Updated: March 1, 2017

 

STATE DATA

113 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

2016-17 RESULTS

2016-17 HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Matt Olguin

SOPHOMORE

Buchanan

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (OW, 120)

1st Zinkin Classic (120)

All-T, 6-0 The Clash XV-MN (120)

1st Doc Buchanan (113)

1st CIT Morro Bay (120)

1st Tri River Athletic Conf. (113)

1st Yosemite Valley (113)

 

1st Central Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Vasquez (SJB)

3-0 vs. Murphy (CN)

1-0 vs. Arroyo (CC)

1-0 vs. Pacheco (SGR)

2-0 vs. Paulson (CLO)

CHUK: d. Reta (Clovis N.) 19-3

CHUK: d. Carter (Hilmar) 0:26

CHUK: d. Pacheco (Sanger) 16-4

ZINK: d. Lepe (S. Fernando) 2:35

ZINK: d. Franks (Clovis) 14-0

ZINK: d. Saldate (Gilroy) 4-0

ZINK: d. Palacio (Calvary Ch.) 5-4

DOCB: d. Lilienstein (DL Salle) 11-2

DOCB: d. Nellis (Rancho BV) 12-4

DOCB: d. Paulson (Clovis) 8-1

DOCB: d. Vasquez (SJ Bosco) 7-1

CIT: d. Carter (Hilmar) 0:58

CIT: d. Mattox (Pitman) 12-2

CIT: d. Arroyo (Calvary C.) 3-1

DUAL: d. Paulson (Clovis) 10-0

TRAC: d. Sanchez (Central) 9-2

TRAC: d. Murphy (Clovis No.) 5-1

YV: d. Salazar (Golden V.) 16-0

YV: d. Pacheco (Sanger) 8-0

YV: d. Murphy (Clovis N.) 3-1

CS: d. Landin (Wasco) 1:39

CS: d. Sanchez (Central) 5:23

CS: d. Murphy (Clovis No.) 3-0

 

MASTERS/STATE:

16: 1st CS, 1st CA (106)

 

NATIONALS:

1st 16 NHSCA Freshman (113)

2

2

Jesse Vasquez

FRESHMAN

St. John Bosco

SOUTHERN

1st So. Torrance Spartan KO (120)

2nd Walsh Ironman-OH (113)

2nd Doc Buchanan (113)

1st Trinity League (113)

1st SS Central Div. (OW, 113)

 

1st Southern Section (OW, 113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Murphy (CN)

1-0 vs. Yanez (ROO)

1-0 vs. Alvarez (MAYF)

0-1 vs. Olguin (BUC)

DOCB: d. Navarro (Bakersf.) 8-0

DOCB: d. Romney (Simi V.) 4:25

DOCB: d. Murphy (Clovis No.) 5-1

DOCB: l. Olguin (Buchanan) 7-1

SSCE: d. Alvarez (Mayfair) 1:10

SS: d. Shalabi (Blooming.) 1:12

SS: d. Santana (Palm Desert) 17-0

SS: d. Yanez (Roosevelt) fall

 

NATIONALS:

3rd 16 Journeymen Fall Classic-NY (113)

7th 16 UWW Cadet Nat. Freestyle (50k)

1st Cadet Nationals Folkstyle (120)

3

4

Devin Murphy

FRESHMAN

Clovis North

CENTRAL

All-T, Vacaville Larry Nelson (120)

1st Clovis West Shootout (113)

5th Doc Buchanan (113)

1st Temecula Valley Battle Belt (113)

2nd Tri River Athletic Conf. (113)

2nd Yosemite Valley (113)

 

2nd Central Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Aguilar (GIL)

5-0 vs. Paulson (CLO)

1-0 vs. Sauriol (POW)

1-0 vs. Hruby (VAC)

1-0 vs. Chavez (OAK)

1-0 vs. Nellis (RBV)

0-3 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Vasquez (SJB)

DUAL: d. Heras (Turlock) 3:42

DUAL: d. Velasco (Woodland) 17-2

DUAL: d. Hruby (Vacaville) 11-3

CWSO: d. Johnson (Del Oro) 2:14

DUAL: d. Morphis (Frontier) 0:59

DUAL: d. Rosales (Bakersf.) major

DOCB: d. Chavez (Oakdale) 12-2

DOCB: d. Aguilar (Gilroy) 5-3

DOCB: l. Vasquez (SJ Bosco) 5-1

DOCB: d. Paulson (Clovis) 4:36

TV: d. Olea (Exeter) 10-2

TV: d. Sauriol (Poway) 7-3

TV: d. Nellis (Rancho BV) 10-4

DUAL: d. Paulson (Clovis) 4-2

TRAC: d. Paulson (Clovis) 4-1

TRAC: l. Olguin (Buchanan) 5-1

YV: d. Navarro (Bakersf.) 5:19

YV: d. Paulson (Clovis0 1-0

YV: l. Olguin (Buchanan) 3-1

CS: d. Moreno (Madera) 10-3

CS: d. Olea (Exeter) 10-2

CS: d. Paulson (Clovis) 3-2

CS: l. Olguin (Buchanan) 3-0

 

4

3

Nick Aguilar

JUNIOR

Gilroy

CENTRAL COAST

4-0 Jon Bright Mem. Duals (120)

1st John Bright Memorial (120)

1st Clovis West Shootout (120)

1st Zinkin Classic (113)

3rd Doc Buchanan (113)

1st Oak Park R. Forest Inv.-IL (113)

1st Gilroy Mid Cals (113)

1st Monterey Bay League (113)

 

1st Central Coast Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Belton (TC)

1-0 vs. Paulson (CLO)

1-0 vs. Nellis (RBV)

1-0 vs. Sauriol (POW)

3-0 vs. Siason (ALV)

0-1 vs. Murphy (CN)

DUAL: d. Santiago (Poway) 5-1

JB: d. Belton (Temescal C.) 5-2

CWSO: d. Rosales (Bakersf.) 19-3

CWSO: d. Luna (Victor V.) 3:57

CWSO: d. El. Blake (Del Oro) 3-1

ZINK: d. Unpingco (Freedom) 17-2

ZINK: d. L. Arreola (Dinuba) 16-0

ZINK: d. Johnson (Del Oro) 13-0

ZINK: d. Chavez (Oakdale) 3-0

DUAL: d. Arellano (Northview) 3-1

DUAL: d. Nellis (Rancho BV)

DUAL: d. Nunez (Alta Loma)

DOCB: d. Rodriguez (Pacifica) 2:54

DOCB: l. Murphy (Clovis No.) 5-3

DOCB: d. Paulson (Clovis) 6-3

MID: d. Siason (Alvarez) 15-0

MID: d. Sauriol (Poway) 2:55

MBL: d. Siason (Alvarez) 17-0

CCS: d. Siason (Alvarez) 2:57

 

MASTERS/STATE:

16: 1st CCS, 2nd CA (106)

15: 1st CCS, 2-2 CA (106)

 

NATIONALS:

