (Buchan.) 6:30 TB1

DOCB: l. Dominguez (Centr. C.) 12-4

CIT: l. Gaxiola (Buchanan) 5-2

CIT: l. Alvarado (Madera) 6-5

CIT: d. Anderson (Harbor) 2-1

MSJ: d. Zanarini (Liberty) 11-0

MSJ: d. Martinez (Granada) 9-4

CCS: d. Adams (Carlmont) 6-5

CCS: d. Woo (Pioneer) 5-3

CCS: d. Villarreal (Gilroy) 4:49

 

MASTERS/STATE:

16: 3-2 Qtrs. CCS (145)

15: 2-2 CCS (145)

 

NATIONALS:

6th 16 Cadet Nationals Greco (145)

23

20

Daniel Woo

JUNIOR

Pioneer

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula Invite (152)

2-2 Zinkin Classic (145)

8th Doc Buchanan (145)

1st Jim Root Classic (145)

4th Mission San Jose (145)

1st Blossom Valley Ath. (145)

 

3rd Central Coast Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Au-Yeung (WIND)

1-0 vs. Guzman (LEM)

1-0 vs. Gaxiola (BUC)

1-0 vs. Ridge (ACA)

1-0 vs. Vega (LIB)

0-1 vs. Omania (DLS)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-2 vs. Zamilpa (BUC)

0-1 vs. Dominguez (CEC)

0-1 vs. Tracy (FRO)

0-1 vs. Escudero (LG)

ZINK: l. Villarreal (Buchanan) 2:00

ZINK: d. Bossert (L. Lom.) 8-6 SV1

ZINK: d. Mello (Calvary Ch.) 13-6

ZINK: l. Tracy (Frontier) 10-3

DOCB: l. Demison (Bakersf.) 9-5

DOCB: d. Au-Yeung (Windsor) 4-3

DOCB: d. Anderson (Harbor) 10-6

DOCB: d. Guzman (Lemoore) 3-2

DOCB: l. Dominguez (Central C.) 3-2

DOCB: l. Zamilpa (Buchanan) 8-5

ROO: d. Briggs (Heritage) 15-9

MSJ: l. Omania (DL Salle) 20-8

MSJ: d. Vega (Liberty) 19-3

MSJ: d. Ridge (Acalanes) 7-2

MSJ: d. Gaxiola (Buchanan) 3-1

MSJ: l. Zamilpa (Buchanan) 6-3

BVAL: d. Ledger (Leigh) 4-0

CCS: l. Escudero (L. Gatos) 5-3

CCS: d. Zaragoza (Palma) 3-1 SV1

 

MASTERS/STATE:

16: 5th CCS (138)

15: 6th CCS (138)

24

21

Greg Guzman

SENIOR

Lemoore

CENTRAL

2nd Chukchansi Invite (145)

7th Reno TOC (145)

1st Lemoore Deliddo Invite (152)

2-2 Qtrs. Doc Buchanan (145)

1st West Yosemite League (145)

4th Yosemite Valley (145)

 

8th Central Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ramalia (GB)

1-1 vs. Tracy (FRO)

1-1 vs. Chiaramonte (CLO)

1-0 vs. Aranda (CW)

2-0 vs. Cardoso (HANF)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-1 vs. Wright (DIN)

0-1 vs. Zamilpa (BUC)

0-1 vs. Ramos (FRO)

0-1 vs. Escudero (LG)

0-1 vs. Woo (PIO)

CHUK: d. Contreras (Madera) 10-4

CHUK: l. Wright (Dinuba) 3-1

RTOC: d. Ramalia (Granite B.) 2:30

RTOC: l. Figueroa (Bakersf.) 5-2

DOCB: d. Woltz (Del Oro) 18-3

DOCB: d. Aranda (Clovis W.) 6-4

DOCB: l. Escudero (Los Gatos) 6-4

DOCB: l. Woo (Pioneer) 3-2

DUAL: d. Cardoso (Hanford) 8-0

WYL: d. Cardoso (Hanford) 6-1

YV: d. Tracy (Frontier) 1:51

YV: l. Demison (Bakersf.) 1:08

YV: d. Chiaramonte (Clovis) 7-1

YV: l. Zamilpa (Buchanan) 5-3

CS: l. Ramos (Selma) 5-3 SV

CS: d. Alvarado (Madera) 7-4

CS: l. Tracy (Frontier) 8-0

CS: l. Chiaramonte (Clovis) 6-5

 

