119 POUNDS

#

LW

NAME

SCHOOL

SECTION

YR

2010-11 TOURNAMENT

RESULTS

NOTABLE

HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Stevan

Knoblauch

Clovis West

Central

12

2nd Reno TOC (119)

2nd Doc Buchanan (119)

1st Temecula Valley Invite (119)

1st Tri-River Athletic Conf. (119)

1st Yosemite Divisional (119)

2nd Central Section (119)

l. Arounvong (Laguna H.)

d. Upson (Vacaville) 3-1

l. Garrett (Chico) 3-1

d. P. Fox (Gilroy) 10-4

d. Florez (Selma) 5-2

d. Herrera (South H.) 3-2 OT

d. Delgado (Oak Hills) 11-5

d. D. Gaytan (Clovis) 8-3, 3:15

d. Jauregui (Clovis E.) 9-7, 6-3

l. Gasca (Central) 5-4 OT

d. Jo. Gaytan (Clovis) 7-2

d. N. Gonzalez (E. Bakersf.) 14-5

d. Esparza (Lemoore) 5-2, 14-4

d. Gasca (Central) 12-6, 7-6

l. D. Gaytan (Clovis) 3:52, 7-5

’09: 3rd CS, 2nd CA (103)

2

3

Daniel Gaytan

Clovis

Central

11

1st Grizz at Central (125)

1st Zinkin Classic (125)

4th Cheesehead-WI (119); 4-3

1st Doc Buchanan (119)

2nd Temecula Valley Invite (119)

1st Mission San Jose (119)

2nd Tri-River Athletic Conf. (119)

6th Yosemite Divisional (119); I-D

1st Central Section (119)

d. Garcia (Turlock) 3:54

l. Arounvong (Laguna H.) 14-3

d. Coss (Vacaville) 3-1

d. Trujillo (Bella Vista) 3:30

d. Owens (Dublin) 11-3

d. Esquivel (Orland) 8-2

d. Chavez (DLS) 7-1, 3-2

d. Jauregui (Clovis E.) 7-4, 7-6

d. Lonzie (Brawley) 13-4

d. Owens (Dublin) 10-2

d. Pineda (O’Connell) 17-6

d. Garcia (Clovis W.) 11-5

d. Cancino (Hoover) 8-2

l. Gasca (Central) 5-4, I-D

d. Gasca (Central) 6-4, 6-4

d. Panduro (Corcoran) 3:22

d. Esparza (Lemoore) 6-4

l. S. Knoblauch (Clovis W.) 8-3, 3:15

d. S. Knoblauch (Clovis W.) 3:52, 7-5

’10: 3rd CS, 3rd CA (112)

’09: 2nd CS, 4th CA (103)

3

4

Martin Ramirez

Elk Grove

Sac Joaquin

11

1st Curt Mettler Inv. (125)

1st Lemoore Deliddo (125)

3rd Doc Buchanan (125)

2nd Temecula Valley Invite (125)

1st Tim Brown Memorial (119)

1st Delta Valley Conference (119)

1st Sac-Joaquin Div. I North (119)

1st Sac Joaquin Section (119)

d. Sauseda (Chico)

d. Rocha (Lemoore)

d. Ha (El Camino) 8-2

l. Lopez (Frontier) 9-7

d. Fukushima (N. Torran.) 9-4, 9-3

d. Wulfert (Casa Roble) 8-7

d. Larson (Clovis E.) 6-2

d. Naser (El Camino R.) 1:37

d. Enloe (Clovis) 11-3, 16-4

d. Chavez (Redlands EV) 11-6

l. Garcia (Turlock) 1:19

d. Kuo (Mission SJ) 16-1

d. Esquivel (Orland) 14-5

d. A. Greybill (Ponderosa) 17-1, 3:58, 18-4

d. Pollock (Folsom) dec., 14-0, 8-3

’10: 1st SJS, 5th CA (112)

’09: 3rd SJS, 2-2 CA (112)

4

2

Javier Gasca III

Central

Central

10

1st Curt Mettler Inv. (119)

1st Zinkin Classic (119)

1st Five Counties Invite (119)

2nd Mid Cals (119)

1st Rumble in the Jungle (125)

2nd Mission San Jose (119)

3rd Tri-River Athletic Conf. (119)

2nd Yosemite Divisional (119)

3rd Central Section (119)

d. Weber (Golden Vly.) 6-0

d. Polanco (St. Francis)

d. Garrett (Chico)

d. Jo. Gaytan (Clovis) 8-0

d. Morales (Yucca Valley) 10-0

d. Adams (Tesoro) 6-4

d. Contreras (Servite) 11-4

d. Arounvong (Laguna H.) 12-4

d. Obien (Independence) 13-1

l. P. Fox (Gilroy) 6-2

l. Rodriguez (Clovis N.) 13-4

d. Avila (Pitman) 4:55

d. S. Knoblauch (Clovis W.) 5-4 OT

d. Hastings (Livermore) 4:46

d. Kuo (Mission SJ) 3:37

d. Chavez (DLS) 3-2

d. Sandoval (Porterville) 15-4

d. D. Gaytan (Clovis) 5-4, I-D

l. S. Knoblauch (Clovis W.) 12-6, 7-6

l. D. Gaytan (Clovis) 6-4, 6-4

d. Sandoval (Porterville) 12-3

d. Esparza (Lemoore) 5-1

d. Jauregui (Clovis E.) 7-0, 3-0

 

5

5

Hermilio Esquivel

Orland

Northern

11

1st Doc Petersen (125)

2nd Zinkin Classic (125)

1st Nor-Cal (119)

1st Lassen Battle Bor. (OW, 125)

2nd Tim Brown Memorial (119)

1st Tehama County (119)

1st Butte Valley League (119)

