Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
MaratonTürk


Elk.Müh. Osman Atakan Tekin
MaratonTürk Webmaster
Dünya Maraton Birliği (AIMS) Basın ve Halkla Ilişkiler Türkiye KoordinatörüAVRASYA MARATONU NIHAYET YAPILIYOR ...
( EURASIA MARATHON TO BE HELD FINALLY ...)

   Nihayet ...
    %20 , %80'e galip geldi.
   Aşağıdaki 2 Ekim tarihli yazımda belirttiğim " Duyduklarıma inanamadım !... Uluslararası Avrasya Maratonu'nun bu yıl yapılması %80 ihtimalle mümkün olmayacak..." ifadesindeki %80 olumsuz ihtimal %20'lik olumluya yenilince sevindik.
   Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan İnanlı'dan bugün aldığım bilgilere göre 23. Istanbul Avrasya Maratonu 11 Kasım tarihinde Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenecekmiş ve şu anda yeni bir organizasyon komitesi oluşturuluyormuş. Konuyla ilgili deklarasyon daha sonra yapılacakmış.
   Önceki yıllarda organizasyonu düzenleyen ve Avrasya Maratonu'nun gelişmesine çok büyük katkıları olan İstanbul Belediyesi bu yılki organizasyonda yokmuş.
   Şahsen isterdim ki İstanbul Belediyesi de bu işin içinde olsun. Belediye'nin Dolmabahçe Küçük Çiftlik'teki harika tesisleri ve tesislerde görev yapan çok değerli ekibi bu yıl da organizasyona hizmet versin. Ama şimdilik bilmiyorum, belki bu ekipten ve tesislerden de yararlanılacaktır.
Neyse artık fazla söze ve yoruma gerek kalmadı. Hep birlikte 11 Kasım için çalışalım ve bu işi başarıyla tamamlayalım.

Perşembe, 18 Ekim 2001   Üsküdar-Istanbul


AVRASYA MARATONU’NU ÖLDÜRMEYE KİMSENİN HAKKI YOK !...
( NOBODY HAS RIGHT TO KILL EURASIA MARATHON !...)

   Duyduklarıma inanamadım !...
   "Uluslararası Avrasya Maratonu'nun bu yıl yapılması %80 ihtimalle mümkün olmayacak..."
   Şaşırdım,üzüldüm,kızdım,içimden küfrettim !...
   Ne demek, Türkiye'nin gururu olan Uluslararası Avrasya Maratonu bu yıl yapılmayacak ?
   Deli mi bunlar ?
   Nasıl böyle bir şey düşünebilirler ?

   Avrasya Maratonu'nun 1979'da kuruluşunda Organizasyon Komitesi'nde görevli idim. O günden bu günlere nasıl gelindiğini en iyi bilenlerden biri olduğumu sanıyorum. Bu maratonun uluslararası nitelik kazanabilmesi için diğer arkadaşlarımızla birlikte EAA'da , IAAF'de , AIMS'de nasıl mücadele verdiğimizi allah biliyor.
   22 yıl bir şekilde emek verdiğim bu maratonun Türkiye'ye neler kazandırdığını çok iyi biliyorum. Şu anda dünyadaki itibarını, Türkiye'ye kazandırdığı imajı kimse inkar edemez.
   Son yıllarda 42km 195m lik maraton mesafesine katılım her ne kadar 500'ler civarında kalsa da, genel katılımın 30-50 binlerle ifade edilir düzeye gelmesi kolay mı oldu zannediliyor.

   Bu yıl maratonun iptaline sebep olacağı ifade edilen gerekçeleri size söyleyeyim de gülün biraz...
   1- Türkiye'deki ekonomik kriz , 2- Spor Bakanlığı ile Istanbul Belediyesi arasındaki ihtilaf.
   Aklım almıyor. Bu sebepler Avrasya'nın iptalini nasıl gerektirir ? Ilgili kişiler ya bu işi yapmak istemiyorlar. Ya da bu işlerden hiç anlamıyorlar.
   Bu kadar basit sebeplerle koca çınarı nasıl yıkarsınız ?
   Türkiye'de ekonomik kriz hepimizi vurdu. Tamam, ama bu organizasyon yapılmadığı taktirde dünya maraton camiasında telafisi uzun yılları gerektirecek bir başka krize girileceğini düşünemiyormu bu insanlar ?

