Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


eczaneesra@hotmail.com
Son Güncelleme
Ekim 15, 2001

HAFTANIN KONUSU

   Hamilelikte seks çiftten çifte değişmekle beraber genelde birinci üç ayda azalma, ikinci üç ayda artma, üçüncü üç aydada yine bir azalma söz konusudur. Hamileliğin ilk döneminde bir azalma olması süpriz değildir. Yorgunluk, bulantı, kusma, göğüslerde hassasiyet ve hormonsal değişimler cinselliği etkiler. İlk üç aylarını rahat geçiren kadınların cinsel istekleri tüm hamilelikte sıklıkla aynı kalır. Her zaman değil ama sıklıkla hamileliğin ikinci üç ayında, çiftler hamileliğe bedensel ve ruhsal olarak alışmış olduklarından cinsel ilgileri artar.

   Doğuma yakın ise ilk zamanlarda olduğundan daha da fazla bir şekilde istek azalır ve nedenleride çok açıktır. Birincisi, karın hacminin artışı hareket etmeyi zorlaştırır. İkincisi, ilerlemiş hamileliğin ağrı ve rahatsızlığı sıcak bir ilerlemeyi engeller. Üçüncüsü ise son dönemlerde bebek ve doğum dışında herhangi bir şeye yoğunlaşmak zordur. Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin niçin zorlaştığının anlaşılması, korku ve üzüntülerin azalmasına yardımcı olur. Bu da ilişkinin olmasının (yada olmamasının) daha kolay kabul edilebilir ve daha hoşlanılabilir hale gelmesini sağlar.

   Herşeyden önce, pek çok bedensel değişiklik istek ve cinsel zevkinizi olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Eğer olumsuz etmenleri bilirseniz ve onlarla birlikte yaşamayı öğrenirseniz cinsel hayatınıza karışmalarını en aza indirebilirsiniz.

   Bu olumsuz etkiler şunlardır:

   Bulantı ve kusma: Eğer bulantı ve kusmalarınız gece gündüz devam ediyorsa, yalnızca bunların geçmesini beklemelisiniz (sıklıkla ilk üç ayın sonunda kaybolur). Eğer sizi yalnızca belli saatlerde, genelde sabah, rahatsız ediyorsa gevşemeye çalışın ve yemek saatlerinizi ona göre ayarlayın. Kendinizi berbat hissediyorsanız ısrarla çekici görünmeye çalışmayın; çünkü sabah rahatsızlığınız duygusal gerginliğinizle artabilir. Kendinize bu konuda baskı yapmayın, yalnızca rahat olun, geçecektir.

   Yorgunluk: Bu da dördüncü aya kadar mutlaka geçecektir. Geçinceye kadar, kendinizi gece geç vakitlere kadar romantik olmaya zorlamak yerine; eğer uygunsanız eşinizle gündüz kendinizi daha dinç hissettiğinizde birlikte olun.

   Görüntünüzün değişmesi: Hamilelik ilerledikçe kadının görüntüsü ve karnının şişmesi çiftlerden birinin yada ikisininde iştahını kesebilir. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünün ve üstünde fazla durmayın.

   Üreme organlarının büyümesi: Hamilelikte hormosal değişikliklere bağlı olarak, kasık bölgesine doğru artmış kan akımı,bazı kadınlarda cinsel beklentiyi arttırabilir. Fakat aynı zamanda, özellikle hamileliğin son dönemlerinde, cinsel doyum sonrası dolgunluğun devam etmesine bağlı olarak, kadının bu işi tam olarak yapamadığını düşünmesine ve cinsellikten daha az zevk almasına neden olabilir. Erkekler içinde bu değişiklikler hazzın artmasına veya (eğer bu dolgunluk organını çok sıkıp sertleşmenin kaybolmasına sebep oluyorsa) azalmasına neden olabilir.

   Memelerde dolgunluk: Bazı çiftler hamilelik boyunca dolu ve gergin göğüslerden hoşlanabilir. Fakat bir kısmında hamileliğin erken döneminde memelerin ağrılı gerginliğine bağlı olarak ilişki acı verebilir. Kesinlikle duyduğunuz rahatsızlığı eşinizle konuşun.

   Vajina salgılarındaki değişiklikler: Bu salgıların miktarı artar ve kıvamı, kokusu, tadı değişir. Bu artmış yağlanma birleşmeyi daha hoş hale getirebilir. Tam tersi kadının vajinasının sürekli ıslak ve kaygan olması eşinin sertleşmesini engelleyebilir.

   Bebeğinize zarar vereceğinizden veya düşük yapmaktan korkmak: Normal bir hamilelikte cinsel birleşme bu etkilerin hiçbirine yol açmayacaktır. Bebek rahim ve amniyon sıvısı içerisinde rahat ve korumalı bir ortamdadır. Ayrıca rahim ağız kısmında oluşan sıvımsı bir tıkaç ile bebek dış ortamdan güvenle korunur.

