Updated: February 13, 2019

 

STATE DATA

132 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

2018-19 RESULTS

2018-19 HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Kyle Parco

SENIOR

De La Salle

NORTH COAST

1st Bakersfield Rumble Rig (138)

1st Oakdale James Riddle (138)

5th Reno TOC (138)

1st Doc Buchanan (132)

1st Temecula Valley B4B (132)

1st East Bay Athl. League (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Polanco (BA)

1-0 vs. Fernandez (UL)

1-0 vs. Hayes (NVW)

1-0 vs. N. Mirelez (PAT)

1-0 vs. L. Gioffre (BUC)

1-0 vs. Fletcher (FRO)

2-0 vs. Lucio (BAK)

1-0 vs. Okada (SERV)

 

0-1 vs. Torres (OAK)

BAK: d. Holiday (Esperanza) fall

BAK: d. Lucio (Bakersfield) 2-1

OAK: d. Stone (Foothill) fall

OAK: d. N. Mirelez (Patterson) 17-2

RTOC: l. Dooley ALLE 10-2

RTOC: l. Torres (Oakdale) 3-0

DUAL: d. Okada (Servite) fall

DUAL: d. Hayes (Northview) 12-4

DOCB: d. Lucio (Bakersf.) 7-3

DOCB: d. Pacheco POM 0:43

DOCB: d. Fernandez (Upper L.) 10-5

DOCB: d. Polanco (Bishop Am.) 9-4

TV: d. Cardenas (Steele C.) 2:45

TV: d. Luna (Victor V.) 13-0

TV: d. Fletcher (Frontier) 11-2

TV: d. L. Gioffre (Buchanan) 10-5

 

MASTERS/STATE:

18: 1st NCS, 2-2 Qtrs. CA (126)

17: 1st NCS, 0-2 CA (126)

16: 3rd NCS, 1-2 CA (126)

 

NATIONALS:

1st '18 Junior Nationals Greco (138)

5th 16 Cadet Nationals Folkstyle (126)

2

2

Marcos

Polanco

SENIOR

Bishop Amat

SOUTHERN

2nd Westminster Cossarek (145)

1st Bishop Amat Brute Rumble (138)

1st Buchanan Zinkin Classic (138)

1st Sierra Nevada Classic (138)

2nd Doc Buchanan (132)

1st Mission League (132)

1st SS Southern Div. (OW, 132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Le (RB)

1-0 vs. Ruiz (BUC)

1-0 vs. Rowland (CHA)

2-0 vs. Frank (ELK)

 

0-1 vs. Parco (DLS)

0-1 vs. Valencia (SJB)

COS: d. D. Magana (Servite) 3-1

COS: l. Valencia (SJ Bosco) 5-0

BA: d. Azurdia (S. Fernando) 8-0

ZINK: d. Mandler (S. Leandro) 16-5

ZINK: d. Frank (Elk Grove) 8-2

ZINK: d. Ruiz (Buchanan) 9-6

ZINK: d. Rowland (Chaminade) 11-2

SN: d. Frank (Elk Grove) 13-3

SN: d. Sissom SPAS 9-0

SN: d. Le (Rancho Bern.) 15-4

DOCB: d. Monjares (L. Lomas) 3:33

DOCB: d. Kaveh (Aliso Nig.) 7-2

DOCB: d. Burnoski MONT 4-3

DOCB: l. Parco (DL Salle) 9-4

SSS: d. J. Trumbull (S. Marino) 2:48

SSS: d. Morales (Downey) 1:43

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd SS, 4th CA (132)

16: 5th SS, 4-2 Top 12 CA (106)

 

NATIONALS:

7th '18 NHSCA Junior (132)

2nd 17 Cadet Nationals Folkstyle (120)

3

3

Ryan Franco

SOPHOMORE

Clovis North

CENTRAL

A-T, Vacaville Larry Nelson (132)

3-2 Walsh Ironman-OH (132)

5-0 Liberty Big XII Duals (132)

1st Buchanan Zinkin Classic (132)

3rd Doc Buchanan (132)

1-2 Flo Who's #1 Duals-NJ (132)

1st Central Division 1 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hayes (NVW)

3-0 vs. Gioffre (BUC)

3-0 vs. Petrucelli (CLO)

1-0 vs. Johnson (DO)

1-0 vs. Joint (LEM)

1-0 vs. Lucio (BAK)

 

0-1 vs. Fernandez (UL)

WI: d. Burnoski (Motini C.) 8-4

WI: d. Dubois (St. Chris.) 6-4 SV1

WI: l. Bartlett (Wyoming S.) 6-3

WI: d. Geyer (Seneca-PA) 3-1

WI: l. Talshahar (American H.) 3-1

ZINK: d. Crook (Elk Grove) 3:11

ZINK: d. L. Gioffre (Buchanan) 1-0

ZINK: d. Rhoads (Clovis) 12-1

ZINK: d. Hayes (Northview) 7-5

ZINK: d. Petrucelli (Clovis) 5-4

DOCB: d. Joint (Lemoore) 5:42

DOCB: d. Azurdia (S. Fernando) 3:04

DOCB: l. Fernandez (Upper L.) 5-4

DOCB: d. Petrucelli (Clovis) 11-6

DOCB: d. Johnson (Del Oro) 4:13

DOCB: d. L. Gioffre (Buchanan) 3-1

DUAL: l. Bartlett WYOS 5-2

DUAL: l. Vanness BLAIR 8-2

DUAL: d. L. Gioffre (Buchanan

C1: d. Jaramillo (Selma) 18-2

C1: d. Lucio (Bakersf.) 10-2

C1: d. Petrucelli (Clovis) 14-7

 

MASTERS/STATE:

18: 1st CS, 2nd CA (126)

 

NATIONALS:

2nd '18 Cadet Nationals Freestyle (132)

3rd '18 Cadet Nationals Greco (132)

4th '18 UWW Cadet WTT Freestyle (60k)

3rd '18 UWW Cadet WTT Greco (60k)

2nd 17 Cadet Nationals Freestyle (126)

4th 17 Cadet Nationals Greco (126)

2nd 17 Cadet Nationals Folkstyle (120)

4

4

Henry Porter

SOPHOMORE

Oakdale

SAC JOAQUIN

8th Walsh Ironman-OH (132); I-D

5th Doc Buchanan (126)

2nd CIT Morro Bay (132)

1st Valley Oak League (132)
1st Sac Joaquin Division 3 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Belton (SJB)

1-0 vs. Reyes (FRO)

1-0 vs. Medina (SERV)

1-0 vs. Alanis (FRK)

1-0 vs. E. Rivera (SELM)

 

1-1 vs. Mirelez (PAT)

 

0-1 vs. Murphy (CN)

WI: l. Herrmann (Bethlehem) 6-5

WI: d. Yeamans (Allen) 2-1

WI: d. Dubois (St. Christophers) 5-1

WI: d. Belton (SJ Bosco) 3-1

WI: l. Burnett (Elyria) 2-1

DOCB: d. Lepe (S. Fernando) 9-2

DOCB: d. Alanis (Franklin) 15-0

DOCB: d. Ivaldi (Del Oro) 5:03

DOCB: l. Schwartz POND 6-4

DOCB: d. Rivera (Selma) 3:50

DOCB: d. Reyes (Frontier) 6-0

DOCB: l. Murphy (Clovis No.) 7-2

DOCB: d. Cardenas POM 9-2

CIT: d. Medina (Servite) 3-2

CIT: l. N. Mirelez (Patterson) 4:20

SJ3: d. Holman (El Capitan) 13-2

SJ3: d. Mirelez (Patterson) 10-7

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd SJS, 2nd CA (120)

 

NATIONALS:

3rd '18 Grappler Fall Classic-MI (Elite 130)

3rd 18 NHSCA Freshman (120)

5

5

Jose

Fernandez III

SENIOR

 

Upper Lake

NORTH COAST

1st San Marin Green Gold (OW, 138)

1st Northgate Bill Martell (138)

1s Brentwood Lou Bronzan (138)

5th Doc Buchanan (132); MFOR

1st Coastal Mountain Conf. (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Franco (CN)

1-0 vs. Luna (VV)

 

0-1 vs. Parco (DLS)

GG: d. Stanley (Ukiah)

GG: d. Chavez (Chico) major

BM: d. Sanchez (Heritage) 19-4

BM: d. Othman (Benicia) 7-0

LB: d. Moore (Del Norte) 1:30

DOCB: d. Nava (Birmingh.) 17-2

DOCB: d. Luna (Victor V.) 11-0

DOCB: d. Osborn POND 3:42

DOCB: d. Franco (Clovis No.) 5-4

DOCB: l. Parco (DL Salle) 10-5

DOCB: l. L. Gioffre (Buch.) MFOR

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd NCS, 4-2 Top 12 CA (126)

17: 2nd NCS, 1-2 CA (126)

16: 4th NCS (120)

6

6

Noah Mirelez

SENIOR

Patterson

SAC JOAQUIN

2nd Vista Del Lago Eagle (145)

2nd Oakdale James Riddle (138)

1st Los Banos Morning Star (138)

4th Buchanan Zinkin Classic (138)

6th Doc Buchanan (132); DQ (weight)

1st CIT Morro Bay (132)

1st Central CA Conference (132)

2nd Sac Joaquin Division 3 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gioffre (BUC)

1-0 vs. Hallmark (SCR)

1-0 vs. Okada (SERV)

1-0 vs. Lucio (BAK)

1-0 vs. Frank (ELK)

1-0 vs. Holman (ELC)

 

1-1 vs. Porter (OAK)

 

0-1 vs. Parco (DLS)

0-1 vs. Blake (DO)

0-1 vs. Ruiz (BUC)

0-1 vs. Rowland (CHA)

VDL: d. Sepulveda (Selma) 5-3

VDL: l. Blake (Del Oro) 10-4

OAK: d. Lucio (Bakersf.)

