PRESEASON STATE INDIVIDUAL RANKINGS

*state placer in 2009 or 2010

 

103 POUNDS

 1. * Micah Perez (Central Union-SDS-10)

 2. Johnson Mai (North Torrance-SS-11)

 3. Mason Pengilly (Porterville-CS-9)

 4. George Torres (La Quinta-SS-11)

 5. Leif Dominguez (Gilroy-CCS-10)

 6. Isaiah Locsin (Live Oak-CCS-9)

 7. Arthur Carmona (Brawley-SDS-11)

 8. Miguel Martinez (Madera-CS-11)

 9. Michael Knoblauch (Clovis West-CS-9)

10. Emilio Saavedra (Pitman-SJS-9)

11. Adrian Camposano (Central-CS-9)

12. Mike Clemmenson (Atascadero-SS-10)

13. Nik Boyd (Rancho Buena Vista-SDS-12)

14. Christian Pagidlao (Centennial-SS-10)

15. Jake Congleton (Beyer-SJS-12)

16. Anthony Soto (Colony-SS-11)

17. Taylor Hall (Canyon Springs-SS-11)

18. Johnny Sanchez (Santa Ana-SS-11)

19. Tyler Moore (Clovis North-CS-9)

20. Sean Williams (Lemoore-CS-10)

 

HM: Tye Boontjer (Foothill-NS-10)

HM: Juan Javier Jimenez (Porterville-CS-10)

HM: Vincent Elizalde (Brawley-SDS-9)

HM: Gionn Peralta (Vacaville-SJS-9)

HM: Johnny Sanchez (Selma-CS-10)

HM: Joey Cisneros (Redwood-CS-9)

HM: Ritchie Taira (Walnut-SS-11)

HM: Juan Garza (Oakdale-SJS-10)

HM: Kevin Coburn (Granada-NCS-11)

HM: Christian Lizarraga (San Marin-NCS-11)

HM: Matt Smull (Shasta-NS-10)

HM: Gordon McDonald (Calvary Chapel-11)

 

112 POUNDS

 1. * Nashon Garrett (Chico-NS-12)

 2. * Victor Lopez (Calexico-SDS-10)

 3. * Joey Moita (De La Salle-NCS-11)

 4. * Vincent Gomez (Frontier-CS-10)

 5. * Ian Nickell (Bakersfield-CS-12)

 6. Paul Fox (Gilroy-CCS-9)

 7. Jose Navarro (Madera-CS-11)

 8. Dean O’Bourke (Fountain Valley-SS-11)

 9. * Garrett Fortado (Oakdale-SJS-11)

10. Josh Rodriguez (Righetti-SS-10)

11. Arnulfo Olea (Exeter-CS-10)

12. Hugo Perez (Alhambra-SS-12)

13. Chris Tamez (Clovis East-CS-11)

14. Jonas Gaytan (Clovis-CS-10)

15. Victor Trujillo (Bella Vista-SJS-10)

16. Kioni Villalobos (Long Beach-SS-11)

17. Paul Rodriguez (Oak Grove-CCS-11)

18. Elijah Macias (ML King-SS-11)

19. Jamie Nunez (Canyon-SS-11)

20. Andrew Delgado (Ayala-SS-12)

 

HM: Brandon Rodriguez (Clovis West-CS-12)

HM: Austin Solari (Liberty-NCS-10)

HM: Eddie Estevez (Otay Ranch-SDS-12)

HM: Daniel Polanco (St. Francis-CCS-11)

HM: Brandon Carlos (Central-CS-11)

HM: Kendal Klette (Los Banos-SJS-12)

HM: Corbin Lee (Mission San Jose-NCS-11)

HM: Manny Marin (Buchanan-CS-12)

HM: Matt L’Huillier (ML King-SS-10)

HM: Jonathan Costa (Escalon-SJS-10)

HM: Clayton Buchanan (Chester-NS-11)

HM: Alex Moreo (Modoc-NS-11)

 

119 POUNDS

 1. * Daniel Gaytan (Clovis-CS-11)

