Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
MaratonTürkSIBERIAN MARATHON
OMSK - RUSSIA

7 AUGUST 1999


The text is in Turkish.

Omsk'ta 7 Ağustos 1999 Cumartesi günü yapılan 10.Uluslararası Sibirya Maratonunda koşan "Uluslararası Spor ve Barış Elçilerimiz" Yavuz Şap ve Osman Atakan Tekin, gösterdikleri performans ve sportmenlikle Sibirya halkının gönlünü fethetti.
ABD, Avustralya, Avusturya, Almanya,Güney Afrika, İspanya, İsveç,İtalya, Japonya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna ve Yeni Zelanda'dan katılan toplam 4 bin atletle birlikte koştukları Sibirya Maratonunu 8 saat 51 dakikada tamamlayan Şap ve Tekin, maratona Krasniy Put caddesinde sabah saat 04.00'te başladı. Sırasıyla Khimikov, Magistralnaya, Sibiryaka, Mira, Irtishkaya, ve Lenina caddelerinde Türk bayrağını dalgalandırarak ilk 3 saati karanlıkta koşan Şap ve Tekin, saat 12.51'de 10. Sibirya Maratonunu başarıyla tamamladılar.
Omsk'ta 42km 195 metrelik maraton parkurunu dolduran onbinlerce Sibirya'lı seyirciden büyük alkış ve takdir alan Şap ve Tekin'e Rus basın ve TV 'leri de çok yakın ilgi gösterip fotoğraf ve görüntülerini yayınladılar.
Maraton sonrası 15 bin seyircinin doldurduğu Krasnaya Zvezda stadında yapılan törende Omsk Bölge Valisi Leonid Polazhaev 'in kendilerine büyük bir seramik vazo hediye etmesi üzerine, Şap ve Tekin de Polazhaev ' e Villa Doluca şarabı ve büyük boy bir nazar boncuğu hediye edince seyirciler tarafından dakikalarca alkışlandılar.
Maraton Direktörü Konstantin Podbelski tarafından düzenlenen basın toplantısında "Sibirya'ya gelmekten korkmadınız mı ?" gibi soruları nezaketle cevaplayıp ,etkileyici bir konuşma yapan Şap ve Tekin , Türk basınında yer alan Sibirya Maratonuyla ilgili haberleri gösterip ,Türk gazetelerinin de tanıtımını yaptılar.
Sibirya'da , Türkiye'nin onbinlerce dolara yaptıramayacağı tanıtımı 1907 Fenerbahçe Derneği'nin desteğiyle bedava ve fevkalade yapan Şap ve Tekin , 5 Ağustos 2000 'de yapılacak 11. Sibirya Maratonuna da davet edildiler.
Sibirya Maratonuna katılan Kazakistan Atletizm Federasyonu Başkanı tarafından , 14 Ağustos 1999 'daki Astana Maratonuna davet edilen Şap ve Tekin , yoğun programları sebebiyle bu daveti kabul edemediler.
25 Temmuz 1999 'da Japonya Dragon Boat Şampiyonasında yarışarak bir ilk 'e imza atan Şap ve Tekin , şimdi de Sibirya'da maraton koşan ilk Türk sporcuları olarak yeni bir sayfaya imza attılar. Bilindiği gibi Sibirya, komünizm döneminde insanların çalışma kamplarına sürgüne gönderildikleri yer olarak ün yapmış ve batılılar tarafından dünyada gidilecek en son yer olarak tanımlanmıştı.

Maraton koştukları 18. ülke olarak 5 Ağustos'ta AJT havayolları uçağıyla İstanbul'dan Rusya'ya giden Şap ve Tekin, 6 Ağustos 00.50'de Moskova 'dan bindikleri Aeroflot uçağıyla 2 saat 45 dakikalık uçuş sonrası sabah 07.35'de Omsk 'a ulaştılar. Dönüşlerinde Omsk'ta 8 Ağustos Pazar günü 14.55'te bindikleri filmlere konu olan ünlü Trans-Sibirya treniyle Batı Sibirya ve Urallar üzerinden 43 saat süren bir yolculuk sonrası 10 Ağustos sabahı 05.50'de Moskova'ya vardılar (Moskova - Omsk arasında 4 saatlik zaman farkı var) ve aynı gün Vnukova havayolları uçağıyla 13.00'te İstanbul'a döndüler.

Omsk websitesinde Şap ve Tekin'i görmek için SIM'e tıklayın Click SIM to see Sap&Tekin at the Omsk website

MaratonTürk / MaratonTurk
Şap ve Tekin, "Spor ve Barış Elçileri" / Sap & Tekin, "Sport & Peace Ambassadors"
Maraton-Market / Marathon-Market
Ünlü Türk Maratoncuları / Famous Turkish Marathoners
Fenerbahçe Kongre Üyesi Atletler / Congress Member Athletes of Fenerbahce Sports Club
Nostalji / Nostalgia
visitors since, 25/Kasım-November/2002, 'den beri ziyaretci sayısı.