Updated: February 13, 2019

 

STATE DATA

106 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

2018-19 RESULTS

2018-19 HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Richard

Figueroa

SOPHOMORE

Selma

CENTRAL

1st Vista Del Lago Eagle (113)

1st Walsh Ironman-OH (113)

1st Buchanan Zinkin Classic (113)

1st Doc Buchanan (106)

1st Five Counties (106)

1st Central Division 1 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Negrete (BUC)

1-0 vs. Abell (OAK)

2-0 vs. J. Gioffre (BUC)

1-0 vs. Luna (STF)

1-0 vs. Garcia (LOG)

1-0 vs. Romney (CHA)

1-0 vs. Murphy (CNTL)

1-0 vs. Cabaug (MVC)

WI: d. Stanley (Brecksville) 6-1

WI: d. Drousias (Mt. Carmel) 3:10

WI: d. Spratley (Wyoming S.) 13-2

WI: d. Herrera (Seneca-PA) 2-1

ZINK: d. Garcia (Logan) 3:19

ZINK: d. Cabuag (MV Christian) 16-1

DOCB: d. Lopez (Buchanan) 0:31

DOCB: d. Luna (St. Francis) 1:33

DOCB: d. Abell (Oakdale) 9-0

DOCB: d. J. Gioffre (Buchanan) 2:20

5C: d. Van Orden SLAM 2:50

5C: d. Murphy (Central) 1:22

5C: d. Romney (Chaminade) 3:09

DUAL: d. Negrete (Buchanan) 3-0

C1: d. Terrence (Clovis) 1:00

C1: d. J. Gioffre (Buchanan) 4:34

 

MASTERS/STATE:

18: 1st CS, 1st CA (106)

 

NATIONALS:

1st '18 Super 32 (113)

1st '18 Who's #1-PA (106)

2nd '18 Cadet Worlds Freestyle (48k)

1st '18 UWW Cadet WTT Freestyle (48k)

1st '18 Flo Nationals (106)

2nd 17 Super 32 (106)

3rd 17 Cadet Nationals Freestyle (100)

7th 17 UWW Cadet Nat. Freestyle (46k)

2

2

Jack Gioffre

FRESHMAN

Buchanan

CENTRAL

1st Chukchansi Inv. (106)

1st El Cajon Invite (106)

1st Buchanan Zinkin Classic (106)

2nd Doc Buchanan (106)

1st Temecula Valley B4B (106)

2nd Central Division 1 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Barreto (ROW)

1-0 vs. Luna (STF)

1-0 vs. Garcia (LOG)

1-0 vs. Romney (CHA)

1-0 vs. Mendez (RIG)

1-0 vs. Arsitio (CN)

 

0-2 vs. Figueroa (SELM)

CHUK: d. Martinez (Golden W.) 2:44

CHUK: d. Mendez (Righetti) 11-2

ELC: d. Galbiso (fall)

ELC: d. McGruder (Poway) 9-1

ZINK: d. Terrence (Clovis) 21-6

ZINK: d. Romney (Chaminade) 7-0

DOCB: d. Terrence (Clovis) 1:29

DOCB: d. Garcia (Logan) 14-1

DOCB: d. Cangro BERG 4-3

DOCB: d. Lamer CRSV 8-4

DOCB: l. Figueroa (Selma) 2:20

TV: d. Barreto (Rowland) 1-0

TV: d. Ledesma (Roosevelt) 17-2

TV: d. Luna (St. Francis) 4-1

TV: d. Espalin CHAND 4-3 TB1

DUAL: d. Terrence (Clovis) 12-2

C1: d. Arsitio (Clovis N.) 15-2

C1: l. Figueroa (Selma) 4:34

 

NATIONALS:

7th 18 Cadet Nationals Folkstyle (100)

3

3

Brayden Abell

SOPHOMORE

 

Oakdale

SAC JOAQUIN

1st Bakersfield Rumble Rig (113)

1st Oakdale James Riddle (113)

A-T, Folsom Jailbreak Duals (113)

3rd Reno TOC (106)

5th Doc Buchanan (106)

1st CIT Morro Bay (106)

1st Valley Oak League (106)

1st Sac Joaquin Division 3 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lopez (BUC)

1-0 vs. Quintana (VAL)

1-0 vs. Arroyo (CCH)

1-0 vs. Mendez (RIG)

1-0 vs. Gaitan (TV)

1-0 vs. Solis (FV)

 

0-1 vs. Figueroa (SELM)

BAK: d. Acala (Frontier) fall

BAK: d. M. Gaitan (Temecula)

OAK: d. Zigan (Durham) 10-2

RTOC: l. Poulin SHEN 16-3

RTOC: d. Griego PUEB 1:11

DOCB: d. Solis (Fountain V.) 8-0

DOCB: d. Boyd SPRA 0:43

DOCB: d. Mendez (Righetti) 6:00

DOCB: l. Figueroa (Selma) 9-0

DOCB: l. Whisenhunt CRSV 11-2

DOCB: d. Lopez (Buchanan) 5-2

CIT: d. Salas (Brea O.) 15-0

CIT: d. Quintana (Valencia) 4-0

CIT: d. Arroyo (Calvary Ch.) 1:36

SJ3: d. Myles (Oakmont) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 5th SJS, 1-2 CA (106)

 

 

4

4

Omar Alvarez

SENIOR

Victor Valley

SOUTHERN

1st Laguna Hills Invite (113)

4-0 Green Valley Duals-NV (106)

1st Citrus Hill Hawks Nest (113)

1st Silverado Adrian Amaral (106)

1st Desert Sky League (106)

1st SS Central Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Rodriguez (PD)

1-0 vs. Ahmed (PD)

CH: d. Ahmed (Palm Des.) 10-1

AA: d. Guzman (Carter) 4:37

SSCE: d. Garcia (La Serna) 5:34

SSCE: d. Rodriguez (Palm Des.) 12-6

 

MASTERS/STATE:

18: 5th SS, 1-2 CA (106)

17: 1-2 SS (113)

5

5

Andre

Gonzales

SOPHOMORE

Poway

SAN DIEGO

1st Newbury Park Inv. (106)

7th Walsh Ironman-OH (106)

2-2 Chicago Beat the Streets (106)

1st Gilroy Mid Cals (106)

1st San Diego Division 2 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Luna (STF)

1-0 vs. Romney (CHA)

NP: d. Ramirez (Clovis) fall

NP: d. Romney (Chaminade) 7-3

WI: d. Gessler (Graham-OH) 7-2

WI: l. Steen (Reynolds-PA) 1:36

WI: d. Fisher (Lake Norman) 10-3

WI: d. Gonzalez (Montini C.) 3-2 TB1

WI: d. Chappell (Seneca-PA) 2:00

WI: l. Fedalen (McDonogh) 2-1 UTB

WI: d. Wask (Blair Academy) 8-1

DUAL: l. Cangro BERG 12-2

DUAL: l. Nini LKHI 3:32

DUAL: d. Gonzalez MONT 5-3

DUAL: d. Nagela OPRF 14-1

MID: d. Terrence (Clovis) 1:33

MID: d. Luna (St. Francis) 5-3

MID: d. Marrujo CLEV 6-2

SD2: d. Aguilar (Carlsbad) 18-6

 

6

8

Devin Garcia

SENIOR

James Logan

NORTH COAST

1st HMB Peninsula Invite (113)

1st Elk Grove Curt Mettler (113)

6th Buchanan Zinkin Classic (113)

1-2 Doc Buchanan (106)

3rd Temecula Valley B4B (106)

1st Mission Valley Athl. League (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Barreto (ROW)

1-0 vs. Rodriguez (PD)

 

1-1 vs. Bailey (GRA)

1-1 vs. Zinkin (CN)

 

0-1 vs. Figueroa (SELM)

0-1 vs. J. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Lopez (BUC)

0-1 vs. Luna (STF)

PEN: d. Gross (Wallenberg) 15-0

ELK: d. Bailey (Granada) 4-2

ZINK: d. Weckx (Laguna H.) 3:25

ZINK: d. Zinkin (Clovis N.) 8-7

ZINK: l. Figueroa (Selma) 3:19

ZINK: l. Bailey (Granada) 0:50

ZINK: l. Zinkin (Clovis N.) 10-4

DOCB: l. J. Gioffre (Buchanan) 14-1

DOCB: l. Lopez (Buchanan) 9-8

TV: l. Luna (St. Francis) 5-3

TV: d. Olvera (ML King) 2:40

TV: d. Ledesma (Roosevelt) 9-1

TV: d. Rodriguez (Palm Des.) 7-1

TV: d. Barreto (Rowland) 3-0

 

MASTERS/STATE:

17: 7th NCS (106)

 

NATIONALS:

5th '18 Junior Nationals Greco (106)

7

9

Fernando

Barreto

FRESHMAN

Rowland

SOUTHERN

1st Edison Beach Bash (113)

7th Las Vegas Holiday Classic (113)

1st Upland Black Watch (113)

4th Temecula Valley B4B (106)

1st Montclair Bob Bellott (OW, 106)

2nd Valle Vista League (106)

1st SS Inland Division (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Luna (STF)

1-0 vs. Mendez (RIG)

1-0 vs. Owens (AV)

 

0-1 vs. J. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Garcia (LOG)

0-1 vs. Limon (NVW)

EBB: d. Allred (La Habra) 15-4

UP: d. Owens (Apple V.) 10-1

UP: d. Vasquez (Los Osos) 0:53

TV: l. J. Gioffre (Buchanan) 1-0

TV: d. Henricks (Santiago) 2:17

TV: d. Mendez (Righetti) 6-3

TV: d. Vigil BROO 6-2

TV: d. Luna (St. Francis) 2-1

TV: l. Garcia (Logan) 3-0

BB: d. Guillermo (Cajon) 1:14

VVL: l. Limon (Northview) 7-2

SSI: d. Pangelinan (Murrieta V.) 15-0

SSI: d. Perryman (Temecula) 13-3

 