8-2 Top 12 16 Super 32 (113)

1st 16 Junior Nationals Freestyle (113)

1st 16 NHSCA Sophomore (106)

3rd 15 Super 32 (106)

3rd 15 UWW Cadet Nat. Freestyle (46k)

2nd 15 UWW Cadet Nat. Greco (46k)

2nd 15 Jr. Nationals Folkstyle (106)

1st 14 Cadet Nationals Freestyle (94)

1st 14 Cadet Nationals Greco (94)

5

5

Nathan Yanez

JUNIOR

 

Roosevelt

SOUTHERN

2nd Citrus Hill Hawks Nest (120)

1st Upland Black Watch (120)

1st Arlington Riverside Cty. (120)

1st Five Counties (113)

1st Big VIII League (113)

1st SS Eastern Div. (113)

 

2nd Southern Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Sanchez (CTR)

1-0 vs. Ruiz (CAM)

1-0 vs. Romney (SV)

0-1 vs. Vasquez (SJB)

0-1 vs. Belton (TC)

CH: l. Belton (Temescal C.) 1:26

UPL: d. Kroesen (Laguna H.) 2:51

RC: d. Munoz (Temecula V.) fall

5CO: d. Sanchez (Central) fall

5CO: d. Ruiz (Camarillo) 12-2

SSE: d. Acosta (Paloma V.) 11-0

SSE: d. Roberts (Millikan) 14-4

SSE: d. Abacherli (ML King) 2:24

SS: d. Ruiz (Camarillo) 17-2

SS: d. Ajtun (Downey) 5-2

SS: d. Romney (Simi Valley) 9-1

SS: l. Vasquez (SJ Bosco) fall

 

MASTERS/STATE:

16: 9th SS, 2-2 CA (113)

15: 1-2 SS (113)

 

NATIONALS:

3rd 16 USAW Post-S. Nationals (120)

6

6

Brandon

Paulson

SOPHOMORE

Clovis

CENTRAL

 

7th. Zinkin Classic (120)

3rd CA Coast Classic (120)

6th Doc Buchanan (113)

6-1 New Jersey Duals (113)

1st Mission San Jose Inv. (113)

3rd Tri River Athletic Conf. (113)

3rd Yosemite Valley (113)

 

3rd Central Section (113)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Moreno (MAD)

5-0 vs. Sanchez (CTR)

0-2 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Aguilar (GIL)

0-5 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Palacio (CC)

ZINK: l. Palacio (Calvary Ch.) 2-1

ZINK: d. Lepe (S. Fernando) 4-3

ZINK: l. Delgado (Gilroy) 3-2

ZINK: d. Uribe (Logan) 10-1

CCC: d. Montanez (Healdsb.) 0:51

CCC: l. Pena (Watsonville) 9-3

CCC: d. Carter (Hilmar) 0:29

CCC: d. Okerson (Clovis) 1-0

DOCB: d. Moreno (Madera) 7-5

DOCB: l. Olguin (Buchanan) 8-1

DOCB: l. Aguilar (Gilroy) 6-3

DOCB: l. Murphy (Clovis No.) 4:36

DUAL: d. Sanchez (Central) 2:52

DUAL: l. Olguin (Buchanan) 10-0

DUAL: l. Murphy (Clovis No.) 4-2

MSJ: d. Bagan (Analy)

MSJ: d. Vergara (S. Leandro) maj.

TRAC: l. Murphy (Clovis No.) 4-1

TRAC: d. Sanchez (Central) fall

YV: d. Sanchez (Central) 9-1

YV: l. Murphy (Clovis N.) 1-0

YV: d. Moreno (Madera) 3-0

YV: d. Sanchez (Central) 11-2

CS: d. Benevidez (Porterv.) 4:27

CS: d. Navarro (Bakersf.) 4:39

CS: l. Murphy (Clovis No.) 3-2

CS: d. Sanchez (Central) 12-4

 

NATIONALS:

7th 16 NHSCA Freshman (106)

7

9

Carson Sauriol

SOPHOMORE

Poway

SAN DIEGO

3-1 John Bright Mem. Duals (113)

2nd John Bright Memorial (113)

0-2 Walsh Ironman-OH (113)

4-2 Las Vegas Holiday Classic (113)

3rd Cerritos TOC (113)

3rd Temecula Valley Battle Belt (113)

2nd Gilroy Mid Cals (113)

1st San Diego Div. 2 (113)

 

1st San Diego Section (113)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Gould (ESP)

1-0 vs. Nellis (RBV)

0-1 vs. Aguilar (GIL)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-2 vs. Saldate (GIL)

0-1 vs. Clinton (MIL)

DUAL: l. Saldate (Gilroy) 1-0

JB: l. Saldate (Gilroy) 4-2

CTOC: l. Clinton (Millikan) 5-2

CTOC: d. Gonzalez (Calif.) 12-0

CTOC: d. Espinoza (Monteb.) 10-1

CTOC: d. Zarate (Arroyo G.) 7-1

TV: d. Acosta (Paloma V.) 10-0

TV: d. Gould (Esperanza) 10-2

TV: l. Murphy (Clovis No.) 7-3

TV: d. Gould (Esperanza) 5-2

MID: d. Borrego (Terra Nova) 3-2

MID: l. Aguilar (Gilroy) 2:55

SDS: d. Nellis (Rancho BV) 9-4

8

7

Oscar Nellis

SENIOR

Rancho Buena

Vista

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (113)

2nd El Cajon Invite (113)

8th Doc Buchanan (113)

2nd Temecula V. Battle Belt (113)

1st San Clemente Rotary (113)

1st San Diego Div. 1 (113)

 

2nd San Diego Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Pacheco (SNG)

1-0 vs. Siason (ALV)

1-0 vs. Hruby (VAC)

0-1 vs. Aguilar (GIL)

0-1 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Sauriol (POW)

CAR: d. Kiddoo (Ramona)

ELC: l. Flores (Northview) 6-1

DUAL: l. Aguilar (Gilroy)

DOCB: d. Johnson (Del Oro) 4-0

DOCB: d. Pacheco (Sanger) 5-2

DOCB: l. Olguin (Buchanan) 12-4

DOCB: d. Siason (Alvarez) 7-3

TV: d. Hruby (Vacaville) 2-1

TV: l. Murphy (Clovis No.) 10-4

SD1: d. Mazroy (Mission H.) 11-2

SDS: l. Sauriol (Poway) 9-4

 

MASTERS/STATE:

16: 2nd SDS, 3-2 CA (106)

15: 3rd SDS, 0-2 CA (106)

 

NATIONALS:

7th 16 Jr. Nationals Folkstyle (113)

8th 15 Jr. Nationals Greco (106)

9

8

Dom Arellano

SENIOR

Northview

SOUTHERN

1st Carter Classic (120)

2nd El Cajon Invite (120)

1st Peoria Invite-AZ (120)

5th Five Counties (120)

1st Montclair Invite (OW, 113)

1st Valle Vista League (113)

1st SS Inland Div. (113)

