CCS TEAM RANKINGS

Last updated: December 21, 2006


The below rankings are for INFORMATIONAL purposes only and will be updated every week. As always, “true” rankings can only be decided on the mat so please consider the rankings more of a “who’s who” list of the CCS wrestling community. Good luck to all wrestlers and feel free to contact me at ccsrank@hotmail.com since I welcome all questions, concerns, or feedback.

 

The primary criterion used in the rankings is predicted performance at the CCS Tournament. Dual meet strength will be considered as well.

 

 

RANK

LAST

TEAM

LEAGUE

2006-07 RESULTS

WRESTLERS RANKED IN TOP 12

2006
CCS

2005
CCS

2004
CCS

2003
CCS

1

1

Gilroy

TCAL

2nd Zinkin Classic (169.0)

#1-Jesse Delgado (103)
#1-Nicolo Naranjo (112)
#1-Martin Gonzalez (119)
#2-Rudy Maldonado (125)
#1-Chris Krough (130)
#10-Vincent Aboytes (135)
#8-Travis Sakamoto (140)
#5-Austin Gubrud (145)
#1-Hunter Collins (171)
#2-Andres Barragan (189)
#7-Jesse Rogers (215)

1ST
(274.5)

1ST
(186.0)

1ST
(211.5)

1ST
(213.0)

2

2

Bellarmine

WCAL

5th Pete Duca Invitational (Nipomo)
15th Curt Mettler Invite

#7-Nam Nguyen (119)
#9-Eric Martinez (125)
#5-Brandon Octavio (130)
#12-Alex Tai (145)
#3-Mitch Penrod (152)
#1-Eli Sanchez (160)
#6-Angelo Lonero (171)

4TH

120.5

10TH

(78.5)

5TH

(122.0)

4TH

(133.5)

3

3

Los Gatos

SCVAL

4th Newark Memorial Ironman
5th Coast Classic (132.5)

#7-Matt Anzalone (103)
#4-Naveed Bagheri (125)
#7-Calvin Hawkes (130)
#5-Alan Howard (135)
#2-Geoff Doss (140)
#9-Sean Goodison (152)
#10-Mitch Benedetti (171)
#10-Nick Kalpin (215)

3RD
(124.0)

2ND
(176.0)

3RD
(129.5)

2ND
(153.5)

4

4

Fremont

 

SCVAL

10th Zinkin Classic (79.0)

#1-Boris Novachkov (125)
#7-Mark Scandalis (135)
#7-Daunte Mills (152)
#10-Atchison Brittle (160)
#9-Donny Mena (215)
#8-Jimmy Staats (275)

2ND
(170.5)

3RD
(144.5)

2ND
(139.0)

5TH
(114.5)

5

5

St. Francis

WCAL

1st Peninsula Invite (166.5)
7th Curt Mettler Invite

#6-Dominic Kastl (130)
#3-Beaux Blackwood (140)
#6-Parker Sinclair (145)
#11-Drew Meulman (171)
#4-Drew Toney (189)
#6-Clovis Kaboga-Miller (215)

9TH

(72.5)

4TH

(111.5)

7TH

(94.0)

16TH

(68.5)

6

6

Watsonville

MBL

2nd Peninsula Invite (155.0)
8th Coast Classic (105.0)

#2-Rey Mendoza (112)
#5-Robin Miranda (119)
#6-Emmanuel Lanuza (125)
#1-Matt Martinez (145)

17TH

(51.0)

25TH

(35.0)

19TH

(52.5)

22ND

(51.0)

7

8

Silver Creek

BVAL

13th Curt Mettler Invite
14th Zinkin Classic (65.0)

#3-Tina Linhsamout (103)
#2-Andres Gonzalez (119)
#1-Peter Hoang (135)
#9-Evan Crockett (140)

5TH
116.5

9TH
(84.0)

29TH
(39.5)

3RD
(145.5)

8

10

Sobrato

BVAL

22nd Zinkin Classic (50.5)