8

10

Ryan Luna

FRESHMAN

St. Francis

CENTRAL COAST

1-2 Walsh Ironman-OH (106)

1st Lincoln Nick Buzolich (113)

3rd Sierra Nevada Classic (106)

8th Doc Buchanan (106)

5th Temecula Valley B4B (106)

4th Gilroy Mid Cals (106)

1st West Catholic Athl. League (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Garcia (LOG)

1-0 vs. Ahmed (PD)

1-0 vs. Rodriguez (PD)

 

1-2 vs. Lopez (BUC)

 

0-1 vs. Figueroa (SELM)

0-1 vs. J. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Gonzales (POW)

0-1 vs. Barreto (ROW)

WI: l. Mathues (Malvern-PA) 5-2

WI: d. Morales (So. Dade) 10-0

WI: l. Fedalen (McDonogh) 5-2

LIN: d. Antonio (Evergreen) 2-0

SN: d. Tanner (Rancho Ber.) 1:27

SN: d. Wallace (EVE) 3:44

SN: l. Mobley NCEN 7-5

SN: d. Van Orden SLAM 5-4

DOCB: d. Ahmed (Palm Des.) 2-1

DOCB: l. Figueroa (Selma) 1:33

DOCB: d. Thompson LOVE 1-0

DOCB: l. Lopez (Buchanan) 5-1

DOCB: l. Cangro BERG 3-0

TV: d. Alvarez (Vista) 1:10

TV: d. Ewing (Esperanza) 16-0

TV: d. Garcia (Logan) 5-3

TV: l. J. Gioffre (Buchanan) 4-1

TV: l. Barreto (Rowland) 2-1

TV: d. Rodriguez (Palm Des.) 2:22

MID: d. Alcantar (Frontier) 15-1

MID: d. Lopez (Buchanan) 4-0

MID: l. Gonzales (Poway) 5-3

MID: d. Encinias CLEV 7-0

MID: l. Lopez (Buchanan) 2-1

 

NATIONALS:

2nd '18 Grappler Fall Classic (Elite 105)

9

11

Zeth Romney

FRESHMAN

Chaminade

SOUTHERN

2nd Newbury Park Inv. (106)

2nd Buchanan Zinkin Classic (106)

2-2 Doc Buchanan (106)

2nd Five Counties (106)

1st Mission League (106)

1st SS Southern Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Limon (NVW)

1-0 vs. Lopez (POW)

1-0 vs. Solis (FV)

1-0 vs. Hernandez (CORC)

1-0 vs. Ortiz (YL)

 

0-1 vs. Figueroa (SELM)

0-1 vs. J. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Lopez (BUC)

0-1 vs. Gonzales (POW)

0-1 vs. Ahmed (PD)

NP: d. Lopez (Poway) 9-6

NP: l. Gonzales (Poway) 7-3

ZINK: d. Ayres (Fountain V.) 5:32

ZINK: d. Cerda (Hoover) 16-3

ZINK: d. Godinez TOPP 5-3

ZINK: l. J. Gioffre (Buchanan) 7-0

DOCB: l. Ahmed (Palm Des.) 4-2

DOCB: d. Hernandez (Corcoran) 16-1

DOCB: l. Lopez (Buchanan) 7-3

5C: d. Solis (Fountain V.) 11-2

5C: d. Limon (Northv.) 5-4

5C: l. Figueroa (Selma) 3:09

ML: d. Trejo (Alemany) 0:43

SSS: d. Calderon (Esperanza) 7-5

SSS: d. Ortiz (Yorba Linda) 5-0

 

NATIONALS

5th 18 Cadet Nationals Greco (100)

10

13

Isaiah Kainoa

Medina

FRESHMAN

Vacaville

SAC JOAQUIN

6-1 Vacaville Larry Nelson (113)

3rd Clovis West Shootout (113)

4-2 Reno TOC (106)

4-2 The Clash XVII-MN (106)

1st Maria Carr. Puma Classic (106)

1st Monticello Empire League (106)

1st Sac Joaquin Division 2 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Maples (BV)

1-0 vs. Burback (CLO)

 

0-1 vs. Zinkin (CN)

0-1 vs. Watts (CN)

DUAL: l. Zinkin (Clovis No.) 3-2

CW: l. Watts (Clovis N.) 7-4

CW: d. Burback (Clovis) 7-3

RTOC: d. Aguilar (LC Canyon) 11-1

RTOC: l. Brown ALLE 8-2

SJ2: d. Costa (Turlock) fall

SJ2: d. D. Maples (Bella V.) fall

 

11

14

Joaquin Arroyo

FRESHMAN

Calvary Chapel

SOUTHERN

1st Costa Mesa Tourney (113)

2nd Westminster Cossarek (113)

3rd Marina Mann Classic (113)

1st San Clemente Rotary (113)

0-2 Doc Buchanan (113)

4th Temecula Valley B4B (113)

2nd CIT Morro Bay (106)

1st Orange Coast League (106)

1st SS Coastal Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. McNeal (LOG)

1-0 vs. Mendez (RIG)

1-0 vs. Funakoshi (WT)

1-0 vs. Ahmed (PD)

 

0-1 vs. Abell (OAK)

0-1 vs. Silva (SERV)

0-1 vs. M. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Ruiz (SMO)

CM: d. Chau (Mira Mesa) 1:26

COS: l. Silva (Servite) 14-5

MAN: d. Parker (Fountain V.) 13-1

MAN: l. Silva (Servite) 5-4

MAN: d. Parker (Fountain V.) 3-0

DOCB: l. M. Gioffre (Buchanan) 4:43

DOCB: l. Olguin POM 4:11

TV: d. McNeal (Logan) 3-0

TV: l. Negrete (Buchanan) 0:48

TV: d. Ahmed (Palm Des.) 4-2 TB1

TV: l. Ruiz (S. Marino) 5-0

CIT: d. Torres (Oakdale) 6-0

CIT: d. Mendez (Righetti) 5-2

CIT: l. Abell (Oakdale) 1:36

SSCO: d. Pereya (Norte V.) 6:00

SSCO: d. Funakoshi (West Torr.) 4-2

 

12

15

Justin

Rodriguez

FRESHMAN

Palm Desert

SOUTHERN

 

1st El Dorado Invite (106)

1st Citrus Hill Hawks Nest (106)

1st Canyon Sp. Raul Huerta (106)

6th Temecula Valley B4B (106)

1st Desert Empire League Finals (106)

2nd SS Central Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ledesma (ROO)

1-0 vs. Olvera (MLK)

 

0-1 vs. Alvarez (VV)

0-1 vs. Luna (STF)

0-1 vs. Garcia (LOG)

ELD: d. Martinez (Troy) 2-0

CH: d. Ledesma (Roosevelt) 2:31

RH: d. Hendricks (Santiago) 3:09

TV: d. Olvera (ML King) 9-2

TV: d. Vigil BROO 5:07

TV: l. Espalin CHAND 4-0

TV: l. Garcia (Logan) 7-1

TV: l. Luna (St. Francis) 2:22

SSCE: l. Alvarez (Victor V.) 12-6

 

13

16

Dominic

Mendez

FRESHMAN

Righetti

CENTRAL

 

3rd Chukchansi Inv. (106)

1st Santa Maria Old Dutch (106)

4th Buchanan Zinkin Classic (106)

2-2 Qtrs. Doc Buchanan (106)

2-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (106)

3rd CIT Morro Bay (106)

1st Central Division 2 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Quintna (VAL)

2-0 vs. Solis (FV)

1-0 vs. Pia (ELC)

2-0 vs. Hernandez (CORC)

 

0-1 vs. J. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Abell (OAK)

0-1 vs. Arroyo (CCH)

0-1 vs. Barreto (ROW)

0-1 vs. Lopez (BUC)

CHUK: d. Rivera (Reedley) 2:51

CHUK: l. J. Gioffre (Buchanan) 11-2

CHUK: d. Longoria (Kingsburg) 0:55

CHUK: d. Pia (El Capitan) 1:56

ZINK: d. Solis (Fountain V.) 7-1

ZINK: d. Hernandez (Corcoran) 4-0

ZINK: l. J. Gioffre (Buchanan) FOR

ZINK: d. Solis (Fountain V.) 6-0

ZINK: l. Godinez TOPP 3-2

DOCB: d. Acala (Frontier) 11-2

DOCB: d. Nini LKHI 4-3

DOCB: l. Abell (Oakdale) 6:00

DOCB: l. Lopez (Buchanan) 2:19

TV: l. Espalin CHAND 4-1

TV: l. Barreto (Rowland) 6-3

CIT: d. Costa (Turlock) 13-5

CIT: l. Arroyo (Calvary Ch.) 5-2

CIT: d. Reyes (Hanford) 11-1

CIT: d. Quintana (Valencia) 5-3

C2: d. Hernandez (Corcoran)

 

14

18

Calvin Antonio

SOPHOMORE

 

Evergreen Valley

CENTRAL COAST

1st Fremont Webber Lawson (113)

2nd Lincoln Nick Buzolich (113)

5th Sierra Nevada Classic (113)

1st Prospect Jim Root Memorial (113)

5th Gilroy Mid Cals (106)

1st Blossom Valley Athl. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Acala (FRO)

1-0 vs. Bigler (RIO)

 

0-1 vs. Luna (STF)

0-1 vs. Lopez (BUC)