   Orgazmın düşük yada erken doğuma yol açacağından korkmak: Orgazmdan sonra rahimde kasılmalar olmasına karşın, bu kasılmaların normal bir hamilelikte tehlikesi yoktur. Ancak riskli guruptaysanız size orgazm yasaklanabilir.

   Bebeğinizin “izliyor” veya “farkında” olmasından korkmak: Orgazm sonrasında rahimdeki kasılmaların sebep olduğu hafif sallantıdan bebeğinizin hoşlandığını düşünün. O, yaptığınızı ne görebilir nede neler olduğunun farkındadır. Bebeğiniz gerçektende bu olayı hafızasına alamaz. Bebeğinizin hareketleri (birleşme sırasında yavaşlama ve sonrasında tekmeleme, kıvranma ve orgazm sonrası kalp atışlarında hızlanma) yalnızca hormonlara ve rahim hareketlerine bağlı tepkilerdir.

   Karı koca arasındaki ilişkinin değişmesi: Çiftler artık yalnızca sevgili veya birbirine aşık karı koca değil, aynı zamanda anne baba oldukları düşüncesine alişmakta zorluk çekerler. Hatta hala pek çoğumuz böyle bir ilişkinin sonucunda yaşıyor olmamıza karşın kendi ana babamızında seviştiğini bilmekten kaçınırız. Öte yandan bazı çiftler ilişkilerindeki bu yeni boyutu keşfedip, bunuda yeni bir heyecan olarak yatak odalarına taşırlar.

   CİNSEL İLİŞKİNİN SINIRLANMASI GEREKEN ZAMAN

   Sevişmek bebek bekleyen çiftlere çok şey kazandırdığından keşke bütün çiftler bu avantajlardan yararlanabilselerdi. Gerçektende sizin için hem bedensel hem duygusal açıdan iyi yönleri vardır: sizi ve eşinizi birbirinize yakınlaştırır, kasık bölgenizdeki kasların doğum için  hazırlanmasına yardımcı olur ve rahatlatır.

   Ne yazık ki yüksek riskli hamileliklerde, bazı dönemler için yada dokuz ay boyunca bile sınırlandırma olabilir. Ne, nasıl güvenlidir ve ne zaman uygun olur, bunu kesinlikle öğrenin. Eğer hekiminiz sınırlandırmalar getiriyorsa nedenini sorun.

   Birleşme aşağıdaki durumlarda muhtemelen kısıtlanacaktır:

 • Herhangi bir anda beklenmeyen bir kanama olması
 • Daha önceki hamileliğin ilk üç ayında düşük yada düşük tehlikesi geçirmesi,şu anda da düşük tehlikesinin bulunması
 • Daha önce ki hamileliğin son 8-12 haftası içerisinde erken doğum, riskli erken doğum deneyiminin olması veya şu anda erken doğum belirtilerinin bulunması
 • Su kesesinin yırtılması
 • Plasenta Previa (anne ile bebek arasındaki bağlantıyı sağlayan dokunun normal yerleşimi yerine rahim üst kısmına yerleşmesi anlamına gelir) olması. Bu durumda ilişki ile plasenta zamanından önce yerinden ayrılıp, kanamaya yol açarak hem anne hemde bebek sağlığını tehdit edebilir.
 • Birden fazla bebek bekleme durumunda son üç ay ilişki yasaklanabilir.

   DAHA ÇOK ZEVK ALMAK

   Güzel ve sürekli evlilikler gibi güzel ve uzun süreli bir cinsel ilişkide bir günde oluşmaz. Sabır, deneyim, anlayış ve sevgiyle gelişirler. Ve bu oluşturduğunuz cinsel ilişkinin şekli hamileliğinizde bedensel ve duygusal değişikliklerden etkilenir.

   İşte size cinsel ilşkinizi güzel bir şekilde sürdürebilmeniz için bir kaç tavsiye:

 • İlişkiniz ister sık ister seyrek olsun öbür etmenlerden etkilenmesine izin vermeyin.
 • Ebeveyn olma duygusunun ilişkiniz üzerinde yaratabileceği gerginliği fark edin ve bu durumun her ikinizinde hissedebileceği cinsel isteğin yoğunluğunu değiştirebileceğini bilin. Her türlü sorunu açıkça konuşun, hiçbir zaman kulak ardı etmeyin.
 • Olumlu düşünün: Sevişmek aynı zamanda bedensel olarakta doğuma iyi bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Beklentileriniz konusunda gerçekçi olun. Bazı kadınlar orgazma ilk kez hamilelikte ulaşmalarına karşın, bir çalışma pek çok kadının hamilelikleri sırasında daha az orgazma ulaştığını saptamıştır.
 • Hamilelik sırasında yeni pozisyonları deneyin. Fakat yeni pozisyonların herbirini denerken kendinize zaman tanıyın. Önce hayal edin sonra uyguladığınızda daha kolay olduğunu göreceksiniz.

   Hamilelikte cinsel ilişkinizin niteliği ve niceliği eskisi gibi değilse bile, hamilelik sırasında bu değişiklikleri anlamak aranızdaki bağı güçlendirecektir.

YAZININ BAŞINA DÖN


Ana Sayfa HAFTANIN KONUSU