Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Ana Sayfa Belgariad Karakterleri Belgariad Krallık Ve Halklar Tanrılar ve Dinleri Galeri Ve Haritalar Askerler Ve Savaşlar Elenium Ve Tamuli Ansiklopedisi Linkler E-Mail Webmaster

Sıkca Cevaplanan Sorular

Aslında bunun için size sorulan saçma sorulara saçma cevaplar köşesi demeliydim. Özellikle entel lavuklara karşı bu cevaplar mükemmel tesir ediyor.
Bu cevapları verin onları oturtun. Türkçem pek iyi değildir o yüzden kusura bakmayın. :)Fantastik kurgu dediğin şey hayal ürünü sadece.. gerçek dışı
Peki insanlar Fantastik Kurgudan ne kazanabilirler?
Fk Dünyaları bizimkilerden tamamiyle farklı olmak zorunda değil mi? Bambaşka dünyalarda da güneşin sarı veya ayın bir tane ve beyaz olması garip değil mi?
FK alegorik midir?
FK kitapları hep birbirine benziyor.
Fantastik kurgu ve Bilim kurgu arasındaki fark nedir?
Ejdarhalar gerçekten var mıdır?
Bu kitapların sana ne vereceğini sanıyorsun?
Ne tatlı çocuksun benimle çıkar mısın?Fantastik Kurgu dediğin şey hayal ürünü sadece.. gerçek dışı..

Evet! Ne kadar da zekisin? Tebrik ederim. Nasıl anladın? Tabi ki bulunduğun dünyada olmayacak şeyler oluyor Fantastik Dünyalarda. Adından belli Fantastik. Ama insanların okudukları bütün kitaplart, romanlar hep bu dünyada olacak veya olmuş konuları anlatmıyor ki... Fantastik Kurgu'nun diğer edebiyat türlerinden tek farkı, konularının olma ihtimalinin bu dünyada sıfır olması, diğerlerininki ise sıfıra yakın.


Fk Dünyaları bizimkilerden tamamiyle farklı olmak zorunda değil mi? Bambaşka dünyalarda da güneşin sarı veya ayın bir tane ve beyaz olması garip değil mi?

Kardeş, o dğnyayı yaratan yazar, o dünyanın güneşini ve aylarını - belki de sırf kolaylık olsun diye - bizimkiyle tamamiyle aynı yaratmış olabilir. Biz buna karışamayız ki , adamın kendi dünyası. Buy dünyalarda ordu rütbelri gibi ayrıntılar bilebizim dünyadakiyle aynı olabiliyore. Sanırım, FK yazarları ister istemez Nietchze'nin de desteklediği zamanın daireselliğine inanıyorlar. Yani aynı durum ve boyutta. aynı olay meydana geldiğinde sonucu aynı olur. Tamamiyle aynı dünylara olmadığı için bazı farklar oluyor tabi. Mesela Elenium ve Tamuli bizim orta çağ avrupasını andırıyor, ama odünyalarda tanrıların olmaması söz konusu bile değil. Kitapta tanrılara inanmayan bi adama kıçınızla gülüyorsunuz. Çünkü yazarın yarattığpı dünyada tanrılar var.


FK alegorik midir?

Bütün kitaplar alegoriktir zaten. (tarih kitapları hariç, onların ihtiyacı yoktur). Bununla beraber FK yazarlarıu kitaplarını alegorik amaçla yazmadıklarını belirtirler. J.R.R. Tolkien , bırakın alegoriyi, kendisinin "Kaçış Edebiyatı" yaptığını iddia etmektedir. Kaçış Edebiyatı kavramını ateşle eleştirenlere de şunu söylemiştir:"Kaçış ihtimali en çok kimi heyecanlandırır? Tabi ki gardiyanları" Tolkien'nin bu sözlerine rağmen, bazıinsanlar, Orta Dünya'da, Souron'un ordularını İhtilaf, Yüzük Kardeşliği Orduları'nı da İttifak devletlerine benzetmişlerdir. Onlar bu alegori ispatlama yaklaşımını zamanın dairesel döngüsünden bahsettiğim yukarıdaki paragraflarından birinde tekrar düşünmeli.


FK kitapları hep birbirine benziyor

Bütün aşk,polisiye,macera kitapları ve diğer bilmem ne tür kitapları birbirine ne kadar benziyorsa o kadar birbirine benziyor. FK'da diğer edebiyat türleri gibi belirli şablonlardadır tabiki. Bir taş (Belgariad,Elenium), yüzük (Yüzüklerin Efendisi),kılıç,mızrak (Shannara'nın Kılıcı) vb. bulunur. Kahramanlar bunu bulmaya veya korumaya çalışırlar. Bu nesne dünyanın kaderiyle doğrudan bağlantılıdır. Dünyanın en önemli olayları kahramanlarımızın başından geçer.

Kitabın sonunda tabiki hep iyiler kazanır. ASlında başı ve sonu bellidir ama asıl zevk bu ikisinin arasında olur.


FK ve BK fark nedir?

Pek fark yoktur.FK geçmişin alternatifidir dersek, gerleceğin alternatifi olamayacğı için, BK geleceğin tahmini diyebiliriz. Bir bilimkurgu klasiği StarWars ,FK'nın incili Yüzüklerin Efendisi'nin bir kopyasıdır sanki. Bunuda şu baştaki "pek fark yoktur" cümlesiyle uyuşmak için söyledim. Zatren StarWars'ın yazarı Terry Brooks Orta Dünya'da geçen Shannara'nın Kılıcı'nı da yazmıştır.


Ejdarhalar gerçekten var mıdır?

Bu gezegende yoktur


Ne tatlı çocuksun, Benimle çıkar mısın?

Hayır