 

3rd Southern Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Romney (SV)

0-1 vs. Aguilar (GIL)

0-1 vs. Nunez (ALT)

0-1 vs. Flores (BA)

0-1 vs. Vargas (JWN)

CAR: d. Santana (Palm Des.) 15-0

DUAL: l. Polanco (Servite)

ELC: l. Le (Rancho B.) 9-4

DUAL: l. Aguilar (Gilroy)

5CO: d. Moreno (Brawley) 5-1

5CO: l. Nunez (Alta Loma) 13-2

5CO: l. Flores (Bishop Am.) 6-1

MON: d. Shalabi (Blooming.) 15-0

SSI: d. Gonzalez (Great O.) 1:55

SS: l. Vargas (JW North) 2:59

SS: d. Hitchman (Mater Dei) 12-5

SS: d. Abacherli (ML King) 4-0

SS: d. Shalabi (Blooming.) 6-0

SS: d. Romney (Simi Valley) 7-1

 

MASTERS/STATE:

16: 5th SS, 2-2 CA (113)

10

13

Edward Hruby

SENIOR

Vacaville

SAC JOAQUIN

5-2 Vacaville Larry Nelson (120)

2-2 Walsh Ironman-OH (120)

5-1 The Clash XV-MN (120)

1st Chico Joe Rios (120)

6th Temecula V. Battle Belt (113)

1st Maria Carr. Puma Classic (113)

1st Monticello Emp. League (113)

1st Sac Joaquin Div. 1A (113)

 

1st Sac Joaquin Section (113)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Johnson (DO)

1-0 vs. Stone (FOO)

1-0 vs. Kiddoo (RAM)

1-0 vs. Perez (SON)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Nellis (RBV)

0-1 vs. Gould (ESP)

0-1 vs. Heras (TUR)

DUAL: l. Murphy (Clovis No.) 11-3

DUAL: d. Reta (Clovis No.) 2-1

DUAL: l. Heras (Turlock) 1:49

RIO: d. Stone (Foothill) 16-6

TV: d. L. Arreola (Dinuba) 3:02

TV: d. Kiddoo (Ramona) 11-1

TV: d. Ajtun (Downey) 8-3

TV: l. Nellis (Rancho BV) 2-1

TV: l. Gould (Esperanza) 4-3

MC: d. Bagan (Analy) 5-2

DUAL: d. Johnson (Del Oro) 8-1

SJ1A: d. Xiong (Sheldon) 3:31

SJS: d. Perez (Sonora) 1:44

SJS: d. Johnson (Del Oro) 3-1

 

MASTERS/STATE:

16: 1st SJS, 4-2 Top 12 CA (106)

11

10

Riley Siason

JUNIOR

Alvarez

CENTRAL COAST

3rd Chukchansi Invite (113)

1st CA Coast Classic (113)

3-2 Doc Buchanan (113)

1st Bert Mar Invite (OW, 113)

1st Overfelt Classic (113)

4th Gilroy Mid Cals (113)

2nd Monterey Bay League (113)

 

2nd Central Coast Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Johnson (DO)

1-0 vs. Moreno (MAD)

1-0 vs. Sanchez (CTR)

0-3 vs. Aguilar (GIL)

0-1 vs. Nellis (RBV)

CHUK: l. Reyes (Frontier) 6-3

CHUK: d. G. Dhanda (Dinuba) 6-4

CCC: d. Moreno (Madera) 4-2

CCC: d. Sanchez (Silver C.) 13-11 TB

DOCB: d. Sanchez (Central) 3:00

DOCB: l. Nellis (Rancho BV) 7-3

BM: d. Vega (Cupertino) major

MID: d. Johnson (Del Oro) 5-0

MID: l. Aguilar (Gilroy) 15-0

MID: d. Borrego (Terra Nova) 3-2 UTB

MBL: l. Aguilar (Gilroy) 17-0

CCS: d. Borrego (Terra Nova) 7-6

CCS: l. Aguilar (Gilroy) 2:57

 

MASTERS/STATE:

16: 2nd CCS, 0-2 CA (106)

15: 3rd CCS, 1-2 CA (106)

12

11

Mateo Sanchez

JUNIOR

Central

CENTRAL

3rd Zinkin Classic (113)

4th Sierra Nevada Classic (113)

0-2 Doc Buchanan (113)

5th Five Counties (113)

6th CIT Morro Bay (113); I-D

2nd Pitman Rumble Jungle (113)

4th Tri River Athletic Conf. (113)

4th Yosemite Valley (113)

 

4th Central Section (113)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Pacheco (SGR)

2-0 vs. Johnson (DO)

0-2 vs. Olguin (BUC)

0-5 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Yanez (ROO)

0-1 vs. Siason (ALV)

0-1 vs. Herrera (HIL)

0-1 vs. Terrence (CE)

ZINK: d. Terrence (Clovis E.) 1:32

ZINK: l. Chavez (Oakdale) 5-1

ZINK: d. Unpingco (Freedom) 4:01

ZINK: d. Johnson (Del Oro) 2:45

SNC: d. Johnson (Del Oro) 6-0

DOCB: l. Siason (Alvarez) 3:00

5CO: l. Yanez (Roosevelt) fall

5CO: l. Herrera (Hillcrest) 11-9

5CO: d. Mata (Santa Ana) 6-0

CIT: l. Tubero (Pitman) 4-0

DUAL: l. Paulson (Clovis) 2:52

PIT: l. Terrence (Clovis E.)

TRAC: l. Olguin (Buchanan) 9-2

TRAC: l. Paulson (Clovis) fall

YV: l. Paulson (Clovis) 9-1

YV: d. Benevidez (Porterv.) 1:50

YV: d. Navarro (Bakersf.) 2:56

YV: d. Pacheco (Sanger) 1:21

YV: l. Paulson (Clovis) 11-2

CS: d. Pacheco (Sanger) 3:21

CS: l. Olguin (Buchanan) 5:23

CS: d. Dhanda (Dinuba) 1:46

CS: l. Paulson (Clovis) 12-4

 

MASTERS/STATE:

16: 9th CS, 0-2 CA (106)

15: 9th CS, 1-2 CA (106)

13

12

Anthony

Pacheco

SENIOR

Sanger

CENTRAL

2nd Chukchansi Invite (120)

2nd Reedley Calif. Classic (120)

1st Lemoore Deliddo Invite (120)

1st ASICS SoCal Chall. (113)

3-2 Doc Buchanan (113)

1st CIT Morro Bay (113)

2nd County Metro Athl. Conf. (113)

5th Yosemite Valley (113)

 

6th Central Section (113); I-D

 

Key H2H Results:

4-1 vs. Moreno (MAD)

0-2 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Belton (TC)

0-1 vs. Nellis (RBV)

0-2 vs. Sanchez (CTR)