OAK: l. Parco (DL Salle) 17-2

LB: d. Reta (Clovis N.) fall

ZINK: d. Avina (Clovis) 5-3

ZINK: d. Abacherli (ML King) 19-5

ZINK: l. Rowland (Chaminade) 3-2

ZINK: d. Bracamones (Villa P.) 2:23

ZINK: d. Frank (Elk Grove) 6-3

ZINK: d. Okada (Servite) 4:24

ZINK: d. Jimenez (Kingsburg) 2:39

ZINK: l. Ruiz (Buchanan) 2-1

DOCB: d. Kroesen (Laguna H.) 12-4

DOCB: d. L. Gioffre (Buchanan) 2-1

CIT: d. Heller (Beverly H.) 14-5

CIT: d. Hallmark (Scripps) 16-10

CIT: d. Porter (Oakdale) 4:20

CCC: d. Holman (El Capitan) 2:18

SJ3: l. Porter (Oakdale) 10-7

 

MASTERS/STATE:

18: 5th SJS, 2-2 CA (132)

16: 2-2 SJS (120)

7

7

Collin Hayes

JUNIOR

Northview

SOUTHERN

4th Buchanan Zinkin (132); I-D

1st Cerritos TOC (132)

1st Valle Vista League (132)

1st SS Inland Division (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. M. Magana (SERV)

1-0 vs. Gioffre (BUC)

 

0-1 vs. Parco (DLS)

0-1 vs. Franco (CN)

ZINK: d. M. Magana (Servite) 4-0

ZINK: d. Valdovinos (Clovis W.) 7-1

ZINK: d. Holman (El Capitan) 5:38

ZINK: l. Franco (Clovis N.) 7-5

ZINK: d. L. Gioffre (Buchanan) 2-1

ZINK: l. Holman (El Capitan) I-D 0:27

DUAL: l. Parco (DL Salle) 12-4

CTOC: d. Diamond (Diamond B.) 1:46

CTOC: d. Tolentino (Poway) 3-2

CTOC: d. Vale (Poway) 7-3

VVL: d. Chavez (Rowland) 4-3

SSI: d. Beringer (Vista Murr.) 9-1

SSI: d. Owen (Temecula) 4-2 SV1

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd SS, 4-2 Top 12 CA (126)

17: 2-2 S (126)

8

8

Logan Gioffre

JUNIOR

 

Buchanan

CENTRAL

2nd Chukchansi Inv. (138)

3rd El Cajon Invite (132)

5th Buchanan Zinkin Classic (132)

4th Doc Buchanan (132)

2nd Temecula Valley B4B (132)

3rd Central Division 1 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lucio (BAK)

1-0 vs. Johnson (DO)

1-0 vs. Kroesen (LH)

1-0 vs. Luna (VV)

1-0 vs. Levine (SJB)

 

2-1 vs. Fletcher (FRO)

2-1 vs. Petrucelli (CLO)

 

0-1 vs. Hayes (NVW)

0-3 vs. Franco (CN)

0-1 vs. Mirelez (PAT)

0-1 vs. Hallmark (SCR)

CHUK: d. Ignatov (Liberty) 15-1

CHUK: d. Leon (Golden V.) 3-2

CHUK: l. Fletcher (Frontier) 2-1

DUAL: d. Rizzo (Rancho B.) 11-0

ELC: d. Levine (Mt. Carmel) 8-3

ELC: d. Rizzo (Rancho B.) 13-1

ELC: l. Hallmark (Scripps R.) 5:21

ELC: d. Vale (Poway) 1-0

ZINK: l. Franco (Clovis No.) 1-0

ZINK: d. M. Magana (Serv.) 3-2 TB1

ZINK: d. Kroesen (Laguna) 7-5 SV1

ZINK: d. J. Medina (Servite) DQ

ZINK: d. Luna (Victor V.) 2-1

ZINK: l. Hayes (Northview) 2-1

ZINK: d. Romero TOPP 3-2

DOCB: d. Petrucelli (Clovis) 8:00

DOCB: d. Fletcher (Frontier) 2-1

DOCB: d. Holiday (Esperanza) 8-2

DOCB: l. Mirelez (Patterson) 2-1

DOCB: d. Gayer (Calvary Ch.) 5-3

DOCB: d. Burnoski MONC 6-2

DOCB: d. Fernandez (Upper L.) MFOR

DOCB: l. Franco (Clovis No.) 3-1

TV: d. Nava (Birmingh.) 11-0

TV: d. Levine (SJ Bosco) 6-0

TV: d. Johnson (Del Oro) 4-3

TV: l. Parco (DL Salle) 10-5

DUAL: d. Petrucelli (Clovis) 4-3

DUAL: l. Franco (Clovis No.)

C1: d. Bejarano (Clovis E.) 10-0

C1: l. Petrucelli (Clovis) 4-0

C1: d. Fletcher (Frontier) 5-1

C1: d. Lucio (Bakersf.) 4-3 TB2

 

9

9

Giano

Petrucelli

JUNIOR

Clovis

CENTRAL

1st Newbury Park Inv. (138)

1st Clovis West Shootout (138)

2nd Buchanan Zinkin Classic (132)

4-2 Doc Buchanan (132)

1st Pitman Rumble Jungle (132)

1st Gilroy Mid Cals (132)

2nd Central Division 1 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Peralta (VAC)

1-0 vs. Lucio (BAK)

1-0 vs. Luna (VV)

1-0 vs. Fletcher (FRO)

1-0 vs. Hallmark (SCR)

 

1-2 vs. Gioffre (BUC)

 

0-3 vs. Franco (CN)

NP: d. Stoddard (Poway) 9-1

NP: d. Navida (S. Marcos) 4-2

CW: d. Mouayang (Buchanan) 8-1

CW: d. Martino (Clovis) 8-0

CW: d. Peralta (Vacaville) 3-1

DUAL: d. Lucio (Bakersf.) 5-0

ZINK: d. Luna (Victor V.) 1:52

ZINK: d. Romero TOPP 10-0

ZINK: l. Franco (Clovis N.) 5-4

DOCB: l. L. Gioffre (Buchanan) 8:00

DOCB: d. J. Trumbull (S. Marino) 4:22

DOCB: d. Hallmark (Scripps R.) 19-4

DOCB: d. Griffin LKHI 16-1

DOCB: l. Franco (Clovis No.) 11-6

DUAL: l. L. Gioffre (Buchanan) 4-3

PIT: d. Holman (El Capitan)

MID: d. Reta (Clovis N.) 6-1

MID: d. Tolentino (Poway) 3-2

MID: d. Fletcher (Frontier) 5-0

MID: d. Ramsey TUT 7-6

C1: d. Wilson (Mission O.) 5:10

C1: d. Gioffre (Buchanan) 4-0

C1: l. Franco (Clovis N.) 14-7

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd CS, 6th CA (113)

17: 2nd CS, 6th CA (106)

10

10

Cade Lucio

SOPHOMORE

Bakersfield

CENTRAL

2nd Bakersfield Rumble Rig (138)

3rd Oakdale James Riddle (138)

2nd Marina Mann Classic (138); I-D

2-2 Doc Buchanan (132)

3rd Temecula Valley B4B (132)

4th Central Division 1 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Johnson (DO)

2-0 vs. Fletcher (FRO)

1-0 vs. Okada (SERV)

1-0 vs. Luna (VV)

 

0-2 vs. Parco (DLS)