25

-

Xander

Moreno

JUNIOR

Newport

Harbor

SOUTHERN

1st Brea Ed Springs Classic (145)

6th John Glenn Enriquez (145); I-D

3rd Sunset League (145)

3rd SS Southern Div. (145)

 

6th Southern Section (145); I-D

 

Key H2H Results:

1-1 vs. Ayres (FV)

2-0 vs. Reynolds (VP)

0-1 vs. Silva (ALT)

0-1 vs. Williams (MC)

SSS: l. Ayres (Fountain V.) 6-2

SSS: d. Reynolds (Villa Park) 2:18

SS: d. Garcia (La Quinta) 11-4

SS: l. Silva (Alta Loma) 17-0

SS: d. Ayres (Fountain V.) 4:51

SS: d. Reynolds (Villa Park) 3-1

SS: l. Williams (Mira Costa) 8-4

 

 

26

17

Karson Ayres

SENIOR

Fountain Valley

SOUTHERN

2nd ASICS SoCal Chall. (145)

1st Arroyo Classic (152)

4th Five Counties (145)

1st Laguna Hills Invite (OW, 145)

1st Sunset League (145)

1st SS Southern Div. (145)

 

9th Southern Section (145)

 

Key H2H Results:

2-1 vs. Howard (MAY)

1-1 vs. Moreno (NH)

1-0 vs. Ruiz (MM)

0-1 vs. Ramalia (GB)

0-1 vs. Silva (ALT)

0-1 vs. Esparza (MLK)

ASC: d. Baker (LC Canyon) 6-0

ASC: d. Cardoso (Hanford) 8-5

ASC: l. Ramalia (Granite B.) 4-0

ARR: d. Ruiz (Mt. Miguel) 10-5

5CO: d. Rubio (Carter) 10-2

5CO: d. Howard (Mayfair) 8-5

5CO: l. Silva (Alta Loma) 9-1

5CO: d. Cardoso (Hanford) 11-2

5CO: l. Howard (Mayfair) 4-1

SSS: d. Moreno (Newport Harbor) 6-2

SSS: d. McCoy (Marina) 5-4

SS: d. Howard (Mayfair) 5-2

SS: l. Esparza (ML King) 11-9

SS: l. Moreno (Newport H.) 4:51

SS: d. McCoy (Marina) 4-2

SS: d. Rubio (Carter) 13-0

 

 

MASTERS/STATE:

16: 10th SS (138)

15: 1-2 SS (120)

14: 1-2 SS (113)

27

28

Ryan Rudkin

SENIOR

Chico

NORTHERN

1-2 Reno TOC (145)

1st Chico Joe Rios (145)

4th Tim Brown Memorial (145)

1st Corning Invite (145)

1st Eastern Athl.-Sac River (145)

1st Northern Section Div. 1 (145)

 

1st Northern Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Reese (PON)

1-0 vs. Ducharme (VAC)

0-2 vs. Redhair (OR)

RIO: d. Ducharme (Vacaville) 2-1

RIO: d. Humbird (Ponderosa) fall

TIM: d. Vasquez (Central V.) 12-2

TIM: l. Redhair (Oak Ridge) 11-4

TIM: d. Reese (Ponderosa) 4-1

TIM: d. Baldini (Vista DL) 7-0

TIM: d. Curry (Pleasant G.) 10-8

TIM: l. Redhair (Oak Ridge) 7-1

NS: d. Williford (Foothill) 19-11

 

MASTERS/STATE:

16: 2nd NS, 1-2 CA (132)

15: 2nd NS, 0-2 CA (126)

 

 

28

38

Luke Au-Yeung

SENIOR

Windsor

NORTH COAST

5th Lou Bronzan Inv. (145)

