Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

 

       

      WİNDOWS PÜFLERİ    

Windows Isletim sisteminde bazi küçük degisiklikler yaparak kullanimini kolaylastirabilirsiniz. Ama size anlatacaklarimi yapmadan önce önemli bilgi ve dosyalarinizi mutlaka yedekleyin.

 Peki nasil yedekleme yapacam diyorsaniz, baslat menüsünden çalistiri seçin ve aç kutusuna scanregw yazin ve tamam i tiklayin.Bu windows sistem kayitlarinin yedeklemesini saglar.

WİNDOWS U TEK TIKLAMA İLE KAPATMAK

 Bunu için masaüstünde yeni bir kisayol yaratin.Komut satirina,

 c:\Windows\rundll.exe user.exe,exitwindows yazin. Evet kisayolunuz hazir.Bu kisayola tikladiginiz an windows kapanacaktir.

 WİNDOWS U TEK TIKLAMA İLE YENİDEN BAŞLATMAK

Bunun için ayni sekilde kisayol olarak komut satirina,

 c:\Windows\rundll.exe user.exe,exitwindowsexec yazin.

 

 BAŞLAT MENÜSÜNDEKİ UNSURLARI DİLEDİĞİNİZ GİBİ SIRALAYIN

 Baslat menüsündeki herhangi bir ögeyi mouse nin sol tusuna basili tutarak istedigin yere koyarak kendinize göre bir sira yapabilirsiniz.

 

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU

 Evet Geri Dönüsüm Kutusunun adindan hoslanmiyorsaniz onun adini degistirmeye ne dersiniz?

 Bunun için baslat- çalistir dan regedit (kayit düzenliyicisi)ini çalistirin ve,

 HKEY _CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00A - A002F954E }

 anahtarina girip bir kere tiklayin. Sag panelde varsayilan satirinin karsisinda Geri dönüsüm kutusunun yazili oldugunu göreceksiniz.Varsayilan a çift tiklayin ve oraya istediginiz yeni adi yazin ve tamam i tiklayin.Kayit düzenleyicisini kapayip windows u yeniden açtiginizda geri dönüsüm kutusu yeni ismiyle karsinizda.

 ÇALIŞTIR KUTUSUNUN MARİFETLERİ

 Çalistir kutusu pek bir ise yaramiyor gözükse de birçok islevi vardir. Mesela baslat menüsündeki çalistir kutusunu açin ve masaüstündeki herhangi bir temayi mouse un sag tusuyla kutucuga birakin.Iste size temanin künyesi.

 Yine çalistir kutusunu açin ve içine . (nokta) yazip Tamam i tiklayin: masaüstü bir pencere içinde açilacaktir. Eger .. (ikinokta) yazarsaniz Windows klasörü açilacaktir.Ters bölü isareti (/) yazip tamam i tiklarsaniz c: sürücüsünün penceresi açilir.

 MASAÜSTÜNE E-MAİL KISAYOLU KOYABİLİRSİNİZ

 Masaüstünde mouse un sag tusuna tiklayin ve yeni/kisayol seçin. Komut satiri kutusuna mailto@isim@isim.com?subject= merhaba yazin ve ileriyi tiklayin.Bu kisayola anlamli bir isim verin ve son u tiklayin.Böylece bu kisa yola tikladiginizda posta programi açilacak ve yazmis oldugunuz adrese yani alici satiri otomatik olarak dolacaktir.

 ADRES CUBUĞU BİRÇOK İŞE YARAYABİLİR

 Masaüstünüze adres çubugu koyarak birçok programa hemen ulasabilirsiniz.Mesela c: yazarak hemen c sürücüsünü açabilirsiniz.Mesela Satira mirc32 yazarsanaz programiniz hemen açilacaktir.Görev çubugunu masaüstüne koymak için Görev Çubugun nun bos bir yerine sag tiklayin; açilacak menüden Araç Çubuklarini(toolbars) ve onun menüsünde adres i seçin. Adres Çubugu, Görev Çubugunun içinde açilacaktir. Adres kelimesinin bir yerinden mouse ile tutup masaüstüne birakin.Iste size seyyar bir adres çubugu.Adres Çubugunu masaüstünün en üstüne koyarsaniz birde Otomatik gizle yaparsaniz hem yer kaplamaz hem programlarinizi daha kolay açacak bir yere kavusursunuz.