 2. * Martin Ramirez (Elk Grove-SJS-11)

 3. * Hermilio Esquivel (Orland-NS-11)

 4. Ray Delgado (Oak Hills-SS-12)

 5. * Stevan Knoblauch (Clovis West-CS-12)

 6. * Dillon Rocha (Lemoore-CS-11)

 7. Javier Gasca III (Central-CS-10)

 8. Vincent Herrera (South Hills-SS-12)

 9. Tyler Adams (Tesoro-SS-12)

10. Ali Naser (El Camino Real-LAS-10)

11. Justin Jauregui (Clovis East-CS-12)

12. Josh Miranda (Poway-SDS-11)

13. Peter Palacios (Calvary Chapel-SS-11)

14. Christian Franks (Escalon-SJS-12)

15. Andres Torres (Windsor-NCS-12)

16. Kaelob Obien (Independence-CCS-12)

17. Tim Maldonado (Los Osos-SS-11)

18. Tyler Szura (Nevada Union-SJS-12)

19. Alex Greybill (Ponderosa-SJS-12)

20. Grant Burkhalter (Bella Vista-SJS-12)

 

HM: Frankie Arounvong (Laguna Hills-SS-12)

HM: Silverio Esparza (Lemoore-CS-12)

HM: Lupe Florez (Selma-CS-11)

HM: Evan McKirdy (Rancho Bernardo-SDS-11)

HM: Mason Sauseda (Chico-NS-11)

HM: Ben Weber (Golden Valley-SJS-12)

HM: Gilbert Nakatani (Northview-SS-12)

HM: Connor Pollock (Folsom-SJS-11)

HM: * Adrian Rodriguez (Buchanan-CS-12)

HM: Travis Roberts (Serra-CCS-11)

HM: Jamie Ledesma (Vista-SDS-12)

HM: Michael Rodriguez (Alta Loma-SS-10)

 

125 POUNDS

 1. * Vince Rodriguez (Clovis North-CS-12)

 2. * Fabian Garcia (Turlock-SJS-12)

 3. * Cody Tow (Union Mine-SJS-12)

 4. * Oscar Lizarraga (Brawley-SDS-12)

 5. Tyrin Stevenson (McKinleyville-NCS-11)

 6. Masato Fukushima (North Torrance-SS-11)

 7. Auston Wulfert (Casa Roble-SJS-12)

 8. Brian Ha (El Camino-CCS-12)

 9. Blake Lowrie (Laguna Hills-SS-12)

10. Micah Cruz (Bakersfield-CS-11)

11. Anthony Rodriguez (Righetti-SS-12)

12. Alex Fairbanks (Troy-SS-12)

13. Matt Fregoso (Rosemead-SS-12)

14. Patrick Phaysamone (Clovis East-CS-11)

15. Jon Jay Chavez (De La Salle-NCS-9)

16. Tim Ditrich (Ponderosa-SJS-11)

17. Alec Smith (Sultana-SS-12)

18. Nathan Monck (Orland-NS-12)

19. Chad Gregory (Poway-SDS-12)

20. Blayne Briceno (Calvary Chapel-SS-10)

 

HM: Enrique Barajas (Arroyo-NCS-12)

HM: Tyler Cuneo (Granada-NCS-12)

HM: Edward Lopez (Victor Valley-SS-12)

HM: Sammy Cano (Santa Ana-SS-12)

HM: Tanner Feuerstein (Oakdale-SJS-11)

HM: Nasim Naser (El Camino Real-LAS-12)

HM: John Claitor (Half Moon Bay-CCS-12)

HM: Blaine Shaw (Paradise-NS-11)

HM: Lucas Mosier (Oroville-NS-12)

HM: Matthew Enriquez (Tulare Union-CS-11)

HM: Roger Anguiano (Exeter-CS-11)

HM: Merk Robbins (Hoopa-NCS-11)

 

130 POUNDS

 1. * Alex Cisneros (Selma-CS-11)

 2. * Shane Tate (Oakdale-SJS-12)

 3. * Natrelle Demison (Bakersfield-CS-11)