2nd CA Coast Classic (145)

0-2 Doc Buchanan (145)

5th Tim Brown Memorial (145)

1st North Bay League (145)

 

2nd North Coast Section (145)

 

Key H2H Results:

1-1 vs. Ridge (ACA)

0-1 vs. Omania (DLS)

0-1 vs. Ramalia (GB)

0-1 vs. Chiaramonte (CLO)

0-1 vs. Woo (PIO)

LB: d. Briggs (Heritage) 8-0

LB: l. Ridge (Acalanes) 6-5

LB: l. Ramalia (Granite B.) 15-0

CCC: d. Wright (Golden V.) 5-3

CCC: d. Chaboya (Alvarez) 7-0

CCC: l. Chiaramonte (Clovis) 12-3

DOCB: l. Woo (Pioneer) 4-3

TIM: l. Curry (Pleasant G.) 6-4

TIM: d. Zaragoza (Palma) 4-2

TIM: l. Redhair (Oak Ridge) 13-4

TIM: d. Curry (Pleasant G.) 6-2

NCS: d. Ridge (Acalanes) 4-1

NCS: l. Omania (DL Salle) 9-3

 

MASTERS/STATE:

16: I-D, Qtrs. NCS (138)

15: 4th NCS (138)

29

32

Jeremy Ridge

JUNIOR

 

Acalanes

NORTH COAST

1st San Marin Green Gold (152)

4th Zinkin Classic (145)

1st Lou Bronzan Inv. (145)

2nd CA Coast Classic (152)

1st Windsor KOTM (145)

7th Gilroy Mid Cals (145); I-D

3-2 Qtrs. Mission San Jose (145)

1st Diablo Athletic League (145)

 

3rd North Coast Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Au-Yeung (WIND)

1-0 vs. Alba (CER)

1-0 vs. Vega (LIB)

1-0 vs. Aranda (CW)

0-1 vs. Chiaramonte (CLO)

0-1 vs. Escudero (LG)

0-1 vs. Mata (POW)

0-1 vs. Zamilpa (BUC)

0-1 vs. Woo (PIO)

GG: d. Fisher (WC Wood) major

ZINK: d. Romero (Bullard) 1:31

ZINK: l. Poore (Buchanan) 6-5

ZINK: d. P. Aguirre (Frontier) 6-2

ZINK: l. Chiaramonte (Clov.) 6-4 SV1

LB: d. Au-Yeung (Windsor) 6-5

CCC: d. Perez (Windsor) 5-4

CCC: d. Alba (Ceres) 6-3

CCC: l. Escudero (Los Gatos) 7-5

KOTM: d. Whitworth (Del Campo)

KOTM: d. Vega (Liberty)

MID: d. Aranda (Clovis W.) 5-1

MID: l. Mata (Poway) 6-3

MID: d. Madrigal (P. Robles) 4-1

MSJ: l. Zamilpa (Buchanan) 11-3

MSJ: l. Woo (Pioneer) 7-2

NCS: d. Bato (Pittsburg) 11-1

NCS: l. Au-Yeung (Windsor) 4-1

NCS: d. McKnight (Hoopa) 11-3

NCS: d. Frazier (Cardinal N.) 11-0

 

MASTERS/STATE:

16: 2-2 Qtrs. NCS (132)

15: 3-2 NCS (126)

30

HM

Jose Cardoso

SENIOR

Hanford East

CENTRAL

1-2 Chukchansi Invite (152)

3rd Reedley California Classic (152)

3rd ASICS SoCal Chall. (145)

5th Five Counties (145)

2nd West Yosemite League (145)
7th Yosemite Valley (145)

 

9th Central Section (145)

 

Key H2H Results:

2-1 vs. Beltran (BUL)

1-0 vs. Garcia (NV)

1-0 vs. Aranda (CW)

0-1 vs. Ramos (SELM)

0-2 vs. Guzman (LEM)

0-1 vs. Zamilpa (BUC)

0-2 vs. Ayres (FV)

0-2 vs. Chiaramonte (CLO)