CHUK: d. Delgado (Dinuba) 7-6

CHUK: d. Moreno (Madera) 4-1

CHUK: l. Olguin (Buchanan) 16-4

CC: l. Belton (Temescal) 9-0

LEM: d. Rios (Selma) 5-0

ASC: d. Thornton (Sutter) 18-2

DOCB: d. Jaramillo (Selma) 12-0

DOCB: l. Nellis (Rancho BV) 5-2

DOCB: d. Zarate (Arroyo G.) 1:24

DOCB: d. Terrence (Clovis E.) 6-1

CIT: d. Romney (Simi V.) 6-0

CIT: d. Ruiz (Camarillo) 8-1

CMAC: l. Moreno (Madera) 5:56

YV: d. Moreno (Madera) 7-0

YV: l. Olguin (Buchanan) 8-0

YV: l. Sanchez (Central) 1:21

YV: d. Moreno (Madera) 5-4

CS: d. Dhanda (Dinuba) 13-0

CS: l. Sanchez (Central) 3:21

CS: d. Moreno (Madera) 0:47

 

MASTERS/STATE:

15: 8th CS, 1-2 CA (106)

14

14

Mario Moreno

JUNIOR

Madera

CENTRAL

5th Chukchansi Invite (120)

6th Zinkin Classic (120)

4th CA Coast Classic (113)

2-2 Doc Buchanan (113)

1st Firebaugh Westside (113)

4th CIT Morro Bay (113)

1st County Metro Athl. Conf. (113)

6th Yosemite Valley (113)

 

7th Central Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ruiz (CAM)

1-1 vs. Delgado (DIN)

1-1 vs. Delgado (GIL)

1-3 vs. Pacheco (SGR)

1-2 vs. Tubera (PIT)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-2 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Siason (ALV)

0-1 vs. Pacheco (SGR)

0-1 vs. Romney (SV)

CHUK: d. Holman (El capitan) 3:36

CHUK: l. Pacheco (Sanger) 4-1

CHUK: l. Delgado (Dinuba) 2-1

CHUK: d. Reta (Clovis N.) 13-0

ZINK: d. Delgado (Dinuba) 5-4

ZINK: d. Delgado (Gilroy) 4-3

ZINK: l. Palacio (Calvary Ch.) 7-1

ZINK: l. Kroesen (Laguna.) 10-2

ZINK: l. Delgado (Gilroy) 5-3

CCC: d. Tubera (Pitman) 5:03

CCC: l. Siason (Alvarez) 4-2

CCC: d. Petruske (College P.) 16-0

CCC: l. Tubera (Pitman) 2-1

DOCB: l. Paulson (Clovis) 7-5

DOCB: d. Navarro (Bakersf.) 6-0

FIRE: d. Terrence (Clovis E.) 7-2

CIT: l. Tubera (Pitman) 5-4

CIT: d. Ruiz (Camarillo) 8-4

CIT: l. Romney (Simi V.) 2:02

CMAC: d. Pacheco (Sanger) 5:56

YV: l. Pacheco (Sanger) 7-0

YV: d. Salazar (Golden V.) 5-0

YV: l. Paulson (Clovis) 3-0

YV: l. Pacheco (Sanger) 5-4

CS: l. Murphy (Clovis No.) 10-3

CS: d. Landin (Wasco) 2:40

CS: l. Pacheco (Sanger) 0:47

 

MASTERS/STATE:

16: 6th CS, 0-2 CA (106)

15

15

Brenden

Johnson

FRESHMAN

Del Oro

SAC JOAQUIN

3rd Clovis West Shootout (113)

4th Zinkin Classic (113)

5th Sierra Nevada Classic (113)

1-2 Doc Buchanan (113)

2nd Tim Brown Memorial (113)

5th Gilroy Mid Cals (113)

1st Sierra Foothill League (113)

1st Sac Joaquin Div. 1AA (113)

 

2nd Sac Joaquin Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. McBroom (OH)

1-0 vs. Perez (SON)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Aguilar (GIL)

0-2 vs. Sanchez (CTR)

0-1 vs. Nellis (RBV)

0-2 vs. Hruby (VAC)

0-1 vs. Siason (ALV)

CWSO: d. Navarro (Bakersf.) 3:35

CWSO: l. Murphy (Clovis No.) 2:14

CWSO: d. Mcbroom (Oak H.) 4:57

ZINK: d. Okerson (Clovis) 9-3

ZINK: l. Aguilar (Gilroy) 13-0

ZINK: d. Elgarcio (Elk Grove) 2-1

ZINK: l. Sanchez (Central) 2:45

SNC: d. Velasco (Woodland) 15-0

SNC: l. Sanchez (Central) 6-0

DOCB: l. Nellis (Rancho BV) 4-0

DOCB: d. Jamarillo (Selma) 4:24

DOCB: l. Chavez (Oakdale) 1-0

TIM: d. Stanley (Ukiah) fall

TIM: d. Perez (Sonora) 5-3

TIM: l. Lorenzo (Del Oro) 3-0

MID: l. Siason (Alvarez) 5-0

MID: d. Borrego (Terra Nova) 2-0

DUAL: l. Hruby (Vacaville) 8-1

DUAL: l. Martinoni (Folsom) 10-0

SJ1AA: d. Villegas (Turlock) 3:59

SJ1AA: d. Downs (Buhach C.) 0:58

SJS: d. Xiong (Sheldon) 2:44

SJS: l. Hruby (Vacaville) 3-1

 

NATIONALS:

8th 16 Cadet Nationals Folkstyle (100)

16

16

Keanu Perez

JUNIOR

Sonora

SAC JOAQUIN

2nd Oakdale James Riddle (120)

1st Modesto Tamana Invite (113)

4-0 Apple Cider Duals (120)

1st Watsonville Apple Cider (113)

4th Tim Brown Memorial (113)

1st Sac Joaquin Div. 5 (113)

 

3rd Sac Joaquin Section (113)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Hruby (VAC)

0-1 vs. Johnson (DO)

OAK: l. Chavez (Oakdale)

AC: d. Arenas (Lincoln) 5-0

TIM: l. Johnson (Del Oro) 5-3

TIM: l. Unpingco (Freedom) 6-2

SJS: l. Hruby (Vacaville) 1:44

SJS: d. Seto (Elk Grove) 6-2

SJS: d. Chaney (Tokay) 7-1

 

MASTERS/STATE:

16: 6th SJS, 2-2 CA (106)

17

28

Eric Santana

JUNIOR

Palm Desert

SOUTHERN

2nd Carter Classic (120)

3-2 Zinkin Classic (120)

7th Upland Black Watch (120)

2nd Arlington Riverside Cty. (120)

6th Temecula Battle Belt (120); I-D

5th Canyon Spr. Raul Huerta (113)

1st Desert Valley League (113)

1st SS Coastal Div. (113)

 

4th Southern Section (113); I-D

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Dominguez (DOW)

2-0 vs. Atjun (DOW)

1-0 vs. Felix (SH)

1-0 vs. Mata (SA)

1-0 vs. Romney (SV)

0-1 vs. Vasquez (SJB)

0-1 vs. Arellano (NVW)

0-2 vs. Olea (EXE)

CAR: d. Valencia (Northv.) 2-1

CAR: l. Arellano (Northv.) 15-0

ZINK: l. Franks (Clovis) 7-5

ZINK: l. Delgado (Gilroy) 12-3

UPL: l. St. George (Ramona) 2:58

UPL: l. Olea (Exeter) 6-4

RC: d. Trumbull (Canyon Sp.)