 4. * Chris Mecate (Redlands East Valley-SS-12)

 5. * Connor Larson (Clovis East-CS-12)

 6. Shayne Tucker (Bella Vista-SJS-12)

 7. Chris Calcagno (Clovis North-CS-12)

 8. Jorge Barajas (St. Francis-CCS-11)

 9. Nicholas Villarreal (Gilroy-CCS-9)

10. Anthonie Linares (Oak Grove-CCS-12)

11. Nick Morelli (Paradise-NS-12)

12. Devin Everk (Clovis-CS-11)

13. Dylan Jankovich (Roseville-SJS-12)

14. Aaron Pen Kruger (Albany-NCS-12)

15. Devin Nanik (Bret Harte-SJS-12)

16. Chino Williams (Lemoore-CS-12)

17. Brian Sergi (College Park-NCS-11)

18. Joseph Torres (Caruthers-CS-12)

19. Joshua Joseph (Morse-SDS-12)

20. Alex Anunciation (Marina-SS-12)

 

HM: Derek Tenckhoff (Pleasant Valley-NS-11)

HM: Michael Mendoza (WA Union-CS-12)

HM: Roman Garcia (Freedom-NCS-11)

HM: Sergio Enloe (Clovis-CS-9)

HM: Efren Rodriguez (Chico-NS-12)

HM: Blake Borges (El Molino-NCs-11)

HM: Tony Ramos (Imperial-SDS-12)

HM: Josh Lopez (Frontier-CS-12)

HM: Brian McKeon (Loara-SS-12)

HM: Thomas Morales (La Quinta-SS-12)

HM: Connor Anderson (Gridley-NS-12)

HM: Jacob Barberena (Downey-SS-12)

 

135 POUNDS

 1. * David Ferry (Oakdale-SJS-12)

 2. * Isaiah Martinez (Lemoore-CS-10)

 3. * Nick Cano (St. Francis-CCS-12)

 4. Michael Gonzalez (Sultana-SS-12)

 5. Alex Abono (De La Salle-NCS-11)

 6. Willie Fox (Gilroy-CCS-11)

 7. Juan Salas (Clovis-CS-12)

 8. Miguel Gallegos (San Fernando-LAS-12)

 9. Jesse Taylor (Poway-SDS-11)

10. Peter Santos (Woodcreek-SJS-10)

11. Erick Zumwalt (Edison-SS-12)

12. Dalton Metivier (Lincoln-SJS-12)

13. Kimo Napohaku (Lakewood-SS-12)

14. Aaron Garcia (Willows-NS-12)

15. Nicholas Bernardo (Oak Grove-CS-10)

16. Zack Wiley (Freedom-NCS-12)

17. Nico Serrano (Liberty-NCS-12)

18. Racelis Cardenas (Buchanan-CS-11)

19. Ethan Arvizu (Carlsbad-SDS-12)

20. Ryan Soto (Granite Hills-SS-11)

 

HM: Mike Longo (Laguna Hills-SS-9)

HM: Dolin Minini (Morro Bay-SS-11)

HM: Kevin Garcia (Paso Robles-SS-10)

HM: Arian Lucatero (Mt. Whitney-CS-12)

HM: Josh Wydler (Foothill-NS-12)

HM: Gregory Pagela (Porterville-CS-9)

HM: Pang Lee (Chico-NS-12)

HM: Hunter Hodges (Bakersfield-CS-10)

HM: Alberto Flores (Rosemead-SS-11)

HM: Luke McDonald (Servite-SS-12)

HM: Eric Dunlap (Cajon-SS-12)

HM: Dylan Loyer (Kaiser-SS-12)

 

140 POUNDS

 1. * Nick Pena (Selma-CS-12)

 2. * Blake Kastl (Gilroy-CCS-11)

 3. * Shane Yacuta (Porterville-CS-12)

 4. * Adam Hendrickson (Healdsburg-NCS-11)

 5. * Andrew Perez (Pitman-SJS-12)