CHUK: l. Gonzalez (Madera) 1:32

CHUK: l. Gaxiola (Buchanan) 11-0

CC: l. Pacheco (Temescal) fall

ASC: l. Ayres (Fountain V.) 8-5

ASC: d. Baker (LC Canyon) 2-0

ASC: d. McCoy (Marina) 4-2

5CO: l. Ramos (Selma) 1:26

5CO: d. Pattison (Rim World) 1:54

5CO: d. Garcia (Norte Vista) 7-5

5CO: l. Ayres (Fountain V.) 11-2

DUAL: l. Guzman (Lemoore) 8-0

WYL: l. Guzman (Lemoore) 6-1

YV: l. Beltran (Bullard) 4-0

YV: d. Alvarado (Madera) 1:51

YV: l. Chiaramonte (Clovis) 9-2

YV: d. Beltran (Bullard) 11-10

CS: l. Zamilpa (Buchanan) 18-2

CS: l. Chiaramonte (Clovis) 0:53

CS: d. Aranda (Clovis W.) 10-4

CS: d. Beltran (Bullard) 7-6

 

31

HM

Julian Beltran

JUNIOR

Bullard

CENTRAL

2nd Chukchansi Invite (152)

2-2 Qtrs. Zinkin Classic (152)

4th CA Coast Classic (152)

2nd Dinuba Invite (145)

5th Firebaugh Westside (145)

2nd Central Valley Inv. (145)

2nd County Metro Athl. Conf. (145)

8th Yosemite Valley (145)

 

10th Central Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Alba (CER)

1-2 vs. Cardoso (HANF)

0-1 vs. Zamilpa (BUC)

0-1 vs. Anderson (HARB)

0-1 vs. Wright (DIN)

0-1 vs. Demison (BAK)

0-2 vs. Tracy (FRO)

CHUK: d. M. Aguirre (Frontier) 3-1

CHUK: d. Long (Dinuba) 2-0

CHUK: d. Gonzalez (Madera) 4-2

CHUK: l. Zamilpa (Buchanan) 9-7

ZINK: l. Romero (Buchanan) 2:44

ZINK: l. Schwertscharf (Buhach) 8-6

CCC: l. Anderson (Harbor) 2:48

CCC: d. Johnson (Inderkum) 5-1

CCC: d. Alba (Ceres) 8-5

CCC: l. Alvarado (Madera) 11-3

DIN: d. Myrtue (El Capitan) 11-6

DIN: d. P. Aguirre (Frontier) 6-4

DIN: l. Wright (Dinuba) 11-0

FIRE: l. Contreras (Madera) 3-1

CV: l. Enriquez (Mission O.) 3:59

CMAC: l. Alvarado (Madera) 9-7 OT

YV: d. Cardoso (Hanford) 4-0

YV: l. Demison (Bakersf.) 2:50

YV: d. Bell (Independ.) 8-0

YV: l. Tracy (Frontier) 2:48

YV: l. Cardoso (Hanford) 11-10

CS: d. Molina (Firebaugh) 3-1 SV

CS: l. Demison (Bakersf.) 16-1

CS: l. Tracy (Frontier) 12-6

CS: d. Alvarado (Madera) 1-0

CS: l. Cardoso (Hanford) 7-6

 

32

-

Chad Reese

SENIOR

Ponderosa

SAC JOAQUIN

7th Curt Mettler Inv. (170)

2nd Marty Manges Inv. (152)

3rd Chico Joe Rios (152)

3-2 Tim Brown Memorial (145)

1st Capital Valley Conf. (145)

2nd Sac Joaquin Div. 2 (145)

 

4th Sac Joaquin Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Alba (CER)

0-1 vs. Ramalia (GB)

0-1 vs. Ryan (OAK)

0-1 vs. Rudkin (CHI)

CM: l. Galloway (L. Lomas) 15-0

MM: l. Luchau (Selma) major

RIO: l. Elder (C. Roble) 5-4

RIO: d. David (Durham)

RIO: d. Elder (C. Roble)