0-1 vs. Franco (CN)

0-1 vs. Mirelez (PAT)

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Monjares (LL)

BAK: d. Rodriguez (Redw.) major

BAK: l. Parco (DL Salle) 2-1

OAK: l. N. Mirelez (Patterson)

OAK: d. Stone (Foothill)

DUAL: l. Petrucelli (Clovis) 5-0

MAN: d. Okada (Servite) 4-3

DOCB: d. J. Benevidez (Porterv.) 2:58

DOCB: d. Oshiro (Gilroy) 3:28

DOCB: l. Parco (DL Salle) 7-3

DOCB: l. Monjares (L. Lomas) 6-3

TV: l. Chirino (Bonita) 8-4

TV: d. Cundiff (Oak H.) 13-1

TV: d. Luna (Victor V.) 5-1

TV: d. Gayer (Calvary C.) 11-2

TV: d. Johnson (Del Oro) 4:38

TV: d. Fletcher (Frontier) 3-1 SV1

C1: d. Fletcher (Frontier) 7-2

C1: l. Franco (Clovis N.) 10-2

C1: d. Amaya (Foothill) 17-2

C1: l. Gioffre (Buchanan) 4-3 TB2

 

MASTERS/STATE:

18: 5th CS, 3-2 Top 12 CA (120)

 

NATIONALS:

6th '18 NHSCA Freshman (120)

11

11

Josh Medina

JUNIOR

Servite

SOUTHERN

2nd Westminster Cossarek (132)

1st Marina Mann Classic (132)

DQ Qtrs. Zinkin Classic (132)

2nd Five Counties (132)

3rd CIT Morro Bay (132)

1st Trinity League (132)

1st SS Central Div. (OW, 132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Salas (SJB)

3-0 vs. Levine (SJB)

2-0 vs. Gayer (CCH)

1-0 vs. Elgarico (ELK)

 

0-1 vs. Porter (OAK)

0-1 vs. Belton (SJB)

0-1 vs. Kaveh (AN)

COS: d. Gayer (Calvary C.) 15-8

COS: d. M. Magana (Servite) 15-4

COS: l. Belton (SJ Bosco) 17-7

MAN: d. Gayer (Calvary Ch.) 15-7

MAN: d. McLaughlin (Mater D.) 1:16

MAN: d. M. Magana (Servite) 7-6

ZINK: d. Elgarico (Elk Grove) 11-4

ZINK: d. Behnke (ML King) I-D 5:41

ZINK: l. Romero TOPP 5-3 TB1

ZINK: l. L. Gioffre (Buchanan) DQ

5C: d. Berringer (Vista Murr.) 1:23

5C: d. Miranda (Hanford) 4:22

5C: l. Kaveh (Aliso N.) 13-11

DUAL: d. Salas (SJ Bosco) 3-2

CIT: d. Rueda (Golden V.) 1:08

CIT: d. Gayer (Calvary C.) 8-5

CIT: l. Porter (Oakdale) 3-2

CIT: d. Heller (Beverly H.) 15-0

DUAL: d. Levine (SJ Bosco) 14-2

TL: d. Levine (SJ Bosco) 0:39

SSCE: d. Levine (SJ Bosco) 16-3

 

MASTERS/STATE:

17: I-D, SS (120)

12

12

Brenden

Johnson

JUNIOR

Del Oro

SAC JOAQUIN

1st Vista Del Lago Eagle (132)

1st Casa Roble Marty Manges (138)

4th Sierra Nevada Classic (138)

8th Doc Buchanan (132)

5th Temecula Valley B4B (132)

1st Sierra Foothill League (132)

1st Sac Joaquin Division 1 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Luna (VV)

1-0 vs. Elgarico (ELK)

1-0 vs. Joint (LEM)

 

0-1 vs. Franco (CN)

0-1 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Lucio (BAK)

0-1 vs. Hallmark (SCR)

VDL: d. Bailey (Shasta) 9-2

VDL: d. Lopez (Folsom) 7-2

MM: d. Juarez (Coalinga) 6-5

MM: d. Birch (Vacaville)

SN: l. Sissom SPAS 3:25

SN: d. Montgomery (Chester) 3:27

SN: d. Ohlson MTVW 6-4

SN: l. Sissom SPAS 10-1

DOCB: l. Hallmark (Scripps R.) 2:50

DOCB: d. Halal BERG 4-0

DOCB: d. Luna (Victor V.) 3:44

DOCB: d. Holiday (Esperanza) 6-2

DOCB: d. Joint (Lemoore) 4-2

DOCB: d. Pacheco POM 11-2

DOCB: l. Franco (Clovis No.) 4:13

DOCB: l. Burnoski MONT 10-2

TV: d. Cundiff (Oak H.) 3:16

TV: d. Flores (Monache) 4:43

TV: d. Chirino (Bonita) 3:13

TV: l. L. Gioffre (Buchanan) 4-3

TV: l. Lucio (Bakersf.) 4:38

TV: d. Abacherli (ML King) 1:56

SFL: d. Eldridge (Folsom) 7-2

SJ1: d. Elgarico (Elk Grove) 3-0

 

MASTERS/STATE:

18: 1st SJS, 3-2 CA (120)

17: 2nd SJS, 2-2 CA (113)

 

NATIONALS:

7th '18 NHSCA Sophomore (126)

8th 16 Cadet Nationals Folkstyle (100)

13

13

Jacob Peralta

SENIOR

 

Vacaville

SAC JOAQUIN

A-T, Vacaville Larry Nelson (138)

2nd Clovis West Shootout (138)

3rd Reno TOC (132)

5-1 The Clash XVII-MN (132)

1st Maria Carr. Puma Classic (132)

1st Monticello Empire League (132)

1st Sac Joaquin Division 2 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Joint (LEM)

 

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Watts (CN)

DUAL: d. Brown (Windsor) 9-3

DUAL: l. Watts (Clovis No.) 5-3

DUAL: d. Chavez (Chico) 11-3

CW: d. Oshiro (Gilroy) 2:00

CW: d. Reta (Clovis N.) 7-0

CW: l. Petrucelli (Clovis) 3-1

RTOC: l. Pacheco POM 5-1

RTOC: d. Joint (Lemoore) 5-1

SJ2: d. Diaz (Downey) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd SJS, 2-2 CA (120)

17: 6th SJS, 2-2 CA (120)

14

14

Garrett Fletcher

JUNIOR

 

Frontier

CENTRAL

1st Chukchansi Inv. (138)

4th El Cajon Invite (138)

4-2 Doc Buchanan (132)

4th Temecula Valley B4B (132)

3rd Gilroy Mid Cals (132)

5th Central Division 1 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gayer (CCH)

1-0 vs. Abacherli (MLK)

1-0 vs. Monjares (LL)

1-0 vs. Raby (WV)

 

1-1 vs. L. Gioffre (BUC)

 

0-1 vs. Parco (DLS)

0-1 vs. Le (RB)

0-1 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-2 vs. Lucio (BAK)

0-1 vs. Ruiz (BUC)

CHUK: d. L. Gioffre (Buchanan) 2-1

ELC: d. Mouayang (Buchanan) 7-1

ELC: l. Le (Rancho B.) 6-0

ELC: d. Cardenas (Steele C.) 15-0

ELC: l. Ruiz (Buchanan) 3-2

DOCB: l. L. Gioffre (Buchanan) 2-1

DOCB: d. Aranda (SJ Bosco) 6-2

DOCB: l. Burnoski MONT 1:35

TV: d. Rueda (Golden V.) 5:14

TV: d. J. Trumbull (S. Marino) 2:39

TV: d. Gayer (Calvary Ch.) 0:45

TV: l. Parco (DL Salle) 11-2

TV: d. Abacherli (ML King) 8-5

TV: l. Lucio (Bakersf.) 3-1 SV1

DUAL: d. Jennings (Bakersf.) 2:53

MID: d. Bergstrom (Foothill) 16-1

MID: d. Monjares (L. Lomas) 7-4

MID: l. Petrucelli (Clovis) 5-0

MID: d. Stoddard (Poway) 2-1

MID: d. Raby (West Valley) 7-3

C1: l. Lucio (Bakersf.) 7-2

C1: d. Jaramillo (Selma) 16-1

C1: d. J. Benevidez (Porterv.) 1:33

C1: l. Gioffre (Buchanan) 5-1

C1: d. Amaya (Foothill) 1:01

 

MASTERS/STATE:

18: 6th CS, 2-2 CA (132)

17: 10th CS, 0-2 CA (126)

15

16

Jonathan

Viveros

SOPHOMORE

Kingsburg

CENTRAL

1st Dinuba Invite (132)

