Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


eczaneesra@hotmail.com
Son Güncelleme
Ekim 22, 2001

HAFTANIN KONUSU

MENAPOZ
Hazırlayan:Dr. Serdar HEPGÜL
Menapoz Nedir?

Kadınlarımızın hayatındakı önemli dönemeçlerden biridir Menapoz.

Adetlerin kesilmesi ve doğurganlığın bitmesi anlatılır bu kelime ile. Gerçek kelime anlamı -son adet kanamasıdır. Ortalama 40 yaşlarında, kadınlarda yumurtalıklar, beyinden gelen uyarılara daha az cevap vermeye başlarlar.Bu donem kilimakterium dönemi olarak bilinir. Bu dönemdeki kadınlarda adetler arasındaki zaman uzamaya başlar, kanama miktarı azalır, gece terlemeleri ve sıcak basmalar başlar. Menapoz da dediğimiz adetten kesilmede işte bu dönemde ortaya çıkar.

Menapoza girme yaşı, ortalama 51 yaş civarıdır.

Yüz yılımız başlarında 50 yaşı dahi bulmayan ortalama kadın ömrünün, günümüzde 75 yaş civarında olması menapoz sonrası geçecek olan dönemin önemini arttırmaktadır.

Menapoz Sonrası Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Herşeyden önce şu bilinmelidir ki, menapoz sonrası, ortaya çıkan şikayet ve bulgular kadından kadına farklılık göstermektedir. Yaklaşık, her 3 kadından biri bu olayları hiç yaşamaz. Diğerlerinde ise yaşam kalitesini ciddi azaltabilecek şiddete ulaşabilir. Bütün bu olaylar, beyinin yolladığı hormonal uyarılara, yumurtalıkların karşılık olarak, yeterli yumurtalık hormonlarını üretememesinden kaynaklanır. Bu hormonlar Östrojen ve progesteron dur. Bu hormonlar, kadın ve erkeklerde böbrek üstü bezinde de az miktarlarda yapılır. Bu hormonların üremek dışında da çok önemli bazı fonksiyonları vardır. Hormonların aniden azalması bazı şikayetlerin ortaya çıkışına neden olur.

Menapoz Belirtileri Nelerdir?

Son adetten önce de yumurtalıkların, başta progesteron ve östrojen olmak üzere hormon üretimi yavaşlamıştır. Adetler düzensizleşir. Bütün bu olaylar sonunda bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu sıkıntılar:

Sıcak Basmaları, Yüz Kızarmaları
Çarpıntı
Gece Terlemeleri
Uyku Bozuklukları
Vajinal Kuruluk ve Ağrılı Cinsel İlişki

Ruhsal yönden ise de:

Ruhsal Gerginlik
Kolay Sinirlenmek
Uykusuzluk
Unutkanlık
Gerginlik
İçe Kapanma, Depresyon Hali
Cinsel İsteksizlik

Daha öncede belirttiğimiz gibi, her 3 kadından biri hiç etkilenmez iken diğerlerinde de farklı şiddetlerde sıkıntılar kendisini gösterir. Sosyal hayat, iş yaşamı ve aile yaşantısı da bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Östrojen eksikliği sonucu, vajina (kadın cinsel organı) nemliliğini yitirir, cinsel ilişki ağrılı olmaya başlar. Kadında cinsel isteksizlik görülebilir.

Menapoz Süresi ve Sonuçları

Menapoz belirtilerinin ne kadar süreceği, kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde kısa sürerken, bazı kişilerde de 10 yıl kadar sürebilmektedir. Ortalaması 3 - 5 yıl denebilir. Menapoza girmiş bir kadında, kemik yıkımı artar ve kemik kütlesinde azalma olur. Bu olay osteoporoz bölümümüzde inceleyebilirsiniz. Bunların dışında da sık sık alt üriner sistem enfeksiyonları da görülür. Menapoz sonrasında kadınların en önemli sorunlarının başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Östrojenin azalması ile bu oran hızla artar. Östrojen kandaki kollesterol seviyesini de düşük tutaraktan normalde kadınları bu hastalık gurubundan korursa da, menapoz döneminde bunu yapamaz. Çünkü yeterli miktarda bulunmaz. Bu tehlike gereğinde dışardan östrojen verilerek azaltılabilir. Eksilen hormonların, dışardan yerine konması tedavisine, tıpta, Hormon Replasman Tedavisi veya kısaca HRT denmektedir. HRT herkese uygulanamaz. Çok dikkat ve uzmanlık gerektiren bir tedavidir, vücut dengelerimizi birden bire değiştirebilir, bu neden ile mutlaka Kadın Doğum uzmanlarınca ciddi bir incelemeden sonra uygulanmalıdır. Yeterli bilgiye sahip olmak ve hekiminizin de yardımı ile menapoz sizler için bir sorun olmayacaktır.

YAZININ BAŞINA DÖN


Ana Sayfa HAFTANIN KONUSU