Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Türkmenkarahüyük Köyü
Çumra Hakkında Herşey
Anasayfa
Türkmen Kültürü Türkmen Tarihi Türkmen Köyleri
Site Tanımı
Türkmenkarahüyük Köyü
Karahüyük
Dil Yapısı
Coğrafi Konum
Ekonomik Yapısı
Sorunlar
Hotamış Gölü
:::ÇUMRA:::
Çumra
Çumranin Adi
Tarihçesi
İlkler
Hüyükler
Seker Fabrikası
Harita
:::ÇATALHÜYÜK KÖYÜ:::
Çatalhöyük
Mekansal Yapisi
Kullanilan Alet ve gerçler
Toplumsal Yapısı

TÜRKMENKARAHÜYÜK KÖYÜ

       Türkmenkarahüyük Köyü, önceleri Hotamış'ın bir obası olarak kurulmuş iken, yörede daha çok Kocadoksan diye bilinen 1290 (M. 1873) kıtlığından sonra yine Hotamış'a bağlı bir köy haline gelmiş ve ismini kuzeyde bulunan Karahüyük tepesinden almıştır. Çumra ilçesine bağlı olup aslen Hotamış Türkmenlerinin Hacı Gözelli oymağına mensuptur.

      Türkmenkarahüyük Köyü Hotamış'ın Batısında, Büyükaşlama – Çumra karayolunun üzerinde yer alır. Hotamış'a 32, Çumra'ya 22 km . mesafededir. Nufusu 1892'de 404, 1990'da 758'dir.
        Köy ilk önce Hotamış'ın Hacı Gözelli oymağınca kurulmuş bir yayla iken, sonra köy olmuş ve Hotamış'a bağlı kalmıştır. Ancak 14. 7. 1930 da buradan ayrılıp Çumra'ya bağlanması ile eski ismi Karahüyük olan köy Türkmenkarahüyük adını almıştır.
      Köyün kuzeyinde rakımı 1035 m. olan yığma bir Hüyük vardır. Hüyük'ün ortasında bölmeli mahzenler olduğu ve istiklal harbi esnasında kaçakların buralarda gizlendiği söylenir. Meşhur döşeme (Roma Yolu) köyün Acıkuyu mevkiinden geçmektedir.
Köyü çevre ile bağlayan yol 1974'te stabilize edilmiş ve 1995 yılında (yolda seyir eden araçlar çok toz yaptığı için bir trafik kazasına sebep olmuş sonrasında) asfaltlanmıştır. Köyün içme suyu köyde açılan sondaj kuyudan sağlanır. Köye elektrik 1978 yılında gelmiştir. Köyde 1942 de yapılmış bir cami vardır. Bu cami kerpiçten yapıldığı için zaman içinde yıpranmış 2005 yılında yeni bir cami inşa edilip ibadete açılmıştır. Ayrıca köyde 1932 de açılıp 1960 da yenilenen bir ilkokul vardır. Okulun 1996–1997 öğretim yılı öğrenci sayısı 92 dir.
       Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bunda en önemlisi ise hayvancılıktır. Ayrıca yer üstü kanalı ve yeraltı kuyuları ile sulu ziraat yapılır. Köyde genelde Buğday, Arpa, Kavun, Karpuz, Fasulye, Nohut, Şekerpancarı yetiştirilir. Kurak olan yerlerde de genellikle Bağday, Arpa ve Nohut yetiştirilir. Köylüler sulak alanları sulamak için Salma su veya yağmurlama
ile sulama yaparlar

     Köyde hayvancılığa büyük önem verilir, her ailenin evinde 100 den aşağı koyun sürüsü yoktur. Koyun sayısı az olan köylüler büyük sürü sahibi ağalara koyun sürüsünü katar ve büyük sürüler oluşturlur.Bu sürüyü oluşturanlara gatımcı denir. Koyun sağımı, koyunların başları bir araya getirilerek çapraz şekilde bağlanarak hep birlikte sağılır. Bu sağım düzenine köyde koşan adı verilir.
        Köyde 1990 lar önce Hotamış Gölü var iken Köyün diğer bir geçim kaynağı da ıstakoz ve balık avcılığıydı.Ama 1990 dan sonra açılan yeni kanal ile göl kurutulmuş. Bu işle uğraşan köylüler Konya ya göç etmişlerdir. Halen Hotamış Gölünden kalma sular sazlık da vardır ama son iki yıldır Çumra şeker Fabrikasından gelen atıklarla sazlık da ve kanalda kalan canlılarda ölmüştür.
        Köyde yaşayan aileler genelde akraba ilişkilerine göre bir arada gruplar halinde yaşamaktadır ve köyde her aileynin soy ağacı ile ilgili takma bir isim vardır.
 
 
   
Site'ye Reklam vermek için Tıklayın !
   
TC Kimlik
Resmi Gazete
Vergi No
Telefon Rehberi
AB
MEB
Sağlık bakanlığı
Eğitime %100 Destek
BİMER
Haydi Kızlar Okula
 

Bu site en iyi Microsoft Internet Explorer 4.0 ve 5.0 ile izlenir
---------------------------------------
Bu siteyi izleyebilmek için 800x600 veya 1024x768 piksel ekran çözünürlüğü gerekmektedir.

Tüm hakları Saklıdır.© İbrahim Atabey

Mail atmak için Tıklayın !!