1st Central Division 2 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Miranda (HANF)

DUAL: d. Bedrosian (Coalin.) 3-1

DIN: d. Meecham (Morro B.) 12-5

DIN: d. Miranda (Hanford) 14-3

DIN: d. Holman (El Capitan) I-D

C2: d. Miranda (Hanford) major

C2: d. Tanner (P. Robles)

 

MASTERS/STATE:

18: 4th CS, 1-2 CA (120)

 

NATIONALS:

4th '18 USAW Preseason Nationals (132)

8th '18 NHSCA Freshman (126)

16

19

Timothy

Levine

JUNIOR

St. John Bosco

SOUTHERN

4th Walsh Ironman-OH (113)

1st Cerritos TOC (120)

7th Temecula Valley B4B (132)

2nd Trinity League (132)

2nd SS Central Div. (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Sauriol (POW)

1-0 vs. Luna (VV)

1-0 vs. Sandoval (SY)

1-0 vs. Gayer (CCH)

 

0-1 vs. L. Gioffre (BUC)

0-3 vs. Medina (SERV)

0-1 vs. Okada (SERV)

0-1 vs. Abacherli (MLK)

WI: d. Delviscio (Malvern-PA) 9-1

WI: d. Allison (Elyria) 6-0

WI: d. Agin (Lancaster) 5-3

WI: l. Spratley (Wyoming S.) 2-1

WI: d. Stephens (Collinsville) 5-0

WI: d. Drousias (Mt. Carmel) 4-1

WI: d. Miller (Blair Academy) 13-5

WI: l. Spratley (Wyoming S.) 3-2 SV1

CTOC: d. Drury (Westminster) 11-4

CTOC: d. Sandoval (S. Ynez) 5-4

CTOC: d. Sauriol (Poway) 5:54

TV: d. Owen (Temecula) 11-3

TV: l. L. Gioffre (Buchanan) 6-0

TV: d. Torres CIB 5-3

TV: l. Abacherli (ML King) 4-2

TV: d. Gayer (Calvary Ch.) 7-2

DUAL: l. T. Okada (Servite) 17-5

DUAL: l. J. Medina (Servite) 14-2

TL: l. Medina (Servite) 0:39

SSCE: d. Luna (Victor V.) 7-5 OT

SSCE: d. Conner (Palm Des.) 10-3

SSCE: l. Medina (Servite) 16-3

 

MASTERS/STATE:

18: 6th Prep Nationals (106)

17: 5th SS, 3-2 CA (106)

 

NATIONALS:

5th 18 Journeyman Fall Classic (113A)

6th 16 Cadet Nationals Freestyle (88)

5th 16 Cadet Nationals Greco (88)

3rd 16 Cadet Nationals Folkstyle (94)

17

17

Sunny Luna

SENIOR

Victor Valley

SOUTHERN

1st Victor Vly. Dick Comly (OW, 138)

1st Laguna Hills Invite (138)

6-0 Green Valley Duals-NV (132)

1st Citrus Hill Hawks Nest (138)

7th Buchanan Zinkin Classic (132)

0-2 Doc Buchanan (132)

3-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (132)

1st Desert Sky League (132)

3rd SS Central Div. (132)

 

Key H2H Results:

3-0 vs. Abacherli (MLK)

1-0 vs. Kroesen (LH)

1-0 vs. Ramirez (BARS)

1-0 vs. Olea (EXE)

 

0-1 vs. Parco (DLS)

0-1 vs. Fernandez (UL)

0-1 vs. L. Gioffre (BUC0

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Lucio (BAK)

0-1 vs. Johnson (DO)

0-1 vs. Levine (SJB)

DC: d. Abacherli (ML King) 3:30

LH: d. Kroesen (Laguna H.) 1-0

CH: d. Abacherli (ML King) 4:17

CH: d. Ramirez (Barstow) 8-2

ZINK: d. Olea (Exeter) 10-9

ZINK: l. Petrucelli (Clovis) 1:52

ZINK: d. Crook (Elk Grove) 2:16

ZINK: l. L. Gioffre (Buchanan) 2-1

ZINK: d. Rhoads (Clovis) 4-1

DOCB: l. Fernandez (Upper L.) 11-0

DOCB: l. Johnson (Del Oro) 3:44

TV: d. Abacherli (ML King) 6-0

TV: l. Parco (DL Salle) 13-0

TV: l. Lucio (Bakersf.) 5-1

SSCE: l. Levine (SJ Bosco) 7-5 OT

SSCE: d. Rendon (Wilson) 12-0

SSCE: d. Conner (Palm Des.) TF

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SS (126)

17: 8th SS, 2-2 CA (120)

16: 2-2 SS (113)

18

18

Steve Kroesen

SENIOR

Laguna Hills

SOUTHERN

1st Carter Classic (138)

2nd Laguna Hills Invite (138)

2nd La Costa Canyon Hamada (138)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (132)

2-2 Qtrs. Doc Buchanan (132)

1st Coast View League (132)

1st SS Coastal Div. (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gayer (CCH)

1-0 vs. Beringer (VM)

1-0 vs. Ruffinelli (LL)

 

0-1 vs. Luna (VV)

0-1 vs. L. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Mirelez (PAT)

0-1 vs. Okada (SERV)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Rhoads (CLO)

LH: l. Luna (Victor V.) 1-0

LCC: d. Beringer (Vista Murr.) 7-5

LCC: l. Okada (Servite) 17-1

ZINK: d. Ruffinelli (L. Lomas) 9-2

ZINK: l. Rhoads (Clovis) 9-8

ZINK: d. Zuniga (Central) 9-7

ZINK: l. L. Gioffre (Buchan.) 7-5 SV1

DOCB: d. Griffin LKHI 6-4

DOCB: d. Humphreys LAYT 5-3

DOCB: l. Mirelez (Patterson) 12-4

DOCB: l. Joint (Lemoore) 2-1

SSCO: d. Fuerte (Hillcrest) 18-7

SSCO: d. Gayer (Calvary Ch.) 6-4

 

MASTERS/STATE:

18: 5th SS, 0-2 CA (126)

19

20

Rocky Raby

JUNIOR

West Valley

NORTHERN

2nd Orland Doc Petersen (145)

1st Mark Fuller Inv. (145)

1st Wheatland Savedra (145)

3rd Anderson Nor Cal Beast (138)

3rd Tim Brown Memorial (138)

4th Gilroy Mid Cals (132)

DEF, Northern Athletic League (132)

1st North Division 2 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Monjares (LL)

1-0 vs. Stoddard (POW)

 

0-1 vs. Fletcher (FRO)

0-1 vs. Ostegren (FOO)

NC: d. Brown (Windsor) 11-3

TIM: l. Ostegren (Foothill) 7-5

TIM: d. Brown (Windsor) 4-0

TIM: d. Sissom SPAS 8-5

TIM: d. Luna (East Un.) 9-5

MID: d. Jaramillo (Selma) 1:58

MID: d. Stoddard (Poway) 4-0

MID: l. Ramsey TUT 5-0

MID: d. Monjares (L. Lomas) 4:23

MID: l. Fletcher (Frontier) 7-3

 

MASTERS/STATE:

18: 1st NS, 1-2 CA (126)

17: 5th NS (113)

20

21

(138)

Zane Stoddard

JUNIOR

Poway

SAN DIEGO

3rd Newbury Park Inv. (138)

1st Mira Mesa Marauder (138)

5-2 Reno TOC (138)

1st Cerritos TOC (138)

1-3 Chicago Beat the Streets (138)

1st San Diego Division 2 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hallmark (SCR)

1-0 vs. Sparks (ELD)

1-0 vs. Martino (CLO)

 

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

DUAL: d. Valdoria (SJ Bosco) fall

NP: d. Martino (Clovis) 8-3

NP: l. Petrucelli (Clovis) 9-1

RTOC: l. Santillan GRAN 5:36

CTOC: d. Sparks (El Dorado) 11-3

CTOC: d. Osorio (Santa Fe) 9-0

DUAL: l. Strashinsky BERG 3:50

DUAL: l. Rivera LKHI 7-2

DUAL: d. Stauffenberg MONT 5-0

DUAL: l. Early OPRF 9-2

SD2: d. Hallmark (Scripps R.) 6:00

 

 

21

21

Luke Gayer

FRESHMAN

Calvary Chapel

SOUTHERN

2nd Costa Mesa Tourney (138); DEF

4th Westminster Cossarek (132)

3rd Marina Mann Classic (132)

1st San Clemente Rotary (132)

3-2 Doc Buchanan (132)

8th Temecula Valley B4B (132)

4th CIT Morro Bay (132); DEF

1st Orange Coast League (132)