 6. Chase Boontjer (Foothill-NS-12)

 7. Spaso Ilich (Ramona-SDS-12)

 8. David Meza (Buena Vista-SS-12)

 9. Christian Wathen (Orland-NS-11)

10. Austin Branum (Del Oro-SJS-11)

11. Brady Bersano (Clovis-CS-12)

12. Chris Romero (Carlsbad-SDS-12)

13. Nate Vincent (Dublin-NCS-12)

14. Raul Uc (Arroyo Grande-SS-12)

15. Maxx Ramirez (Bakersfield-CS-11)

16. Adrian Gomez (Corcoran-CS-11)

17. Sonny Perez (Hoover-CS-12)

18. Rayko Castro (Kerman-CS-12)

19. DJ Quiroz (Dos Palos-CS-12)

20. Sean Tow (Union Mine-SJS-10)

 

HM: Ricky Feng (Lincoln-SFS-12)

HM: Chris Calderon (Winters-NS-12)

HM: Joseph Rodriguez (Alta Loma-SS-11)

HM: Bryan Salinas (Northview-SS-9)

HM: Daniel Garcia (Willows-NS-12)

HM: Zach Fishman (San Clemente-SS-12)

HM: Zach Rodriguez (San Benito-CCS-12)

HM: Trevor Behr (South Hills-SS-11)

HM: Adam Pain (Rodriguez-SJS-11)

HM: Wesley Abbey (Rancho Bernardo-SDS-12)

HM: Joe Rodriguez (Elk Grove-SJS-12)

HM: Miguel Rodriguez (Madera South-CS-12)

 

145 POUNDS

 1. * Joey Davis (Santa Fe-SS-11)

 2. * Damien Arredondo (Buchanan-CS-12)

 3. * Jesse Baldazo (Liberty-NCS-12)

 4. * Shervin Iraniha (Monte Vista-SDS-12)

 5. * Tim Box (Bakersfield-CS-12)

 6. Cody Smith (Santiago-SS-12)

 7. Haydn Scharbrough (Glendora-SS-12)

 8. Andrew Gonzalez (Oxnard-SS-12)

 9. Sawyer Smith (Brawley-SDS-12)

10. Josh Dye (Central Valley-NS-12)

11. Devin Poindexter (Clovis North-CS-12)

12. Rico Aguilar (Selma-CS-12)

13. Ian Messaros (Cupertino-CCS-12)

14. Robin Callas (Nevada Union-SJS-12)

15. Dallas Poston (Foothill-NS-11)

16. Foster Fretland (Del Oro-SJS-12)

17. Jonathan Gomez (Madera South-CS-12)

18. Jason Medley (Mission Oaks-CS-11)

19. Keaton Subjeck (Oak Ridge-SJS-10)

20. Laith Alnassiri (Sheldon-SJS-12)

 

HM: Travis Arreguin (Healdsburg-NCS-12)

HM: Paul Woodman (Atascadero-SS-12)

HM: Kyle Perrault (Clovis East-CS-10)

HM: Cesar Arvizu (Carlsbad-SDS-11)

HM: Sam Hopkins (St. Francis-CCS-11)

HM: Jarad Watts (La Quinta-SS-11)

HM: James Chou (College Park-NCS-11)

HM: Seth Whisner (Rim of the World-SS-11)

HM: Bryant Wood (Pleasant Valley-NS-11)

HM: Jorge Gutierrez (Santa Ana-SS-11)

HM: Jacob Leon (Alta Loma-SS-11)

HM: Ray Jacob Jimenez (James Lick-CCS-11)

 

152 POUNDS

 1. * Nathan Zarate (Selma-CS-12)

 2. * Coleman Hammond (Bakersfield-CS-10)

 3. * James Wilson (McNair-SJS-11)

 4. * Victor Pereira (Newark Memorial-NCS-11)

 5. * Matthew Hickman (Camarillo-SS-12)