RC: d. St. George (Ramona)

TV: l. Ramirez (Barstow) 8-5

TV: d. Marquez (Bonita) 6-1

TV: d. Peralta (Vacaville) 4-0

TV: d. Dominguez (Downey) 4-2

TV: d. Martinez (Righetti) 8-4

TV: l. Arroyo (Calvary Ch.) 2:13

RH: d. Atjun (Downey) 12-4

RH: l. Gould (Esperanza) 6-2

RH: l. Olea (Exeter) 9-8

DVL: d. Felix (Shadow H.)

SSCO: d. Mata (Santa Ana) 9-1

SSCO: d. Romney (Simi V.) 2-1

SS: d. Espinoza (Montebello) 12-7

SS: d. Abacherli (ML King) 11-4

SS: l. Vasquez (SJ Bosco) 17-0

SS: d. Ajtun (Downey) 3-1

 

MASTERS/STATE:

16: 2-2 SS (120)

15: 2-2 SS (106)

18

19

Zane Romney

JUNIOR

Simi Valley

SOUTHERN

1st Newbury Park Invite (113)

1st Rosemead West Coast Cl. (113)

1-2 Doc Buchanan (113)

3rd Five Counties (113)

3rd CIT Morro Bay (113)

2nd Coastal Canyon League (113)

2nd SS Coastal Div. (113)

 

5th Southern Section (113)

 

Key H2H Results:

1-2 vs. Ruiz (CAM)

1-0 vs. Moreno (MAD)

1-0 vs. Alvarez (MAYF)

1-0 vs. Ajtun (DOW)

1-0 vs. Vargas (JWN)

0-1 vs. Vasquez (SJB)

0-1 vs. Yanez (ROO)

0-1 vs. Arellano (NVW)

0-1 vs. Pacheco (SGR)

0-1 vs. Santana (PD)

NP: d. Granada (Clovis) 4-2

NP: d. Zarate (Arroyo Gr.) 5:13

WCC: d. Espinoza (Montebello) 6-3

WCC: d. Rodriguez (Pacifica) fall

WCC: d. Gonzalez (California) 6-2

DOCB: d. Cisneros (Sultana) 4-3

DOCB: l. Vasquez (SJ Bosco) 4:25

5CO: d. M Benevidez (Porterv.) 1:48

5CO: l. Ruiz (Camarillo) 8-4

5CO: d. Carrillo (Northview) 7-1

5CO: d. Mata (Santa Ana) 15-1

5CO: d. Herrera (Hillcrest) 15-2

CIT: l. Pacheco (Sanger) 6-0

CIT: d. Chahal (Livings.) 1:32

CIT: d. Moreno (Madera) 2:02

CCL: l. Ruiz (Camarillo)

SSCO: d. Ruiz (Camarillo) 11-3

SSCO: l. Santana (Palm Des.) 2-1

SS: d Alvarez (Mayfair) 4-2

SS: d. Vargas (JW North) 8-1

SS: l. Yanez (Roosevelt) 9-1

SS: l. Arellano (Northv.) 7-1

SS: d. Ajtun (Downey) 1:50

 

19

20

Kobe Lepe

SOPHOMORE

San Fernando

LOS ANGELES

4-2 Zinkin Classic (120)

7th Cerritos TOC (120)

1st S. Fernando Sam DeJohn (113)

7th Temecula V. Battle Belt (113)

2nd Canyon Spr. Raul Huerta (113)

 

1st Los Angeles City (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Kiddoo (RAM)

1-0 vs. Olea (EXE)

1-0 vs. Ajtun (DOW)

0-2 vs. Gould (ESP)

0-1 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Paulson (CLO)

ZINK: l. Olguin (Buchanan) 2:35

ZINK: l. Paulson (Clovis) 4-3

CTOC: l. Santiago (Poway) 8-0

CTOC: l. Cuessy (Calif.) 10-9

SDJ: d. Kiddoo (Ramona) 7-3

TV: d. L. Arreola (Dinuba) 4:16

TV: d. Olea (Exeter) 3-0

TV: l. Gould (Esperanza) 1:44

TV: d. Ajtun (Downey) 5-3

RH: l. Gould (Esperanza) 8-6

LA: d. Buenaflor (El Camino) 10-8

 

MASTERS/STATE:

16: 3rd LAS (106); DQ

20

21

Trevor Bagan

JUNIOR

Analy

NORTH COAST

1st San Marin Green Gold (120)

2nd Lou Bronzan Inv. (120)

0-2 Doc Buchanan (120)

1st American Cany. Wolf Pack (120)

1st Windsor KOTM (113)

2nd Maria Carr. Puma Classic (113)

3rd Mission San Jose Inv. (113)

1st Sonoma County League (113)

 

1st North Coast Section (113)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Lilienstein (DLS)

1-0 vs. Olea (EXE)

0-1 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Hruby (VAC)

0-1 vs. Nunez (SJB)

GG: d. C. Kachmar (Whitney)

LB: d. Olea (Exeter) 4-3

LB: l. Viloria (Merrill W.) 5-1

DOCB: l. Mattox (Pitman) 3-1 SV

DOCB: l. Nunez (SJ Bosco) 4:19

KOTM: d. Montanez (Healdsb.)

MC: l. Hruby (Vacaville) 5-2

MSJ: l. Paulson (Clovis) 1-0

MSJ: d. Crawford (Mission SJ) 1:18

MSJ: d. Lilienstein (DL Salle) 7-0

SCL: d. Montanez (Healdsb.) 6-1

NCS: d. Lefin (Antioch) 6-2

NCS: d. Lilienstein (DL Salle) 5-3

 

MASTERS/STATE:

16: 4th NCS (106)

15: 3-2 NCS (106)

 

 

21

24

Jake

Lilienstein

SENIOR

De La Salle

NORTH COAST

4-0 The Clash XV-MN (120)

DQ, Doc Buchanan (113)

1st Armijo Invite (120)

4th Mission San Jose Inv. (113)

1st East Bay Athl. League (113)

 

2nd North Coast Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Uribe (LOG)

0-1 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Vergara (SL)

0-2 vs. Bagan (ANL)

DOCB: d. Matal (Birmingham) 5-1

DOCB: l. Olguin (Buchanan) 11-2

MSJ: l. Vergara (S. Leandro) 6-4 OT

MSJ: l. Bagan (Analy) 7-0

NCS: d. Uribe (Logan) 5-4

NCS: l. Bagan (Analy) 5-3

 

MASTERS/STATE:

16: 3rd NCS, 3-2 CA (113)