2nd SS Coastal Div. (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hallmark (SCR)

1-0 vs. Monjares (LL)

1-0 vs. Kaveh (AN)

1-0 vs. Owen (TV)

 

0-3 vs. Medina (SERV)

0-1 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Fletcher (FRO)

0-1 vs. Lucio (BAK)

0-1 vs. Levine (SJB)

0-1 vs. Kroesen (LH)

0-1 vs. M. Magana (SERV)

CM: d. Navida (San Marcos) 3-2

CM: d. Kaveh (Aliso Niguel) 14-2

COS: l. Medina (Servite) 15-8

COS: l. M. Magana (Servite) 6-3

MAN: d. Diamond (Diamond B.) 1:37

MAN: l. Medina (Servite) 15-7

MAN: d. Benevidez (Porterv.) 6-2

MAN: d. McLaughlin (Mater Dei) 12-0

DOCB: d. J. Trumbull (S. Marino) 8-0

DOCB: l. Pacheco POM 7-1

DOCB: d. Camacho (Villa P.) 2:20

DOCB: d. Monjares (Las Lomas) 5-2

DOCB: l. L. Gioffre (Buchanan) 5-3

TV: d. Samano (D. Lugo) 10-0

TV: l. Fletcher (Frontier) 0:45

TV: d. Owen (Temecula) 15-0

TV: l. Lucio (Bakersf.) 11-2

TV: l. Levine (SJ Bosco) 7-2

CIT: d. Flores (Monache) 1:13

CIT: l. Medina (Servite) 8-5

CIT: d. Kephart (Arroyo G.) 13-0

CIT: d. Rodriguez (Redwood) 2:48

CIT: d. Hallmark (Scripps) 5:26

SSCO: d. Chirino (Bonita) 8-4

SSCO: l. Kroesen (Laguna H.) 6-4

22

15

Chaz

Hallmark

SENIOR

Scripps Ranch

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (132)

2nd La Costa Canyon Hamada (132)

2nd El Cajon Invite (132)

1st MD Cath. King of Beasts (132)

2-2 Doc Buchanan (132)

5th CIT Morro Bay (132)

1st Cathedral C. Willie Jones (132)

2nd San Diego Division 2 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gioffre (BUC)

1-0 vs. Johnson (DO)

2-0 vs. M. Magana (SERV)

 

0-1 vs. Mirelez (PAT)

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Nagao (ESP)

0-1 vs. Reyes (FRO)

0-1 vs. Stoddard (POW)

0-1 vs. Gayer (CCH)

CAR: d. Tolentino (Poway) 1:15

CAR: d. Cuttress (Santiago) 0:43

CAR: d. Ching (MD Catholic) 11-3

LCC: d. M. Magana (Servite) 1:20

LCC: l. Nagao (Esperanza) 1:57

ELC: d. Vale (Poway) fall

ELC: d. L. Gioffre (Buchanan) 5:21

ELC: l. Reyes (Frontier) 4:59

DOCB: d. Johnson (Del Oro) 2:50

DOCB: d. Ziegler NOMED 11-3

DOCB: l. Brunoski MONT 1:15

DOCB: l. Petrucelli (Clovis) 19-4

CIT: d. M. Magana (Servite) 9-5

CIT: l. N. Mirelez (Patterson) 16-10

CIT: l. Gayer (Calvary Ch.) 5:26

CIT: d. Heller (Beverly H.) 1:32

SD2: l. Stoddard (Poway) 6:00

 

MASTERS/STATE:

18: 5th SDS (120)

17: 5th SDS (106)

23

23

Devin Holman

SENIOR

 

El Capitan

SAC JOAQUIN

2nd Chukchansi Inv. (132)

1st Modesto Mike Tamana (132)

3rd Buchanan Zinkin Classic (132)

4th Sierra Nevada Classic (132)

2nd Dinuba Invite (132); I-D

2nd Pitman Rumble Jungle (132)

2nd Central CA Conference (132)

3rd Sac Joaquin Division 3 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Kremer (CHE)

2-0 vs. Alanis (FRNK)

 

1-1 vs. Hayes (NVW)

 

0-1 vs. Porter (OAK)

0-1 vs. Mirelez (PAT)

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Ivaldi (DO)

CHUK: d. Gregerson (Liberty) fall

CHUK: l. Joint (Lemoore) 4-1

MT: d. Lee (Bella Vista) fall

MT: d. Alanis (Franklin) 6-4

ZINK: l. Hayes (Northview) 5:38

ZINK: d. Castro (Gilroy) 1:41

ZINK: d. Rhoads (Clovis) 7-4

ZINK: d. Romero TOPP 0:42

ZINK: d. Hayes (Northview) I-D 0:27

SN: d. Burnett (Vista DL) 0:27

SN: d. Eldrige (Folsom) 0:33

SN: l. Gilliam NCEN 6-3

SN: d. Kremer (Chester) 1:20

SN: l. Ivaldi (Del Oro) 2:43

DIN: d. Bencomo (Clovis N.) 9-5

DIN: l. Viveros (Kingsburg) I-D

PIT: d. Alanis (Franklin)

PIT: l. Petrucelli (Clovis)

CCC: l. Mirelez (Patterson) 2:18

SJ3: l. Porter (Oakdale) 13-2

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd SJS, 0-2 CA (126)

17: 8th SJS (120)

16: 2-2 SJS (106)

24

25

Ryan Elgarico

SENIOR

Elk Grove

SAC JOAQUIN

1st Elk Grove Curt Mettler (138)

I-D, Buchanan Zinkin Classic (132)

2nd Tim Brown Memorial (132)

1st Eureka North Coast Classic (132)

1st Delta League (132)

2nd Sac Joaquin Division 1 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Monjares (LL)

 

0-1 vs. Medina (SERV)

0-1 vs. Johnson (DO)

ELK: d. Jimenez (Escalon) 3-1

ELK: d. Monjares (Las Lomas) 15-0

ZINK: l. J. Medina (Servite) 11-4

TIM: d. Murphy (Oakmont) 18-2

TIM: d. Ignatov (Liberty) 9-1

TIM: l. Sego SPAS 5-1

NC: d. Bergstrom (Foothill) 6:00

DL: d. Null (Cosumnes) 15-0

SJ1: d. Eldridge (Folsom) 8-4

SJ1: l. Johnson (Del Oro) 3-0

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SJS (132)

16: 1-2 SJS (106)

25

27

Basil Othman

JUNIOR

Benicia

NORTH COAST

1st Vista Del Lago Eagle (138)

1st San Marin Green Gold (132)

2nd Northgate Bill Martell (138)

3rd Aptos Pat Lovell Holiday (138)

1st Cupertino Bianchini (132)

2nd Granada Mat Classic (132)

3rd Mission San Jose Inv. (132)

1st Diablo Athl. League (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ivaldi (DO)

1-0 vs. Botelho (BUR)

 

1-1 vs. Schwarzb. (PA)

 

0-1 vs. Fernandez (UL)

0-1 vs. Alanis (FRNK)

0-1 vs. Monjares (LL)

VDL: d. Ivaldi (Del Oro) 6-3

BM: d. Nascimento (Lowell) 10-1

BM: l. Fernandez (Upper L.) 7-0

AP: l. Monjares (Las Lomas) 4-3

AP: d. Schwarzbach (P. Alto) 6-4 SV1

AP: d. Heydarpour (P. Alto) 7-2

CUP: d. Botelho (Burling.) 12-4

MAT d. Waskey (Calif.) 1:43

MAT: l. Alanis (Franklin) 0:52

MSJ: l. Schwarzbach (P. Alto) 4-2

MSJ: d. Martinez (Liberty) 10-2

MSJ: d. Sanchez (Heritage) 8-2

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 Qtrs. SJS (126)

17: 7th SJS (113)

26

29

Bradley

Chirino

SENIOR

Bonita

SOUTHERN

1st Los Osos Tom Bravo (132)

2nd Edison Beach Bash (132)

1st Bishop Amat Brute Rumble (132)

4th Cerritos TOC (132)

2-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (132)

3rd Montclair Bob Bellott (132)

1st Palomares League (132)

3rd SS Coastal Div. (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lucio (BAK)

1-0 vs. Tanner (PR)

 

0-1 vs. Johnson (DO)

0-2 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Gayer (CCH)

0-1 vs. Abacherli (MLK)

0-1 vs. Tolentino (POW)