WL: d. Bigler (Riordan) 14-7

LIN: l. Luna (St. Francis) 2-0

SN: d. Ferrante (Calaveras) 16-6

SN: l. Taylor (Folsom) 6-3

SN: l. Thompson (Palma) 4:53

MID: d. Acala (Frontier) 3-1

MID: d. Grounds TUTT 4-2

MID: l. Marrujo CLEV 3-1

MID: l. Lopez (Buchanan) 1:21

MID: d. Ancinias CLEV 8-2

 

MASTERS/STATE:

18: 3-2 Qtrs. CCS (106)

15

21

Sean Solis

FRESHMAN

 

Fountain Valley

SOUTHERN

1st Westminster Cossarek (106)

3rd Marina Mann Classic (106)

5th Buchanan Zinkin Classic (106)

2-2 Doc Buchanan (106)

7th Five Counties (106)

1st Sunset League (106)

1st SS Northern Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Quintana (VAL)

1-0 vs. Cerda (HOO)

1-0 vs. Pia (ELC)

1-0 vs. Hernandez (CORC)

 

0-1 vs. Abell (OAK)

0-1 vs. Romney (CHA)

0-2 vs. Mendez (RIG)

0-1 vs. Funakoshi (WT)

0-1 vs. Ortiz (YL)

MAN: d. Myers (Yorba Linda) 10-5

MAN: l. Ortiz (Yorba Linda) 2:53

MAN: d. Diaz (Bakersfield) 7-3

MAN: d. Myers (Yorba Linda) 1:25

ZINK: l. Mendez (Righetti) 7-1

ZINK: d. Trejo (Alemany) 7-4

ZINK: d. Cerda (Hoover) 14-5

ZINK: d. Pia (El Capitan) 1:59

ZINK: l. Mendez (Righetti) 6-0

ZINK: d. Hernandez (Corcoran) 3-1

DOCB: l. Abell (Oakdale) 8-0

DOCB: d. Fisher LKNO 11-1

DOCB: l. Thompson LOVE 2:50

5C: d. Ayres (Fountain V.) 5-3

5C: l. Romney (Chaminade) 11-2

5C: l. Funakoshi (West Torr.) 2:48

5C: d. Van Orden SLAM 3:55

SSN: d. Hendricks (Santiago) 1:33

SSN: d. Quintana (Valencia) 7-3

 

16

17

Jake Quintana

FRESHMAN

Valencia

SOUTHERN

2nd Newbury Park Inv. (113)

1st Eastside Golden Legends (113)

1st Downey Tourney (113)

1st Brea Olinda Ed Springs (113)

2nd Cerritos TOC (106)

1st Kern County Invite (106)

4th CIT Morro Bay (106)

1st Freelance League (106)

2nd SS Northern Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ledesma (ROO)

1-0 vs. Owens (AV)

2-0 vs. McGruder (POW)

1-0 vs. Cota (PAT)

 

0-1 vs. Abell (OAK)

0-1 vs. Limon (NVW)

0-1 vs. Mendez (RIG)

0-1 vs. Solis (FV)

NP: d. McGruder (Poway) 6-3

NP: l. Bobzien (Poway) 3:09

DOW: d. Owens (Apple V.) 4-3

BO: d. Vasquez (Warren) 6-2

CTOC: d. Ayres (Fountain V.) fall

CTOC: d. McGruder (Poway) 3-0

CTOC: l. Limon (Northview) 8-3

CIT: d. Cota (Patterson )11-3

CIT: l. Abell (Oakdale) 4-0

CIT: l. Mendez (Righetti) 5-3

SSN: d. Ledesma (Roosevelt) 2-0

SSN: l. Solis (Fountain V.) 7-3

 

17

19

Yoshiya

Funakoshi

FRESHMAN

West Torrance

SOUTHERN

1st South Torrance Spartan (113)

2nd Marina Mann Classic (113)

1st John Glenn Enriquez (106)

5th Five Counties (106)

1st Segerstrom Jaguar (113)

1st Pioneer League (106)

2nd SS Coastal Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Solis (FV)

1-0 vs. Ortiz (YL)

1-0 vs. Drake (BH)

 

0-1 vs. Arroyo (CCH)

0-1 vs. Silva (SERV)

0-1 vs. Limon (NVW)

0-1 vs. Murphy (CNTL)

ST: d. Vasquez (Warren) 5-0

MAN: d. Hernandez (Villa P.) 4-2

MAN: l. Silva (Servite) 3:08

JG: d. Drake (Beverly H.) 6-1

5C: d. McGough (Beckman) 17-0

5C: l. Limon (Northview) 8-6

5C: d. Myers (Yorba L.) 8-1

5C: d. Solis (Fountain V.) 2:48

5C: l. Murphy (Central) 3-2

5C: d. Ortiz (Yorba L.) 7-0

SSCO: d. Betancourt (Arroyo) 6-0

SSCO: l. Arroyo (Calvary Ch.) 4-2

 

18

20

Tiger Ortiz

SOPHOMORE

Yorba Linda

SOUTHERN

2nd La Costa Canyon Hamada (106)

1st Marina Mann Classic (106)

1st Las Vegas Holiday Classic (106)

6th Five Counties (106)

1st Century League (106)

2nd SS Southern Div. (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Solis (FV)

1-0 vs. Guillermo (CAJ)

2-0 vs. Galbiso (IMP)

 

0-1 vs. Romney (CHA)

0-1 vs. Murphy (CNTL)

0-1 vs. Limon (NVW)

0-1 vs. Funakoshi (WT)

LCC: d. Galbiso (Imperial) 3:29

LCC: l. Van Orden SLAM 9-0

MAN: d. Solis (Fountain V.) 2:53

MAN: d. Ayres (Fountain V.) 5:25

MAN: d. Ortiz (La Mirada) 1:48

LV: d. Galbiso (Imperial) 3:26

LV: d. Myers (Yorba Linda) 3:23

LV: d. Guillermo (Cajon) 6-1

5C: d. Myers (Yorba L.) 6-0

5C: l. Murphy (Central) 8-3

5C: d. Subias (Footihll) 9-0

5C: d. Van Orden SLAM 2-1

5C: l. Limon (Northview) 4-1

5C: l. Funakoshi (West Torr.) 7-0

CL: d. Calderon (Esperanza)

SSS: l. Romney (Chaminade) 5-0

 

19

22

Noah Arsitio

SOPHOMORE

Clovis North

CENTRAL

A-T, Vacaville Larry Nelson (106)

1st Clovis West Shootout (106)

2-2 Qtrs. Buchanan Zinkin (106)

1-2 Doc Buchanan (106)

1-2 Flo Who's #1 Duals-NJ (106)

7th Gilroy Mid Cals (106)

3rd Central Division 1 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lopez (BUC)

1-0 vs. Hernandez (COR)

2-0 vs. Terrence (CLO)

1-0 vs. Acala (FRO)

 

0-1 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Pia (ELC)

0-1 vs. Ahmed (PD)

DUAL: d. Valledor (Vacaville) 8-4

CW: d. Lopez (Buchanan) 3:49

CW: d. Hernandez (Corcoran) 2-1

DUAL: d. Gonzalez (Selma) 1:48

ZINK: d. Eng (Clovis E.) 1:00

ZINK: l. Godinez TOPP 7-5 SV1

ZINK: l. Pia (El Capitan) 5-2 TB1

DOCB: l. Cangro BERG 10-0

DOCB: d. Johnson ROCK 10-2

DOCB: l. Ahmed (Palm Des.) 8-2

MID: l. Marrujo CLEV 1:40

MID: l. Encinias CLEV 11-6

MID: d. Terrence (Clovis) 6-1

C1: l. Gioffre (Buchanan) 15-2

C1: d. Acala (Frontier) 6-4

C1: d. Terrence (Clovis) 0:27

20

23

Jonah

Hernandez

SENIOR

Corcoran

CENTRAL

1st Bakersfield Rumble Rig (106)

2nd Clovis West Shootout (106)

1st Reedley CA Classic (106)

6th Buchanan Zinkin Classic (106)

1-2 Doc Buchanan (106)

1st Redwood Invite (106)

1st M. Oak True Wrestler (OW, 106)

1st East Sequoia League (106)

2nd Central Division 2 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Cuevas (DLS)

2-0 vs. Terrence (CLO)

1-0 vs. Farukh (VLL)

 

0-1 vs. Romney (CHA)

0-2 vs. Mendez (RIG)

0-1 vs. Solis (FV)

0-1 vs. Arsitio (CN)

BAK: d. Cuevas (DL Salle) fall

BAK: d. Becerra (Bakersf.) fall

BAK: d. Perryman (Temecula) fall

CW: d. Terrence (Clovis) 6-1

CW: l. Arsitio (Clovis N.) 2-1

RE: d. Martinez (Golden W.) 1:46

RE: d. Rivera (Reedley) 9-0

ZINK: d. Gonzalez (Selma) 2-1

ZINK: l. Mendez (Righetti) 4-0

ZINK: d. Ayres (Fountain V.) 3:14

ZINK: d. Terrence (Clovis) 4-2

ZINK: l. Godinez TOPP 0:25

ZINK: l. Solis (Fountain V.) 3-1

DOCB: d. Johnson ROCK 3:27

DOCB: l. Cangro BERG 8-0

DOCB: l. Romney (Chaminade) 16-1

RED: d. Martinez (Golden W.) 2-0

MO: d. Gonzales (Selma) 0:43

MO: d. Farukh (Valley) 11-2

C2: l. Mendez (Righetti)

 

MASTERS/STATE:

18: 9th CS, 0-2 CA (106)

17: 0-2 CS (106)

21

24

Andrew

Calvert

SENIOR

Franklin

SAC JOAQUIN

3rd Oakdale James Riddle (113)