 6. Dylin Rodriguez (Sanger-CS-12)

 7. Juan Alvarado (Bloomington-SS-12)

 8. Ryan McWatters (Sultana-SS-12)

 9. Elijah Jackson (Atascadero-SS-12)

10. Stefan Weidemann (Gunn-CCS-12)

11. Brodie Chenowith (Ramonda-SDS-12)

12. Kevin Burrage (Del Oro-SJS-12)

13. Brett Schumann (Orland-NS-12)

14. Gianpier Yanez (Servite-SS-12)

15. Brent Rees (Vacaville-SJS-12)

16. Lawrence Thornton (Oxnard-SS-12)

17. Jared Dupras (Clovis West-CS-12)

18. Tanner Sherrow (Bret Harte-SJS-11)

19. Calvin Meister (Corning-NS-12)

20. Curtis Siegfried (De La Salle-NCS-12)

 

HM: Matt Tsarnas (Healdsburg-NCS-11)

HM: Isaias Diaz (Folsom-SJS-11)

HM: Henry Donahue (Poway-SDS-11)

HM: David Call (Bella Vista-SJS-12)

HM: Ryan Milkovits (Rancho Bernardo-SDS-11)

HM: Danny Romero (Firebaugh-CS-12)

HM: Esaul Pedraza (Hanford West-CS-11)

HM: Fala Salem (So. San Francisco-CCS-12)

HM: Tyler Currier (Lemoore-CS-12)

HM: Hunter Wallace (Foothill-NS-11)

HM: Wyond Mills (Laguna Hills-SS-10)

HM: Jesse Whalen-Orona (Carlsbad-SDS-11)

 

160 POUNDS

 1. * Nikko Reyes (Clovis West-CS-11)

 2. * Justin Lozano (Selma-CS-12)

 3. Scotty Bacon (Santiago-SS-12)

 4. * Trent Noon (Oakdale-SJS-12)

 5. * Dillon Reid (Red Bluff-NS-12)

 6. Adam Fierro (Bakersfield-CS-12)

 7. Brandon Sotomayor (Centennial-CS-12)

 8. Cody Linton (Winters-NS-12)

 9. Blake Thompson (Clovis-CS-12)

10. Justin Irribarren (Santa Fe-SS-12)

11. Michael Martinez (Wasco-CS-11)

12. Isaiah Morfin (Selma-CS-11)

13. Steve Brazet (Vacaville-SJS-12)

14. Josue Terrones (WA Union-CS-10)

15. Monti Wilson (Calaveras-SJS-12)

16. Jesse Romero (El Dorado-SJS-12)

17. Anthony Tirado (Kingsburg-CS-12)

18. Jonathan Solano (Los Osos-SS-10)

19. Jonathan Gonzales (Santa Teresa-CCS-12)

20. Daniel Luty (American-NCS-12)

 

HM: Sergio Salinas (Coachella Valley-SS-12)

HM: Dylan Morris (Redwood-NCS-11)

HM: Allen Emmons (Ponderosa-SJS-12)

HM: Jordan Donahue (Vista-SDS-12)

HM: Anthony Delgado (Vacaville-SJS-12)

HM: Maudin Latifi (Poway-SDS-12)

HM: Scott Votino (Elk Grove-SJS-10)

HM: Orion Cosce (Hoopa-NCS-11)

HM: Blake Scroggins (Sutter Union-NS-12)

HM: Kevin Kim (Diamond Bar-SS-12)

HM: Aaron Osmer (Buhach Colony-SJS-10)

HM: Jamie Howard (Central Valley-NS-12)

 

171 POUNDS

 1. * Bryce Hammond (Bakersfield-CS-12)

 2. * Vince Waldhauser (Oak Ridge-SJS-12)

 3. * Jacob Pendleton (Lemoore-CS-12)

 4. * Robert Marchese (Oak Hills-SS-11)

 5. Matt Negrete (Buchanan-CS-12)

 6. Austin Crider (Poway-SDS-12)

 7. Alex Nuanez (Sierra-SJS-12)

 8. Adam Busch (Castro Valley-NCS-12)

 9. Ryan Bortness (Ventura-SS-12)

10. Gregory Castro (Delano-CS-12)

11. Jared Stine (Willows-NS-12)

12. Steeve Arrambide (Vintage-SJS-12)

13. Adrian Salas (Clovis-CS-10)

14. Drake Dorowski (El Camino-SJS-12)

15. Jose Casteneda (Mission Bay-SDS-11)

16. Diego Rabanal (Reseda-LAS-11)

17. Calvin Nicholls (So. San Francisco-CCS-12)

18. Anthony Ballinger (Apple Valley-SS-11)

19. Casey Gingerich (Orland-NS-12)

20. Luke Hudson (Antioch-NCS-12)

 

