Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


eczaneesra@hotmail.com
Son Güncelleme
Nisan 24, 2002

HAFTANIN KONUSU

Doktor Mehmet Öz İletişim Bilgileri

Dünyanin en ünlü kalp cerrahlarindan Doktor Mehmet Öz, saglikli ve uzun yasamin sirlarini anlatti... Mehmet Öz... Türkiye artik onu çok yakindan taniyor... Yüzlerce basarili kalp ameliyatinin yani sira son olarak "yapay kalp mucizesi"ne de imza atti... Geçen gün Dr. Öz'ün de içinde bulundugu ekip, Amerika'da 59 yasinda bir hastaya yapay kalp nakletti. Iste Doktor Öz'ün hastalarina tavsiye ettigi ilkeler:

Sigara içeni ameliyat etmem. Sigarayi birakmayan hastayi kesinlikle tedavi etmem. Sigaranin belki de en büyük düsmanlarindan biriyim. Çünkü insani öldüren bir sey. Hasta kendini öldürmeye karar verdiyse ben ne diye onun için ugrasayim ki, sifa bekleyen onca hasta var, enerjimi onlara harcarim.

Sevgisiz insanin kalp riski yüksek. Insanlara severek kizarim. Herkesin de böyle yapmasini tavsiye ederim. Çünkü sevgisiz, kötülük düsünen, beddua ve küfür eden insanin kalp krizi riski ve ölüm orani çok daha yüksek.

Dua etmek insani iyilestirir. Ben inançli biriyim. Her ameliyatimda mutlaka dua ederim... Bence duanin, meditasyon gibi, sifa gibi, iyilestirici özelligi var... Ameliyat sonrasi hastalarima da mutlaka dua ettiriyorum. Bunun sagliklarina çabuk kavusmalarinda müthis bir etkisi var.

Dogu tibbi çok gerekli. Ben de " klasik " tip adamiyim ama alternatif yani tamamlayici tip yöntemlerini reddetmiyorum. Akupunktura yüzde 100 inaniyorum... Çinliler bu minnacik ignelerin sirrini çözmüs. Ama bu tür tamamlayici tedavilerde insanin istemesi çok önemli. Dogu tibbinda özgür irade ön planda.

Hipnoz etmeden ameliyat etmem. Ben ve ekibim ameliyatlarim öncesinde hipnoz kullaniyoruz... Çünkü hasta heyecanlanip kalp krizi geçirebiliyor. Sakinlestirici verdigimde de sorunu geçici olarak çözmüs gibi oluyorum ama kökenine inmedigim için problem devam ediyor... O nedenle hipnoz yapip sorunun kaynagina iniyorum. Hasta daha çabuk sagligina kavusuyor.

Her gün aspirin içmeli. Hayatimda pek ilaç kullanmadim. Zorda kalmadikça kimseye de tavsiye etmem. Ama herkese her gün mutlaka bir aspirin içmesini salik veriyorum. Ben de içiyorum. Aspirinin kani sulandirdigini biliyorduk ama simdi yeni faydalarini da ögreniyoruz. Örnegin, vücuttaki birçok doku tahrisini önledigini yeni ögrendik. Aspirin ömrü uzatiyor.

Saglikli beslenme dikkat edilecek önemli konular:

Çay yerine ihlamur içilmeli. Günde en fazla iki çay ya da kahve içebilirsiniz. Fazlasi zararli. Ancak ihlamur kesinlikle zararli degil, dilediginiz kadar için...

Sarimsak müthis bir bitki. Vücudu koruyan hücreleri destekliyor, tansiyonu düsürüyor. Sarimsaktan çikan maddeyi yüksek tansiyonlu kisiye kullandigimizda, tansiyonu hemen düsüyor. Her gün birkaç dis sarimsak yenmeli...

Baska bir mucize sebze de aysekadin fasulye. Türkiye'de bol üretilen bu sebze bence her ögün, özellikle de çig olarak mutlaka sofrada bulunmali. Vücuda müthis yararli bir bitki...

Semizotu da içindeki Omega 3 nedeniyle son derece faydali. Çig yenirse, daha da yararli. Biz her gün ailecek öbek öbek çig semizotu yiyoruz.

Et yiyecekseniz, yaninda mutlaka çig domates de olmali. Çünkü domatesin içindeki Lcyopin adli antioksidan, etteki zararli Omega 6'lari yararli hale dönüstürüyor.

Kayisi çok yararli ancak 1 günde 1 avuçtan fazla yenmemesi gerekiyor. Karpuz ve kavunda ise ince bir dilim tercih edilmeli. Üzüm ve muz, çok yüksek dozda seker içerdigi için daha az tüketilmeli. - Her sabah aç karnina içilen bir bardak ilik suyun ardindan bir avuç ceviz çok iyi gelir. Ben her sabah aliyorum.

Artik sütün de '"Saglikli olani" çok zor bulunuyor... Hayvanlara verilen hormon ve antibiyotikler süte karisiyor ve safligini yok ediyor. Çocuklara soya sütü içirilmeli... 35 yasin üzerindekilere sütün içindeki laktoz pek iyi gelmiyor. Laktozu alinmis süt yerine ise de bol bol su içilmeli.

Balik hariç, kirmizi etle beyaz et ayni.Çünkü hem danaya, hem de tavuga yüksek dozda hormon ve antibiyotik veriliyor. Et yenecekse, hepsi yenebilir. Fark etmez! -

Beyaz pirinç ve beyaz un son derece zararli. Çünkü her ikisi de yaninca sekere dönüsüyor. Yani ha avuç avuç toz seker yemissiniz ya da pilav ya da beyaz undan yapilan ekmek... Arada fark yok. Pilav ve ekmek için esmer un ya da esmer pirinci tercih edin. Lahana zayiflamak için çok ideal. Hazmi zor oldugu için tikar ve kalorisi çok düsük.

Sismanlik en az sigara kadar tehlikeli. Hatta sigaradan da çok... İdeal kilodan daha düsük kilolu olan insanlar uzun ömürlü oluyor...- Ideal rejimler 1 haftada 1 kilo verdiren rejimlerdir. Digerlerine aldanmamak lazim. Eger haftada 1 kilodan fazla kaybediliyorsa, vücuttan sadece su kaybediliyordur dikkat!..

YAZININ BAŞINA DÖN


Ana Sayfa HAFTANIN KONUSU