LO: d. Cortina (Alta Loma) TF

EBB: l. Ramirez (Rowland) 18-3

BA: d. Davis (Oak H.) 3:58

CTOC: d. Tanner (P. Robles) 2:22

CTOC: l. Vale (Poway) 6-4

CTOC: d. Cuttress (Santiago) 1:44

CTOC: l. Tolentino (Poway) 5-3

TV: d. Lucio (Bakersf.) 8-4

TV: l. Johnson (Del Oro) 3:13

TV: l. Abacherli (ML King) 7-2

BB: l. Ramirez (Rowland) 16-5

BB: d. Jiron (Cajon) 1:39

PL: d. Hinojosa (Ayala) 2:51

SSCO: l. Gayer (Calvary Ch.) 8-4

SSCO: d. Gonzalez (Norte V.) 4:55

SSCO: d. Fuerte (Hillcrest) 4:15

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SS (120)

27

30

Jude Miranda

SENIOR

Hanford East

CENTRAL

2nd Pioneer Valley The Bash (132)

3rd Dinuba Invite (132)

5th Five Counties (132)

3rd Central Division 2 (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Castro (GIL)

1-0 vs. Rodriguez (RED)

 

0-1 vs. Medina (SERV)

0-2 vs. Viveros (KIN)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Tanner (PR)

PV: d. Vasquez (Shafter) 11-3

PV: l. Tanner (Paso Robles) 8-6 SV1

DIN: d. Valencia (D. Palos) 11-0

DIN: l. Viveros (Kingsburg) 14-3

DIN: d. Haynie (Firebaugh) 2-0

DIN: d. Valencia (D. Palos) 6-1

5C: d. Kephart (Arroyo Gr.) 5-0

5C: d. Ferree (Clovis W.) 5:01

5C: d. Castro (Gilroy) 4-3

5C: l. Medina (Servite) 4:22

5C: l. Joint (Lemoore) 3-1

5C: d. Bautista SLAM 12-2

C2: d. Juarez (Coalinga)

C2: l. Viveros (Kingsburg) major

C2: d. Rodriguez (Redwood) fall

C2: d. Juarez (Coalinga)

 

MASTERS/STATE:

18: 6th CS, 0-2 CA (120)

28

38

Daniel Heller

SENIOR

Beverly Hills

SOUTHERN

1st Rim World Beresford (138)

1st West Coast Classic (OW, 138)

3rd John Glenn Enriquez (132)

3-2 Qtrs. Five Counties (138)

6th CIT Morro Bay (132)

1st Bay League (132)

1st SS Northern Div. (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. McLaughlin (MD)

1-0 vs. M. Magana (SERV)

1-0 vs. Zuniga (CNTL)

1-0 vs. Behnke (MLK)

 

0-1 vs. Saldate (GIL)

0-1 vs. Mirelez (PAT)

0-1 vs. Medina (SERV)

0-1 vs. Hallmark (SCR)

0-1 vs. Merced (LBP)

WCC: d. Lobos (Birmingham) 12-8

JG: l. Merced (LB Poly) 8-4

JG: d. McLaughlin (Mater Dei) 8-2

JG: d. Garduno (Indio) 7-5

5C: d. Zuniga (Central) 10-5

5C: d. McHugh (Foothill) 12-6

5C: l. Saldate (Gilroy) 1:05

5C: l. Marzola LIB-NV 11-9

CIT: d. Haynie (Firebaugh) 10-2

CIT: l. N. Mirelez (Patterson) 14-5

CIT: d. Flores (Monache) TF

CIT: d. M. Magana (Servite) 4-1

CIT: l. Medina (Servite) 15-0

CIT: l. Hallmark (Scripps) 1:32

SSN: d. Donnelly (Royal) 1:30

SSN: d. Behnke (ML King) 21-5

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SS (126)

29

31

Jeremiah

Behnke

SENIOR

ML King

SOUTHERN

5th Victor Valley Dick Comly (138)

1st Newbury Park Inv. (132)

I-D, 2-1 Buchanan Zinkin (132)

1st Arlington Riverside Cty. (132)

3-2 Temecula Valley B4B (126)

1st Big VIII League (132)

2nd SS Northern Div. (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Castro (GIL)

1-0 vs. Owen (TV)

 

0-1 vs. Reyes (FRO)

0-1 vs. Medina (SERV)

0-1 vs. Takara (TV)

0-1 vs. Heller (BH)

0-1 vs. Abacherli (MLK)

DC: l. Abacherli (ML King) 6-4

NP: d. Levine (Mt. Carmel) 9-4

NP: d. Vale (Poway) 11-7

ZINK: d. Castro (Gilroy) 8-4

ZINK: l. Medina (Servite) I-D 5:41

ARL: d. Owen (Temecula) 2:39

TV: d. Levine (Mt. Carmel) 17-1

TV: l. Reyes (Frontier) 16-3

TV: l. Takara (Temecula V.) 9-4

B8: d. Cuttress (Santiago)

SSN: d. Cuttress (Santiago) 5:18

SSN: l. Heller (Beverly H.) 21-5

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SS (132)

30

32

Noah Castro

JUNIOR

Gilroy

CENTRAL COAST

4th Clovis West Shootout (132)

4-2 Buchanan Zinkin Classic (132)

4th Five Counties (132)

1st Overfelt Classic (132)

1st Gabilan Division (132)

1st Pacific Coast Athl. League (132)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Botelho (BUR)

 

1-1 vs. Rhoads (CLO)

 

0-1 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Holman (ELC)

0-1 vs. Miranda (HANF)

0-1 vs. Behnke (MLK)

CW: d. Rhoads (Clovis) 14-11

CW: l. Paulson (Clovis) 1:52

CW: l. A. Rhoads (Clovis) 12-6

ZINK: l. Behnke (ML King) 8-4

ZINK: d. Camacho (Villa P.) 4:43

ZINK: d. Moussalli (Granada) 12-1

ZINK: l. Holman (El Capitan) 1:41

5C: d. J. Benevidez (Porterv.) 4:27

5C: d. Bejarano (Clovis E.) 7-5

5C: l. Miranda (Hanford) 4-3

5C: d. J. Benevidez (Porterv.) 8-3

5C: l. Joint (Lemoore) 6-2

OVE: d. Antonio (Evergreen) 8-6 SV1

OVE: d. Botelho (Burling.) 10-5

 

31

33

Kyle Botelho

JUNIOR

Burlingame

CENTRAL COAST

2nd HMB Peninsula Invite (132)

1st Fremont Webber Lawson (132)

2nd Cupertino Bianchini (132)

1st Christopher Bert Mar (132)

2nd Overfelt Classic (132)

8th Gilroy Mid Cals (132)

1st El Camino Colt Inv. (132)

1st Peninsula Athl. League (132)

PEN: d. Bernardo (Logan) 11-2

PEN: l. Arenas (Lincoln) 8-6

CUP: l. Othman (Benicia) 12-4

BM: d. Alfaro (Gonzales) 5-1

OVE: d. Alfaro (Gonzales) 5-3

OVE: l. Castro (Gilroy) 10-5

MID: d. Flores (Central) 9-4

MID: l. Castro (Gilroy) 5-2

MID: d. Bulatao (FRE) 6-1

MID: d. Singh (Buchanan) 8-2

MID: d. Tolentino (Poway) 8-4

MID: l. Monjares (L. Lomas) 2-1

MID: l. Reta (Clovis N.) 14-0

ELC: d. Melendez (Branham) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd CCS, 0-2 CA (126)

17: 5th CCS (106)

32

34

Cameron

Owen

JUNIOR

Temecula

Valley

SOUTHERN

7th Bakersfield Rumble Rig (132)

4-0 Mustang Stampede-NV (132)

4-2 Reno TOC (132)

2nd Arlington Riverside Cty. (132)

4-2 Temecula Valley B4B (132)

1st Southwestern League (132)

2nd SS Inland Division (132)

BAK: l. Hilt (DL Salle)

BAK: d. Ramirez (J. Glenn) fall

BAK: l. Valencia (Northview)

BAK: d. Sanchez (DL Salle) major

DUAL: l. M. Magana (Servite) 10-1

RTOC: l. Vale (Poway) 2-0

ARL: l. Behnke (ML King) 2:39

TV: l. Levine (SJ Bosco) 11-3

TV: d. Flores (Monache) I-D

TV: d. Nava (Birmingh.) 10-5

TV: l. Gayer (Calvary Ch.) 15-0

SL: d. Beringer (Vista Mu.) 5:40

SSI: l. Hayes (Northview) 4-2 SV1

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SS (126)

 

 

33

35

TJ Beringer

JUNIOR

Vista Murrieta

SOUTHERN

3rd Westminster Cossarek (138)

5th La Costa Canyon Hamada (138)

3-1 Qtrs. Five Counties (132); DEF

2nd Southwestern League (132)

3rd SS Inland Division (132)