HM: Devin Rhodes (Ramona-SDS-11)

HM: Gabe Tulchinsky (Freedom-NCS-11)

HM: Lenny Pedraza (Madera-CS-11)
HM: Anthony Flores (Kaiser-SS-11)
HM: Robin Kim (Troy-SS-12)

HM: Reid Pelfrey (Live Oak-NS-12)

HM: Frank Martinez (Morro Bay-SS-12)

HM: Dominic Smothers (Redlands East Valley-SS-12)

HM: Mitchell Woods (Union Mine-SJS-11)

HM: Mike Tenorio (Firebaugh-CS-11)

HM: Dustin Harris (Oakdale-SJS-11)

HM: Magnus Beck (Central-CS-11)

 

189 POUNDS

 1. * Morgan McIntosh (Calvary Chapel-SS-12)

 2. * Zach Nevills (Clovis-CS-11)

 3. * Lucas Sheridan (De La Salle-NCS-12)

 4. * Preston Quam (San Clemente-SS-12)

 5. Hudson Buck (Vacaville-SJS-12)

 6. Roman Ermolov (Terra Linda-NCS-12)

 7. Logan Kellogg (San Lorenzo Valley-CCS-12)

 8. Ismael Sanchez (Silver Creek-CCS-12)

 9. AC Brown (Oakdale-SJS-12)

10. Paul Yoo (Cypress-SS-11)

11. Tanner Barnes (Buchanan-CS-12)

12. Silas Nacita (Bakersfield-CS-11)

13. Christian Giovainnie (Liberty Ranch-SJS-11)

14. Jose Hernandez (WA Union-CS-12)

15. David Ali (Porterville-CS-12)

16. Ross Longnecker (Chico-NS-12)

17. Dan Chaid (Bellarmine-CCS-11)

18. Kyle Lincoln (Yosemite-CS-12)

19. Jesus Ambriz (Rancho Buena Vista-SDS-12)

20. Jimmy Moreno (Poway-SDS-11)

 

HM: Steve Trockman (Atascadero-SS-12)

HM: Luis Bojorquez (Buhach Colony-SJS-12)

HM: Matthew Haney (James Logan-NCS-12)

HM: Dahlton Brown (Argonaut-SJS-12)

HM: Anthony Castro (Vista-SDS-11)

HM: Ryan Rees (Great Oaks-SS-12)

HM: Ben Harvey (Quartz Hill-SS-12)

HM: Freddy Paulet (Mt. Pleasant-CCS-12)

HM: Alex Wood (Folsom-SJS-12)

HM: Reuben Franklin (Vista Murrieta-SS-12)

HM: Kamron Abedi (Dana Hills-SS-12)

HM: Jordan Sepeda (Natomas-SJS-10)

 

215 POUNDS

 1. * Tank Knowles (Calvary Chapel-SS-12)

 2. Malique Micenheimer (McNair-SJS-12)

 3. Taylor Ferguson (Clovis-CS-12)

 4. Justin Walker (De La Salle-NCS-11)

 5. Scott Brasil (Mt. Pleasant-CCS-12)

 6. Sean Medley (Wasco-CS-10)

 7. Porfirio Sosa (Poway-SDS-12)

 8. Antonio Lopez (Paramount-SS-12)

 9. Will Laster (Ukiah-NCS-12)

10. John Zamarano (Sunnyside-CS-12)

11. Jeff Vargas (South Hills-SS-12)

12. Jesus Medrano (Cabrillo-SS-12)

13. JoJo Sepeda (Natomas-SJS-12)

14. JT Goodwin (Bear Creek-SJS-11)

15. Austin Lobsinger (West Valley-NS-11)

16. John Everand (Etiwanda-SS-11)

17. Josh Castillo (Watsonville-CCS-12)

18. Bryan Hayashida (Elk Grove-SJS-12)

19. Kyle Clark (Antioch-NCS-11)

20. Marshal Thrasher (Ramona-SDS-12)

 