#5-Mike Duran (112)
#12-Mike McChesney (119)
#3-Moses Guillardo (125)
#12-Victor Gillespie (171)
#1-Genaro Redmond (275)

16TH

(54.0)

N/A

N/A

N/A

9

7

San Benito

TCAL

2nd Baxter/Fehlman Duals (6-1)

#4-Luis Boracio (140)
#3-Fernando Lucatero (160)
#7-Manny Tovar (189)

13TH

(57.0)

5TH

(97.5)

4TH

(126.0)

7TH

(89.0)

10

11

Palma

TCAL

4th Peninsula Invite (111.0)
2nd  Lynn Dyche (171.5)

#4-Zach Jiminez (145)
#5-Isiah Jiminez (152)
#8-Max Panziera (160)
#10-Jonathan Dill (189)
#12-Hunter Baird (189)
#11-Evan Swenson (275)

38TH
(26.0)

N/A

38TH
(25.0)

N/A

11

9

Oak Grove

BVAL

1st Lincoln Duals

#12-C. Pacheco (103)
#12-M. Jiminez (112)
#7-Farid Rivera (145)
#5-Randy Perez (171)
#1-Davonte Carr (215)

7TH

(89.0)

16TH

(65.5)

8TH

(91.0)

18TH

(58.0)

12

12

Gunn

SCVAL

7th Coast Classic (110.5)

#3-Kiyoshi Kawano (119)
#2-Nic Giaccia (145)
#5-Derek
Austin (189)

11TH

(58.5)

17TH

(58.5)

31ST

(29.0)

N/A

13

14

Serra

WCAL

3rd Peninsula Invite (154.0)
1st C.S.C Dual Meet Tourney
2nd
Livermore Classic (147.0)

#7-Steve Spina (125)
#9-Koa Lam Centeio (130)
#11-Mitch Vogl (160)
#4-Steve Erickson (152)
#7-Andrew Guttas (171)
#8-Hanna Malak (189)
#8-Ray Baldonado (275)

21ST
(43.5)

N/A

42ND
(24.0)

23RD
(45.0)

14

20

Cupertino

SCVAL

4th Fehlman Duals
10th Coast Classic (96.0)

#9-Mohammed Shari (103)
#3-Shimeer Erfanian (112)
#4-Aris Harutyunyan (145)
#2-Paul Kim (160)
#12-Nima Maleki (189)

25TH

(39.0)

30TH

(33.0)

30TH

(29.0)

8TH

(84.5)

15

13

Monterey

MBL

25th Peninsula Invite (27.0)
13th Coast Classic (75.5)

#10-Jesse Perez (112)
#12-Robbie Cortez (135)
#12-Tyler Edwards (152)
#2-Colton Brown (171)
#5-Dominic Jackson (215)

6TH

(99.0)

11TH

(76.5)

9TH

(79.5)

11TH

(78.0)

16

16

Valley Christian

WCAL

4th Livermore Classic (94.0)

#5-Charlie Galaviz (160)
#3-Peipe James (189)
#2-Ryan
Gardner (215)

22ND
(42.5)

N/A

N/A

N/A

17

15

Salinas

TCAL

6th Peninsula Invite (94.0)
11th Coast Classic (84.0)

#6-Ryan Block (112)
#2-Marcos Orozco (152)
#12-Justin Orozco (160)

N/A

20TH
(49.5)

N/A

N/A

18

17

Independence

BVAL

2nd Lincoln Duals
25th Zinkin Classic (42.5)

#5-Andrew Amaya (103)
#6-Mike Rodriguez (125)
#1-Danny Gonzalez (140)
#8-Tui James (215)

33RD
(29.0)

8TH

(90.0)

22ND

(46.0)

27TH

(32.5)

19

21

Greenfield

MTAL

1st Lynn Dyche (189.5)

#6-Jesus Trujillo (119)
#10-Alex Pacheco (125)
#10-Trent Sharp (140)
#8-Joseph Herrera (145)
#5-Omar Ortiz (171)

19TH

(44.5)

29TH

(34.0)

10TH

(72.5)