 

MASAÜSTÜNE UNUTULMAYACAK İŞLER VEYA ŞİFRELER

KUTUSU KOYABİLİRSİNİZ

 Eger  sifrelerinizi aklinizda tutamiyor veya  yazma ihtiyaci duyuyorsaniz Masaüsütüne sifreler veya aman unutma baslikli notlar koymaya ne dersiniz

 Notepad i açin ve içerigi degistirerek; ama kodlari aynen tekrar ederek sunlari yazin:

 <H1> istediginiz Baslik <H1>

 <p>

1. Madde1

 <p>

 2. Madde2

 <p>

 3. Madde3

 Burada madde1-2 olarak olan yerlere isdediginiz sifre veya unutmak istemediginiz seyleri yazabilirsiniz ama arada <p> leri unutmayarak.

 Sonra bu dosyayi,Belgelerim klasörüne unutma.htm adiyla kaydedin. Simdi masaüstünde saga tiklayin , menüde Active Desktop maddesini seçin ve Masaüstümü Özellestir maddesini tiklayin. Açilacak kutuda "Activ Desktop" imi "Web Sayfası Gibi Görüntüle" maddesinie isaret yoksa isaret koyun ve Yeni dügmesine tiklayin.Bir diyalog kutusu çikar microsoft un Active masaüstü galerisine baglanip baglanmiyacaginizi soran. ona hayir deyin ve açilan yeni kutuda Gözat i tiklayin ve unutma.htm dosyasini kaydettiginiz dosyaya gidin ve bu belgeyi seçip tamam i tiklayin ve Uygulayi seçin. Ve Tebrikler,ilk Active Masaüstü ögenizi olusturdunuz. Bunu masaüsütünüzde istediginiz bos bir yere koyabilirsiniz.

 Eger olustururken herhangi bir sorun çikarsa Baslat menüsünden, Ayarlar, Active Desktop dan "Web sayfasi gibi Görüntüle" yi seçin.Sayfaniz eski halini alir.

 WİNDOWS KAPANIŞ YAZISINI DEĞİSTİRMEK İÇİN

 Evet bilgisayarinizi her kapatisinizda karsiniza "Simdi Bilgisarinizi Kapatabilirsiniz." yazisinin mi çikmasini istersiniz yoksa bir resim ve altında bir yazının mı

Bilgisayarinizi her kapatisinizda karsiniza çikan bu dosya (logos.sys) dosyasidir. Bu bitmap türü bir grafik dosyasidir ve 320x400 piksel boyutlarindadir.Eger sizde bu görüntüyü degistirmek isterseniz yapmaniz gerekenler sunlardir. Ilk önce Paint de logos.sys dosyasini açin.Sonra O yaziyi silin veya istedigin bir resmi koyun.Ayrica yazmak istediginz seyleride resme ekleyebilirsiniz. Ama resimleri veya baska bir yazi koyarken 320x400 ölçülerinde olmasina dikkat edin ve bu yaptiginizi logos.sys dosyasi olarak tekrar kaydedin ve windows klasörünün altinda olmasina dikkat edin.

 Uyari: Eger kendi yaptiginiz yeni logos.sys yi koyarsaniz windows eskisini koruyamayabilir yani bir daha o yaziyi hiç göremeyebilirsiniz

 BİLGİSAYARINIZI AĞ SUNUCUSU YAPIN

 Eger bilgisayarinizin diske erisim yetegini arttirmak istiyorsaniz,Bilgisayarim a sag tiklayin ve açilan menüde Özellikler i seçin Basarim sekmenine gidin ve "Bu makinanin belirgin rolü" kutusunun seçme dügmesine tiklayip,Ag sunucusu maddesini seçin.Bu arada tam yerindede bulunmusken "ileri okuma en iyileme" sürgüsünü tam yapin. Bilgisayariniz yeniden açildiginda yeni kimligiyle daha hizli çalisacaktir.

 MODEM HIZINI ARTTIRIN

 Denetim masasindan Sisitem i açin,"iletisim Baglanti noktasiCOM1" ve "iletisim Baglanti noktasiCOM2" satirlarini göreceksiniz.Modeminiz hangisine bagli ise onu çift tilayin ve açilan kutuda Baglanti ayar noktasi sekmenine gidin ve saniyedeki Bit sayisi kutusunun seçme okuna basarak 56k modemler için 115200 , 33.6k modemler için 57600 seçin.Böylece internete baglanti hiziniz arttigini göreceksiniz.

 

MODEMİNİZ NUMARALARI ÇOK YAVAŞ ÇEVİRİYORSA

Modeminizin numaralari daha hizli çevirmesini saglayabilirsiniz. Denetim masasindan modem e girin ve bagli olan modemin özelliklerine tiklayin. Çikan kutuda baglanti sekmenine gidin ve altta gelismis e girin. Diger ayarlar bölümüne S11=40 yazin. Bu modeminiz bir numara ararken 2 numara arasindaki süreyi 40 milisaniye indirmesini saglar.

 

ANA SAYFAYA DÖN