1st North Section Div. II (119)

1st Northern Section (119)

d. Shaw (Paradise)

d. Jauregui (Clovis E.) 5-4 OT, 4-2

l. D. Gaytan (Clovis) 8-2

d. Garrett (Chico) 3-2, dec.

d. Sauseda (Chico) 16-1

l. Ramirez (Elk Grove) 14-5

d. Sauseda (Chico) 3:31

’10: 1st NS, 6th CA (112)

6

6

Ray Delgado

Oak Hills

Southern

12

2nd Carter Invite (119)

2nd Colton X-Mas (119)

1st North Torrance TOC (119)

3rd Temecula Valley Invite (119)

1st Raul Huerta Memorial (119)

1st Mojave River League (119)

1st SS Eastern Division (119)

2nd Southern Section (119)

l. Nakatani (Northview) 6-4

d. Arounvong (Laguna H.) 4-1

d. Morales (Yucca V.) 6-0

d. Fox (Gilroy) 10-3

l. S. Knoblauch (Clovis W.) 11-5

d. Pena (Santa Fe) 6-4

d. Esparza (Lemoore) 6-3

d. Herrera (South H.) 4-2

d. M. Rosales (California) 8-0

d. Adams (Tesoro) 4-2

d. Gardner (Temecula V.) 14-0

d. Nakatani (Northview) 16-4

d. Maldonado (Los Osos) 11-5

l. Herrera (South Hills) 6-3

’10: 3rd SS, 2-2 Qtrs. CA (112)

’08: 1-2 SS (103)

7

9

Tyrin

Stevenson

McKinleyville

North Coast

11

1st McKinleyville (OW, 125)

1st Del Norte Border (125)

1st Grants Pass Winter (125)

1st North Coast Classic (125)

3rd Tim Brown Memorial (119)

1st Redwood Empire Classic (125)

1st Humboldt Del Norte L. (119)

1st North Coast Section (119)

l. Jauregui (Clovis E.) 4-0

d. Haith (J. Bethel) 13-0

d. Pollock (Folsom) 2-0

d. Owens (Dublin) 5-2

d. Chavez (DLS) 3-2

’10: 3rd NCS, 3-2 T12 CA (112)

’09: 3rd NCS, 3-2 CA (103)

8

11

Jon Jay Chavez

De La Salle

North Coast

9

1-2 Reno TOC (125)

5th Doc Buchanan (119)

5th Temecula Valley Invite (119)

1st Lou Encalada Invite (119)

3rd Mission San Jose (119)

1st East Bay Athletic League (119)

2nd North Coast Section (119)

d. M. Sauseda (Chico) 7-5

l. D. Gaytan (Clovis) 7-1, 3-2

d. Sandoval (Porterville) 10-2

d. P. Fox (Gilroy) 7-5

l. Herrera (South H.) 6-5

d. Florez (Selma) 3-2

d. Gardner (Temecula V.) 8-1

d. Stevens (Oakdale) 4-3

d. Herrera (South H.) 1-0

l. Esparza (Lemoore) 9-4

d. Pena (Santa Fe) 4-3

d. Cuneo (Granada) 7-6

d. Upson (Vacaville) major

d. Trujillo (Bella Vista) 6-3

d. Garcia (Freedom) 5-2, 5-3

l. Gasca (Central) 3-2

d. Obien (Independence) 11-0

d. Kuo (Mission SJ) 10-1

d. Hastings (Livermore) 10-6, 3-2

l. Stevenson (McKinleyville) 3-2

 

9

18

Evan McKirdy

Rancho

Bernardo

San Diego

11

1st Mar Vista Beach (OW, 125)

1st Las Vegas Holiday (125)

5th Sierra Nevada (125)

7th Five Counties Invite (119)

1st Holtville Tourney (119)

1st San Diego Div. 2 (119)

1st San Diego Section (119)

d. Sapiro (La Quinta) 1:12

d. Franks (Escalon) 3:24

l. Larson (Clovis E.) 3-1

d. Manriquez (Rodriguez) 14-6

d. T. Ditrich (Ponderosa) 10-0

d. Rojas (Segerstrom) 4-3

l. Burkhalter (Bella Vista) 5-4

d. Maldonado (Los Osos) 7-4

d. Ledesma (Vista) 11-1

d. Lopez (Calexico) 5-2, 13-4

’10: 2nd SDS, 1-2 CA (112)

’09: 5th SDS (103)

10

11

Vincent Herrera

South Hills

Southern

12

3rd El Dorado Invite (119)

1st Upland Blackwatch (119)

3rd Doc Buchanan (119)

2-2 Qtrs. Temecula Valley (119)

2nd Raul Huerta Memorial (119)

1st Sierra League (119)

1st SS Northern Division (119)

1st Southern Section (119)

d. Stanton (Clovis E.) 14-4

d. Sandoval (Porterville) 9-0

l. Delgado (Ayala) 0:57

l. Miranda (Poway) 2-1

d. Maldonado (Los Osos) 1-0

d. Esparza (Lemoore) 6-2

l. S. Knoblauch (Clovis W.) 3-2 OT

d. Chavez (DLS) 6-5

d. Jauregui (Clovis E.) 7-5

d. Salazar (Hoover) 15-0

l. Chavez (DLS) 1-0

l. Pena (Santa Fe) 4:36

d. Ledesma (Vista) 9-3

l. Delgado (Oak Hills) 4-2

d. Gottfried (Atascadero) 5-0

d. Stark (Chino Hills) TF

d. Mosley (Murrieta V.) 13-2

d. Arounvong (Laguna H.) 7-3

d. O’Bourke (Fountain V.) 2-0

d. Delagdo (Oak Hills) 6-3

’10: 6th SS, 2-2 CA (125)

’09: 1-2 SS (112)