COS: d. Aranda (SJ Bosco) 12-4

COS: l. Arroyo (Calvary Ch.) 15-3

COS: d. Aranda (SJ Bosco) 2-0

LCC: l. Kroesen (Laguna H.) 7-5

LCC: d. Cardenas (Steele C.) 7-6

LCC: l. Navida (San Marcos) 2-1

LCC: d. Holiday (Esperanza) 12-2

5C: d. Rizzo (Rancho B.) 16-0

5C: d. Balderas (Westmins.) 12-0

5C: l. Medina (Servite) 1:23

5C: l. J Benevidez (Porterv.) DEF

SL: l. Owen (Temecula) 5:40

SSI: l. Hayes (Northview) 9-1

SSI: d. Chavez (Rowland) 5-4, 6-5

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SS (126)

34

HM

Matthew

Morales

SENIOR

Downey

SOUTHERN

6th John Glenn Enriquez (132); I-D

1-2 Five Counties (132)

2nd SS Southern Div. (132)

 

 

JG: l. Merced (LB Poly) 6:00

5C: l. Joint (Lemoore) 10-2

5C: l. Flores (Central) 4-3

SSS: d. Holiday (Esperanza) 4-1

SSS: l. Polanco (Bishop Am.) 1:43

 

MASTERS/STATE:

18: 10th SS (126)

35

36

Elijah Holiday

SOPHOMORE

Esperanza

SOUTHERN

3rd Bakersfield Rumble Rig (138)

6th La Costa Canyon Hamada (138)

1st Esperanza Holiday (138)

1-2 Reno TOC (132)

1-2 Doc Buchanan (132)

1st Century League (132)

3rd SS Southern Div. (132)

BAK: d. Flores (Monache)

BAK: l. Parco (DL Salle) fall

BAK: d. Rodriguez (Redwood) fall

LCC: l. Navida (San Marcos) 7-0

LCC: l. Rivera CT 7-2

LCC: l. Beringer (Vista Murr.) 12-2

DOCB: l. L. Gioffre (Buchanan) 8-2

DOCB: l. Johnson (Del Oro) 6-2

SSS: l. Morales (Downey) 4-1

SSS: d. J. Trumbull (S. Marino) 4-0

 

MASTERS/STATE:

18: 10th SS (120)

36

40

Porter Tanner

JUNIOR

Paso Robles

CENTRAL

5-2 Vacaville Larry Nelson (132)

6th Chukchansi Inv. (132)

1st Pioneer Valley The Bash (132)

2-2 Qtrs. Cerritos TOC (132)

3-2 Qtrs. CIT Morro Bay (132)

2nd Central Division 2 (132)

DUAL: d. Fong (Windsor) 10-2

DUAL: l. Shirar (Vacaville)

DUAL: l. Franco (Clovis No.) fall

DUAL: d. Lee (Bella Vista) fall

CHUK: l. Gregerson (Liberty) 5:46

CHUK: l. Reyes (Frontier) 3:13

CHUK: l. Rueda (Golden V.) 8-4

PV: d. Reyes (Hanford) 10-3

PV: d. Rueda (Golden V.) 7-6

PV: d. Miranda (Hanford) 8-6 SV1

CTOC: d. Cundiff (Oak H.) 7-6

CTOC: l. Chirino (Bonita) 2:22

CTOC: l. Bui (Westminster) 4:10

CIT: d. Juarez (Coalinga) 6-2

CIT: l. Porter (Oakdale) 16-0

CIT: l. Rodriguez (Redwood) 3:09

C2: d. Rueda (Golden V.) major

C2: d. Haynie (Firebaugh)

C2: l. Viveros (Kingsburg)

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SS (126)

37

HM

Steven Chavez

SENIOR

Rowland
SOUTHERN

1st Edison Beach Bash (138)

3-2 Las Vegas Holiday Classic (138)

7th Upland Black Watch (138)

3rd Nogales SuperChamps (138)

1-2 Temecula Valley B4B (138)

2nd Montclair Bob Bellott (138)

2nd Valle Vista League (132)

4th SS Inland Division (132)

 

 

EBB: d. Gagnon (Edison) 13-4

LV: d. Delgado (Cajon) 12-10

UPL: l. Samano (Don Lugo) 5-2

UPL: l. Blandino (Etiwanda) 10-6

NOG: l. Arroyo (Alta Loma) 4-2

TV: d. N. Blandino (Etiwanda) 6-5

TV: l. Blake (Del Oro) 0:35

TV: l. Noriega (Palm Des.) 3:53

BB: d. Lobos (Birmingh.) 5-3

VVL: l. Hayes (Northview) 4-3

SSI: l. Beringer (Vista Murr.) 5-4, 6-5

 

38

HM

Evan Azurdia

SOPHOMORE

San Fernando

LOS ANGELES

1-2 Bakersfield Rumble Rig (138)

2nd Bishop Amat Brute Rumble (138)

3rd Canyon Sp. Raul Huerta (132)

1-2 Doc Buchanan (132)

1st San Fern. Sam DeJohn (132)

1st LA City Regionals (132)

BAK: l. Clark (Northview) major

BAK: l. Flores (Monache)

BA: l. Polanco (Bishop Am.) 8-0

RH: l. Garduno ((Indio) 4:30

RH: d. Cuttress (Santiago) 4-1

RH: d. Garduno (Indio) DEF

DOCB: l. Franco (Clovis N.) 3:04

DOCB: l. Humphreys LAYT 2:59

SF: d. Barragan (Santa Fe) 4-2

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd LAS, 1-2 CA (132)

 

NATIONALS:

6th 18 Cadet Nationals Folkstyle (132)

39

HM

Nick Melendez

SENIOR

Branham

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula Invite (145)

2nd Fremont Webber Lawson (145)

1st Prospect Jim Root Memorial (138)

2nd Overfelt Classic (138)

4th Mission San Jose Inv. (138)

2nd El Camino Colt Inv. (132)

1st Blossom Valley Athl. (132)

WL: l. Tabaldo (Evergreen) 9-4

OVE: d. Cruz (Cupertino) 3:46

OVE: l. Ost (Fremont) 1:21

MSJ: d. Walters (J. Bethel) TF

MSJ: l. Heydarpour (P. Alto) 13-5

MSJ: d. Mandler (S. Leandro) 13-7

MSJ: l. Heydarpour (P. Alto) 7-6

ELC: d. Schwarzbach (PA) 2:13

ELC: l. Botelho (BUR) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 5th CCS (132)

17: 1-2 CCS (126)

16: 2-2 CCS (120)

40

HM

Justin Eldridge

SENIOR

Folsom

SAC JOAQUIN

3rd Vista DL Eagle (138)

1st Lincoln Mark Fuller (138)

3rd Turlock Bulldog Classic (138)

3-2 Qtrs. Sierra Nevada (132)

3rd Chico Rios Memorial (132)

3rd Tim Brown Memorial (132)

2nd Sierra Foothill League (132)

3rd Sac Joaquin Division 1 (132)

VDL: l. Ivaldi (Del Oro) 4:37

TUR: l. Jimenez (Escalon)

SN: d. Galvin (Modoc) 3:52

SN: l. Holman (El Capitan) 0:33

SN: l. Jimenez (Escalon) 1:52

CHI: d. Murphy (Oakmont) 16-0

CHI: l. Stevens (Gridley) fall

CHI: d. Moussalli (Granada)

TIM: l. Sego SPAS 7-4

TIM: d. Jimenez (Escalon) DEF

TIM: d. Ignatov (Liberty) 12-6

TIM: d. Stevens (Gridley) 8-6

SFL: l. Johnson (Del Oro) 7-2

SJ1: d. D. Williams (Franklin) 2-0

SJ1: l. Elgarico (Elk Grove) 8-4

SJ1: d. Null (Cosumnes O.) 6-4

 

HM

37

Pascual

De La Merced

SENIOR

Long Beach

Poly

SOUTHERN

2nd Mater Dei Scott Davis (132)

5th Upland Black Watch

1st John Glenn Enriquez (132)

3rd Moore League (132)

5th SS Central Div. (132)

 

MD: l. Valencia (Northview) 3:00

DUAL: d. Chasen (Chaminade) 1-0

UPL: d. Torre (Montclair) 5-0, 2-0

UPL: l. Ramirez (Rowland) 0:57

UPL: l. Christoffers. BCR 3-2

JG: d. Heller (Beverly H.) 8-4

JG: d. Morales (Downey) 6:00

JG: d. Sanin (Gabrielino) 5-4

ML: l. Rendon (LB Wilson) 7-1

SSCE: l. Conner (Palm Des.) 10-8

SSCE: d. Barragan (Santa Fe) 1-0

SSCE: l. Conner (Palm Des.) 6-3

SSCE: d. Rendon (Wilson) 6-4

 