1st Modesto Mike Tamana (113)

4th Upland Black Watch (113)

0-2 Doc Buchanan (106)

5th Granada Mat Classic (113)

4th Pitman Rumble Jungle (113)

1st Delta League (106)

1st Sac Joaquin Division 1 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ortiz (LM)

1-0 vs. Valdez (GD)

 

0-1 vs. Lopez (BUC)

0-1 vs. Cabuag (MVC)

0-1 vs. Mouritsen (CLO)

OAK: l. ZIgan (Durham) fall

MT: d. Valdez (Grace D.) fall

UP: d. Miller (Valley View) 3:39

UP: l. Vasquez (L. Osos) 10-6

UP: d. Ortiz (La Mirada) 2:52

UP: l. Owens (Apple V.) 7-2

DOCB: l. C. Lamer CRSV 5:38

DOCB: l. Lopez (Buchanan) 4-3

MAT: l. Bigler (Riordan) 24-9

MAT: l. Ramos (Redwood) 3:48

PIT: d. Her (Beyer)

PIT: l. Mouritsen (Clovis)

PIT: l. Cabuag (MV Christian)

SJ1: d. Niimi (Granite B.) 1:39

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SJS (106)

17: 8th SJS (106); I-D

16: 1-2 SJS (106)

22

25

Adrian Ledesma

JUNIOR

Roosevelt

SOUTHERN

2nd Citrus Hill Hawks Nest (106)

1st Upland Black Watch (106)

1st Arlington Riverside Cty. (106)

8th Temecula Valley B4B (106)

1st Big VIII League (106)

3rd SS Northern Div. (106)

 

Key H2H Results:

3-0 vs. Olvera (MLK)

3-0 vs. Hendricks (SGO)

1-0 vs. Acala (FRO)

1-0 vs. Ortiz (LM)

 

0-1 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Garcia (LOG)

0-1 vs. Rodriguez (PD)

0-1 vs. Quintana (VAL)

DUAL: d. Ortiz (La Mirada) fall

CH: l. Rodriguez (Palm Des.) 2:31

UP: d. Guardiola (Montclair) 7-3

ARL: d. Olvera (ML King) 1:00

TV: d. Hendricks (Santiago) 6-3

TV: l. J. Gioffre (Buchanan) 17-2

TV: d. Acala (Frontier) 0:30

TV: l. Garcia (Logan) 9-1

TV: l. Vigil BROO 3:54

B8: d. Hendricks (Santiago)

SSN: d. Olvera (ML King) 1:24

SSN: l. Quintana (Valencia) 2-0

SSN: d. Hendricks (Santiago) 2:59

SSN: d. Olvera (ML King) 6-2

 

23

26

Nikko Beato

SOPHOMORE

Rancho Bernardo

SAN DIEGO

 

1st San Pasqual Invite (113)

1st Holtville Rotary (106)

1st San Diego Division 1 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Galbiso (IMP)

HR: d. Galbiso (Imperial) 3:02

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd SDS, 0-2 CA (106)

24

27

Matt Terrence

FRESHMAN

Clovis

CENTRAL

4th Clovis West Shootout (106)

1st Los Banos Morning Star (106)

7th Buchanan Zinkin Classic (106)

0-2 Doc Buchanan (106)

1st Pitman Rumble Jungle (106)

8th Gilroy Mid Cals (106)

4th Central Division 1 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Diaz (BAK)

2-0 vs. Pia (ELC)

2-0 vs. Acala (FRO)

 

0-1 vs. Figueroa (SELM)

0-3 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Gonzales (POW)

0-2 vs. Lopez (BUC)

0-2 vs. Arsitio (CN)

0-2 vs. Hernandez (COR)

0-1 vs. Murphy (CNTL)

 

 

 

CW: d. Valledor (Vacaville) 4:00

CW: l. Hernandez (Corcoran) 6-1

CW: d. Castro (Gilroy) 11-1

CW: l. Lopez (Buchanan) 2-0

DUAL: d. Diaz (Bakersf.) fall

LB: d. Eng (Clovis E.) 14-2

LB: d. Ramirez (Clovis) 1-0

ZINK: l. J. Gioffre (Buchanan) 21-6

ZINK: l. Hernandez (Corcoran) 4-2

ZINK: d. Pia (El Capitan) 2:05

DOCB: l. J. Gioffre (Buchanan) 1:29

DOCB: l. Judd POM 4-2

DUAL: l. J. Gioffre (Buchanan) 12-2

PIT: d. Pia (El Capitan)

DUAL: l. Murphy (Central) 10-4

MID: d. Encinias CLEV 6-5

MID: l. Gonzales (Poway) 1:33

MID: d. Acala (Frontier) 7-2

MID: l. Lopez (Buchanan) 0:40

MID: l. Arsitio (Clovis N.) 6-1

C1: d. Acala (Frontier) 3-1 SV

C1: l. Figueroa (Selma) 1:00

C1: d. McDonald (Lemoore) 3:30

C1: l. Arsitio (Clovis N.) 0:27

 

25

28

Dylan Maples

SOPHOMORE

Bella Vista

SAC JOAQUIN

2nd Lou Encalada Inv. (113)

1st Capital Valley Conference113)

2nd Sac Joaquin Division 2 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Solso (ROS)

 

0-1 vs. Medina (VAC)

LEI: d. Solso (Roseville) 4-2

LEI: l. Taylor (Folsom) 11-3

SJ2: l. Medina (Vacaville) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 3-2 SJS (106)

26

29

Chris Calderon

SOPHOMORE

Esperanza

SOUTHERN

2nd Century League (106)

3rd SS Southern Div. (106)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Martinez (TRO)

 

0-1 vs. Romney (CHA)

0-1 vs. Ortiz (YL)

CL: l. Ortiz (Yorba Linda)

SSS: d. Martinez (Troy) 12-3

SSS: l. Romney (Chaminade) 7-5

SSS: d. Subias (Foothill) 19-2

SSS: d. Martinez (Troy) 14-6

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SS (106)

27

30

Salahdin

Farukh

SOPHOMORE

Valley

SAC JOAQUIN

3rd Casa Roble Marty Manges (113)

1st SacTown Showdown (106)

3rd Tim Brown Memorial (106)

2nd Mission Oak True Wrestler (106)

1st Sac Joaquin Division 4 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Cerda (HOO)

1-0 vs. Mallot (UM)

 

0-1 vs. Hernandez (CORC)

0-1 vs. Torres (OAK)

MM: l. Castro (Dinuba)

MM: d. Ferrante (Calaveras) 14-12

ST: d. Mallot (Union M.) 4:44

TIM: d. Cota (Vista DL) fall

TIM: l. Torres (Oakdale) 9-2

TIM: d. Bautista (Folsom) 14-1

TIM: d. Tate MANOG 11-8

MO: d. Cerda (Hoover) 6-2

MO: l. Hernandez (Corcoran) 11-2

 

28

-

Abraham Cerda

FRESHMAN

Hoover

CENTRAL

2nd Chukchansi Inv. (106)

2-2 Qtrs. Buchanan Zinkin (106)

1st Firebaugh Westside (106)

3rd Mission Oak True Wrestler (106)

1st Central Valley Inv. (106)

1st North Yosemite League (106)

1st Central Division 3 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Pia (ELC)

 

0-1 vs. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Romney (CHA)

0-1 vs. Solis (FV)

0-1 vs. Farukh (VLL)

CHUK: d. Pia (El Capitan) 2:35

CHUK: d. Longoria (Kingsb.) 9-6

CHUK: l. J. Gioffre (Buchanan) 4:16

ZINK: l. Romney (Chaminade) 16-3

ZINK: l. Solis (Fountain V.) 14-5

MO: l. Farukh (Valley) 6-2

MO: d. Gonzales (Selma) 1:52

CV: d. Martinez (Golden W.) 10-0

 

29

39

Danny Myles

FRESHMAN

Oakmont

SAC JOAQUIN

1st Tokay Rod Gaines (106)

1st Mark Fuller Invite (106)

1st Casa Roble Marty Manges (106)

1st Chico Rios Memorial (106)

2nd Tim Brown Memorial (106)

3rd Pitman Rumble Jungle (106)

1st Foothill Valley League (106)

2nd Sac Joaquin Division 3 (106)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Mallot (UM)

 

1-1 vs. Pia (ELC)

 

0-1 vs. Abell (OAK)

0-1 vs. Torres (OAK)

MF: d. Mallot (Union Mine) fall

MM: d. Valledor (Vacaville)

MM: d. Mallot (Union M.) 4-1

CHI: d. Costa (Turlock) fall

TIM: l. Torres (Oakdale) 7-6

PIT: l. Pia (El Capitan)

PIT: d. Ramirez (Clovis)

SJ3: d. Pia (El Capitan) 6-4

SJ3: l. Abell (Oakdale) fall

 

30

32

Joseph Pia

JUNIOR

El Capitan

SAC JOAQUIN

4th Chukchansi Inv. (106)

1st Modesto Mike Tamana (106)

8th Buchanan Zinkin Classic (106)

3-2 Qtrs. Sierra Nevada Classic (106)

1st Dinuba Invite (106)

2nd Pitman Rumble Jungle (106)

1st Central CA Conference (106)

3rd Sac Joaquin Division 3 (106)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Arsitio (CN)

2-0 vs. Cota (PAT)

 

1-1 vs. Myles (OAK)

 

0-1 vs. Mendez (RIG)

0-1 vs. Solis (FV)

0-2 vs. Terrance (CLo)

0-1 vs. Cerda (HOO)