TIM: l. Curry (Pleasant G.) 8-3

TIM: d. Elder (Casa Roble) 5-4

TIM: l. Rudkin (Chico) 4-1

SJ2: l. Whitworth (Del Campo)

SJS: l. Ramalia (Granite B.) 15-0

SJS: d. Santina (Oak Ridge) 4:21

SJS: d. E. Villavicencio (Gregori) 2:14

SJS: d. Alba (Ceres) 7-2

SJS: l. Ryan (Oakdale) 5-0

 

MASTERS/STATE:

16: 5th SJS, 2-2 CA (138)

15: 3-2 SJS (132)

33

36

John Alba

SENIOR

Ceres

SAC JOAQUIN

2nd Ceres Invitational (160)

6th CA Coast Classic (152)

3rd Tim Brown Memorial (152)

2nd Pitman Rumble Jungle (145)

1st Western Athl. Conf. (145)

1st Sac Joaquin Div. 4 (145)

 

5th Sac Joaquin Section (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Alvarado (MAD)

1-0 vs. Dominguez (CEC)

1-0 vs. Sta. Maria (ROD)

0-1 vs. Ridge (ACA)

0-1 vs. Beltran (BUL)

0-1 vs. Anderson (HAR)

0-1 vs. Ramalia (GB)

0-1 vs. Reese (PON)

0-1 vs. Monroe (ELK)

0-1 vs. Villavicenc. (GRE)

CER: l. La Rosa (Pitman)

CCC: d. Alvarado (Madera) 0:54

CCC: l. Ridge (Acalanes) 6-3

CCC: l. Beltran (Bullard) 8-5

CCC: l. Anderson (Harbor) 11-7

TIM: d. Santina (Oak Ridge) fall

TIM: l. Monroe (Elk Grove) 10-0

TIM: d. Ross (Woodcreek) 8-4

TIM: d. Manzo (Escalon) fall

PIT: l. Villavicencio (Gregori)

WAC: d. Vazquez (Central V.) 3:11

SJS: d. Dominguez (Central C.) 5-4

SJS: l. Ramalia (Granite B.) 17-2

SJS: l. Reese (Ponderosa) 7-2

SJS: d. Sta Maria (Rodriguez) 5:21

 

MASTERS/STATE:

16: 5th SJS, 0-2 CA (145)

34

-

Caleb Reynolds

SENIOR

 

Villa Park

SOUTHERN

I-D, John Bright Mem. Duals (145)

5th Mann Classic (145)

4th Lakeside Rumble Lake (145)

4th SS Southern Div. (145)

 

7th Southern Section (145)

MAN: l. Juarez (Tesoro) 20-19

MAN: l. Garcia (La Quinta) 5-4

MAN: d. McCoy (Marina) 6-5

LR: l. Garcia (La Quinta) 3:16

LR: l. Lopez (Centennial) 10-6

SS: d. Solomon (SJ Bosco) 7-5

SS: d. Lopez (Centennial) 15-8

SS: l. Burks (Hemet) 16-2

SS: d. McCoy (Marina) 3-2

SS: l. Moreno (Newport H.) 3-1

SSI: l. McCoy (Marina) 10-5

SSI: l. Moreno (Newport H.) 2:18

 

MASTERS/STATE:

16: 0-2 SS (138)

35

HM

Adam Garcia

SENIOR

Norte Vista

SOUTHERN

3rd Mann Classic (152)

2nd Santiago Shark Tank (152)

3rd Arlington Riverside Cty. (145)

7th Five Counties (145)

4th CS Raul Huerta (145); I-D

1st River Valley League (145)

2nd SS Coastal Div. (145)

 

8th Southern Section (145)

 

