Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Informace o panských erbech na radnici Starého Města pražského

V soudní místnosti jest 16 erbů, především primátorských, o nichž jsem nalezl níže uvedené informace.

Erb Držitel erbu Funkce, významnost, stručné informace
Tři kapři spojení za ústa Pavel Kapr z Kaprštejna viz příloha - nová strana
Papoušek se zlatým prstenem v zobáku sedící na ratolesti Pavel Žipanský z Dražice viz příloha - nová strana
Pošikem dělený štít, v horní polovině lev se šafránovým květem, v dolní polovině pošikem červený pruh s dvěma hvězdami Václav Krocín z Drahobejle (z Drahobýle) viz příloha - nová strana
Uprostřed vodorovný žlutý pruh, dolní část: tři žluté pruhy s červeným pozadím, horní část: zlatá hvězda Jan Kirchmajer z Rejchvic viz příloha - nová strana
Zlatý jetel se třemi lístky na modrém poli Kropáč z Krymlova viz příloha - nová strana
Žlutočerná šachovnice Kosořský z Kosoře Významný pražský tiskař a překladatel, snad šlen městské rady.
Erb čtvrcený křížem, jenž je korunován zlatou korunou, 1. a 4. pole bílé (ve 4. poli černý had se zlatou korunou), 2. a 3. pole černé (ve 3. poli bílá holubice) Jan Táborský z Klokotské Hory Krasopisec, spisovatel, vyučený hudbě a krasopisu. V Praze si zřídil velmi slavnou iluminátorskou dílnu, od roku 1552 byl správcem orloje.
Pegas ve vertikálně děleném štítě (červená a modrá) Adam z Veleslavína Vydavatel, tiskař, mistr pražské univerzity, městské právo na Starém Městě přijal roku 1576 a byl i členem městské rady.
Dvě kohoutí hlavy proti sobě na červeném poli Pavel Kristián z Koldína Věhlasný právník a autor nejvýznamnějšího právního díla 16. století: ,,Práva městská království českého" - vychází z práva Starého Města
Pošikem dělený štít, v horní části stříbrná lilie na zlatém poli, v dolní části muž ve zbroji s pochodní na černém poli Melantrich z Aventýna Slavný tiskař a nakladatel pražský (snad i člen městské rady či primátor)
Štít vertikálni dělený: modrá a červená, přes obě pole polovice vlka (chrta) se zlatým obojkem Oldřich Prefát z Vlkanova Věhlasný matematik, cestovatel, spisovatel (a za zásluhy též člen rady města)
Podkova v modrém poli, uvnitř se zlatou hvězdou a) Sobišovský ze Šinovic

b) Paprocký z Hlahol a Paprocké vule

Oba rody připadají v úvahu, ale nenalezl jsem přímou souvislost se Starým Městem
Horizontálně půlený štít s jednorožcem a lilií (může zastupovat jinou květinu) z Paumberka Erb pánu z Paumberka sice neobsahuje přímo lilii (je nahrazeno jinou rostlinou), ale Matyáš Ornius z Paumberka byl doktorem svobodných umění, od roku 1544 radní staroměstský písař, od 1550 kancléř Starého Města pražského. Nikodém Chotibořský z Paumberka byl kancléřem i senátorem Starého Města.
První erb: orlici má ve znaku příliš mnoho rodu Není možno identifikovat s určitostí  
Čtvrcený erb - 1. a 4. pole černé s gryfem uvnitř, 2. a 3. pole modré s černou orlicí uvnitř Heraldický nonsens, modrá s černou nelze kombinovat - majitel erbu je neznámý Při vykreslování erbu došlo zjevně k několika chybám, majitel erbu je nám tedy neznámý
Vertikálně půlený erb, v jedné polovině černý kozel na zlatém poli, v druhé pošikem pruh s hvězdami na červeném poli Zřejmě osobní erb měšťana, který nebyl šlechticem Měšťanské erby nejsou přesně kodifikovány, majitel erbu nebyl zatím identifikován.

Pokud některý z heraldiků zná tři posledně jmenované erby, tedy jejich majitele, prosím neváhejte a napište mi - děkuji!

© Tomáš Tyl, 2000