CHUK: l. Cerda (Hoover) 2:35

CHUK: l. Mendez (Righetti) 1:56

CHUK: d. Rivera (Reedley) 0:40

ZINK: l. Godinez TOPP 3:40

ZINK: d. Arsitio (Clovis N.) 5-2 TB1

ZINK: l. Solis (Fountain V.) 1:59

ZINK: l. Terrance (Clovis) 2:05

SN: d. Cota (Vista DL) 0:33

SN: l. Lopez (Folsom) 13-2

DIN: d. Rivera (Reedley) 6-2

DIN: d. Diaz (Bakersfield) 1:06

PIT: d. Myles (Oakmont)

PIT: l. Terrence (Clovis)

CCC: d. Cota (Patterson) 10-4

SJ3: l. Myles (Oakmont) 6-4

SJ3: d. Cota (Patterson) 6-0

SJ3: d. Cota (Vista DL) 9-2

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SJS (106)

31

33

Trenton

Guillermo

SOPHOMORE

Cajon

SOUTHERN

2nd Los Osos Tom Bravo (113)

2nd Las Vegas Holiday Classic (106)

1st Arroyo Classic (106)

2nd Montclair Bob Bellott (106)

1st Citrus Belt League (106)

6th SS Eastern Div. (106); DEF

LO: l. Vasquez (Los Osos) 5-4

LV: d. Ramos (Olympian) 4-2 OT

LV: d. G. Aguilar (Carlsbad) 4-3

LV: l. Ortiz (Yorba Linda) 6-1

ARR: d. Myers (Yorba Linda) 8-0

ARR: d. Betancourt (Arroyo) 10-1

BB: d. Betancourt (Arroyo) 7-0

BB: l. Barreto (Rowland) 1:14

CBL: d. Guzman (Carter)

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SS (106)

32

34

Allan Hendricks

FRESHMAN

Santiago

SOUTHERN

2nd Victor Vly. Dick Comly (106)

2nd Carlsbad Invite (106)

2nd Canyon Sp. Raul Huerta (106)

5th Cerritos TOC (106)

2-2 Temecula Valley B4B (106)

2nd Big VIII League (106)

5th SS Northern Div. (106)

 

DC: l. Preciado (Serrano) 4-0

CAR: l. Moreno (Brawley) 8-6

RH: d. D. Jahnig (La Quinta) 7-0

RH: d. Guzman (Carter) 11-2

RH: l. Rodriguez (Palm Des.) 3:09

CTOC: l. Limon (Northview) 4:41

CTOC: d. Martinez (Troy) 2-0

CTOC: l. McGruder (Poway) 6-2

CTOC: d. Ayres (Fountain V.) 5-4

TV: l. Ledesma (Roosevelt) 6-3

TV: d. Perryman (Temecula) 2:06

TV: l. Barreto (Rowland) 2:17

B8: d. OIvera (ML King)

B8: l. Ledesma (Roosevelt)

SSN: l. Solis (Fountain V.) 1:33

SSN: l. Ledesma (Roosev.) 2:59

SSN: d. West (Tahquitz) 6-1

 

33

35

Eden Olvera

SOPHOMORE

 

ML King

SOUTHERN

3rd Victor Vly. Dick Comly (113)

4th Newbury Park Inv. (113)

5th Citrus Hill Hawks Nest (113)

I-D, San Clemente Rotary (113)

2nd Arlington Riverside Cty. (106)

3-2 Temecula Valley B4B (106)

3rd Big VIII League (106)

4th SS Northern Div. (106)

DC: d. Moreno (Brawley)

DC: l. Owens (Apple V.) 3:39

NP: l. Campano (Mt. Carmel) 5:09

NP: l. McGruder (Poway) 4:34

CH: l. Ahmed (Palm Des.) 9-3

CH: l. Muniz (Hillcrest) fall

ARL: d. Perrym. (Temecula) 8-6 SV1

ARL: l. Ledesma (Roosevelt) 1:00

TV: l. Rodriguez (Palm D.) 9-2

TV: d. Cuevas (DL Salle) 7-0

TV: l. Garcia (Logan) 2:40

B8: l. Hendricks (Santiago)

SSN: l. Ledesma (Roosev.) 1:24

SSN: d. Stringer (Nordhoff) 9-0

SSN: d. Duran (Colton) 2-1

SSN: d. West (Tahquitz) 6-2

SSN: l. Ledesma (Roosev.) 3:50

 

34

36

Daniel Moreno

JUNIOR

Brawley

SAN DIEGO

5th Victor Valley Dick Comly (113)

1st Carlsbad Invite (106)

2nd Mira Mesa Marauder (106)

6th El Cajon Invite (106); I-D

1st Orange Gl. Jim Londos (106)

6th Holtville Rotary (106); DEF

1st San Diego Div. 3 (106)

DC: l. Gaitan (Yucaipa) 2:51

DC: l. Olvera (ML King)

CAR: d. Hendricks (Santiago) 8-6

MM: l. McGruder (Poway) 5-4

ELC: l. McGruder (Poway) 3:59

JL: d. Aguilar (Carlsbad) 9-4

 

35

37

George Aguilar

SENIOR

Carlsbad

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (113)

3rd La Costa Canyon Hamada (113)

1-2 Las Vegas Holiday Classic (106)

2nd Orange Gl. Jim Londos (106)

1st San Pasqual Invite (106)

2nd San Diego Division 2 (106)

CAR: d. Nunez (Hilltop) 4-3

CAR: d. Chau (Mira Mesa) 5-4

LC: l. B. Concepcion (Rancho B.) 5-3

LV: l. Guillermo (Cajon) 4-3

JL: l. Moreno (Brawley) 9-4

SD2: l. Gonzales (Poway) 18-6

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 Qtrs. SDS (106)

36

38

Ethan Perryman

FRESHMAN

Temecula

Valley

SOUTHERN

2nd Bakersfield Rumble Rig (106)

4-0 Mustang Stampede-NV (113)

2-2 Reno TOC (106)

3rd Arlington Riverside Cty. (106)

1-2 Temecula Valley B4B (106)

1st Southwestern League (106)

2nd SS Inland Division (106)

BAK: d. Diaz (Bakersf.) fall

BAK: d. M. Torres (Oakdale)

BAK: l. Hernandez (Corcoran) fall

ARL: l. Olvera (ML King) 8-6 SV1

TV: l. Courtney (Oak H.) 1:48

TV: l. Hendricks (Santiago) 2:06

SWL: d. Pangelinan (Murrieta V.)

SSI: l. Barreto (Rowland) 13-3

 

37

40

Isaiah Ortiz

JUNIOR

La Mirada

SOUTHERN

2nd Costa Mesa Tourney (106)

2nd Marina Mann Classic (106)

6th Upland Black Watch (113)

1st Segerstrom Jaguar (106)

1st Suburban League (106)

6th SS Coastal Div. (106); DEF

CM: d. Ewing (Esperanza) 0:19

CM: l. Gonzalez (Selma) 6:40

DUAL: l. Ledesma (Roosevelt) fall

MAN: d. Vasquez (Warren) 6-1

MAN: d. Diaz (Bakersfield) 6-4

MAN: d. D. Jahnig (La Quinta) 8-1

MAN: l. Ortiz (Yorba Linda) 1:48

UP: l. Kasprowicz BCR 10-0

UP: l. Calvert (Franklin) 2:52

UP: l. Kasprowicz BCR 10-0

SSCO: l. Pereya (Norte Vi.) 8-3

SSCO: l. Betancourt (Arroyo) 2-0

 

38

HM

Alex Zacarias

SENIOR

Aptos

CENTRAL COAST

Cons. Fremont Webber Lawson (113)

1st Watsonville Don Bossco (113)

3rd Aptos Pat Lovell Holiday (106)

1st Overfelt Classic (106)

1st El Camino Colt Inv. (106)

1st Santa Cruz County Athl. (106)

WL: l. Antonio (Evergreen) 8-0

AP: d. Trave (Petaluma) 4:25

AP: l. Ramirez (Clovis) 3:43

AP: d. Hidalgo (No. Salinas) 1:51

AP: d. Trave (Petaluma) 5:39

OVE: d. Baca (Logan) 1:26

 

39

HM

Bobby

Cuevas, Jr.

FRESHMAN

De La Salle

NORTH COAST

4th Bakersfield Rumble Rig (106)

2nd Oakdale James Riddle (106)

2-2 Reno TOC (106)

1-2 Doc Buchanan (106)

2-2 Temecula Valley B4B (106)

1st Rodriguez Lou Encalada (106)

1st East Bay Athletic League (106)

BAK: d. Avedissian (Temecula)

BAK: d. Legaspe (Northview)

BAK: l. Hernandez (Corcoran) fall

BAK: l. Torres (Oakdale)

OAK: d. Cerros (Ponderosa)

OAK: l. Torres (Oakdale) 3:41

DUAL: l. Acala (Frontier)

DOCB: d. Smith LAYT 6-4

DOCB: l. C. Lamer CRSV 16-0

DOCB: l. Thompson LOVE 13-0

TV: d. Sanchez (S. Marino) 3-0

TV: l. Vigil BROO 10-2

TV: l. Olvera (ML King) 7-0

LEI: d. Niimi (Granite B.) 8-0

LEI: d. Bautista (Folsom) 7-0

 

40

HM

Desizion

Costa

SOPHOMORE

Turlock

SAC JOAQUIN

5th Oakdale James Riddle (113)

1st Turlock Bulldog Classic (106)

2nd Chico Rios Memorial (106)

5th Tim Brown Memorial (106)

2nd Central CA Athl. League (106)

3rd Sac Joaquin Division 2 (106)