22

25

Jimmy

Heryford

SOPHOMORE

Sutter

NORTHERN

3rd ASICS SoCal Chall. (120)

3rd Chico Joe Rios (113)

1st Sutter Lions Club Inv. (113)

1st Northern Section Div. 2 (113)

 

1st Northern Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Raby (AND)

1-0 vs. Turner (RBL)

ASC: l. Mariscal (Walnut) 3:56

ASC: d. Edsell (Oceanview) 0:35

RIO: l. Gutierrez (Rodriguez) fall

NS2: d. Aulabaugh (Corning) 10-2

NS: d. Raby (Anderson) 4:48

NS: d. Turner (Red Bluff) 5:36

 

MASTERS/STATE:

16: 1st NS, 0-2 CA (106)

23

26

Nathan Kiddoo

JUNIOR

Ramona

SAN DIEGO

2nd Carlsbad Invite (113)

1st LCC Hamada (OW, 113)

2nd S. Fernando Sam DeJohn (113)

3-2 Temecula Battle Belt (113); DQ

1st Holtville Rotary Inv. (113)

1st San Diego Div. 3 (113)

 

4th San Diego Section (113) I-D

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Zarate (AG)

0-1 vs. Sauriol (POW)

0-1 vs. Nellis (RBV)

0-1 vs. Hruby (VAC)

0-1 vs. Lepe (SFO)

CAR: l. Nellis (Rancho BV)

LCC: d. Mazroy (Mission H.) 11-6

LCC: d. Lujan (Selma) 4-3

SDJ: d. Gonzalez (Calif.) 15-2

SDJ: l. Lepe (S. Fernando) 7-3

TV: d. Zarate (Arroyo G.) 10-4

TV: l. Hruby (Vacaville) 11-1

SD: d. Benitez (Calexico) 9-8

SD: l. Sauriol (Poway) 10-2

SD: d. Mazroy (Mission H.) 9-7

 

MASTERS/STATE:

16: 3-2 SDS (113)

24

27

Erik Olea

SOPHOMORE

Exeter

CENTRAL

3rd Lou Bronzan Inv. (120)

4th Upland Black Watch (120)

4th Canyon Spr. Raul Huerta (113)

2nd Central Sequoia League (113)

1st Sierra Sequoia Valley (113)

 

8th Central Section (113); I-D

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Santana (PD)

1-1 vs. Dhanda (DIN)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Bagan (ANA)

0-1 vs. Ajtun (DOW)

LB: l. Bagan (Analy) 4-3

LB: d. Martinez (Liberty) 2:11

UPL: l. Kroesen (Laguna H.) 7-3

UPL: d. Santana (Palm D.) 6-4

UPL: l. St. George (Ramona) 9-7

RH: l. Cisneros (Sultana) 7-6

RH: d. Santana (Palm Des.) 9-8

RH: l. Ajtun (Downey) 6-4

CSL: l. Dhanda (Dinuba)

SSV: d. Chavez (Orange C.) 6-4

SSV: d. Dhanda (Dinuba) 6-3

CS: d. Franco (Firebaugh) 2:16

CS: l. Murphy (Clovis No.) 10-2

CS: d. Nava (Delano) 6-5 UTB

 

MASTERS/STATE:

16: 10th CS, 1-2 CA (106)

25

29

Dilan Ajtun

JUNIOR

 

Downey

SOUTHERN

1st Downey Invite (113)

1st John Glenn Enriquez (113)

8th Temecula Vly. Battle Belt (113)

3rd Canyon Spr. Raul Huerta (113)

1st San Gabriel Valley (113)

1st SS Northern Div. (113)

 

6th Southern Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Olea (EXE)

1-0 vs. Mata (SA)

1-0 vs. Vargas (JWN)

0-1 vs. Yanez (ROO)

0-1 vs. Hruby (VAC)

0-1 vs. Lepe (SFO)

0-1 vs. Santana (PD)

TV: d. Abacherli (ML King) 4:20

TV: l. Hruby (Vacaville) 8-3

TV: l. Lepe (S. Fernando) 5-3

RH: l. Santana (Palm Des.) 12-4

RH: d. Facio (S. Jacinto) 2:36

RH: d. Acosta (Paloma V.) 4:18

RH: d. Cisneros (Sultana) 18-2

RH: d. Olea (Exeter) 6-4

SSN: d. Shalabi (Blooming.) 12-5

SS: d. Alvarez (Victor V.) 6-4

SS: l. Yanez (Roosevelt) 5-2

SS: d. Mata (Santa Ana) 4:41

SS: d. Vargas (JW North) 6-2

SS: l. Santana (Palm Des.) 3-1

SS: l. Romney (Simi Valley) 1:50

 

MASTERS/STATE:

16: 0-2 SS (113)

26

30

Gurjot Dhanda

SENIOR

Dinuba

CENTRAL

4th Chukchansi Invite (113)

2-2 Qtrs. Zinkin Classic (113)

1st Dinuba Invite (106)

7th Temeucla Vly. Battle Belt (106)

6th CIT Morro Bay (106); I-D

1st Central Sequoia League (113)

2nd Sierra Sequoia Valley (113)

 

5th Central Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Navarro (BAK)

1-0 vs. Giron (TUR)

1-1 vs. Olea (EXE)

0-1 vs. Sanchez (CTR)

0-1 vs. Pacheco (SGR)

CHUK: l. Reyes (Frontier) 4:58

CHUK: l. Siason (Alvarez) 6-4

ZINK: d. Granada (Clovis) 8-2

ZINK: l. Chavez (Oakdale) 4:40

ZINK: l. Elgarico (Elk Grove) 2:43

DUAL: l. Reta (Clovis No.) fall

DIN: d. Gomez (WA Union) 1:56

DIN: d. Giron (Turlock) 4-0

DIN: d. Bermudez (Mission O.) 15-5

TV: d. Bencomo (Clovis N.) 5-3

TV: l. Tucker (Helix) 8-6

TV: d. Morales (Exeter) 4:22

CIT: d. Jimenez (Foothill) 3:20

CIT: l. Sandoval (Santa Ynez) 5-4

CIT: l. L. Arreola (Dinuba) 3-1

CSL: d. Olea (Exeter)

SSV: d. Landin (Wasco) 11-3

SSV: l. Olea (Exeter) 6-3

CS: l. Pacheco (Sanger )13-0

CS: d. Licea (WA Union) 2:49

CS: d. Navarro (Bakersf.) 8-0

CS: l. Sanchez (Central) 1:46

 

MASTERS/STATE:

16: 0-3 CS (106)

27

31

Daniel Borrego

SENIOR

Terra Nova

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula Invite (120)

1st Lou Bronzan Inv. (113)

3rd Watsonville Apple Cider (120)

3rd Jim Root Classic (120)

6th Gilroy Mid Cals (113)

1st El Camino Colt Inv. (113)

1st Peninsula Athl. League (113)

 

3rd Central Coast Section (113)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Sauriol (POW)

0-2 vs. Siason (ALV)

0-1 vs. Johnson (DO)