HM: Andrew Sanchez (Golden West-CS-11)

HM: Jordan Pyzer (Clovis North-CS-11)

HM: Akeem Gonzalez (Alemany-SS-12)

HM: Sola Hola (St. John Bosco-SS-12)

HM: Zach Williams (Sultana-SS-11)

HM: Andrew Singer (Moorpark-SS-11)

HM: Carl Vitek (Santa Teresa-CCS-12)

HM: Rudy Amaya (Foothill-CS-11)

HM: Joe LaHerran (Bellarmine-CCS-11)

HM: Adam Huyck (Frontier-CS-11)

HM: Jumoke Taylor (Clovis West-CS-12)

HM: Sam Taylor (Millikan-SS-12)

 

285 POUNDS

 1. * Gavin Andrews (Granite Bay-SJS-11)

 2. * Orry Elor (College Park-NCS-12)

 3. Wyatt Baker (Servite-SS-12)

 4. Robin Case (Rancho Buena Vista-SDS-12)

 5. John Schupp (Vacaville-SJS-11)

 6. Alex Kelly (Vista-SDS-12)

 7. Daniel Fusi (Corona-SS-12)

 8. Brian Ryu (Diamond Bar-SS-12)

 9. Andrew Fuimaono (Armijo-SJS-11)

10. Dylan Wynn (De La Salle-NCS-12)

11. Chris Auxier (Northview-SS-12)

12. Juan Tovar (Woodlake-CS-12)

13. Steven Wood (Lemoore-CS-12)

14. Dominick Jackson (Homestead-CCS-11)

15. Robert Chism (Downey-SS-11)

16. Marcus Patterson (Marina-SS-12)

17. Brandon Pulealii (Palma-CCS-12)

18. Harry Wilburn (Torrey Pines-SDS-12)

19. Jose Avina (Gridley-NS-12)

20. Narciso Juarez (Sanger-CS-11)

 

HM: Gabi Musallam (Mira Mesa-SDS-12)

HM: Shea Bailey (El Dorado-SS-12)

HM: Matt Phipps (Del Campo-SJS-12)

HM: Mark Trevino (Corcoran-CS-12)

HM: Niko Taiulu (Tehachapi-CS-12)

HM: Marc Cordi (Capistrano Valley-SS-12)

HM: Nick Nevills (Clovis-CS-9)

HM: Marcus Galang Wilson (Riordan-CCS-12)

HM: Joel Palafox (St. John Bosco-SS-12)

HM: Spencer Miller (Foothill-NCS-12)

 

 

 

PRESEASON STATE TEAM RANKINGS

 

 1. Bakersfield (CS)

 2. Selma (CS)

 3. Oakdale (SJS)

 4. Clovis (CS)

 5. Calvary Chapel (SS)

 6. Lemoore (CS)

 7. De la Salle (NCS)

 8. Gilroy (CCS)

 9. Poway (SDS)

10. Clovis West (CS)

11. Clovis North (CS)

12. Buchanan (CS)

13. St. Francis (CCS)

14. Chico (NS)

15. Vacaville (SJS)

16. Sultana (SS)

17. Clovis East (CS)

18. Porterville (CS)

19. Santa Fe (SS)

20. McNair (SJS)

 

HM: Santiago-Corona (SS)

HM: Oak Ridge (SJS)

HM: Brawley (SDS)

HM: Bella Vista (SJS)

HM: Orland (NS)

HM: Carlsbad (SDS)

HM: North Torrance (SS)

HM: Healdsburg (NCS)

HM: College Park (NCS)

HM: Oak Hills (SS)

HM: Central (CS)

HM: Liberty (NCS)

HM: Laguna Hills (SS)

HM: Oak Ridge (SJS)

HM: Frontier (CS)