OAK: l. Abell (Oakdale) fall

OAK: d. Ferrante (Calaveras) fall

CHI: d. Costa (Vista DL) fall

CHI: d. Valledor (Vacaville) 8-7

CHI: l. Myles (Oakmont) fall

TIM: l. Tate MANOG 6-2

TIM: d. Cerros (Ponderosa) 7-2

TIM: d. Cota (Vista DL) fall

TIM: d. Trave (Petaluma) 3-0

TIM: l. Tate MANOG 11-2

TIM: d. Bautista (Folsom) 7-4

SJ2: l. Medina (Vacaville) fall

SJ2: d. Rosales (Pitman) major

SJ2: d. Abreu (Yuba City)

 

HM

HM

Joshua

Acala

JUNIOR

Frontier

CENTRAL

3rd Bakersfield Rumble Rig (113)

5th Chukchansi Inv. (113)

7th El Cajon Invite (113)

0-2 Doc Buchanan (106)

3-2 Temecula Valley B4B (106)

3-2 Gilroy Mid Cals (106)

5th Central Division 1 (106)

BAK: l. Abell (Oakdale) fall

BAK: d. Loera (S. Fernando)

CHUK: d. Castro (Dinuba) 8-1

CHUK: l. Zinkin (Clovis N.) 11-1

CHUK: l. M. Gioffre (Buchanan) 1:35

ELC: l. Maldonado (Brawley) 4-3

ELC: d. B. Concep. (Rancho B.) 5-2

ELC: l. M. Gioffre (Buchanna) 4:57

DUAL: d. Cuevas (DL Salle)

DOCB: l. Mendez (Righetti) 11-2

DOCB: l. Thompson LOVE 3:57

TV: l. Espalin CHAND 1:00

TV: d. Sanchez (S. Marino) 7-0

TV: l. Ledesma (Roosevelt) 0:30

MID: l. Antonio (Evergreen) 3-1

MID: l. Terrence (Clovis) 7-2

MID: d. Castro (Gilroy) 5-1

DUAL: l. Diaz (Bakersf.) 0:40

C1: l. Terrence (Clovis) 3-1 SV

C1: l. Arsitio (Clovis N.) 6-4

 

MASTERS/STATE:

18: 1-3 CS (106)

HM

-

Artie Carranza

FRESHMAN

Arlington

SOUTHERN

1st Los Osos Tom Bravo (106)

6th Citrus Hill Hawks Nest (106); DEF

5th Brea Ed Springs (106)

4th Arlington Riverside County (106)

3rd Troy Classic (106)

1st Ivy League (106)

1st SS Eastern Div. (106)

 

 

LO: d. Diaz (Etiwanda) 13-10

CH: l. Rodriguez (Palm Des.) 5:57

ESP: l. Garcia (La Serna) 4:53

ESP: d. Ja. McLaughlin (Mater D.) 0:34

ESP: l. Subias (Foothill) 4-2

ARL: l. Ledesma (Roosev.) 1:40

ARL: l. Perryman (Temecula) 20-2

TR: l. Salas (Brea Olinda) 3:56

SSE: d. Valdez (Hesperia) 9-2

 

HM

-

Ricky Valdez

FRESHMAN

Hesperia

SOUTHERN

3rd Victor V. Dick Comly (106)

5th El Dorado Invite (106)

2-2 Cerritos TOC (106)

3-2 Five Counties (106)

4-2 CIT Morro Bay (106)

Alt. Mojave River League (106)

2nd SS Eastern Div. (106)

 

 

DC: l. Hendricks (Santiago) 14-2

ELD: l. Martinez (Troy) 18-7

ELD: l. Penagos (Paramount) 4:20

CTOC: d. Steele (Mayfair) 8-7

CTOC: l. Quintana (Valencia) 13-2

CTOC: l. Pereyra (Norte V.) 13-1

5CO: l. Ayres (Fountain V.) 11-3

5CO: d. Castro (Gilroy) 2:05

5CO: l. Myers (Yorba Linda) 6-3

CIT: l. Cota (Patterson) fall

CIT: l. Martinez (Golden W.) 1:52

SSE: d. Guzman (Carter 8-5

SSE: d. Perciado (Serrano) 10-9

SSE: l. Carranza (Arlington) 9-2

 

HM

HM

Giovanni

Guzman

SOPHOMORE

Carter

SOUTHERN

1st Carter Classic (106)

3rd Canyon Sp. Raul Huerta (106)

2nd Silverado Adrian Amaral (106)

I-D, Qtrs. CIT Morro Bay (106)

2nd Citrus Belt League (106)

4th SS Eastern Div. (106)

CAR: d. Sanchez (S. Marino) 1:58

RH: l. Hendricks (Santiago) 11-2

AA: l. Alvarez (Victor V.) 4:37

CBL: l. Guillermo (Cajon)

SSE: l. Valdez (Hesperia) 8-5

SSE: l. Perciado (Serrano) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SS (106)

HM

-

Liam Nelson

FRESHMAN

Orland

NORTHERN

1st Orland Doc Peterson (106)

3rd Lincoln Mark Fuller (106)

3rd Wheatland Savedra (113)

4th Liberty Lou Bronzan (106)

3rd Anderson Nor Cal Beast (106)

1st North Division 2 (106)

N2: d. Dollins (Sutter)

MF: l. Myles (Oakmont) fall

SAV: l. Dollins (Sutter)

LB: l. Rubio (Windsor) 1:01

LB: l. Holguin (Heritage) 3-0

NC: l. Rubio (Windsor) 3-2

NC: d. Fredrickson (Windsor) 7-5 SV1

 

HM

HM

Brody Dollins

SOPHOMORE

Sutter

NORTHERN

1st Wheatland Savedra (113)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (113)

7th Upland Black Watch (113)

8th Chico Rios Memorial (113)

3rd Sutter Lions Club Inv. (113)

3rd Maria Carr. Puma Classic (113)

3rd Redwood Empire Classic (113)

1st Butte Valley League (106)

2nd North Division 2 (106)

N2: l. Nelson (Orland)

SAV: d. Solso (Roseville)

ZINK: l. Flores (Victor V.) 7-5

ZINK: l. Cabeje (Monache) 6-4

UP: l. Vasquez (L. Osos) 8-2

UP: l. Kasprowicz BCR fall

CHI: l. Solso (Roseville)

CHI: l. Cramer SPAS 16-1

CHI: l. Aikman (Ukiah) 5-3

SUT: l. Sanchez (Maria Carr.) 3:59

MC: l. Sanchez (Maria Carr.) 10-3

MC: d. Aikman (Ukiah) 5:37

MC: l. Sanchez (Maria Carr.) 7-0

RED: l. Aikman (Ukiah) 3-1

BVL: d. Nelson (Orland)

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd NS (106)

HM

HM

Naythan Galbiso

SOPHOMORE

Imperial

SAN DIEGO

3rd La Costa Canyon Hamada (106)

4th El Cajon Invite (106)

2-2 Qtrs. Las Vegas Holiday (106)

2nd Holtville Rotary (106)

1st San Diego Div. 4 (106)

LCC: d. Eng (Clovis E.) fall

LCC: l. Ortiz (Yorba Linda) 3:29

LCC: d. Ewing (Esperanza) 0:39

ELC: l. J. Gioffre (Buchanan) fall

ELC: l. Phaturos LIB 9-4
LV: l. Ortiz (Yorba Linda) 3:26

HR: l. Beato (Rancho B.) 3:02

 

HM

HM

Ethan Cota

SOPHOMORE

Vista Del Lago

SAC JOAQUIN

1st Vista Del Lago Eagle (106)

7th Sierra Nevada Classic (106)

4th Chico Rios Memorial (106)

2-2 Qtrs. Tim Brown Memorial (106)

5th Rodriguez Lou Encalada (106)

4th Sac Joaquin Division 3 (106)

VDL: d. Mallot (Union M.) 7-3

VDL: d. Gonzalez (Selma) 1:52

SN: l. Pia (El Capitan) 0:33

SN: l. Van Orden SLAM 16-2

CHI: l. Costa (Turlock) fall

CHI: l. Valledor (Vacaville) fall

TIM: l. Farukh (Valley) fall

TIM: l. Costa (Turlock) fall

LEI: l. Wiley (Bella V.) 14-0

LEI: d. Mallot (Union M.) 12-5

SJ3: d. Cerros (Ponderosa) 7-0

SJ3: l. Abell (Oakdale) fall

SJ3: d. Moon (Placer) 9-5

SJ3: l. Pia (El Capitan) 9-2

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SJS (106)

HM

HM

Chris

Betancourt

SOPHOMORE

Arroyo

SOUTHERN

6th Edison Beach Bash (113)

4th Downey 32-Way (113); DEF

3rd San Gabriel West Coast Cl. (113)

2nd Arroyo Classic (106)

3rd Montclair Bob Bellott (10)

1st Mission Valley League (106)

3rd SS Coastal Div. (106)

EBB: l. Uyekawa (L. Alamitos) 12-6

EBB: l. Steele (Mayfair) 5-2

EBB: l. Fukunaga (Woodbridge) 5-4

DOW: l. Owens (Apple V.) 5-4

WCC: l. Gaitan (Yucaipa) 0:36

WCC: d. Predenville (Simi Vly.) 4-2

ARR: d. Silva (Rio mesa) 5-3

ARR: d. Stringer (Nordhoff) 7-2

ARR: l. Guillermo (Cajon) 10-1

BB: l. Guillermo (Cajon) 7-0

SSCO: d. Lopez (Hillcrest) 8-4

SSCO: l. Funakoshi (West Torr.) 6-0

SSCO: d. Ortiz (La Mirada) 2-0

SSCO: d. Lopez (Hillcrest) 2:27

 

HM

-

Josh Longoria

SOPHOMORE

Kingsburg

CENTRAL

5th Chukchansi Invite (106)

