BVAL FINALS Blossom Valley Athletic League

At Live Oak High, 02/13/10

 

1 Overfelt 211.0

2 Oak Grove 195.0

3 Santa Teresa 127.0

4 Mt. Pleasant 121.5

5 Prospect 112.0

6 Sobrato 111.5

7 Leigh 108.5

8 Andrew Hill 99.0

9 Silver Creek 93.0

10 Willow Glen 88.5

11 Live Oak 66.0

12 Independence 65.0

13 Westmont 60.5

14 Branham 56.0

15 Leland 54.0

16 James Lick 37.0

17 Del Mar 28.0

18 San Jose 27.5

19 Evergreen Valley 26..5

20 Lincoln 23.0

21 Gunderson 21.5

22 Pioneer 17.0

23 Piedmont Hills 11.0

 

105 Results
1st Place - Nam Nguyen of Overfelt
2nd Place - Abram Ross of Oak Grove
3rd Place - Erick Carrasco of Independence
4th Place - Kendall Eng of Branham
5th Place
- Gunner Biersdorff of Leigh
6th Place
- Antonio Foti of Santa Teresa

1st Place Match
Nam
Nguyen of Overfelt won by pin over Abram Ross of Oak Grove in 4:59.
3rd Place Match
Erick Carrasco of Independence won by major decision over Kendall Eng of Branham 10-1.
5th Place Match
Gunner Biersdorff of Leigh won by forfeit over Antonio Foti of Santa Teresa.

114 Results
1st Place - Kaelob Obien of Independence
1st Place - Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place - Johnnie Nguyen of Andrew Hill
3rd Place - Alexis Arciga of Overfelt
4th Place - Pablo Rodriguez of Mt. Pleasant
6th Place - Rodolpho Vargas of Santa Teresa
6th Place - Kenji Young of Westmont

1st Place Match
Kaelob Obien of Independence won by decision over Johnnie Nguyen of Andrew Hill 5-2.
3rd Place Match
Alexis Arciga of Overfelt won by injury default over Pablo Rodriguez of Mt. Pleasant.
5th Place Match
Rodolpho Vargas of Santa Teresa and Kenji Young of Westmont both forfeited.

121 Results
1st Place - Duc Doan of Andrew Hill
2nd Place
- Anthony Ortega of Mt. Pleasant
3rd Place - John Lewis of Leigh
4th Place
- Kyle Young of Westmont
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place - Adam Ramirez of Independence
6th Place - Sebastian Lopez of Silver Creek

1st Place Match
Duc Doan of Andrew Hill won by pin over Anthony Ortega of Mt. Pleasant in 4:37.
3rd Place Match
John Lewis of Leigh won in overtime over Kyle Young of Westmont 5-3.
5th Place Match
Sebastian Lopez of Silver Creek and Adam Ramirez of Independence both forfeited.

127 Results
1st Place - Nick Bernardo of Oak Grove
2nd Place - Brandon Masoni of Willow Glen
3rd Place - Brian Santana of Prospect
4th Place - Julio Rojas of Overfelt
5th Place - Tyler Torrecillas of Leigh
6th Place - Joseph Valenzuela of Independence

1st Place Match
Nick Bernardo of Oak Grove won by pin over Brandon Masoni of Willow Glen in 4:04.
3rd Place Match
Brian Santana of Prospect won by rule over Julio Rojas of Overfelt.
5th Place Match
Tyler Torrecillas of Leigh won by rule over Joseph Valenzuela of Independence.


132 Results
1st Place - Anthonie Linares of Oak Grove
2nd Place - Drew Johnson of Sobrato
3rd Place - MarcJoseph Ynostroza of Overfelt
4th Place - Mark Dietrick of Prospect
5th Place - Sergey Semenov of Pioneer
6th Place - Joseph Guzman of Mt. Pleasant

1st Place Match
Anthonie Linares of Oak Grove won by pin over Drew Johnson of Sobrato in 3:59.
3rd Place Match
MarcJoseph Ynostroza of Overfelt won by rule over Mark Dietrick of Prospect.
5th Place Match
Sergey Semenov of Pioneer won by rule over Joseph Guzman of Mt. Pleasant.

137 Results
1st Place - Johnny Mercado of Oak Grove
2nd Place - Daniel Bazan of Overfelt
3rd Place - Matthew Potter of Willow Glen
4th Place - Manual Pablo of Andrew Hill
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place - Jeremy Dinh of Silver Creek
6th Place - Steven Simmons of Sobrato

1st Place Match
Johnny Mercado of Oak Grove won by pin over Daniel Bazan of Overfelt in 1:16.
3rd Place Match
Matthew Potter of Willow Glen won by pin over Manual Pablo of Andrew Hill in 2:36.
5th Place Match
Jeremy Dinh of Silver Creek and Steven Simmons of Sobrato both forfeited.