   20 bin dolarlık ödülleri vermeyin kardeşim !... Önceki yıllarda verilen bu müthiş ödüllerin dağıtımı hacıağalıktan başka birşey değildi ki zaten. Kenyalıları , Romenleri ve bu ülke atletlerinin menajerlerini zengin etmekten başka ne işe yaradı ?
   Ödülleri en aza indirin. Yabancı atletler için uçak bileti göndermeyin. Atletlere katılım parası vermeyin. Menajerleri davet etmeyin. Rezervasyonları lüks oteller yerine Üsküdar Burhan Felek Atletizm tesislerinde yapın. Maraton öncesi "Pasta party" (makarna gecesi) ve maraton sonrası "Post race party" (yarış sonrası yemek ve ödül töreni) yapmayın. Daha ne diyeyim be kardeşim ? Bu tedbirleri uygularsanız sizi kimse ayıplamaz, anlayışla karşılar. Ama bu gibi tedbirleri almak yerine kolaya kaçıp maraton iptaline giderseniz, vebali boynunuza olur ve altında ezilirsiniz.

   Olimpiyatlar peşinde koşan TMOK neredesin ? Haydi bakalım koyun ağırlığınızı, verin desteğinizi. Olimpiyatlar uzun bir hikaye, siz önce bu işin halline yardımcı olun. Unutmayın tanıtım jeneriklerinizde Boğaz Köprüsü üzerinde koşan Avrasya Maratonu atletlerini gösteriyorsunuz !...

   Söylenenler doğru ise organizasyonu Istanbul Belediyesi'nden almak isteyen Spor Bakanlığı çok ayıp ediyor !...
   Neyi paylaşamıyorsunuz beyler ?
   Spora politika mı bulaştırmak istiyorsunuz ? Öyle ise yazıklar olsun.
   Türkiye'nin gururu olan bu organizasyonu yaşatmak için Istanbul Belediyesi ile birlikte olsanız ne kaybedersiniz ? Kim olursa olsun,başarılı olan herkesi takdir edebilmek bir erdemdir.
   Size küçük bir sorum var. Dünyanın en büyük maraton organizasyonu olan ve 35 bin kişinin 42km 195m koştuğu New York Maratonu'nu kim düzenliyor dersiniz? New York Belediyesi mi, Amerika Atletizm Federasyonu mu, Amerika Spor Bakanlığı mı ?
   Peki yukarıdakilerin arasına bir de NYRRC'yi ilave etsem, yani New York Road Runners Club'ı, sizce bir anlam ifade eder mi? Nereden çıktı bu demeyin, işte dünyanın bir numaralı organizasyonunu bu NYRRC (New York Yol Koşucuları Kulübü) düzenliyor...
   Londra, Berlin, Osaka ve nicelerinin de hep benzer kulüpler tarafından düzenlendiğini bilmenizi isterim.

   1985-90 yıllarında Istanbul Mavi Haliç Maratonu'nun direktörü ben idim. O dönemde de buna benzer müdahaleler olmuş ve Ankara, organizasyonumuza el koymak istemişti. Maratonu düzenleyen Eyüp Belediyesi'nde bir telaş. Şimdi ne yapacağız soruları. Konu bana iletilince nasıl davrandım dersiniz? O dönemin Belediye Başkanı Eyüp Uçak'a "Bak başkan, bu işin başına beni sen getirdin. Bana destek verdin. Tohumu ektik, yeşerttik ve bu günlere getirdik. Emeğimizin karşılığı bu mu olacaktı? Ankara'yı işin içine sokmak istiyorsan bana müsaade. Yok kalmamı istiyorsan, o zaman bana karışma !..."
   Ve ben, bize hiçbir katkısı olmayan Ankara'yı işin içine sokmadım.
   Sonra ne mi oldu ? 1987 yılının spor adamı Eyüp Uçak !...

   2 Ekim 2001 itibariyle sadece MaratonTürk aracılığıyla yabancı ülkelerden onlarca kişi Avrasya için kayıt yaptırma aşamasında bulunuyor. Bugün beni New York'tan Cem Hacioglu, Moskova'dan Monica Stein-Olson, Istanbul'dan Estelle Chandler, Mike Friedl ve Elizabeth Herzele aradı. Hepsinde bir şaşkınlık ve üzüntü hakim. Neden diyorlar, neden yapılmayacak Avrasya Maratonu?
   Gelin anlatın bakalım, anlatabilirseniz...
   Organizasyon Komitesine ise şu anda kimbilir kaç kişi kayıt yaptırmış durumda ?