1-2 Buchanan ZInkin Classic (106)

3rd Dinuba Invite (106)

3-2 Five Counties (106)

 

 

 

 

CHUK: l. Cerda (Hoover) 9-6

CHUK: l. Mendez (Righetti) 0:55

ZINK: l. Grijalva CCH 12-9

ZINK: l. Solis (Fountain V.) 0:14

DIN: d. Reyes (Hanford) 7-2

DIN: l. Pia (El Capitan) 3:11

DIN: d. Alcantar (Frontier) 0:59

DIN: d. Reyes (Hanford) 4-2

5CO: l. Ortiz (Yorba Linda) 22-8

5CO: d. Jahnig (La Quinta) 2:51

5CO: d. Reyes (Hanford) 14-5

5CO: l. Ayres (Fountain V.) 6-1

DUAL: d. Gonzalez (Selma) 14-9

 

HM

-

Joseph

Pangelinan

JUNIOR

Murrieta Valley

SOUTHERN

2-2 Qtrs. LC Canyon Hamada (106)

7th Marina Mann Classic (106)

7th Dinuba Invite (106)

1-2 Temecula Valley B4B (113)

2nd Southwestern League (106)

3rd SS Inland Division (106)

 

 

DUAL: l. Perryman (Temecula) 3:37

LC: l. Ortiz (Yorba Linda) 3:16

LC: l. Pereyra (Norte Vista) 4:11

MAN: d. Ja. McLaughlin (Mater D.) 4:07

MAN: l. Vasquez (Warren) 1:04

MAN: l. Diaz (Bakersf.) 9-2

MAN: d. Ayres (Fountain V.) fall

DIN: l. Diaz (Bakersf.) 0:45

DIN: l. Reyes (Hanford) 2-0

B4B: l. Negrete (Buchanan) 0:31

B4B: l. Mitsunaga (ML King) 1:26

SWL: l. Perryman (Temecula) 1:31

SSI: d. Silva (Rio Mesa) 21-6, 2:34

SSI: l. Barreto (Rowland) 15-0

 

HM

HM

Lee Martinez

SENIOR

Troy

SOUTHERN

2nd El Dorado Invite (106)

1st Brea Olinda Ed Springs (OW, 106)

7th Cerritos TOC (106)

1st Troy Warrior Classic (106)

1st Freeway League (106)

4th SS Southern Div. (106)

ELD: l. Rodriguez (Palm Des.) 2-0

BO: d. Garcia (La Serna) fall

CTOC: l. Trejo (Alemany) 10-5

CTOC: l. Hendricks (Santiago) 2-0

CTOC: d. Mariscal (Walnut) 4-0

TR: d. Salas (Brea Olinda) 1-0

SSS: l. Calderon (Esperanza) 12-3

SSS: d. Penagos (Paramount) 4-2

SSS: d. Nguyen (Diamond R.) 5-4

SSS: l. Calderon (Esperanza) 14-6

 

HM

-

Isaiah Rubio

FRESHMAN

Windsor

NORTH COAST

3-4 Vacaville Larry Nelson (113)

5th San Marin Green Gold (113)

1st Brentwood Lou Bronzan (106)

1st Anderson Nor Cal Beast (106)

1-2 Tim Brown Memorial (106)

2nd Maria Carr. Puma Classic (106)

3rd Mission San Jose (106)

1st North Bay League (106)

DUAL: l. ZInkin (Clovis N.) 15-0

DUAL: l. Medina (Vacaville) fall

GG: l. Aikman (Ukiah)

LB: d. Nelson (Orland) 1:01

TIM: l. Cota (Patterson) 7-4

TIM: l. Vrizis (Foothill) 10-8

DUAL: l. Aikman (Ukiah) 6-5 UTB

PUM: l. Medina (Vacaville) fall

MSJ: l. Ramirez (Clovis) 6-2

MSJ: d. Gunn (Benicia) 5-3

 

HM

HM

Lorenzo Gunn

JUNIOR

Benicia

NORTH COAST

4th Vista Del Lago Eagle (106)

1st San Marin Green Gold (106)

1st Northgate Bill Martell (106)

2nd Aptos Pat Lovell Holiday (106)

1st Cupertino Bianchini (106)

1st Granada Mat Classic (106)

5th Mission San Jose Inv. (106)

1st Diablo Athl. League (106)

VDL: l. Gonzalez (Selma) 5-4

VDL: l. Mallot (Union M.) 7-4

AP: l. Ramirez (Clovis) 4-3

GRA: d. Adil (WA-Fremont) 14-4

MSJ: l. Lum (Castro V.) 0:39

MSJ: l. Rubio (Windsor) 5-3

MSJ: d. Lum (Castro V.) 1:00

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SJS (106)

HM

HM

Maaz Adil

JUNIOR

Washington

NORTH COAST

1st Castro Vly. Bay Area 56 (113)

3rd Lincoln Nick Buzolich (113)

2nd Liberty Lou Bronzan (113)

2nd Granada Mat Classic (106)

2nd Maria Carr. Puma Classic (113)

6th Mission San Jose (113)

2nd Mission Valley Athl. League (106)

LIN: l. Luna (St. Francis) 1:24

LB: d. Sanchez (Maria Carr.) 9-7

LB: l. Aikman (Ukiah) 12-7

MAT: l. Gunn (Benicia)

PUM: d. Aikman (Ukiah) 4-3

PUM: l. Almarinez (Vacaville) fall

MSJ: l. Roman (Birmiingh.) 5-3

MSJ: l. Ramos (Redwood) 4-2

MSJ: l. Arana (Antioch) 5-3

MVAL: l. Garcia (Logan)

 

MASTERS/STATE:

18: 4-2 NCS (106)

HM

HM

Michael Mallot

SOPHOMORE

Union Mine

SAC JOAQUIN

3rd Vista Del Lago Eagle (106)

2nd Mark Fuller Invite (106)

2nd Casa Roble Marty Manges (106)

1st San Clemente Rotary (106)

1st Rocklin No Guts No Glory (106)

2nd SacTown Showdown (106)

1st San Ramon Valley Inv. (106)

2-2 Rodriguez Lou Encalada (106)

1st Redwood Empire Classic (106)

1st Sac Joaquin Div. 5 (106)

VDL: l. Cota (Vista DL) 7-3

VDL: d. Gunn (Benicia) 7-4

MF: l. Myles (Oakmont) fall

MM: l. Myles (Oakmont) 4-1

SCL: d. Stringer (Nordhoff) 1:17

ST: d. Cota (Patterson) 17-5

ST: l. Farukh (Valley) 4:44

LEI: l. Niimi (Granite B.) 9-6

LEI: l. Cota (Vista DL) 12-5

RED: d. Trave (Petaluma) 4:45

SJ5: d. Ferrante (Calaveras) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SJS (106)

HM

-

Nathan Lopez

JUNIOR

Hillcrest

SOUTHERN

5th Carter Classic (106)

7th Westminster Cossarek (106)

3rd Citrus Hill Hawks Nest (106)

7th El Cajon Invite (106)

6th Canyon Spr. Raul Huerta (106)

3rd Asics SC Challenge (106)

3rd Adrian Amaral Memorial (106)

2nd River Valley League (106)

4th SS Coastal Div. (106)

 

 

CAR: l. Guzman (Carter) 1:26

CAR: l. Aguilar (LC Canyon) 2-1

CAR: d. Pereya (Norte V.) 1-0

COS: l. Torres (Vista Murr.) 8-3

COS: l. Pereyra (Norte V.) 10-9

CH: l. Ledesma (Roosev.) 2:30

CH: d. Carranza (Arlington) DEF

CH: d. Duran (Colton) 12-5

ELC: l. McGruder (Poway) 1:13

ELC: l. Phaturos LIB 2-0

RH: l. Rodriguez (Palm Des.) 5:13

RH: d. Soriano (San Fernando) 12-6

RH: l. Guzman (Carter) 8-1

RH: l. A. Garduno (Indio) 2:50

ASC: l. Duarte RANC 6-0

AA: l. Guzman (Carter) 6-1

RVL: l. Pereya (Norte Vista)

SSCO: l. Betancourt (Arroyo) 8-4

SSCO: d. Pereya (Norte V.) 4:43

SSCO: l. Betancourt (Arroyo) 2:27

 

HM

-

Anthony Pereya

FRESHMAN

Norte Vista

SOUTHERN

6th Carter Classic (106)

5th Westminster Cossarek (106)

4th La Costa Canyon Hamada (106)

2nd San Gabriel West Coast Cl. (106)

3-2 Cerritos TOC (106)

3-2 Five Counties (106); DEF

1st River Valley League (106)

5th SS Coastal Div. (106)

 

CAR: l. Guzman (Carter) 9-6

CAR: l. Diaz (Etiwanda) 8-3

CAR: l. Lopez (Hillcrest) 1-0

COS: l. Solis (Fountain V.) 1:20

COS: d. Lopez (Hillcrest) 10-9

COS: l. Subias (Foothill) 9-4

LC: l. Van Orden SLAM 5:55

LC: d. Pangelinan (Murrieta V.) 4:11

WCC: l. Sanchez (San Marino) 6-3

5CO: l. Ayres (Fountain V.) 5:45

5CO: d. Valdez (Hesperia) 13-1

5CO: l. Hendricks (Santiago) 0:51

5CO: l. Figueroa (Selma) 1:26

5CO: d. Eng (Clovis E.) 11-1

5CO: l. Subias (Foothill) DEF

RVL: d. Lopez (Hillcrest)

SSCO: d. Ortiz (La Mirada) 8-3

SSCO: l. Arroyo (Calvary Ch.) 6:00

SSCO: l. Lopez (Hillcrest) 4:43

 