PEN: d. Chaney (Tokay) 3-2

AC: l. Pena (Watsonville) 4:42

MID: l. Sauriol (Poway) 3-2

MID: l. Siason (Alvarez) 3-2 UTB

MID: l. Johnson (Del Oro) 2-0

CCS: l. Siason (Alvarez) 7-6

 

MASTERS/STATE:

15: I-D, Qtrs. CCS (106)

28

33

Elijah Navarro

SENIOR

Bakersfield

CENTRAL

4th Bakersfield Rumble Rig (120)

5th Clovis West Shootout (113)

2-2 Reno TOC (113)

1-2 Doc Buchanan (113)

3-2 CIT Morro Bay (113)

1st So-West Yosemite League (113)

7th Yosemite Valley (113)

 

9th Central Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Nava (DEL)

1-0 vs. Landin (WAS)

0-1 vs. Vasquez (SJB)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Sanchez (CTR)

0-1 vs. Johnson (DO)

0-1 vs. Moreno (MAD)

0-1 vs. Dhanda (DIN)

BAK: l. Chavez (Oakdale) 3-1

BAK: l. Hutcherson (West) 5-3

CWSO: d. Salazar (Gold. V.) 8-6 SV1

CWSO: l. Johnson (Del Oro) 3:35

CWSO: d. Shirar (Vacaville) 8-6

DOCB: l. Vasquez (SJ Bosco) 8-0

DOCB: d. Cisneros (Sultana) 8-6 SV

DOCB: l. Moreno (Madera) 6-0

CIT: l. Tubera (Pitman) 7-4

CIT: l. Chahal (Livingst.) 2:29

YV: d. Nava (Delano) 12-6

YV: l. Murphy (Clovis N.) 5:19

YV: l. Sanchez (Central) 2:56

YV: d. Salazar (Golden V.) 16-2

CS: d. Chavez (Orange Cove) 11-4

CS: l. Paulson (Clovis) 4:39

CS: l. Dhanda (Dinuba) 8-0

CS: d. Nava (Delano) 12-3

CS: d. Landin (Wasco) 10-6

 

29

34

Salvador

Vargas

SENIOR

JW North

SOUTHERN

3rd Los Osos Tom Bravo (113)

1st Citrus Hill Hawks Nest (106)

1st Colton Xmas Classic (106)

3rd Canyon Spr. Raul Huerta (106)

1st Inland Valley League (113)

3rd SS Southern Div. (113)

 

7th Southern Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Arellano (NVW)

1-0 vs. Shalabi (BLOO)

1-0 vs. Silva (BAR)

0-1 vs. Ajtun (DOW)

0-1 vs. McBroom (OH)

LO: l. McBroom (Oak H.) 2:00

CH: d. Lira (Upland) 1:43

COL: d. Cruz (Citrus H.) 7-0

RH: d. Garcia (Mt. Miguel) 1:57

RH: d. Morales (Exeter) 2:54

SSS: d. Uyesaka (Dos Pueblos) 3-0

SSS: d. Silva (Barstow) 5-2

SS: d. Arellano (Northv.) 2:59

SS: d. Galvan (Valencia) 7-2

SS: l. Ajtun (Downey) 6-2

SS: d. Shalabi (Blooming.) 6-2

 

30

32

Jose Mata

SOPHOMORE

Santa Ana

SOUTHERN

1st Westminster Cossarek (113)

2nd Mann Classic (113)

3rd ASICS SoCal Chall. (113)

1-2 Doc Buchanan (120)

6th Five Counties (113)

1st Goldenwest League (113)

5th SS Coastal Div. (113)

 

9th Southern Section (113)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Felix (SH)

1-0 vs. Abacherli (MLK)

0-1 vs. Sanchez (CTR)

0-1 vs. Alvarez (MAYF)

0-1 vs. Ruiz (CAM)

0-1 vs. Romney (SV)

0-1 vs. Santana (PD)

0-1 vs. Ajtun (DOW)

COSS: d. Romo (Ayala) 18-2

MAN: d. Acosta (Paloma V.) 18-2

MAN: l. Alvarez (Mayfair) 9-0

ASC: l. Thornton (Sutter) fall

DOCB: l. Seto (Elk Grove) 0:27

DOCB: d. Delapaz (Central C.) 6-3

DOCB: l. Blake (Del Oro) 4:42

5CO: d. Herrera (Hillcrest) 3:20

5CO: l. Ruiz (Camarillo) 13-1

5CO: l. Romney (Simi V.) 15-1

5CO: l. Sanchez (Central) 6-0

SSCO: d. Felix (Shadow H.) 8-6

SSCO: l. Santana (Palm Des.) 9-1

SSCO: d. Felix (Shadow H.) 7-4

SS: l. Gutierrez (Buena) 11-3

SS: d. McNicholl (Walnut) 12-2

SS: l. Ajtun (Downey) 4:41

SS: d. Galvan (Valencia) 4-2

SS: d. Abacherli (ML King) 9-7

 

MASTERS/STATE:

16: 1-2 SS (106)

31

37

Mohamad

Shalabi

JUNIOR

Bloomington

SOUTHERN

4th El Dorado Invite (120)

7th The Bash Don Olson (120)

1st Inland Empire TOC (120)

3-2 Qtrs. Five Counties (120)

2nd Montclair Invite (113)

1st Sunkist League (113)

2nd SS Northern Div. (113)

 

8th Southern Section (113)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Espinoza (MNT)

0-2 vs. Arellano (NVW)

0-1 vs. Vargas (JWN)

0-1 vs. Ajtun (DOW)

 

 

DUAL: d. Cisneros (Sultana) 10-2

ELD: l. Gould (Esperanza) fall

ELD: l. Perez (Sonora) 4-1

BASH: l. Dominguez (Downey) 5:42

BASH: l. Areyano (Selma) 2:16

5CO: d. Edsell (Oceanview) 11-3

5CO: l. Medina (Servite) 13-4

5CO: l. Moreno (Brawley) 7-1

MON: d. Rodriguez (Pacifica) 5-4

MON: l. Arellano (Northview) 15-0

SSN: d. Espinoza (Montebello) 10-4

SSN: l. Ajtun (Downey) 12-5

SS: d. Galvan (Valencia) 10-6

SS: l. Vasquez (SJ Bosco) 1:12

SS: d. Lomeli (Pacifica) 2:14

SS: l. Arellano (Northv.) 6-0

SS: l. Vargas (JW North) 6-2

 

32

39

Feng Xiong

SENIOR

Sheldon

SAC JOAQUIN

6th Curt Mettler Invite (120)

1st Vista Del Lago Invite (120)

2nd Casa Roble Marty Manges (120)

0-2 Tim Brown Memorial (120)

1st Lou Encalada Invite (113)

2nd Sac Joaquin Div. 1A (113)

 

5th Sac Joaquin Section (113)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. M. Seto (ELK)

0-1 vs. Hruby (VAC)

0-1 vs. Johnson (DO)

0-1 vs. Uribe (LOG)