   Beyler, burada Türkiye'nin itibarı söz konusu. Sizce bundan önemli daha ne olabilir ?
   Haydi şimdi hepimiz elele verip, birlikte bu işin altından başarıyla kalkalım.
   Ekonomik kriz bahane değil, kısır bir çekişme ise hiç değil.

Salı, 2 Ekim 2001   Üsküdar-Istanbul


DÜNYADAN MESAJLAR VAR ...
( THERE ARE MESSAGES FROM AROUND THE WORLD ... )

Sayın Osman Atakan Tekin,

Avrasya Maratonu'nun iptalini önlemek için bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Büyük bir ihtimalle siz duayenler bu iş için uğraşıyorsunuzdur. Ama ben de bazı şeyler düşünüyorum. Ilk olarak bu işin aslını ögrenebilirim. Ekonomik kriz ve sürtüşmeden bahsediyorsunuz. Maratonu böyle bir sorun nasıl etkiler. Maratonu düzenlemek için yaklaşık ne kadar paraya ihtiyaç var? Bu iş için bir sponsor bulunamaz mı? Ya da halkımızdan imza toplasak bir çözüme ulaşamazmıyız. Bu mükemmel organizasyonu öldürmemek için bir şeyler yapmak zorundayız.
Görüşmek dileğiyle.

Meriç Tafolar
9 Ekim 2001 , Istanbul


I pray you come to a solution for this crisis. This wonderful event cannot be cancelled. Although this year, sadly I am not able to participate, I hope to join in this great event in the future...please keep it going !
Best Wishes,

Suzan Hemstock
October 7th, 2001 Hillsborough, New Jersey USA


Merhaba sevgili Atakan agabey.

Daha önce senden Avrasya Maratonu için Antrenman Programi istemistim. Sen de gönderdin ve sana bir tesekkür borcum vardi ve nihayet o borcumu da bu e-maille ödeyeyim.

Abim, Avrasya Maratonu'nun iptali sözkonusu beni gerçekten çok üzdü... Tam bir yildir buna hazirlaniyordum... Ve en önemlisi bu benim ilk maratonum olacakti... Ne yapmak istiyorlar anlayamiyorum... Bu tür organizasyonlari daha fazla düzenleyip Türk sporcularin basarili olmasina katkida bulunacaklari yerde bunlar tam tersini yapiyorlar... Ondan sonra Türkiye'de atletizm tutulmuyor diye laflar yapiyorlar...

Bütün yatirimlari futbola yapmıslar yat kalk futbol... Kaç tane atletin elinden tutuluyor! Örnegin ben harçliklarimi biriktirip ayakkabi aliyorum... Antrenman için yol parasini harçliklarimdan karsıliyorum... Bursa'da bir tane kulüp yok dogru düzgün... Sporcularin elinden tutan yok..... Her neyse abi aklima geldikçe moralim bozuluyor...

Abi, Avrasya Maratonu'nun iptal edilmemesi konusunda herhangi bir çalisma baslatirsaniz bir sporcu olarak elimden geleni yapmaya hazirim.. Bu konuyu Bursa'da maraton kosan bir kaç veteran atlet var onlara da iletecegim...
Sağlıcakla kal sevgili abim.
Saygı ve sevgilerimle.

H. Bünyamin Durmuş
4 Ekim 2001 , Bursa


To whom it may concern :

My family and I, representing three generations of runners from Canada, and my friends from India and Australia - all of whom are intending to come to Istanbul to take part in the marathon, 15 k and public walk on October 28 - are deeply concerned about the recent announcement regarding the possible cancellation of the Eurasian marathon. What a shame that after training hard for over a year, planning complicated travel arrangements, encouraging others to join, that now, at this stage - less than 4 weeks before the marathon - we are told that it may not happen!

And for what reason? We are told that the Turkish economy is in crisis. How will the economy improve if the race is cancelled and runners from around the world do not come to Turkey to spend their foreign exchange on hotels, meals, sight seeing and local transport. It seems to me that the reverse is more likely. My family, friends and I are not expecting an expensive elaborately organized race that will draw on Turkey's limited resources during these difficult times. We just want a clear road, water stations every 5-10k and to have a good time in your beautiful city.
Yours sincerely,

Richard Gosse Jr.
4 October 2001 , Vancouver / Canada


Sayin yetkililer,

Aldigimiz bir habere gore bu seneki AVRASYA MARATONU ertelenebilirmis.! Lütfen basin organlarina bunun dogru olmadigini bildirin. Ben Turkiye'de yasayan Alman uyruklu bir insanim ve bu yarisma icin yine bir Alman arkadasimle tam bir yildir hazirlaniyoruz. Ayrica yine bu yarisma icin Almanya'dan 2 tane daha Alman arkadasim gelecekler. Bu yarisma benim icin cok önemli ve özeldir cünki o gün 50 yasima basiyorum ve bu özel günü kosarak kutlamak istiyorum.
Bizleri anlayisla karsilayacaginizi ve böyle international bir yarismanin iptal edilmeyecegini ümit ederiz.
Alman sporseverler adina saygilar sunarim.