MAN: l. Ching (Fountain V.) 3:32

MAN: d. Ching (Fountain V.) 2:46

MAN: d. Martinez (Mayfair) 15-4

SST: d. Herrera (St. Joseph) 5-1

SST: l. Kim (Santiago) 2:25

RC: l. Lopez (Centennial) fall

5CO: l. Lopez (Centennial) fall

5CO: d. Martinez (Brawley) 2:05

5CO: l. Cardoso (Hanford) 7-5

5CO: d. Rubio (Carter) 0:45

RH: d. Rubio (Carter) 18-5

RH: l. Zepeda (Fremont-LA) 7-6

SSCO: d. Mello (Calvary C.) 3:55

SSCO: l. Mantanona (Palm Des.) 2:27

SS: l. Esparza (ML King) 4-3

SS: d. Howard (Mayfair) 7-2

SS: d. Rubio (Carter) 0:46

SS: l. Mantanona (Palm Des.) 0:49

SS: l. Reynolds (Villa Park) 15-6

 

MASTERS/STATE:

16: 10th SS (145)

36

-

Anton Sta Maria

JUNIOR

Rodriguez

SAC JOAQUIN

2nd Vista Del Lago Eagle (152)

1-2 Reno TOC (145)

2nd Lou Encalada Inv. (145)

3rd Monticello Emp. League (145)

4th Sac Joaquin Div. 1A (145)

 

6th Sac Joaquin Section (145)

 

6th Sac Joaquin Section (145)

VDL: d. Whitworth (Del C.) 14-12 SV1

MEL: l. Ducharme (Vacaville) 5-4

SJ1A: l. Monroe (Elk Grove) 15-3

SJ1A: d. E. Villavicencio (Gregori) 4:38

SJ1A: l. Ducharme (Vacaville) 4-2

SJS: d. Ryan (Oakdale) 1:34

SJS: d. Santina (Oak Ridge) 13-7

SJS: l. Monroe (Elk Grove) 9-1

SJS: l. Ryan (Oakdale) 5-1

SJS: l. Alba (Ceres) 5:21

 

MASTERS/STATE:

16: 1-2 SJS (145)

37

-

Cory Williford

SOPHOMORE

 

Foothill

NORTHERN

3rd Orland Doc Peterson (152)

2-2 Sierra Nevada Classic (145)

4th Chico Rios Memorial (145)

3-2 Five Counties (138)

3-2 Gilroy Mid Cals (145)

 

2nd Northern Section (145)

SNC: l. Deharo (Temescal C.) 14-6

RIO: l. Ducharme (Vacaville) 1-09

5CO: l. Mendoza (Selma) 18-3

5CO: l. Daugherty (Cypress) 8-1

MID: l. Ryan (Oakdale) 3:43

MID: l. Wright (Golden V.) 0:54

NS: l. Rudkin (Chico) 19-11

 

38

-

Hunter

Roberson

SENIOR

Rancho

Buena

Vista

SAN DIEGO

8th El Cajon Invite (145)

1-2 Doc Buchanan (145)

4th San Diego Div. 1 (145)

 

4th San Diego Section (145)

 

ELC: l. Franchina (Rancho B.) 2:20

ELC: l. Smith (Mater DC) 1-0

ELC: l. Dasis (Righetti) 2:40

DOCB: l. Aranda (Clovis W.) 3:13

DOCB: l. Lopez (Bishop Am.) 8-1

3-2 Temecula V. Battle Belt (145)

TV: l. Wright (Dinuba) 0:55

TV: d. Kelly (Vista) 6-5

TV: l. Williams (Mira Costa) 13-2

SD1: l. Johnson (Eastlake) 1-0

SD1: l. Lucio (El Camino) 14-4

SD: d. Johnson (Eastlake) 8-5

SD: l. Mata (Poway) 3:49

SD: l. Ruiz (Mt. Miguel) 2:48

 

 

 

39

-

Vinson Li

SENIOR

George

Washington

SAN FRANCISCO

3rd Clayton Valley Invite (145)

3rd Snowden Memorial (145)

2nd El Camino Colt (145)

 

1st San Francisco Section (145)

CV: l. Hubbard (Stuart H.) 3-1

CV: d. Dubois (Mission) 9-8

SNO: l. Hubbard (Stuart H.) major

ELC: l. Mendoza (Salinas) 12-4

 

MASTERS/STATE:

16: 1st SFS, 0-2 CA (138)

15: 2nd SFS (138)

40

-

Khalil Motley

SENIOR

Oakland

OAKLAND

1st Oakland Section (145)