0-1 vs. Sosa (SELM)

CM: d. Jimenez (Escalon) 7-4

CM: l. Uribe (Logan) 10-0

CM: l. Alanis (Franklin) 8-2

CM: l. Jimenez (Escalon) 3-2

VDL: d. C. Kachmar (Whitney) 7-3

MM: l. Sosa (Selma) 5-2

TIM: l. Niimi (Granite B.) fall

TIM: l. Lor (Chico) 5-4

LEI: d. Velasco (Modesto)

SJ1A: d. Rabenburg (Grace D.) 4-1

SJ1A: l. Hruby (Vacaville) 3:31

SJS: d. M. Seto (Elk Grove) 7-5

SJS: l. Johnson (Del Oro) 2:44

SJS: l. Chaney (Tokay) 2-1

SJS: d. M. Seto (Elk Grove) 4-2

 

MASTERS/STATE:

16: 0-2 SJS (113)

15: 0-2 SJS (106)

33

40

Jose Landin

FRESHMAN

Wasco

CENTRAL

8th Bakersfield Rumble Rig (120)

0-2 Clovis West Shootout (120)

2-2 ZInkin Classic (120)

2-2 The Bash Don Olson (120)

3rd Kern County Invite (120)

2-1 CIT Morro Bay (113); I-D

1st South Sierra League (113)

3rd Sierra Sequoia Valley (113)

 

10th Central Section (113)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Olguin (BUC)

0-1 vs. Moreno (MAD)

0-1 vs. Santana (PD)

0-1 vs. Lepe (SFO)

0-1 vs. Dhanda (DIN)

0-1 vs. Navarro (BAK)

CWSO: l. Blake (Del Oro) 1:23

CWSO: l. Nunez (Alta Loma) 0:42

ZINK: l. Santana (Palm Des.) 0:48

ZINK: l. Lepe (S. Fernando) 7-1

BASH: l. Dominguez (Downey) 1:34

BASH: l. Caldwell (El Diamante) 1:00

KCI: d. Ramirez (Ridgeview)

CIT: l. Chahal (Livingston) 1:50

SSV: l. Dhanda (Dinuba) 11-3

SSV: d. Licea (WA Union) 3-0

SSV: d. Chavez (Orange C.) 3-0

CS: d. Salazar (Golden V.) 5-0

CS: l. Olguin (Buchanan) 1:39

CS: l. Moreno (Madera) 2:40

CS: d. Chavez (Orange C.) 8-0 SV

CS: l. Navarro (Bakersf.) 10-6

 

34

-

Keena Turner

JUNIOR

Red Bluff

NORTHERN

3rd Modoc Northeast (120)

2nd Sutter Lions Inv. (113)

1st North Coast Classic (113)

2nd Corning Invite (113)

 

2nd Northern Section (113)

SUT: l. Heryford (Sutter) 2:43

COR: l. Aualbaugh (Corning)

NS: d. Aulabaugh (Corning) 5:17

NS: l. Heryford (Sutter) 5:36

 

35

-

Gustavo

Benitez

SENIOR

Calexico

SAN DIEGO

4th Mira Mesa Marauder (126)

1-2 Temecula Vly. Battle Belt (120)

3rd Holtville Invite (113)

1st Robert Jenkins Memorial (113)

 

4th San Diego Div. 1 (113); I-D

MM: l. Massie (Poway) 8-0, 19-9

TV: l. Reta (Clovis N.) 3:17

TV: l. Cuttress (Santiago) 10-5

HOL: l. Grigg (Rancho B.) 4-0

SD4: l. Mazroy (Mission H.) 10-8

SD4: l. Rivrea (Carlsbad) 0:23

3rd San Diego Section (113)

SD: l. Kiddo (Ramona) 9-8

SD: d. Grigg (Rancho B.) 5-3

 

36

-

Kenny Lefin

SENIOR

Antioch

NORTH COAST

2nd Lou Bronzan Invite (113)

2nd Clayton Valley Invite

 

3rd North Coast Section (113)

 

LB: l. Borrego (Terra Nova) 5:46

CV: l. Petruske (College P.) 1:10

NCS: d. Montanez (Healdsb.) 9-6

NCS: l. Bagan (Analy) 6-2

NCS: d. Martinez (Liberty) 10-7

NCS: d. Uribe (Logan) 3-1

 

37

-

Seth Chaney

JUNIOR

Tokay

SAC JOAQUIN

4th HMB Peninsula Invite (113)

4th Bay Area Invite (120)

0-2 Granada Mat Classic (120)

1-2 Five Counties (113)

3-2 Gilroy Mid Cals (113)

3rd Sac Joaquin Div. 1AA

 

4th Sac Joaquin Section (113)

 

 

PEN: l. Borrego (Terra Nova) 3-2

PEN: l. Palomino (Piedmont H.) 15-8

BA: l. Decker (Castro V.) 2:40

BA: l. Nishimura (Bella Vista) fall

MAT: l. Kwan (Lowell) 6-3

MAT: l. Renteria (Mission SJ) 6-5

5CO: l. Garcia (Alta Loma) 6-4

5CO: l. Romney (Simi Valley) 2:03

MID: l. Johnson (Del Oro) 1:53

SJ1AA: l. Downs (Buhach) 3:38

SJS: l. Hruby (Vacaville) 1:18

SJS: d. Othman (Benicia) 4-3

SJS: d. Xiong (Sheldon) 2-1

SJS: l. Perez (Sonora) 7-1

 

38

-

Matt Seto

JUNIOR

Elk Grove

SAC JOAQUIN

1-2 Curt Mettler Invite (120)

1-2 Zinkin Classic (120)

5th Casa Roble Marty Manges (120)

7th Sac Joaquin Div. 1A (113)

 

6th Sac Joaquin Section (113)

 

 

 

CM: l. Uribe (Logan) 12-0

CM: l. Jimenez (Escalon) 3-0

ZINK: l. Paredes (Madera) 8-7

ZINK: l. Santana (Palm Des.) 3:33

MM: l. Holman (El Capitan)

MM: l. Alanis (Franklin)

SJ1A: l. Rabenburg (Grace D.) 10-8

SJ1A: l. Curtin (Davis) 10-3

SJS: l. Xiong (Sheldon) 7-5

SJS: d. Villegas (Turlock) 5-4

SJS: l. Perez (Sonora) 6-2

SJS: l. Xiong (Sheldon) 4-2

 

39

-

Brandon Tu

JUNIOR

Galileo

SAN FRANCISCO

6th El Camino Colt (113)

 

1st San Francisco Section (113)

ELC: l. Alcala (Half Moon B.) 13-2

ELC: l. Smith (Anderson) 6-4

 

MASTERS/STATE:

16: 1st SFS, 0-2 CA (113)

15: 2nd SFS (113)

40

-

Jamie Del Toro

JUNIOR

Oakland

OAKLAND

1st Oakland Section (113)

 

 

MASTERS/STATE:

16: 1st OS, 0-2 CA (113)