Michael Thomas FRIEDL
4 Ekim 2001 , Istanbul


Atakan Agabey,

MaratonTürk'teki yazini okudum. Agzina saglik. Dün seninle konustuktan sonra ben de Hincal Uluc, Yavuz Donat, Fatih Altayli ve Güneri Civaoglu'na birer email gonderip durumdan haberdar ettim ve yardim istedim. Ayrica TGRT'deki spiker arkadastan da haber mudurunu haberdar etmesini ve konuya egilmesini rica ettim. Umarim onlarin biri koselerinde bu konuya yer verip bir kamuoyu olusumuna yardimci olurlar.

Ben her halükarda bu Persembe geliyorum Turkiye'ye -- iki cift ayakkabim da cantamda. Umarim Avrasya'yi kosarken giymek nasip olur bir ciftini. Yazi icin tekrar ellerine saglik. Ben gelince seni tekrar arar en son durumu ogrenirim.

Cok saygi ve sevgiler sayin agabey. Saglicakla kal.

Cem Hacioglu
3 Ekim 2001 , New York / ABD


Sevgili Tekin bey;

Birkac gundur uzak kaldigim sehre (Udaipur/Hindistan) dondüm ve MaratonTürk'deki kotü mesaji aldim. Ayni zamanda benimle birlikte kosacak Kanada'li ve Hint'li arkadaslarim ise en az benim kadar üzüldü. Eminim su anda Vancouver'de bulunan ve 24 Ekim'de Istanbul'da bulunacak yasli (75 yasinda) babasi, esi ve kizlari da cok üzülecekler. Ayrica bu yaris ve Istanbul icin onlari heyecanlandiran Halil-Nurten Tasdemir cifti de oyle..

10 gün once Perth'de 6 gün kaldim ve harika kosular yaptik dostlarimla. Orada, yediden yetmise herkesin spor yaptigini izlerken "bir gün Türkiye'nin de o düzeylere ulasip ulasamayacagini" irdelerken, bugün "bir maraton yarisini BILE düzenleyemeyen" ülkenin vatandasi olarak gercekten üzülüyorum, kahroluyorum.

Dünyanin her yerine gidecek ekonomik gücü olan bu insanlar(dostlarim) neden simdi Istanbul'a gelsinler(yaris sonrasi 9 günlük bir Ege turu planlamistik)? Umarim, bu sacma nedenler ortadan kalkar ve sizinle 28 Ekim'de buradan gelecek dostlarimla bulusma firsati buluruz. Yapabilecegim birseyler var ise lütfen iletin. Kolay gelsin..

M Yasar Daglioglu
3 Ekim 2001 , Udaipur / Hindistan (India)


Do you mean that it may be cancelled ?

Monica Stein-Olson
2 October 2001 , Moscow / Russia


Dear Sirs,
I received your bad news but why is Marthon in Istanbul in danger ?
Pls. inform me a.s.a.p. because if you cancel the this event I have find another one.
Thanks

Mike Friedl
2 October 2001 , Istanbul


Please can you give me further informations, I couldn´t find anything else in internet. I would like to participate in the marathon on 28th of October and so I´m really interested to know, if there is danger that it couldn´t take place.
Thanks

Elisabeth Herzele
2 October 2001 , Istanbul


Hello!
I would like to learn about the latest news.

Estelle Chandler
2 October 2001 , IstanbulMaratonTürk / MaratonTurk
Haberler / News
Dünya Maraton Klasmanı (erkekler ve bayanlar) / World Marathon Ranking (men & women)
Uluslararası Maraton Takvimi / International Marathon Calendar
Şap ve Tekin , "Spor ve Barış Elçileri" / Sap & Tekin , "Sport & Peace Ambassadors"
Marathon-Market
Ünlü Türk Maratoncuları / Famous Turkish Marathoners
Fenerbahçe Kongre Üyesi Atletler / Congress Member Athletes of Fenerbahce Sports Club
Nostalji / Nostalgia
visitors since, 4/10/2001, 'den beri ziyaretçi sayısı.