HM

39

Alex Rodriguez

JUNIOR

Redwood

CENTRAL

4th Bakersfield Rumble Rig (138)

1-2 Clovis West Shootout (138)

1st Modesto Mike Tamana (138)

2nd Pioneer Valley The Bash (138)

2nd Redwood Invite (132)

8th CIT Morro Bay (132)

6th Central Division 2 (132)

BAK: d. Clark (Northview) major

BAK: l. Lucio (Bakersf.) major

BAK: l. Holiday (Esperanza) fall

CW: l. Sanchez (Buchanan) 1:39

CW: d. Birch (Vacaville) 7-4

CW: l. Mouayang (Buchanan) 3:47

MT: d. A. Williams (Franklin) 9-5

MT: d. Peralta (Livingston) fall

PV: d. Flores (Monache) 5-1

PV: l. Leon (Golden V.) 3-1

RED: l. A. Rhoads (Clovis) 5:29

CIT: l. M. Magnaa (Servite) 5:50

CIT: d. Carter (Hilmar) 0:59

CIT: d. Palafox (Carter) 9-8

CIT: d. Tanner (Paso Roble) 3:09

CIT: l. Gayer (Calvary Ch.) 2:48

C2: l. Haynie (Firebaugh) fall

C2: d. Rueda (Golden V.) fall

C2: l. Miranda (Hanford) fall

C2: l. Haynie (Firebaugh) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 1-3 CS (132)

HM

HM

Miguel Juarez

JUNIOR

Coalinga

CENTRAL

2-2 Qtrs. Chukchansi Inv. (138)

6th CR Marty Manges (138); DEF

4-2 CIT Morro Bay (132)

4th Central Division 2 (132)

 

 

CHUK: l. Lopez (Golden W.) 4-3

CHUK: l. Calderon (Mission O.) 6-5

MM: l. Johnson (Del Oro) 6-5

CIT: d. Zavala (Sunnys.) 13-4

CIT: l. Tanner (Paso Robles) 6-2

CIT: l. M. Magana (Servite) 11-5

C2: l. Miranda (Hanford)

C2: d. Haynie (Firebaaugh)

C2: l. Miranda (Hanford)

 

MASTERS/STATE:

18: 1-3 CS (126)

HM

HM

Josh Trumbull

JUNIOR

San Marino
SOUTHERN

1st Carter Classic (126)

I-D, Esperanza Holiday (138)

0-2 Doc Buchanan (132)

3-2 Temecula Valley B4B (132)

1st Rio Hondo League (132)

4th SS Southern Div. (132)

CAR: d. Anderson (Alta Loma) 8-2

CAR: d. McNicholl (Walnut) 8-4

CAR: d. Sanchez (Fallbrook) 0:12

ESP: l. Samano (Don Lugo) 7-6

DOCB: l. Gayer (Calvary C.) 8-0

DOCB: l. Petrucelli (Clovis) 4:22

DUAL: l. Abboud (La Canada) 1:24

TV: l. Fletcher (Frontier) 2:39

TV: l. Torres CIB 3:35

SSS: l. Polanco (Bishop Am.) 2:48

SSS: l. Holiday (Esperanza) 4-0

 

MASTERS/STATE:

17: 1-2 SS (106)

HM

HM

Alex Jimenez

SENIOR

Escalon

SAC JOAQUIN

1st Tokay Rod Gaines Inv. (138)

3rd Elk Grove Curt Mettler (138)

1st Turlock Bulldog Classic (138)

8th Sierra Nevada Classic (132)

4-1 Tim Brown Memorial (132); DEF

1st Sac Joaquin Div. 5 (132)

TOK: d. Blackwell (Tracy)

ELK: l. Elgarido (Elk Grove) 3-1

ELK: d. Cobleigh (Folsom) 10-1

SN: l. Sego SPAS 6-0

SN: d. Rizzo (Rancho Ber.) 2:15

SN: d. Eldridge (Folsom) 1:52

SN: l. Ivaldi (Del Oro) 5-0

SN: l. Woods VIRV 6-4

TIM: l. Fernandez (Johnson) 7-6

TIM: d. Burns (Lincoln) fall

TIM: l. Eldridge (Folsom) DEF

 

MASTERS/STATE:

18: 3-2 SJS (126)

17: 1-2 SJS (120)

HM

HM

Diego Nava

SENIOR

 

Birmingham

LOS ANGELES

4th Marina Mann Classic (138)

4th San Gabriel West Coast Cl. (132)

1st Upland Black Watch (OW, 138)

0-2 Doc Buchanan (132)

2-2 Temecula Valley B4B (132)

 

MAN: d. Bracamontes (Villa P.) 1:40

MAN: l. Arroyo (Calvary Ch.) 11-1

MAN: l. Okada (Servite) 19-7

WCC: l. Mendoza (Yucaipa) 11-5

WCC: l. Sanin (Gabielino) 5-3

UP: d. Arroyo (Alta Loma) 0:37

DOCB: l. Fernandez (Upper L.) 17-2

DOCB: l. Johnson POND 5-0

TV: l. L. Gioffre (Buchanan) 11-0

TV: l. Owen (Temecula) 10-5

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd LAS (126)

17: 4th LAS (120)

HM

HM

Brennan

Brown

SENIOR

Windsor

NORTH COAST

5-2 Vacaville Larry Nelson (138)

3rd San Marin Green Gold (138)

4th Anderson Nor Cal Beast (138)

8th Tim Brown Memorial (138)

2nd Maria Carr. Puma Classic (138)

2nd Mission San Jose Inv. (132)

1st North Bay League (132)

 

DUAL: l. Beckett (Clovis No.) 4-2

DUAL: l. Peralta (Vacaville) 9-3

GG: d. Sanchez (Heritage) fall

GG: l. Chavez (Chico)

GG: d. Stanley (Ukiah)

NC: l. Raby (West Valley) 11-3

NC: d. Montgomery (Chester) 10-4

TIM: l. Frank (Elk Grove) fall

TIM: l. Raby (West V.) 4-0

TIM: l. Stanley (Ukiah) fall

MC: l. Birch (Vacaville) 5-0

MSJ: d. Sanchez (Heritage) 9-0

MSJ: d. Martinez (Liberty) 14-9

MSJ: l. Schwarzbach (P. Alto) 5-4

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 Qtrs. NCS (138)

17: 3-2 NCS (132)

16: 4-2 NCS (113)

HM

HM

Cade

Ignatov-

Martinez

SENIOR

Liberty

NORTH COAST

2-2 Qtrs. Chukchansi Inv. (138)

2nd Brentwood Lou Bronzan (132)

3rd Mile High Challenge-AZ (132)

6th Tim Brown Memorial (132)

5th Mission San Jose Inv. (132)

1st Bay Valley Athl. League (132)

CHUK: l. L. Gioffre (Buchanan) 15-1

CHUK: l. Evans (Mission O.) 13-4

LB: d. Waskey (Calif.) 11-3

LB: l. Blackwell (Tracy) 1:20

TIM: d. Stevens (Gridley) 6-4

TIM: l. Elgarico (Elk Grove) 9-1

TIM: l. Eldridge (Folsom) 12-6

TIM: l. Moore (Del Norte) 8-6

MSJ: l. Brown (Windsor) 14-9

MSJ: l. Othman (Benicia) 10-2

MSJ: d. Ikegami (Dublin) 1:14

 

MASTERS/STATE:

18: 4th NCS (120)

17: 5th NCS (113)

16: 2-2 Qtrs. NCS (106)

HM

HM

Everardo

Rueda

JUNIOR

Golden Valley

CENTRAL

5th Chukchansi Inv. (132)

4-2 Channel Isl. Raider Rotary (132)

3rd Pioneer Valley The Bash (132)

0-2 Temecula Valley B4B (132)

3-2 CIT Morro Bay (132)

7th Central Division 2 (132)

CHUK: l. Reyes (Frontier) 1:41

CHUK: l. Gregerson (Liberty) 8-3

CHUK: d. Porter (Paso Robles) 8-4

PV: l. Porter (Paso Robles) 7-6

PV: d. Reyes (Hanford) 5-2

DUAL: l. De La Merced (Poly)

TV: l. Fletcher (Frontier) 5:14

TV: l. Flores (Monache) 9-3

CIT: d. Palafox (Carter) 6-5

CIT: l. Medina (Servite) 1:08

CIT: l. Flores (Monache) 7-2

C2: l. Tanner (P. Robles) major

C2: l. Rodriguez (Redwood) fall

 

HM

HM

Brian Palafox

SENIOR

Carter

SOUTHERN