Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Dlaskův statek


Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova je typická ukázka lidové roubené architektury středního Pojizeří z přelomu 18. a 19. stol. Statek je postaven na břehu Jizery. Je zde umístěna expozice vesnického obydlí a zemědělského a řemeslného nářadí.
Kopicův statek 


Původně Jirošova rychta, leží na Hruboskalské plošině 1 km jižně od Valdštejna. Roubená usedlost s patrovým domem a pavlačí z 19. stol. Statek leží v malebném místě, které bylo inspirací pro mnoho umělců. Místo Kopicova statku si nejednou vybrali i filmaři pro natáčení romantických pohádek. V údolí pod statkem najdete reliéfy zobrazující výjevy z českých dějin vytesané do pískovcových stěn majitelem statku Václavem Kopicem v polovině našeho století. Je zde i unikátní hluboká studna vytesaná celá ve skále.
Obrácené zvony 


V Rovensku pod Troskami se nachází dřevěná zvonice z roku 1630. Jsou na ní umístěny tři tzv. rebelantské zvony, obrácené srdcem vzhůru. Pochází ze 17. století. Do pohybu se uvádějí šlapáním. Na zvonici pravidelně dochází v určité hodiny dobrovolníci, kteří na zvony tradičním způsobem zvoní.

Boučkův statek 


Roubená patrová budova se sedlovou střechou a vysokou členitou lomenicí na zděné části s letopočtem 1813. V objektu jsou zachovány původní klasicistní prvky, např. dveře a okna, které inspirovaly řemeslníky z celého okolí. Je zde také umístěna stálá expozice o historii Maloskalska a galerie výtvarných děl. V přízemí se nachází stylová "Boučkova hospoda". Celý areál doplňuje výměnek a stodola.


Ubytování v Českém ráji 2009