HM

HM

Jorge Soriano

FRESHMAN

San Fernando

LOS ANGELES

2nd Bishop Amat Rumble (106)

7th Canyon Sp. Raul Huerta (106)

1st San Fern. Sam DeJohn (106)

1st LA City Regionals (106)

BA: l. Bojorquez (Calif.) 0:13

RH: l. Hendricks (Santiago) 0:41

RH: l. Lopez (Hillcrest) 12-6

SF: d. Trejo (Alemany) 10-7

 

HM

HM

Adrian Preciado

SOPHOMORE

Serrano

SOUTHERN

1st Victor Vly. Dick Comly (106)

4th El Dorado Invite (113)

6th Canyon Sp. Raul Huerta (106); I-D

4th Silverado Adrian Amaral (113)

1st Mojave River League (106)

3rd SS Eastern Div. (106)

DC: d. D. Jahnig (La Quinta) 1:58

DC: d. Hendricks (Santiago) 4-0

ELD: l .Correa (Hesperia) 3-2

ELD: l. Salas (Brea Olinda) 15-13

RH: d. Loera (San Fernando) 9-7

RH: l. Ahmed (Palm Des.) 21-8

AA: l. Muniz (Hillcrest) 4:00

SSE: l. Valdez (Hesperia) 10-9

SSE: d. Guzman (Carter) fall

 

HM

-

Armando

Martinez

SENIOR

Golden West

CENTRAL

1-2 Chukchansi Inv. (106)

3rd Reedley CA Classic (106)

0-2 Buchanan Zinkin Classic (106)

2nd West HIlls D. Deliddo (113)

2nd Redwood Invite (106)

3-2 CIT Morro Bay (106)

2nd Central Valley Inv. (106)

1st Central Division 5 (106)

CHUK: l. J. Gioffre (Buchanan) 2:44

CHUK: l. Rviera (Reedley) 13-6

RE: l. Hernandez (Corcoran) 1:46

ZINK: l. Echauri (Gilroy) 9-6

ZINK: l. Trejo (Alemany) 2:29

DD: l. Lopez (Buchanan) 1:48

RED: l. Hernandez (Corcoran) 2-0

DUAL: d. McDonald (Lemoore) 15-5

CIT: l. Salas (Brea Olinda) 5:38

CIT: d. Valdez (Hesperia) 1:52

CIT: l. Torres (Oakdale) 3:55

CV: l. Cerda (Hoover) 10-0

 

MASTERS/STATE:

18: 10th CS, 0-2 CA (106)

-

-

Caleb Garcia

JUNIOR

La Serna

SOUTHERN

3rd Los Osos Tom Bravo (113)

1st Brea Olinda Ed Springs (106)

1st Nogales SuperChamps (106)

1st Del Rio League (106)

3rd SS Central Div. (106)

LO: l. Vasquez (Los Osos) TF

BO: d. Subias (Foothill) 4-0

BO: l. Martinez (Troy) fall

SSCE: l. Alvarez (Victor V.) 5:34

 

-

-

Tristan

Eugenio

JUNIOR

Granada Hills

LOS ANGELES

I-D San Clemente Rotary (113)

 

SCL: l. Garcia (S. Clemente) 1:45

 

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd LAS, 0-2 CA (106)

-

HM

Jesse Silva

JUNIOR

Rio Mesa

SOUTHERN

2-2 Newbury Park Inv. (113)

3rd Arroyo Classic (106)

1st Santa Ynez Invite (106)

1st Pacific View League (106)

4th SS Inland Division (106)

 

NP: l. Hernandez (Huemene) 12-3

NP: l. Mitsunaga (ML King) 4:04

ARR: l. Betancourt (Arroyo) 5-3

ARR: d. Myers (Yorba Linda) 10-2

SY: d. Stringer (Nordhoff) 5-4

SSI: l. Pangelinan (Murrieta V.) 21-6

SSI: l. Pangelinan (Murrieta V.) 2:34

 

-

-

Tyler Ferrante

SOPHOMORE

Calaveras

SAC JOAQUIN

6th Oakdale James Riddle (113)

4th Casa Roble Marty Manges (113)

0-2 Sierra Nevada Classic (113)

3-2 Tim Brown Memorial (106)

2nd Sac Joaquin Div. 5 (106)

OAK: l. Moore (Enochs)

OAK: d. Cota (Patterson) fall

OAK: l. Costa (Turlock) fall

MM: l. Castro (Dinuba)

MM: l. Farukh (Valley) 14-12

SN: l. Antonio (Evergreen) 16-6

TIM: l. Fredrickson (Windsor) 10-2

TIM: l. Bautista (Folsom) 7-2

SJ5: l. Mallot (Union M.) fall

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SJS (106)

-

-

Alex Subias

SOPHOMORE

Foothill

SOUTHERN

1st Laguna Hills Invite (106)

3rd Westminster Cossarek (106)

3rd Brea Olinda Ed Springs (106)

2nd Santa Ana ASICS SC Chall. (106)

4-2 Five Counties (106)

3rd Century League (106)

5th SS Southern Div. (106)

COS: l. Ayres (Fountain V.) 8-3

COS: d. Torres (Vista Murr.) 6-3

BO: l. Garcia (La Serna) 4-0

ASC: l. Duarte RANC 6-0

5C: l. Limon (Northv.) 26-10

5C: l. Ortiz (Yorba Linda) 9-0

SSS: d. Sanchez (S. Marino) 3:49

SSS: l. Nguyen (Diamond R.) 4-1

SSS: l. Calderon (Esperanza) 19-2

SSS: d. Nguyen (Diamond R.) 1-0

 

-

-

Ethan Nguyen

FRESHMAN

Diamond

Ranch

SOUTHERN

3rd Esperanza Holiday (106)

7th Montclair Bellott Inv. (106)

1st Hacienda League (106)

6th SS Southern Div. (106)

 

ESP: l. Ewing (Esperanza) 9-5

MON: l. Guardiola (Montclair) 13-6

SSS: d. Trejo (Alemany) 4:57

SSS: d. Subias (Foothill) 4-1

SSS: l. Ortiz (Yorba Linda) 15-0

SSS: l. Martinez (Troy) 5-4

SSS: l. Subias (Foothill) 1-0

 

-

-

Jesse Cota

FRESHMAN

Patterson

SAC JOAQUIN

4th Vista Del Lago Eagle (113)

1-2 Oakdale James Riddle (113)

3rd Los Banos Morning Star (113)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (106)

3rd SacTown Showdown (106)

3-2 Tim Brown Memorial (106)

7th CIT Morro Bay (106)

2nd Central CA Conference (106)

5th Sac Joaquin Division 3 (106)

 

VDL: l. Figueroa (Selma) 2:23

VDL: l. Page (El Dorado) 5:53

VDL: l. Lopez (Folsom) 8-2

OAK: l. Calvert (Franklin) fall

OAK: l. Ferrante (Calaveras) fall

LB: l. Burback (Clovis) 13-2

ZINK: l. Romney (Chaminade) 20-5

ZINK: d. Eng (Clovis E.) 8-0

ZINK: l. Ramirez (Clovis) 7-0

ST: l. Mallot (Union M.) 17-5

TIM: d. Rubio (Windsor) 7-4

TIM: l. Bautista (Folsom) 11-6

TIM: l. Trave (Petaluma) 7-0

CIT: l. Quintana (Valencia) 11-3

CIT: d. Steele (Mayfair) 8-0

CIT: d. Costa (Turlock) 2-0

CIT: l. Torres (Oakdale) 17-0

CIT: d. Plasencia (Eastlake) 9-0

CCC: l. Pia (El Capitan) 10-4

SJ3: l. Abell (Oakdale) fall

SJ3: d. Cerros (Ponderosa) 6-2

SJ3: l. Pia (El Capitan) 6-0

 

-

-

Nick Trave

SOPHOMORE

Petaluma

NORTH COAST

3rd San Marin Green Gold (113)

4th Aptos Pat Lovell Holiday (106)

7th Tim Brown Memorial (106)

1st Albany Kermit Bankson (106)

2nd Redwood Empire Classic (106)

1st Vine Valley Athl. League (106)

GG: l. Aikman (Ukiah)

APT: l. Zacarias (Aptos) 4:25, 5:39

TIM: l. Myles (Oakmont) fall

TIM: d. Cota (Patterson) 7-0

TIM: d. Fredrickson (Windsor) fall

TIM: l. Costa (Turlock) 3-0

RED: l. Mallot (Union M.) 4:45

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 NCS (106)

-

-

Michael Huh

FRESHMAN

Westmont

CENTRAL COAST

5th Lincoln Nick Buzolich (106)

2nd West HIlls D. Deliddo (106)

2nd Cupertino Bianchini (106)

3rd San Ramon Valley (106)

5th Overfelt Classic (106)

2nd Mission San Jose Inv. (106)

LIN: l. Hidalgo (No. Salinas) 3:12

DD: l. McDonald (Lemoore) 13-2

CUP: l. Gunn (Benicia) 1:51

SR: l. Nunes (Tracy) 5:40

OV: d. Hidalgo (No. Salinas) 2:27

OV: l. Eng (Clovis East) 11-5

MSJ: l. Ramirez (Clovis) 6-1

 

-

-

Zach Gross

JUNIOR

Wallenberg

SAN FRANCISCO

2nd HMB Peninsula Invite (113)

5th Albany Kermit Bankson (106)

3rd Chris Snowden Memorial (113)

 

1st San Francisco Section (106)

PEN: l. Garcia (Logan) 15-0

CS: l. Gamboa (Irivngton) 8-4

CS: d Buschkame (George WA) 0:30

 

MASTERS/STATE:

18: 1st SFS, 0-2 CA (106)