142 Results
1st Place - Victor Saldana of Overfelt
2nd Place - Ray Jimenez of James Lick
3rd Place - Jaquese White of Andrew Hill
4th Place - Xavier Sanchez of Mt. Pleasant
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place - Angel Ortega of Oak Grove
6th Place - Jamie Rangel of Del Mar

1st Place Match
Victor Saldana of Overfelt won by decision over Ray Jimenez of James Lick 9-5.
3rd Place Match
Jaquese White of Andrew Hill won by decision over Xavier Sanchez of Mt. Pleasant 3-1.
5th Place Match
Angel Ortega of Oak Grove and Jamie Rangel of Del Mar both forfeited.

147 Results
1st Place - johnathen gonzalez of Santa Teresa
2nd Place - Luis Mitre of Overfelt
3rd Place - James Everhart of Willow Glen
4th Place - Martin Gonzalez of Leigh
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
5th Place - John Kawaguchi of Prospect
6th Place - Joe Dorsch of Live Oak

1st Place Match
johnathen gonzalez of Santa Teresa won by decision over Luis Mitre of Overfelt 9-5.
3rd Place Match
James Everhart of Willow Glen won by injury default over Martin Gonzalez of Leigh.
5th Place Match
Joe Dorsch of Live Oak and John Kawaguchi of Prospect both forfeited.

154 Results
1st Place - Steven Fernandez of Live Oak
2nd Place - Tyler Hernandez of Silver Creek
3rd Place - Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place - Ryan Brewer of Sobrato
4th Place - Victor Nguyen of Westmont
5th Place - Maurice Alexander of Leland
6th Place - Armando Gonzalez of Overfelt

1st Place Match
Steven Fernandez of Live Oak won by decision over Tyler Hernandez of Silver Creek 6-0.
3rd Place Match
Ryan Brewer of Sobrato and Victor Nguyen of Westmont both forfeited.
5th Place Match
Maurice Alexander of Leland won by decision over Armando Gonzalez of Overfelt 12-6.


162 Results
1st Place - Kyle Venell of Prospect
2nd Place - Alex Cothran of Santa Teresa
3rd Place - Nick Cortez of Mt. Pleasant
4th Place - Roberto Gonzalez of Overfelt
5th Place - Juan Cazarez of San Jose
6th Place - Aiden Mikha of Gunderson

1st Place Match
Kyle Venell of Prospect won by injury default over Alex Cothran of Santa Teresa.
3rd Place Match
Nick Cortez of Mt. Pleasant won by rule over Roberto Gonzalez of Overfelt.

5th Place Match
Juan Cazarez of San Jose won by rule over Aiden Mikha of Gunderson.

173 Results
1st Place - Sebastien Chene of Leigh
2nd Place - Jordan Rivera of Prospect
3rd Place - Cesar Fernandez of Oak Grove
4th Place - Sean Dickson of Leland
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place - Doug Medrano of San Jose
6th Place - Pean Saetern of Overfelt

1st Place Match
Sebastien Chene of Leigh won by tech fall over Jordan Rivera of Prospect in 0:00 17-1.
3rd Place Match
Cesar Fernandez of Oak Grove won by pin over Sean Dickson of Leland in 3:56.
5th Place Match
Doug Medrano of San Jose and Pean Saetern of Overfelt both forfeited.

191 Results
1st Place - Ismael Sanchez of Silver Creek
2nd Place - Freddy Paulet of Mt. Pleasant
3rd Place - Rafael Anaya of Sobrato
4th Place - Connor Campbell of Santa Teresa
5th Place - Nathaniel Barrett of Branham
6th Place - Shane Roland of Leigh

1st Place Match
Ismael Sanchez of Silver Creek won by pin over Freddy Paulet of Mt. Pleasant in 1:03.
3rd Place Match
Rafael Anaya of Sobrato won by pin over Connor Campbell of Santa Teresa in 0:59.
5th Place Match
Nathaniel Barrett of Branham won by rule over Shane Roland of Leigh.


217 Results
1st Place - Juniel Morales of Oak Grove
2nd Place - Scot Brasil of Mt. Pleasant
3rd Place - Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place - Allen Rojas of Lincoln
4th Place - Ivo Miskic of Westmont
5th Place - Kevin Nguyen of Evergreen Valley
6th Place - Cisero Lopez of Andrew Hill

1st Place Match
Juniel Morales of Oak Grove won by decision over Scot Brasil of Mt. Pleasant 4-2.
3rd Place Match
Allen Rojas of Lincoln and Ivo Miskic of Westmont both forfeited.
5th Place Match
Kevin Nguyen of Evergreen Valley won by injury default over Cisero Lopez of Andrew Hill.


287 Results
1st Place Javier Licea of Santa Teresa
2nd Place - Sean Dalton of Leland
3rd Place - Gustavo Ramirez of Sobrato
4th Place - Eric Poulson of Live Oak
5th Place - Dylan Adams of Willow Glen
6th Place - Kenneth Marquez of Overfelt

1st Place Match
Javier Licea of Santa Teresa won by pin over Sean Dalton of Leland in 1:57.
3rd Place Match
Gustavo Ramirez of Sobrato won by pin over Eric Poulson of Live Oak in 2:18.
5th Place Match
Dylan Adams of Willow Glen won by decision over Kenneth Marquez of Overfelt 5-2.