14TH

(73.0)

20

18

Palo Alto

SCVAL

19th Peninsula Invite (40.0)

#8-Patrick Sheehan (119)
#12-Cooper Newby (130)
#1-John Hall (189)
#4-Uly Morales (275)

18TH

(50.0)

33RD

(32.0)

12TH

(70.0)

18TH

(62.0)

21

19

Scotts Valley

SCCAL

8th Peninsula Invite (90.5)
12th Coast Classic (78.0)

#9-Chase Kranich (119)
#3-Dane Stevens (130)
#11-Waseem Lufti (135)
#12-Paddy McFall (140)

15TH

(55.0)

22ND

(45.5)

37TH

(26.0)

N/A

22

22

James Lick

BVAL

3rd Lynn Dyche (136)

#8-Robert Segura (125)
#2-Devin Matsuda (130)
#2-Rafael Sanchez (275)

23RD

(42.0)

13TH

(69.0)

14TH

(63.5)

42ND

(20.0)

23

24

King City

MTAL

20th Coast Classic (47.0)

#2-Leo Zendejas (135)
#3-Cesar Gonzalez (215)

31ST
(32.5)

21ST
(46.5)

18TH
(52.5)

43RD
(20.0)

24

26

Half Moon Bay

PAL

5th Peninsula Invite (95.5)
14th Coast Classic (72.0)

#5-Nick Seaton (103)
#9-Corwin Learned (112)
#1-Joey
Wilson (152)

8TH
(80.0)

6TH
(94.0)

27TH
(33.5)

24TH
(42.5)

25

23

Monta Vista

SCVAL

33rd Zinkin Classic (24.0)

#4-Grant Kadukora (119)
#4-Alex Kadukora (130)
#7-Nate Fung (140)
#11-Daniel Lu (145)

36TH
(28.0)

32ND
(32.0)

36TH
(28.0)

36TH
(23.0)

26

25

Overfelt

BVAL

8th Doc Peterson (63.0)
34th Zinkin Classic (23.0)

#2-Al Quenga (103)
#11-Josh Go (112)
#7-Jose Pinal (130)

10TH

(69.0)

7TH

(90.5)

34TH

(28.5)

9TH

(82.5)

27

30

Westmont

BVAL

 

22nd Coast Classic (42.5)

#12-Abraham Matsui (112)
#11-Robert Lopez (119)
#8-Chris Sutton (135)
#5-Cameron Gustafson (140)

47TH
(17.5)

18TH

(58.0)

15TH

(62.5)

41ST

(21.0)

28

27

Terra Nova

PAL

12th Peninsula Invite (76.0)
12th Coyote Classic (66.0)
34th Zinkin Classic (23.0)

#11-Gennady Ivanchenko (103)
#10-Jesse Piccolotti (145)
#10-Joe Atlas (152)
#9-Adam Fogarty (275)

13TH

(57.0)

27TH

(35.0)

6TH

(94.5)

6TH

(94.0)

29

28

Milpitas

SCVAL

3rd C.S.C Dual Meet Tourney

#7-Edward Yanogacio (112)
#6-Quan Cao (160)

39TH
(25.5)

N/A

N/A

N/A

30

29

Santa Teresa

BVAL

 

#10-Anthony Agpaoa (130)
#3-Kurtis Szerlip (275)

26TH
(38.0)

N/A

N/A

17TH
(63.5)


 

HM:
Harbor (SCCAL): 15th Coast Classic (61.5)
San Lorenzo Valley (SCCAL): 9th Peninsula Invite (89.0); 17th Coast Classic (58.0)
Santa Cruz (SCCAL): 10th Peninsula Invite (87.0); 5th CSC Dual Meet Tourney; 16th Coast Classic (60.5)
Gonzalez (MTAL): 11th Peninsula Invite (84.0), 4th Lynn Dyche (110.5)
North Salinas (TCAL): 5th Lynn Dyche (108.0)
Burlingame (PAL): 14th Peninsula Invite (58.5); 23rd Coast Classic (39.0)